Buitenlandsche Revue. De a.s. Internationale ScheeDvaari-conlereaiie. y ir r III. 1.1UIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo DE IN DE PUT? y I Reparatie aan alle merken Automobielen Dr. EECEN HOFSTEDE Elhen winter leed hij aan Winterhanden en Winteruoeten. Gebruik Akkers kloosterbalsem Tandarts NIJK morgen (Woensdag) spreekuur tot 1 uur Uit den Omtrek Stadsnieuws. Woensdag 6 Februari 1935 No. 11 31^± Jaargang DE Groote voorraad Onderdeelen en Banden Buikcorsetgordel I naar Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 en F Ingezonden Mededeelingen 7089.— O 372.— 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 0. 10. 11. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ^.dvertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prtfs. Speciale inrichting voor Totaal aan uitgaven Totaal aan inkomsten 6716.— - 7089.— UITSLAG WEDSTRIJD. In een in dit nummer geplaatste ad vertentie, wordt de uitslag medegedeeld van de in December door Wouda’s Meelfabrieken aangekondigde wedstrijd. i. het ten ko- 7030.— - 59— 2912.— - 1762.— - 1252.— - 140.— - 73- - 2.50 - 166— - 75.— - 50.— - 267.— Oor-, Neus- Keelarts, Leeuwarden is AFWEZIG ZATERDAG 9 tot en met DINSDAG 12 FEBRUARI Voor een prima GROOTZAND 18, SNEEK TELEF. 3054 eb- we- |ben n ’t tns •Gen gat in h-et la kén. „Door mijn beroep moest ik den ge- heelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begon nen te zweren. Van alles probeerde ik, maar baat vond ik niet, totdat ik met Kloosterbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als ’t koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedertdien geen last meer van win terhanden en -voeten gehad.” Zoo schrijft ons de heer W. S. te ’s-Gr., wiens origineele brief voor ieder ter in zage ligt. Akker’s Kloosterbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62’/2 ct. en f 1.04 en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTR.” Het aantal uitgeleende boeken be droeg over Januari 776, t.w. 764 uit eigen bibliotheek en 12 uit die van Sn eek. In diezelfde maand werd de leeszaal door 25 dames en 315 heeren bezocht, in totaal dus door 340 peirsonen. groot gemeenschapsgevoel onder de le den mag heerschen, tot opbloei van deze nuttige vereeniging, eindigt spreker zijn openingswoord. Notulen worden gelezen en goedge keurd. Het jaarverslag van den secretaris staat in een hoopvolle toon. Door ver trek hebben eenige leden bedankt, maai daarvoor zijn nieuwe leden gekomen, zoodat aan het eind van het jaar een kleine stijging merkbaar is. 870 leden In 1933 tegen 890 leden in 1934. De contributie was dit jaar verlaagd van 24 op 20 cent, waardoor de uiterste zuinigheid moet worden betracht. De voorzitter bracht namens de ver gadering een woord van hartelijken dank aan den secretaris voor zijn uit voerige notulen en jaarverslag. Het financieel overzicht is als volgt: Contributie over 1934 in ronde cijfers Gekweekte rente Batig saldo gevoegd bij het reeds bestaande reserve fonds wordt dit thans in totaal f 5885. Namens de contróle-commissie brengt de heer F. de Jong verslag uit. Alles is In orde bevonden en den penningmees ter een woord van hartelijken dank ge bracht. De begrooting voor 1935 sluit met een klein batig saldo. Het subsidie aan ’t consultatiebureau kon dit jaar niet gehandhaafd blijven. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de aftr. secretaris de heer E. Feenstra en den penningm., den heer M. IJssels, met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Tot lid der contróle- commissie werd benoemd de heer Van der Pol en tot reserve de aftr; heer Ra- delaar, die niet herkiesbaar was. Daarna volgde rondvraag en sluiting. tage der opgelegde schepen bedraagt thans over de geheele wereld ongeveer 10 van de totale vloot, in ons land echter 15 Hoe moet men gaan bepa len, welk deel van de vloot van ieder land in de vaart mag blijven? Gaat men daarbij uit van den tegenwoordigen toe stand, dan blijft de achterstand van Ne derland dus gehandhaafd, dan blijven wij opgescheept met een groot percentage opgelegde schepen en werklooze zeelie den. Feitelijk is de toestand voor ons lanji nog ongunstiger dan uit die 15 blijkt. Want bij ongeveer een even groote varende tonnage in 1932 was het percentage der opgelegde schepen 33. Sindsdien zijn er echter veel sche pen gesloopt en naar het buitenland ver kocht en daardoor zijn de opgelegde schepen bij ons gedaald, niet omdat er meer schepen gingen varen. Zou men van den omvang van de varende vloot der verschillende landen voor de crisis als basis willen uitgaan, dan is het zekei dat geen overeenstemming wordt bereikt met landen, die gedurende de laatste jaren relatief zijn vooruitgegaan. He.t is begrijpelijk, dat de scheepvaart maatschappijen willen trachten om aan de voortdurende verliezen bij exploi tatie van hun vloot paal en perfk te stellen. Maar gezonde stijging dei vrachten, die daarvoor noodig is, kan slechts h^t gevolg zijn van een stijgen de vraag op de vrachtenmarkt. Dat wil dus zeggen, dat de wereldhandel moet toenemen. Indien de scheepvaartconfe- rentie in die richting de oplossing zoekt, en indien zij de subsidie in ver schillende landen, die de internationale concurrentie uitermate verscherpt, be strijdt, dan alleen is zij op den goeden weg. - JEUGDIGE AVONTURIERS. Twee jeugdige avonturiers zijn dezer dagen op stap gegaan, of beter gezegd per fiets gepeddeld naar Amsterdam. Wanneer een dergelijk tochtje als uitstapje bedoeld wordt is hiertegen niet veel bezwaar, maar in dit geval bleken de ouders niet geheel gerust over de .verdere bedoeling van deze jongelui. De politie werd daarom met dit stille ver trek in kennis gesteld die de jongens hedenmorgen bij de pont over het IJ heeft aangehouden en weer op transport naar Bolsward gesteld. missie voor zekering. Benoeming weeffehuisvoogd, vaca ture win. de heer O. Keikes. Voorgedragen de h.h. A. J. Osinga en K. Nauta. Aaifgevuld door B. en W. met de h.h. A. Damstra en J. Elzinga. Benoeming bestuurslid woning stichting „Patrimonium”, bestuurs lid Bond v. Lich. opvoeding en le den Schattingscommissie. ONDERLING ZIEKENFONDS. Maandagavond hield het Onderling Ziekenfonds „Bolsward” haar jaarver gadering in het Volksgebouw. De op komst der leden was zeer goed. De voorzitter, H. Mulder, opent de vergadering met een woord van welkom tot de leden en de aanwezige medici en apothekers. Dit is reeds de 13de jaarvergadering. In het afgeloopen jaar is de gezond heidstoestand van de leden over het al gemeen goed geweest. De samenwer king tusschen doktoren, apothekers en het ziekenfonds is altijd zeer goed. Spreker hoopt, dat die goede verstand houding zoo mag blijven. Met den wensch dat er steeds een Wommels V. P. N. WOMMELS. 1 Februari 1935. De plaatselijke afdeeling van de V.P.N. hield hedenavond hare jaarlijksche le denvergadering op de zaal van Gerlsma waarbij aanwezig 12 leden. De voorzitter, de heer M. van der Kamp opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waarna de notulen door den secretaris werden voorgelezen en zonder op- of aanmer kingen werden goedgekeurd. Het aftre dende bestuurslid, de heer G. van der Duim, werd bij acclamatie herkozen. Daarna bracht de afgevaardigde naar de Alg. Verg, der N. N. C. gehouden op 25 Aug. 1934 te Assen, een uitvoerig verslag uit. De secretaris deelde mee, dat in 1934 geleverd waren 679 K.G. kipeieren en 49 K.G. eendeneieren, ’t Geleverde pluimvee bracht op f 179.57. Hoogste prijs kipeieren f0.80 per K.G. op 15 De cember; laagste prijs f0.35 per K.G. in Maart; hoogste prijs eendeneieren f0.40 per K.G. op 7 Sept., laagste prijs f 0-30 per K.G. in Januari. De vereeniging telt nog 40 ledein. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen we: totale in komsten f86.97, uitgaven f77.87. Batig saldo f9.10. De heeren Th. Twerda en K. Felkers controleerden de boeken en bevonden alles in de beste orde, waar na de voorzitter de functionarissen be dankte voor hunne werkzaamheden. De rondvraag leverde geen nieuws, waarna de voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. Een gezellige sjoelpartij onder de le den besloot deze ledenvergadering. Totaal inkomsten Uitgaven: Honorarium doctoren idem apothekers Kosten medicamenten Verloskundige hulp Kosten brillen Elastieken kous Specialistische hulp Zaalhuur Subs, consultatiebureau Administratie-onkosten Hetgeen tot nu toe bekend is gewor- ,den over de plannen die op de komende internationale scheepvaartconferentie te Londen ter sprake zullen worden ge bracht, kan in het geheel niet tot hoop volle verwachtingen stemmen. Wij ge- looven niet, dat zij practisch te verwe zenlijken zijn en zij sturen in een rich ting, die niet anders dan oneconomisch kan worden genoemd. Het middel der kunstmatige prijsop drijving verlokt verschillende producten meer en meer. Nu wil men het in de scheepvaart gaan probeeren door een grootere tonnage te gaan opleggen. Et komt dan minder aanbod van scheeps- ruimte, en men hoopt op die wijze be langrijk betere vrachtprijzen te kunnen bedingen. Van die betere prijzen wordt dan een klein deel in een algemeen fonds gestort, en hieruit zullen de reederijen die aan de oplegging van meer schepen hebben meegedaan, voor de kosten aan het opleggen verbonden schadeloos wor den gesteld. De vrachtprijs dient dus behoorlijk te stijgen, anders helpt het middel niet; de stijging moet zoo groot zijn, dat et na afdracht aan het fonds voor de op gelegde schepen voordeel voor de va rende schepen overblijft. Er bestaan groote bezwaren tegen deze méthode, vooral voor ons land, maar ook algemeene bezwaren. In de eerste plaats gaat men de werkloosheid onder zeelieden vergrooten inplaats van verkleinen, wel een zonderlinge manier van crisisbestrijding. Beschouwt men de maatschappij als één geheel, dan komt het erop neer, dat een aantal zeelieden die vroeger ten laste der scheepvaart maatschappijen kwamen, in het vervolg weer door steungelden uit de algemeene kas worden onderhouden. Een afwen teling der lasten dus van de eene groep op de andere. Voor ons land en landen, die in een soortgelijke positie verkeeren, kan deze methode bovendien geen hulp van eenige beteekenis bieden. Dit zou slechts mogelijk zijn, wanneer de vracht prijzen thans zoodanig waren, dat zij slechts een gering verlies opleveren. Zulks is in Engeland en de andere lan den met gedeprecieerde valuta het ge val, niet echter in Nederland en de ove rige goudlanden. Hier is het verlies zoo groot, dat het door een stijging der vrachten, waarvan dan nog een deel moet worden overgedragen voor de op gelegde schepen, lang niet kan worden goedgemaakt, tenzij die vrtachtstijging zeer groote afmetingen aanneemt. Daarmee echter zullen de Engelschen en Scandinaviërs het niet eens zijn. Zij vinden het beter, dat een prijsstijging tot stand komt, waarbij hun scheep vaart juist loonend wordt, die in andere landen met verliezen blijft werken, de beste manier om concurrenten op den duur uit de wereld te helpen. Men ver- gëte bovendien niet, dat van de goud landen Italië en Frankrijk bijv, hun Scheepvaart zwaar subsidieeren, zoodat 'daardoor'de toestand weer ingewikkel der wordt. En dit teere punt der subsi dies mag niet worden aangeroerd, omdat men het daarover toch nooit eens wordt. Indien wij niet oppassen komen wij bovendien bij een verdere vermindering van de varende tonnpge in een buiten gewoon ongunstige positie. Het percen- Baard LANDBOUW-, TUINBOUW- EN ZUIVELBEDRIJF. 2 Februari 1935. De afdeeling Oosteirlittens- Baard van den Bond van arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf waarin opgenomen VERGADERING van de Raad op Donderdag 7 Febr. a.s. ’s nam. 7 uur ten Stadhuize. Agen da: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse ver huring van diverse landerijen. Idem tot onderhandse verhuring van de z.g. Bokke Acht. Idem tot onderhandse verhuring van percelen bouwgrond gelegen In het uitbreidingsplan. Idem tot onderhandse verhuring van ’n perceel land massaal eigen dom van de gemeente en het Het- tema-H eeremal een. Idem tot onderhandse verpachting van de St. Jansbrug. Idem tot vaststelling ener gemeen schappelijke regeling met de ge meenten Wonseradeel enWijmbrit- seradeel inzake toelating van leer lingen op de openbare lagere scholen dezer gemeente. Verzoek H. Faber om eervol ont slag als stadstuinknecht met voor stel van B. en W. Benoeming leden stembureaux en hoofdstembureau. Benoeming voorzitter Adviescom- de werkloosheidsver- Den Isten Februari is de laatste sluis aangebracht in de Boulderdam in de Colorado-rievier op de grens van de staten Colorado en Zevado. Dit is een gedeelte van de groote openbare werken die in die streken zijn ontworpen. Door het inwerkingstellen van deze sluizen zal een buitengewoon groot meer ontstaan, dat deel s vooi irrigatie en deels voor electrische krachtcentrale gebruikt zal worden. Het 'thans gemaakte reservoir zal In drie jaar tijds volloopen. ’t Werk is afgemaakt in 4/2 jaar, heeft 400 millioen dollar ge kost en sedert 1930 hebben regelmatig 5000 man er werk aan gehad. Nog altijd weet men niet met zeker heid te zeggen, wat er eigenlijk voor bedoeling achter zit bij Japan met dat telkens weer kleine stukjes Chineesch grondgebied te bezetten. De expansie- zucht van Japan kan in dit geval een overwegende factor worden, maar daar tegenover staat dat nog iets verder op dringen van de Japansche strijdkrachten die telkens terugkeerende incidenten zich niet meer alleen tot China bepalen. Ook Engeland en Amerika hebben groote belangen daar in het verre Oos ten te verdedigen en we kunnen ons niet indenken dat het kleine Japan moedwillig aanstuurt op een conflict met de groote mogendheden. En dan spraken we nog niet van, Rusland, dat tot de tanden ge wapend zijn, kans afwacht, om de neder laag van de Japansch-Russische oorlog te wreken. Dat funeste revanche idee heeft ons reeds heel wat leed gebracht. Het is de grondschuld van de wereld oorlog en ook thans nog een bijna niet te overbruggen moeilijkheid, waardoor heel ons economisch leven beheerscht of beter gezegd, in de war gejstuurd wordt. Het doet ons goed, dat er ook een ander terrein is waar men die re- vanche-idee op meer vredevlievendè wijze toepast. We bedoelen de sport en voor deze keer speciaal de ijssport. Bij de inter nationale schaatswedstrijden te Davos heeft de Noor Ballangrud weer de eerste prijs behaald. Deze rijder schijnt nog steeds in bij1- zondere conditie te zijn. Ook onze Ne- derlandsche rijders hebben dit jaar bui tengewoon hun best gedaan. Wei noe men op de 500 M. als no. 6, 7 en 8 Blais- se, Dijkstra en Langendijk. Op de 1500 meter van 27 deelnemers werd de Ne derlander Langendijk tweede, achter de bekende Noor Ballingrud en Dijkstra derde. De tijd van de winnaar was 2 minuten 20 sec., die van Langendijk 2 min. 24.4, van Dijkstra 2 min. 24.8 Vermelden we ten slotte nog om nu maar eens in de sport te blijven dat onze bekende zwemster Willy den Ouden te Aken met groote voorsprong de 100 M. rug en idem vrije slag ge wonnen heeft. Ons klein landje telt op het gebied van de sport tegenwoordig zeker mee. Weer een Londensche con ferentie. Geen hervatting van de ontwapeningsconfe rentie. Een reusachtig zelfgemaakt meer in Amerika De toestand in het verre Oosten. Nederlandsche sportsuccessen in ’t buiten land. Met eenige belangstelling (natuurlijk niet zoo groot als bij voorgaande con ferenties) wordt het verloop van de nieuwe Londensche conferentie, ditmaal tusschen Frankrijk en Engeland, afge wacht. Het steeds weer opnieuw voor de Fransche oogen zwevende Duitsché gevaar heeft dit land aangezet zoo mo gelijk een, sterke en zekere bondgenoot te vinden in Engeland. Ook in dit land is in de laatste weken een kentering gekomen voor wat betreft het door Engeland niet zoo buitengewoon groot geachte Duitsché gevaar. Men wil zich thans in samenwerking met Frank rijk veilig stellen zonder dat dit echter nieuwe verplichtingen zou moeten geven. Wat in deze geheele kwestie eenigsziné eigenaardig aandoet, is de grondslag waarop deze besprekingen gehouden worden. Angstvallig wordt van beide kanten velrmeden de koe nu eens ernstig bij de horens te vatten, eens werkelijk onomwonden te zeggen wat men op het hart heeft. Open en eerlijk, neen, dat is niets voor de geheime diplomatie, die nog veel te veel invloed heeft. We heb"- ben dat meer dan eens kunnen zien aan de besluiten van den Volkenbond en vooral aan het verloop van de ontwape*- ningsconferentie. Nog juist voor deze revue wordt af gedrukt hebbent we gelegenheid aan de hand der laatst binnengekomen berich ten te vermelden, dat ondanks het alom gesignaleerde pessimisme de Londen sche conferentie toch een bevredigende oplossing gehad heeft. De Engelsche on derhandelaars zijn, er in geslaagd Frankrijk af te brengen van het onhoud bare standpunt, dat aan Duitschland thans nog voorwaarden kunnen worden opgelegd, alvorens de vernederende mi litaire verdragen uit het vredesverdrag gelicht zijn. Deze overeenstemming is een stap in de goede richting, hoewel nog heel wat geduld en goede wil zoowel van Frank rijk als Duitschland noodig zal blijken om alle voetangels en klemmen te ont wijken. Ook op de bovengenoemde Londen sche conferentie is deze ontwapenings- kwestie door Fransche en Engelsche Staatslieden besproken. Zooals de lezei zich misschien nog zal herinneren is het vorig jaar op 20 November door den Volkenbond een besluit genomen voor- loopig de poging op te geven om tot vermindering en beperking van bewape ning te komen. De slotsom van de nu gehouden conferentie is, dat er voorals nog geen reden bestaat het bovenstaande besluit te wijzigen. DE JONG s NIEUWSBLAD 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. •bowc Eqbem FHetewe «b NederUttds geuHppfc pQptabafc.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1