Buitenlandsche Revue. UIT DE rtftLflTEnSCHftP VAD mmiSTER KALFF. G&dysiro^) I1 -Belastingzaken ni OIZ Kant ShEEK’ Singel 58 DLUlV BOLSWARD alle Donderd. III. U. ÖJESFf De Bolswardsche Courant en Westergoo r f Reparatie aan alle merken Automobielen '1 Stadsnieuws. Uit den Onttrek I d i Woensdag 30 Januari 1935 31212 Jaargang No. 9 Z4Q. steekt» Groote voorraad Onderdeelen en Banden UITSLAG DECEMBER PRIJSVRAAG. V CUleen depujs wtaadvitf Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 en INSTELLING VAN BRUGGETOL. Ingezonden Mededeelingen f' Kimswerd Makkum f 1,50 tol moeten gaan betalen. Iemand, die met een autobus route neemt over Nijmegen-Arnhem, moet drie guldens op bruggen achterlaten. Als het huidige ontwerp wet zou wor den, mag elke bezitter van een auto zich wel een aanhangwagen aanschaffen om zijn tolgelden er in mede te voeren. Speciale inrichting voor BEKRONING. Onze stadgenoot de heer R. van der Schaaf behaalde op de groote tentoon stelling te Enkhuizen met zijn inzending Chinchilla-konijnen 2 eerste en 1 eere- prijs. 28 Januari 1935. Aan den heer J. Ybema timmerman alhier, is opgedragen het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van de heeren J. Visser en G. Stellingwerf. familie volgd. Ook vroiuw het ten ko- eb- ,lwe- 'ben n 'f *ins A dve r te n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. De Voorzitter, de heer S. Hofstra, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en in het bijzonder aan ’t tooneelgezelschap. Spreker memoreert nog hoe de vorige Nutsavond, gehouden in October 1934, waarop de film Cavalcade of Ruiterop- tocht is vertoond, nu juist geen misluk king behoeft te worden genoemd, doch velen der toen aanwezigen niet geheel heeft bevredigd. Om een dergelijke kans niet weer te loopen, heeft het Bestuur bovengenoemd gezelschap uitgenoodigd in de stellige overtuiging dat er van te leurstelling geen sprake zal zijn. Aan publiek en spelers wordt een recht ge zellige avond toegewenscht. In „Friso’’ zou worden uitgebeeld de economische en psychologische toestan den in eigen gewest. De personen welke voor ’t voetlicht traden droegen de aan genomen namen Friso (boer op „Frank rijk”), Beppe (zijn Moedeir), Dirk (zijn oudste zoon), Klaske (zijn dochter), Hil (dienstbode), Harke (de knecht), Gos- linga (rijksveldwachter), Agema (boer de verzoeking om zijn zieke ontrouw te worden werd boer Friso niet gespaard. leke Halbertsma, 'n uiterlijk nette, doch eenvoudige dame, die na een afwezigheid van 27 jaren uit Canada weer in het heitel^n was terug- DE WEGENVERBETERINGEN IN FRIESLAND. Door het Nieuwsblad van Friesland is naar aanle'iding van de loopende ge ruchten over wëgenverbetering het oor deel gevraagd van hoofdiugenieur R.W. in het arrondissement Leeuwarden, Ir. N. van Spanje. Nadat verschillende plannen tot weg- verbetering in het centrum Heerenveen besproken waren, antwoordde de heer van Spanje op een, desbetreffende vraag naar de wegen vanaf de afsluitdijk, o.a„ „Wat de overige wegen in deze pro vincie betreft, verschillende plannen liggen gereed die nog in details goed gekeurd moeten worden, maar waarvoor de gelden reeds beschikbaar zijn. Allereerst de weg Bolsward-Afsluit- dijk. Deze zal eveneens waarschijnlijk deze zomer'nog onder handen worden genomen. Begonnen zal worden met ’t traject Harkezijl-Afsluitdijk pl. 5 K.M. Verder is een plan in voorbereiding tot verbetering van den weg Joure Sneek; de opmetingen en boringen zijn reeds verricht. Daar hier veel grondwerk uitgevoerd zal moeten worden, is dit een prachtig object voor werkverruiming. SNEEUWPRET. Het dunne sneeuwlaagje dat Zondag morgen alle straten met een blank kleedje bedekte, gaf midden op den dag aanleidinlg tot heel wat vredelievende bombardementen. Zoolang de kleinen zich met deze sport bezig houden is ’t een vrij onschuldig vermaak, maar wan neer ook de grooteren elkaar met sneeuwballen bekogelen, kan deze aar digheid wel eens minder aangename ge volgen hebben; Enkele ruiten hebben ’t Zondagmiddag dan ook moeten afleg gen en het behoeft ons niet te verwon- uit Amerika kwamen berichten van on gekende koude. In Amerika vooral heeft die koudegolf ontzettende gevolgen ge had. Niet alleen dat een groot aantal menschen door de koude bezweken zijn, maar de sneeuwstormen die eveneens hebben plaats gehad, maakten het ver keer onmogelijk en hebben talrijke over- stroomingen tengevolge gehad. De Mississippi die gedeeltelijk dichtgevro ren was, is nadat de sneeuw iets begon te smelten, buiten haar oevers getreden, waardoor tal van bruggen door den stroom en het ijs vernield zijn. Niet min der dan 18000 personen zijn door deze overstrooming dakloos geworden. Veel verbindingen zijn verbroken, zoodat enkele steden waaronder Van couver van de buitenwereld zijn, afge sloten. Gelukkig dat we in Europa een meer stabieler weersgesteldheid hebben, waarvan de deelnemers aan de sterrit naar Monte Carlo geprofiteerd hebben. De Nederlandsche deelnemers aan deze sterrit hebben een zeer goed figuur ge slagen. Van de achttien gestarte deelne mers zijn er Zaterdag. 17 te Monte Carlo aangekomen, van welke 14 op tijd en zonder strafpunten, hieronder was ook de Ford-autobus uit Leeuwarden. Winnaar van] de race of beter gezegd de eerstaankomende was dezelfde En- gelschman die de luchtrace Londen-Mel- bourne gewonnen heeft. Hij verklaarde dat een luchtrace heel wat gemakkelij ker was dan deze raille de Monte Carlo. deren, dat de politie ten slotte een beetje strenger moest optreden. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Eindelijk is het zoover, dat wij de uitslag van onze December Prijsvraag kunnen publiceeren. In totaal zijn er over het geheele land 710 prijzen ge wonnen, waarvan de onderstaande be- hooren bij de inzenders-lezers van De Jong’s Nieuwsblad: W. Meijer, Brink 22, Slootdorp, Wie- ringermeer. T. Mansma, Tuinstraat 6, Makkum. A. F. de Boer „De Ster”, Bolsward. J. Gooijenga, Hollandiastraat 22, Bols ward. H. S. Wiersma, Nijland 70. T. van der Velde, Achlumerweg 11, Arum. IJpe v. d. Hauw, Pieter Tanjéstraat 2, Bolsward. Joh. Hobs, Rien 68 (bij Sneek). Trijntje de Vries, Koudum. J. P. Riemersma, Workum (Fr.) A 101 J. K. de Vries, F 14, Workum. B. Voets, Workum. M. Riemersma, Schoolstraat 8, Baarn. Wed. A. Koopmans, Witmarsum (Fr.) D. Terbraak, Nieuwmarkt 11, Bols ward. R. Eczema, Rijwielhandel, Bolsward. M. Fokkema, Wommels (Fr.). Jac. Adriaan de Vries, Grootzand 3, Bolsward. Binnenkort zullen de prijzen aan de. Verschillende adressen worden verzon den. Keert het Romeinsche tijd perk weer terug? Het proces Hauptmann in Ame rika. De scheepsramp op de Amerikaansche kust. De koudegolf. De sterrit naar Monte Carlo. We zullen ons nog wel herinneren de tendentieuze berichten die enkele weken geleden voor de stemming in het Saar- gebied in de pers de ronde gedaan heb ben. De ondertoon van deze berichten was niets minder dan „wacht maar eens wanneer die stemming is afgeloopen, dan zul je nog eens wat beleven in Duitschland. Met een zekere spanning heeft Europa die stemming afgewacht en nu het resultaat beantwoordt aan de algemeene verwachting en voor Duitsch land als de meest bevredigende oplos sing beschouwd mag worden, nu merkt men niets van die met zooveel ophef aangekondigde gebeurtenissen. Ook de Duitsche leiders weten thans geen groote daden te stellen, en bij ge brek aan beter neemt men zijn toevlucht tot grootsch opgezette feesten.het kweeken van een jubelstemming die dé ernst van de toestand moet verbloemen. We stelden daarom boven de vraag, of ’t Romeinsche tijdperk weer terugkeert. Nemen we de algemeene toestand in Europa, Duitschland, Italië, Rusland on der het dictatorsysteem. Voor wat Rus land betreft gaat de vergelijking met dat vroegere dictatorschap wel aardig op; massamoord, godsdienstvervolging, (brood en spelen. Duitschland heeft meer dere malen een proeve van onderdruk king, vrijheidsberooving enz. enz. gege ven en Italië (nog de beste van deze drie althans wat noodeloos bloedvergieten betreft) geeft toch een absolute dicta- torsmacht te zien, die voor dezelfde periode in Nero’s tijd niet behoeft onder te doen. Och, wat is onze technisch bijna vol maakte samenleving in werkelijkheid in al die eeuwen weinig vooruitgegaan. Oorlogstoebereidselen nu niet minder dan vroeger. Tegenstelling tusschen be- zittenden en niet bezittende klasse even eens niet minder. Te weinig arbeid voor de groote massa werkwilligen.een steeds groeiende ontevredenheid die met het aloude recept brood en spelen in toom gehouden wordt. Zeker, de tech- niejk isi neusach|tig vooruitgegaan. We denken hier aan de draadlooze, de vliegtuigen, enz. Maar stel daarte genover dat voorheen een flink stoom schip van zegge 10.000 ton bijv. 40 knoopen liep en thans een van 20.000 60 is het verschil dan wel zoo reusachtig I maar laten we ons met deze beschou- winjgen niet te ver afdrijven. Reeds meerdere weken aaneen houdt het proces Hauptmann (de ontvoerder van de baby Lindbergh) het Amerikaaa- sche publiek bezig. Dagelijksch ver schijnen kolommen vol nieuws in dé bladen, maar veel duidelijker wordt voor een buitenstaander de situatie niet. Hauptmann en ook zijn verdedigers houden vol dat hij niet de ontvoerder en moordenaar van de baby geweest ’s. De verklaringen van deze verdachte zijn zeer duidelijk en pertinent, zoodat het ons niet verwonderen mag, wanneer oe een of andere dag de Amerikaansche po litie met een andere verdachte op de proppen komt. De berichten over de scheepsramp die de vorige week aan de Amerikaansche kust heeft plaats gehad, spreken thans van een 15-tal dooden, terwijl er nog 32 opvarenden vermist worden. In het geheel zijn er bij deze aanvaring tus schen de „Mohawk” en de „Talisman” 1 116 personen gered. De reddingspogin gen, door verschillende schepen inge- 1 steld, werden ernstig belemmerd door de in Amerika heerschende vorst, waar door de kust over een groote opper vlakte met ijs bedekt is. De in de red- dingsbooten gevonden passagiers had den allér| veel van de koude te verdu- hen gehad. Op hetzelfde moment dat we in ons landje het mooist denkbare voorjaars weer hadden, de knoppen van verschil lende struiken reeds begonnen uit te botten (we zagen de vorige week een fietser thuis komen met een bundeltje „katjes”) hebben de andere landen een ■hevige koudegolf te verwerken gehad- In Warschau, Marseille, maar vooral Het laatste wetsvoorstel, dat de sig natuur draagt van minister Kalff en door hem slechts kort voor zijn dood werd onderteekend, is tevens wel het meest geruchtmakende uit zijn loopbaan. De heffing, die daarin wordt voorgesteld, van tol op alle bruggen, die rijkseigen- dom zijns, heeft in het land groote ver bazing en een krachtig verzet doen ont staan. Alle teekenen wijzen er op, dat de benzine-verbruikers het thans zat raken om een zwaarderen eenzijdigen last ten behoeve van den staat en in het bijzonder van ’s rijks schatkist op hun schouders te nemen. Ze komen in verzet en dat verwondert ons niet. Geen indirecte belasting drukt zoo zwaar op den verbruiker dan de accijns op gedistilleerd en de benzinebelasting. De hooge accijnsheffing op gedistilleerd hoe eenzijdig deze ook moge zijn, is te verdediger!. Deze heffing immers gaat het misbruik van sterken drank tegen en dient aldus naast het belang van de schatkist in belangrijke mate het moree- le belang van den consument. Als men echter nagaat, hoeveel het rijk ook durft eischen van den benzin e- verbruiker, moet wel tot de conclusie komen, dat de overheid hem een nog ergerlijker a-sociaal type vindt dan de alcoholist; het bestaan van allen, die omwille van hun bedrijf motorische ver voermiddelen behoeven, wordt door de telkens weer eenzijdig verzwaarde lasten bedreigd. Velen hunner hebben den on dergang reeds moeten aanvaarden, wel ke ze als gevolg van de overheidsmaat regelen voorzagen. De prijs van elke liter benzine, welke ze behoeven, bestaat voor meer dan- de helft uit belasting. Tel daarbij de ver hoogde wegenbelasting en men zal moeten banen, dat de overheid het dengenen, die het motorisch vervoer voor hun bedrijf benoodigd hebben, het schier onmogelijk maakt om op een eerlijke manier hun brood te verdienen. Dat treft temeer, omdat tenslotte het motorverkeer het eenigste bedrijf is, dat zich ondanks de crisisomstandigheden normaal blijft uitbreiden en ontwikkelen. Moet deze ontwikkeling op onnatuurlij ke wijze worden geremd en moet de be staansmogelijkheid van vele duizenden menschen wordën tegengegaan of ver nietigd, alléén omwille van de rentabi liteit van het spoorwegbedrijf, hetwelk in haar ouden opzet aan den modernen tijd en aan zich zelf is ontgroeid? Minister Kalff heeft vlak voor zijn verscheiden nog weer een nieuwen aan slag op het bestaan van de benzine- verbruikers gepleegd. Hij heeft de tol- g^dachte uit de vergetelheid terugge roepen en een wetsontwerp ingediend, hetwelk beoogt om alle bruggen, welke rijkseigendom zijn of worden, in een N.V. Bruggen-Exploitatie-Maatschappij in te brengen en door deze tol te laten heffen van allen, die met hun motorische vervoermiddel van een der ingebrachte bruggen gebruik maken. Daartegen heeft zich een storm van verzet en protest ontketend, en we ach ten dat alleszins begrijpelijk. De eenzij dige belasting van benzine-verbruikers wordt ondragelijk zwaar. Met den bouw van bruggen over de groote wateren in ons land wordt een algemeen verkeers- belang gediend ënf primaire verkeers- belangen zijn gemeenschapsbelangen. Het is niet billijk om de directe verbrui kers alléén voor de kosten te laten op draaien. Ook wanneer belangrijke scheepvaartverbindingen tot stand ko men, raakt dat een volksbelang; iedere belastingbetaler draagt dan het zijne bij en men denkt er niet aan om de lasten uitsluitend af te wentelen op de schip pers. De tolgedachte is bovendien niet meer van dezen tijd. Het rijk heeft dat inge zien, toen het bepaalde gemeentebestu ren wist te bewegen om tegen een waarlijk zacht prijsje af te zien van de zeer aanzienlijke inkomsten uit veer diensten enz. En in diezelfde gemeenten wil het rijk nu weer bruggetollen gaan instellen! Gaan de plannen door, dan zou iemand, die in zijn eigen wagen een retourtje Arnhem-Nijmegen rijdt, Arum VEREENIGING VOOR ZIEKENHULS- VERPLEGING „WONSERADEEL” AFD. „ARUM”. 25 Januari 1935. Onder leading van den voorzitter, den heer G. Huitinga werd hedenavond in het lokaal der Geref. Gemeente een le denvergadering gehouden, die door 44 personen was bezocht De seer., de heer S. Rekkejr, bracht een goed geformuleerd verslag uit, waarna de penningm., de heer G. An dringa, rekening en verantwoording van de kas naar voren bracht. Het aftr. bestuurslid, de heer G. An dringa, werd bij acclamatie herkozen en nam de benoeming opnieuw aan. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die te Witmarsum wordt gehouden, werd gekozen de heer M. Althuis en als reserve de heer J. Wilkes- huis, die beiden de benoeming accep teerden. Toen volgden de besprekingen van de bestuursvoorstellen' van het Hoofd bestuur. Punt a de wachttijd voor nieuwe le den wordt vejrlengd tot zes maanden, wat nu twee maanden is, werd aange nomen. Punt b ging over verpleegdagen waarmee men zich niet kon vereenigen. Punt c vergoeding dokterskosten maxi mum van f40 kon worden aangenomen^ Punt d voor foto’s en bestraling wordt als maximum f25 vergoed, viel niet in goede aarde; men meende dat dit op f 35 te moeten stellen als maximum. Punt e voor derde klas patiënten worden de gehejele kosten betaald, voor de tweede klas 70 en voor de eerste klas 25 Met dit voorstel kon de vergadering accoord gaan. Punt f, mocht meer da.i eenmaal opname noodzakelijk zijn, wor den alleen de reiskosten van de eerste maal in rekening gebracht. Voor ge noemde reiskosten werd een maximum van f5 vastgesteld. Punt g, de reiskos ten van eendaagsche gevallen worden niet vergoed, kon aangenomen worden. Hiermede waren de bestuursvoorstel len afgehandeld. Alhoewel het een slecht jaar voor de vereeniging was, gezien ’t financieele gedeelte, nam het ledental toe me|t 71. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter I met een kort woord deze bijeenkomst sloot. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen en voorvechter), leke Halbertsma (oude kennis van Friso) Jowersma (een boer). Friso, eigenaar van de voorname boerderij „Frankrijk”, welke de hoofdrol speelde, was door de slechte tijden zoo- als die tegenwoordig voor het boeren bedrijf zijn, financieel steeds achteruit gaande. Zijn jongste zoon welke stu deerde, doch geen zuinig leven leidde, en de oudste zoon, die gehuwd was en met behulp van Vaders geld ook een boerderij dreef, waar men te groot en té ‘voornaam leefde, waren mede oorzaak van de achteruitgang. Friso zocht in de meeste moeilijke gevallep troost bij zijn Moeder en zijn dochter, daar de vrouw van Friso tot overmaat van rampen werd verpleegd in een zenuwlijdersge- sticht. Hard werken gewoon en zich wel bewust, dat hij de achteruitgang niet aan zich zelven te wijten had, droeg hij alle rampen en tegenslagen geduldig, vast besloten om alle tegenslagen moe- 'dig hejt hoofd te bieden ten koste van wat dan ook. Van de oudste zoon Dirk kreeg hij herhaalde malen bezoek, doch tevens een verzoek om geldelijke hulp» daar zijn bedrijf steeds vaster en vaster liep en hij de schuldeischers niet meel van het lijf kon houden. Zoodoende werd Friso ten slotte ge noodzaakt zijn prachtige boederij waar- aan| hij hing met lijf en ziel, te verkoo- pen en te gaan verhuizen naar een klejin koemelkersbedrijfje. Door nalatigheid van Dirk, om bij hooibroei de noodige maatregelen te nemen, brandde diens boerderij geheel af, zoodat hij volkomen was geruïneerd. Boer Friso werd met tegenslag op te genslag getroffen, welke hij met bewon- derenswaardige zelfbeheersching tracht te te vejrdragen. Boer Agema trachtte hem bij een be1- zoek te bewegen, de voorman te worden van een boerenorganisatie, welke zich wenschte te verzetten tegen de hooge huren en hypotheekrenten. Welbewust wees hij dit aanbod af. Al de droevige gebeurtenissen op de boerderij „Frankrijk” werden mede be1 leefd door de dienstbode Hil, welke met groote toewijding de familie Friso dien de. het leed mededroeg en daarom bij de familie in hooge achting stond. Alle mogelijkheden werden verzameld om ta bewaren, en te redden wat te bewaren en te redden was, doch steeds werd de Friso door het noodlot achtër- 24 Januari 1935. Namens het departement Makkum van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen, ’wer?i alhier op de bovenzaal van „de Prins” een tooneelavond gehouden dooi het Nieuwe Friesche tooneel. Opgevoerd werd „Friso”, het nieuwe tooneelstuk van E. Zandstra. EEN BENZINË-VERBRUIKER ERGER DAN EEN ALCOHOLIST? DE JONG s NIEUWSBLAD 4 f 3.- 24 dagen f 1.05 6 dagen De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen. Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Thans 65 Ct. ▼oor5 dagen De groote flacons zijn voordeeliger in *t gebruik I akkers Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f 1.75 12 dagen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1