ï- Buitenlandsche Revue. D E IN DE PIJP Belastingzaken ni DI7 Kant. SNEEK, Singel 58 DLUlï BOLSWARD allé Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo OVER PEPER EN TIN. Reparatie aan alle merken Automobielen MAN l/M Pt KNEL P. B. VaN HAM, Tandart, SNEEK, No. 21 Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden MAAR Uit den Omtrek 31— Jaargang Woensdag 13 Maart 1935 cn van de vorige week waren, de berichten Ingezonden Mededeelingen verleende Advortcntiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ■Verschijnt 'Dlnödagö- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor noot de heer Laagland een eerste prijs met Friesche beschuit PROPAGANDA VERGADERING VOLKSONDERWIJS. Maandagavond werd in De Doele voor de Afd. Bolsward van de Ver. Volks onderwijs een propaganda-avond ge- kantoor op f 8934.43 f3510.17 ben n ’t 3. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 11. Witmarsum is eiken DONDERDAG te consulteeren Te BOLSWARD Hotel GAARMAN van 9'/s—12*/a. Te WOMMELS: b/d beer C. V. D. VELDE van 1 3'/3 RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Februari 1935 werd aan bovengenoemd spaarbankboekjes ingelegd eln terugbetaald CONFERENTIE VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Vrijdagavond werd de eerste van de reieks conferenties gehoudenP De nieuwe St. Franciscuskerk was bijna geheel vol, wel een bewijs van de belangstelling die er voor deze conferenties bestaat. Als onderwerp voor dezen avond stond op het programma: „De Rots in den storm”. Pater Sluys opent deze eerste confe rentie met een woord van welkom tot de talrijke belangstellenden. Kent gij, aldus de spreker, de vreiugde, de voldoe ning van een oprecht godsdienstig leven? Het is immers redelijk oprecht té gelooven en daarentegen mensch-ont- eerend God te loochenen. De moderne propaganda van het on geloof heeft verschillende leuzen die on verklaarbaar zijn, zooals de leuze, hef geloof is in strijd met de wetenschap. Juist niet de wetenschap vormt een van de natuurlijke grondpijlers van het geloof. Elke nieuwe ontdekking legt een nieuwe rand om het godsdienstig geloof. Alleen zij, did geen begrip van deze materie hebben, kunnen dergelijke non sens spreken. ontrustende uitwerking op alle goederen markten hebben. Ook de bona fide han- over het algemeen nogal gunstig voor delaars lijden door zulke plotselinge prijsstijgingen en prijsdalingen. Het ver trouwen in den toestand dat zich aarze lend begint te herstellen, krijgt door dergelijke instortingen opnieuw een ge voelige klap. De vraag is, wat er tegen een derge lijke speculatie kan worden gedaan. Verbodsbepalingen helpen hier niet, daar de betrokkenen steeds nieuwe middelen vinden om de bepalingen te ontduiken. Het is steeds buitengewoon moeilijk vast te stellen, wanneer handelstrans- acties reëel zijn en wanneer niet. Meestal blijkt zulks eerst, wanneer het te laat is en de betrokken firma niet in staat is om aan haar verplichtingen te voldoen. Er is slechts één mogelijkheid om aan deze handelingen paal en peik te stellen en dat is tijdige publiciteit. Wanneer de om vang der verschillende transacties slechts bekend is, dan ziet men terstond wanneer zij ongezonde afmetingen gaat aannemen en dan weet men, dat de spe culatie op het pad is. Arum BEGRAFENISVEREENIGING. 11 Maart 1935. Gisteravond velrgaderde de begrafenis- vereeniging „De laatste Eer” in het Dorpshuis onder leiding van haren voor zitter, den heer G. Epema. De secretaris, de heer Sj. Wijnalda, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar en de penningmeester, de heer J. Jansma, deelde mee hoe de stand der kas was, n.l.: ontvangsten f347.50, uit gaven f295.12, saldo f52.38. Op het spaarbankboekje f396.29, sa men dus f448.67. De aftredende penningmeester werd herkozen, eveneens de bode der ver- eeniging de heer KI. Reinalda. ïn de reglementswijziging werd besloten om de dragers f 1.50 inplaats van f2.uit te keeren. De tweede bodei werd 'van f 5.op f 4.gebracht. De vereeniging heeft 4 maal haar diensten in het afge loopen jaar aan de leden bewezen. Van de 109 leden die de vereeniging telt, waren de meesten thuis gebleven inplaats deze vergadering te bezoeken. MOEDER- en BAKERCURSUS. 11 Maart 1935. In het Dorpshuis begint heden een Moeder- en Bakercursus, uitgeschreven door de vereeniging Het Groene Kruis. Eenigen tijd zullen wekelijks 2 lessen worden gegeven aan pl.m. 20 dames. Waarschijnlijk komen er nog meer; de voor eenige jaren geleden zelfde cursus viel toen terdege in de smaak en werd er heel wat geleerd. Ook nu zal dat wel het geval wezen. AFD. BOLSWARD, NED. CHR. VROUWENBOND. Vrijdagavond 8 Maart kwam de afd. Bolsward van den Ned. Chr. Vrouwen bond bijeen in de Gebouwen aan dé Gasthuissingel. Deze avond stond in het teeken van den op dezen datum utigeschreven We reldgebedsdag van Christen Vrouwen, waarvoor een speciaal programma was vastgesteld. houden. De Doelezaal was flink bezet. Geopend werd met gemeenschappelijk gezang, waarna door eenige leden van hef Kritetooneel een éénacter „De stille kracht” .werd opgevoerd. Het vrijzinnig kerkkoor eveneens zijn medewerking voor enkele zangnummers. De heer S. van Hasselt, Hoofd der School te Haulerwijk, sprak over Mooie Boeken en citeerde in dat verband en kele gedeelten uit „De weg terug” van Remarque en „Frank van Wezels roem ruchte jaren” van A. M. de Jong. Verder gaven de kinderen van School 1 en 2 onder leiding van, de Gymnastiek leraar, de heer Statema, enkele Gym- nastiekproeven. Met een gemeenschappelijke zaag werd de avond besloten. OPBRENGST CRISISCOLLECTE. De opbrengst van de straatcollecte j.l. Zaterdag met welwillende medewer king van het Sted. Muziekcorps bedroeg f418. BEHAALDE ONDERSCHEIDING. Op de vorige week te Zeist gehouden vakwedstrijden behaalde onze stadge- 11 Maart 1935. In de j.l. gehouden jaarvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging Won- seradeel, die gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk te Longerhouw, onder voor zitterschap van den heer G. van Slage ren te Wons, werd, na de behandeling der gewone zaken door een gezellige bespreking de groslijst voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing opgéjmaakt Deze lijst ziet er uit als volgt: G. van Slageren te Wons. H. N. H. K. de Jong te Ferwoude. J. Tigchelaar te Parrega. S. Zoodsma te Idsegahuizum. M. Weerstra te Longerhouw. P. Tietema te Zurich. A. Zijlstra te Makkum. P. de Groot te Makkum. A. de Boer te Burgwerd. Joh. Politiek te Wons. T. op de Hoek te Makkum. J. Breimer te Exmorra. Nog altijd herinnert in onze taal de uitdrukking „peperduur” aan de tijd toen deze kruiderij met goud betaald werd. Hoe vreemd het ons 'thans ook lijkt, er is een tijd geweest, dat bijna elk gerecht aan de tafel der rijken met peper werd toebereid, tot zelfs he1! ge bak toe. Ons woord „peperkoek” her innert daar nog aan. Oorspronkelijk werd de peper uit Indië per schip naar de Roode Zee gebracht, reisde dan) over land naar de Middel- landsche Zee en werd vandaar door Ro- meinsche schepen afgehaald. Later was het Venetië, dat voor het zeetransport zorgde, waarna de peper verder te laad over de Alpen naar Noord- en West- Europa werd vervoerd. Dit duurde tot de Portugeiezen zelf den zeeweg naar Indië vonden; en hun eerste vloten met peper beladen uit dat land terugkeerden De Portugeezen verdienden 600 aan dezen handel, maar de vreugde was van korten duur want de Hollanders ver drongen hen. Toen de vaart op Indië drukker werd, kwam er steeds meet peper naar Europa, doch in plaats, dat het gebruik nu ook algemeener werd, verminderde het in steeds sterker mate. Tenslotte bleef er van de vroegere waar de bijna niets meer over en van het vroegere massa-verbruik al even wei nig. En toch heeft dezer dagen diezelfde versmade peper tot een beurscrisis ge leid, met als gevolg tal van opzienba rende faillissementen. De peperhandelaars te Londen hebben getracht om alle’ beschikbare pepervoor- raden op te koopen. Waren zij daarin geslaagd, dan hadden zij het in de hand gehad om de prijs op te jagen en op hun voorraden enorm te verdienen. Dat spelletje, dat vroeger vaker gespeeld is, gaat thans evenwel niet meer zoo ge makkelijk, omdat de bona fide hande laars zich terstond terugtrekken, wan neer de prijzen omhoog gaan. Want zij redeneeren zeer terecht, dat er nergens van een zoo uitgesproken prijsstijging sprake is, enl dat er geen reden voor prijsstijging van peper kan bestaan bij een heel normalen oogst. Als de prijs dus opgejaagd wordt zit de speculatie daarachter, en doet men beter even af te wachten en niet te koopen, alvorens de vleug van hooge prijzen voorbij is. De peperspeculanten hebben er ’t loodje bij moeten leggen; niet alleen kon de prijs niet stijgen, maar doordat de vraag naar peper verminderde, omdat de han delaars den toestand niet vertrouwden, daalden de prijzen zelfs, waarop de opkoopers hun reusachtige voorraden met geweldige verliezen van de hand moesten doen. Een tegenovergestelde speculatie schijnt er, ook te Londen, in tin plaats te hebben gehad. Daarbij meenden de kenners een prijsdaling te kunnen ver wachten binnenkort, om welke reden is onbekend, en zij verkochten tin, dat zij heelemaal niet hadden, op levering van enkele maanden. Zou de tinprijs inder daad gedaald zijn, dan hadden zij over enkele maanden de door hen verkochte hoeveelheden tegen lagere prijzen kun nen betrekken, zij hadden „zich kunnen dekken”, gelijk dit in de speculatie heel en zij zouden dik hebben verdiend. Maar de prijs ginfg niet omlaag, en toen de tijd van dekken aan begon te brekeq, bleek het, dat er zulke groote partijen vooruit waren verkocht, dat de verkoo- pers zelfs niet genoeg tin konden koo pen om aan hun verplichtingen te vol doen. Er ontstond krachtige vraag naar tin( op korten termijn met het gevolg, dat de prijzen stegenl. De blanco ver- koopers moesten dus meer betalen voor de hoeveelheden tin, die zij eenige maan den geleden tegen lageren prijs hadden verkocht. Het gevolg was, verlies en faillissement. Nu zouden dergelijke faillissementen voor de betrokken speculanten een goe de straf zijn, waarover wij de schouders konden ophalen, ware het niet dat der- gelijkp quaesties in de tegenwoordige on'zekere omstandigheden een zeer ver- Een andere leuze is: rationalisme, als zou men door godsdienstig te gelooven de rede kunnen uitschakelen. Deze strijd gaat er om, of de mensche- lijke rede eelnmaal zal moeten besluiten tot het bovennatuurlijke, tot God. Buiten de R.K. kerk is men bij gebrek aan sterk omlijnde begrippen, gods dienstig en geestelijk de kluts kwijt ge raakt. Een andere oorzaak van het in discrediet brengen van den godsdienst is dat veel aan de menschen wordt voor gehouden, dat volstrekt geen Goddelijke openbaring is. Zal God tot de menschen gezegd hebben: Hier is Mijn Goddelijke Openbaring, maak er nu zelf van wat ge wilt? dat is toch te onzinnig. Dat we de Zondag moeten heiligen vindt bij niemand die gelooft bestrijding maar dat we die Zondag zouden onthei ligen door een partijtje kaart of door een fietstochtje is een bewering, die ook de godsdienst in discrediet brengt. De verkondiging van het geloof door een priester is niet zijn eigen inzicht, maar dat van de R.K. Kerk. Zou die kerk gelijk hebben? denken we dit niet, dan moet het toch wel goed zijn eens naar haar te luisteren, immeirs het is een wereldinstituut. Men dient te weten op welke gronden die leer berust. On bekend maakt verstard.. Daar zijn heel veel niet-Kath. die in hun geheugen een soort register aanleggen van zoogen. Roomsche misbruiken. Met een bekend schrijver zou spreker willen zeggen: „Zet U neer voor de spijze, volgt de natuur waarheen U die wijst. De Kath. kerk doet de uitspraak dat God met zekerheid kan erkend worden in de geschapen wereld. De Kath. theo logie bedient zich van alle natuurlijke wetenschappen'. De bewijsvoering van het bestaan van God ligt allereerst in het doelmatig- heidsbewijs. In ons bewegen, door het heelal, openbaart zich een inwendige en uitwendige doelmatigheid, verbazend- wekkend door instructie en mechanische werking, waaruit we moeten erkennen een wereldplan. In dit stelsel moeten we erkennen een wereld-instandhoudende kracht. Aan wie moet deze kracht wor den toegekend? Aan de natuur? maar deze bestaat uit stof en kracht, dus moet er één zijn geweest die aan die stof en kracht de beweging gaf. Waai beweging is volgens orde, daar is ver stand. Niemand zal kunnen zeggen, dal God niet bestaat. De groote vraag, wat is de eerste oorzaak van die welreld-ordening, wordt met het Godsbestaan beantwoord. Ook verklaren sommigen het wereld probleem uit toeval, maar iemand die zijn verstand gebruikt, spreekt niet van toeval. Bovendien klinkt in ieder mensch die innerlijke stem, die we noemen het geweten. Waarom voelt de mensch zich na het misdadig genot schuldig? Dat is het overduidelijk bewijs, dat er iets is ■waarvan we verantwoording schuldig zijn. Het Engelsche witboek. Daling van het pond sterling. De opstand in Grieken land. De algemeene be wapening. Italië en Abes- sinië. Wat beoogt Bulga rije? Wanneer we gedurende een week op regelmatige wijze het wereldtooneel beschouwen en de meest op den voor grond komende feiten elven aanstippen om daaruit eens per week een kleine bloemlezing te maken, dan blijkt elke week opnieuw, hoe vol verrassingen die algemeene toestand is. In ons vorig overzicht hadden we de toenaderingspogingen van Engeland en Duitschland, voorbereid door de confe rentie tusschen Simon en Hitler als een gunstige factor voor de algemeene we reldvrede voorgesteld.en reeds en kele dagen na dit overzicht is die stille hoop weer den bodem ingeslagen. Even voor de Engelsche Minister de reis naar Duitschland zou ondernemen, verschijnt een Engelsch witboek. Nu vraagt u zich misschien af: wat is een witboek? Wel, hetzelfde als een bruinboek, een blauwboek enz. Maat laten we duidelijker zijn. Wat in Enge land eeln witboek genoemd wordt is b.v. voor Frankrijk, België, Duitschland, Ne derland ,enz. enz. weer een andere kleur, maar de beteekenis is overal gelijk. Op bepaalde tijden geeft een Regee- ring een dergelijk geschrift uit, waarin dan meestal een zeer op den voorgrond komende diplomatieke kwestie door hel betrokken land besproken wordt. In dit bewuste Engelsche witboek nu wordt de Duitsche! herbewapening als een be dreiging van de Europeesche wereld vrede genoemd. Dat Engeland dit feit nog eens extra meende te moeten vast leggen en nog wel aan den vooravond van het bezoek van Simon aan Hitler is de onhoffelijkheid wel wat ver gedre ven. Alleen over dit eene feit was onze geheiele revue te vullen, maar we moe ten meer kwesties bespreken. De daling van het Engelsche pond heeft in de goudlanden (we bedoelen hiermee die landen, welke nog niet aan de deflatie hebben meegedaan) een zeketie ongerustheid teweeggebracht. Ondanks helt feit, dat tegenwoordig elk land zijn eigen valuta zoo’n beetje op peil tracht te houden, is er niettemin internationaal een zekere basis noodig, waarop het ruilverkeer zal moeten plaats vinden. Daardoor hebben de niet met deflatie werkende landen zich aangeslo ten tot een goudblok. In tegenstelling nu met deze z.g. goudlanden, die ver betering van den economischen toe stand zoeken zonder deflatie, staat Engeland en ook Amerika dat in hei loslaten van die standaard zijn kracht zoekt. In eerste instantie heeft Engeland ook werkelijk van deze maatregel geprofi teerd, maar het groote kwaad schuilt hierin dat men bij devaluatie wel weet, waar men begint maar niet waar men eindigt. Het melest belangrijke nieuws, uit de afgeloopen week is wel de toestand in Griekenland. Zooals U weet is daar de opstand in volle gang en niemand min der dan de oude politicus Venizelos heeft de leiding van die opstand op zich genomen. Een groot gedeelte van de Grieksche vloot is de vorige week ook aan het muiten geslagen en uitgevaren naar Kreta, dat als de haard van dezen opstand genoemd kan worden. Ook in Noord-Macedonië is de opstand in hevige mate uitgebroken. In het laatst de Grjeksche ijegeering, maar als we de Zaterdagavond-berichten wat nader beschouwen, dan komt opnieuw de vraag naar voren: Wie zal het winnen? De muitende vloot is ondanks het vliegbombardement nog niet veel geha vend, zoodat de Grieksche reigeering een mijnenteld heeft moeten aanleggen in den Straat van Salanus. Wanneer we even het kaartje van dit Balkanterrein voor ons nemen, dan zien we hièruit onmiddellijk, dat de Griek sche regeering een aanval van de vloot op den Piraeus vreest. Daaruit is dan ook te concludeeren dat de nog beschik bare vloot niet bij machte is de strijd tegen de muitende vloot op te nemen. De nu komelnde week kan ons dus heel wat verrassingen brengen. Naast de vraag: wie zal het winnen? mógen we zeker wel een andere stellen n.l.: Krijgen wij binnenkort een nieuwe wereldoorlog? Waarom wil Duitschland een staand leger van bijna een millioen man? Waarom is de bewapenings- begrootiijg in Engeland zoo hoog als nooit te voren? De Amerikaansche oorlogsbegrooting bedraagt 400 millioen dollar. In Japan zullen 15000 scholen voor 2J/2 millioen leerlingen worden opgericht, om de Japansche jeugd een militaire opvoeding te kunnen geven. Zoo zouden we door kunnen gaan met dit ontstellende lijstje. Zijn we dan de verschrikkingen van de voorbije oorlog reeds nu al weer ver geten? Wanneer we zien naar Italië, dan zeggen we volmondig ja. Duizenden en nlog eens duizenden vrijwilligers bieden zich aan voor de komende strijd tegen Abessinië. Duizenden vliegers hunkeren naar het oogenblik om hun verderf bren gende bommen te kunnen neerploffen op onschuldige vrouwen en kinderen. En dat alles wordt aangekweekt onder de schoonklinkende leuze van „ons nationaal gevoel”. Met dezelfde mentaliteit wordt ook Bulgarije besmet. Dit land volgt met zeer groote belangstelling de gebeurte nissen in Griekenland. Mobiliseert al vast zijn troepen, om, wanneer er ook maar een kleine kans bestaat, de zoo vurig begeerde haven aap de Magische Zee te bemachtigen. Wanneer de Grieksche opstand zou gelukken is de Balkan vermoedelijk zeer spoedig het tooneel van verrassende ge beurtenissen. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ïf Telefoon No. 12 f 5424.26 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. het ten 1. 2. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Oouwe Egöerfi Echhe Friesche fl«ren-Baai «n Paai-Tabak Melange van rijpe tapaKKeta lil. y. a. ui erf F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1