Buitenlandsche Revue. Onze zorgen omtrent Hauptmann. Belastingzaken di nu Kant-SNEEK> Sin&el 58 DLUn. BOLSWARD alle Donderd. W.U.d.WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo D*£ IN DE PIJP. Reparatie aan alle merken Automobielen P. B. VAN HAM, LEIDEN LAST Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. 31^± Jaargang Woensdag 27 Februari 1935 No. 17 en IF Ingezonden Mededeelingen IS HIJ SCHULDIG OF NIET? r I Arum MAAR Ad verten tiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnumnaer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. IN DEN OORLOG VIELEN TIEN MILLIOEN ONSCHULDIGEN. Speciale inrichting voor TOONEELAVOND ROOMSCHE GARDB Door de tooneelclub van deze Ver. werd Zondagavond voor een geheel be zette Doelezaal gegeven het tooneel- spel: „Mijn schoonzoon de advocaat”. Met groote aandacht is geluisterd naar het zeer goede spel van deze dilet tanten. I jwe- 'jben n 't BEHAALDE ONDERSCHEIDING. De heer D. Harkema behaalde op de vakwedstrijd te Hengelo een eerste en een tweede prijs met beschuit. Witmarsum NED. CHR. VROUWENBOND. Maandagavond 18 Februari hield de afdeeling Bolsward van bovengenoem den bond haar 4e jaarvergadering in de gebouwen aan den Gasthuissingel. Hoe wel het ledental iets achteruitgegaan was, getuigde het jaarverslag toch van innerlijke bloei. De avond werd gevuld door eigen krachten. In de plaats van Mevr. Eerdmans- Haitsma, die volgens reglement moest aftreden en niet herkiesbaar was, werd gekozen Mevr. Heeres-Spijksma. Naast de muziek van het Hollandia- corps, werden de prestaties van Barend en Martsje bijzonder gewaardeerd. vele dooden”, stond daarin te lezen „en ook aan onze zijde waren de verliezen zwaar.” Wat beteekenen die woorden? Waren die „velen” 100 dooden, of 1000? Het kwam er niet op aan; men stond er niet meer bij stil. Tesamen is van 19141918 het aantal gevonnisten méér dan 10 millioen ge weest en stuk voor stuk waren ze wel licht betere menschen dan deze Haupt mann. We willen voor het oogenblik de vraag onbesproken laten, of in bepaalde om standigheden een oorlog aanvaard zou moeten worden, maar zeker is, dat het ’n heilige menschenplicht is om voot de volle 100 onzer krachten alle vre deswerk te bevorderen, teneinde den oorlog te voorkomen. TOONEEL- en MUZIEKAVOND „HULP IN NOOD”, HOLLANDIA. Bovengenoemd Ziekenfonds hield Vrijdagavond voor leden en genoodig- den een feestavond in de Doele, waai behalve het muziekkorps „Hollandia”, ook medewerking werd verleend dooi de bekende Friesche voordragers Ba rend en Martsje. Het was een buitengewoon gezellige avond. Tandart, SN EEK, is eiken DONDERDAG te consulteeren Te BOLSWARD Hotel GAARMAN van 91/,—121/,. Te WOMMELS b/d heer O. V. D. VELDE van 1 B'/a VOETBAL. C. A. B. I—BLACK BOYS L Na een vrij lange rustperiode was Zondag ons eerste elftal weer binnen de lijnen. Het was ons inziens merkbaar, dat er eenige weken niet gevoetbald was. Vooral de voorhoede aan weerskanten maakte er niet veel spel van, daarente gen waren de beide keepers uitstekend in vorm. Het terrein was erg glad, wat natuur lijk ook niet bevorderlijk is voor goed spel. Wanneer de bal aan het rollen wordt gebracht, speelt C. A. B. met de wind in den rug; de eerste aanvallen zijn dan ook voor de roodwitten. Bij een schot van een der C. A. B.-spelers ontploft de bal, wat natuurlijk een applausje bij het publiek tengevolge had. Het spel gaat dan gelijk op, aan weerskanten wordt de bal dicht bij het doel gebracht, maar de voorhoede weet die kans niet te be nutten. Bij verrassing komt dan Bl.B. aan de eerste goal, ons inziens in buitenspel po sitie. Dat inspireert de roodwitten om een beetje steviger aan te pakken; een corner gaat juist over, maar direct daarop weet C. A. B. gelijk te maken. Een mooi schot van de rechtsbuiten houdt de B. Keeper schitterend. We no- teeren achter elkaar 4 5 corners. Een goed schot tegen de lat, een goede aan val van de Bl. B., maar tot een doel punt komt het niet. Ook na de rust hetzelfde spelbeeld. Aanvallen van weerskanten niet te slecht worden afgewerkt, zoodat het einde komt met de stand 11. De wedstrijd werd niet geheel uitge speeld, doordat een der BI. B.-spelers, de heer de Vries kwam te vallen en daarbij zijn knieschijf bezeerde. Waar schijnlijk is deze speler gevallen in een scherf die onder het turfmolm niet zicht baar was. Nadat Dr. Ten Cate een noodverband gelegd had, is de patiënt naar zijn woonplaats vervoerd. waren zullen zoo langzamerhand zich wel een klein beetje gerustgesteld heb ben gevoeld. Er waren in de laatste maanden andere kwesties van meer be- teekenis, die de volle aandacht van de Duitsche leiders vroegen. Zoo nu en dan duikt er nog wel eens een berichtje op dat doet zien dat de echte Duitschers dit stokpaardje nog niet hebben vergeten. We lezen bijv, dat de Joódsche hoog- leeraar van de psychiatrie aan de Ber- lijnsche Universiteit, prof. Kronveld, dezer dagen ontslag is aangezegd. Delze Kronveld heeft in den oorlog aan het front gestreden en is daarbij zwaar gewond geweest. Dat offer vooi het vaderland is dus ook vergeefs ge weest. Men zou zich over die rassenver- afgoding eigenlijk alleen maar vroolijk kunnen maken, ware het niet dat deze hetze zoo enorm veel slachtoffers maakt. Zelfs Dr. Gercke, deskundige voor ras- senonderzoek, maakt zich in brieven AFD. BOLSWARD FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Onder leiding van den voorzitter, de heer de Vries, werd Maandagmorgen in de Groene Weide de jaarvergadering van genoemde afdeeling gehouden. De opkomst der leden had wel wat grooter kunnen zijn. In tegenstelling met vorige jaarver gaderingen gevoelt de voorzitter niet veel voor een overzicht te geven over het afgeloopen jaar. Daarvoor stond het jaar 1934 te veel in het teeken van de langzamerhand drukkende crisismaat regelen. In het vereenigingsleven is een kleine opleving merkbaar. Met de wensch, dat 1935 voor de boerenstand weer nieuwe perspectieven zal kunnen geven, opent de voorzitter de vergade ring. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag staat in mineurtoon. Het be stuur bleef gelijk. Een woord van hulde wordt gebracht aan den voorzitter voor al het werk voor deze afd. verricht. Be treffende de beperking melkopbrengst, gaan er hier en daar stemmen op de medewerking aan de regeeringsmaatre- gelen te weigeren. Dit is niet goed te keuren. Dit jaarverslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedge keurd. Verschillende ingek. stukken worden behandeld. Hierna hield de heer De Groot een lezing over het onderwerp „De pacht”. Over deze zaak wordt in Friesland zeer verschillend gedacht, te meer door het groote belang wat de Friesche boer heeft bij dat vraagstuk; meer1 dan 60 pet. woont op een gehuur de plaats. Er zijn verschillende argu menten zoowel voor als tegen het huur- systeem. Een voordeel is b.v. dat ook de landbouwer, die niet beschikt over vol doende kapitaal in de gelegenheid ge steld kan worden een bedrijf te exploi- teeren. Was er geen huursysteem, dan zouden er voor de boerenstand minder bestaansobjecten zijn. Somstijds ook kan het huren voordeeliger zijn dan het koopen. Bij sterk wisselende grondprij zen vooral heeft de huurder niet die ri sico, welke de eigenaar heeft. Een bezwaar tegen het huurstelsel is, dat dikwijls, vooral bij af nemende grondprijs de huur niet vlug genoeg meer naar beneden gaat. Ook de oude vraag- en aanbod kwestie speelt hierbij een groote rol. Dit bezwaar is niet weg te nemen door een pachtwet. Hiertegen moeten de belanghebbenden zelf ver- 23-2-’35. De timmerlieden Patroonsvereeniging „Wonseradeel” hield heden Zaterdag middag bij- Hofstra alhier jaarvergade ring onder leiding van den voorzitter, de heer H. B. Amels van Makkum. Aanwezig 22 leden. Na een woord van welkom voor de beste opkomst, bracht de secretaris de notulen en het jaarverslag uit, welke beide onveranderd werden vastgesteld. De kas van den penn. sloot met een klein batig saldo. De bescheiden werden gecontroleerd door de heeren W. Roor- da en A. Jongema en alles in de beste orde bevonden. De beide functionaris sen werd dank gezegd voor hunne ad ministratie. De voorzitter, die periodiek aftrad, werd bij acclamatie herbenoemd en nam weder zitting. Als afgevaardigde naar de Alg. Federatievergadering op 27 Fe bruari a.s. te Leeuwarden werd gekozen de voorzitter. Bij rondvraag kwamen nog vele za ken naar voren, die allen nader werden toegelicht. Voor de aangename besprekingen dankte de voorzitter en sloot daarna de gezellige bijeenkomst. betering zoeken. Een ander bezwaar is dat de eigenaar-verhuurder wanneer deze niet kapitaalkrachtig is, te weinig voor verbetering van zijn eigendom uit geeft. Een ander bezwaar is dat de grond eigenaar niet zelf in de provincie woont en alles beredderd wordt door zaak waarnemers, wat niet bevorderlijk is voor een goede verstandhouding. Wat kan er door de belanghebbenden tegen deze misstanden gedaan worden? Ten eerste moet men zoo mogelijk het recht hebben de pacht in’ onderling overleg te regelen. Ook wanneer de oogst geheel of gedeeltelijk verloren is gegaan moet een vermindering van pacht mogelijk zijn. Ook zal er vergoeding moeten worden gegeven vöpr verbetering van het land. Hierna wordt nog besproken het con tinuatie recht. Spreker is van oordeel dat een pacht wet niet al de bezwaren zal kunnen op heffen. Deze met aandacht gevolgde lezing lokte begrijpelijkerwijze nog al eenige discussie uit. De tijd liet ons niet toe ook deze ge dachtenwisseling op te nemen. 24 Febr. De voetbalwedstrijd gespeeld tus schen BolswardWestergo (Arum) werd gewonnen met 5-1 in ’t voordeel van Bolsward. president Bruckner zeer vroolijk ovet verscheidene van de hoogste autoritei ten van het Nazisme, met wier voor vaderen het niet heelemaal in orde is. De vraag: wat wil Italië in Abessinië? is niet zoo heel gemakkelijk te beant woorden. Dat achter de Italiaansche ac tie een beetje het vei langen vastzit al is het maar voorloopig eenig eco nomisch voordeel uit dit conflict te ha len, kunnen we gerust als zeker aanne men. Het is bovendien voor verschillende Staten een moeilijke situatie, vooral En geland dat door zijn Britsch Somaliland direct aan de betwiste zone grenst. Ook voor den Volkenbond is deze kwestie niet gemakkelijk, temeer nu Italië steeds meer troepen naar dit gebied zendt. Ei gingen de vorige week geruchten dat Japan in geval het tot een conflict tus schen Italië en Abessinie zou komen, hulp aan laatstgenoemd land zou ver- leenen. Hierop is gelukkig een directe en ook afdoende verklaring op gevolgd. Ja over Japan gesproken, er schijnt te laatste weken in de Vereenigde Staten een actie op touw gezet te worden tegen vestiging van Japanners in verschillen de districten. Zoo heeft bijv, de staat Arizona een voorstel aanhangig ge maakt om Japanners die in dezen staat de landbóuw beoefenen het recht te ont nemen landerijen in eigendom te bezit ten. Mocht dit voorstel wet worden dan zullen duizenden Japansche families broodeloos worden. Dat zijn allemaal van die voetangels en klemmen die het internationaal leven zoo gemakkelijk ten kwade kunnen beïnvloeden. Niet omdat er in den oorlog tien mil lioen onschuldigen vielen, zijn we bereid om ons te verzoenen me;t de gedachte, dat Hauptmann, die van den moord op Lindbergh’s baby wordt verdacht, zijn plaats op den electrischen stoel bekomt zelfs al zou hij dan misschien onschul dig kunnen zijn maar juist het feit, dat de meeste menschen zich zoozeer bekommeren om het lot van dien Haupt mann, zich met zooveel zorg afvragende of het bewijs van zijn schuld inderdaad wel voor de volle 100 is geleverd, doet ons weer eens zoo sterk realisee- ren, hoe ontaard, onmenschelijk, af schuwelijk toch wel een oorlog is, waar- waarbij het om de levens van millioeneri gaat. Men moge er al aan twijfelen, of Hauptmann een moordenaar is of niet, vast staat, dat hij tot heden een misda diger was. Zijn moeder zelfs moest van hem getuigen, dat hij niet heeft willen deugen; in Duitschland zat hij gevan gennisstraf uit voor inbraken en in Ame rika heeft hij het zelf willen doen voor komen alsof hij zich vergrepen had aan de bezittingen van zijn gestorven kame raad. En tóch huivert de menschheid bij de gedachte, dat deze mensch gevonnist zou kunnen worden om een moord, wel ken hij misschien niet heeft misdreven. Voor 90 en meer procenten neemt men zijn schuld aan, maar er is nog een kleine twijfel en die doet ons beven bij de gedachte, dat we met ons menschelijk „recht” een onrecht zouden begaan. We bezien de beeltenissen van Haupt mann in de kranten; Hauptman voor zijn rechters, Hauptmann in zijn cel; Haupt mann kaarsrecht; Hauptmann als een gebroken man. En elk beeld bestaren we met aandacht; we peilen de vreemde oogen en we zouden er uit willen lezen: zijn schuld of zijn onschuld. Immers: als hij nu tóch r’s Andere krantenfoto’s brengen ons por tretten van Hauptmann’s vrouw en kind. Met deze beiden hebben we in elk geval zielsveel medelijden, maar ook bij het beschouwen van deze beeltenissen den1 ken we er toch weer in de eerste plaats aan: als die man en vader nu toch eens schuldig zou zijn, hoe dubbel zwaai moet het dan voor deze beiden wezen om als de meest intieme verwanten van een gevonnisten moordenaar door hel leven te gaan. We denken ons de positie in van de jury-leden. Ze hebben naar han diepste overtuiging het „schuldig” over den ver dachte uitgesproken, maar zouden deze menschen volstrekt geen enkele twijfel hebben gehad? Als Hauptmann straks zijn leven zal hebben gelaten op den electrischen stoel, dan zullen de lieden die hem vonnisten, een ontzettende ver antwoordelijkheid door het eigen leven heen te dragen hebben. Al zulke gedachten houden ons bezig. Omwille van dien éénen mensch, die ze ker een misdadiger is, en vermoedelijk ook een moordenaar. Met het lot van dien mensch houden wij ons bezig, om dat we de absolute zekerheid van zijn moord-schuld nog missen. Het zijn gedachten, welke ons huiverig maken of -houden van het instituut der doodstraf in het algemeen, meer in hei bijzonder nog, zooals die wordt geveld en voltrokken over de millioenen, die in een oorlog kunnen vallen. Het „sneuvelen” van zoovele dappe ren op het „veld van eer” is óók niet an ders dan ’t zelf-voltrekken van de dood straf over de menschheid die zich schul dig maakt aan de grootste der misda den tegen de Schepping en de natuur: den broedermoord. Maar stuk voor stuk zijn de gevonnis ten misschien geheel onschuldig; ze zijn OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Schusii iingg op tournee. - De Duitsche rassenhistorie. Wat wil Italië in Abes sinië? Japanners in Amerika. Er zullen wel verschillende van onze lezers, die niet regelmatig het buiten- lan(dsch nieuws volgen, zijn, die zich afvragen wie en wat is die Schusschingg? We kunnen ons die vraag best indenken in onzen tijd nu het wereldtooneel evenals de moderne film in snelle regel maat aan ons oog voorbijtrekt. De man wiens naam we hierboven vermelden, is de Oostenrijksche Bonds kanselier, de opvolger van de bekende Dolfuss, die indertijd door de Nazi’s is vermoord. De nieuwe bondskanselier heeft de er fenis van Dolfuss In staatkundigen zin dan overgenomen, een erfenis, die verre van aangenaam was, maar die in handen van deze nieuwe kanselier wel vertrouwd bleek. Nu meer dan 15 jaar na de wereld oorlog zucht Oostenrijk nog steeds on der de gevolgen van de operatie, waar bij toen verschillende deden van dit groote Donaurijk zijn afgesneden. We kunnen ons levendig indenken dat het nieuwe Oostenrijk tracht zich te be vrijden van de ondragelijke gedachte onder curateele te staan van die afge scheurde deelen Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho Slowakije. Wanneer we dan schrijven Schusschingg op tournee, dan bedoelen we daarmee de reis van dezen bondskanselier naar Parijs en Londen. Verschillende kwesties, waarbij Oosten rijk, Frankrijk en Engeland betrokken zijn, zullen op deze conferenties worden besproken. Ook wordt gefluisterd, dat hierbij de kwestie van het herstel van de Habsburgers (het oude Koninklijke Huis) ter sprake zal komen, maar dit wordt aan de andere kant ten stelligste ontkend. We zouden ook nog heel wat kunnen vertellen over de zeer groote activiteit van de Fransche politie in verband met dat bezoek. Frankrijk zal niet ten twee de male een Marseille willen riskeeren en bekend was het dat er heel wat uit geweken Oostenrijkers in Parijs rond- loopen, die voor een moord niet terug schrikken. Gelukkig is tot nu toe alles goed afgeloopen. Maar we kunnen ons indenken dat de Franische politie een zucht van verlichting zal slaken wan neer die Oostenrijksche missie goed en wel in Londen zit. De Duitsche rassenstrijd, dat wil zeg gen het vormen van een Duitsch ras zonder vreemde smetten, heeft reeds tot heel wat bespottelijke en soms ook diep tragische momenten aanleiding gegeven. Vooral de Joden hebben dit in wel erge mate ondervonden en de weinige intellectueelen onder de niet-Ariërs, die thans nog in Duitschland werkzaam Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 wellicht de voortgedrevenen. De meesten van hen waren in elk geval geen inbre kers noch kinderroovers en toch is hun van 1914 tot 1918 tesamen meer dap 10 millioen het moordend lood in hei lichaam gedreven. We huiveren om het lot van dien eenen Hauptmann, omdat we door de moderne berichtgeving zoo precies op de hoogte bleven van de mate der ver denking, van zijn strijd, zijn verdedi ging, zijn omstandigheden. Hevig be roert ons de gedachte, in hoeverre dit ééne menschenleven in gevaar moet worden geacht. Doordenken we dan toch echter óók eens goed ’t lot der naamlooze millioe nen uit een wereldoorlog, die evenzeer en met redelijker verwachtingen naar ’1 leven haakten als Hauptmanr. Ook zij hadden meerendeels een vrouw en kin deren, al zag men deze foto’s niet in de krant. Van hun dood las men eiken dag in de leger-communiqué’s. „De vijand had aan den onlangs gearresteerden Ober- Leesgeld fr. p. p. per had jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. n. kwartaal. Gouwe Egberts Echte Friesche Heerett-Baai en Baai-TabaK Nederlands geurigste pijptabak. *uis n- I1 Ifiet ten <o- eb- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1