TOLSMA’s Heerenmodemagazijn. Buitenlandsche Revue. §top&en hoest De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE gl Practisch Cadeau voor HEERENÜ U vindt bij ons De grootste Collectie De laatste Nouveauté’s Geef voor dien blaffen den hoest dodelijk Akker’s Abdijsiroop. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker’s Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft! Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het ’s nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim er. diep zijn. Stadsnieuws. 30= Jaargang Woensdag 28 November 1934 No. 94 en Over de muziek, de kleur en de waardigheid van woorden. Koopt Uw HEERENMODES in een SPECIAALZAAK!! U slaagt Beter! A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. muziek en de kleur en de waardigheid van woorden en vaak is het niet alleen de vorm, waarin wat tot mij komt zich hult die mij die groote blijdschap brengt maar de inhoud, de beteekenis, ook als de woorden niet door een meester in de taal zijn uitgsproken. Lieve kind, zei mijn vader altijd, toen ik nog aan het opgroeien was men moet een boek niet zoo snel doorle zen, dat Is nooit de bedoeling van den schrijver geweest het zoo door te vlie gen; men moet opnemen innemen aannemen. En dan legde hij zijn horloge naast zijn courant en moest het opstan dige meisje zooveel minuten over één bladzijde doen. Maar het kind kon de vleugelen van haar geest niet kortwie ken, ze moest voort in vliegende vaart, zooveel was er in de wereld te lezen, je moest voort in dravenden galop. En ze las en ze las en als de minuten niet om waren, dan keek ze rond tot het verlossende oogenblik was gekomen en nu is ze oud en, nog hebben de boeken de intense aantrekkingskracht niet ver loren, en weet ze meer dan ooit over de muziek, de kleur en de waardigheid van woorden en over den witten hand doek waarin, je een geleend boek terug brengt. Er is een Engelsch gezegde dat kon elke boekverkooper boven zijn etalage kast hangen en als motto voor elke boe kenweek en boekenpropaganda nemen: The Gossip in a house always de creases as the library increases. Mevr. A. HOOGSTRATEN-SCHOCH. Ijdele praat verstomt in het huls, waar de bibliotheek zich uitbreidt. OVERHEMDEN ZELFBINDERS SLIPOVERS SJAALS SLOBKOUSEN HANDSCHOENEN PYRAMID ZAKDOEKEN BOORDEDOOZEN DASSENHANGERS enz. „.Then felt I like some watcher of the skies when a new planet swims into his ken.” Als een man die een nieuwe wereld ontdekt, zoo ging het hem den volgen den winter, toen was het dat hij de mu ziek, de kleur en de waardigheid van woorden ontdekte. Eenigen tijd daarna kwam een man thuis om te sterven in zijns moeders huis te Lossiemouth hij was in de groote wereld geweest, hij had veel gezien en bracht de boeken men thuis, die ze in de cultuur-centra la zen, dat was Dickens en Burns en Sha kespeare, elke keer als een deel was doorgelezen, bracht de jonge Mac Do nald die weer terug, gewikkeld in een sneeuwwitten handdoek. Ik vond, toen ik het las, dien sneeuw witten handdoek zoo aandoénlijk, het was maar een geste, ik denk dat groot moeder Mac Donald deze bijzondere vrouw haar kleinzoon, dien witten handdoek wel in de handen heeft ge stopt, maar is het geen symbool? van wat men inj de hand draagt, als men een boek, dat een mensch gezegend heeft, weer naar den eigenaar terug brengt en het omkleedsel waarin men ’t meevoert spreekt van hetgeen er in verpakt is: de muziek, de kleur en de waardigheid van woorden? We zijn nu geen Mac Donalds, geen hoogwaardigheidsbekleeders, de mees ten van ons tenminste niet maar is het niet zoo dat menigeen onzer aan een boek waardoor hij gezegend is ongeloo felijk veel te danken heeft? Het eigen aardige is, dat we meest het boek, waar we het meest aan te danken hebben zelf hebben ontdekt. Vaak wat ieder leest en ieder roemt is juist nu niet hetgeen we noodig hebben, maar dan komt er een dag en we vinden het misschien niet als de jonge Mac Donald, tusschen de scher ven van een kruiwagen met vodden en scherven, maar we ontdekken het en het doet zijn werk en de zegen ervan toen we leerden verstaan wat voor ons ver borgen was, vergeten we nooit meer, ’t ging ons als een voor wie een nieuwe wereld zich opende. Het is niet te schatten wat boeken in het leven van de menschen zijn, we le ven breeder, ruimer, wijder, hooger, die per, intenser.het maakt onze kamers tot paleizen en de paleizen mochten we er in wonen tot een hut, we zweven op de vleugelen der verbeelding door het luchtruim en evenals Nils Hol- gerson van Selma Lagerlöf zwieren we met de ganzen hoog in de lucht en zien we wat er tusschen hemel en aarde te aanschouwen is. Zeker, ik weet het slechte, vieze, leelijke boeken zijn er, boeken die niet in ’n sneeuwwiten handdoek van moeder Mac Donald verzonden worden, maar „onder couvert”, zooals de advertentie ons bericht, maar wegen ze op tegen al het goedel al het blijdel heerlijke! en vérstrekkende wat bevrijding en verrui ming betreft, die boeken een mensch gebracht hebben? Veel van ons zijn nim mer in de gelegenheid een echten aris tocraat van geiest te ontmoeten, onze vrienden zijn wellicht alledaagsch even als wij zelf, wat nood! ik open het boek en ik schik mijngeest tot een eer biedige ontvangst en op bezoek, heele- 'maal alleen voor mij, is daar die groote van geest en hij spreekt en ik luister en ’t gaat mij als den jongen Mac Donald toen hij Thucides las, ik weet nu van de Het wordt voor de hotels en theaters weer een goede week, wat we hun na tuurlijk van harte gunnen. Ingezonden Mededeelingen -- Het Balakanvuurtje opnieuw gestookt. Financieele moeilijkheden in Frankrijk en de militaire credieten. De instortilngsramp op de in aan- bouwzijnde Belgische Ten toonstelling. Duitschland’s legermacht door Fransche bril bezien. Het huwelijk van Prins George van Enge land. Wartneer men de berichten die de laatste week vanuit Zuid-Slavië binnen komen, leest, begint men, onwillekeurig terug te denken aan de noodlottige da gen van voor 1914. Het ligt nog zoo versch in het geheugen die Konings moord te Serajewo met de daarop on middellijk gevolgde protestnota’s die de aanleiding vormden tot de groote we- reld-oorlog. Diezelfde situatie hebben we nu weer na den Koningsmoord te Marseille. Het onderzoek in deze laatste moordzaak heeft uitgewezen, dat deze moordenaar de Bulgaar Georgief een Kroaat was, een der uitgewekenen uit Zuid-Slavië, die in Hongarije gastvrijheid genoot. Nu heeft Z.-Slavië er Hongarije een verwijt van gemaakt, dat dit land aan dergelijke terroristen onderdak ver leende en zelfs werd de beschuldiging van hulp en steun uitgesproken. De hier op onverkwikkelijke persstrijd in deze bejde landen heeft er toe geleid, dat Z.- Slavië een nota bij den Volkenbond in gediend heeft, met betrekking tot den Koningsmoord te Marseille. In deze nota eischt het oude Servië een onderzoek inzake den vorstenmoord. een bestraffing der schuldigen. DRAI5111A-vam-VALKENBURG'S-- e A. ••iLEVÈRTRAATI Dat is natuurlijk verdedigbaar en gaat ook niet buiten de; gewone diplomatieke sfeer, maar in het volgende deel der nota begint Servië ernstige beschuldi- digingen te richten aan het adres van Hongarije en het is juist dit deel van de nota, dat een, ernstig gevaar opleverde voor het verstoren van de wereldvrede. Dat deze nota in Hongarije een storm van verontwaardiging heeft opgewekt, kunnen we ons indenken, maar dat deze hetze in de Joego-Slavische pe^s met dezelfde heftigheid door de Oostenrljk- sche pers beantwoord zou worden, is iets dat ons de illusie dat we uit Je ontzettende wereldoorlog zooveel ge leerd hadden totaal ontneemt. Wanjneer die pers van de kook raakt en artikelen schijft, die er op berekend zijn de stemming van oorlogspsychose te scheppen, dat is de volken onderling te verbitteren, loopt de zoo duur ge kochte wereldvrede ernstig gevaar- In Frankrijk doet men den laatsten tijd aan een nieuwe sport, n.l. de finan cieele schandalensport. Het is geweldig hoeveel corruptie, omkooping, verduis teringen, enz. enz. daar aan het licht ge bracht worden,. Het laatste nieuws nog niet officieel bevestigd, is een groot fi nancieel schandaal met betrekking tot de luchtvaart. Dan komen er weer nieuwe berichten los over de geste van de France mu- tualisten, een spaarbank van voormalige frorytstrijders. Er is een vermoedelijk te kort van 140 millioen francs. Over hef algemeen houden de Franschen van groote bedragen. Nog dezer* dagen is b.v. aan de Kamer een voorstel voorge legd betreffende suppletoire cedieten op We hebben allen wel gehoord van den Engelschen eersten minister J. Ramsay Mac Donald. Het is interessant om men schen, die iets bereikt hebben in het le ven, uit hun jeugd te hooren vertellen en gelukkig zijn geen van hen huiverig om er iets uit mede te deelen. Als Ramsay Mac Donald begint te vertellen uit het verleden, dan spreekt hij over Lossiemouth, zijn geboorteplaats en over zijn grootmoeder, die hem op voedde. Ze was maar een eenvoudige vrouw, maar de herinnering aan haar schoon heid als jonge vrouw, aan haar gezond verstand als oudere, aan haar recht schapenheid en haar aristocratische le venshouding ondanks haar armoede, blijft leven onder de inwoners van het dorp. Grootmoeder Mac Donald leefde in een zeer eenvoudige woning, maar grootmoeder bevolkte het huis met ge stalten uit het verleden. Ze kende oude volksverhalen, legenden en overleverin gen en ze vertelde ze aan haar klein zoon. Ook waren de volksliederen van wien in den omtrek haar alle bekend, haar zingen vulde vaak met vroolijke klanken het sobere en haast armoedige vertrek. Met grootmoeder praten en naar haar luisteren, dat was bijna hetzelfde alsof je boeken uit een bibliotheek haalde en las, zóóveel wist ze, nochtans gezat ze weinig boeken. Daar was de driedeelige bijbel van Brown en een uitgave in groot formaat van het leven van Chris tus, een boek, dat je ibijha niet kon tillen, een paar ingebonden preeken, dat was zoowat de geheele voorraad. Maar dat was niet erg. Lossiemouth bevond zich in de buurt van een stad een stad met boekverkoopers. Ze had den de goede gewoonte in die dagen om altijd een paar boeken geopend in de etalagekast te leggen, zoo kon de voor bijganger lezen. Zaterdagmiddags liep Mac Donald 10 mijlen om zijn lectuur te halen en hij bleef net zoolang voor het raam staan, totdat hij alles gelezen had wat er te lezen was en dan marcheerde hij weer opgeruimd naar huis. Niet alleen echter 'de boekverkoopers waren de menschen die den jongen Mac Donald aan zijn lectuur hielpen er waren ook de voddenkooplui in dien tijd was er een met een kruiwagen. De men schen vertelden van hem dat hij een we tenschappelijke opvoeding had gehad. Hoe het zij, hij had vaak tusschen al zijn rommel van beschadigd servies en kannen en kommen met een oor er af, een boek opgezet en al kruiende las hij Op zekeren dag dat hij een huis bin nengegaan was om negotie te doen zag Mac Donald het boek liggen, hij greep er naar, begon te lezen en vergat de ge heele wereld om zich heen, ook de komst van den voddenkoopman, die allerminst reden had om gesteld te zijn op school jongens uit Lossiemouth, bemerkte hij niet. Deze was verbaasd over zoo’n knaap, want wat hij in hartden had was nu juist niet een boek voor een jongen van zijn jaren en ontwikkeling. Met een vriendelijk gebaar zei hij: „daar, houdt het maar, misschien doet het jou meer goed dan mij.” Het was een boekdeel van Thucides vertaald in het Engelsch. Ongeloovig keek de knaap den voddenkoopman aan|, maar deze knikte en kruide verder. Van toen af aan, zegt de eerste minister van het machtige Engeland, veranderde de wereld voor mij, ik voelde mij hij zegt het in dichtmaat waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 VOETBAL C. A. B. I—HEERENVEEN I. 2—2. Zondag is het C. A. B. I weer gelukt een kostbaar puntje te veroveren, n.l. in de zware uitwedstrijd tegen Heerenveen sleepte het 1ste elftal een gelijk spel uit het vuur en daarbij.ten volle ver diend. Over de wedstrijd het volgende: C. A. B. trapt af en stormt direct op het H.-doel af, het mooie schot gaat echter juist over. De eerste 10 min. gaat het spel vliegensvlug op en neer, doch dan wordt C. A. B. langzaam maar ze ker sterker. Onophoudelijk zweeft de bal op de H.-helft, doch de achterhoede grijpt telkens resoluut in, en geeft onze jongens geen enkele kans tot schieten. Eenmaal denken we C. A. B. te zien sco ren uit een corner, doch de H.-doelman redt op het nippertje. Gedurende de 1ste helft blijft C. A. B. iets sterker, doch de aanvallen van Heerenveen zijn, door het opdringen van C. A. B.’s middenlinie veel gevaarlijker. Juist wanneer we dan ook een doelpunt voor C. A. B. verwach ten, komt het succes plotseling aan; den anderen kant. Uit een aanval van C.A.B. weet de H.-back de bal los te werken, geeft met een verre trap door aan den linksbuiten, een voorzet volgt en met een prachtschot geeft de linksbinnen Heerenveen de leiding. 1-0 Na de thee pakt C. A. B. direct flink aan en na 10 min. zien onze jongens het harde werken beloond door ’n mooi doelpunt van de rechtsbinnen. Heerenveen zet er nu alles op, het wordt een mooie gelijk opgaande strijd, ook H’veen krijgt velschillende mooie kansen, doch onze keeper is tip-top en maakt vele gevaarlijke ballen onschade lijk. Eindelijk is ’t weer Heerenveen dat succes heeft, de rechtsbuiten krijgt den bal toegespeeld, handig passeert hij eenige spelers, een voorzet en onhoud baar vliegt de bal voor de 2de maal in het C. A. B.-doel. Nog 15 minuten zijn te spelen en we denken reeds weer, dat C. A. B. op ’t kantje af gaat verliezen, doch eindelijk schijnt het‘geluk dan ook eens mee te zijn en in de laatste 10 minuten weet C. A. B. de gelijkmaker te forceeren. Heerenveen komt nog eens geweldig opzetten, doch de achterhoede weet ver der alle gevaar te bezweren, en wan neer de scheidsrechter einde fluit, heeft C. A. B. een kostbaar puntje in de wacht gesleept. Nu Zondag thuis de ex-lste klasser Alcides van Meppel; dit kan een mooie wedstrijd worden. Zorgt nu eens voor de groote verrassing boys. C. A. B. II—Arestides I 1-2. In deze spannende, maar minder fraaie wedstrijd is het de gasten gelukt de puntjes mee naar huis te nemen, hoe wel ’t winnende doelpunt in de tijd werd gemaakt, toen het eindsignaal reeds eenige minuten eerder had moeten wor den gefloten. De eerste aanval is voor C. A. B. met een corner tot gevolg, welke echter niets oplevert. Dan is het Arestides die eenigg pittige aanvallen onderneemt, maar het schot is zoek, terwijl de C. A. B.-keeper voor de rest zorgt. GROOTZAND - SNEER Groote sorteering TAFEL-, DESSERT-, FRUIT-, VLEESCH- en ZAKMESSEN IN EENVOUDIGE EN FIJNERE UITVOERING Alles In prima kwaliteit de legerbegrooting ten bedrage van 800 millioen francs. Van radicale zijde komt tegen deze voorstellen wel eenig verzet, maar veel resultaat zal het wel niet ge ven, nu men eenmaal begonnen is mee te doen aan de bewapeningswedloop is men) op een hellend vlak waar geen te rugkeer bijna mogelijk is. Tot deze stemming wekt natuurlijk ook het dooi 't Fransche Kamerlid Archimbaud mede gedeelde betreffende Duitschlands her bewapening. We laten elders imons blad de cijfers uit dit rapport afdrukken. In België is de instortingsramp op de in aanbouw zijnde Brusselsthe tentoon stelling het onderwerp van denl dag. Volgens de laatste berichten zijn bij deze ramp tot nu toe 8 dooden en on geveer 21 gewonden te betreuren. Omtrent de oorzaak van deze instor ting is nog niet veel bekend. Vermoede lijk is het een fout in de ijzerconstruc- tie, waardoor het dak is ingestort. Wanneer we dan tenslotte nog even oversteken naar Engeland, dani is het daar een vreugdestemming, die er te be luisteren valt en wel rondom het huwe lijk van Prins George met prinses Ma rina van Griekenland. Heeft reeds een gewone trouwpartij voor velen een bijzondere bekoring, ge tuige de snelheid waarmee zich een volksmenigte voor het bordes van elk stadhuis ve'rzamelt, hoeveel te meer zal er dan belangstelling zijn bij een Ko ninklijk huwelijk, dat met ongekende pracht en praal gesloten wordt. Gewel dig grootsch zijn de toebereidselen, die inj Londen voor dit huwelijk gemaakt worden. Men rekent op een half mil lioen bezoekers, maar het kan ook best meer worden. Overal worden tribunes gebouwd, waarop men de stoet kan zien voorbijtrekken. W W DE JONG s NIEUWSBLAD *1 ■I’ k-LEEUWARDEN- '1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1