DE GROOTE JAARLIJKSCHE BOLSWARD Buitenlandscbe Revue. B.E.8. en NESCO nieuwjaarswenschen. Belastingzaken ni niz Kant. SNEEK, Singel 58 DLUH BOLSWARD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo ALLES ENORM VERLAAGD Het saarleger de kern voor een preventieve uothenDondsmacht? HOFSTEDE C. F. DE JAGER, Bolsward PETROLEUM KACHELS en KOOKSTELLEN - 30— Jaargang Woensdag 19 December 1934 No. 100 BEGINT e BIJ k 9 i I DE JONG’s NIEUWSBLAD BESPAAR Nieuwjaarswenschen voor 1935 Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r Telefoon No. 12 en tr DECEMBER F Advortentlön pur regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dlnsdags- Vr^dagsavonds. lA-wwVALKEUBURC'S ••ILEVËRTRAW De Nedierlandsch-Duitsche clearing. De strijd tus schen Boerenpartij en In dustrie. De kerkstrijd. Italië en Abessinië. De Volkenbond en de Ooster- sche kwestie. zal wegens de Kerstdagen op DINSDAG 25 Decem ber NIET verschijnen De volgende verschijn datums zijn dus 21 en den 28 Dec. H.H. Adverteer ders en correspondenten gelieven hiermede wel rekening te houden. U zelf incassokosten en ons moeite door het lees geld voor het le halfjaar op girorekening no 87926 ten name van A. J. Osinga Bolsward te storten vóór 28 Decmet vermelding «Leesgeld le halfjaar 1935 De Jong’s Nieuwsblad" Vergeet vooral niet, de naam van het blad te ver melden. DE ADMINISTRATIE Langzaam maar zeker gaat het ein delijk naar de verwezenlijking van een denkbeeld, dat thans ruim zestien jaren heeft noodig gehad om zij het dan ook nog in miniatuur werkelijkheid te worden. De Volkenbond tfekt een leger te- zamen! Een internationaal legertje, ter bescherming van de orde in het Saar- gebied vóór, gedurende en nó. de volks stemming. Frankrijk en Duitschland hebben waarschijnlijk „als een boer, die kiespijn heeft” hun toestemming gegeven. de uitnoodigingen tot deelname zijn ver zonden. Engeland, Italië, ons land en Zweden zijn de uitverkorenen. Het» is altijd een van de idealen van den Volkenbond geweest een preventief dwangmiddel te bezitten, bijv, ’n inter nationaal leger. Maar de praktijk, de tijd zelf, verzette zich steeds tegen dit ver langen. de moeilijkheden waren vele. Hoofdzakelijk het eigen belang van de In het nummer van Dejongs Nieuwsblad dat op 1 Januari a.s verschijnt, zullen worden opgenomen de De prijs hiervan is 40 ct per advertentie van 4 regels, elke regel meer 10 ct. In Bolsward kunnen deze Nieuwjaarswen schen worden opgegeven aan ons bureau en buiten Bolsward aan de agenten en bezorgers óf direct opzenden aan ons bureau. De opgaven moeten uiterlijk Donderdag 27 Dec. in ons be zit zijn. del details vast te stellen. 2e. De Raad verzocht verder de Saarcommissie een subcommissie te vor men, waarin de belanghebbende landen en de President der Saarregeering verte genwoordigd zullen, zijn.' Deze subsom- missie zal tot taak hebben zoo spoedig mogelijk studie te maken van de maat regelen, die in verband staan met de vorming van een internationale troepen macht en desbetreffende voorstellen te doen. Uit een en ander blijkt, hoezeer men „Haast je, rep je”, de toebereiding van deze internationale militaire huts pot ter hand genomen heeft, een hutspoi waarvan nóch Marianne, nóch Michil liefhebbers genoemd kunnen worden! Maar ze zullen er toch van moeten eten. Twee honderd en vijftig mariniers staan op het punt in een avontuur ver plaatst te worden, dat voor jongelui niet onaantrekkelijk genoemd mag worden. Deel uit te maken van de éérste Volken bon dsleger-kern, te midden van de groote Europeesche politiek verplaatst te worden, eens een kijkje buiten hun va derland te kunnen doen, zonder direct het groote water te moeten oversteken, zooals meestal des mariniers lot is, kan slechts een avontuurlijke afwisseling voor hen beteekenen, die niet onwelkom kan zijn. OPTICIËN GROOTZAND SNEEK BRILLEN land de vrede tusschen twee zeer be langrijke groepen te handhaven. De boerenpartij die volgens nationaal socialistisch beginsel .jgeplanwirtschaft” is, en waarbij het aloude efrecht .weer is hersteld.deze partij heeft op een kort geleden gehouden landdag ver schillende eischen gesteld, o.m. de in stelling van een „planwirtschaft” voor de industrie en het erfrecht. Het zou met het oog op de beschikbare ruimte te ver voere'n op deze kwestie iets die per in te gaan. We signaleeren dan ook maar alleen dit feit, om een voorbeeld te geven van de geweldige moeilijkheden, waarmee de Duitsche regeering ten op zichte van boerenpartij en industrie te kampen heeft en.dan zijn we er nog niet. De Kerkstrijd is er nog lang niet op gelost. Goebels heaft nog vorige week een rede gehouden waarin hij o.a. ver klaart, dat Duitschland niet voornemens is zich in re’ligieuse zaken te mengen. De Staat wenscht den kerken alle goeds. De jeugd mag gerust naar de kerk gaan, maar Goebels heeft nooit ergens gele zen, dat Christus zich met de sportieve en lichamelijke opvoeding der jeugd be moeid heeft. Dat heeft Hij aan de staat en zijn organen overgelaten. Het parool van het Nationaal Socialisme' luidt: „Bidt en Werkt”. Wie werkt, die zal God helpen. Het is jammer, dat van deze overigens zeer gezonde redeneering in de praktijk van het Nationaal Socialisme zoo wei nig te bespeuren valt. Gedurende de laatste weken zit de wereld vol grens-incidenten. In norma ler tijden behoefde men zich hierover niet erg ongerust te maken, maar in onze abnormale en vooral tot de tanden bewapende samenleving leveren derge- lijke incidenten een beslist gevaar voor de wereldvrede. Tusschen Italië en Abessynië is thans weer zoo’m grens geschil hangende. De toedracht van de zaak is aldus: De Abessijnsche commissie is bij de bestudeering van de weide-terreinen in de provincie Ogaden van Italiaansche zijde te Oeal met geweld in haar werk gestoord, op een plek ongeveer 100 km. binnen de grens. Op 5 December heeft een Italiaansche troepenmacht met tanks en vliegtuigen zonder te zijn geprovoceerd en zeer on verwachts de Abessijnsche escorte van de commissie aangevallen. De' regeering van Abessynië heeft in haar nota van 0 December hiertegen geprotesteerd; on danks dit protest hebben Italiaansche vliegtuigen drie dagen later Ado en Ger- logib in dezelfde provincie gebombar deerd. De Abessijnsche regeering heeft in deze kwestie de hulp van den Volken bond ingeroepen. Dat door dergelijke in cidenten een gevaarlijke toestand kan ontstaan, is voor ieder duidelijk. We mo gen hier wél als een gelukkig verschijn sel aan toevoegen dat de Volkenbond in de laatste maanden in al die internatio nale kwesties zijn naam van onpartijdig rechter en raadgever ten volle heeft ge handhaafd. Denkt U eens even in, wal er zonder Volkenbondsche interventie gebeurd zou zijn, na de koningsmoord te Marseille. Na het grensincident tus schen Joego Slavië en Hongarije en meer van die gevaarlijke meeningsverschillen. Heeft dus voor het Europeesche vaste land de Volkenbond in verschillende kwe'sties zijn reputatie gehandhaafd. in het verre Oosten en voornamelijk in Japan, is van een bereidwilligheid tot samenwerking weinig merkbaar. Japan gaat ongestoord verder met zijn expan siepolitiek, zooals dezer dagen weer duidelijk blijkt uit de versterkte actie van Japan in Noord-China. Dit opdrin gen van Japan in Noord-China, Mand- sjoerije en. misschien straks ook in Si berië, opent ernstige verschieten. Vooral in Rusland begint groote ontstemming te heerschen, over deze nieuwe vorm van het Japansche imperialisme. Zoo zien we dus nog ove'ral onrust en een herstel van de zpo vurig verlangde wereldvrede weer heel wat verder op den achtergrond geschoven. VOETBAL. C. A. B. H—NICATOR 3-4. Het is de Leeuwarders gelukt een kleine overwinning te behalen. Hoofdzakelijk heeft zij dit te danken aari een paar grove blunders van de anders zoo uitstekende keeper van C. A. B., hoewel ook de achterhoede soms raar stond te schutteren. In de eerste’ helft was zooals steeds de middenlinie niet te vinden, na de rust was dit veel beter. In de voorhoede ontbraken de schut ters in het binnentrio, meer dan ’n hall dozijn corners mooi door den rechtsbui- De Saar als moeder van een inter- notionaal leger, waarvan de Volkenbond vader is.Want deze stap heeft de hoop van hen, die alle vertrouwen in den Volkenbond verloren hadden, meer doen opleven! Na het Saar-avontuur: een vast Volkenbondsleger, uitstekend georgani seerd en in genormaliseerde vormen ge goten. dat moet ons doel zijn! Een pracht-opgave voor onze Generale Staf menschen! En het waarlijk niet te vroeg zijn! Zestien jaren hebben we reeds ge wacht. nu zouden zestien maanden te lang kunnen zijn! landen stond de verwezenlijking vier kant in den welg. Zóó zelfs, dat de Vol kenbond al héél spoedig zelf niet meer geloofde, dit doel ééns nog te zullen be reiken, dat de Volkenbond geen maatre gelen nam om wanneer de samen stelling van zoo’n leger kans liep een feit te worden klAAr te zijn met de organisatie daarvan! Conflicten kwamen conflicten gin gen. Eerst in Zuid-Amerika, toen in Chi na, later wéér in Amerika.thans als laatste' actualiteit: in Afrika, waar Italië de sprong over de Abessinische grenzen Heeft gewaagd...!. Oorlog?Wel- neenslechts „ernstige wrijving”. Een „conflict” misschien .1 De Volkenbond komt, ziet.maar overwint helaas niet. Japan liet den bond eerst naar zijn pijpen dansen, be dankte voor het lidmaatschap, toen de heeren listig werden! En de Volken bond? Die moest accepteeren, bezat geen énkel dwangmiddelI Bewonderenswaardig is het enthousi asme, waarmede in de landen, in Neder land niet het minst door zoovele men schen het vertrouwen in' het lamgeboren kindje, dat „Volkenbond” gedoopt was, werd hooggehouden. Hoe weinig er ook van dit lichaam uitging, hoe machteloos het ook stond tegenover elke ongehoorzaamheid der leden, hoe rechteloos het ook was ten opzichte van die landen, welke voor het lidmaatschap bedankten, toch bleef een zeker contingent hun hoop en hun ver trouwen in dit lichaam stellen. Maar. misschien niet ten onrechtel. Weliswaar hebben we zestien lange jaren moeten wachten op het eerste Vol- kenbondsleger. Weliswaar dient hei thans nog slechts preventief in een klein landje, (dat niettemin van enorm poli tiek belang is)weliswaar is het slechts een soort politiemachtje.maar de kèm van een internationaal machts middel is gelegd!.... NA de Saar zullen we verder moeten zien. Hoe weinig de Volkenbond zelf ooit gehoopt heeft in de mogelijkheid, dat men nog eens zooveel moed en initia tief zou weten te produceeren, dat de samenwerking nog eens zoo groot zou worden, dat men een Volkenbondsleger zou kunnen vormen, blijkt uit de tota le onvoorbereidheid, gedemonstreerd in de navolgende besluiten: lel. Besloten werd op de Volken- bondszitting van 8 December, de com missie van drie op te dragen, ini sa menwerking met de te Genève vertoe vende militaire deskundigen en den pre sident der regeefingscommissie Knox, De financieele kant van de invoer van Nederlandsche1 goederen naar Duitsch land en omgekeerd heeft na de laatste wekelijksche bekendmaking van den stand der clearing in de kringen van ex porteurs eenige ongerustheid verwekt. Men begint nu langzamerhand te besef fen hoe goed het is, dat de exporteurs wekelijks weten hoeveel er in guldens beschikbaar is e'n hoeveel er op Nader- landsche vorderingen moet worden be taald. Om eens een voorbeeld te geven. Sedert 24 September is er voor de in voer uit Duitschland naar Nederiand ruim 40 millioen gulden gestort. Van dit bedrag moet worden afgenomen 10 millioen, n.l. 2.8 millioen voor Young- Daves en Stillhalte 4.2 millioen voor achterstallige vorderingen en 2.7 milli oen voor vrij deviezen aan de Rijksbank blijft dus 30 millioen. Dei stortingen in Duitschland op vordering van Neder- landsche exporteurs bedroegen in die zelfde tijd 42 millioen, zoodat er een nadeelig verschil is van 12 millioen. Hieruit zien we dus, dat het voor het evenwicht in de clearing van belang is, dat de import uit Duitschland toeneemt en de export van Nederland naar dit land in een zeer redelijke verhouding blijft. We kunnen daarom uit het voor gaande deze conclusie als onbetwist baar aanvaarden, dat hel herstel der in ternationale handelsverhouding nog, wel geruimen tijd op zich zal laten wachten. Hier komt nog bij, dat de Duitsche re- geerinjg heel veel moeite heeft in eigen 1 pits vanaf f 11.70 2 vanaf 14.40 (Gratis demonstratie) 19 OPRUIMING j.,LEEUWARDEN- L BERVOETS I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ et. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opjjenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1