Buitenlandsche Revue. GA BRILLEN Belastingzaken UI. U. d. Ill Eli F F De Bolswardsche Courant en Westergoo II 1 Reparatie aan alle merken Automobielen KHOES EDE 11 Wat hoop geeft. Uit den Omtrek Stadsnieuws. I Woensdag 9 Januari 1935 31212 Jaargang I f Groote voorraad Onderdeelen en Banden n DT Eant SNEEK» SinseI 58 DLUlï BOLSWARD alle Donderd. I Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 No. 3 en 1F S F ^■LEEUWARDEN- 1 Makkum ons Elders geboren Elders overl. Verm. door overl. 34 40 74 206 255 461 Vertr. personen 98 28 70 ok, x? n! dl Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Speciale inrichting voor Alhier geboren Elders behoorend Tot.1 vermeerdering Alhier overleden Elders behoorend 4 Januari 1935. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk werd hedenavond de jaarvergadering gehouden van de Vrljz. Chr. Jongeren- bond, onder leiding van den heen T. Boersma. Met een woord van welkom opende hij deze laatste vergadering wegens zijn a.s. vertrek en verzocht de secretaresse mej. W. Menage, het jaarverslag uit te brengen. Het nauwkeurig verslag werd goedgekeurd en vastgesteld. Eerst werd een bespreking gehouden van een pro- paganda-avond en de jeugddag is be paald op Zondag 26 Jan. a.s., en zal worden gehouden ip de Doopsgezinde 240 295 535 212 225 437 werd too- 130 6 60 14 5 Januari 1935. Uitgaande van den Bond van Coöpe ratieve Zuivelfabrieken in Friesland werd ook evenals voorafgaande jaren weder een diploma voor boter uitgereikt aan de Coöperatieve zuivelfabriek alhier. Hennaarderadeel De bevolking bestond op 1 Januari 1934 uit 2317 m. en 2364 vr., totaal 4681. E tot. 131 1 ca a» Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. DRAISMA-vam-VALKEMBURG'S e 4. "iLEVERTRAAti EEN KOUD BAD. Zondagmiddag viel een zoontje ber 1933 3271 m. en 6883. cent cent cent cent cent cent we- ben n ins ■fl- I OPTICIÊN GROOTZAND SNEEK jn A, r. et Witmarsum van den heer Stienstra in de Kampen. Men trachtte door ’t toesteken van een stok de jongen weer op den wal te trekken, wat niet gelukte. De heer Taco van der Meer nam direct het meest resolute be sluit door zich in het water te begeven en de jongen veilig op den wal te bren gen. Een woord van hulde voor dit kor daat optreden. Kerk alhier. Daarna volgden eenige benoemingen. De voorzitter werd opgevolgd door den heer Alb. Bierma. De secretaresse en de penningm.esse die periodiek aftraden, mej. W. Menage en J. Bergsma werden herkozen en accepteerden weder deze functies, tevens werd hun dank gezegd voor hunne administratie. Tot G. B.-lid werd benoemd mej. J. Bergsma, en tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering, mej. Anneke Bosch. De dames Lies Halma en Trijntje El- zinga werden benoemd in de financieele commissie. De agendapunten waren hiermede af gewerkt en mej. J. Bergsma sprak uit naam van allen en dankte den scheiden den voorzitter voor al hetgeen wat hij voor de Vrijz. Chr. Jongerenbond had gedaan en hoopte dat hij zich spoedig thuis zal gevoelen in zijn nieuwe woon plaats Tijnje. De voorzitter dankte voor deze vrien delijke en waardeerende woorden en hoopte dat onder de nieuwe voorzitter de afdeeling Witmarsum in bloei moge toenemen en sloot hiermede de hoogst gezellige en prettige avond. Verm. door geboorte Ingek. personen Totale vermindering Totale vermeerdering LOOP VAN DE BEVOLKING DER GEMEENTE BOLSWARD OVER 1934. De bevolking bedroeg op 31 Decem- 3612 vr., totaal 70 60 2 4 26 34 8 6 des Abenlandes” het afstervingsproces van de Europeesche cultuur en de Euro- peesche beschaving. De oud-strijders en de jongere generatie doen echter geloo- ven aan de onjuistheid van deze som bere theorie, doen hopen aan den terug keer van de romantiek, van het idea lisme. Is het geen verheugend teeken, dat de Duitsche en de Fransche oud strijders elkander de hand gaan reiken, nu het brutale partij-egoïsme in Fank- rijk hoe langer hoe meer de onderlinge verhoudingen gaat vertroebelen! Is het geen reden tot verheuging dat na de schrikkelijke Fransche corruptie ’t oud- strijders-idealisme wordt aangekweekt en dat ook in Duitschland een nieuwe era aan het doorbreken is? Ja, wij nuchtere Hollanders, uit het materieele tijdperk, kunnen dat nieuwe niet begrijpen, wij zien slechts het niet nakomen van geldelijke verplichtingen, door de oudere generatie aangegaan, maar wij missen nog het zintuig om achter dat alles te zien: het verjongde Europa, gelijk het kleine groene plantje nog onder het verdorrende en rottende loof verborgen niet door ons wojdt op gemerkt. Toch bestaat dit nieuwe leven, toch bestaat deze onverwoestbare kiem- kracht en niets zal kunnen beletten, dat dit teere leven zal worden de groote en sterke boom, waaonder de menschheid verkwikking en schaduw zal kunnen vinden. KAMERMUZIEKAVOND. Bovengenoemde muziekavond werd Maandag 7 Jan. gegeven op de boven zaal van Hotel de Wijnberg. Een niet groot gezelschap gaf blijk van belangstelling in dit werk van Bols- wardsche dillettanten. Het concert werd geopend met 2 zangnummers van mevr. Hettema-Hei- ming, begeleid door den heer J. Faber. Dit eerste openbaar optreden van mevr. Hettema geeft ons aanleiding iets uitvoeriger bij de geboden nummers stil te staan. Mevr. Hettema beschikt over een zeer goed orgaan, vooral in de midden regis ters is de stem vol en klankrijk. Het eer ste nummer Die Mutter an der Wiege van Carl Loewe werd met goede into natie gezongen, beter dan no. 2 „Das Erkenne” van dezelfde componist, waar in de hoogere noten iets te scherp klin ken. Deze opmerking geldt voor alle num mers, behalve de nummers van Eulen burg, die meer in de middenstem ge schreven zijn. Van de Duitsche nummers en die waren de hoofdschotel van dezen avond voldoet ons het beste Jesuslied van Hildach en Au die musik van Schubert. De in de Nederlandsche taal gezongen nummertjes is Goede nacht van Cath. V. Rennes, het beste. Het laatste nummer La Serenata van Braga, waarbij de viool meewerkte was een zeer goed slotnummer. Zooals ge zegd een krachtige sopraan die bij een betere opleiding in de jongere jaren heel wat had kunnen presteeren. Nu is de ademhalingstechniek veel te kort, waar door het sterke uitstooten van de tonen in de hoogere registers beinvloed wordt- De heer J. Faber toonde zich een zeer verdienstelijk accompagnateur. De heer Hesmerg, viool, wordt zoo langzamerhand een oude bekende op in tieme kunstavonden, maar dan mogen we gerust zeggen met een stijgende lijn. Fijn van klank was de Romance F dur van Beethoven, maar o.i. het hoofdnum mer was het concerto en sol majeur van Ch. de Bériot. Technisch ook zeer moei lijk wist de heer Hesmerg dit nummer met een buitengewone virtuositeit te yertolken. M’n compliment. Ook hier was de heer Faber een zeer correcte ac compagnateur. 5 Januari 1935. In een niet druk bezochte openbare vergadering op de bovenzaal van „De Zwaan” alhier, sprak de heer C. J. Schalker, lid der Tweede Kamer heden avond, namens het Districts-Bestuur van de Communistische Partij Holland. Spreker zette uiteen, hoe volgens zijn meening de tegenwoordige crisis is ont staan, waaraan wellicht op de tot nog toe gevoerde bestrijding nimmer een einde zou komen. Spreker zag de crisis niet anders, dan te zijn ontstaan door een kapitalistisch winstbejag. Men pro duceerde maar steeds in de hoop met kans op hooge winsten een afzetgebied te vinden, doch daar dit nu niet meet mogelijk schijnt te zijn, omdat met deze in(dustrieele crisis ook de landbouwers crisis samenvalt, wordt de koopkracht der consumenten allerwege minder, zoo- dat men met een te veel aan. voorradige goederen zit, terwijl zij die aan deze goederen wel behoefte hebben, ze niet kunnen koopen. Vijf zesde deel van de wereld lijdt thans onder deze crisis, terwijl in één zesde deel (genoemd wordt hier Sovjet Rusland) men van de crisis niets merkt, doch integendeel vooruitgang en opbloei op allerlei gebied kan waarnemen. Hoe komt dat? Heel gewoon, omdat in Rus land de arbeiders en de boeren de lei ding in handen"hebben genomen en nu gemeenschappelijk werken voor de ge meenschap. Over het vijf zesde deel van de wereld willen of durven de millioe- nen arbeiders deze consequentie nog niet aanvaarden en tot zoolang dit niet ge schiedt, blijft de crisis voortduren en zal nog verergeren of ten slotte weer uit- loopen op een oorlog onder de Europee sche volkeren, wat door het kapitalisme voor hen, als de eenige uitkomst, gaar ne in de hand wordt gewerkt. Koloniën, waar men een afzetgebied voor de ge produceerde goederen zou kunnen vin den, zijn niet meer bereikbaar, doch door een oorlog bestaat voor de sterk ste nog steeds de kans, om de bezittin gen van de minder sterke te bemachti gen, maar al weer niet anders dan ten koste van wellicht millioenen menschen- levens. Allerlei beschouwingen over de crisis en de mogelijkheden om de crisis te overwinnen, werden door den spreker naar voren gebracht, waarbij hij steeds wees op de groote veranderingen welke in Sovjet Rusland hadden plaats gegre pen. Om niet te uitvoerig te zijn geven we slechts zeer beknopt de uitgesproken rede terug, doch uit deze rede bleek dui delijk, dat de spreker op de noodzake lijkheid aandrong, dat men over het be doelde vijf zesde gedeelte van de wereld dezelfde maatregelen zou moeten nemen om uit deze crisis vandaan te komen, welke men In Rusland volgens zeggen van den spreker, met goed succes ziet beloond. Na de rede werd ieder die meerdere inlichtingen wenschte, verzocht even zit ten te blijven, doch wij geloovn niet, dat er van het oprichten van een afdeeling van de C. P. H. iets Is gekomen, wat toch de bedoeling is geweest. Den laatsten tijd valt er een opmer kelijk verschijnsel waar te nemen: er woiden telkens weer pogingen gedaan om Frankrijk en Duitschland meer tot elkaar te brengen en deze pogingen gaan uit van.de vroegere frontstrij ders. Zij, die eenmaal in de modderpoelen van Vlaanderen, in het Argonne-woud, bij den Chemin des Dames, Verdun en elders in Europa, tegenover elkaar heb ben gelegen, loeren om elkaar te doo- den, zij die elkaar met kanon, handgra naat, vlammenwerper en gifgas hebben bestreden, zijn thans degenen, die el kander de vriendschapshand toereiken. Dat lijkt vreemd, maar is het niet. De weredloorlog is een tijd van ken tering geweest, niet alleen in materi eele machtsverhouding, maar ook in geestelijk opzicht. De jongelingschap ging naar het slag veld, naarmate de verliezen grooter werden, moesten de ouderen volgen, ter wijl zij, die in de jaren 1914-1918 den dienstplichtigen leeftijd bereikten, varn zelfsprekend de wapenen moesten gaa^i dragen. De mannen aan het front leden ontbering; de soldij was karig, het was de ijzeren plicht, die hen dwong deze gtoote offers te brengen en practisch te blijven zweven tusschen leven en dood. Is het niet te verwonderen, dat de strijders andere menschen werden, an dere denkbeelden erop na gingen hou den en verbitterd moesten worden op hen, die in de steden achtelQ blij^en^ groote winsten maakten, doorgingen met het materialisme, waarin allen vooi dien tijd leefden (met uitzondering na tuurlijk van hen, die nimmer in staat waren „bezitters” te worden) en de plaats gingen innemen van hen, die aan het front hun zwaren plicht deden? Het materialisme heeft de cultuur verdrongen,; het zijn de frontstrijders, die het materialisme groötendeels heb ben afgezwioren en tot h'pt cultureele zijn teruggekeerd. De kloof is tusschen hen verwijd, hetgeen zeer duidelijk in Flfamkrijk is te befmerken, maar welk feit tenslotte in elk land bestaat, dat deelgenomen heeft aan den wereldoor log. Hierbij komt de geheele jonge garde. De kinderen, die geleidelijk aan de fase bereikt hebben om in het productie proces te worden opgenomen, zien de maatschappij voor hen gesloten. Er is voor hen geen werk; de materialisti sche generatie kampt den strijd op le ven en dood tusschen 't materieele «zelf- beroud en de hen ontslippende materie, zij heeft geen oog voor de toekomst, zij voelt slechts het sterk, tegen hun mate rieele belang in, evolutionneerende he den. Is het dan te verwonderen, dat de jongeren en de oud-strijders elkaar gaan virtden in het streven naar cultuur, naar innerlijke geestelijke volmaking? Is het te verwonderen, dat de aandacht niet zoo sterk meer gevestigd wordt op het winstbejag als primair doel, maar dat men dit winstbejag wil achterstellen bij het algemeen cultureel belang? Het is niet voor niets, dat men terug wil nlaar religie, ethiek, kunst en we tenschap. De cultuur Is doel en kern van den mensch, beschaving het middel om z daartoe te kunnen geraken. Wanneer beschaving geen middel meer is, maar doel, zoodat de cultuur zoo goed als uitgeschakeld wordt, dan gaat de wereld op zijn kop staan, dan moet er even wichtsherstel of ondergang komen. Spengler predikte in zijn „Unter-gang I OFF. FORD DEjALER BOLSWARD - TELEF. 86 Verschil De bevolking op 31 Dec. 1934 bedroeg 3243 m., 3542 vr., tot. 6785. In 1934 werden 39 huwelijken vol trokken; 3 echtscheidingen ingeschreven terwijl 2 kinderen als levenloos geboren werden aangegeven. Gespecificeerd naar de kerkgenoot schappen: N. H. 2120 (2176); Rem. 2 (2); D.G. 157 (162); E. L. 1 (1); G. K. 962 (978); R.K. 2332 (2323); V. E. (1); L. des H. (2); Andere 4 (4); Geen 1207 (1234). Een korte terugblik. De stemming in het Saar gebied. Beleefdheids- visites van staatslieden. Het proces Hauptman in Amerika. Wanneer we in deze eerste buiten landsche beschouwing in) het jaar 1935 even een terugblik werpen op het ach ter ons liggende jaar, dan zullen we moeten erkennen, dat heel wat moeilijke situaties ontstaan en opgelost zijn, maar dat ook, hoe duister de toestand zich somwijlen laat aanzien, het uiteindelijk altijd een beetje meevalt en we ons vaak veel te vlug bezorgd maken. We denken bijv, aan de Oostersche kwestie, Japan, China, Rusland, aan de nog steeds slui merende revanche idee van Duitschland tegenover Frankrijk, aan de kritieke pe riode in de Balkan Staten, aan den Ko ningsmoord te Marseille om dan van de vele en niet minder ernstige binnen- landsche toestanden voor elk land nog maar te zwijgen. Al deze kwesties had den ons stuk voor stuk wanneer we nog bezield waren met dezelfde menta? liteit als voor 1914 zeer zeker een oorlog op de hals gehaald en we mogen dan ook zeker met groote tevredenheid in dit opzicht op het afgeloopen jaar te rugzien. De geheime diplomatie heeft iets van zijn beteekenis verloren. De Volkenbond heeft vooral dit laatste jaar aan betee kenis gewonnen en we mogen met veel moed en vertrouwen dit nieuwe jaar, voor wat betreft de internationale toe stand, Ingaan. Daarmee willen we volstrekt niet zeggen, dat nu in 1935 alles van een leien dakje zal loopen. Och dat weet zelf wel, daarvoor blijft het hier op dit ondermaansche „menschenwerk”. Maar wat er vast en zeker bij de verschillende volken en regeeringen leeft is de gedach te, dat door gemeenschappelijk overleg heel vaak een gunstige oplossing ver kregen kan worden. Dat is ook de gedachte die tot richt snoer ligt aan het instituut de Volken bond en ’t mag als een groote verdien ste het jaar 1934 worden aangerekend, dit besef te hebben bevorderd. Het plebesciet de volksstemming in het Saargebied staat met enkele da gen midden in ’t brandpunt der publieke belangstelling. Nadat eerst neutrale politietroepen (Italië, Engeland, Zweden en Nederland) in dit gebied zijn aange komen tot handhaving niet alleen van de zoo hoog noodige rust, maar ook om een onpartijdige stemming mogelijk te ma ken zijn deze week ooITuit ons land een honderd vijftig personen naar het Saargebied vertrokken om te fungeeren als voorzitters van de diverse stembu reaux. Natuurlijk treft men in deze dagen in Duitsche zoowel als Fransche bladen be schouwingen aan over de vermoedelijke uitslag van deze volksstemming. Van zelfsprekend zouden we haast zeggen, rekenen de Duitsche bladen reeds voor 90 op een aansluiting bij Duitschland. Men schijnt daar echter een kardinaal punt te vergeten. De bevolking van het Saargebied is voor 70 Katholiek en men kan moeilijk van deze groep ver- wnarln opgenomen PROPAGANDA-AVOND. De R.K. Drankbestrijding alhier orga niseerde als slot van de drankbestrij ding Zondag een propaganda-avond in de Doele. Pater de Hart sprak in een gloedvolle rede over de offergeest in de R.K. drank bestrijding. Door een damestooneelclub zeer verdienstelijk opgevoerd het neelstuk „Tilly”. De Doelezaal was goed bezet. wachten dat zij de Kerkvervolging onder het Hitlerregiem zullen vergeten en nu spontaan zich onder der Haken-knoet neerleggen. De rassentheorie van Hitler heeft het geloovige volk diep gegriefd. Met in tense belangstelling slaat geheel Europa de ontwikkeling van deze gebeurtenis gade. De laatste weken zijn verschillende staatslieden bezig behalve beleefdheids- visites, ook te trachten de belangen die verschillende landen onder elkaar heb ben te bespreken en daaruit zoo moge lijk de voor elk land meest voordeelige situatie te scheppen. Zoo kunnen we be schouwen de reis van den Oostenrijk- schen kanselier naar Mussolini, idem die van Hitler van Duitschland aan Laval voor Frankrijk. Voor wat dit laatste bezoek betreft is de bedoeling ietwat dieper. Men wil een consultatief accoord treffen tusschen Frankrijk en Italië, krachtens hetwelk beide landen elkaar zullen raadplegen in geval van inmenging in de onafhanke lijkheid van Oostenrijk. Tevens bevat ’t een aanbeveling dat het pact van non- interventie door alle aan Oostenrijk grenzende landen Duitschland, Polen en Roemenië inbegrepen, zal worden ge- teekend. De Engelsche Minister van buiten landsche zaken Sir John Simon is van oordeel, dat het accoord dat men even tueel zal afsluiten een gelukkige inlei ding zal kunnen vormen voor een uit- gebreider Europeesch accoord. Wanneer we thans nog even in onze gedachten de oceaan oversteken naar Amerika, dan bemerken we, dat het proces tegen Hauptman, beschuldigd van de ontvoering van het kind van Lindbergh.U weet wel, die Ameri- kaansche vlieger die enkele jaren gele den geheel alleen in een één-motorig vliegtuig de oceaan is overgestoken. Dit proces wordt gehouden in het plaatsje Flemington, wat door dit sen- sationeele proces direct midden in de algemeene belangstelling komt te staan. Alle hotels zijn propvol en er zijn heel wat particulieren die een deel van hun huis hebben verhuurd aan nieuwsgieri gen die liefst geen woord van deze zaak willen missen. Lindbergh zelve gelooft vast, dat Hauptman de schuldige is, maar ook even vast tracht diens verde diger te bewijzen, dat niet zijn cliënt, maar onder het personeel van Lindbergh de schuldige gezocht moet worden. Voor de op sensatie beluste Amerika nen een kolfje naar hun hand. 212 225 437 27 34 61 1 1 72 64 136 140 161 301 m. vr. 71 60 1 DE JONG s NIEUWSBLAD ve! ich 1W I den ürd E5 KI s OS ca. cc» Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. irdt in de - in i it hte op- ger ürd net dy ge. to |int ;jes oer ien ïns jen fhet ten ko- eb- I CZi i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1