Buitenlandsche Revue. I DE IN DE PIJP. 1 I III. V. d. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo N Reparatie aan alle merken Automobielen I HOFSTEDE I I DE s WAAN EUROPA. tl 11 Woensdag 20 Februari 1935 No. 15 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Buikcorsetgordel H Uit den Omtrek el TuQF IN J€ «ANfm. Stadsnieuws. 31= Jaargang en Ingezonden Mededeelingen Voor een prima let Tjerkwerd Makkum i A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsuummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt blnsdags- Vr\jdagsavonds. op Parijs en van weerwraak voor de snoode daad. En het resultaat? Niet het herstel van den wereldvrede. Neen, als het boek eindigt, liggen de groote we reldsteden van Europa in puin en klot sen de zeeën de resten van onze bescha ving als wrakstukken aan land. aLat ons hopen, dat de fantasie van den romanschrijver het mis heeft en hei Londensche luchtpact het uitgeputte Europa eindelijk de rust zal teruggeven waarnaar het reeds twintig jaren snakt. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen machine- schrijven (10-vinger-systeOm) van het Instituut „Speed”, Sneek onze stadge noot de heer K. Brandenburg. Speciale inrichting voor Heeren Jongens adsp? Jongens II Heeren. Meisjes II. D., Jongens en meisjes. Dames. <o- eb- 5 i 2 5 I I 5 GROOTZAND18, SNEEK ff TELEF. 3054 /e or ze U al IS Vben n t A.ins 10. 14. 15. Hor. ladders Meisjes III. Rek Heeren. Vrije oef. (bondsserie 1935) Dames Brug Heeren. Dansje Meisjesadsp. Slotgroep. Arum 5 helt langst uit de slechts éénmaal ge stopte pijp te rooken. Nadat een uur 'was verstreken, waren reeds eenige pij pen leeg, en vroeg een der vertegen woordigers wie nu wel de oudste van ’i gezelschap was. Dit bleek te zijn, de 67- jarige Comelis J. Wielenga, welke na mens de firma een half pond „Club Baai” cadeau werd gegeven. Vervolgens werd gevraagd hoe of de rooke’rs deze tabak voldeed, hetwelk door al de aanwezigen werd beantwoord met woorden van lof. Nu kreeg ieder gelegenheid een half pond of meer van deze tabak te bestellen, waarvoor hij den naam van den winkelier kon opge ven naar eigen keuze. De verkoop slaag de uitstekend. Van lieverlee raakten meer en meer pijpen leeg, totdat er een klein clubje overbleef, welke werden verzocht allen aan één tafel te zitten om er beter contröle op te kunnen houden. Acht prijzen waren aan deze wed strijd verbonden, die aan de volgends personen werden uitgereikt: 1ste prijs: Pieter van der Kooi, 2 uur en 58 minuten. 2de prijs: S. Dooper, 2 uur en 56 mln. 3de prijs: S. Blanksma, 2 uur, 55 min. 4de prijs: D. Tijmstra, 2 uur, 50 min. 5de prijs: R. van der Weerd, 2 uur, 45 minuten. 6de prijs: TL van der Weerd, 2 uur 42 minuten. 7de prijs: P. Aukema, 2 uur, 40 min. 8e prijs: D. Dijkstra, 2 uur, 38 min. fAAAO^ verboden. Het verbod geldt zoowel de groot- als de kleinhandel. Slechts is nog toegestaan het verschaffen van premie- zegels, in welk geval de kooper naar diens eigen kunnen of het bedrag der zegels in contanten of het daarvoor gel dende geschenk moet kunnen verwerven. Het voorrecht premiezegels te mogen verstrekken kan verder afhankelijk ge steld worden van het geven van de noo- dige waarborgeen. Hebben we in ons landje ook al niet jarenlang gesproken over het voor den middenstand zoo verfoeilijke1 cadeaustel sel. Misschien dat België ons in dit op zicht iets zal kunnen leeren. Ja, dan moesten we U eigenlijk ook nog iets vertellen over het Amerikaan- sche proces Hauptmann en over het ver* gaan van Amerika’s grootste luchtschip, de „Macon” en niet te vergeten het be langrijke spel dat zich in den Stillen Oceaan afspeelt tusschen Japan, Ame rika en Engeland.maar alleen deze drie onderwerpen zouden stof genoeg opleveren voor een groote weekrevue. We hebben voor vandaag geen plaats meer want met enkele woorden is een dergelijke kwestie niet duidelijk te ma ken. iad lan nd D CONCERT. 17 Februari 1935. In de Ned. Herv. kerk alhier gaven de heeren Sjoerd Mook (orgel) en Koop de Jong (zang) belden van Leeuwarden een concert. Het programma dat er mocht wezen, is als volgt: 1. Koraal en koraalvoorspel „Komst du nun Jesu, vom Himel herun- ter”; 2. Koraal en koraalvoorspel: „Wachtet auf, ruft uns die Stimme”, bei de van J. S. Bach. No. 2 was over het igeheel genomen beteir te noemen dan no. 1. In no. 3a en 3b, n.l. Recitatief en Aria uit cantate 142, J. S. Bach en Reci tatief en Aria uit „Der Messias” van G. F. Hdndel, liet de zanger zich hooren. De zenuwen speelden de zanger in 3a parten; 3b werd één van de best gezon gen nummers. No. 4 was weer voor den organist. Orgelconcert no. 5 van G. F. Handel; a. Larghetto; b. Allegro en c. Alia Siciliana; d. Prestro. Hierin kwamen a en b het beste tot hun recht. 5a Die Könige van Peter Cornelius en 5b Pa- nis Angelicus van César Frank, waren voor rekening van den zanger. De orgelbegeleiding was in 5a te sterk waardoor veel van de zang op den ach tergrond trad, 5b was het glanspunt der avond voor den zanger. Zoo ook voor den organist no. 6 Choral III van César Frank. Ook de registratie was hier uit gezócht. Nog liet de zanger zich hooren in 3 Oud-Hollandsche liederen nJ. 7a. Uyt Oostenlanden; 7b. Heer Jezus heeft een hofken; 7c. Looft nu den Heere. Deze 3 liederen bevielen helt minst. Het laatste was het best uitgevoerde. Nog no. 8 Benddictus van Max Reger door den organist en het welvoorziene en goed opgestelde programma was ten einde. Beide heeren kunnen tevreden zijn over hetgeen zij de kleine luisterende schare (maar 24) hebben doen genieten. Jammer, dat de menschen de hooge kunst zoo min op prijs stellen. 15 Februari 1935. Ten overstaan van notaris L. S. van der Burg te Makkum had hedenmiddag op de zaal Harmonie de finale toewijzing DE KERMIS IN 1935. Vorige week zijn de staanplaatsen voor de Bolswardsche kermisweek ver pacht Het aantal liefhebbers is niet bij zonder groot. Naar we vernemen komen er in de week van 2 tot 7 September de volgende amusementsgelegenheden Bioscoop van Schouten. Auto-scoter van Sipkema. Electro draaimolen, van van der Veen. Parade-tent van Andreessen en dan natuurlijk de noodige visch-, zuur-, sui ker-, speelgoed- e'n oliekoekkramen. Brug, klassikaal Vrije oef. (bondsserie ’35) Heeren Pauze: 14 Februari 1935. Hedenavond had alhier een rookwed- strijd plaats op de bovenzaal van hotel „de Zwaan” uitgaande van de tabaks1 fabrikant J. Gruno te Groningen. Aan de wedstrijd namen 103 personen deel. Deze wedstrijd was bedoeld als re clame voor de tabak „Club Baai”. Door een der veirtegenwoordigers werd eerst een soort reglement voorge lezen waaraan ieder deelnemer zich moest houden, terwijl verder aan elk een kromme lange Goudsche pijp en een half ons Club Baai werd verstrekt. Toen ieder mededinger zijn pijp had gestopt, werd het sein gegeven om aan te steken. Daar zaten dan de heeren, jong en oud, te rooken uit de lange pij pen. ’t Was de bedoeling om te zien wie 1 De te- Londen tot stand gekomen over eenstemming tusschen Laval en John Simons heeft een goede pers. Engelsche, Fransche, Italiaansche en Belgische bladen beijveren zich om den lof te zingen van het zg. Luchtpact en na een korte aarzeling heeft ook de Duitsclief pers verklaard, dat deze overeenkomst een goede basis vormt voor verdere besprekingen. Misschien vergissen wij ons, misschien zien wij de zaak al te nuchter in, maar wij kunnen den indruk niet kwijtraken, dat al deze instemming, al deze voldoe ning aan de zijde der geallieerden niet in de eelrste plaats voortkomt uit den hartewensch om den vrelde te bevorde ren, dan wel uit een soort opluchting, dat men eindelijk een uitweg heeft ge vonden om de reeds lang een feit ge worden herbewapening van DuitSchland thans officieel te erkennen en goed té keuren en terzelfder tijd een bescher ming in het leven te roepen tegen de bedreiging, welke van die herbewape ning uitgaat Want al kan het luchtpact bij verdere uitwerking van het thans nog slechts in principe overeengekomene, een zegen rijke uitwerking hebben voor Europa, ’i valt niet te ontkennen dat deze over eenkomst wel heel ver af staat van de conferenties en congressen, welke tot nu toe gehouden zijn en die steeds ten doel hadden al werd dit dan ook niet be reikt om de bewapehing te vermin deren. Hie,r begint men met juist het recht van Duitschland op bewapening te erkennen, speciaal op een luchtvloot, maar terzelfder tijd maakt men door on derlinge afspraken het gebruik, of liever het misbruik maken van die luchtvloot onmogelijk. Immers men is (altijd nog in principe) 'overelengekomen, dat indien één land met zijn luchtvloot een onverhoedschen aanval mocht doen op een ander land, de overige deelnemers aan het lucht pact oogerjblikkelijk hun luchtmachten zullen uitzenden om het aanvallende land te straffen. Het luchtpact verzekert ons dus niet den wereldvrede door ont wapening, doch door middel van weer wraak. Wat in de praktijk misschien nog weil zooveel uitwerking zal hebben. In naam scheert het luchtpact alle deelnemers over één kam. Zoo voorziet het bijv, in de- mogelijkheid, dat Enge land een onverhoedschen luchtaanval op Frankrijk zou doen, in welk geval Duitschland met zijn luchtvloot Frankrijk te hulp zou moeten snellen. Als mop is dit niet kwaad. Dd werkelijkheid van het luchtpact is natuurlijk, dat men een dam opwerpt tegen de bedreiging, welke van de Duitsche luchtvloot uitgaat. In het communiqué over de besprekin gen te Lónden, komt één passage voor, die dat bijna onomwonden toegeeft. Daar lezen wij: „In het verloop van de besprekingen zijn de Britsche en Fran- sche ministers onder den indruk geko men van de bijzondere gevaren, welke voor den vrede bestaan, als gevolg van de moderne ontwikkeling in de lucht vaart. Misbruik hiervan kan leiden tot een pltotselingen aanval van het eene land op een ander.” Men voelt wel, dat deze schrik van de heeren Ministers vooral veroorzaakt is door de snelle ontwikkeling der Duit sche luchtvloot, immers het is moeilijk aan te nemen, dat Frankrijk en Engeland eerst jaren lang hun krachten gaven aan de ontwikkeling van hun eigen lucht macht, om thans plotseling met te ber ge gerezen haren het monster aan te staren, dat zij zelf geschapen hebben. Ware dat het geval, dan zou een ver mindering van die luchtmacht heel waf eenvoudiger middel geweest zijn om ’1 doel te bereiken, dan het omslachtige luchtpact. Toch koos men den laatsten weg en daarmede wordt voor de toe komst de mogelijkheid geopend, dat een beeld werkelijkheid zal worden, hetwelk men zeer suggestief geteekend vindt in het boek „Waan Europa”. Ook daarin is sprakel van een onverhoedschen lucht aanval, van de Italiaansche luchtvloot DE ZATERDAGAVOND-STORM. Behoudens hier en daar wat afgewaai de dakpannen zijn we er voor wat onze stad betreft, goed afgekomen. Belangrijke schade is er niet geleden en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongeval aan de Blauwpoort, waar enkele meisjes een oude* vrouw bewus teloos in het gras vonden, mag niet op rekening van de storm worden gesteld. Het bleek te zijn een zekere juffrouw Huitema, inwonende bij de familie Tek- stra over het Hooghout. De vrouw, die bij den slager W, was binnengebracht, deelde, nadat zij wederom tot bewust zijn gekomen was, mede, dat zij op straat door een beroerte getroffen was. Dr. Andela achtte overbrenging naar het stedelijk ziekenhuis noodzakelijk. De toestand liet zich ernstig aanzien, zoodat de patiënte van de laatste H. Sacramenten werd voorzien. De volgende dag is de oude vrouw overleden. Italië en Abessynië. Ber lijn’» antwoord en Duitsche toestanden. Een belang rijk Koninklijk Besluit in Bel gië. Een teveel aan on derwerpen. Van al de buitenlandsche berichten die gedurende het tijdsverloop van één week aan de lezers der grootere bladen worden voorgezet, staat momenteel de kwestie Italië-Abessynië het meest op den voorgrond. Het is u wellicht bekend dat daar in Abbessynië zich een grens incident heeft voorgedaan, waarbij en kele Italianen zijn gedood. Zooals dat in dergelijkei omstandigheden gebruikelijk is eischt de beleedigde partij genoeg doening, die in dit geval behalve een groote financieele vergoeding, ook in hield een ootmoedig buigen voor de Ita liaansche vlag. Abbessynië weigerde deze knieval en dan herhaalt zich het ons uit de voorgeschiedenis de|r wereld oorlog zoo bekende feit, dan mobiliseert men troepen en tracht door scherpe dreigementen gedaan te krijgen wat goedwillig niet mogelijk bleek. Bleef nu de kwestie alleen tusschen de beide genoemde landen, dan zou men (zonder deze ontwikkeling goed te keu ren) kunnen zeggen: vechten jullie sa men, net als kwajongens, die kwestie nu maar uitmaar dat is juist in onze dagen een buitengewoon gevaarlijk standpunt. Stel het geval, dat Italië de bovengenoemde genoegdoening blijft eischen en Abessynië eveneens blijft weigeren, dan bepaalt zich dat conflict niet tot deze twee landen alleen neen, ook de andere Europeesche Staten die bezittingen hebben in Oost-Afrika, grenzende aan het Abbessynische rijk, kunnen daardoor heel gemakkelijk in moeilijkheden komen. We herinneren ons maar al te goed, dat in onze nog steeds militair geladen samenleving een klein vonkje zoo ge makkelijk een groote ontploffing teweeg kan brengen. Volgens de laatste berich ten heeft Italië 3000 man fascistische militie naar Oost-Afrika gezonden. We zullen er het beste maar van hopen. We moeten nu eerst weer terug naar onze buren de Duitschers, teneinde eens na te gaan wat Hitler en zijn raad gevers na een tiendaagsche afzondering hebben geantwoord op de voorstellen van de Londensche conferentie. Twee punten in dit antwoord komen daarbij op den voorgrond. Ten eerste de ken nelijke bedoeling van de Duitsche regee- ring een wig te drijven tusschen de vriendschapsbetrekking van Engeland en Frankrijk (dat is de wensch van de Duitsche regeering om afzonderlijk met de dito Engelschen te praten) en ten tweede de openlijke erkenning van hef bestaan van een luchtmacht, waardoor nu aan de wereld bekend gemaakt wordt dat in dit opzicht Duitschland het vre desverdrag geschonden heeft. De Engel sche bladen, hoewel ontevreden over de tekst van dit antwoord, blijven de mo gelijkheid van onderhandelingen met eenig resultaat niet geheel te verwerpen, terwijl daarentegen de Fransche bladen en ook de Fransche' regeering heeFfecep- tisch staat tegenover het resultaat van verdere onderhandelingen. Het wantrouwen tegenover Duitsch land is niet weggenomen en de verwach ting dat Duitschland bereid is mede te werken aan de pacificatie van Europa is weer beneden het nulpunt gedaald. Wat de binnenlandsche toestand in Duitschland betreft, willen we even wij zen op de ontstellende wijze waarmee daar thans tegen de kerk in het alge meen en tegen de R.K. Kerk in het bij zonder wordt opgetreden. Dat ondanks de verklaring van de Duitsche regeering betreffende het concordaat de bekende kardinaal Faulhaber op krachtige wijze moet protesteeren tegen de stelselmatige propaganda voor het vroegere heiden dom, geeft een ontstellend beeld van de mentaliteit waarmee de Duitsche leiders bezield zijn. Voor het geloovig deel der Duitsche natie zullen er nog moeilijke tijden aanbreken. In België is dezer dagen een besluit wet afgekondigd volgens welke van 1 April a.s. af de verkoop met premieën is OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD s* Telefoon No. 12 GYMNASTEEKUITVOERING. Blijkens de in dit blad geplaatste ad vertentie geeft „Lycurgus-Wilhelmina” weer haar jaarlijksche gymnastiekuit- voering. Deze vereeniging voert de leuze: „Een gezonde geest in een gezond lichaam”, en we veronderstellen dat ze als voor gaande jaren weer even succesvol zal demonstreereh hoe het lichaam op spor tieve wijze systematisch kan worden voorbereid voor de praktijk, niet het minst voor de verschillende sporten. We laten hier het programma volgen: Opmarsch. Vrije oefeningen Brug Springtafel Springtafel Knotsoefeningen Brug, klassicaal Februari 1935. Dinsdagavond j.l. had op de zaal van Sj. Zwaagstra de vergadering plaats van het ziekenfonds „Tjerkwerd-Ded- gum”. Deze vergadering werd geopend door den voorzitte'r, den heer P. van Gosliga, die al de aanwezigen welkom heette. Na zijn openingswoord verzocht hij den secretaris de notulen der vorige verga dering voor te lezen; deze werden goed gekeurd en aldus vastgesteld. Het jaarverslag, hetgeen nu naar vo ren werd gebracht, wordt voor notifi catie aangenomen. Uit het verslag van den penningmeester bemerken wij, dat nog een flink batig saldo is over 1934. Dit werd door 2 der aanwezigen nage zien en in orde bevonden. Vervolgens deelt de voorzitter aan de vergadering mede, dat er in het afge- loopen jaar 6 niet-trekkende en 1 trek kend lid bedankt heeft. Vastgesfeld werd dat de contributie zoo zal blijven als deze tot nog toe is geweest. Daarna had bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van het niet-trekkend lid de heer R. de Jong. Deze wordt weer met algemeene stem men herkozen, hetgeen hij zich liet wel gevallen. Ook het trekkend lid de heef R. van der Wal was aftredend en werd weder met meerderheid gekozen, welke ook zijn benoeming aannam. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld en enkele mededeelingen gedaan, waarna de voorzitter deze ver gadering sloot na de aanwezigen be dankt te hebben voor hun trouwe op komst en medewerking. Ill GASKOOKDEMONSTRATIE. Volgens een in dit blad voorkomende advertentie, worden er vanwege de ge meente Gasfabriek een viertal gaskook demonstraties gehouden. Aangezien de meeste huisvrouwen geen gasfornuizen hebben, zullen dé spijzen bereid worden op gascomforen. Op elke demonstratie zal weer een an der menu worden klaargemaakt. Blij kens de advertentie zullen eenvoudige maaltijden worden bereid, samengesteld volgens de economie der volksvoeding. Het opstellen van een experimentmeter, voor aflezing van het gasverbruik lijkt ons zeer aardig. Het zal wel onnoodig zijn de Bols wardsche huisvrouwen te overtuigen van het groote nut dat er voor hen ge legen is in het bijwonen van de demon straties, die gegeven worden door een gediplomeerd kookleerares van de Ver eeniging van Gasfabrikanten in Neder land. Immers mén zal er leeren met een kleine hoeveelheid gas een degelijk smakelijk maal te bereiden. Op het oor deelkundig gebruik van het ,gas komt ’1 aan. At So /(q DEJONG® NIEUWSBLAD I i i Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. n. kwartaal. 8. 9. F sq| naar 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. IWê- 11. •12. 13. bouwt Egbem Echte fnesche Heeren-Baai en Baal-Tabak» Melange vaoejjpetabakMn» /O i0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1