I Buitenlandsclie Revue. DE 10 VOGELS IN DE LOOPT A.s. Donderdag 21 Maart lil. 0. 1 IIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I Doopsgezinde Gemeente HOFSTEDE Reparatie B. TALSMA, GROOTZAND SNEEK Telef. 3115 Giro 43306 DE HUISHUREN. IN DE PIJP. 'DE MAAQ.. Buikcorsetgordel H 3K1£ Jaargang Woensdag 20 Maart 1935 No. 23 I1IM IH1IIIII1 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 en Ingezonden Mededeelingen Advert o n tl 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagshummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Douwe Egbert! Echte Frtwche Heeren-Saat en Baal -Tabak. Nederlands geurigste pijptabak- Voor een prima GROOTZAND18, SNEEK g TELEF 3054 Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen verdrag van Versailles, met andere woorden, dit verdrag als niet meer be staande beschouwt, dan is daarmee op natuurlijke wijze ook dit verdrag als ’n vodje papier bestempeld. Openlijk her neemt het overwonnen Duitschland van 1918 zijn recht, steunende op eigen in nerlijke kracht. Dat na 16 jaar door Duitschland deze daad gesteld kan wor den, ligt ook voor een groot gedeelte aan de vroegere geallieerden, die zich wat de ontwapening betrof, ook niet ge houden hebben aan dit zoo langzamer hand beruchte verdrag. Duitschland stelt door deze nieuwe daad de wereld weer eens voor de zooveelste maal voor een feit. Laten we hopen, dat de andere Statenbestuurders met een koel hoofd de nieuwe toestand gaan overleggen. Mr. JOEKES SPREEKT VOOR DE VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Vrijdagavond hield de Vrijz. Dem. Bond in de Wijnberg een openbare ver gadering, waar als spreker optrad Mr. A M. Joekes. De voorzitter, de heer U. de Boer, opent de bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen en vooral aan het federale bestuur en spreken. Het 10-jarig bestaan zal niet feeste lijk worden herdacht, vanwege de crisis. In 1922 werden er 32 stemmen uitge bracht, dit aantal steeg tot 244 in 1933. Deze cijfers zijn bemoedigend en zouden een feeststemming wel rechtvaardigen. Hierna verkrijgt mr. Joekes het woord over Juist de verlaging der loonen in het algemeen bracht ook deze verlaging van de steunnormen mede. Zou devaluatie verbetering kunnen brengen? Het is volkomen juist, wat Colijn on langs nog zei, dat devaluatie slechts tijdelijk voor sommige groepen van be lang zou kunnen zijn. De groote eenvoudige oplossing lijkt momenteel wel het Nat. Socialisme, als men tenminste de leiding hoort en hun propaganda. Ook de Vrijz. Dem. hebben een sterk gemeenschapsgevoel. Het wettige gezag moeten wij gehoorzamen, ook voor tucht zijn wij te vinden. Maar wie verzet zich juist tegen die dingen? Niemand anders dan de Nat. Socialist. Ook zijn zij tegen de politieke partijen, maar zij zijn toch zelf ook een partij? Ook het uniformverbod is juist ter rechter tijd gekomen. De regeering moet thans strenger toezien. Militaire scho ling buiten de regeering om mag niet worden toegestaan. Mussert beklaagt zich over de B. V. L. Vroeger was spre ker ook niet voor de B. V. L. Zijn in zichten zijn thans gewijzigd, wij moeten ons wel wachten met de afschaffing van een dergelijke organisatie, nu Musserl zelf een militaire organisatie in het leven roept. Duitschland is voor ons een prachtig voorbeeld voor de daden en bedoelingen van de N. S. B. Wij hebben hier in Ne derland nog een vrijwat betere toestand dan in Duitschland. Ook de groote wer ken die daar geschieden worden gedeel telijk gedaan met ons geld, want Duitschland heeft doodeenvoudig gezegd wij betalen niet meer. Wat er van een Nat. Soc. bewind te recht zal komen zien wij in alle opzich ten aan Duitschland. Ook in Nederland zal de geloofsvrijheid niet worden ge waarborgd. Als het Nederlandsche volk zich be wust is van haar van ouds vrijheids gevoel dan zal dit volk zeggen wij willen van al die dingen niets weten. Een viertal aanwezigen stelden vra gen die de spreker uitvoerig en naar genoegen beantwoordde, waarna de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de bijeenkomst sloot De opkomst was gering. ÏAa» iwe- 'ben n 't ^uis Algemeene dienstplicht In Duitschland. Het verdrag van Versailles begraven. De opstand in Griekenland bedwongen. Nog geen definitieve opheldering in Abessinië. De Volken bond in het gedrang. De smokkelhandel over de ge- heele wereld. Het lakonieke bericht in de Zondag- ochtendbladen dat Duitschland de alge meene dienstplicht invoert, is voor die genen welke de buitenlandsche gebeur tenissen in het laatste jaar met meer dan gewone belangstelling gevolgd heb ben, geen verrassing meer. Onmiddellijk na de omwenteling in 1933 is er in Duitschland met ongekende ijver gewerkt aan een versterking van de weermacht. Het is nog maar kort geleden, dat Duitschland een officieele mededeeling gelanceerd heeft, betreffen de de sterkte van zijn luchtmacht en dat reeds zoo spoedig daarop de aan neming van de algemeene dienstplicht volgde, is wel het beste bewijs, dat Duitschland een dikke streep gezet heeft onder het verdrag van Versailes. Nu behoeft men niet direct met angst en vreezen de toekomst tegemoet te zien. Ook het nieuwe Duitschland bezit nog nuchter denkende mannen, die in een nieuwe moderne oorlog weinig heil en verbetering voor hun land zien. Men kan deze geste ook zien als een poging tot opheldering van een periode van ge heimzinnigheid. Een verkeerde kant van deze medaille is, dat nu de andere mogendheden wij zende op Duitschland hun oorlogsbe- grootingen weer kunnen opvoeren. Wanneer, zooals we terloopt aanstip ten Duitschland een streep zet onder ’t Het eerste kievitsei is nog niet gevonden, maar wel de 2M ct. Sigaar merk ROKO oogst als 1914. Vraagt ze uw winkelier. Voor engros bij t Een andere! moeilijkheid om tot huur verlaging te komen is vermindering van de grondbelasting, die vooral in de grootere gemeenten vrij zwaar op het bebouwde eigendom rust. Alweer dus een maatregel, die in deze tijden van verminderde overheidsinkomsten de begroetingen der openbare lichamen nog verder zou ontwrichten. Het is dus wel te verklaren, dat tot nu toe op het gebied der huurprijsverla ging weinig is bereikt. Groot enthousi asme bestaat daarvoor in de financieele regeeringskringen van staat en gemeen ten niet. En dan ziet men ook zeer goed in, dat het voorbeeld der overheid hier zeer verstrekkende gevolgen dreigt te hebben. Want zou een dergelijk voor beeld werkelijk flinke huurverlaging ook van particulieren tot gevolg hebben dan loopt men de kans, dat verschillen de particuliere huiseigenaars, die hun huizenbezit grootendeels met hypothe ken hebbe'n gefinancierd, niet meer in staat zullen zijn aan hun verplichtingen uit dien hoofde te voldoen. Een onver mijdelijke consequentie van verminde ring van rente en aflossing van particu liere hypotheken zou zijn, dat ook de rente en aflossing van particuliere hypo theken. verlaagd moet worden. En zou de overheid er toe overgaan hetgeen destijds door de Commissie- Vliegen is aanbevolen, om een deel van de schuld der woningwetvoorschriften te schrappen, dan zou een dergelijke maatregel eveneens voor de hypotheek schulden op huizen noodzakelijk zijn Want ook daarbij zijn er meer dan ge noeg, die in de dure jaren zijn gebouwd en thans veel minder waard zijn dan de daarop ruste’nde hypotheek bedraagt. Het huurprobleem is een vraagstuk, dat diep in het economische leven in grijpt, en welks oplossing niet met een paar leuzen Is aan te geven. OFF. FORD D.EALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen „Regeeren in Crisistijd”. Spreker wil eerst zijn blijdschap uit spreken over het 10-jarig bestaan. Hij gelooft, dat het goed is van de afd. Bols ward om er geen feestvergadering van te maken. In een tijd als deze is het hoogst noodzakelijk het geestelijk leven hoog te houden. Wij moeten bij alle moeilijkheden de groote gedachte in het oog houden, dat ons beginsel gaaf is. Wij hebben nooit in het bijzonder ons gericht op groepsbelange|n, maar wel telkens begrepen, dat wij het gemeen schapsleven moeten hoog houden. De Vrijz. Dem. stellen zich op het standpunt dat de godsdienst geen leiding kan geven in het politieke leven. Hierna behandelt spreker enkele vraagstukken van tegenwoordig: De oorzaak waarom wij zulk een moeilijke tijd beleven. Hoe komt het dat land- en tuinbouw, veeteelt, handel en industrie zoo slecht gaan? De oorzaak is gelegen in de algemeene internationale toestand. In de oorlog zijn ontzettende verliezen geleden. Nederland ondervindt de terug slag. Door te trachten het onheil af te wenden zijn wij ook in Nederland in de klem gekomen door steeds meer goede ren uit andere landen te weren. Wij we ten voor onze uitvoer geen weg te vin den. Enkele menschen vragen zich af, waarom wij dan niet alle grenzen sluiten. Wie zich evenwel van de ligging van ons land en de producten die ons land voortbrengt, zich goed rekenschap geeft, zal bemerken dat wij noodwendig moeten invoeren, als ijzer, hout, katoen enz. Ook de ontwikkeling van onze in dustrie en veeteelt bracht mee, dat wij een afzetgebied zoeken in het buiten land. Wij zijn er volgens spr. op aange wezen om te blijven uitvoeren. Het spreekt vanzelf dat de regeering niet lijdelijk kan blijven toezien. De regeering is zoo langzamerhand gedwongefn tot in het leven roepen van de verschillen de beschermingsmaatregelen. Ook de landbouwstqunmaatregelen kwamen daaruit voort. Op de voorgrond staat dat die volstrekt rechtvaardig en noodig zijn gebleken, om een groot gedeelte van ons volk zijn bestaansmogelijkheid te doen behouden. Laten wij het goed begrijpen dat het zoo moeilijk is om de juiste rechtvaar dige maatregelen te nemen en niet de groote taak van de overheid miskennen wat een stemming is die ontwrichtend werkt. De uiting van de crisis is het werk loosheidsvraagstuk. Ruim 420.000 werk- loozen heeft ons land momenteel. Be strijden van de werkloosheid is het voe ren van een goede handelspolitiek. Wat kunnen wij binnenslands doen? Wij moeten allereerst trachten werkge legenheid te scheppen. De regeering heeft het vorig jaar 60 millioen daarvoor aangevraagd, het z.g. werkfonds 1934. Met betrekking tot dit zoo uiterst noodzakelijke werkobject is het feitelijk wel eenigszins treurig, dat zulks zoo ontzettend langzaam ten uitvoer komt ’t Mag natuurlijk niet geforceerd wor den maar eenige meerdere voortvarend heid was hier wel op zijn plaats ge weest. De werkverschaffing is mede de op lossing ter bestrijding der werkloosheid. In de derde plaats komt dan de steun. De steunnormen zijn vorig jaar ver anderd. Hiervoor waren 2 redenen. Ie. De regeering worstelt met een tekort op de staatsbegrooting, die niet tegenstaande verschillende bezuinigin gen nog niet kloppend is kunnen maken. Binnenkort zal 'dus weer een bezuini gingsvoorstel noodig blijken te zijn. On der die omstandigheden hebben wij vo rig jaar zoo ongeveer 125 millioen aan steun uitgegeven. Wij moeten er reke ning mede houden dat deze uitgaven de eerstvolgende jaren niet verminderd zullen worden. De tweede reden is de noodzakelijk heid dat er een verschil bestaat tusschen de steun en de loonen. Dat element kan de overheid niet over het hoofd zien. DE 2e CONFERENTIE IN DE ST. FRANCISCUSKERK. door den WelEerw. Pater Sluys. Als onderwerp stond voor dezen avond op het programma „de rots beukt”. De inleiding wees naar ’s menschen verlangen meer te weten over God; ’s menschen verhouding tot God, bijgevolg ook over de beteekenis in en de inrich ting van het menschelijk leven op aarde. De Godsgedachte is als een heimwee naar een ongekend geloof, zij omvat in het menschenhart dat kluwen van onbe paalde verlangens. De dikke mist en duistere nevelen, waarachter velen gevangen zitten, wor- Nu de daling van de inkomsten, loo nen en salarissen gestadig voortgaat, begint het vraagstuk van de verlaging der huishuren met den dag meer te drin gen. Wel heeft dit vraagstuk de aan dacht der Regeering, doch veel resultaat van die aandacht valt er nog niet te con- stateeren. Wat trouwens geen wonder isl Im mers de kwestie der huurverlaging hangt samen met tal van andere en wel met: grondprijs, prijzen dér bouwmaterialen, loonen der bouwvakarbeiders, hypo theekrente, rente van leeningen, 'grond belasting, enz. Hierbij zijn factoren, die een verlaging op het oogenblik zouden» rechtvaardigen, doch andere werken dii weer krachtig tegen. En toch zal dit vraagstuk onder de oogen gezien moeten worden. Want de huishuren gaan een steeds grooter deel van het inkomen der lager betaalde volksklassen opeischen. Zeer duidelijk is dit gebleken bij een onderzoek in Den Haag naar de beste ding van het inkomen van werklooze gezinnen. Wanneer dit lot een persoon treft, die voordien ’n behoorlijk inkomen genoot en daarnaar zijn leven heeft ingericht, gaat de betrokkene niet ter stond verhuizen, omdat hij natuurlijk hoopt weer werk te vinden, en tracht zich door de moeilijke omstandigheden heen te slaan. Het gevolg is echter, dat vaak meer dan een derde van de steun gelden aan huishuur moeten worden afgedragen. Nu zou men zeggen, dat de nieuw gebouwde woningen tegen lagere prij zen verhuurd kunnen worden omdat de kosten van bouwmaterialen en de loo- rren in de bouwvakken de laatste jaren belangrijk zijn gedaald. Maar daartegen over staat het feit dat ten eerste de bouwvoorschriften der overheidsorganen zijn verscherpt en dat daarnaast nok de eischen der bevolking met betrekking tot de woning lijn verhoogd. Dientengevolge worden alleen de wo ningen voor lagere beambten en voor beter gesitueerde arbeiders goedkooper, de gewone arbeiderswoningen echter in zeer geringe mate'. Dit laatste wordt mede veroorzaakt door het feit, dat het overgroote deel der bestaande arbeiders woningen nog niet a^n de verhoogde eischen voldoet en dus voor de betere arbeiderswoningen ook hoogere prijzen gevraagd kunnen worden. Het schijnt, dat een algemeene flinke huurverlaging op buitengewoon groote moeilijkheden stuit. Deze zijn mede het gevolg van de in vroegere jaren met Rijkssteun volgens de Woningwet ge bouwde woningen. Deze zijn goeddeels in de jaren van hooge materiaalprijzen en loonen tot stand gekomen; de voor schotten volgens de woningwet bedra gen meer dan een milliard gulden. Zou de overheid zelve het voorbeeld van huurverlaging geven, dan zal de exploi tatie van deze tienduizenden woningen verlies opleveren en ontvangt het Rijk, dat in laatste Instantie deze bedragen geleend heeft, lang niet terug, wat hef zelf aan zijn geldschieters moet betalen. Wel is een zekere verlaging van de op brengsten der woningen mogeliik. nu de rente op staatsleningen door conversie Is verminderd, maar een verlaging, die overeen zou komen met de drastische vermindering van loonen en salarissen zou ’t Rijk ongetwijfeld jaarlijks op vele millioenen verlies komen te staan. het ten <o- eb- De Grieksche opstand is thans weer geheel bedwongen en heeft gelukkig niet al te veel menschenlevens gekost. In Athene is de overwkming van de re- geeringsgetrouwe troepen met veel geestdrift gevierd en onderwijl is de oude revolutiemaker Venizelos op een der onder Italiaansch protectoriaat staande eilanden'geïnterneerd. Dit zal wel het roemloos einde worden van een man die aan de politieke hemel van Griekenland nogal eens geschitterd heeft. Tusschen Italië en Abessinië is de toestand nog niet veel verhelderd. De keizer van Abessfijnië heeft thans aan den Volkenbond gevraagd de regeling van het geschil met Italië aanhangig te maken. Dat is ook geheel in overeen stemming met de verdragen van 1928 over de regeling van internationale ge schillen. Die verdragen werden door 22 Staten onderteekend, waaronder ook Italië. Wanneer nu ook Italië dit verdrag als een vodje papier gaat beschouwen is het met het prestige van den Volken bond ook glad mis. Zoo langzamerhand zullen er wel meerdere onder onze le zers gevonden worden die zich afvragen maar waardoor is dit conflict tusschen Italië en Abbessinië ontstaan? In korte trekken komt dit hierop neer. Een Engelsche commissie die in niet precies vastgestelde zöne in Abessinië aan het opmeten waren, werden daarin door Italiaaifsche soldaten gehinderd. Sedert dien hebben de Engelschen de opmetingén in die buurt gestaakt. De Italiaanschë troepen groeven zich al lengs verder in en toen ten slotte de Abessinische troepen dit wilden beletten en de Italianen bestookten, eischten deze schadevergoeding en eerbetoon aan hun vlag. Wat nu bijzonder in deze kwestie opvalt is de houding van Enge land, dat Abessinië heeft afgeraden zich tot den Volkenbond te wenden. Waar blijft nu de groote liefde van Engeland voor den Volkenbond? In het Gran Chaco conflict, de oorlog tusschen Bolivia en Paraguay krijgt misschien de Volken bond ook nog ëen kans. Volgens de laatste berichten zal er 20 Mei een buitengewone Volkenbonds vergadering gewijd worden aan den oorlog tusschen deze beide landen. Slaagt deze bijeenkomst niet in het vin den van een vredelievende oplossing, dan vreezen we dat het prestige van den Volkenbond nogmaals een gevoelige knak krijgt. We gelooven niet, dat deze Volkenbond tot het nemen van sancties in staat is. Een eigenaardige mentaliteit die je onder menschen van zeer verschillende nationaliteit terug vindt, is de smokkel- geest. Aan onze grenzen weet men hier van te vertellen en door deze volks zonde worden duizenden guldens aan ’s Rijks schatkist onthouden..- Dit verschijn sel openbaart zich in alle landen, ook in de nieuwe wereld. De vorige week is in geheel Amerika een razzia gehouden onder smokkelaars van allerlei richting. Speciaal de verdoovende middelen heb ben de bijzondere voorliefde van deze wetsovertreders. Voor duizenden guldens aan opium is er achterhaald en in het geheel voor me'er dan een millioen dol lar aan narcotica in beslag genomen. Behalve dit werden ook zijden stoffen, tapijten en loterijbriefjes in beslag ge nomen. I DEJONG® NIEUWSBLAD E4O I Leesgeld fr. p. p. per hall jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Wiiitrttiii naar aa

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1