DONDERDAG 17 JAN. Buitenlandsche Revue. t DE DOELE BOLSWARD akkers zr^\ OtoysMj^ I1 De Bolswardsche Courant en Westergoo MEER N1JÏERBE1DSSTEDN NOODIG Entree 30 cent (alles inbegrepen) DE ATTRACTIE BAND: THE MUSICAL FELLOWS Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 16 Januari 1935 31= Jaargang No. 5 en tF de resul- Ingezonden Mededeelingen "JVti steekt» Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. het ten ko- leb- we- |>ben OPRICHTING BUREAU NATIONAAL CRISIS COMITÉ. De voorloopige commissie ter bevor dering van bovenstaand doel had Maan dagavond een openbare vergadering be legd in „de Wijnberg”. Voorzitter L. Mol opent deze goed be zochte1 vergadering met een woord van welkom. Het doel van deze vergadering Arum BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. 12 Januari 1935. Hedenavond hield de afd. „Arum” van de B. V. L. haar jaarlijksche schietavond De voorzitter, de heer W. Dijkstra, opent deze vergadering en laat zingen het eerste couplet van ’t Wilhelmus en gaat voor in gebed. Hij spreekt een woord van welkom aan al de aanwezi gen en wijst er op, dat de B. V. L. ook in dezen tijd nog terdege recht van be staan heeft. Hierna wordt begonnen me!t de schiet oefeningen en 'wordt geschoten in drie klassen. De uitslag daarvan is als volgt: 1ste klasse. 1ste prijs: E. Anema 48 p. 2de prijs, R. Nadema 48 p.; 3de prijs P. Tigchelaar 46 p.; 4de prijs W. Dijk stra 45 p.; 5de prijs S. Pars 44 p. 2e klasse. 1ste prijs R. Poortstra 46 p.; 2de prijs S. Th. Bruinsma 46 p.; 3de prijs A. Anema 45 p.; 4de prijs S- Laan- stra 43 p.; 5de prijs M. Tolsma 42 p. 3de klasse: 1ste prijs A. Fokkema 46 p.; 2de prijs H. Vermeer 41 p.; 3de prijs S. Belksma 41 p.; 4de prijs L. A. Feen- stra 37 p.; 5de prijs H. Hoekstra 37 p. Na deze wedstrijd werd nog een z.g. potje-schieten gehouden. Ieder van de schutters won een prijs naar gelang der punten. Hiermede was men aan het ein de der vetgadering. De voorzitter dankte alle aanwezigen EEN ONGELUK. Bij de verbouwingswerkzaamheden aan het winkelpand van de fa. Lunter had gisteren een ongeluk plaats, dat BRAND IN HET GYMNASTIEK LOKAAL In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een begin van brand ontstaan in hef Gymn|astieklokaal. De aan den overkant wonenden heer Sch. zag te ongeveer 2 uur vlammen uit het dak der school komen. Onmiddellijk werd toen de weesvader gewekt en de brandweer gealarmeerd, die spoedig met een der spuiten ter plaatse kwam en de brand tot een deel van het dak kon beperken. VermoedeHjk is oververhitting van de kachel de oorzaak. Er is een stuk uit het dak gebrand en: de nieuwe rubber- vloer rondom de kachel is iets be schadigd. Het onderwijs zal enkele dagen moe ten worden stopgezet. betrekkelijk nogal goed is afgeloopen. De werkman v. d. Z. kreeg bij Het ver plaatsen van een zware ijzeren balk deze op zijn dijbeenen. Bij onderzoek door een der doctoren bleek, dat de man niiets gebroken had en met een paar weken rust zijn werk zaamheden weer kan aanvangen. RESULTATEN VAN DE VOLKS- STEMMING. BILJARTCLUB HOF VAN HOLLAND. Maandag hield bovengenoemde club in den Hof van Holland de eindbeslis sing van de groepsbiljartwedstrijd. In totaal moesten 64 partijen van 75 pun ten gespeeld worden waarvan gister avond de laatste 6 partijen. Het resultaat van de gespeelde 58 partijen was in totaal: Groep Y. V. 3633 en groep W. N. 3615 caramboles. Het eindresultaat was: groep IJ. V. 4005 en groep W. N. 3933 caramboles.. De prijzen bestonden uit bons voor luxe voorwerpen. De hoogste serie in één partij werd gemaakt door den heer Y. V. met 39 caramboles. De heer J. S. had alle par tijen gewonnen. Er was een buitengewoon groote be langstelling voor deze eindwedstrijd. De statistieken, welke aan taten der Volkstellingen worden ont leend, zijn soms zeer leeraam. Het op maken dier statistieken schijnt wel zeer tijdroovend te wezen, want eerst nu verscheen een boekdeel, dat de resulta ten der beroepstelling samenvatte, wel ke onderdeel was van de algemeene volkstelling op 31 Dec. 1930. Zeer opvallend blijkt de teruggang te zijn van het aandeel der menschen, die in den landbouw een bestaan zoeken. Vroege^- was de landbouw onze voor naamste welvaartsbron; in 1889 om vatte hij nog 32 vam de beroepslieden Dit percentage daalde in 1920 tot 23 en in 1930 tot 20. In 1930 woedde de cri sis nog lang niet op het ergst, zoodat men thans gerust mag aannemen, dat de twintig procenten van vijf jaar geleiden 'niet meer worden gehaald. Men is er niet mee af, als wordt be weerd, dat „de trek naar de stad” de groeiende tegenzin tegen veldwerk, van alles de schuld zou zijn. Ondanks het feit, dat zoovele duizenden arbeids krachten voor den landbouw verloren gingen, produceert het platteland méér dan genoeg van alles wat we noodig hebben. De teruggaande beteekenis van den landbouw, voor wat de arbeidsmo gelijkheden betreft, is gelegen in de in tensieve cultuurmethoden en de steeds verder De Saarkwestie. De buur- i staten van Duitschland op hun hoede. Italië en Abes- i synië. Sabotage in Rus- i land. De Japansche be- i grooting. 1 Wanneer deze revue onder de oogen j van onze lezers komt, is waarschijnlijk de uitslag van de stemming in het Saar- gebied reeds in zijn geheel bekend. Voor 1 vandaag (het is Maandag wanneer we deze revue schrijven) is het nog een gissen, afgaande op de radioberichten die er zoo nu en dan binnenkomen. Dié gissing baseert zich dan ook maar alleen op de ambitie die voor deze stemming betoond wordt en die is over het alge meen buitengewoon groot. Uit verschil- 'lende plaatsen komt 80 A 90 van de stemgerechtigden ter stembus. Zondag avond zijn de bussen gesloten en dan worden deze Maandagmorgen gebracht naar één verzamelplaats, waar de telling begint. Men rekent zoo ongeveer oni halfzeven Dirtsdagochtend klaar te kun nen komen en er bestaat dus goede kans, dat ons de radio Dinsdagmorgen reeds vroeg de uitslag kan mededeelen. Dat een dergelijke volksstemming de aandacht van geheel Europa tot zich trekt, komt door de eigenaardige lig ging van deze strook grond. Vroeger Duitsch grondgebied en na den oorlog onder neutrale vlag. Reeds heel wat sensationeele geruch ten zijn in de laatste weken in verband met deze 13 Januari de wereld ingezon den, maar gelukkig is de werkelijkheid thans heel gewoon. Overal in het Saar gebied is de stemming betrekkelijk kalm verloopen. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voorgedaan. Of dit na de uit slag van de stemming zoo zal blijven? is een vraag, die zeer moeilijk te beant woorden valt. Veel hangt af van de uit slag van dit plebisciet. We zullen daar omtrent wel niet veel bijzonderheden in deze courant kunnen publiceeren. Over het algemeen schijnt men niet veel vertrouwen in Duitschland te heb ben, tenminste in Oostenrijk is men op zijn hoede tegen mogelijke Nazi-betoo- gingen. De grenstroepen aan den Oos- tenrijksch-Beiersche grens zijn versterkt met hulptroepen die in 52 vrachtauto’s zijn aangevoerd. Ook hebben zich Itali- aantsche troepen aan de Oostenrijksché grens geconcentreerd. Dat men in Duitschland rekent op een uitslag, waarbij het Saargebied weer aan dit land terugkomt, bewijst het feit dat men in Berlijn den Nationaal Socia- listischen gouwleider Joseph Bürckel be noemd heeft tot Commissaris voor de aansluiting van het Saargebied bij het Duitsche Rijk. De kwestie tusschen Italië en Abes- synië schijnt nu toch langs vredelievend den weg te kunnen worden opgelost. Tegenover deze groote broer zal Abes- synië wel wat water in den wijn doen, wat in het belang van de wereldvrede ook maar de verkieselijkste weg is. In Ruslantd is de algemeene toestand ook nog niet rooskleurig. Pas hebben we gelezen over de gevangenneming van vooraanstaande bolsjewistische leiders, CULeen. de pujs veMuidextf waarvan eenigen in kort proces ter dood veroordeeld zijn, of een ander proces tegen ingenieurs en technici van de spoorwegen trekt weer de aandacht. Deze beambten van de locomotieven- fabriek Rudsutak te Omsk worden be schuldigd de vervaardiging van locomo tieven te hebben veirhinderd. Verder zouden zij fascistische meeningen heb ben verkondigd en in contact gestaan met contra-revolutionnaire elementen. Ook tegen de spoorwegbeambten wordt den laatsten tijd zeer kras opge treden. Een onrustbarend aantal spoor wegongelukken heeft de Sovjetregeering aanleiding gegeven streng op te treden tegen beambten die bij spoorwegonge lukken schuld blijken te hebben. Nog de zer dagen is nabij Rostow een ongeluk gebeud, dat aan 8 personen het leven gekost heeft. Binnen twee dagen hebben 28 menschen den dood gevonden bij spoorwegrampen. Al deze ongelukken worden geweten aan gebrek aan disci pline, onwetendheid en onverantwoor delijke nalatigheid. Trouwens op elk ander terrein is in de Sovjetrepubliek de discipline hope loos zoek. Nog een voorbeeld De middelbaar technische school te Saratow is gesloten. Een deel van het onderwijzend personeel is gearresteerd. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat de studenten de leeraren met messen hebben aangevallen, zoodat de politie tusschen beide moest komen. Ten slotte willen we nog even onze aandacht wijden aan Japan. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men in Europa zich ernstig ongerust maakte over de expansiezucht van Ja pan. We weten ook hoe kort geleden de Japansche industrie trachtte vaste voet in het Europeesche vasteland te krijgen door ongelooflijk lage prijzen. De grondgedachte van deze prijzenpoli tiek was om door de industrie voldoen de gelden beschikbaar te krijgen voor de ontzettend hooge lasten die Japan zich ten aanzien van de militaire uitgaven getroost. In dit opzicht leeft Japan verre boven zijn stand en volgens die nieuwe minister van financiën, de grijze staats man Takahasti is dit een uiterst gevaar lijke weg. De onvoldoende economische en fi- nancieele draagkracht van het Japansche volk zal wellicht een rem blijken voor de roekelooze politiek van de militaire partij. Het bedrag op de Japansche begroe ting van leger en vloot uitgetrokken, be|droeg dit jaar 1021 millioen yen, ter wijl de militaire departementen 1400 millioen yen hadden geëischt. Dat met dergelijke bedragen de oorlogsindustrie in de verschillende landen goede zaken maakt, behoeft geen nader betoog. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Donderdag 17 Jan. ’35 des namiddags 2 uur ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda. Ingekomen stukken. Mededelingen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van kwijt schelding van een gedeelte van de door P. van der Tol te Pingjum verschuldigde pachtsom voor het grasgewas van de bermen van gemeentewegen over 1934. 4. Idem tot verlaging van de ver koopprijs van het bouwterrein gelegen aan de weg Witmarsum-Harkezijl, naast het pand, vroeger bewoond door wijlen P. Tolsma, welk terrein krachtens raads besluit van 24 Mei 1934 is aangekocht van C. J. Werkhoven te Witmarsum. 5. Aanbieding van de gemeentef-be- groting c-a. voor het dienstjaar 1935. 6. Begrotingswijziging. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 dalende afzetmogelijkheden, doordat de buitenlandsche landbouw- cultuur geleidelijk een achterstand in liep en bovendien door een politiek van autarkie kunstmatig werd bevoordeeld. In deze omstandigheden zal onze landbouw vermoedelijk nimmer meer zijn vroegere beteekenis herwinnen en ’t is de vraag of de regeering wel op den goeden weg is met haar steunmaat regelen, welke er op gericht schijnen te zijn om de bestaansmogelijkheid van den landbouw op een peil van enkele jaren terug, te handhaven. O.i. is het een natuurlijke gang van zaken, wan neer we den landbouw tot een nog ge ringere beteekenis in ons economische samenstel laten terugzakken, al zal de overheid daarbij tot taak houden om de individuen te beschermen en te leiden naar een andere plaats in ons gemeen schapsleven. Naarmate de beteekenis van den landbouw daalde, groeide die van han del en verkeer, welke in 1920 reeds een percentage van 18 haalde en in 1930 van 21.3. Sterk steeg de procentueele verhouding der nijverheidsbevolking, zelfs tot op 35.6 in 1920. Merkwaardig echter is, dat die stijging zich in 1930 niet bleek te hebben voortgezet; ze was zelfs in een geringen teruggang ge keerd. Ht percentage der nijverheids bevolking was in 1930 nog maar 35.4. Gaan we nu na, hoe vele millioenen worden uitgekeerd aan steun, om een beteekenis van onzen landbouw te kun nen houden, welke met deszelfs natuur lijk verloop in strijd is, dan valt heft te meer op, dat zoo betrekkelijk weinig wordt gedaan voor de bevordering van onze nijverheid, terwijl toch juist een uitbreiding van de nijverheid met daarnaast handel en verkeer de eeni- ge mogelijkheid vormt om den duizen den arbeid te geven, wier werkkracht in den landbouw overbodig is geworden. Heeft onze landbouw geen expansie mogelijkheden meer, onze industrie heeft die wél. Onze industrie is nooit op een volledige voldoening in eigen behoeften ingericht geweest. Toen het onzen land bouwers nog goed ging en dezen veel naar het buitenland konden exporteeren kenden wij geen economische bezwaren om tal van industrieele producten van óver de grenzen te betrekken, maar het belang van onze handelsbalans ver- eischt thans, dat we zoo min mogelijk in hét buitenland koopen en zooveel mo gelijk zelf zullen trachten te fabriceeren. Gelijk het buitenland haar achter stand leerde inhalen in haar landbouw- cultuur, zoo moeten wij thans alle zei len bijzetten om onze nijverheid uit te breiden, totdat we zooveel mogelijk hier kunnen produceeren, wat we hier behoeven. Daartoe zal meer steun van de regee ring noodig zijn voor onze ^ndustriïe, daartoe zal onze ondernemingsgeest ook moeten worden opgevoerd en zal be drijfskapitaal worden vereischt. We hebben een dringende behoefte aan officieele, door de regeering inge steld of gesteunde industriebanken! is een uiteenzetting te geven van het door de Commissie verrichte werk. Toen deze voorloopige Commissie voor enkele weken terug de algemeene toestand van den middenstand in intie me krinjg besprak, was het algemeen oordeel, dat er noodzakelijk iets voor deze groep moest worden gedaan. Men dacht toen in de eerste plaats aan het indertijd door Prinses Juliana gestichte Nationaal Crisis Comité, opgericht tot steun van diegenen die door de crisis zijn getroffen. Voor de middenstanders, wier reserve aan bedrijfskapitaal is uit geput, is de toestand zeer donker. Voor deze menschen kan het nationaal crisis comité een uitkomst zijn. De Commissie heeft toen verschillen de middenstanders bezocht en daar den indruk opgevangen, dat de nood hoog gestegen is. Er zijn inlichtingen inge- 'wonnen o.a. te Sneek, waar wethouder Mase'land zeer welwillend alle ge- wenschte inlichtingen verschafte. In Sneek werkt dit Comité goed. Toen is eerst door de commissie een onderhoud aangevraagd met onzen Burgemeester; die evenwel van oordeel was dat van een crisis zooals het Nationaal Crisis Comité bedoelt, in Bolsward niet veel merkbaar was. Bovendien ziet de Burgemeester een groot bezwaar in de financieele zijde. Hierover zag de Burgemeester graag meer gegevens. De Commissie is toen nogmaals naar Sneek geweest en uit de opnieuw ingewonnen inlichtingen blijkt, dat in Srjeek voor het Crisis Comité A de gelden worden verkregen door vrij willige bijdragen, openbare collecte, ba zars en muziekuitvoeringen. Aan de com missie weird alsnog den raad gegeven zoo mogelijk in Bolsward te stichten ’n Crisis Comité A B en C. Comité A is al leen steun aan middenstanders in natura of geld. B en C bedoelt steun in natura aan werkloozen. Voor B en C wordt door het Nationaal Crisis Comité een bijdrage van de gemeente gevraagd mei dien verstande dat voor elke 100 gulden die de gemeente bijdraagt het comité 200 terug geeft. De Voorzitter leest hierna enkele ge deelten voor uit de doelstelling van het Nationaal Crisis Comité. Wegens ziekte van den Burgemeester is toen de zaak besproken met den Loco-Burgemeester, die alle medewerking heeft toegezegd. Ook heeft de Commissie de Raadsleden bezocht en ook dit bezoek was zeer be vredigend. Het eindresultaat van deze actie is nu, dat thans de commissie een adres aan den Raad wil richten opdat deze de tot standkoming van een Crisis Comité za) bevorderen. Nadat een oogenblikje gepauzeerd was, werden door verschillende perso nen vragen gesteld die uitvoerig werden beantwoord. Tenslotte werd het adres aan den Ge meenteraad goedgekeurd en met alge meene stemmen volgende motie aange nomen: Ongeveer 80 middenstanders te Bols ward, in vergadering bijeen in de Wijn berg; besprekende de noodzakelijkheid van een Bureau van het Nationaal Crisis Comité ter plaatse; Overwegende, dat de oprichting van een dergelijk Comité zeer urgent is; Betuigt bij deze adhesie aan het adres door de Commissie aan Uwe geachte Raad gezonden; en gaat over tot de orde van den dag. Aan verschillende plaatselijke vereeni- gingen zal alsnog worden verzocht een dergelijke adhaesie betuiging bij den Raad in te zenden. Met een yvoord van dank aan de aan wezigen werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. DE JONG* NIEUWSBLAD DANCING 1. 2. 3. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f 3.- 24 dagos rins VAN i 1.05 6 dagen I I 1.75 I 12 dagen De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen. Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Tham 65 Ct. voor t 5 dagen De groote flaconi lijn voordeeliger in *t gebruik! DALENDE BETEEKENIS DEN LANDBOUW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1