Buitenlandsclie Revue. HM 6111ONZE VIOOL De Bolswardsche Courant en Westergoo lil. 0.1 WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 DE IN PE PIJP. Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE Stadsnieuws. Uit den Omtrek 11 Groote voorraad Onderdeelen en Banden P£L£NTf IN-MET LA/SD.j I Buikcorsetgordel S MAAR I en F Ingezonden Mededeelingen F Witmarsum 1 .1 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor J. Bergsma te Makkum (aftr.). Joh. J. Galama te Tjerkwerd. Y. J. Galema te Greonterp. G. Posthumes te Burgwerd. D. Zednstra te Pingjum. het ten ko- eb- 36 et Jif - 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Advcrtontiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagse timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. DE VIERDE CONFERENTIE IN DE ST. FRANCISCUS KERK. Het onderwerp voor dezen avond was getiteld: „De vuurtoren aan de haven.” De Goddelijke openbaring wordt door Jezus hier op aarde toevertrouwd aan Zijn apostelen, met de woorden: Gaat en onderwijst alle volkeren. Hiermede wordt de verklaring, de verkondiging en de verdediging aan die Apostelen en hun wettige opvolgers toevertrouwd. Die eerste 12 Apostelen heeft Jezus zelf onderricht, gevormd en opgeleid tot de vervulling van een bepaalde taak, n.l. Zijne zending in den loop det eeuwen voort te zetten. De geloofskennis en het geloofsleven hangt niet alleen af van de boeken, die we weten dat door ingeving van God geschreven zijn. Pas in de 5de eeuw is de Christenwereld met zekerheid bekend we|lke boeken door ingeving van God geschreven zijn. Protestanten en Katho lieken zijn het er over eens, dat de Bij- belsche boeken door ingeving van God geschreven zijn. De nieuwe Testamen- tische boeken worden ook in zijn geheel door beide erkend. Er bestaat dus geen Roomsche en ook geen Protejstantsche Bijbel. Deze goddelijke openbaring nu is uit drukkelijk als levend leergezag aan de Apostelen opgedragen en na de Aposte len aan de apostolische opvolging. Dit levend leergezag beslist omtrent dè Goddelijke openbaring en niet elke mensch afzonderlijk. De Bijbelsche boe ken worden door dit levende leergezag niet verdrongen. Het is juist dit gezag, hetwelk de Christenheid tot zekerheid brengt, welke boeken behooren tot de lijst der Goddelijke boeken. De Bijbel is niet de eenige bron vaii onze kennis omtrent omvang en betee- kenis der Goddelijke openbaring. De 30 Maart 1935. Uitslag van de stemming voor de can- didatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezing in de vergadering van „Neder land en Oranje” in Wonseradeel, d.d. 28 Maart 1935 alhier gehouden. S. Brüne te Lollum. D. Steringa te Idsegahuizum. W. Terpstra te Wons. M. van Althuis te Arum. J. Burggraaff te Longerhouw. M. Jansen te Schraard. J. van Popta te Makkum. R. P. de Boer te Makkum. J. K. de Boer te Gaast. P. Vellinga te Pingjum. De groslijst van de R.K. Kiesvereeni- ging in Wonseradeel voor de gemeente raadsverkiezing is als volgt samenge steld: 1. 2. 3. 4. 5. W Voor een prima I GROOTZAND 18, SNEEK II TELEF. 3054 30 Maart 1935. Heden had alhier de Districtskeuring plaats, uitgaande van de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij. Het aantal ingeschreven stieren was evenals toen is dit ook thans niet tegen te houden. De ontwikkeling schrijdt voort, strekt zich uit tot steeds meer volken en heft oogenblik breekt aan, waarop deze zich economisch onafhan kelijk trachten te maken, waarop zij zelf gaan doen, wat tot nu toe anderen voor hen deden. Bijbel kan dit niet zijn, omdat de Bijbel niet de gehdele Goddelijke openbaring bevat. De Bijbel is Gods Woord en Gods Woord is onfeilbaar. Elk boek, ook de Bijbel heeft zijn uitlegging noo- dig, dus een Goddelijk boek, een God delijke uitlegging en deze berust bij de door God aangestelde leeraren, de apos telen, die met ingeving van God deze boeken geschreven hebben. Wanneer en uitleggen doen we dat met ons eigen persoonlijk inzicht. Het leergezag van den Bijbel moet daarom berusten bij hei door God ingestelde leergezag, dit zijn de Apostelen en hun opvolgers. Jezus heeft aan de door Hem gestichte kerk achtergelaten een sleutelmacht. „Ik zal u de sleutels van het rijk der hemelen geven”. Die sleuteldrager was Petrus en na deze Apostel zijn wettige opvolger. Daarom geven de Katholieken het absolute leergezag aan de Kerk en haar zichtbare bekleeder op aarde, le Paus. Dat is het centraal punt, n.l. de sleutelbewaarder. De Belga en de gevolgen voor het goudblok. De Hels van Simon en Eden. Italië doet ook een duit in het zakje. Duitsche mentaliteit. Wanneer we momenteel spreken over de Belga, dan begrijpt ieder die een beetje zijn dagblad bijhoudt dat we be doelen de Belgische munt, in werkelijk heid de frank. Die Belgische frank nu was, evenals onze Hollandsche gulden, gebaseerd op de gouden standaard dat wil zeggen, zijn waarde in geld uit gedrukt, vastgesteld was op een vast bepaalde goudwaarde. Verschillende landen, waaronder België en ook Ne derland hebben zich het vorige jaar aan eengesloten tot een z.g. goudblok met de bedoeling de schommelingen in de waar de van het geld zoo goed mogelijk te verminderen. We weten dat Engeland en Amerika reeds lang die gouden standaard hebben laten vallen, waardoor de waarde van dollar en pond aanmerkelijk gedaald is. Nu gaat ook België die kant uit, doordat de regiering de onmogelijkheid inziet om de tegenwoordige koers (dat was de koers op de oude goudwaarde geba seerd) te handhaven. Men wil in België het voorbereid van Engeland volgen. Maar met deze beper king, dat men reeds vooraf wil vast leggen tot welk laagtepunt de frank zal mogen dalen. Deze waardevermindering zal. volgens de nieuwe regeering niet meer dan 30 bedragen. Natuurlijk heeft het loslaten van de gouden standaard in België de volle aandacht van onze Nelderlandsche regeering en al moge dan de president van de Nederlandsche Bank mr. Trip, met nadruk verklaren dat er geen ver andering gebracht zal worden in onze monetaire politiek, dan weten we toch ook, dat voor enkele weken geleden de Belgische Nationale Bank datzelfde ge zegd heeft, maar de omstandigheden maken een veranderde zienswijze noo- dig. Onze Minister-president, Dr. Colijn, verklaart nog steeds: de gouden stand aard moijt gehandhaafd ‘blijven, maar daartegenover herinneren we ons de Ka- merrede van minister Oud, Nov. 1934, waarin deze bewindsman woordelijli zeide: In geval van een herordening van de verschillende muntstelsels en een her stel van de stabiele verhoudingen tus schen de verschillende valuta is ook voor ons land devaluatie als sluitstuk moge lijk. Maar we dwalen af, dit is geen gewone weekrevue, maar een bespreking van het buitenlandsch nieuws. Een ander onderwerp dus. De reis van Sir John Simon naar Berlijn en die van Eden naar Moskou. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John enkele vragen met be trekking tot zijn Duitsche reis beant woord. Veel nieuws is daarbij niet aan het licht gekomen. Alles wordt zoo’n beetje in een geheimzinnig waas gehuld.en de reden ligt voor de hand. Veel punten van overeenstemming zijn er tusschen Londen en Berlijn niet be reikt. De opvattingen der belde regee- ringen loopen aanzienlijk uiteen. Daar tegenover Is de verhouding tusschen Eden en Litwinof bijzonder hartelijk. Ja hola, zult ge misschien vragen. Wie zijn dat? Eden is de Engelsche zaakgelastig de, die voor zijn land en misschien daarmee voor geheel Europa met Rus land tot een bepaalde overeenkomst tracht te komen, speciaal wat het vraag stuk van de bewapening en de wereld vrede betreft. Litwinof dat is de Russische vertegen woordiger. De Engelsche vertegenwoor diger nu heeft onomwonden verklaard, dat de beangstigende situatie in Europa niet anders verbeterd kan worden, dan door een openhartig uitwisselen van meeningen door persoonlijk contact tus schen de groote mogendheden. Wanneer nu al dit geconfereer Is af- geloopen, dan komt er een nieuwe con ferentie en wel te Stresa en hier komt Italië aan de beurt. Italië dat ondanks zijn lidmaatschap van den Volkenbond, zijn vejrdrag met Abessinië, steeds meer troepen zendt naar Oost-Afnika. Italië dat volgens de berichten van de vorige week 200.000 man naar de grenzen diri geerde om op alles voorbereid te zijn. HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE MAATSCHAPPIJ DE PHILANTHROOP TE BOLSWARD. Van vele huizen wapperde Maandag morgen de driekleur ais een bewijs van medeleven met het jubileum van „de Philanthroop”. In den voormiddag had op het Kerkhof een eenvoudige plech tigheid plaats. Door de beide Directeu ren, de heeren H. en G. Eisma werd in tegenwoordigheid van de naaste familie leden, personeel en verdere belangstel lenden een krans gelegd op het graf van den oprichter der Maatschappij, de heer C. W. Eisma. De heer H. Eisma sprak daarbij eenige treffende woorden, die door de aanwezigen in stille aandacht werden beluisterd. De heer Dr. Beek huis herdacht den overleden oprichtet namens de Commissarissen. In het kantoor der maatschappij kwam hierna de Directie en personeel bijeen. Bij monde van den heer Brouwer werd aan de Directie met eenige toepasselijke woorden een gedenkplaat aangeboden, die daarna door den heer Andriesma wetrd onthuld. De heer H. Eisma dankte namens de Directie voor dit blijk van belangstelling Hierna gaf de heer Andriesma een overzicht van de groei van de Maat schappij gedurende de 43 jaren dat hij bij deze Mij. werkzaam was. De gedenkplaat is uitgevoerd in glad iwe- 'ben 'n 't uis n- 31- j Italië, dit is Mussolini, die verklaarde, dat twee millioen bajonetten gereed staan de vrede in Europa te handhaven Nee, maar dat kan ee|n fijne film wor den wanneer die conferentie-leden nu eindelijk eens open kaart gaan spelen. We komen nog even terug op Duitsch- land en wel in verband met de daar steeds scherper op den voorgrond ko mende kerkstrijd. Het meest moderne helidendom wordt daar gepropageerd. J wij, menschen, de Bijbel willen lezen Wanneer we bijv, lezen dat de oorlogs- gedenkteekenen in de Duitsche landen de altaren zijn van het volk, enz. enz., dan is dit op zijn zachtst uitgedrukt, oorlogsfanatisme, erger dan in 1914. Niet alleen in Duitschland, maar overal elders concentreert zich alles op de volmaking van het militaire machts apparaat. US KRITETOANIEL TO BIRGUM. Moandei 25 Maert hat to Birgum it Kritetoaniel Boalsert for D.W.R. en Krite Birgum opfierd: „Kammeraten”, nij toanielstik yn fjouwer bidriuwen fen J. Noordenbos. It stik bihandele de hjoeddeiske ta stinnen yn ’e boerestin en dit op in wize det it er by de minsken yn ’e seal tige by tige ynfoel. „Kammeraten” is in oan- winst for it Frysk Toaniel en scil ta- kommende winter fêst op de measte plakken wol spilef wirde. De skriuwer seis wier ynfaller en hat mei de oare toanielspilers de persoanen fen it stik foar üs libje liften sa it moast, it wier ynmoai. De foarsitter fen de krite Birgum, de hear J. Leistra, sei den ek by it bitank- jen det, as ’r blommen wei te jaen hie, det e|r se den oer it toaniel struie woe en sizze: „Siikje mar üt, sy komme jim- me allegearre ta”. Mei in hertlik ta wer- sjen, waerd dizze tige by tige moaie toanieljoun sletten. koper en bevat de namen van de eer ste oprichters en de tegenwoordige Di rectie en is geplaatst in de hal van hei kantoor. Om 2 uur ’s middags had in de bo venzaal van de Wijnberg de deceptie plaats. De zaal was fejestelijk versierd door de vele toegezonden bloemstukken waaronder bijzonder mooie stukken. Verschillende corporaties waren verte genwoordigd. B. en W., Gasthuisvoog den, Weeshuisvoogden, Hendrik Nan- nesstichting, Spaarbank, Kerkeraad en de afgevaardigden van enkele vereeni- gingen. Sommige voorzitters complimenteer den met een korte speech de Directie. Namens al de agenten der Maatschap pij werd helt woord gevoerd door den oudsten agent de heer K. H. de Jong van Heerenveen die aan de Directie een oorkonde aanbood met een album, be vattende de namen van de schenkers. Tevens werd aan elke Directeur ook namens de agenten een prachtige antieke Friesche klok aangeboden. De heer H. Eisma beantwoordde de sprekers en wijst er op dat door de vele blijken van medeleven deze dag voor de beide Directeuren tot een onvergefelijke is gemaakt. Spreker hoopt dat ook in de toekomst „de Philanthroop” voor allen die op eenigerlei wijze aan haar verbonden zijn tot een zegen mag zijn. Ongeveer 6 uur ’s avonds werd doot het Stedelijk Muziekkorps aan de jubi- leerende maatschappij, waarvan Direc teuren en personeel in de Doele ver- eenigd waren een serenade gebracht. Vermelden we ten slotte nog, dat ter gelegenheid van dit jubileum door de Directie aan de verschillende instellin gen hier ter stede een gift is geschon ken. JAARVERGADERING GROENE KRUIS BOLSWARD. Vrijdagavond j.l. werd de 31#te jaar vergadering van het Groene Kruis afd. Bolsward gehouden. Uit het jaarverslag memoreeken we o.a.: Als bestuursleden werden herkozen mej. Magendans en de heeren Dr. Ande- la en H. F. van der Werff. Inplaats van den heer J. Jans, die ver trokken is, werd benoemd de heer A. Pannekoek Loois. Het ledental bedraagt 1253. De beide zusters brachten in 109 ge zinnen 5699 bezoeken. Dei t.b.c.-bestrij- ding omvatte 28 gezinnen met 31 pa tiënten. 5 kuurden in de lighallen, 9 ge zinnen kregen huurtoeslag. Door de zus ters werden aan deze patiënten 563 be zoeken gebracht. Uit het magazijn werden 813 arti kelen in bruikleen gegeven. Bij het con sultatiebureau werden 114 kinderen in geschreven en vanaf de oprichting 958 consulten verstrekt. De moeders geven gaarne een kleine bijdrage, die van hen gevraagd wordt. De ligtuin aan het Lage Bolwerk werd onderhands verkocht. De ontvangsten beidroegen f5644. de uitgaven f 5305.96. Tot dekking van het tekort over 1933 werd aan ’t bestuur door de bazar-com- missie f 1200 ter hand gesteld. De t.b.c.-bestrijding boekte aan in komsten f3405.96, aan uitg. f3405.96- De exploitatie van het badhuis ver meldt aan uitgaven f 3965.26'/2, ontvang sten f 4047.76/2, saldo f82.50. Genomen werden in totaal 8509 baden verdeeld in 2622 kuipbaden en 5887 stortbaden. Een schenking werd ontvangen van f200, terwijl bovendien van „de Philan throop” in verband met haar 50-jarig bestaan een gift groot f 100 was ont vangen. De begrooting van 1935 werd goedge keurd. De opbrengst van de wekelijksche col lecte is stijgende. We kunnen niet ge noeg dit eenvoudige en voor haast ieder mogelijke hulpmiddel om het Groene Kruis te steunen in aller belangstelling aanbevelen. Vele kleintjes maken ook hier één groote. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 Er was een tijd, dat Nederland, of althans de zeven Vereenigde Provinciën de vrachtvaarder was van Europa. Die tijd ging voorbij, ten delele door eigen schuld, maar meer nog door hel feit, dat andere landen, speciaal Enge land, tot steeds grooter ontwikkeling kwamen, en zelf gingen doen wat voor dien het kleine Holland had gedaan. Na dien tijd van bloei, toen de Prin senvlag wapperde op alle zeeën en in alle havens, kwam de inzinking die ge duurd heeft tot in de 19e eeuw. Toen brak er een tweede bloeitijdperk aan, een dat onze gouden eeuw nog schier in de schaduw stelde. Nederland bouwde schepen en kocht schepen, Ne derland gnoef havens en waterwe|gen, legde sluizen aan en stichtte stoom vaartlijnen tot ten slotte ons land een groote spin geleek, zittend temidden van een web. De draden van dat web waren de vracht- en de passagiersdiensten, welke ons land verbonden met heel de wereld. Dat was de tijd toen Nederland als derde in rang zijn vlag door het Suez- kanaal droeg, toen de tonnejnmaat onzei schepen slechts door twee allergrootste wereldrijken werd overtroffen. Dat was de tijd toen de Amerikanen naar Europa reisden op Hollandsche booten en de Engelschen bij voorkeur gebruik maak ten van onze lijnen om zich naar of van de koloniën te begeven. Dat was de tijd toen Rotterdam zijn kaden jaar op jaar moest verlengen en Tiejt heele polders tot havens omtoover- de, dat was de tijd van de verbreeding en verdieping van het Noordzeekanaal, van den bouw van ’s werelds grootste sluis te IJmuiden. Toen kwam de economische crisis. En spoedig lagen onze prachtige zeebooten in stomme zwijgende rijen naast elkan der gemeerd in de havens. Geen rook kringelde er op uit de schoorsteenen, geen lier knarste, geen ketting ratelde. Doodsch, uitgestorven was het op onze handelsbooten. De tijd van de opgelegde schepen, de tijd van vernietiging van een grootsch gebouw, opgetrokken in vele jaren van energieken arbeid. De tijd ook van geweldige verliezen. Eerst in geld, in dividenden, later in iets wat nog veel kostbaarder is voor een land, een volk; een verlies in aanzien en beteekenis. Want, gevaren werd er, ook in den tijd, toen onze schepen in dichte rijen waren opgelegd. Engeland, Amerika, Italië, Japan, Frankrijk, „hielden zee”. Wel kromp ook daar het vervoer in, wel moest er ook daar dikwijls „geld bij”, maar zij waren groot en sterk genoeg om vol te houden Zoo verplaatste de handel zich. Lang zaam, onmerkbaar. Nu eens werd er een van onze opgelegde schepen verkocht aan dit land, dan weer aan dat land. Die op zich zelf staande verkoopen vielen nauwelijks op, men verheugde er zich zelfs over: alweer een strop minder. Tot daar thans plotseling het bericht komt, dat de Nederlandsche Lloyd te Rotterdam al haar schepen heeft ver kocht aan Rusland, terwijl dat land voorts nog schepen kocht van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam en van de N.V. Mij. Houtvaart (Vinke en Co.) te Rotterdam, in totaal met de reeds eerder dit jaar in ons land ge kochte vaartuigen een twintigtal sche pen. Heel deze vloot want er zijn sche pen bij van 3 tot 4000 ton zal binnen kort onder Russische vlag varen. Dat wil zeggen, dat het aandeel, dat deze 20 vaartuigen vroeger hadden in 't wereld- vrachtvervoer onder Nederlandschei vlag thans over wordt gedragen aan Rusland Onze positie als zevarende mogendheid wordt dus met dat aandeel verminderd. Zoo wordt ons land weggerukt van de hooge positie welke het zich onder de handeldrijvende mogendheden had weten te veroveren. Evenals in de 17e! eeuw komen ook nu andere machten hun deel opeischen van het wereldverkeer. En 31^ Jaargang Woensdag 3 April 1935 No. 27 i Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct r>. kwartaal. iet rdi ’J« r» Oouvrt Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigsfe pijptabak. I g naar DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1