Buitenlandsche Revue. WEDEROM EED UREDESKAHS DOOR EUROPA. Reparatie aan alle merken Automobielen I DE IN DE PIJP. Belastingzaken ni ni7 Kant. SMEEK, Singel 58 DLUlï BOLSWARD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo Dl. V. D. IIIERFF Hl n Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. Woensdag 13 Februari 1935 No. 13 31— Jaargang en Telefoon No. 12 F Ingezonden Mededeelingen CtN STER IH flET 'i i’ Makkum A' Verschijnt DhiHdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor 8 Februari 1935. Gisteravond hield de afd. „Pingjum” der N. V. tot afsch. van alc. dranken een propaganda-feestavond op de bo venzaal van R. de Vries. RIJKSPOSTSPAARBANK Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Januari werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 8773.04 'en terugbetaald -4377.05 VIA HET BEWAPENINGSRECHT VOOR DUITSCHLAND NAAR DE ONTWAPENING? MAAR—' 1 1 Advurtentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. 8 Februari 1935. De jaarlijksche vertoeving van leden der Doopsgezinde gemeente Witmarsum Pingjum had hedenavond plaats in de Kerk alhier, onder leiding van den boek- houder-voorzitter, br. A. Kooistra. Bij de opening bleek, dat der leden aanwezig was die een hartelijk welkom werd toegeroepen. Hierna bracht de secretaris, br. I. Bierma, de notulen en jaarverslag uit, welke werden goedge keurd en vastgesteld. De boekhouder bracht daarna het fi- naiïcieele gedeelte naar voren, hetwelk jeen week tevoren was gecontroleerd door de broeders Joh. Piersma en A. Piekema; de laatste bracht in deze bij eenkomst een gunstig rapport daarvan uit, daar alles, wat het financieele ge deelte betreft, in de beste orde was be vonden. De diaken, br. I. Bierma, trad perio diek af, maar gaf te kennen, dat hij niet weder in aanmerking wenschte te komen omreden dat ook een andere broedei eens zitting kon nemen. Bij de stemming bleek echter, dat hij met overgroote meerderheid werd her kozen, waarvoor hij zwichte en weder voor vier jaar zitting nam. Voor het dienstjaar 1935 werden voor de contröle door het bestuur aangewe zen de br. J. Hoogland te Kimswerd en S. Bleeker van Pingjum. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt. Enkele vragen en toe lichtingen werden verstrekt. Daarna volgde een lezing van den predikant, Ds. Goiterman, die tot onder werp had „De Doop”. Met alle aan dacht werd geluisterd naar dit onder werp; hoe of deze uit de geschiedenis was ontstaan en de beteekenis daarvan, welke spreker duidelijk uiteenzette. Hierna volgden een drietal voordrach ten door zuster Yntema-van der Sloot. Tot slot werd gezongen Gez. 29 1 en 5 „Van U zijn alle dingen”, enz. Een avond, die door allen niet licht zal worden vergeten. NAAIVEREENIGING „DORCAS”. Deze nuttige en in dezen tijd dubbel gewaardeerde vereeniging houdt heden middag in het Convent haar jaarlijksche bezichtiging van de in het afgeloopen jaar gemaakte goederen. Heel wat ge zinnen zullen dezer dagen verblijd kun nen worden met nuttige en vooral in onzen tijd vaak hoog noodige kleeding. Het streven van deze vereeniging mag zich dan ook steeds weer in aller sym pathie en medeleven verheugen, wat voor de dames, die hun tijd en moeite belangeloos stellen in dienst van de minder bedeelden evenmensch, zeker de grootste belooning is. Pingjum Door het schrikken van het paard ge raakte de petroleumventer S. H. alhiei met zijn wagentje op hol. Doordat de leidsels braken stoof het paard met de wagen achter zich een eind langs den weg, totdat de wagen kantelde en in een sloot terecht kwam. Het spreekt van zelf, dat de petro- leumbussen gedeeltelijk leeg liepen, wat voor H. een schadepost beteekende. Het paard werd spoedig gegrepen. De bestuurder had een zijner vingers nogal wat bezeerd. Na een openingswoord van den voor zitter, Ds. S. Zeilstra, alhier, werd door de J. V. O. ged. „Wonseradeel”, opge- Voerd „It Heechste” tooneelstuk van Geertsema en Eppinga en „De nije kost- gonger” van P. Lantinga. Beide stukken werden vlot gespeeld en vielen zeer in den smaak. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer C. Hidma uit Arum, waarnaar met groo te aandacht werd geluisterd. Een gezelig bal besloot verder deze geslaagde avond. Er waren een 80-tal betalende bezoekers aanwezig. booten, het werkschip „Kronstadt”, het vroegere privé-jacht van den Tzaar, de „Polarster” en vier sleepbooten. Van dit geheele eskader zijn alleen nog bruikbaar gebleken de „Kronstadt” en een ijsbreker. Een eigenaardig bericht circuleert door de Russische pers, n.l. over een geheim bondgenootschap tusschen Ja pan en Polen. Over en weer zullen de nieuwste vindingen op oorlogsgebied worden uitgewisseld en indien Japan mocht worden aangevallen, dan zou Po len een vriendschappelijke neutraliteit handhaven en aan Japan grondstoffen en ander oorlogsmateriaal leveren. Zoo zien we, dat de wereld nog vol voetangels en klemmen is. Witmarsum BOND VAN LANDPACHTERS EN HYPOTHEEKBOEREN. 8 Februari 1935. Hedenavond werd op de zaal Hofstra de film „Boerenleed en Boerenhoop” vertoond. Het niet talrijke publiek volgde me' belangstelling de film die in drie deelen werd gedraaid. Ie. Het werk van den bond; 2e. De strijd van den pachter en 3e. De hypotheekboerfilm. Vooral de beide laatste deelen lieten niet na bij de aanwezigen een diepen indruk te wekken. Propagandist Martens lichtte de filrti toe en sprak daarna nog een opwek kend woord, waarin hij er op wees, dat zonder een goede rente- en pachtrege- ling de opbrengst van den bodem on rechtvaardig verdeeld wordt en blijft. Laat boerentrots U niet weerhouden om lid te worden van onzen bond, be denk, aldus spreker, misschien geldt ook voor U „vandaag hij, morgen ik.” Ook landarbeiders en vaklui hebben er belang bij, dat de f 200.000.000 land bouwsteun niet gaat naar de bezitters van den bodem, maar naar de werkers. Hiervoor strijdt de Bond van Landp. en Hypotheekboeren en is daarom de organisatie die strijdt voor de werkers op het platteland. Tot slot werd nog vertoond de ko mische film „Pekbroek in Zuid-Afrika”, waarom, zooals altijd, hartelijk gelachen werd. Enkelen gaven zich op als lid of be gunstiger. Al zijn we dan ook nog zoo vaak teleurgesteld in onze verwachtingen, wanneer we meenden, dat de vredeszon over Europa was opgegaan, toch zijn we nog niet geheel ontmoedigd en de menschheid hóópt weer, herkreeg haar vertrouwen, toen dezer dagen over de Fransch-Engelsche overeenstemming werd bericht, welke inzake belangrijke Europeesche vraagstukken zou zijn be reikt en perspectieven opent van ont- wapeningsmogelijkheden. De Engelsche regeering heeft einde lijk de Fransche kunnen overhalen, om niet langer Duitschland als een over wonnen en ontrecht volk te behandelen. Beide regeeringen zijn nu bereid om de artikelen uit ’t Vredesverdrag te schrap pen, welke aan Duitschland het recht op een eigen bewapening van beteekenis ontzeggen. Hoe vreemd het ook moge klinken: Duitschland moet in haar be- wapeningsrechten worden hersteld, wil len we in Europa tot een algemeene bewapeningsvermindering kunnen gera ken. Zoolang de vroegere geallieerden Duitschland kleineerend bedillen en be dwingen, zal dit groote volk alle mid delen te baat nemen om clandestien zich de macht en de kracht te verwerven-, welke haar niet langs legalen weg te bereiken wordt gelaten. Deze clandes tiene actie wekt natuurlijk reactie, d.i. opdrijving der bewapening. Hitler heeft meermalen van de vrede lievendheid van Duitschland getuigd; door het land haar gelijkgerechtigdheid te hergeven, stelt men de regeerders in staat om van dien vredeswil ook door daden te getuigen. 1 Nu Duitschland het recht herkrijgt om te bewapenen, nu kunnen haar verte genwoordigers, zonder iets van ’s rijks eer te offeren, ook met de vertegen woordigers van andere landen om de conferentietafel gaan zitten om te over leggen wat men onderling voor den vrede kan bereiken door een vrijwillige beperking van elkanders rechten. Samensprekingen met zulk doel liggen thans ook in de plannen van de Fran sche en Engelsche regeering omsloten men Merwacht de instemming van Ber lijn. Lartg niet alles is reeds in kruiken en kannen, volstrekt niet, maar er zijn gun stige kansen voor den vrede geschapen. Aan Duitschland werden voorwaardten gesteld voor ’t herkrijgen van de gelijk gerechtigdheid, maar het zijn geen ont- eerende voorwaarden. De terugkeer van Duitschland naar Genève wordt vereischt en deze zal inderdaad benoodigd zijn voor een vlotte Europeesche samenwer king. Het afsluiten van een gezamenlijk Europeesch lucht-pact wordt verlangd en dat is ongetwijfeld omdat Frankrijk veiligheid zoekt, maar aansluiting bij zulk een Luchtpact behoeft voor de re- geering te Berlijn geen bezwaar te zijn, wanneer ze het tot nu toe heeft ge nteend, dat het Duitsche volk geen re- vanche-gedachte meer koestert. Er is in Londen belangrijk werk voor den vrede verricht. Als Duitschland thans blijk geeft, dat het inderdaad den vrede wil, ook voor de toekomst, dan zal het niet moeilijk zijn om tot een gedeeltelijke Europee- sche ontwapening te komen. Welk een schoon en glorierijk jaar zou 1935 in de geschiedenis kunnen wor den, als de sombere crisiswolken eens wilden wegtrekken en de Zon van Vrede ter kimme kon worden bestatigd. HET KWAKKEL WINTERTJE. Niet dikwijls zullen onze jonge men- schen met zooveel belangstelling het weer beschouwd hebben als j.l. Zater dag. Zullen we nog kunnen rijden? dat was de groote vraag die telkens weer gesteld werd. Op enkele kleine slootjes waren de echte liefhebbers vant de mooie schaats sport reeds Zaterdagmiddag bezig ge weest, maar de algemeene hoop was ge steld op de ijsbaan die misschien Zon dag kon worden opengesteld. Jammer genoeg heeft het Zaterdag nacht niet genoeg gevroren, zoodat de baan Zondag niet opengesteld kon wor den. In dat opzicht hebben we hier dus pech gehad. We lezen bijv, dat in Meppel de ijs baan goed berijdbaar was en er daar ook ’s avonds druk gereden is. Ook in de omgeving van Grouw was goed landijs-. De ijsbaan te Steenwijk bleek niet zoo goed, want kort nadat deze was open gesteld, was de baan in ijsschotsen ver anderd. Enkele hardrijderijen zijn doorgegaan zooals te Terwispel voor mannen, waar de eerslip prijs is gewonnen doofl C, Meijerhof van Tijnje, en te Roden voor vrouwen waar de eerste prijs is gewon nen door Jantje Helder te Paterswolde. Verschillende hardrijderijen staan nog aangekondigd, maar we betwijfelen of er voor dit wintertje wel eenige kans bestaat dat ze zullen doorgaan. Het is nu weer volop dooi. 7 Februari 1935. De Vereen, voor Chr. onderwijs hield hedenavond hare jaarvergadering in de Chr. School, wat tevens een ouderavond in zich sluit Deze vergadering stond onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. Jansma. De vergadering werd geopend door te zin gen de verzen 1, 2 en 4 van het Luther- lied. Daarna ging de leider voor in ge bed en las uit het Evangelie van Joh. 21 de verzen 1-19. Ds. Jansma had als zijn inleidend woord tot onderwerp gekozen „Ons te kort”. In verband met het voorgelezene waaruit blijkt, dat er bij de volgelingen van Jezus ook menigmaal een tekort aan geestelijk leven; was, brengt spreker dit over op het leven der menschen van dezen tijd en vooral op dat deel dei menschen wat zich Christelijk noemt Spreker doet dit met het oog op het feit, dat de vereeniging in ledental ge stadig afneemt, hetwelk waarschijnlijk ook mede mag worden beschouwd als een tekort aan geestelijk leven. Spreker wekt de aanwezigen op tot ernstig zelf onderzoek, terwijl na de uitgesproken rede gezongen werd Ps. 103 7 en 11. Vervolgens werden door den secreta ris, den heer D. Zijlstra, de notulen voorgelezen en verslag uitgebracht. Deze werden onveranderd vastgesteld. Hierna werd door den penningm., den heer J. Holwerda, rekening en verant woording gedaan. Doordat het Rijk en de gemeente medezeggingschap in de fi nancieele administratie der school heb ben, bleek uit dit verslag, dat het pen ningmeesterschap acitiviteit vereischt, waartoe slechts weinigen bekwaam en bereid kunnen worden geacht en de ver gadering bijna doet duizelen van al de posten en postjes waarvoor aan de hoo- gere Rijks- en Gemeente-adminjstrateurj verantwoording moet worden gedaan. Bij het eindigen van dit uitvoerig ver slag, waarop ieder lid het recht kreeg vragen te stellen, werd het dan ook maar stilzwijgend goedgekeurd. Een commissie van drie leden werd benoemd om bij eerste gelegenheid het boek met de bescheiden van den penningmeester te controleeren. Hierna volgde bestuursverkiezing. Af tredend de voorzitter W. F. de Boer, deze werd met bijna algemeene stem men herkozen en verklaarde de herbe noeming weer aan te nemen. Nu kreeg de heer P. Pruiksma, H. der School, het woord en had een opstel over „Luther als Paedagoog”. Hieruit bleek dat Luther zich niet alleen heeft doen kennen als Hervormer, doch ook als opvoeder der jeugd. Daarna werd het woord gegeven aan den heer van Kuiken, onderwijzer. Deze had een opstel met het onderwerp „Trouw”. Zeer breedvoerig werd hierin weergegeven dat trouw te zijn, een eer- Hitler in concentratie. De corruptie bij de Duitsche Radio-omroep. De terug keer van de troepen uit het Saargebietd. De 12e Febr. in Oostenrijk. De Russi sche Zwarte Zeevloot. Bondgenootschap tusschen Japan en Polen? Bij het lezen van dit eerste opschrift zullen misschien enkelen van onze lezers denken, dat de zetter hier een woord vergeten heeft en dat dit moet luiden. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4395.99 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 12. BAKKERS VAK WEDSTRIJD. Op de te Rhenen gehouden vakwed- strijd behaalde onze plaatsgenoot de 'heer D. Harkema een) eerste prijs met Friesche beschuit. „Hitler in een concentratiekamp”. Wil U wel gelooven, dat het drukken van deze regel ons in Duitschand heel wat last bezorgd had? Gelukkig leven we nog vrij en blij op Neerlands dierbren grond en wordt het geschreven en gesproken woord bij ons niet aan banden gelegd. Maar ter zake. De uitdrukking „Hitler lm concentra tie” slaat op de tien dagen van absolute afzondering die de Führer zich heeft op gelegd teneinde zonder inmenging van buiten het antwoord op de voorstellen van de Londensche conferentie te kunnen opstellen. Een dergelijke periode van af zondering is eigenlijk niet nieuw. We zien dat in vorige eeuwen ook meer malen, dat geleerde personen, voordat zij hun uitvinding aan de wereld toon den, een week van afzondering door maakten. alleen bij staatslieden was dat tot nu toe niet in de mode. Het idee is van den laatsten tijd of neen, we moeten dat anders zeggen, de geestelij ke vader van de concentratiegedachte uit onzen modernen tijd, is natuurlijk weer een Nederlander en wel de heet Lotsy, de groote leider van ons Neder- landsche elftal. U weet misschien dat de heer Lotsy zijn spelers weken voor een groote match, dagelijksch eenigen tijd liet con- centreeren op de komende strijd. Daar door werd bij hun een rotsvaste wil ge kweekt de wedstrijd te winnen en we weten, dat de overwinningen van hei Ned. Elftal aan die verwachtingen be antwoord hebben. Nu, zoo traint zich momenteel Hitler ook om het beste, mooiste en meest diplomatieke antwoord te geven op de voorstellen van de Londensche confe rentie. Geen krant mag momenteel in Duitschland over deze kwestie schrij ven. dat maakt het concentreeren gemakkelijker. Wie weet, misschien is de heer Lotsy wel geheim adviseur van de Führer. Erg eenzaam heeft trouwens de groote Duitsche leider het niet, zijn boezemvriend Goering, houdt hem mei von Neurath en Schacht gezelschap. Het geruchtmakende proces tegen Dr. Bredow, de leider van de Duitsche radio- omroep, heeft plotseling een sensatio- neele wending gekregen Zooals men weet was Dr. Bredow beschuldigd van corruptie en heeft, hangende het onder zoek, nu een jaar en vier maanden in voorloopige hechtenis doorgebracht. Za terdag is Dr. Bredow uit die voorloo pige hechtenis ontslagen, zonder dat deze zaak tot klaarheid was gebracht. Dat is een van die eigenaardige my- teries, zooals er bij tientallen in Duitsch land te noemen zijn Neem bijv, de Kerkstrijd. Zeer vele predikanten die eerst afgezet waren, zijn thans weer met stille trom in hun rechten hersteld. Ook in dit opzicht heb ben de Duitsche leiders de volksziel niet begrepen. Dan de.maar laten we deze revue nu niet geheel aan de Duit sche toestanden wijden, er valt nog heel wat meer te vertellen. De internationale troepen uit het Saar- gebied zullen in deze maand weer huis- toe gaan. De Nederlandsche troepen op 16 Februari, de Zweedsche op 18 Febr., De Engelsche en Italiaansche troepen zullen in gelijke sterkte en met gelijke datums vertrekken. De Engelsche tanks aanvaarden op 25 Februari de terugreis. Dinsdag 12 Februari is een belangrijke herdenkingsdatum voor Weenen. Het is dan een jaar geleden, dat de Socialisti sche onlusten in Oostenrijk aan de toen malige regeering Dolffus heel wat werk gekost hebben. Er heerscht thans in Oostenrijk een ietwat zenuwachtige stemming, omdat men de toen onder drukte partij nog niet ten volle ver trouwt, wat betreft haar agitatie-mid- delen. Niettemin heeft de Federale re geering ook plannen de aan hun kant gevallen slachtoffers van deze revolutie te herdenken. We zullen eenige jaren in onze herin neringen terug moeten gaan wanneer we spreken over de Russische oorlogsvloot en dan meer speciaal de vloot, die de Russische witgeneraal Wrangel in De cember 1920 naar Biserta bracht. Zoo als misschien bekend is, was deze vloot gedeeltelijk voor anker gelegd en ge deeltelijk gstrand. Deze eenmaal zoo beroemde Tzaren- vloot zal nu binnenkort weer als oud ijzer verkocht worden. In 15 jaar tijds is dus deze geheele Zwarte Zee-armada tot oud roest gedegradeerd. Wat een geweldig kapitaal is hier in enkele jaren verspeeld. Deze vloot be stond n.l. uit de dreadnought Alexejew van 1914, twee slagschepen de „George” en „Generaal Komilow”, de kruiser „Al- may”, het schoolschip „Mosjak”, negen destroyers uit het jaar 1914, vier onder- zeebooten van 1918, twee kanonneer boten, vijf ijsbrekers, zeven torpedo- ffhet ten <o- Jwe- Iben 11 1 n- j d H Heden overleed hier de oudste in woonster van ons dorp, de wed. N. Wiersma-bij de Weg. Zij bereikte den hoogen leeftijd van ruim 95 jaar. ll I Leesgeld fr p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD Oouwe Egbert* Eriite Fnesche Metten - Baai Baal-Tabak. Melange van rijpe tabakkeiL i eb- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1