Buitenlandsche Revue. DE IN P£ PIJP. 1 u Tandarts Moulijn heeft wegens ziekte VRIJDAGMIDDAG geen spreekuur. Belastingzaken Dl Kant SNEEk’ Sinsel 58 DLUll BÜLSWAKD alle Donderd. III. V. d. UIERFF Een Reimg’ep IH (^IGAÜEN. De Bolswardsche Courant en Westergoo AFWACHTEN DE Reparatie aan alle merken Automobielen I Stadsnieuws. f I - Groote voorraad Onderdeelen en Banden DAMES, 31— Jaargang en Ingezonden Mededeelingen „Halbertsma”, Wergea i r' Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2H ct. Speciale inrichting voor KRITE BOALSERT. Us Kritetoaniel had Snein it nije stik fen Noordenbos „Kameraten” opfierd to Stiens. Nei it spyljen dielde J. van Broek üt Jelsum mei in tapasselik wirdtsje de pri- zen üt oan dy selskippen dy’t dizze win ter meidien hiene oan ’e toanielkriich. De ütsiach wier: 2de klasse: 1ste priis: Kritetoaniel „Boalsert” mei 103’/2 pnt. 2de priis: 98.4 pnt. 36 in I rdt het ten ko- .eb- ben n 't OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Vorige week vergaderde de Vereeni- ging Openbare leeszaal alhier. Het ledental bedraagt 151. Een kleine teruggang van leden valt te boeken. De nieuwe regeling waardoor niet- leden boeken kunnen leenen A 5 cent per deel werkt zeer bevredigend. Van 1 April tot 1 Jan. 1934 leverde dit een bedrag van ruim 48 gulden op. Uitgeleend werden 7009 boeken, uit Leeuwarden 413. Totaal 7422. Bij het vorig jaar een vermindering van 546 boeken. Vanaf 1 Januari 1934 worden boeken geleend van de openbare leeszaal te Sneek. Er werden aangekocht 125 nieuwe boeken, de inkijkbibliotheek onderging geen vermeerdering. Geregld lagen 19 periodieken ter inzage. De ontvangsten bedroegen f 1614.87. Hierbij was een batig saldo van het vo- werkloosheid niet verminderen en is het eenige resultaat van de waardedaling der Belga, dat men binnenslands het economisch leven heeft ontwricht. Nogmaals: of het zóó gaan zal, wij weten het niet. Maar de eerste aanwij zingen zijn althans melt dezen gang van zaken niet in tegenspraak. veel geduld. Er waren heel mooie werk stukken bij. Enkele werkstukjes waren de commis sie voor prijzen afgestaan. Een tweetal raadobjecten waren hiervoor uitgeko zen. Ie hoeveel spijkers er in een plank waren geslagen ejn 2de de lengte van een lat. Het bezoek aan de verschillende bij eenkomsten was steeds goed. In de och- tend-bijeenkomsten waren van 17 tot 52 jongelui aanwezig. Op de middaguren kwamen gemiddeld 40. De uitslag van de raadwedstrijd was als volgt: 1ste prijs: S. E. Lunter. 2de prijs: J. de Haan. 3de prijs: A. Meijnen. 4de prijs: Mevr. Y. Radelaar-Gosliga. 5de prijs: W. van der Hoek. De lengte van de lat was 3.13’/2 M. Raadwedstrijd spijkers in de plank. Aantal 209: 1ste prijs: Mej. P. de Boer-Nawijn. 2de prijs: Y. H. Prins. 3de prijs: mevr. H. Scheffer-de Boer. 4de prijs: mevr. Kosters. 5de prijs: mej. A. Apeldoorn. De opbrengst van deze wedstrijden bedroeg f20. om «pok kennis te maken met onze voortreffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube IVOROL-tandpasta tijdelijk een tube AMILDA gratis. IVOROL in tuben van 40 en 60 ct. Verkrijg baar in alle voorname zaken. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED”. A d vo r t e n t i ö.n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdags) i timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. NUTSHUISVLIJTCURSUS. Vrijdagavond werd als beëindiging van de winterhuisvlijtcursus een ten toonstelling gehouden van een deel der op deze cursus vervaardigde werkstuk jes. Het was de moeite waard verschillen de werkstukken iets nader te beschou wen. Op het gebied van figuurzaagwerk viel ons op het Kerkmodel, en de com plete keuken. Ook in handwerken was e<r heel aardig werk. We kunnen niet alles noemen wat ten toongesteld was. Deze cursussen, door „(het Nut” nu reeds eenige jaren met veel succes gegeven, mogen zich nog steeds in de belangstelling der jeugd, maar ook van de ouderen verheugen. DE VIJFDE CONFERENTIE VOOR NIET-KATHOLIEKEN, DOOR PATER SLUYS. In tegenstelling met de vorige week toen door het slechte weer er nogal wat open plaatsen in de kerk waren, was nu het groote kerkgebouw geheel ge vuld. Het onderwerp voor deze conferentie droeg tot titel: „Naar ons huis op de rots”. Op de hem eigene wijze wist de Eerw. redenaar ook nu weer zijn gehoor te boeien. Door zeer bijzondere omstandigheden gedeeltelijk buiten onze schuld, kunnen we onze lezers voor deze keer niet een uitvoerig verslag van deze conferentie geven. Leesyeld per looper V ct camelia’s, rhododendrons, azaelea’s en fuchsia’s. Donkere aleeën met aan weerszijden ceders van den Libanon, pijnboomen en sparren leiden naar ver derop gelegen rozentuinen. Wanneet dus de toekomstige conferentie tusschen de Engelsche, Fransche en Italiaansche staatslieden niet gelukken mag, dan ligt dit niet aan de rustige en mooie omge ving. Trouwens, men confereert bij voorkeur in de mooiste plekjes van Europa. De Volkenbond o.a. vergadert regelmatig te Genève wat zooals be weerd wordt ook een der mooist gelegen plekjes van het vasteland is. Maar laten we nu Uwe stemming die misschien door de beschrijving van die pracht een beetje boven het alledaag- sche is uitgegaan, niet weer bederven door een of ander onderwerp uit de minder aangename internationale ver houdingen. We zetten voor vandaag dus maar een streep onder dit epistel. 2de priis: Kritetoaniel Menaem, mei 96.7 pnt. 2de priis: „Sljucht en Rjucht” Tijnje, mei 87.2 pnt. 3de klasse: 1ste priis: Kritetoaniel Dokkum, mei 93.3 pnt. 2de priis: mei 903/b pnt. ’n Wird fen hilde oan ’e leden fen üs Krite-toaneil for dit moaie sukses is hjir wol Op syn plak. OP HOOP VAN ZEGEN. Dit bekende boek van een even be kende schrijver als Herman Heijermans is als zooveel andere gebruikt als grond stof voor edn film-scenario. Het mag als bijna vanzelf sprekend beschouwd worden, dat uit een goed boek ook een goede film te maken valt en wanneer dan, zooals bij deze film, eerste tooneel* krachten als mevr, de Boer-van Rijk meewerken, dan kan het niet anders oi een dergelijke film moet slagen. Het bezoek aan de Doelezaal, waat Vrijdagavond deze film gedraaid werd, was buitengewoon goed en we mogen met een zekere voldoening constateereh dat het Bolswardsche publiek een goedé film wei weet te waardeeren. De beelden in deze film waren duide lijk en scherp, de omgeving zoo natuur getrouw mogelijk nagebootst, het spel was subliem en het gesproken woord zeer goed verstaanbaar. Ook h<^r voor programma was goed verzorgd. Een beschrijving over de inhoud van deze film te geven is haast overbodig. Wie kent niet de nobele figuur van Kniertje, het vaak zoo gevaarvolle vis- schersleven.de onsympathieke fi guur van reeder Bos, de leuke figuur van doove Daantje. Ja we zouden ze eigenlijk allen moeten noemen, omdat ook de kleinste rollen kleur en klank aan dit spel geven. VOETBAL Alcides I-C. A. B. I. 1—3. Zondag j.l. ondernam C. A. B. voor de 2e maal de verre reis naar Meppel, en ook deze maal werden beide puntjes door onze jongens meer naar huis ge nomen, waardoor C. A. B. thans bo ven M. S. C. komt te staan. Nog één wedstrijd is er te spelen, en wel Zondag a.s. tegen M. S. C., wanneer ook deze wedstrijd wordt gewonnen of gelijk ge speeld, heeft C. A. B. een fraaie positie op de ranglijst ingenomen, die bij vorig jaar vergeleken hoop voor de toekomst geeft. Over de wedstrijd het volgende.: C. A. B. heeft de aftrap en gaat er direct van door, verschillende aanvallen worden ondernomen, doch eenige mooie kansen gaan door treuzelen verloren. Het eerste kwartier is C. A. B. beslist sterker, doch de Alcider achterhoede weet steeds op tijd in te grijpen, zoodat doelpunten uitblijven. Langzamerhand weet Alcides het spel te verplaatsen, eenige mooie aanvallen worden op touw gezet, en uit één daar van neemt Alcides met een mooie goal de leiding. Het spel gaat nu mooi op en neer, eenmaal denken we, wanneer de A. -keeper z’n post verlaten heeft C. A. B. te zien scoren, doch het harde schot wordt door één der backs uit de doel- mond gekopt. Weer komt C. A. B. terug een hard schot vliegt tegen de bovenlat, de bal springt terug, weer een schot en weer moet de paal redding brengen. Tien min. voor de rust krijgt C. A. B. een vrije schop te nemen, wel wordt deze gehouden, doch de bal springt te rug en van der Hauw loopt de bal in 't doel. 1—1. Na rust is Alcides sterker, we denken weer aan ’t bekende kwartiertje, doch deze keer wordt ’t een half uurtje, waarin ettelijke kansen door Alcides om zeep worden gebracht. Een kwartier voor ’t eind krijgt C. A. B. een corner te nemen, de midvoor laat de bal voor de vrijstaande linksbinnen loopen, en met een kalm boogballetje heeft C. A. B. de leiding. Twee minuten later onderneemt C. A. B. opnieuw een goede aanval, even een schermutseling en voor de derde maal heeft de A.-doelman het nakijken. Beide partijen vinden het nu wel welletjes, en wanneer .de scheidsrechter einde fluit, heeft C. A. B. deze van beide kanten matig gespeelde wedstrijd met 31 ge wonnen. Natuurlijk is het nog veel te vroeg om nu reeds uit te maken of het besluit der nieuwe Belgische Regeering om de Bel ga op lager peil te brengen, werkelijk' in het belang van het land is geweest. Voor men e|enigszins een conclusie zal kunnen trekken zullen er nog maanden moeten verloopen en zelfs dan zal het moeilijk vallen om uit te maken of de dan gegroeide toestand een gevolg is van de waardedaling der Belga of toch tot stand zou zijn gekomen als een uit vloeisel van den economischen toestand. Juist omdat in een geval als dit de oorsprong der gebeurtenissen zoo uiterst lastig is aan te wijzen, heerscht er op dit gebied zoo'n geweldig verschil van inzicht en staan de deskundigen lijn recht tegenover elkaar. Maar al zal dan nog moeten blijken wat de nieuwe franc van nog niet voluit 5 centen voor België uit zal werken, toch kunnen wij thans reeds nagaan hoe land en volk reageeren op den pas ge nomen maatregel. Door de voorstanders van depreciatie der munt wordt het meestal zoo voorgesteld alsof handel en industrie met smart daarop zitten te wachten. Laat het geld in waarde dalen en men is er volgens hen. De loonen dalen dan met één. slag evenveel als de depreciatie bedraagt, de productie-kos- ten dalen, de concurrentie-mogelijkheid wordt grooter, de uitvoer stijgt, in één woord het heele economische leven her stelt zich. Van dit ongeduldig verlangen naar depreciatie merkt men in België niet heel veel. Zeker zullen enkele industi- eelen het gekoesterd hebben, maar dat blijven er enkele tegenover een overwel digend groote massa van het volk, die met schrik thans haar bezit met een aanmerkelijk peicentage ziet geredu ceerd. Met één slag is dan ook in België het vertrouwen in de munt weg, een pa niek heeft zich meester gemaakt van het volk en deze uit zich in een vlucht van het geld naar goedeYen. Men koopt! Men koopt, d. w. z. men zet het in waarde dalende geld om in goederen, die naar men hoopt even snel in waarde zullen stijgen als het gold daarin zal dalen. Men koopt allerlei dingen die men niet noodig heeft, alleen om zich te dek ken. Natuurlijk is het dwaas. Zoo lezen we bijv, dat de meubelma- gazijnen, zelfs die van luxe-meube|len, leeg gekocht worden. Nemen we even aan, dat inderdaad de prijs der meube len sterk zal stijgen, wat zal er dan ge beuren? Dan zullen de meubelfabrieken, die nog materialen uit den tijd voor de muntdaling in voorraad hebben, ten snelste meubelen gaan aanmaken, om zooveel mogelijk goedkoope materialen in dure meubelen om te zetten. De maga zijnen zitten dan in de kortst mogelijken tijd weer vol mejt meubelen en de bur- gers-koopers van meubelen van thans, blijven met hun waar zitten. Dit wat de uitwerking van het Regee- ringsbesluit op het volk betreft. Maar ook de indruk van dit bejsluit naar bui ten, naar het buitenland is niet hoop gevend. Frankrijk heeft hef contingent van hel uit België in te voeren leer en van alle uit leer vervaardigde) artikelen tot de helft teruggebracht. Dit is dus volkomen conform hetgeen wij dezer dagen schreven: dat de export niet meer beheerscht wordt door con- curreerende prijzen, doch door contin- genteeringsmaatregelen e.d. Nauwelijks ziet Frankrijk, dat België dank zij de verlaagde Belga, goedkooper leer kan aanbieden en daardoor dep Franschen leerhandel kan beconcurreeren, of het vermindert den invoer van Belgisch leer. Het is wel hard, dat de e'erste maat regel in deze van den Franschen vriend moet komen, doch in den handel kent men geen medelijden. Het is te voorzien, dat alle landen zich op een dergelijke wijze zullen ve|rdedigen tegen een zwaarder worden van de Belgische con currentie. Maar als zij dat doen zal de OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ARBEID AAN JEUGDIGE WERKLOOZEN. Zaterdagavond had de commissie voor het verschaffen van arbeid aan jeugdige werkloozen de in het seizoen vervaar digde werkstukken tentoongesteld in „Ons Gebouw”. De Voorzitter van deze commissie, Ds. J. Vink, opende te ruim 8 uur de tentoonstelling en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zoovelen aan den op roep door den Secrejtaris, den heer Van der Kooij verzonden, gehoor hadden ge geven. Tot het College van B. en W. richtte sprexer een woord van welkom en bracht hun dank voor de verleende me dewerking. De barak, voor dit doel af gestaan, voldoet in de behoefte aan on derdak. De leiden van de jeugdorganisaties die de collecte verzorgde, werden eveneens een woord van dank gebracht. Ook de burgerij dankte spreker voor de mede werking en in het bijzonder de leider der bijeenkomsten, de heer D. de Jong, die op prettige wijze de werk- en ont- spanningsbijeenkomsten wist te leiden. Het te bezichtigen werk getuigde van Woensdag 10 April 1935 No. 29 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 Voor het jeugd-tournooi van de K. N. B., waaraan alleen spelers tusschen 17 en 19 jaar mochten deelnemen, speelde een niet op volle sterke C. A. B.-elfstal tegen L. S. C., op het sportpark te Sneek. Het L. S. C.-elftal, dat in tegenstel ling van C. A. B. vertegenwoordigd was met een zevental spelers gk het eerste elftal, wist met 4—0 verdiend te win nen. De rust ging in met 00. Dk Belgische valuta. De ufepeld wapenindustrie. De komende conferentie te Stresa. In de internationale geldwereld heeft de waardedaling van de Belgische frank in de voorafgaande week heel wat on rust verwekt. De meest buitensporige geruchten werden de wereld ingezon den en onze gulden zoowel als de fran sche frank hebben menig stootje moeten opvangen. De val van de Belgische frank heeft in verschillende plaatsen in België aanleiding gegeven tot een koopwoede onder het publiek dat bevreesd voor opdrijving van prijzen nu nog zoo veel mogelijk goederen inkoopt. De Re geering tracht met alle mogelijke mid delen die prijsverhooging te keeren, wat officieel ook gelukt. Openlijk worden de prijsverhoogingen niet aangekondigd. Dwingt elvenwél de Regeering de handel om de voorraden tegen de oude prijs van de hand te doen, dan beteekent dit een verlies aan „substantie”, want voor de ontvangen Belga’s kan men c.a. 25 pet. minder inkoopen in het buitenland. Dit is op bepeikte schaal hetzelfde als de geschiedenis van den Duitschen fles- schenkoopman uit de inflatietijd, die steeds zijn flesschen in marken, met winst verkocht, maar voor de opbrengst hoe langer hoe minder flesschen kon koopen, zoodat hij ten slotte voor een biljoen mark maar 5 flesschen koopen kon. Vele onder onze lezers zullen zich afvragen wat nu eigenlijk de oorzaak is van deze Belgische devaluatie. Het is uiterst moeilijk, vooral in een kort over zicht van een revue de diepere oorzaken op te sporen, maar dit kunnen we zoo langzamerhand wel als vaststaand aan nemen, dat de invloed van het bankwe zen er niet vreemd aan is. Het zonder linge aftreden van de vorige premier Theunis is eveneens een groot vraag- teeken. Op onze Nederlandsche gulden heeft het gemarchandeer met de Belgische frank gelukkig geen invloed. De positie van onze gulden is ondanks de aanval len van diverse speculatie nog steeds betrouwbaar We hebben de vorige week in enkele buitenlandsche berichten kunnen lezen dat de bewapening van Duitschland, wat betreft de vliegtuigen thans reeds die van Engeland evenaart. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe is het moge lijk dat dit land voor enkele jaren terug nog geheel onder curateele thans reeds over een buitengewone luchtvloot beschikt. De verklaring hier- van moet voor een deel gezocht worden in de internationale oorlogsindustrie. We lezen b.v. dat de Zweedsche mu nitiefabrieken voor 70 pet. werken voor uitvoer naar Duitschland.Hoe is dat mogelijk, vraagt ge misschien Van de 190.000 aandeelen der Zweedsche Bofors fabrieken zijn er 63.000 in Duit- sche handen en wie weet welke geheime machten er meer aan het werk zijn. De algemeene bewapening gaat nog steeds in een versneld tempo door. De Roemeepsche regeering o.a. heeft bij de Skoda-fabrieken een order ge plaatst van 36 millioen gulden voor geschut en munitie. De financiering van dit groote bedrag loopt over tien jaar. Na de reis van Sir John Simon en Eden naar Berlijn en Warschau, staat nu op de internationale conferentie! ij st: Stresa. Misschien dat Uw aardrijkskun dige kennis in den loop der jaren iets verflauwd is, welnu, dan zullen we Uw geheugen even opfrisschen. Stresa ligt in Lombardije, een der mooiste Italiaansche landschappen. Geen aantrekkelijker plaats had men kunnen uitkiezen voor een conferentie. Een enthousiast natuurliefhebber beu schrijft Stresa als volgt: Kan ergens het water zoo diep blauw, de lucht zoo ijl en strak, de belichting op de omringen de bergen zoo onwezenlijk, de geheele atmosfeer zoo rustig zijn als daar, waar de vier Borromeische eilanden op het Laga Maggiora liggen? Vooral Isola Bella, waar in het Palazzo Borremeo de conferentie zal worden gehouden. De rijkdom en pracht van boomen, planten en heesters is onbeschrijfelijk. Naast el kaar groeien de bananen, eucalyptus, koffie- en tabaksplanten. Sago- en co- cospalmen staan er naast magnolia’s, „Halbertsma” Stiens mei e IF E5O >1 I I I et i iet we- I ins i 31- Pouwe Egberts Echte Friesche fleeren-Baai ct Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. Voor het Biiiteularc 1 7 Vf'THchijrit UinHdugH- VrydagHiivondH Leesgeld fr p n. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -: ning 1 5 ct. - per jaar. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1