Buitenlandsclie Revue. DE IN DE PUP D0UWE EGBERTS De Bolswardsche Courant en Westergco III. V. O. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 FINLAND. DE Reparatie Elastieken Kousen n Bulkcorsets f Gordels HOFSTEDE Woensdag 1 Mei 1935 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Boekhoud- en Belastingzaken No. 35 MAAR.... Groote voorraad Onderdeelen en Banden B 31^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Ingezonden Mededeelin^en mis a re- aan illlllll HEEREN-BAAI D-E Rood IS et. perrons HEEREN-BAAI Paars 10 ct per 'h ons Advertentiön per regel: Woenadagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschynt Dinadags- Vrjjdagaavonda. Speciale inrichting voor aan alle merken Auto m o bielen O o o o o o o o 3 o DIEFSTAL. Procesverbaal zal worden opgemaakt tegen A. C. die op heeterdaad werd be trapt op het stelen van grafversieringen (marmergruis en schelpen) op het kerk hof alhier. BFANDSMA’s WINKELS. 10 Eieren 19»/2 ELFSTEDENRIJWIELTOCHT. De eerste medaille voor de Pinkster- Maandag te houden Elfdstedenrijwiel- tOcht is weer binnen gekomen. Door be middeling van de fa. D. H. van Wieren, rijwielhandelaren alhier, is door de Ba- tavusfabrieken te Heerenveen een verg, zilveren medaille disponibel gesteld. De Commissie hoopt, dat het voor beeld van de Batavusfabriek die in deze tocht een reclame-object voor haar be kend fabrikaat zien, door meerdere fa brikaten gevolgd mag worden, waardoor de aantrekkelijkheid voor de tocht en vaardigheidsrit verhoogd wordt. Makkum UITSLAG VERLOTING. De damclub „O. K. K.” te Makkum hield j.l. Zaterdag een verloting van ver schillende nuttige en fraaie voorwerpen in hotel „de Zwaan”, waarvan de uit slag is als volgt: 1ste prijs viel op no. 450; 2e op no. 545; 3e op no. 674; 4e op no. 969; 5e op no. 312; 6e op no. 971, 7e op no. 306; 8e prijs op no. 433. het iten ko- leb- 36 iet aet I in rdt 'ut ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI BAAI-TABAK ONGELUK. Toen het 17-jarig knechtje B. v. d. W. van den groentenhandelaar Terpstra al hier, hedenmorgen de venterswagen uit de garage wilde rijden had hij het on- van onze handelsbalans met Finland te verminderen. Nu de heer Serlachius mef frissche in drukken naar zijn land is teruggekeerd, zou het niet onverstandig zijn, om eens na te gaan op welke wijze de handels- verbindidgen met Finland kunnen wor den vergroot en verstevigd. NAT. CRISIS COMITÉ. De opbrengst van de Zaterdag ge houden open schaalcollecte ten bate van het Nationaal Crisis Comité bedraagt f 225.—. geluk uit te glijden, waardoor hij onder een der wielen van de zware kar viel. Met hevige pijnen is hij opgenomen en naar huis vervoerd. Overbrenging naar het ziekenhuis werd niet noodzakelijk geacht. Men vermoedt dat schouder en borstkas iets gekneusd zijn. Arum UITSTEL VERLEEND. 29 April 1935. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Minne Huizenga, dienst plichtige van de lichting 1928, wonende te Arum, uitstel van opkomst voor her halingsoefeningen verleend tot een door den korpscommandant te bepalen datum in 1936. andere kant weer tegengesproken. We zullen dus met positieve feiten nog even geduld moeten doen. De conferentie te Stresa, over welke schitterende omgeving we in een voor vorige revue iets verteld hebben, heeft tot nu toe bitter weinig resultaat opge leverd. De Duitsche luchtbewapening is een der eerste en meest verontrustende problemen op deze conferentie geweest. Vooral Engeland maakt zich hierover bezorgd. De1 „Daily Telegraph”, het groote Engelsche dagblad, zegt, dat de Duitsche luchtmacht tegen de Engelsche luchtmacht staat in verhouding 2:1. De supprematie van. de Duitschers is niet slechts numeriek, doch ook wat de kwaliteit aangaat. De geheele Duitsche vliegtuigindustrie staat op oorlogsbasis en daartegen is momenteel geen Engel sche organisatie opgewassen. Gelukkig kunnen we na al dat wapengeklettei ook even wijzen op een uiting van wer kelijke vrede. Het door de Labourpartij en het Vakverbond in Engeland gepubli ceerde 1 Mei-manifest, doet een beroep op de georganiseerde arbeiders om met alle ten dienste staande middelen den oorlog te keeren en aan te sturen op een versterking van het Volkenbondsgezag De haat tusschen de volken, de vernie tiging der burgerlijke vrijheden en de krankzinnige handelsoorlog hebben slechts ineenstorting en werkloosheid gebracht. Alleen internationale economi sche samenwerking zal ons uiteindelijk niet alleen de wereldvrede oplossen, maar ook het vraagstuk der billijke ver- deeling van de overvloedige rijkdom, welke de moderne productiemiddelen ter beschikking hebben gesteld, beant woorden. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel IF Telefoon No. 12 De Finsche groot-industrieel Colonel Gös te Serlachius heeft kort geleden ons land bezocht. Hij was op doorreis van Marokko, Spanje, Frankrijk naar zijn land, in Amsterdam afgestapt, en in zijn gezelschap bevond zich de Europeesche VOETBAL. Zondagmiddag half drie speelde Fries land I tegen C. A. B. I voor de neder laag wedstrijden. Voor de rust speelde C. A. B. tegen den wind, maar wist over het algemeen het beste deel van het spel te behouden. Individueel zitten er in deze Leeuwar der eerste klasse club fijne spelers, maar het noodige samenspel ontbrak te dik wijls om goals te kunnen maken en bo vendien was het schot vaak meters naast. Wel is het C.-doel nu en dan in gevaar, maar Friesland weet soms van een opgelegde kans niet te profiteeren, daarentegen speelt ons C. A. B.elftal een bijzonder goede wedstrijd. De stand wordt voor de rust 1-0 voor C. A. B. Na de rust, wanneer C. A. B. het wind- voordeel heeft, golft de aanval op en neer. Zoo nu en dan is een Friesland- aanval even gevaarlijk, maar onze ach terhoede is op haar post. Spoedig na de rust weet C. A. B. met een fijne goal 2-0 te maken Dan een overtreding in het doelgebied bezorgt aan Fr. een strafschop die in een doelpunt wordt omgezet, 2-1. Nu pakt Friesland even beter aan en is be slist sterker, een goed opgezette bal door de Fr.-midvoor geeft 2-2. Dan is het woord weer aan de C. A. B.ers die er met een goede aanval 3-2 van maken. De tijd is bijna verstreken, als in de laatste minuut de Leeuwarders nog gelijk maken. Een mooie wedstrijd met een resul taat dat zuiver de krachtsverhouding tusschen deze twee elftallen weergeeft. Dit eerste begin van de n^derlaag- wédstrljden is voor C. A. B. zeer hoop vol die bedankt had, de heer K. Hellinga werd benoemd. De heer H. Rienks te Baijum werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht, terwijl in de vaca ture Hellinga, de héér E. Salverda te Welsrijp werd gekozen. Sneek OPENING HAWATSO TE SNEEK. In de groote amusementstent van de Hawatso op het Martiniplein vond Za terdagmiddag de opening van deze Han del- en Watersporttentoonstelling plaats De voorzitter van het comité, de heet E. Priester, sprak eenige welkomstwoor den tot de genoodigden en woorden van dank voor alle ondervonden medewer king, waarna hij aan burgemeester De Hoop het woord gaf voor diens ope ningsrede. De burgemeester herinnert er aan, dat het Dag. Bestuur in den beginne niet sympathiek stond tegenover het verzoek om het Martiniplein af te staan. Toen evenwel de vrachtrijdersvereeniging haar ruimte wilde afstaan gedurende deze week hebben wij gaarne toestemming en medewerking verleend. Dat op deze ten toonstelling eeijf goede plaats aan de watersport is afgestaan, Is logisch, daar Sneek toch immers het centrum voor deze sport in het Noorden is. Hij hoopt dat, begunstigd door mooier weer dan thans, velen naar de Hawatso zullen komen. Namens de Kamer van Koophandel voor Friesland spreekt de heer Eriks: Op het monument op den afsluitdijk staat de volgende spreuk: Een volk dat leeft, werkt aan zijn toekomst. Zoo denkt men ook nog in Sneek ge lukkig. Het heeft ons getroffen, dat men hier zooveel moois op dit gebied heeft samengebracht. De ondernemers hebben wel veel gedurfd. De K. v. K. wenscht U het allerbeste met de tentoonstelling. Vervolgens spreken nog de heer Nie- meijer van Groningen als voorzitter van de N. N. W. B., de heer R. de Vries als vice-voorzitter van de Unie voor Water- toeristen, de heer F. P. Vermeulen van IJmuiden, namens het Nat. Com. tot be vordering van Vischafzet. De laatste biedt het tentoonstellingscomité 20.000 porties visch aan. Nadat de heer Priester de sprekers voor hun wenschen heeft bedankt, deelt hij mede dat het heden juist 35 jaar ge leden is dat de heer E. Tosi Fascino zijn eerste tentoonstelling organiseerde. Hierop werden aan den jubilaris en zijn echtgenoote een gekleurde ets van de Waterpoort en verschillende bloem stukken aangeboden. Intusschen is de tentoonstelling voor het publiek geopend en maken ook wij een tocht langs de keurige stands. Er is heel wat te zien op allerlei ge bied, maar vooral op watersportgebied. Zoo is er nog een afdeeling Klein Wa- BRANDJE. In den njacht van Zondag op Maandag ontstond er brand in een houten hokje, staande achter de woning van den heer W. A. v. d. Hoek aan ’t Laag. Direct werden politie en brandweer gealar meerd, die spoedig ter plaatse waren. De brandweer kon evenwel onverrichter zake naar huis toegaan, daar de buren van Van der H. met emmers water kans hadden gezien het felle vuur te blusschen De burgemeester was mede direct aanwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. schoonheidskoningin van 1934, de Fin sche miss Toivonen. Hierdoor viel de aandacht iets meer op Colonel Serla chius, dan anders wellicht het geval ge weest ware. Toch was het interessant om enkele oogenblikken met den heer Serlachius te praten, vooral omdat Fin land een der weinige landen van Europa is, die de ellende der crisis niet kent, en waar de werkloosheid tóï zeer kleine proporties is ingeschrompeld. Wij vroe gen Colonel Serlachius, of deze gunstige berichten wéér waren en hij kon het niet ontkennen, al mocht niet gelegd worden dat de depressie geheel en al de Finsche grenzen was gepasseerd. Ook voor Fin land was de handel met het buitenland teruggeloopen. Ook voor Finland waren de exportprijzen niet bevredigend. Maar Finland’s munt is op het Pond Sterling ingesteld en Engeland is de hoofdafne mer van de Finsche producten. Vandaar, dat de gevolgen van de Pondendaling, die voor de goudlanden zoo ruineus moeten worden genoemd, Finland niet deerden. Van den geheelen Finschen import gedurende 1934 kwam 22.8 uit Engeland, naar Engeland ging van den 1934-export niet minder dan 646.8 De tweede plaats wordt door Duitsch- land ingenomen 20.7 van de Finsche importen kwam uit Duitschland en naai Duitschland werd 10.1 van den to talen Finschen export uitgevoerd. Doch hier ligt niet de hoofdreden van de gunstige Finsche economische con junctuur. De basis hiervan is het feit, dat circa 59.6 van de bevolking (in 1933 groot 3.7 millioen zielen op een oppervlakte van 388.217 vierkante kilo meter) op het -land woont, weinig be hoeften kent, dus zeer eenvoudig leeft, terwijl een groot gedeelte van de in dustrie ingesteld is op de voorziening in de eigen betioeften. Daarbij komt, dat de export-industrie zeer arbeidsinten sief is, grootendeels agrarische produc ten betreft (bbter, eieren, kaas, hout) en bovendien papier, carton eetc. welke van de rijkelijk in het land voorkomende cellulose-soorten worden vervaardigd. Voor deze artikelen, hoofdzakelijk hout en papier bestaat een behoorlijke vraag, zij het momenteel tegen slechte prijzen. Doch dan komt het eenvoudige leven der Finnen voor den dag; zij heb ben niet veel noodig, produceeren een groot gedeelte van hun dagelijksche be hoeften zelf. Lage prijzen, doen de luxe verminderen, maar beïnvloeden hun nor male materieele leven niet. De Finsche handelsbalans met ons land is voor Finland actief, d.w.z. dat Finland dus meer naar ons exporteert dan het land van ons betrekt. Hierover wisselden wij met Col. Serlachius van gedachten. Indien ons land te dezen op zichte een groote activiteit zou ont plooien, was de mogelijkheid niet uitge sloten, dat deze Finsche méér-export zou verminderen. Er bestaat in Finland een goede sympahie voor ons land en het zou dus niet aan medewerking ont breken, wanneer wij in die richting zou den willen sturen). Op agrarisch gebied zijn wij in zeke ren zin concurrenten; ook wij exportee- ren graag zuivelproducten. Een verhoo- ging van den Ne'derlandschen import in Finland zou dus specialiteiten betreffen en koloniale waren. Het is in dit ver band typeerend, dat de heer Serlachius bij zijn bezoek aan de bloemen-tentoon- stelling te Heemstede op den Nederland- schen export van bloembollen naar Fin land wees als middel om de passiviteit we- )ben n ’t ins Middenstraat OlVIlLJ MAKKUM - Winsum COÖP. BOERENLEENBANK. 29 April 1935. De leden der Coöp. Boerenleenbank kwamen onder voorzitterschap van den heer S. Miedema in jaarvergadering bij een. Aan het verslag over het jaar 1934 ontleenen we het volgende: Het aantal leden der Bank bedraagt 109. Er werden in genoemd jaar 26 spaarbankboekjes uitgereikt, terwijl de inlagen op 54 boekjes werden terugbe taald. Aan het einde van het jaar waren 326 spaarbankboekjes in, omloop. De rente bedroeg na 1 Augustus 3.2 Nieuwe voorschotten werden niet ver strekt, het aantal bedroeg 15. De rente bedroeg na 1 Augustus 4.75 zonder dat provisie werd geheven. Veelvuldig werd gebruik gemaakt om de uitbeta lingen van de veehouderijcentrale via de bank te doen plaats vinden. Het reserve fonds steeg tot f 16787.34. Rekening: Ontvangen werd in loopen- de rekening f448275.31, aan spaargel den f 50994.27, aan terugbetaalde voor schotten f650.aam rente van voor schotten f983.23 en aan rente in loo- pende rekening f15415.40. Uitgegeven werd aan terugbetaalde spaargelden f85471.25, in loopende aan renten een kening f415571.70 en bedrag van f 13501.17. De balans sloot met een totaal inkomsten en uitgaven van f361757.17. De aftredende voorzitter, de heer S. Mie dema werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van den heer Jepma, ’i naar GROOTZAND SNEEK Het Duitsche Nationaal So- 1 cialisme Wat wil Italië? i Herstel van het Koningschap in Griekenland? Engel sche luchtbewapening en vredeswil. Wanneer we even in onze herinne- ring terugroepen heit beginstadium van het Nationaal Socialisme in Duitschland, dan frappeert het telkens weer hoe onder schoon klinkende leuzen in die dagen de groote massa is bedot, en de ware be doeling van deze partij onder vage alge- meenheden was bedolven. Ook in de eerste maanden dat deze richting in Duitschland de macht veroverd had, is men slechts heel langzaam begonnen be paalde denkbeelden te propageeren, tot dat men na amper 5 jaar de macht in handen te hebben, thans openlijk voor het ware principe van het Nationaal So cialisme durft uit te komen. Geen gods dienst meer, is het parool, geen liefde meer, zegt de groote vrijdenker Luden- dorf. Uw God is Hitler, zegt weer een andere warhoofden om dit doel te bereiken, verbiedt men de geestelijken de vrije verkondiging van het Woord Gods. We hebben wel eens in de laatste maanden een vergelijking gemaakt tus schen het Russische communisme en het Duitsche Nat. Socialisme, maar tot een vergelijking kwamen we eigenlijk niet. We kunnen beter spreken van een over eenstemming, maar dan wint het Duit sche systeem het in geraffineerdheid. Rusland en het Communisme, het openlijke brute geweld. Men sluit een voudig de kerken en maakt er bioscopen van. Duitschland doet het cynischer. Men stuurt de opgroeiende jeugd naar zoogenaamde werkkampen om daar ont trokken te worden aan het ouderlijk en geestelijk toezicht, de zielen te verder ven en na een tijdsverloop van een jaar in de maatschappij terug te voeren, op zijn minst geestelijk bedorven. Duitsch land vermoordt niet de verkondigers van Gods Woord bij massa, zooals in Rus land, neen, men bergt hen op irï con centratiekampen. Wat blijft er over van de roerende passages in het boek van Hitler: „Mein Kampf”, dat de Christelijke leer en het Christendom de basis is van de Natio naal Socialistische staatsleer? Heeft ooit een leider zóó zijn eigen woorden ver draaid? De laatste klap op de vuurpijl is nu weer de opheffing van alle Christelijke, Katholieke en burgerlijke bladen. Binnen drie maanden, aldus deze "verordening, moeten alle Katholieke en Christelijk- Protestantsche bladen verdwenen zijn. Nu was in den laatsten tijd de censuur op deze bladen zóó scherp, dat men zoo goed als niets meer durfde beweren, op gevaar af verboden te worden. Te be grijpen, dat een dergelijke pers zoo goed als ongenietbaar werd. Een officieele statistiek toonde aan, dat in twee jaar tijds de verkoop van dagbladen met ruim drie milliard is afgenomen. Binnen kor ten tijd kunnen nu de Nat. Socialistische bladen het volk het barbaarsche meng sel van heidendom en neo-Christelijke opvattingen ingieten. Arm Duitschland De groote Mussolini heeft vorige week aan een persvertegenwoordiger gezegd: We krijgen dit jaar nog geen oorlog. Bedoelt de Italiaansche dictator hiermee dat men nog niet geheel klaar is, oorlog te voeren? Heeft diezelfde Mussolini ook njjet gezejgd, dat er eten millioen bajonetten klaar staan om de Europee sche vrede te waarborgen? en dan weer gezien naar de oorlogstoebereidselen te gen Abessinië? 60.000 man en 1000 vliegtuigen benevens groote hoeveelhe den van de meest moderne vervoermid delen, zijn aan de Abessynsche grens aangekomen. Er blijkt tusschen woord en daad toch nog altijd een groot ver schil te bestaan. In; Griekenland is volgens de laatste berichten de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat ex-koning George weer als Ko- ning kan terugkeeren. In Parijs is door vooraanstaande Grieksche monarchisten een bespreking gevoerd met ex-Koning George, die met het oog op de komende parlementaire verkiezingen in Grieken land een overwinning van de monar chisten niet uitgesloten achten. Deze berichten worden evenwel van DE JONG s NIEUWSBLAD ÜD Leesgeld fr. p. p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct o. kwartaal. Cl> 01-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1