Een oorlogsNok In Europa?.. DE Buitenlandsclie Revue. DE DOELE - BOLSWARD Valkhof Sol iën Belastingzaken ni niz Kant SNEEK’ Singel 58 DL UH BOLSWARD alle Donderd. (b-E) De Bolswardsche Courant en Westergoo =25 april BAL AVOND D >3$ Stadsnieuws. IN DE PIJP. Uit den Omtrek Ongelukkig /n het gpEL... Woensdag 24 April 1935 Jaargang No. 33 I DE DOELE BOLSWARD DONDERDAG Entree f0.35 (bel. inb.) L Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 MP „The Musical Fellows Ingezonden Mededeelingen g Witmarsum Arum WOENSDAG 24 APRIL, 's avonds 8 uur de bekende billardmeester VOETBAL. Maandag voormiddag speelde C. A. B. III tegen Freno II. Het was een vlotte OVERDRACHT „DE DOELE”. Naar we thans met zekerheid kunnen mededeelen zal het gebouw „De Doele” met ingang van 1 Mei a.s. worden ge ëxploiteerd door den heer Y. K. Galema, eigenaar van het hotel „Den Hof van Holland”. K AL 36 iet aet i in rdt u- tegen de beroemde billardmeester Martin Francois 500 Caramb. cadre Na afloop wedstrijd van 25 caramb. over drie banden. in Advert e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdags), timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. OP HOL. 19 April 1935. Het personeel van de heeren A. Hes linga en H. Ploegstra beiden alhier, die werk hebben in de Wieringermeerpolder kwamen van daar rijden met een kunst meststrooier en een hooiwagen, plus 5 paarden. De lange reis was bijna afgelegd en gelukkig was het dorp in zicht. Maar op de hoek van de Achlumerweg, een i/2 K.M. van Arum, geraakten de 2 paarden, bespannen voor de kunstmest strooier, plotseling op hol, welke be- stampvol. De aanleiding tot deze nieu we actie is de arrestatie en veroordee- ling van den prelaat Leffers, pastoor te Rostock, die eenige studenten het lezen van Rosenbergs boek „de mythe der twintigste eeuw” had afgeraden. Ander half jaar gevangenisstraf werd voor dit feit tegen dezen priester geëischt. De strijd tusschen de kerk en het moderne heidendom is nog in het beginstadium en alles wijst er op, dat binnenkort een be slissende krachtproef zal worden inge luid. Het Katholieke Kerkblad van het bis dom Berlijn is vorige week reeds in be slag genomen. Het zal de Führer en zijn aanhang niet gemakkelijk vallen de van oudsher geloovige Dultscher zijn gods dienst te ontnemen. 22 April 1935. Naar we vernemen heeft de familie Rijpma de huizing met schuur onder- handsch verkocht aan den heer C. J. Werkhoven alhier. 4. Het luchtwapen is een geliefkoosd aanvalsmiddel. Bewapening in den zin van vergroo- tinjg van het luchtwapen in combina tie met militaire overeenkomsten met andere naties vergroot op gevaarlijke wijze de kans en de mogelijkheid van ’n aanval irt Europa. De beteekenis, die zoo’n dynamiek bezit, is genoegzaam bewezen door de bondgenootenpolitiek van den vooroorlogschen tijd en de ca- tastrophale resultaten ervan. Het is dui delijk, dat de taak voor de Europeesche vredesmannen die zich in de eerste plaats beperkt vindt door het zich vol komen houden aan uitsluitende zelfbe- wapening en verder door het remmen der bewapeningsdynamiek. Zoo kin mis schien een duurzame vrede verkregen worden. Paaschstemming. De Bel gische valuta en de Zwitser- sche frank. De wereldten toonstelling te BrusseL De Kerkstrijd in Duitschland. Zooals de wereld om ons heen steeds vol is van de wonderlijkste tegenstellin gen, zoo is ook de voorbije Paschen van dit jaar weer het beeld van een eigen aardige volkerenmentaliteit. Paschen, dit is de opstanding, dat is het ij.-uwe leven Paschen predikt ons de overwinning van den Gekruisigde. Paschen zegt ons dat de dingen, de verhoudingen niet zijn zooals ze schijnen, maar ook wijst het ons op onze plicht tot opstanding, tot nieuw leven. Hoe reageeren wij, men- schen, hierop? Is er werkelijk opstan ding? en radicale wijziging van ons we reldbestel? Laten we het eerlijk bekennen, een oogenblik houdt die Paaschgedachte ons gevangen, even keeren we tot ons zelf, een moment, en dan rolt het leven zijn gewonen sleur. Ook het groote inter nationale leven. Dan stormen van allen kant de problemen van onzen tijd weer op ons los en worden we gedwongen onze volle aandacht weer te concentree- ren op het materiale, dat maar al te veel ons dagelijksch leven, beïnvloedt. Op dezen Paaschdag beseffen we het groote werk van de Opstanding voor ons kleine ontrouwe menschen.beseffen we, dat Christus’ kruis voor ons is dé kracht die ons moet maken tot getuigen van\ Zijn Rijk. Na deze kleine Paaschontboezeming moet ook uw revueschrijver zich maar weer met nieuwe ijver instellen op het dagelijksch' gebeuren rondom ons. In de eerste plaats zien we vandaag even maar België en zijn dalende valuta en stijgende prijzen. We noemen deze beide factoren direct achter elkaar, om dat langzamerhand wel als vaststaand kan worden aangenomen dat devaluatie een prijsverhooging met zich meebrengt. De kolenprijzen gaan de hoogte in.de bitoodprijls is verhoogd. De bond van handelaren in koloniale waren heeft den Minister medegedeeld, dat het de leden onmogelijk is de prijzen voor koloniale producten op hetzelfde peil te handha ven. In industrieele kringen hebben vooral de prijsstijging van de kolen ont stemming gewekt en men dringt er bij de Regeering op aan door verruiming van het invoercontingent of verlaging van de invoerrechten die prijsstijgingen te corrigeeren. De verlaging van de Bel ga heeft in speculatieve kringen niet al leen de aandacht gvestigd op onze gul leen de aandacht gevestigd op onze gul- Allerlei geruchten worden door zekere belanghebbende persorganen verspreid, om toch maar de wereld te overtuigen, dat de valuta van de goudlanden spoe dig moet ineenstorten. Nu, zoo’n vaart zal het niet loopen, maar toch moet men den toestand’niet al te rooskleurig inzien. In Zwitserland, evenals in de andere goudlanden, zal de toekomst van het ruilmiddel afhangen van de economische ontwikkeling van dat land. Het toeristenbezoek speelt hierbij een belangrijke rol. Het vreemde lingenverkeer ondervindt daar de invloed van het feit, dat de kosten, lasten en OOIEVAARS GEARRIVEERD. De vorige week zijn de ooievaars weer gearriveerd op de hofstede, be woond door den heer R. Wijbrandi. PEASKE-MOANDEI YN ’e DOELE. It is al tradysje wirden, det de Krite Boalsert de twadde Krystdei en de twadde Peaskedei hjar bütengewoane gearkomste haldt. Foarsitter Statema lepene dlzze goed bisochte joun mei in hertlik wird fen wolkom oan de spilers üt Hams, dy’i dizze joun it toanielwirk „Afke” fen Schuitmaker foar üs bringe scille. Hy forsiket de oanwêzigen steande it foar- ste fers fen it Frysk Folksliet to «jongen en jowt den it wirdt oan ’e Krite Haras. „Afke”, ’n nije biwirking fen ’t lilde „Neist elkoar”, fen Y. C. Schuitmaker, jowt üs it probleem fen twa jonge minsken man en wiif dy’t elkoar net bigripe en neist elkoar troch ’t lib- ben gean. De aide Hilma, de heit fen Afke, dy’t yn letter jierren blyn wirden is, hat mei nocht dit houlik twisken Af ke en Jelte biwirke omdat dertroch ’n aide finansjeele saek twisken Jelte syn heit en Hilma yn ’e doofpot rekke is. Afke hat yn hjar boask mei Jelte gjin bifrediging ën dit wirdt hjar noch düd- liker as hjar aide Ijeafde Arend hwer by hjar oan hüs komt om saken mei hjar man to dwaen. Uit dizze koarte oantsjutting kin men sjen det dit probleem de djipste uteri.ig fen ’e minskesiele nedich hat om ta syn rjucht to kommen en litte we ’t mar da- liks sizze, ta dizze hichte hawwe de spylsters en spilers hjar net opwirkje kinnen. It bliuwde nou allegearre sa flak, sa houterig. Nei üs bitinken is „Neist elkoar” net ien fen de moaiste stikken fen Schuitmaker en in nije bi wirking, dy’t den sahwet allinne it fjirde bidriuw oanbilanget, kin üs likemin bi- fredigje. Dy lange, djipsinnige biskögingen fen Arend Ü.o. bimVe net mear fen üs tiid en ek oan de toanielbou üntbrekt hiel hwet. It wier detom for it Kritetoanie) üt Harns net maklik it goede kontakt mei ’t publyk foar elkoar to bringen. Hja hawwe hjar bést dien; it stik sa goed müglik ta syn rjucht to bringen, mar hja biskikke net (noch net) oer ’e krêften, nedich for dit toanielwirk. Hilma dy’t foar ’n great diel it stik drage moat, wier foar dizze rol net ge- skikt. It liket üs ta det de lieder foar dizze rol net genöch de persoannen bi- studearre hat, oars scoe der in figuur as Hilma hiel hwet better teikene ha. Afke die hjar bést, ’t fartke kin net better, mar hat gjin ütbyldingskrêft ge nöch for dizze swiere rol. Berber, Rom- mert en Pytsje foldiene üs better. Arend wier góed yn syn rol en spile ek wol mei gefoel. Jelte, de man fen Afke, in stugge ynbannige figuer, wier bislist goed. Peke en Sara, de ünöfskiedlike ty pen üt ’e stikken fen Schuitmaker, wier- ne wol op hjar plak. Alles meimekoat kin men sizze, det it kritetoaniel fen Harns syn best dien hat, mar yn ’e üt- bielding fen it stik net alhiel slagge is. De Side titel „Neist elkoar” wier op dit spil tige goed fen tapassing. Men libbet fiersttofolle neist elkoar, der sit net genöch kontakt twisken de rollen Onderling. Nei öfrin is er fen it „dounsjen nei” noch tige gebrük makke. waarin opgenomen sportieve wedstrijd, die door C. A. B. met 3-0 gewonnen werd. ’s Middags 2 uur een vriendschappe lijke wedstrijd tusschen C. A. B. I en Gorredijk L Het veld was buitengewoon slecht door de in den nacht van Zondag op Maandag gevallen regen. Voor een der goals was het een absolute modderpoel watnatuu rlijk van invloed was op het spelpeil. Gorredijk ontwikkelt een vlug en open spel, maar mist in de voorhoede de goede schutter. Bij een goede voor zet van de C. A. B.-spil kopt de rechts binnen netjes de eerste goal. Direct hierop heeft Gorredijk succes uit een corner, 1-1. Hierna heeft C.A.B. het spel een poos in handen, maar door dat de bal telkens in de modder blijft zitten, voor de goal, is het bijna niet mogelijk voor de C. A. B.-voorhoede goals te maken. Toch heeft men einde lijk succes en met 2-1 voor C. A. B. gaat de rust in- Na de rust maakt Gorredijk spoedig gelijk 2r2. Maar ook C. A. B. pakt nu beter aan en men schiet onophoudelijk op doel, totdat eindelijk met een on houdbaar laag schot no. 3 in het nel ligt, 3-2. Een mooie bal vani den rechtsbinnen geeft de 4e goal, 4-2. Dan maakt Gor redijk met een mooie kopbal 4-3, even- daarna 4-4 en ook spoedig 4-5. De kee per van C. A. B. had zeker niet de rechte zin aan dezen wedstrijd, we zijn van hem beter werk gewoon. De mid den linie en voorhoede blijven evenwel met hetzelfde élaji doorspelen en weet 5-5 en ook 6-5 ervan te maken. Dan weer een gemakkelijk houdbare bal van Gorredijk maakt 6-6 en eenige minuten voor het einde weet C. A. B. nogmaals een goal te maken, 7-6, zoodat deze wedstrijd toch nog gewonnen is. loonen zich niet in voldoende mate heb ben aangepast aan de gedaalde goede- renprijzen op de wereldmarkt, welke laatste de koopkracht in de geheele we reld bepalen. De Zwitsersche hotels zijn, goed, de verzorging der gasten uitstekend, maar.^en buitenlander kan niet meer de prijzen; van voor 4 tot 5 jaar terug betalen. De wereldtentoonstelling te Brussel nadert zijn voltooiing. Op 27 April a.s., ’s morgens 11 uur zal Koning Leopold III deze tentoonstelling openen. Er wordt door 26 landen! deelgenomen en de ten- toonstellingsoppervlakte bedraagt 140 H.A. Van Nederlandsche zijde bestond eerst njet veel animo voor deelneming aan deze Tentoonstelling. Men redeneerde (zeer terecht) dat een expositie buiten onze grenzen met de tegenwoordige handelsbelemmeringen weinig nut zou hebben. Ten slotte is men echter ter wille van het nationale belang over die bezwaren heengestapt en prijkt nu op deze wereldtentoonstelling een speciaal Nederlandsch paviljoen, dat op 30 April officieel door Minister Steenberghe ge opend zal worden, naast het hoofdge bouw staat een complete Hollandsche boerderij. We twijfelen niet of er zullen dezen zomer heel wat Nederlanders naar Brus sel trekken, misschien niet in de eerste plaats om de tentoonstelling zelve; maar om de attracties en amusementen die er onvermijdelijk aan verbonden zijn. Aan den anderen kant van onze grens vraagt Duitschland onze bijzondere aan dacht. We zullen maar stilzwijgeid voorbijgaan de geweldige humbug, die voor de viering van Hitler’s 46ste ver jaardag wordt opgezet. Ook willen we vandaag niet in finesses bespreken de groote verontwaardiging in Duitschland door het Volkenbondsprotest tegei Duitschland’s herbewapening in het le ven geroepen. Ons dunkt dat de mo gendheden onder leiding van Framkrijk allerminst het recht hebben te protestee- ren tegen deze Duitsche moraal, zij, die zelf de ontwapeningsbepalingen van het vredesverdrag gesabboteerd hebben. Neen, waar we vandaag enkele woorden aan willen wijden is de verscherpte Kerkstrijd. Het is vooral de R.K. kerk in Duitsch land die nu een groote actie gaat ont wikkelen tegen de nieuwe heidensche en anti-Christelijke beweging. Alleen te Berlijn zijn 25 kerken avond na avond Wanneer eerlijk naar den vrede stre vende diplomaten trachten op reizen en conferenties Europa te bevrijden van de diplomatieke hoogspanning, zijn de be richten uit het militaire kamp der ver schillende landen reeds geschikt, niet alleen om alle diplomatieke pogingen van te voren reeds tot mislukking te doemen, maar tevens om de zorg voor de verdere Europeesche ontwikkeling ernstig te vergrooten. Wie de Italiaan- sche uitspraken, de verhandelingen in de Parijsche en Londensche parlementen met aandacht gevolgd heeft, kan zich niet meer losmaken van den indruk, dal er in die landen krachten aan het werk zijn, die tegengesteld moeten werken aan de diplomatieke koers. De diplomaten trachten alle oorlogs gevaren zooveel mogelijk te bezweren doch daartegenover staan de machtige invloeden, die aan geen vrede denken, doch alle aandacht geconcentreerd heb ben op het vormen van een machtig oorlogsblok. En een coalitie-oorlog moet, bij den tegenwoordigen stand der bewapening onvermijdelijk tot een aan valsoorlog leiden. Men stelt zich niet ermede tevreden de bewapening van het eigen land te vergrooten en te verbeteren, maar men heeft Europa redds overdekt met een uitgebreid net van militaire verdragen. De eigen bewapening wordt door deze militaire blokken geweldig vergroot en overschrijdt dus verre het kader van een nationale verdediging. Daarbij wordt met veel ijver getracht, hét bestaan van zulke militaire overeenkomsten te loo chenen. De mededeelingen van den Franschen gezant Taittinger, van de Fransche bewapeningscommissie, waar bij het bestaan van een Fransch-Tsjechi- sche militaire alliantie duidelijk blijkt, terwijl tevens duidelijk blijk gegeven wordt van het bestaan van militaire af spraken met de Italianen, werden direct gevolgd door tal van officieele demen tis, zonder dat deze in hun formuleering overtuigend konden werken, daar zij niet tegen de mededeelingen van Tait tinger gericht waren, doch tegen de in het buitenland daarop gebaseerde con clusies. Dat is een spel met woorden, want de regelen, van het Oostpact stel len practisch niets anders voor, dan een militair verbond. Nu leidt het aangaan van een militair verbond niet alleen tot de versplintering van Europa, doch tevens schept het een vruchtbaren bodem voor agressieve plannen. De verklaringen van generaal Baistrocchi, den Italiaanschen staats- secretaris van Oorlog, betreffende, het recht van Italië tot actie en aanval zijn daarvan de inleiding geweest. In de Fransche Kamer heeft de voorzitter van het luchtvaartcomité Laurent verklaard, dat de Fransche luchtvloot in staat was een offensieve rol te spelen; generaal Denain zegt op het congres van het na tionale luchtbeschermingscomité van Frankrijk, dat men in staat was, vol doende macht te ontwikkelen, om aan „repressaille” te gaan denken! Voegt men aan de onthullingen van Taittinger over de besprekingen in de legercommissle de mededeelingen toe van Maurin, waarbij hij zegt, dat Frank rijk het recht van doormarsch door Bel gië heeft, dan is het doel van deze plan nen overduidelijk. De Italiaansche generaal Douhet ziet het luchtwapen als de beslissende factor in een aanstaande oorlog. Van het be gin van den oorlog af moet het lucht wapen zich van de heerschappij in de lucht verzekeren en de vijand moreel en materieel vernietigen, voordat deze nog tot een aanval is overgegaan! Het luchtwapen als drager van het offensief moet doordringen tot ver in het vijan delijk gebied. Daarmede ontstaat ’t volgende beeld: De niet meer te bestrijden mili taire bondgenooten scheuren Eluropa in vijandelijke blokken en bemoeilijken het herstellen van ’1 internationale evenwicht. Zij vergrooten door het samen vatten van de weerkrachten van verschillende naties de wapen kracht en overschrijden op ge vaarlijke wijze het maximumcijfei der nationale verdedigingsbewa- pening. De strategisch-tactische plannen staan sterk onder invloed van de militaire mogelijkheden, die hei luchtwapen biedt. DE JONG s NIEUWSBLAD CIl i. 2. 3. het iten ko- leb- we bben n ’t ins Cl> 01- Verschijnt DirisdHj'H- Vrydagsavonds. Leesgeld ff. p. p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. Douwt Egbert» EOrhe Priefcta Heereft-’Baat Baai-T*b^k. AAetan^e aas «QbatEkoDu

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1