Buitenlandsche Revue. III. II. d. IUEHFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 HOFSTEDE Reparatie aan alle merken Automobielen Wie den vrede wil. Stadsnieuws. VOETBAL. 30— Jaargang Woensdag 5 December 1934 No. 96 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 GROOTZAND - SNEER en »F Makkum te- Adver t e n ti 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale'inrichting voor 8 9 8 7 8 8 9 9 8 6 6 4 4 3 3 2 1 1 1 3 1 1 2 4 4 7 7 8—31 6—24 GESLAAGD. 3 December 1934. Mej. M. Kerkhoven, onderwijzeres al hier, slaagde te Nijmegen voor het es- peranto-diploma B (onderwijsbevoegd heid). F.V.C. H’renveen Roodgeel De Kooy M.S.C. Black-Boys O A.B. Alcides L.S.C. Arum OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTR.” Over de maand November werd de Leeszaal door 48 dames en 227 heeren, in totaal dus 275 personen, bezocht. Het aantal uitgeleende boeken be droeg 691, t.w. 659 uit eigen bibliotheek en 32 uit die van Leeuwarden. JONGENSVOETBAL. Fortuna speelde Zaterdagmiddag gen Excelsior en won met 6-0. Rusland. De toestand in Japan. De Oosterspoor- WEg. Bolivia en Paraguay. Uit de vele over het groote Russi sche rijk gelanceerde berichten is het buitengewoon moeilijk de gulden mid denweg te vinden. Een gedeelte van on ze Nederlandsche pers ziet nog steeds in dit land een poel van misdaad en on gerechtigheid, terwijl in een ander deel zoo langzamerhand de meening de over hand begint te krijgen, dat er misschien toch wel iets uit dat buitengewone ex- Kimswerd Zaterdag werden hier een tweetal voorstellingen gegeven door het rond reizend circus Althoff, n.l. ’s middags een voor de kinderen en ’s avonds voor volwassenen. De vertooningen op het gebied van dressuur en rijkunst hadden de volle tevredenheid van het publiek. Om het optreden der clowns kwamen af en toe de lachspieren danig in bewe- ginjg. De voorstellingen die plaats von den in de open lucht trokken flink be zoek. 1 December 1934. Hedenavond werd alhier een filmver- tooning gehouden in hotel „De Prins” door de N.V. Gebr. Miedema. Genoemde onderneming heeft reeds ’n goeden naam gemaakt op biscoopgebied zoodat het geen wonder is, dat het nog uitgaande publiek, indien mogelijk, van een dergelijke gelegenheid gebruik maakt. Voor dezen keer kwam men met de beroemde film „Bleeke Bet”. Echte Amsterdamsche Jordaan-typen werden hier op 't doek vertoond, waar bij echte en gekochte liefde door Bleeke Bet op een voor haar meest voordeelige wijze werd verworpen of aangevuurd. Het bijprogramma, of liever de voor afgaande vertooningen waren zeer amu sant en deden de aanwezigen soms uit bundig lachen. Met deze filmvertooning hebben de ondernemers meer gegeven, dan men hief\ bij dergelijlke gelegenheden vaak gewoon is. Het programma werd in mooi geregeld tempo afgewerkt, zoodat de soms vervelende rusttijden hier nie mand behoefden te hinderen. toch wel iets uit dat buitengewone periment geboren kan worden. Natuurlijk heeft er in Rusland de laat ste twee jaar een groote koersverande ring plaats gehad en voornamelijk de strijd tegen de boeren is in het voordeel van deze laatsten beslist. Dat wil dus zeggen, dat het na oor- logsche communisme met zijn algeheele gelijkheid tegenover de boeren een fias co is geworden. Het „alles voor de Staat”, een leuze mooi op papier, blijkl in de praktijk niet uitvoerbaar. De prik kel tot arbeid verdwijnt en toen dus de Russische boer bijna zijn geheele oogst aan den Staat moest afstaan, terwijl hij zelf nauweliijks genoeg hield om van te leven, was dit systeem tot ondergang gedoemd. Reeds gedurende de jaren 19321933 zag de Sowjetregeering zich gedwongen een z.g. wapenstilstand met de boeren te sluiten. Maar de groote draai is gemaakt toen Hitler in Duitsch- land de absolute macht in handen kreeg en daardoor een gevaar werd voor het politieke bestaan der Sowjets. Men heeft toen het roer omgegooid en thans mag de boer weer zijn huis, zijn vee, zijn tuin, in eigen bezit houden met een be lasting in natura. De gedwongen graan- levering is afgeschaft. In hoeverre dit nieuwe systeem in de praktijk zal vol doen zullen we moeten afwachten. Nu we deze keer een beetje ver van huis beginnen, willen we onze aandacht iets vierder Óostdlijkei’ uitstrekken en wel naar Japan. Dat dit land met zijn expansie-politiek een voortdurend ge vaar voor de wereldvrede vormt, is een bekend fe|it. De eigenaardige mentali teit van het Japansche ras speelt daar in een groote rol. Ieder die wel eens iets gelezen heeft over de geschiedenis van Japan, weet dat de geloovige Japanner zijn land als van hemelsche oorsprong beschouwt, waarin logisch ligt opgeslo ten dat de bewoner van dat land dan ook een buitengewone zending te ver vullen heeft. Het is niet alleen deze godsdienstoverweging die een reëele voedingsbodem voor de Japansche ver overingszucht is.ook economisch heeft Japan gebiedsuitbreiding noodig. De geweldige aanwas der bevolking maakt het onmogelijk deze in eigen land onder te brengen. Zoo is voor tientallen jaren terug eerst Korea onder Japansch bestuuur gebracht en de laatste jaren Mandsjoekwo. Het spreekt vanzelf, dat de annexatie van deze landen aan Ja pan groote verplichtingen oplegt ten Ook in Makkum is de groote kinder vriend Sint Nicolaas geweest en heeft Zaterdag ontvangdag gehouden in Brandsma’s Winkel. Zijne Hoogheid was in vol ornaat en vergezeld van zijn zwarte knecht. Niet tientallen, maar honderden heb ben hem een bezoek gebracht. Natuur lijk ging niemand met le|dige handen heen. Voor de kinderen was het een heel feest en vol dartkbaapfhefid zongen ze hun St. Nicolaasversjes. De grooten ge noten van het pleizier van de kleinen. Het was een echt leuke stemming. Wommels RECITEERWEDSTRIJD. 30 November 1934. Alhier werd in de Geref. Kerk een reciteerwedstrijd gehouden, uitgaande van de Chr. Muziekvereen. „Euphonia” onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. C. J. de Kruijter. Na het zingen van Ps. 146 1 en 4 en gebed werd al spoedig een aanvang ge maakt met het programma, hetwelk een 15-tal deelnemers bevatte. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: Afd. ernst. 1ste prijs: Mej. T. S. Strik- werda van Oosterend met „De Deaklok” (82 punten). 2de prijs: Mej. H. G. Zelle van Bols- ward met „Kindersproke” (81 p.). 3de prijs: de heer J. Sijtsma van Hee- renveen met „Lied” (75 p.). Afd. Luim. 1ste prijs: de heer P. Stel lingwerf van Sneek met „Een gluurtje over ’t muurtje” (73 p.). 2de prijs: de heer K. Huizinga vart Heeg met „De stedsman op it frijers- paed” (71 p.). 3de prijs: de He'erj K. Toering van Wirdum, met „Efter it Slot” (68 p.). Voorts werd een medaille, aangebo- daarvan werd de heer R. Teernstra al hier voor de som van f2700. II. De Huizing i.d. Verwersbuurt al hier, in huur bij den heer Bern, de Jong, waarvan kooper werd de heer Sippe van der Meer te Oudega (W.), voor de som van f732. III. De Huizing, daarnaast, waarvan kooper werd de heer R. Huisman alhier, voor de som van f 737. OOK EEN STROP. Hedenmorgen ongeveer 11 uur plaats te mej. v. d. W. haar nieuw Burgers rij wiel tegen den voorkant van het tram station. Toen zij enkele minuten later weer terug kwam, bleek de fiets ver dwenen. Een direct per taxi onderno men onderzoekingstocht tot aan Nijland had geen succes. Een beleefde vraag aan de eerlijke? vinder de fiets weer op zijn oude plaats te deponeeren, zal ook wel niet veel succes hebben. Komt na de Sneeker fietsendiefstallen misschien Bolsward aan de beurt? dan is hier een reclame voor een goed werkend fietsslot actueel. dië tot de favorieten van Japan zou kun nen gaan behooren vanwege de onont beerlijke olie, maar deze kans is natuur lijk gering, omdat ons land als perma nente politiek, historisch gegroeit, heeft genomen, zoo goed mogelijk de neutrali teit in acht te nemen en het leveren van contrabande aan de met elkaar in oor log gewikkelde landen tegen te gaan. Verder zou het kunnen gebeuren, Jat, onverhoopt, Nederlandsch-Indië partij in het conflict zal zijn en dan niet aan de zijde van Japan. Isogai zal met die lan den, waarmede vriendschapsbanden moeten worden aangeknoopt, wel onder meer China bedoelen. De opendeur- politiek in het Verre Oosten zal geleide lijk een wassen neus gaan beteekenen en de Westersche mogendheden zullen zich niet mogen verheugen op een le- vendigen handel op China in de naaste toekomst. Ten slotte vestigt Isogai de aandacht op het feit, dat Japan ook zorgen moet om een eventueelen oorlog ook finan cieel te kunnen blijven doorvoeren zon der steun van Europa. Daarom moet het lanjd krachtig haar goud en zilver gaan exploiteeren, hoofdzakelijk in Japan, Mantsjoekwo en Mongolië. Het is slechts een beschouwing in een tijdschrift, doch het leert ons hoe onder het Japansche volk een streven bestaat om heel het volk en heel het economisch leven dienstbaar te maken aan de verde diging van het land. Nu is het een orga nisatie, die bevorderlijk is voor de ver dediging, even goed bruikbaar bij den aanval en daarom zal het Westen goed doen om wat meer dan tot nu toe na te gaan wat er in Japan zooal geschreven wordt over dit onderwerp. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. Bruin- sma alhier werden Vrijdag j.l. finaal ver kocht: I. De Huizing met café „De Nieuwe aanleg” a.d. Koe- of Nieuwmarkt alhier, eigen aan mej. A. M. Bosma. Kooper aanzien van leger en vloot, zoodat de oorlogsbegrooting in de laatste jaren meer dan de helft van de Staatuitgaven bedragen. Dit vormt vooral tegenover Amerika een punt van voortdurende strijd, voorloopig gelukkig nog maar op papier. Japan wil wat de vlootsterkte betreft, dezelfde rechten als Amerika; die verhouding staat nu 1 3 en moet volgens Amerika zoo blijven. In hoeverre de thans gehouden vlootconferentie eeni- ge opluchting kan brengen weten we niet, maar onze verwachtingen te dien opzichte zijn niet erg optimistisch ge steld. De Oosterspoorweg is de laatste jaren een voortdurende bron van onderhande- ling tusschen Rusland en China met op den achtergrond Japan. Die Ooster spoorweg ligt in Mandsjoekwo en is voor een groot gedeelte ook nog Rus sisch en Chineesch eigendom. Het nieu we gestichte Mandjoerijsche Keizerrijk (dat staat onder protectoriaat van Ja pan) heeft groote belangen bij een on beperkt beheer van dezen spoorweg en reeds geruimen tijd zijn de onderhande- lingen over de verkoop gaande. Volgens de laatste berichten moeten de Russisch JapanscheMandsjoerijsche onder- handelingen thans zoo goed als beëin digd zijn. Officieel wordt Mandsjoerije de kooper, terwijl Japan zich garant stelt. Wanneer we dan ten slotte nog lang genoeg doorreizen komen we in Bolivia en Paraguay, waar men nog steeds mei alle moderne hulpmiddelen oorlog voert. Wel vermaant de Volkenbond aan die beide Staten met dat oorlogvoeren op te houden, maar daar trekken ze zich niets vanf aan. Onwillekeurig dringt zich dan de gedachte op: Waarom verbiedt de Volkenbond dan niet den verkoop van oorlogsbenoodigdheden aan deze beide landen? Dan hield immers automatisch de oorlog op, maar misschien kan of mag de Volkenbond een zoo practisch mid del niet toepassen. We zullen hiermee voor vandaag onze Revue moeten afbreken. Volgende keer bepalen we ons weer bij onze Europee- sche toestanden. C. A. B. I— ALCIDES I 6-0 Er behoorde Zondagmiddag een ze ker soort moed toe om het rustige, war me plekje bij de kachel te verlaten om op een flink doorweekt terrein in een gestadige regen en koude wind boven genoemde voetbalwedstrijd mee te ma ken. Dat er ondanks deze allerongun stigste weersomstandigheden nog zoo veel toeschouwers waren, pleit wel voor de superioriteit van de voetbal. Wanneer te ruim 2 uur de beide elf tallen zich opstellen; heeft C. A. B. hel voordeel van den wind en is bijna on middellijk in den aanval en binnen een minuut heeft C. A. B. de leiding. 1-0. Het schijnt dat de regen nog geen in vloed heeft op het spel van onze C. A. B.ers want telkens trekt de geheele mid den- en voorlinie ten aanval. Een mooi sluitend spel waartegen de Meppelers niet opgewassen zijn. De vleugelspelers van dezè club zijn veel te langzaam en wanneer er heel sporadisch een aanval ondernlomen wordt, is het scho't van de voorhoede absoluut zoek. We zien hier dat ook een te ver doorgevoerd samen spel niet de methode is om doelpunten te maken. C. A. B. krijgt dan verschillende cor ners te nemen, maar waarschijnlijk door de gladde zware bal n|iet zoo goed ge plaatst als we van onze linksbuiten ge woon zijn. Het is steeds weer C. A. B. dat aanvallend optreedt. Bij een C. A. B.doorbraak kan de rechtsbuiten nog juist den bal in hel doel loopen, 2-0. v. t. 13 21—7 13 18—9 11 19—11 10 15—8 8 15—14 7 17—15 7 24—24 3 2 NED. CHR. VROUWENBOND. Vrijdag 30 November hield de afd. Bolsward van den Ned. Chr. Vrouwen bond een openbare vergadering in de gebouwen aan den Gasthuissingel. Na het openingswoord der presidente mevr. Vlietstra, werd dadelijk gelegen heid gegeven aan een zendeling van het Zendingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente te Zeist om de Suri- name-film te vertoonen. Deze film han delde over het leven en lijden in het Boschland en den Zendingsarbeid in Suriname. Behalve deze film kregen de aanwe zigen nog enkele beelden te zien ovef den arbeid van „Bethesda” onder de 'melaatschen aldaar. DE ATTRACTIES OP ST. NICOLAAS- AVOND 5 DECEMBER. Traditie getrouw zullen verschillende caféhouders reeds vergunning hebben gevraagd voor kaartspel, biljartpotspel, enz. om diverse prijzen. Ook verschil lende winkeliers hebben gewoonlijk op 5 December de een of andere attractie. Misschien is het niet algemeen bekend en daarom goed er even op te wijzen, dat ook die winkeliers niet langer dan 10 uur open mogen houden. „Bolsward” speelde voormiddags op het Bolsward-terrein tegen C. A. B. IV en wist deze wedstrijd te winnnen met 8-0 en C. A. B. III eveneens voormiddags op eigen terrein tegen Black Boys II en verloor met 1-6. Jarenlang hebben de Duitschers ge golden als de beste organisatoren der wereld. Het is echter de vraag of de Japanners hen! in dit opzicht niet voorbij gestreefd zijn. Belangwekkend in dit verband is een artikel van den Japanschen generaal- majoor Rensoeke Isogai in een Japansch periodiek en daardoor krijgen wij een interessante kijk, uit politiek, milntair en economisch oogpunt op de toekomst van Japan, zooals deze hooggeplaatste mili tair zich deze denkt. Generaal Isogai beschrijft, wat hij noemt een „verdedigingsplan”. Hij wil nu al de eigen bronnen of die de in vloedssferen zoodanig organiseeren, dat deze in geval van oorlog, met de groot ste efficiency in de eigen behoeften kun nen voldoeni. Daarom moet men waken tegen een systematische beperking van den binnenlandschen rijstbouw (hetgeen economisch noodzakelijk zou zijn van wege de overproductie van rijst in hef land). Men moet de voeding zien te lei den in de richting van hetgeen het eigen land met de invloedssferen zou kunnen opbrengen, hetgeen wellicht beteekent ’t tegen gaan van „nieuwe behoeften”, voor het Westen zoo noodig om in grootere mate naar Japan te kunnen exporteeren. Bestaande fabrieken moe ten zoodanig worden ingericht, dat deze gemakkelijk kunnen worden vervormd tot oorlogs-industrieën, wat vermoede lijk in zich houdt, dat Japan de eerste jaren den invoer van „consumptie-goe- deren” zal gaan beperken en die der kapitaalsgoederen zal gaan aanmoedi gen. Afgezien van het tragische doel, dat achter dien import verscholen is, juist hetgeen Europa gaarne zou wen- schen, want tot dusver zijn de „con- sumptie-artikel-industrieën” niet zoo sterk door de crisis aangetast als juist de bedrijfstakken, welke zich bezig hou den met het vervaardigen der zooge naamde „kapitaalsgoederen”. Doch generaal Isogai wil niet alleen zijn land, maar ook zijn volk organisee ren, voor een mogelijke oorlog. Mannen en vrouwen, die werkzaam zijn in be drijven die zuiver op de vrede zijn inge- steild, zooals het teelen van zijderupsen etc., moeten tevens een handwerk lee- ren, dat wél direct verband houdt met den oorlog, hetzij in munitiefabrieken, het zij in die bedrijfstakken, welke zor gen moeten voor de voorziening in di rect noodzakelijke levensbehoeften, dus ook in den landbouw. Vervoermiddelen ten behoeve van het reëele verkeer moe ten onmiddellijk dienstbaar kunnen wor den gemaakt voor den oorlog, waarbij natuurlijk het oog gericht is op auto’s vrachtauto’s en vliegtuigen. Voorraad- vorming is noodzakelijk, zooals van oud ijzer en natuurlijk van petroleum, dat nog in onvoldoende mate in de door Ja pan beheerschte gebieden wordt gevon den. Vandaar het onlangs afgekomen petroleum-monopolie, zoowel jn Japan zelf als in Mantsjoekwo. Bij de voor- raadvorming mag natuurlijk die van levensmiddelen niet worden vergeten. De handel met Staten, die eventueel als de ergste vijanden zouden kunnen optre den, moet worden beperkt, want deze Isogai zegt dit er niet bij maar zijn' be doelingen zijn duidelijk zullen natuur lijk eenzelfde politiek kunnen gaan vol gen, terwijl handel Internationaal is en geen rekening houdt met de eigen natio nale belangen. Tevens zal Japan betrek kingen hebben te onderhouden met de landen, die Japan van de noodige grond stoffen in| oorlogstijd kunnen voorzien. Hieruit zou kunnen voortvloeien, dat In- BEROEPEN. Bij de Vereeniging voor Evangelisa tie alhier is beroepen Ds. P. Boerma van De Krim. Ontegenzeggelijk is C. A. B. sterker, het wordt 3-0 en uit een strafschop door den spil op doel geschoten en door den midvoor fijn gekopt is het 4-0; met de zen stapd gaat de rust in. Onderwijl re gent het steeds door. Wanneer na de rust het fluitje' van den scheidsrechter klinkt, blijkt, ons, dat C. A. B. twee spelers mist, maar van Alcides staan er nog maar drie in het veld. Na eenige moeite is dit aantal tot negen gestegen, waartegen C. A. B. met 10 man verder speelt. Regelmatig ver dwijnen dan de spelers van het veld, tot te langen leste Alcides nog met 6 man en C. A. B. met 7 man speelt. Dat van het spel niet veel meer terecht kwam is te begrijpen. Het was dan ook werkelijk een verademing toen de scheidsrechter liet eindigen. Jammer dat het weer zoo slecht was. We hebben onze C. A. B.ers nog maar zelden zoo goed zien spelen. Het geheel sloot als een bus, misschien ook wel een beetje door het matte spel van de Meppelers. De zes Alcidesmannen die tot het bittere einde hebben volgehouden, ons compliment. Door deze overwinning worden dé kansen in de competitie voor C. A. B. stukken beter en! bestaat er voort de laatste plaats voorloopig geen gevaar meer. De stand is nu als volgt: 1 1 3 2 2 1 3 1 0 Groote sorteering TAFEL-, DESSERT-, FRUIT-, VLEESCH- en ZAKMESSEN IN EENVOUDIGE EN FIJNERE UITVOERING. Alles in prima kwaliteit ^-LEEUWARDEN- DRAISljlA-vAN-VALKENBURG'S-* e A. -•iLEVERTRAATi ■I' Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Gesp. Gew. Gel. verl. pnt. DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opijenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1