Buitenlandsche Revue. HET BLOED HHÜIPT WAAR HET DIET GAAR HAD. I Belastingzaken ni niz Kant. SNEEK, Singel 58 DLUll BOLSWAKD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. y. O. WERFT t Reparatie aan alle merken Automobielen f HOFSTEDE uenosi van hevig son in den rug. wriiimecAKKersKloosierbaisem Uit den Omtrek Stadsnieuws. Buikcorsetgordel B naar Jaargang Woensdag 23 Januari 1935 No. 7 DiHBianiK Groote voorraad Onderdeelen en Banden gigiUlWDMIHM Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 1—6. waard was, heeft 1? Kimswerd —(o)— n, ma ma GROOTZAND 18, SNEEK TELEF. 3054 Speciale Inrichting voor Verdere uitslagen: Sneek IV-C. A. B. III Freno II-C. A. B. IV 11 11 2 3 1 4 3 3 1 1 0 VOETBAL. 20 Januari 1935. Sneek V was overgekomen om een voetbalmatch te spelen tegen Wester- goo I. Sneek won met den stand 5-1. De In de consistoriekamer gehouden huishoudelijke vergadering van de afd. „Kimswerd” der N.V. was vrij goed be zocht. Aan het jaarverslag ontleenen we dat de afdeeling met één lid was achteruit- De aftr. secretaris de heer S. Volbeda werd wederom herkozen. 4 FILMAVOND. Januari 1935. In het lokaal der Geref. Kerk werd een filmavond gehouden ten bate van de zending in het Batakland op Suma tra door den heer G. de Jong, onderwij zer aldaar, met verlof hier te lande. Allereerst hield de heer de Jong een causerie over de Batakzending. Daarna kwam de filmvertooning, die uit 5 dee- len bestond, n.l. 1. In ’t dorp en op de Pasar; 2. Kerk en School; 3. Holland- sche kindertjes in Indië; 4. Natuuropna men; 5. met de boot van Indië naai Holland. Zaterdagmiddag werd hetzelfde ver toond voor de kinderen. Al met al een nuttige en tevens mooie film. GESLAAGD. 20 Januari 1935. De heer Y. P. de Jong slaagde voor 1 1 3 4 5 6 8 8 9 jL, ins- eds ong an- 12—0. na jn> te F.V.C. De Kooy H’renveen Roodgeel M.S.O. •O A.B. k- 8 tje ij- na 60 te 35. ar- in- >P- ele je, :e- Arum )35. :tze .ol der ika dv uta ans te kke te ma ga- eer :rd. en de, er- 935. dv de der 1het ten ko- i leb- d we- |>ben n >n- J Ad verton tlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. VOETBAL. C. A. B. I ZORGT VOOR DE VERRASSING. M. S. C. MET 5—2 GESLAGEN. Zondag j.l. ondernam C. A. B. met succes de Verre reis naar Meppel en klopte daar M. S. C. maar eventjes mei 52. Over de wedstrijd he’t volgende: Wanneer scheidsrechter de Gsede uit Groningen beginnen fluit, gaat M. S. C. er direct van door en brengt de eerste 10 min. het C. A. B.-doel onophoudelijk in gevaar, echter door tre’uzelen en slecht schieten worden alle kansen om zeep gebracht. Langzamerhand worstelt C. A. B. zich nu los en verschillende aanvallen worden ondernomen, echter de stoere M. S. C.-backs boezemen onze jongens ontzag in, en weten steeds juist op tijd in te grijpen. Zoo zoetjes aan beginnen de C. A. B.- ers in de gaten te krijgen dat alleen succes te behalen is door uiterst snel te handelen. Wanneer dan ook na 20 min. spelen de linksbinnen de bal krijgt toe gespeeld, geeft hij direct door naar de centervoor die op zijn beurt direct in schiet, en onhoudbaar voor de M. S. C.- doelman leidt C. A. B., ondanks een veldmeerderheid van M. S. C. met 1-0. Na dit doelpunt weer hetzelfde spel- beeld. M. S. C. is niet voor het C. A. B.- doel weg te slaan, doch op onbegrijpe lijke wijze verknoeien de M. S. C.ers alle kansen en wat al op doel is gericht, be landt in Visser’s veilige handen. 15 min. voor rust weet C. A. B. zich weer los te werken, verschillende aan vallen worden nu ondernomen, de M.- achterhoede krijgt de handen vol werk en eindelijk is ’t de linksbinnen die de voorsprong vergroot, 2-0. Tot de rust gaat het nu vrijwel gelijk op, eenmaal denken we, M. S- C. uit een vrije schop te zien scoren, doch de har de schuiver wordt meesterlijk door onze doelman gestopt. Na rust heeft C. A. B. weer het be kende kwartiertje1 van inzinking en in deze periode weet M. S. C. verdiend te gen te scoren. Onze jongens zien nu blijkbaar het gevaar in en van dit oogenblik af is ook het gevaar geweken. M. S. C. zet nu wel alles op alles, doch dit wordt hun juist fataal, want door het steeds verder opdringen der achterhoede, krijgt onze voorhoede bijna Voor een prima beide volgende examens, n.l. 1. voor de Vereeniging van Leeraren in de Handels- wetenschappen, afgelegd te Leeuwarden en 2. voor het diploma Practisch Boek houden, gehouden vanwege het Instituut van Handelswetenschappen te Leiden. Dit laatste examen werd te Groningen afgenomen. Admiraal Soehoeki hield voor 2000 meis jes studenten een lezing om haar van Japan’s maritieme nood te overtuigen. Frankrijk werkt eveneens met groote ijver aan de verbetering van zijn zee macht. Italië bouwt slagschepen van 35000 ton die voldoende beschutting ge ven tegen vliegtuigbommen. Het hooge peil waarop de Italiaansche luchtmacht staat is voldoende bekend en dan Rus land, de gegevens omtrent de Russi sche* zeestrijdkrachten zijn nog erg schaarsch. Van groote beteekenis is echter het oprichten van een vliegtuig- basis op Wrangel-eiland. Ieder, die een beetje met de wereldkaart op de hoogte is, zal moeten erkennen dat het oog hier naar Japan gericht is. Dan is er nog de bouw van een ijsbreker van enorme capaciteit, voor de Noordelijke route naar de Berghingzee. Deze ijsbreker krijgt een vliegdek met twee moderne vliegtuigen. Bij deze groote oorlogstoebereidselen vallen die der kleine staten in het niet, waarmee we niet willen zeggen, dat ook deze niet meedoen aan den wedloop der be wapening. Wanneer de Volkenbond in dit moei lijke probleem nog eens een oplossing kon brengen, dan zou dit instituut een daad van buitengewone beteekenis te genover de beschaafde wereld gesteld hébben. De uitslag van de Saar- stemming en hare gevolgen Meer werk voor den Volkenbond. De finan- deele moeilijkheden in de wereld. De druk wer kende oorlogsindustrie. We loopen misschien het gevaar met dit onderwerp zoo langzamerhand iets vervelend te worden, maar.de kwes tie is van zoo groote beteekenis, ook voor de onderlinge verhoudingen der lu niet rechtstreeks bij deze stemming be trokken landen, dat we het wagen er in deze revue nog enkele regels aan te wijden. Na de voor Duitschland zoo bui tengewoon gunstige uitslag van de volksstemming zijn er onnoemelijk veel zaken te regelen die een normale terug keer van dit Saargebied tot Duitschland mogelijk maken. De Volkenbondsraad heeft met al die kwesties druk werk. De kwestie van de ontruiming van het Saargebied door de internationale troepen zal op 1 Februari een aanvang nemen, de Italiaansche troepen zullen het eerst vertrekken. Dan de Franschgezinde Saarlanders uit dit gebied naar Frankrijk. De drijfveer van deze uittocht is de angst voor mogelijke niet direct vriendschappelijke maatrege len die van Duitsche kant, zoodra de internationale troepen verdwenen zullen zijn, genomen kunnen worden. We zou den haast durven beweren dat deze Ivrees na de plechtige verklaring van Hitler, dat geen smet mag verbonden zijn aan de terugkeer tot het Duitsche vaderland ongegrond is. Daarin ligt een herhaling van de belofte door de Duit sche regeering in December afgelegd, dat de e’indregeling in volle onpartijdig heid zal plaats vinden. Een andere kwestie, meer ’n toekomst beeld is de regeling van de Saarmijnjen. Tot nu toe was Frankrijk de groote af nemer van de kolen uit dat belangrijke centrum. Wel heeft Frankrijk zich be reid verklaard, nog geruimen tijd die afname te bevorderen, maar wanneer eenmaal de noordelijk; mijnen van Frankrijk weer op volle capaciteit wer ken, komt Duitschland met een gewel dig overschot van kolen en andere pro ducten te zittenmaar laten we ons daarover voorloopig geen zorgen maken. Zooals de zaken nu staan is de eerste twee jaar die vrede geteekend en we leven tegenwoordig zoo snel, dat we maar n|iet meerdere jaren moeten voor uitzien. Voor de Volkenbondsraad is er heel wat werk aan den winkel. We noemen o. a. hét financieel rapport door het des betreffende comité uitgebracht over Bulgarije, Hongarije en Oostenrijk. Voor Oostenrijk en Hongarije geeft dit rapport hoopvolle perspectieven; de financieele toestand van. deze landen is in den laatsten tijd gezond te noemen. Met Bulgarije is de toestand heel wat minder. Dit land is niet bij machte haar buitenlandsche schulden te voldoen, het wordt voor den Volkenbond weer een moeilijke puzzle. Die financieele moei lijkheden is het probleem waarmee bijna alle regeeringen opgescheept zitten. Wanneer wij bijv, lezen dat de be groeting van Nederlandsch-Indië sluit met een tekort van 83 millioen en dal terwijl er aan alle kanten reeds bezui nigd is, dat het begrootingstekort voor ons eigen land nog niet bij benadering te noemen is.dat in België een groo te .actie door het Staatspersoneel zou worden gehouden om te protesteeren tegen de bezuinigingsmaatregelen van deze regeering.onvermijdelijke be zuiniging omdat de nood der schatkist er toe dwingt; of we lezen van de ex- Koning van Spanje, die tracht in Tsje- cho-Slowakije de Spaansche kroonju- weelen te verhandelen of van het ge weldig groote tekort waarmee in Ame rika, Japan e’nz. enz. gewerkt moet wor den, dan vraagt men zich onwillekeurig af, hoe is in deze chaos wat licht te brengen. Zouden Roosevelt en Lloyd George met hun nieuwe hervormingsplannen de juiste weg gaan bewandelen. Ook hier is afwachten de boodschap. We geloo- ven niet, dat een land voor zich per soonlijk deze kwestie kan oplossen; de zaak is internationaal vastgeloopen en zal ook door onderling overleg en waar- deering weer in het goede spoor ge bracht moeten worden. Zoolang even wel in de grootere landen de oorlogs industrie nog met een overvloed van werk Is belast, is de tijd voor vriend- schappelijkee bespreking niet gekomen. Japan merkt met koortsachtige haast aan de versterking van zijn vloot. In plaats van om de 3 jaar worden nu elk jaar groote vlootmanoeuvres gehouden. „Ziezoo dat is achter den rug van mijn spit ben ik fijn af! was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Klooster- balsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boter ham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn, stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aanwendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aan val gehad.” Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Klooster balsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62 /2 et. en f 1.04 en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij stijfheid, rheumatiek, spit en pijnlijke spieren. Met een zucht van verlichting zal heel de wereld enkele belanghebbenden uitgesloten den uitslag hebben ver nomen van de volksstemming in het Saargebied. De beslissing van den Volkenbond heeft het Saarprobleem thans definitief opgelost Het was ook niet aan te nemen, dat nogmaals hetzelfde onrecht zou geschie den als in 1918, dat nogmaals op dezelf de wijze het recht verkracht zou wor den als toen en een deel van Duitsch land, dat ongeveer 1000 jaren Duitsch is geweest (met enkele kortstondige on derbrekingen) van het moederland zou worden afgescheurd. Vijftien jaren is het land in een uit zonderingspositie geplaatst geweest, vijftien jaren is het een „Volkenbonds- land” geweest, vijftien jaren heeft het open gelegen vóór de Fransche propa ganda, die eerst aanstuurde op verfran- sching van het gebied en toen dat geen schijn of schaduw van kans op succes had, werkte voor een blijvende afschei ding van Duitschland. Vijftien jaren tenslotte is het Saarge bied het toevluchtsoord geweest voor allen wien den Duitschen bodem te heet onder de voeten werd. Vooral onder het Hitlerbewind hebben velen, die een te genstander zijn van> het nationaal-so- cialistisch bewind, in het Saarland een schuilplaats gevonden. Eh toch, ondanks al deze invloeden, ondanks het feit, dat de Saarbevolking overwegend katholiek is en van huis uit niet al t egeestdriftig staat tegenover het Hitlerregiem, heeft dit land zich thans met een overweldigende meerderheid yoor Duitschland verklaard. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. En nationaliteitsgevoel is nog iets meer dan wat ons als zoodanig op school wordt bijgebracht. Er zal vreugde heerschen in, het Duit sche rijk. Eïi terecht, want deze stem ming van de Saarbevolking beteekent nog iets meer dan een materieel voor deel voor het Rijk in den vorm van te ruggave van een rijk mijngebied. Mis schien van nog veel grooter, veel ver strekkender beteekenis is de geestelijke ondergrond van deze volksuitspraak. Zij is immers voor heel de wereld, voor alle volken op aarde de duidelijke manifestatie? van de eenheidsgedachte, welke het Duitsche volk bezielt, een de monstratie van grootschez volkskracht, die in het buitenland niet misverstaan kan worden. Wij weten allen, dat lang niet alle Duitschers nationaal-socialist zijn, dat velen de daden van de tegenwoordige Regeering afkeuren. Zoo is het in het eigenlijke Duitschland en zoo is het in het Saargebied in nog veel sterker mate. Welnu, de bevolking van dat gebied heeft he’t Zondag in haar macht gehad van haar weerzin tegen ’t Hitler-regiem te doen blijken. Het stemmingsgeheim was verzekerd, op geen enkele wijze kon ooit uitlekken hoe ieder in het gesloten stemhokje zijn stem had uitgebracht. Het was de vuurproef voor iederen kiezer individueel. Hoe licht kon hij zich daar, alleen, in het geheim, laten leiden door wrok, eigenbelang, angst of andere motieven. Meer dan een half millioen malen is Zondag deze krachtproef ge waagd en ziet, de uitslag is, dat ruim 476.000 de vuurproef doorstaan hebben. Dat beteekent in ons oog, meer dan de winst van een stuk grond en wat mij nen. Verschijnt Dlnsdags- Vr^jdagsavonds. 19 Januari 1935. Hedenavond hled de begrafenisveree- niiging „Kimswerd” onder leiding van den heer D. Douma de jaarlijksche le denvergadering. Aanwezig waren 32 le den. Notulen en jaarverslag werden onver anderd goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester gaf de volgende cijfers. Inkomsten wa ren f924.14, uitgaven f590.11, saldo f334.03. De vereen, had over het afge- loopen jaar 15 maal haar diensten ver leend, waarvan 2 maal voor niet-leden. t 20 38—16 19 35—14 19 28—14 12 22—23 11 28—29 9 33-34 9 29—37 5 14—37 4 11—34 vrij spel. Wanneer dan ook de links half op een gegeven oogenblik onver wachts doorgeeft, krijgen de M. S. C.- backs geen kans meer en de rechtsbui ten geeft de M.-doelman voor de derde maal het nakijken. Even later weer het zelfde spelbeeld, doch nu is het de linksbuiten die voor de 4de maal de bal in de touwen jaagt. Wel maakt M. S. C- er nog 4-2 van, doch onze boys laten zich de overwinning niet meer ontgaan en wanneer de linksbuiten er 5-2 van maakt, speelt M. S. C. een verloren wed strijd. Door deze overwinning is C. A. B. twee kostbare punten rijker geworden en we kunnen nu zeker zijn, dat degra- datiegevaar niet meer te duchten is. De stand is thans als voigt: Gesp. Oew. Gel. verl.pnt. v. 12 12 13 12 12 12 Black-Boys 13 Alcides L.S.C. 9 8 9 4 4 3 4 2 2 C. A. B. H—SNEEK In een wedstrijd, die voor de rust het aankijken volkomen C. A. B. II het loodje moeten leggen. In afwijking met onze vorige versla gen zullen wij thans eerst de scheids rechter de revue laten passeeren. Onze verwachting, dat de wedstrijd, nu een K. N. V. B. scheidsrechter leidde, in goede handen was, is de bodem inge slagen. Nu heeft iedere scheidsrechter wel eens een „slechte” dag, maar het is wel opmerkelijk, dat dit steeds op het C. A. B. -terrein het geval is. Deze „slechte” dag kwam na de rust tot uiting, toen de stand 1-1 met twee zuivere buitenspel doelpunten op 1-3 werd gebracht. De protesten werden volkomen door hem genegeerd en wij kregen de ge dachte dat C. A. B. in geen geval deze wedstrijd zou winnen. Thans in het kort de wedstrijd. Het eerste kwartier is Sneek bedui dend sterker, en weet dit in ee’n doel punt uit te drukken. Geleidelijk komt C. A. B. er beter In en krijgen we een aantrekkelijke wed strijd te zien, aan beide kanten komt het doel in gevaar, echter zonder resultaat. Het laatste kwartier is C. A. B. in de meerderheid, en weet de stand uit een voorzet gelijk te maken. Even daarna een scrimage voor het C. A. B.-doel, de bal wordt door een der spelers uit het doel geslagen. Uit de penalty wordt de bal tegen de lat ge schoten en verder weggewerkt. Met 1-1 gaat de rust in. Na de thee gaat het spel gelijk op, na tien minuten krijgt een der Sneeker spe lers de bal in buitenspelpositie toege speeld, waaruit gedoelpunt wordt. Binnen vijf minuten herhaalt zich het- zelde geval. De'ze beide buitenspeldoelpunten wer ken zoo demoraliseerend, dat C. A. B. een verloren wedstrijd speelt. Vooral de keeper laat de moed zitten, was dat wel in zoo’n mate noodig? Een beter voorbeeld gaf de aanvoer der. Door het verdere futtelooze spel we ten de gasten de stand op 1-6 te bren gen. Het is te hopen, dat er thans eens een deskundige arbiter wordt gerequireerd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 GYMNASTIEK. 18 Januari 1935. Gisteravond gaf de gymnastiekvereen. „Sparta” alhier een openbare uitvoering op de bovenzaal van den heer D. Luk- kes. De voorzitter, de heer H. de Jong, 'opende de bijeenkomst met een kort, maar kernachtig woord. Toen was de beurt aan de gymnasten onder leiding van hunnen directeur, den heer K. de Jonge van Workum. Op de vroolijke toryen der muziek verliep de opmarsch. Daarna volgden vrije oefeningen van de kle’ine meisjes, vrije oefeningen der jon gens, knotsoefeningen der groote meis jes en rythmische oefeningen der da mes. @!t alles liep vlot van stapel wat lei ding, werkers en tevens pianobegelei ding betrof. Door omstandigheden der gymnastiek- vereeniging werd de avond verder niet met meer „gym” gevuld, maar door medewerking van het bekende tooneel- paar Barend en Matsje met hun dochter Tjitske. Wat zij naar voren brachten was, zooals ook al verwacht werd, in alle puntjes af en verzorgd. Ook de dochter belooft een goede kracht te worden. Ze gaven een tooneelstuk „Oer winning” in 3 bedrijven met een kort- swilich „Sibbel”, in 2 bedrijven. De stilte in de zaal met al die jeug dige woelwaters, bewees, dat alles goed voldeed en op prijs werd gesteld. De heer de Jong bracht in zijn kort maar krachtig sluitingswoord dank aan allen, die geholpen hadden deze avond zoo te doen slagen. Het bal begon door opening met een polonaise door de kinderen, waar ieder van genoot. Al gauw waren zij echter verdwenen, het bed wachtte en morgen de school. Door de ouderen werd nog een dankbaar gebruik gemaakt van hei bal. En nu op naar het 15-jarig bestaan der vereleniging in het volgende jaar. Dat deze zoo nuttige instelling haar 3de lustrum mag vieren en nog vele daarna is zeker wel van veel en veler belang. (JJJ l ■Ik te ds te '3 2V i G- te” Hi ng Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD wunrln üp^cnomcn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1