Buitenlanflsche Revue. ril I DE III. U. O. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo "5 VOLHOUDEN. INDEP1JR +JOEP /N ’T WATÊt?.... Reparatie aan alle merken Automobielen Buikcorsetgordel naar HOFSTEDE P. B. VAN HAM, Woensdag 6 Maart 1935 No. 19 ■■Hlll MAAR..». Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. 31^2 Jaargang on ff Ingezonden Mededeelingen Makkum L Verschijnt Dinsdags- Vr^dagsavonds. Advorten tlön per régel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen.de tekst dubb. prys. goed spelende band hield er de geheele avond de stemming goed in. Ter afwis- Speciale inrichting voor I iwe- ben n’t *ins n- Voor een prima OROOTZAND 18, SNEEK TELEF. 3054 OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maand Februari zijn uit de eigen bibliotheek 702 boeken uitgeleend en uit die van Sneek 41, in totaal dus 743. Het aantal bezoekers bedroeg 328, t.w. 299 heeren en 29 dames. Witmarsum 4 Maart 1935. De bevestiging en intrede van de be roepen predikant Ds. van Royen te Utrecht, die op 10 Maart alhier zou plaats hebben, is veertien dagen uitge steld. ten eb- handelingen in Moskou met de Neder landsche industrieeie delegatie een bu reau van de Nederlandsche industrie is gesticht, dat hierin adviseerend en lei dend zal optreden. Dit soort internationale transacties te gen crediet zal vermoedellijk een steeds groeiend deel van onzen internationalen handel gaan uitmaken, bij ons zoowel als in de andere landen. Men heeft niet abusievelijk het vraagstuk van interna tionale credleten in den Volkenbond her haaldelijk aan de orde gesteld, en hierin een mogelijkheid aangewezen de crisis effectief te bestrijden. Dan zal Neüer- land in zijn geheele economische poli tiek echter zich meer naar de interna tionale methoden moeten richten, het zal minder dan tot nu toe een eigen, nationale, economische politiek kunnen voeren. Met name zal samenwerking moeten worden gezocht met andere landen, die ook dergelijkel buitenlandsche transac ties met credietgarantie kennen, op het oogenblik in de eerste plaats Engeland. Daarbij zal men zich goed rekenschap moeten geven van het feit, dat de Sovjet-Upie niet de eenige mogelijkheid in dit opzicht biedt. Er zijn verschillen de andere; landen, die voor credietge- ving in aanmerking komen. Het voor dele! daarbij kan zijn dat men zoodoende een verdeeling van afzet van verschillen de producten krijgt. V1SCHCLUB „ONS GENOEGEN”. J.l. Woensdag hield bovengenoemde club haar jaarvergadering, waarbij een 18-tal leden tegenwoordig waren. Door de verschillende functionarissen werd verslag uitgebracht over het afge- loopen jaar, waaruit bleek, dat het le dental stationair bleef en de penningm. nog een saldo in kas had, zoodat met nieuwe moed het vischseizoen tegemoet kan worden gezien. In de pauze, werden als qttractie een 3-tal inschuifhengels verloot, welke ten deel vielen aan R. van der Schaaf, P. de Boer en H. Nauta. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat P. de Wit voorzitter, C. Eb- bendorf, secr. en P. de Boer, penningm. werden. Na de gebruikelijke rondvraag, die niet veel stof tot besprekingen oplever de, werd de vergadering door den voor zitter gesloten en is het wachten op 1 Juni. <;het ten j en fascistische land maar al te gretig ingang zal vinden. Ook in Engeland dat met zijn overzee^ seling gaf het bekende gezelschap Doe- sche bezittingen in belangrijke mate ge ïnteresseerd is bij deze kwestie, leveren de voortdurende troepepverschepingen van Italië veel zorgen op. Kan dan, zoo wordt meermalen de vraag geopperd, de Volkenbond waarbij de twee ruzie-ma- kende landen zijn aangesloten, hun niet 'tot de orde roepen? Ja, dat is een moei lijke geschiedenis nietwaar. We ver onderstellen, dat geen der Westersche mogendheden^ ter wille van Abessinië zijn hand in dit wespdnnest zal willen ste ken. De officieels terugkeer van het Saar- gebied tot Dultschland is door den grooten politleken regisseur Göbbels maar weer fijn inelkaar gezet. Volgens alom verspreidde berichten zou Je groote leider Hitler niet persoonlijk aan deze officieele overdracht van het Saar- gebied aan Duitschland deelnemen, maar op het moment dat de steimming er voot zoowat 75 inzit, verschijnt de Fhürer onverwacht te Saarbrucken en maakt daardoor de overige 25 enthousiasme meer dan vol. De pathetische taal aan den Führer eigen vermocht ook deze keer de geestdrift ten top te voeren. Op sommi ge momenten groeiden de toejuichingen aan tot een storm. Ook de nieuwe gouwleider, Bürckel heeft ’n redevoering afgetrokken, waar uit de Saarlanders reeds direct de lee ring kunnen putten, dat de gelijkscha keling, zooals men die in Duitschland reeds toepast ook met alle energie in het Saargebied zal worden doorgevoerd. Dat beteekent ook dat tegenover die genen die niet met hart en ziel de nieu we stand vani zaken zijn toegedaan, niet te veel consideratie zal worden toege past. In ons vorig overzicht maakten we melding van de reis door den Oosten- rijkschen bondskanselier Schuschnigg naar Parijs en Londen gemaakt. Hei schijnt, dat deze propagandareis aan de gekoesterde verwachtingen heeft beant woord. De Oostenrijksche staatslieden hebben ten minste bij hun terugkeer in Weenen zich in een persconferentie zeer opti mistisch getoond. Alleen voor wat Duitschland betreft is de houding +en opzichte van Oostenrijk nog iets vaag, misschien dat de conferentie van de En- gelsche en Fransche ministers te Berlijn te dien opzichte gunstige resultaten kunnen afwerpen. De belangstelling voor de troepen concentratie van Italië tegenover Abes sinië is plotseling verflauwd voor een feit van weer meer dirett actueele betee- kenis, n.l. de opstand in Griekenland. Toch een typisch hoekje van Europa, die geheele Balkangroep. Onbereken baar, vol intrige. We kunnen die staten zoo ongeveer vergelijken bij een vuur spuwende berg, die na een dikwijls heel korte waarschuwing plotseling tot uit barsting komt, maar ook enkele dagen later weer zijn normalen vorm aan neemt. Een groote rol in de jongste op stand spelen wejer de bekende agitators. Venizelos, Piastiras en Cilikls. De eerste van dit drietal is een zeer bekende figuut in het staatkundig leven van Grieken land. Zijn macht en invloed is in Grie kenland, ondanks de officieele tegen werking, nog altijd zeer groot geweest. Dit getuigt de belangrijke; groep Vene- zelisten, die in dit land wonen en waar van ook deze opstand weer is uitgegaan. Nummer 2 van dit beruchte drietal is generaal Piastiras. Ook een bekend type uit de laatste vijftien jaren, waarin Grie kenland onophoudelijk met opstanden gezegend geweest is. Reeds in het jaar 1922 heeft deze man de regeering en ook Koning Konstantijm verdreven. In 1925 werd hij evenwel door de regee- ring verbannen. Zeven jaar later wordt er een militaire dictatuur ingesteld en aan het hoofd hiervan plaatste men Piastiras. Deze dictatuur heeft maar één dag geduurd. De president van de repu bliek was niet genegen hem en zijn helpers den eed af te nemen. Piastiras verdween weer van heit too- neel om zooals we gezien hebben, nu in 1935 nogmaals boven water te kome.i. Ook deze keer is het deze dictator in spé niet gelukt de macht in handen te krijgen. Voor zoover de berichten, die binnen komen betrouwbaar zijn moet de regee ring de situatie in zooverre weer mees ter zijn, dat het arsenaal van Salamis w^er heroverd is en voor wat het land of beter gezegd het landleger be treft is de toestand weer te ovejrzien. Voor de vloot is de siuatie even anders. De muiters hebben met de in beslag genomen schepen zee gekozen en be antwoorden het bombardement dat dooi de kustbatterijen wordt afgeschoten. Het conflict tusschen Italië en Abes sinië blijft ongeveer op dezelfde hoogte zweven. Veel resultaat hebben de be sprekingen te Addis Abeba niet gehad. Het afbakenen van een neutrale zone aan de grens van Somaliland schijnt een zeer moeilijke kwestie te zijn. Onderwijl is in Italië gevierd het feit, dat 39 jaar geleden het expeditieleger, dat toen te gen Abessinië was uitgezonden, vernie tigd werd. Het teekent de mentaliteit van de Ita- liaansche relgeering om in kritieke tijden propaganda te makem voor een revan- CARNAVALSAVOND IN DE DOELE. Het was Zondagavond druk in de ge zellig versierde Doelezaal. Een zeer Toen de Nederlandsche Scheepsbouw 'Maatschappij te Amsterdam onlangs haar laatste tankboot te water liet, deel de de directie mede, dat thans geen enkele opdracht meer op uitvoering wachtte en dus stopzetting van het be drijf voor de deur stond. Thans hejeft dezelfde maatschappij van Rusland opdracht ontvangen twee tankbooten en twee houtbooten op sta pel te zetten, een mooie order, die weer voor maanden werk geeft aan vele han den. Zoodat we maar zeggen willen, dat we niet te gauw den moed moeten ver liezen. Er moge dan een geweldige be perking van arbeid te constateeren val len, toch wordt er nog altijd een gewel dige hoeveelheid werk verricht en het is mogelijk, dat wij hiervan ons deel krijgen, indien wij slechts alle krachten inspannen. Juist de orders aan onze scheepsnijverheld (ook andere werven kregen opdrachten), bewijzen, dat wij niet behoeven te berusten in een soort onvermijdelijk noodlot, maar dat, zelfs in de tegenwoordige! omstandigheden nog het een en ander gedaan kan wor den om werk binnen te halen. En, dit werk moet op de internationale mark ten worden gezocht; als wij alleen op het binnenland aangewezen waren, zou den wij stellig niet genoeg hebben om zelfs de ingekrompen bedrijvigheid van thans te handhaven. Dientengevolge echter zal men ook niet te ver kunnen gaan in de inkrimping van den invoer, omdat zulks stellig tot gevolg heeft, dat ook de exportmogelijkheden worden af- ^ssneden. Zeer duidelijk is zulks bij de Russi sche bestellingen. Vertegenwoordigers van onlze industrie hebben te Moskou onderhandeld en een zekere overeen stemming weten te bereiken. In Moskou is nauwkeurig nagegaan, wat beide zij den van elkaar hebben betrokken in den loop der laatste, jaren. Bij zulke onder- handelingen, die heusch niet alleen met de Sovjet-Unie worden gevoerd, is het zeker, dat men de tegenpartij star afwij zend tegenover alle verzoeken en voor stellen zal vinden, wanneer wij zelf een export van de tegenpartij naar ons land aan banden hebben gelegd. Rusland heeft heel wat schepen noo- dig; de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij heeft een tweetal besteld gekregen, maar Belgische) werven had den reeds eerder opdracht gekregen voor een grooter aantal. Ons succes is dus een partieel succes geweest, waarop wij trotsch mogen zijn, omdat blijkbaar de speciale constructie van deze Neder landsche maatschappij tot het verkrijgen der bestelling heeft meegewerkt. De in ternationale concurrentie is evenwel scherp. Dit laatste blijkt wel uit het verslag van de rijkscommissie voor credietga- ranties bij den export, dat aan den Mi nister van financiën is uitgebracht. Er waren in September 1934 voor ruim f3 millioen verzekerd tegen risico. Ook ons land is gedwongen internationale credieten te verstrekken, wil het in den concurrentiestrijd (meedoen, en iom de risico’s, thans aan dergelijke credieten verbonden, te kunnen dragen, moet er een zekere garantie verstrekt worden aan hen, die tegen crediet aan het bui tenland leveren. Het is nog slechts een bescheiden begin, wanneer men bedenkt dat Rusland alleen eenige malen cre dieten van 200 millioen Mark verstrekte, waarvan de Rijksregeering voor een groot deel de garantie op zich nam. Maar het begin is er, en de gevolgen laten zich reeds merken in buitenland sche bestellingen, terwijl na de onder- I che-gedachte, die in het nationalistische Voor de nieuwe weg Harkezijl-Afsluit- dijk zijn door den Minister van Water staat benoemd tot taxateurs de heeren J. A. Hibma te Dronrijp, H. Wierema te Bolsward en Auke Kooistra te Wit marsum. ke Stuurop zijn bekende en nieuwe ca baretliedjes wat een*zeer zeer gewaar deerde pauze voor de talrijke danslus- tigen beteekende. Aardig was ook de tobneelaankleeding door het gezelschap Stuurop verzorgd. Gezien de opgewekte stemming, die et reeds aan het begin van den avond in de zaal heerschte is het voor allen een prettige en leuke carnavalsavond ge worden. DE GYSBERT JAPHCSJOUN YN ’E CREATE TSJERKE TO BOALSERT. As wy üt ’e bilangstelling for dlzze joun de Ijeafde fen ’e Boalserters for üs Aide GysbertHom ütmeitsje) scille, nou den hat dy Aide dichter net ’n great plak yn it herte feu üs Boalserters. Dizze joun waerd troch Ds. Wumkes fen Burgwert iepene mei it troch alle- gearre sjongen fen Psalm 146 1. It wier noch yn ’e tiid fen 'e Aide skutterije, sa bigjint de) sprekker, del Boalsert him ris opmakke hat ta ’n feest. Ut alle oarden kaemen de minsken nei Boalsert. It wier de dei do’t it boarst- byld fen Gysbert Japiks yn ’e Create Tsjerke fintbleatte is. Mar net allinnich yn ’e 18e ieu, ek yn ’e 19e en 20e ieu is der bilangstelling for it wirk fen Gys bert Japiks. It kin ek net oars, hwa’t Gysbert Japiks’ wirk yn him opnommen hat, kin net oars as Ijeafde fiele for dit dichtwirk. Safolle fen syn.wirk Is ’n stik fen man- nich Fryske hüshAlding. Syn Fryske rymlerije is in skatkeamer fen it Frysk- eigene. Jammer det it Frysk net is folks- mienskip. Det komt, op skoalle wirdt de bem net leard it moaije en de wearde fen üs Fryske tael. Scil de Fryske tael wer Ander ’e minsken yn ears komme, den moat FryslAn syn twatalige skoalle krije. Den scil de tiid komme det ek Gysbert Japiks syn' wirk wer yn eare komt. Gysbert Japiks is de soan fen de Boalserter boarger en kastmakker Japik Gysberts, dy’t diaken, en Alderling, tsjerkmaster, boargemaster en boppedat in drege en stege stAnfries west hat. Yn dit formidden is Gysbert Japiks opwoeksen, dêr het 'r in drege oplieding krige, it skoalmasterskip bitsjinne en omgong hawn ef briveforkear mei tref- tige en heechstejande mannen. Yn dizze stêd hat er libbe en Ijeaf- hawn, en hjir hat er syn ferzen en proza- wirk skreaun. Gysbert Japiks is de baenbrekker; syn kinstnerskip wirdt bipaeld troch syn persoanlikheid, syn foarming, syn tiid, syn omgong. Pas twa jier nei syn forstjêrren for- skynde de Friesche Rymlerije by Samuel fen Haringhouck to Boalsert. Dit wirk wier neffens de titel „Yn trije dielen forskaet: de earste binne: Ljeaf- de deuntjes, de twadde it Huwzmanné Petear en de tredde it Himelsk Harplüd; inkelde fen Davids psalmen. Oer de foarste! groep wol Ds. Wumkes it hjoed net hawwe, mar jowt üs üt de twadde it Huwzmanné Petear inkelde sprekkende hielden: Nijschierige Jolle, Egge, Wijnering en Goodsfrioen, Roe mer in Sappe, Sjolle Kraemer in Tetke. Ut al dizze petearen blykt de greate Ijeafde fen Gysbert Japiks for it platte en. Yni inkelde fen dizze petearen hat gril Gysbert Japiks syn eigen libbens-ideael ütteikene. De poezije fen Gysbert Japiks hat in godstsjinstigel ündergroun. Yn ’e oersetting fen ’e psalmen (in swier wirk om’t de tael noch net by machte wier dy hege bitsjutting finder wirden to brin- gen) is de geastlike greatheid fen de Fryske tael ta folie rykdom brocht. Yn det wirk foaral is Gysbert Japiks slagge de tael ek for üs hwer libje to liften. Mei in oantruning oan alle Friezen om dizzei greate dichter, dizze baenbrek ker for üs eigen Fryske tael heech to hAIden, om ek troch dizze tael de geast like ynhAld hwerom to finen, bislüt Ds. Wumkes syn tige moaije lêzing. Dizze joum waerd fierder oplüstre troch sang fen mej. Doe Haasdijk en oargelspyljen fen de hear Alt. Mej. Haas dijk hat ’n krêftig, fol Ifld, det yn dizze greate tsjerke wol op syn plak wier. Tige moai wier Jounbea, komposysje fen ’e hear Hoogslag; de hear Alt bi- spile it oargel en den is det yn fortroude hannen. 1 Maart 1935. Namens de GereL Fryske Krite hield de WelEerw. Heer Ds. D. van Dijk van Groningen alhier een rede in de Friesche taal in de Geref. Kerk over het onder werp „Tichte by Jezus”. Als correspondent van dit blad, doch het schrijven in de Friesche taal niel machtig, zullen we in het kort den. in druk weergeven in de Hollandsche taal, wat spreker met dit onderwerp bedoelt. Met Psalmgezang en gebed in de Frie sche taal opent spreker de bijeenkomst. Leest uit Lucas 24 vanaf vers 25 tot het einde. Laat nog zingen Ps. 63 vers 1 en geeft als uitgangspunt van zijn onder werp aan, Luëas 24 vers 29 het middel ste gedeelte. Het is mij niet te doen hier een preek voor u te houden, aldus spreker, maar wat men in ’n preek niet altijd kan ver dragen, wil ik vragen U nu op het hart te drukken. Dicht bij Jezus. Daar komen wij vaak zoo weinig van te zien of te gevoelen, en toch hoe héérlijk is het dicht bij Jezus te zijn. Dit beteekent dat wij Jezus altijd voor ons zien zooals wij soms een van onze geliefde dooden in onze stille oogenblikken ook nog voor ons kunnen zien. Als wij met Jezus leven, zooals wij met onze geliefde dooden hebben ge leefd, dan kunnen wij voor ons geestes oog Jezus zien en daarom dicht bij hem zijn. Jezus was toch ook eenmaal een mensch van vleesch en bloed zooals ieder ander mensch en alzoo leeft htj ook nu nog in den hemel. Jezus was niet alleen mensch, maar Hij was ook God, en door Zijn godheid kan Hij overal tegenwoordig zijn, ook in deze kerk is Hij. Dit leert ons ook de Catechismus, als wij in ons dagelijks bedrijf bezig zijn of als wij slapen, Jezus wil bij ons zijn. WIJ zien dit niet altijd, omdat wij he*t vaak te druk hebben met andere dingen waarbij we Jezus liever maar willeb missen. Wij moeten echter weten dat Jezus altijd op ons neer ziet, omdat Hij bij ons wil zijn, dat moet ook onze vaste geloofsovertuiging zijn. Het ontdekken van ulterlljke ondeugden o! het beoefenen van ulterlljke deugden brengt ons niet altijd dicht bij Jezus, hoe goed dit overigens ook kan zijn, doch onze Innerlijke deugden voort vloeiende uit dien Heiljigen Geest, die kunnen ons in waarachtige gemeenschap en nabijheid van Jezus brengen. Wij moeten het beeld van Jezus ons eigen maken in vreugde en leed en den OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De opstand iü Griekenland. Italië en Abessinië. De groote Duitsche regisseur Göbbels. De Oosten rijksche staatslieden zijn te vreden. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ff Telefoon No. 12 Tandart, SNEEK, is eiken DONDERDAG te consulteeren T® BOLSWARD: Hotel QAARMAN van 9*/a—12'/3. Te WOMMELS: b/d beer C. v. D. VELDE van 1—3‘/a Ï7 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. n. kwartaal. Douwt Egbem Echtt Pnevche +teeren-<Baa1 «n Baai-Tabak Melange van «ijpetabaKHsn. 40- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1