Buiteulandsclie Revue. DE a 1"/ SLAGERIJ A. SWART, BOLSWARD levert U steeds „IETS FIJNS” lliie zich aan een ander spiegelt.... PAASFEEST 11935. De Bolswardsche Courant en Westergoo IN D£PIJP HOFSTEDE jU1 Elastieken Housen Buikcorseis I Gordels DE) MAAR.— teNLWRPEL* IN H-ET No. 31 Stadsnieuws. s--- Jaargang Woensdag 17 April 1935 F Ingezonden Mededeelienng - |o F Onze meeste aanbeveling. redenaar besprak p U'. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a et. Buitenland 2Mi ct. is, het voordeel van die daling vrijwel illusoir is, ja dat eein mogelijk voordeel dan alleen het buitenland ten goede zal komen, dat even duur als vroeger aan België blijft verkoopen, doch tegen la ger prijs van. dat land kan koopen. Afwachten blijft dus de boodschap. een zeer enfin 16 15 11 10 10 5 5 5 4 3 3 4 3 1 7 5 5 2 3 0 1 3 4 4 6 6 10 10 12 Het aangewezen adres voor beslist zuiver VET GEMEST KALFSVLEES De Kooy F.V.C. H’renveen Roodgeel CA.B. M.S.C. De stand der financiën is als volgt: De inkomsten bedroegen f 690.25, de uitgaven f 660.49, zoodat er een batig saldo is van f 29.76. Er zullen dit jaar volgens de begroe ting, die sluit in inkomsten en uitgaven op f695.uitgezonden worden 13 kin deken. De volgens rooster aftredende leden van dit jaar, Zr. A. van Veen en Mej. E. Magendans, werden herkozen. Dit jaar, den 16 December, zal het 25 iaar geleden zijn, dat de afd. Bolsward werd opgericht. XJ Lf' Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Jezus in ons leeft dan ook moeten wij in ons opvangen de bespotting, en vergui zing, die Zijn deel waren hier op aarde. Wanneer we werkelijk Christen zijn, dan gaat ook Jezus’ rijk hier op aarde ons ter harte, maar dan moeten we dat Rijk ook verdedigen. Het Koninkrijk Gods bestaat niet in spijs en drank, maar in de vreugde en vrede van den Heiligen Geest. Over het bovennatuurlijke leven vanj den mensch ontwikkelt de Eerw. spr. nog verschillende waarheden. Ten Slotte richt de Eerw. redenaar ’n woord van hartelijken dank tot de aan wezigen voor de groote opkomst bij alle conferenties. A dvc r to n 11n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdags! 1 timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. DE BAKKERIJWEDSTRIJDEN TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITE ALHIER. We hebben reeds verschillende berich ten omtrent deze wedstrijden! opgeno men, waaruit blijkt, dat er een zeer groote medewerking uit belanghebbende kringen verwacht mag worden. Naast deze wedstrijden wil het comité ook eenige attracties organiseeren en heeft dezer dagen het bekende Comité voor Je Kinderoptochten bereid gevonden zoo mogelijk gedurende die dagen een Kin- deroptocht te organiseeren. Deze sympathieke gedachte moet nu in een zeer kort tijdsbestek, n.l. voor 20 Wanneer kennissen bij U eten is het prettig te horen, „Van wien hebt U die HEERLIJKE ROLLADE?” ALLEEN HET BESTE IS GOEDKOOP 36 in rdf t. 26 50—19 23 46—27 21 35—22 17 29—29 15 47-39 15 39—39 10 33—43 9 27—53 6 16—50 factor voor het handhaven van onze volksgemeenschap; zij zal de overeen komsten tusschen de kerken en de Staat eerbiedigön... Op de rechten der Kerken zal geen inbreuk worden gemaakt.” Vergelijken we hiermee de daden van de Duitsche regeering die Katholieke priesters en Evangelische predikanten in concentratiekampen opsluit, hen be handelt als staatsmisdadigers, dan blijkt een eens gegeven belofte voor de Duit sche Ididers weinig of geen waarde te bezitten. We stappen nu maar van dit onver kwikkelijke onderwerp af om nog even te vertoeven in de Amerikaansche film studio te Hollywood. Hoelang zullen die filmateliers nog te Hollywood blijven? is een vraag, die in Amerika de laatste dagen dikwijls ge steld wordt. De hooge belastingen moe ten oorzaak zijn dat meh over verhuizen begint te denken en natuurlijk andere Staten zijn er als de kippen bij deze in dustrie binnen te halen. Florida bijv, heeft reeds vrijdom van zekere belastin gen in uitzicht gesteld, maar deze Staat heeft het nadeel, dat het er in den zo mer ontzettend heet is. Er wordt ook gesproken over Caroline of New Jersey. Een verplaatsing van Californië naar b.v. New Jersey zou een belangrijke bespa ring op telefoon- en telegraafkosten geven. Bovendien zullen de geldmagnaten, van Wall Street liever nauwer persoonlijk contact met de studio’s willen hebben en dit zal U wel met me eens zijn, het geld, dat misschien de wereld en ons allemaal regeert, regeert vast en zeker in de filmindustrie. De mogendheden-conferentie te Stresa. De Belgische valuta. De kerkstrijd in Duitschland. De film- OROOTZAND SNEEK industrie in Hollywood. We herinneren ons U de vorige week verteld te hebben in welk een uitge zóchte omgeving de afgevaardigden der groote mogendheden te Stresa in Italië vergadeirden om van gedachten te wis selen over de te voeren buitenlandsche politiek. Het schijnt, dat deze mooie omgeving van grooten invloed geweest is op de stemming van de afgevaardigden, ten minste, wanneer we de harmonische be richten die uit Stresa de wereld worden ingezonden kunnen gelooven. De Engelsche afgevaardigde verklaar de zeer tevreden te zijn ovelr de afloop. O'ok de Fransche en Italiaansche verte genwoordigers zijn van meening dat er een volmaakte overeenstemming tusschen deze drie mogendheden bestaat Mooier kan het niet.Nu ja, we hebben wel eens eerder conferenties ge had met een zeer hoopvol eindcommu.ii- qué, hetwellk per slot van rekening al leen maar in de verbeelding van de di verse afgevaardigden bestond, maar misschien is men te Stresa gelukkiger geweest en zal deze conferentie meer positieve resultaten opleveren. De vraag is ook opgeworpen, moet de ontwape ningsconferentie worden voortgezet of geliquideerd? Van Engelsche zijde is er op aangedrongen toch nog te trachten een overeenkomst omtrent de bewape ning tot stand te brengen. Dit lijkt ons gezien de koortsachtige haast waarmee Duitschland zich bewapent moeilijk te ontwarren puzzle. men moet ook wat te confereeren over houden. Over de Belgische devaluatie wordt de laatste dagen zeer weinig geschreven. Bedriegen de telekenen zich niet, dan bestaat er alle kans dat de Belgische regeering de valuta op het door haar in genomen standpunt kan handhaven. België wil, volgens minister Van Zee land, trouw blijven aan het principe van de gouden standaard en is vast voorne mens alle middelen aan te wenden om een internationale overeenkomst tot stand te brengen, waardoor de voor naamste valuta’s welderom op goudbasis gestabiliseerd kunnen worden. Op grond van zulk een internationale overeen komst zou België' terug kunnen keeren tot een goudbasis en wel op het peil, dat in geen geval meer dan 30 lager zou zijn dan het tegenwoordige. Ver schillende artikelen zijn in België de laatste welken in prijs verhoogd. Vooral het brood ondervindt de nadeelen van de devaluatie. Hoewel de Regeering al het mogelijk doet om de broodprijs op peil te houden, is het haar niet mogen gelukken de oude broodprijs te hand haven. Met ingang van Maandag zal de broodprijs worden verhoogd met 15 zoodat een brood dan fr 1.45 zal kos ten. De Regeering wil evenwel het spe ciale recht dat de graanimporte/urs voor hun invoervergunningen moeten betalen voorloopig voor tarwe niet meer heffen. In dit geval kan de broodprijs weer met 7 of 8 centimes verlaagd worden. Een ander onderwerp dat bijzonder in de belangstelling staat is de strijd van de Kerk in Duitschland. Voor wat de Evangelische kerk in Duitschland betreft vreest men daar een ingrijpeh van de Regeering welke zal leiden tot een po ging om de confessioneele kerk te ont binden. In Duitschland, waar de groote mannen het meest moderne heidendom prediken, zooals vorige week de oude vechtjas Ludendorf, die nota bene be weerde er trotsch op te zijn zich heiden tel kunnen noemen. Christendom aldus deze oud-generaal, predikt liefde en dat kan Duitschland niet gebruiken. Predikt men geen liefde, dan kweekt men haat en dit is wat het tegenwoordige milita ristische Duitschland noodig schijnt te hebben. Hoe kleinzielig, hoe dwaas, als of wij, menschen, ook maar iets kunnen veranderen aan de door God vastge stelde werelldorde. Hoe rijmt men de heidensche propaganda in Duitschland met de op 30 Maart 1933 afgelegde ver klaring van Hitler: „De nationale regee ring ziet in de Kerk de belangrijkste ten ko- <eb- we lden n’t ins fi; zfr ol- waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 CENTRAAL GENOOTSCHAP VAN KINDERHERST. en VACANTIE- KOLONIES. De afd. Bolsward van bovengenoemd Genootschap hield de jaarvergadering op Vrijdag 12 April j.l. Uit het jaarverslag memoreeren we 't volgende: Dit afgeloopen jaar is voor de afd. Bolsward zeer kalm verloopen. Slechts éénmaal werden er kinderen naar Ber gen aan Zee uitgezonden en wel een twaalftal, gedurende een tijd van 6 we ken. Deize uitzending had wederom een flinfk succes. De kinderen, die als bleek neusjes weg gingen, kwamen in volle gezondheid in Bolsward terug en waren in gewicht toegenomen. In het bestuur kwam dit jaar geen verandering. De heeren Dr. H. Beekhuis voorzitter en F. Lameris, secreltaris, die volgens rooster in 1934 moesten aftre den, werden herkozen en namen hunne functies iweder aan. 6e EN LAATSTE CONFERENTIE. Vrijdagavond werd de laatste confe rentie in de St. Fanciscuskerk door den Eerw. Pater Sluijs gegeven. Het groote kerkgebouw was tot in alle bezoek be- zet. De Eerw. redenaar besprak deze avond ’s menseden persoonlijke houding tot de drie Goddelijke personen, waarbij vooral de tweiede Persoon, de Zoon Gods onze aandacht vraagt. Jezus komst op aarde was om te herstellen wat door de zonden van het eerste menschenpaar verloren was geraakt. Het eeuwige le ven, dat is de Zoon Gods, dat is de oor zaak van ons bovennatuurlijk leven. Onze in - en uitwendige handel en wan del wordt beïnvloed door Zijn Godde lijke bemoeiingen en opwekking. Wij ontvangen ons deel van het bovenna tuurlijk leven door de werkelijke inlij ving bij den Godmensch. Zoovelr moge lijk geacht zijn we in een organisch ver band vereenigd met Jezus. De Zoon Gods heeft ons gezegd, dat de ranken geen vruchten kunnen vóórt brengen dan alleen aan den wijnstok. Ik ben de wijnstok zegt God en gij zijt de ranken. Daardoor verkrijgen wij deel aan het bovennatuurlijke leven, het God delijk leven. Omdat we één zijn met de Zoon Gods zijn we ook kinderen Gods geworden. De liefde Gods is uitgestort in onze harten door de Geest die ons gegeven is. Christendom dat is zijn diepste wezen, niet het bezoek aan de kerk, maar Chris tendom dat is Jezus in ons en wij in Jezus. De Apostel Paulus zegt het nadruk kelijk: „doet aan de Heere Jezus”. Ik leef, doch niet ik, maar Christus leeft in mij.” Dit Christendom geeft ons de plicht de oude mensch uit te trekken. Controle uit oefenen op onze persoonlijkheid, ons zelf kennen. Wanneer we de oude mensen uittrekken, dan moet er veel in ons ge broken worden, dan moet er in ons niets zijn, dat Jezus die in ons woont zou kun nen beleedigen. Ons in- en uitwendig leven moet gebaseerd zijn op God. Wij zijn niet alleen Christusbelijders, maar ook Christusdragers. Wanneer kort kunnen zijn. Beide elftallen spelen nliet voor de volle 100 en vooral na de rust wordt er erg slapjes gespeeld. Toch willen we trachten een zoo goed mogelijk beleid van deze wedstrijd te ge ven. Nauwelijks 2 minuten is er ge speeld of de midvoor van C. A. B. ziet een kansje en met een mooi schot ligt de bal achter de M.-keeper. 1-0. Direct daarop volgt weer een C.-aan- val, een mooie voorzet van de rechts binnen schopt een M.-speler keihard in eigen doel, een goedkoop doelpunt voot C. A. B. 2-0. Het spel wordt nu door M. wat for- scher aangepakt en door een vergissing van de invallerback bij C. A. B. maakt ook Meppel een doelpunt. 2-1. Het spel verslapt nu aan weerskanten. Het is vaak doelloos getrap, dan krijgt C. een vrije schop wegens hands, onge veer op het midden. De bal wordt voor doel gezet, een der M.-backs laat de bal loopen voor den keeper, maar deze is inmiddels ook uitgeloopen, weer een ge- makkelijkë goal voor C. A. B. 3-1. Meppel wordt nu gaandeweg sterker, maar het schieten is of te onzuiver oi men wacht te lang. Ondartks een veld- meerderheid van Meppel weet men dit niet in doelpunten uit te drukken. Bo vendien is het geluk ook niet mee. De rust gaat in met 3-1. Na de rust is C. A. B. er totaal uit en had een goede schutter in de M.-voor- hoede’ zeker meqrdere goals gemaakt. Nu bleef het bij een gelijk spel 3-3, wat voor de Meppelers ook verdiend was. De scheidsrechter leidde o.i. correct. De stand bij C. A. B.’s laatste com- petitie-wedstrijd is nu als volgt: Oesp.Oew. Gel.verl.pnt. v. 16 16 15 16 16 16 Black-Boys 16 Alcides L.S.C. naar VOETBAL. C. A. B. I—M. S. C. 3 3. Voor den aanvang van deze wedstrijd vereenigde het rood-witte elftal en een aantal adspiranten zich voor de tribune waar de oud-voorzitter, de heer R. van der Meulen, aan aanvoerder Huisman, die heden zijn laatste wedstrijd in het eerste' elftal speelde, een woord van hulde bracht. Het moet, aldus de spreker, voor cap tain Huisman wel een eigenaardige ge waarwording zijn nu zijn laatste wed strijd te spelen. Er zullen herinneringen opkomen van prettigen, maar ook van minder aangename oogenblikken. Na mens de leden van C. A. B. brengt spre ker een woord van hulde; aan Huisman die werkelijk in al die jaren een aan voerder is geweest, wiens plaate o zoo moeilijk zal zijn te vervullen. Onder zijn leiding is er met succes en altijd spor tief gewerkt. Spreker hoopt, dat C.A.B. hem nog jaren als Secretaris mag be houden. Namens het elftal werd aan Huisman door een der adspiranten een bouquet bloemen aangeboden. De voorzitter Hendriks, spreekt hierna ook eenige hartelijke woorden van hulde. Zijn plaats is moeilijk te vervangen. Ook zijn groote liefde voor de rood-witte kleuren memoreert spr. en speldt hem als bewijs van achting deze roodwitte kleuren op de borst. Hierna spreekt ook de heter Huisman een dankwoord. Hij hoopt, dat ook de jongere garde die rood-witte kleuren met groote liefde zal verdedigen. Over de wedstrijd zelve zouden we Wat thans in België staat te gebeu- ren is van een dergelijke overweldigen- de beteekenis voor ons land, dat wij njet nau'wkeurig genoeg den loop van j zaken daar te lande kunnen volgen. j Het zou struisvogelpolitiek zijn, te ontkennen, dat ook in ons land een sterke strooming bestaat ten gunste van i depreciatie van den gulden en evenmin valt te ontkennen, dat de voorstanders van deze politiek alleen gedreven wor den door eigenbelang, door de hoop al dus hun productiekosten te verlagen, hun, export te verhoogen en.hun winst te velrgrooten. Er is ook een groot aantal zuiver theoretische voorstanders in ons land van een dergelijke financi- eele politiek, mannen, volkomen te goe der trouw, die in een waardeverminde ring van onzen gulden een middel zien om den économischen strijd met meer succes te voeren. Hieruit blijkt reeds, dat er over de vraag, of depreciatie voordeel op zal leveren, een diep mele- ningsverschil bestaat, niet alleen bij de direct belanghebbenden, die hier vóór ol tegen zijn al naar mate zij er voor hun zaak voor- of nadeel van verwachten, maar ook bij meer deskundigen, die enkel het belang van ons land op het oog hebben. Tot nu toe werd deze meeningsstrijd gevoerd melt zuiver theoretische wape nen. De landen, die hun munt reeds ge deprecieerd hadden, waren wereldrijken als Amerika en Engeland, wier omstan digheden hemelsbreed verschillen van de onze, of zoo het kleinere landen wa ren, als Denemarken, ei.d. hadden zij dit gedaan min of meer gedwongen en vastgekoppeld aan het Engelsche pond. Dat echter een zelfstandig goudland van de grootte van ons land het goud doelbewust Het vallen, in de verwach ting daardoor zijn economische positie te verbeteren, ziet, dat "was nog niet voorgekomen. België heeft thans dit experiment ge waagd en helt is zuiver eigenbelang, in dien wij de ontwikkeling der gebeur tenissen in dat land thans zoo onbe vooroordeeld mogelijk volgen. Daaruit valt voor ons leering te trekken. Zooals wij dezer dagen reeds konden opmerken, was het begin der proefne ming weinig hoopgevend e'n lokten de eerste resultaten niet tot navolging: pa niek onder de bevolking, algemeene run op de winkels, prijsstijging, dat was zoowat de eerste1 reactie op het Regee- ringsbesluit. Sindsdien heeft de Regeering echter pressie uitgeoefend op fabrikanten en verkoopers, heeft zij de eene geruststel lende mededeeling op de andere laten volgen en heet het, dat zij den toestand meester is gewordeh. Dit moge binnenslands ten deele waar zijn, over het buitenland heeft Brussel natuurlijk geen zeggenschap. Daar gaaf men dan ook voort zich tege'n den goed- kooper Belgischen invoer te verdedigen. Maar ook in België zelf merkt men van dat „meester zijn van den toestand” heel welinig. De prijzen blijven er stij gen. Binnenkort gaan de broodprijzen omhoog, terwijl voor de artikelen die van het buitenland betrokken worden natuurlijk een prijsstijging (men spreekt van 37 onvermijdelijk is. Die bui tenlandsche artikelen worden echter weer verwerkt in tal van binnenlandsche producten, die daardoor ook gaan stij gen. Courantenpapier is al 15 opge- slagen, geneesmiddelen zullen volgen, voor Engelsche stoffen en ondergoed wordt rdeds 25 meer gevraagd en zoo ziet men over de geheele lijn de prijzen stijgen. Zelfs is er sprake van een verhooging der telegraaf- en tele foontarieven. Het is duidelijk, dat, wanneer al deze prijsstijgingen niet blijven onder het percentage, waarmede de Belga gedaald UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Feitsma werden Vrijdag j.l. finaal verkocht: 1. Het Heerenhuis aan de Markt straat te Bolsward, laatst bewoond door Mevr. Hannema. 2. Dei achtergelegen huizinge aan, de Hoogstraat in huur bij Jelmersma. Kooper van beide perceelen de heet J. Heeres te Bolsward voor f4005 en f 1673. DE JONG s NIEUWSBLAD ÜIl ik f' i-i v' Douwt Egberts Echte Friesche Fteeren - Baai en Baai-Tabak Melange van rijpe tabakken. Z/z, Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. iet iet •’■f-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1