Buitenlaiidsche Revue. Hieuuilaarsuienschen. ii De Bolswardsche Courant en Westergoo «I.0. IIIEIFF Reparatie aan alle merken Automobielen r DECEMBER Stadsnieuws. Uit den Omtrek 30= Jaargang Woensdag 12 December 1934 No. 98 tr Groote voorraad Onderdeelen en Banden Nieuwjaarswenschen voor 1935 Ie Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 fl en „De Herderkens lagen bij nachte. Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschynt Dinsdags- Vrydagsavonds. In het nummer van Dejongs Nieuwsblad dat op 1 Januari a.s. verschijnt, zullen worden opgenomen de De prijs hiervan is 40 cent per advertentie van 4 regels, elke regel meer 10 ct. In Bols- kunnen deze Nieuwjaarswen schen worden opgegeven aan ons bureau en buiten Bolsward aan de agenten en bezorgers óf direct opzenden aan ons bureau. De opgaven moeten uiterlijk Donderdag 27 Dec. in ons be zit zijn. Speciale inrichting voor RIKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Nov. ’34. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 8974.53 en terugbetaald f5361.67 Arum Welsrijp MUZIEKVEREENIGING. 8 December 1934. Onze muziekvereen. kwam in jaarver gadering bijeen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat „Concordia” 15 werkende leden telt. Hoewel de kas met een klein batig saldo sloot, is verster king der geldmiddelen een eerste ver- eischte. Als bestuursleden werden herkozen de heeren S. Brouwer en J. Jansen. Beslo ten werd in samenwerking met de zang vereniging te Winsum, uitvoeringen te geven in beide dorpeji. Voorts zal in 1935 door „Concordia” wederom aan concoursen worden deel genomen. Den afgevaardigde naar de te houden algemeene vergadering werd op gedragen een voorstel in te dienen waar bij Franeker wordt aangewezen als de plaats waar het komende Bondscon- cours zal worden gehouden. De laatste maand van het jaar is ge komen. Slechts enkele weken nog en we kunnen wederom een heel jaar ach ter ons afsluiten! Feestelijk zijn de kleu ren, die de kalen derman over de laatste bladzijden van den kalénder heeft uit gegoten. Rijk aan feestdagen is de De cembermaand! Nadat wij in rust en wel behagen onzen vierden Adventszondag gevierd hebben, kunnen we ’s Maandags den heiligen avond zoo schoon en vreedzaam vieren^ als slechts mogelijk is. Dan komen twee feestdagen en houdt de week nog slechts drie werkdagen over.waarna het wéér Zondag is. Oud- en Nieuwjaar volgen! Zo:u men 'bij zóó’n overvloed niet vroolijk zijn. Neen, dit jaar krijgen we de volle maat. Zijn het niet de mooiste Zondagen, die het jaar ons brengt, deze vier Ad ventszondagen? De eerste dennelucht zweeft geurende in onze kamers: hier en daar versieren reeds adventskransen de vertrekken, de eerste kaarsen doen haar intocht! Zij geven zoo’n toover- achtig, mystiek schijnsel waarin wij ons gaarne hullen, om beter te kunnen terugdenken aan vroegere, gelukkige ja- ren, toen onze ziel nog geheel onbe roerd was door het leven, nog ontvan kelijk was voor al het schoone, goede en vrome. De menschen, die toen om ons heen waren, worden bij kaarslicht weer ge materialiseerd en wij.wij geven ons over aan dat Adventswonder, laten ons verre meevoeren door de herinne ring! Diep in ons sluimeren zij, de lieve, oude Kerstliederen met hun eenvoudige, maar teedere, zachte melodieën, in de scholen zingt men ze, in de huizen weerklinken ze: VOETBAL. 9 December 1934. De V. A. F.-Veterapen van Franeker en de Westergoo-Veteranen van Arum traden heden tegen elkaar in het veld. De overwinning was aan Franeker met 3-1. Scheidsrechter was de heer O. Vellinga van Franeker. De Veteranen weerden zich danig, het was in één woord een prachtwedstrijd. De wedstrijd die hedenmiddag gehou den zou worden tusschen C. A. B. III te Bolsward en Westergoo I te Arum ging niet door. C. A. B. III bleef zonder op gaaf van redenen absent TREURIG STERFGEVAL Gistermiddag ongeveer 5 uur maakte de familie zich ongerust over het lang uitblijven van den heer Tj. V., die reeds gedurende eenigen tijd zeer teruggetrok ken en eenigszins levensmoe ronddool de. Na lang zoeken vond men aan dé Sneeker vaart enkele kleedingstukken en vermoedde men een ongeluk. Na eenigen tijd dreggen werd het lijk opge haald en per brancar naar de Waag vervoerd. Wommels VERKOOPING. 8 December 1934. Hedenmiddag werd in hotel Struiksma alhier ten overstaan van notaris K. Gor ter de finale verkooping gehouden van een Sate en Landen, genaamd „Jorna- huis”, gelegen aan de Slachtedijk, nabij Tolsumerzijl onder Cubaard in huur bij den heer F. Reitsma aldaar. Bij samenvoeging werd kooper van de Sate en 49.9 pdm. weiland, de heer S- Gaastra te Tjerkwerd, n.l.: Perc. I (boerenhuizlnge met erf) gr. 41 Are voor f 2935, perc. II, 4.6 pdm. weiland, voor f 502; perc. V, 3.8 pdm. weiland, f492; perc. X, 10 pdm. weiland voor f407; perc. XI, 5.4 pdm. weiland, voor f435; perc. XII, 15.9 pdm. weiland voor f528; perc. XIII, 5 pdm. weiland,» voor f517 en perc. XIV, 5.2 pdm. wei land f5.12; alles per pdm. Samen voor de som van f27178.40. Voorts perc. III, 6J4 pdm. weiland, de heer S. P. de Jong te Huizum f 536 p. p.; pérc. IV, 4.6 pdm. weiland, de heer H. Schukking te Scharnegoutum, voor f450 p. p.; perc. VI, 9.6 pdm. weiland, de heer S. P. de Jong te Huizum, voor f 496 p. p.; perc. VII, arbeidershuis met erf, groot 24 A. eti 50 C.A., de heer M. Staal te Leeuwarden voor f635; perc. VIII, 3.3 pdm. weiland, de heer G. Hovinga te Huizum voor f451 p. p.; perc. IX, 15.4 pdm. weiland, de heep Th. Visseij te Franeker, voor f 349 p. p. De totale op brengst bedroeg f 44991.90. Winsum DUUR FOKVEE. 7 December 1934. Eenige jnaanden geleden leverde de heer S. Wesbonk alhier een koekalf aan Zuid-Afrika voor den prijs van f900. Thans is de moeder van dit kalf, de koe Baukje VI, die thans 16 jaar oud is en meermalen bekroond en kampioene van Nederland was, verkocht voor f 1400. Ongeveer tweederde van alle dieren van het belslag van den heer Wesbonk staat in familierelatie met deze produc- tie-koe, die niet minder dan 1033 K.G. boter produceerde in twee opvolgende lactatie-perioden van 330 dagen. De vader van het bovengenoemd kali werd afgeleverd naar Zweden voor de som van f 1200. Baijum CHR. VROUWENVEREENIGING. 8 December 1935. De alhier opgerichte Christelijke Vrou- wenvereeniging, welke aanvankelijk 13 leden telde, hield hare eerste bijeen komst. Het bleek, dat het ledenaantal tot 17 gestegen was. Besloten werd, dat de vereeniging den naam van „Martha” zal dragen. Tot bestuursleden werden benoemd de damëis J. Roorda-Snijders, presiden te, R. K. A. Westra-de Vries, secr.esse, J. van der Veer-Brouwer, penningm.esse en G. Koopmans-Wenselaar, vice-pres. De volksstemming in het Saargebied. De kerk strijd in Duitschland. Hongarije en den Volken bond. Het revolutie- gevaar in Rusland. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f3612.86 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 13. Niet één is er, die Kerstmis niet eert, niet viert die niet wordt aangetrok ken door deze wonderlijke ekenning van een macht, die grooter is, dan elke an dere, en waaraan niemand ontkomen kan! Voelen de eenzamen zich niet een zamer? Zij gaan in de Advents weken rond en zoeken naar een gelijkgestemde die zij wederzijdsch misschien de zen tijd verlichten kunnen, vreugde kun nen schenken! Het geschenkenfeest mag geen hoofdzaak worden, moet bijzaak blijven! Diep in den geldbuidel grijpen zou den zin van dit feest der feesten be derven, want nergens komt het minder op uiterlijkheden aan, dan juist bij Kerstmis! Men kan in de door kaarsen verlichte zaak bitter kou lijden en in het armelijkste hutje, waarin slechts en kele kaarsstompjes branden, een echte Kerst-stemmirtg beleven. Langs de ladder der vier Adventszon dagen stijgen wij langzaam op naar het stralende Kerstfeest al belicht een bescheiden lichtpuntje onzen eersten Adventszondag, des te lichter komt ons den tweeden Zondag al voor, als wij een tvfeede kaars erbij plaatsen, dan zelfs drie.zelfs vierons hart zwelt, wordt warm en groot, warm door de liefde, groot.om ons van verre tegemoetklinkende Kerstboodschap op te nemen. Vrede op aarde en in de menschen een welbehagen. Dennegeurend, kaarsenlichtend zóó vat December ons in zijn greep wij groeten hem, dien meest-geliefden maand f warmer te maken. Enfin, we zullen maar hopen, dat ook dit wolkje aan den internationalen hemel spoedig voorbij gaat. De vermoording van Kirov, een der hooge Russisché volkscommissarissen, schijnt toch niet een op zich zelf staand feit te zijn, maar moet wel degelijk be schouwd worden als een georganiseer de poging om het tegenwoordig bestuur in Rusland radicaal te veranderen. Daar op wijzen ook het groot aantal terecht- gestelden te Leningrad en Moskou, in totaal 71. De familieleden van deze slachtoffers zijn voor den tijd van 3 tot 10 jaar naar Siberië verbannen. Hun aantal bedraagt ongeveer 200. Hun be zittingen zijn door den staat in beslag genomen. Niet alleen van de beide bo vengenoemde plaatsen, maar ook in an dere hoofdplaatsen van het groote Rus sische rijk worden nog steeds personen ini hechtenis genomen, alles in verband met den moord op Kirov en het ver moeden van een complot der witgardis- ten. De in het vroegere Czarenrijk zoo fel bestreden corruptie begint telkens weer ook de Sovjetstaat te bedreigen. In het beneden Wolga-gebied zijn nieuwe groote verduisteringen aan het licht gekomen. Van de afgeleverde le vensmiddelen zijn doQr de Sovjet-amb- tenaren groote partijen deels persoonlijk gebruikt, deels verkocht. In verband hietfmede zijn 15 hooge ambtenaren van hun ambt vervallen ver klaard en in hechtenis genomen. VOETBAL DE KOOY-C. A. B. De uitwedstrijd tegen de Kooy is op een 3-0 nederlaag utigeloopen. De Kooy heeft verdiend gewonnen, doch we moe ten er direct bij vermelden, dat wanneei de scheidsrechter ons inziens geen on verdiende penalty aan de Kooy had toe gekend, de wedstrijd wellicht geheel an ders verloopen was. Over de wedstrijd het volgende: Reeds direct pakken beide partijen flink aan, verschillende aanvallen wor den ondernomen, doch van weerskanten is de achterhoede paraat. Wanneer er 13 min. gespeeld is, rent de rechtsbuiten van de Kooy op het doel af, onze links half echter, tracht hem nog af te houden doch door de vaart vliegt de Kooy-man tegen onze linkshalf aan, het fluitje gaaf en tot groote verwondering geeft de ar biter een penalty tegen C. A. B. 1-0. Dit doelpunt werkt ontmoedigend, vooral op de linkshalf, wel worden nog verschillende aanvallen ondernomen, doch er wordt niet meer met hetzelfde vuur gespeeld, zoodat de prima backs van de Kooy telkens kunnen ingrijpen. Na de rust weer hetzelfde, eerst den ken we dat alles nog goed zal komen, doch wanneer één der achterspelers ook nog in eigen doel trapt, dan speelt C. A. B. een verloren wedstrijd. Het laatste half uur is de Kooy niet voor het C. A. B.doel vandaan, doch weet dit overwicht slechts in 1 doelpunt om te zetten. Wanneer de arbiter einde fluit, heeft de Kooy een verdiende 3-0 zege be haald. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Maandagavond was door de Afd. Bolsward van den Bond voor Staats- pensionneering een openbare vergade ring belegd ter herdenking van het 30- jarig bestaan. De opkomst der leden en belangstel lenden was zeer matig. De Eere-voorzitter, de heer G. Mol, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en wijst er op, dat na 30 jaren van strijd voor het mooie doel van de Staatspensionneering nog zoo weinig bereikt is. Hij spoort vooral de jongeren aan de idee van dezen bond te propageeren, teneinde de levensavond van onize evenmenschen te verbeteren. Hierna hield de heer J. B. Kooistra een rede, welke tot titel had: Na dertig jaren strijd. Spreker merkt op, dat in deze dertig jaren reeds iets bereikt is, n.l. de Inva liditeitswet en de vrijwillige ouderdoms- verzekering. Toch kunnen we dit lustrum niet in een feestelijke stemming herden ken omdat in de tijd nog veel te wei nig bereikt is. Eerst dan zal er feest vreugde zijn, wanneer het trieste huwe lijk van oud en arm ontbonden zal zijn. Féést dan, niet alleen voor de strijders voor die heerlijke idealen, die de Bond heeft en waarvoor ze werkt, maar ook in alle harten van die ouden van dagen, die nu ronddolen met het spook oud en arm. Veel ouderen onder ons hebben voor die idealen gestreden, wij jongeren moe ten die taak ovememen. Hoevelen heb ben geploeterd en gewerkt om het dage- lijksch bestaan. Men heeft zijn plaats in deze maatschappij met eere vervuld; naarmate de krachten die gegeven zijn het algemeen belang gediend, daartegen heeft de maatschappij de plicht voor deze menschen, eenmaal oud geworden, te zorgen. Als de knikkende knieën en de ver eelte handen er op wijzen dat de tijd van gedwongen rust is aangebroken. Wat dan? Overgespaard heeft men niets de strijd om het bestaan was daarvoor te zwaar. Men zal om een aalmoes moe ten vragen, of anders, er is nog plaats in hét armhuis. Maar deze menschen hebben toch ook recht op een pensioen van de Staat, die ze naar mate van hun krachten gediend hebben. Recht en geen aalmoes. Behoort ’n dergelijke toestand te bestaan in onze Christelijke maat schappij? Het Staatspensioen is toch Christelijke barmhartigheid, rechte lief de tot den naaste. Gelukkig er komt kentering, ook in ’t rechtsche kamp. De Christelijke Bond van Staatspensioen is opgericht en zal maast de bestaande Bond strijden voor dezelfde idealen. Met een opwekking tot de jongeren om den Bond te steunen besluit spreker zijn aandachtig beluisterde rede. Vervolgens gaf de spreker een over zicht van de levensjaren der afd. Bols ward. Op Maandag 7 Maart 1904 werd óp initiatief van Ds. Schuttevaar en Ds. Bartstra de afdeeling opgericht met 20 leden. Het eerste bestuur bestond uit de heeren Ds. Schuttevaar, G. C. Eisma S. Mollema, D. de Vries, en L. de Groot. Reeds spoedig daarna bedroeg het le dental 186. Verschillende namen van bekende Bolswarders worden nog in de bestuursfuncties genoemd. Ds. Zuithof, A. Bouma, enz. Een woord van hulde wordt ook nog gebracht aan den heer G. C. Eisma die jaren achtereen secretaris der afdeeling is geweest. De heer H. Joustra is reeds jaren be stuurslid. In de jaren 1920-24 is de ver eeniging slapende geweest, maar nadien door den heer G. Mol weer nieuw leven ingeblazen. De heer Mol wordt een woord van hartelijken dank gebracht voor zijn onvermoeid werken voor de idealen van den Bond. Verder hebben nog zitting in het bestuuij de heeren Timme en Sluijter. Na deze rede gaf de muziekver. „An dante” enkele muzieknummers. Een 3- tal dames zong verschillende liederen en de heer van der Spoel gaf enkele voor drachten ten beste. IA-vajnVALKENBURG'S-- s LEVERTRAAN Sedert het schrijven van onze vorige buitenlandsche beschouwing is er in de bekende Saarkwestie heel wat ontspan ning ingetreden. De Volkenbond of mis schien beter gezegd, de vier of viji groote mogendheden zijn het onderling eens kunnen worden op welke manier de stemming het meest onpartijdig zal kunnen plaats vinden en welke maat regelen na deze stemming genomen moe ten worden. Er zijn drie mogelijkheden hoe de stemming zal kunnen afloopen: ten eerste een „status quo” een handha ving van de bestaande toestand, waarbij dit Saargebied voorloopig nog blijft on der het bestuur van den Volkenbond; ten tweede een eventueele aansluiting óf bij Duitschland óf bij Frankrijk. Een moei lijke kwestie was hierbij het industrie gebied van deze strook en meer speciaal de mijnen. Ten opzichte van deze moei lijkheid is nu de vorige week een over eenstemming bereikt tusschen de be langhebbende mogendheden en is daar mede een wrijvingsobject in den Vol kenbond weggenomen. Om de orde in dit Saargebied gedu rende de volksstemming te handhaven, heeft de Raad van den Volkenbond een beroep gedaan op Engeland, Italië, Zwe den en Nederland, tot de vorming van een internationale troepenmacht. Voor ons land zal bij eventueele deelname een 200-tal mariniers gezonden worden. En geland en Italië schijnen bereid te zijn ieder twee bataljons, ongeveer 2000 man te zenden. Betreffende de Duitsche propaganda in dit gebied worden er heel wat tendentieuze berichten de wereld ingestuurd. Op zeer afdoende wijze worden deze berichten tegengesproken door de vol gende orde van de S. A.:.Alle S. A. en S. S. mannen is het ten strengste verboden het Saargebied binnen te rei zen, tenzij het stemgerechtigden betreft. Dezen moeten zich uiteraard houden aan de voorgeschreven termijn van in het Saargebied te zijn. Op deze manier kan men met ver trouwen de stemming tegemoet zien. Wannéér we afgaan op enkele berich ten die de laatste dagen vooral in de Engelsche pers cfrculeeren dan is te verwachten dat na de bovengenoemde stemming de Kerkstrijd in Duitschland zich met nieuwe felheid zal ontlasten. Men had ook niet anders kunnen ver wachten. Wanneer alles in Duitschland gelijk geschakeld wordt, waarom zal men het dan ook niet met de kerk pro- beeren. De aloude godsdienst, ons overge bracht door de Apostelen, die eenige fa milierelaties haddejn met het vroegere uitverkoren volk, die godsdienst is voor den rasechten Duitscher van onzen tijd ten eenenmale onaannemelijk. Zooals ’t echter reeds eerder in de geschiedenis is voorgekomen, zal ook deze nieuwe aanslag op het godsdienstig element in eUte mensch weinig resultaat hebben. Zooals men zich wellicht zal herinne ren heeft de Koningsmoord te Marseille een eenigszins gespannen toestand ge schapen tusschen de Balkanstaten Joe- go-Slavië en Hongarije. Eerstgenoemd land heeft nogal krasse beschuldigingen geuit aan het adres van Hongarije, tot dat ten slotte deze kwestie voor den Volkenbondsraad gebracht is. Door de Hongaarsche afgevaardigde von Eckhardt werden deze beschuldi gingen met verontwaardiging afgewe zen. Deze misdaad is het gevolg van binnenlandsche ontevredenheid in Joego slavië zelf. Het zal ieder onbevooroordeeld lezer van alles wat zich na de moord op Ko- ning Alexander heeft afgespeeld, wel langzamerhand duidelijk zijn geworden, dat Europa zich gelukkig mag rekenen thans eén Volkenbond te bezitten. Was deze instelling e.r niet geweest dan had de Koningsmoord te Marseille het sein geweest voor een nieuwe oorlog. Eerlijkheidshalve moeten we dit gun stige feit geheel op rekening van de (ook door ons nogal eens niet al te serieuze) Volkenbond stellen. Dat Joego-Slavië momenteel bezig is een zeer groot aan tal Hongaren het verblijf te ontzeggen en deze menschen zonder middel van bestaan naar Hongarije stuurt, is weer een ongunstige factor bij de onderhan- delingen. Bovendien zijn dergelijke Hncidenten uitermate geschikt de toch al reeds zoo vlug ontvlambare zuiderlingen nog wat waarin opgenoraon OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 DE JONG s NIEUWSBLAD LEEUWARDEN- L Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1