Bezuiniging hel uiachlwnnrd. Buitenlandsclie Revue. UI. U. H. UIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Belastingzaken di niz Kant SNEEK»Singel 58 DLUlV BOLSWARD alle Donderd. D"E IN DE PIJP/ I DOVWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI BAAITABAK Reparatie aan alle merken Automobielen De Bolswardsche Courant en Westergc>o MAAR.... Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. '4 Woensdag 8 Mei 1935 31^2 Jaargang No. 37 en IF bepaald Arum Makkum zich de maar ook in Verachynt Dimadagö- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor 5 Mei 1935. Onze plaats heeft Zondag een druk Baarderadeel RAADSVERGADERING. 6 Mei 1935. De raad der gemeente Baarderadeel Witmarsum A d vo r t o n t i n per regcI Woensd.igsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. bezoek gehad van vreemdelingen. Met auto’s en fietsen gingen allen een kijkje nemen naar de bollenvelden. De berich ten, foto’s en het prachtige zomerweer hebben hier veel toe bijgedragen, ’t was alleen maar jammer, dat in het laatst van de week meer dan de helft der bloemen waren afgesneden, zoodat men enfkele gedeelten te zien kreeg. 5 Mei 1935. Bevorderd van de derde naar de vier de klasse van de Chr. Landbouwwinter- school te Franeker onze plaatsgenoot A. Walsma. Wederom moet er f77 millioen bezui nigd worden op onze Staatsuitgaven. Het is een groot bedrag, vooral in dezen tijd ,nu er reeds zooveel bezuinigd is. De bezuiniging ware dan ook beter afbraak te noemen, want voor een groot deel wordt het geld eenvoudig gevonden door opheffing van allerlei instellingen, van welker nut wij bij de oprichting volko men overtuigd waren. Op die manier is bezuinigen een klein kunstje! Over ie gevolgen van dit soort bezuiniging ma ken wij ons niet druk. Als de begrooting maar sluit en daarna.Ie déluge. Neen, prettig doet dit allernieuwste Staatsstuk van het Kabinet-Colijn niet aan. Maar één ding staat er in, wat fei telijk in iedere Nederlandsche huiskamer aan den wand als tekst moes't hangen. De opmerking n.l., dat ook al zou de depressie wijken, er toch gerekend moet worden op het inrichten van onze sa menleving op veel bescheidener voet dan waarop zij voor 1929 gebaseerd was. Hiermede wordt officeel erkend, dat Nederland is teruggebracht tot een mo gendheid van de zooveelste rang en. dit jaren lang zal blijven. Voor 1929 waren onze landsgrenzen even ruim als thans, maar onze econo mische beteekenis in de wereld was die van een groote mogendheid. Onze han delsvloot was veel te groot voor de voorziening in onze eigen behoeften, onze veestapel was veel te groot om ons volk te voorzien van vleesch, melk, boter en kaas, onze kippen legden eenige milliarden eieren pe|r jaar meer dan in ons land verkocht konden worden, wij kweekten veel te veel fruit, kool, bloem bollen, vingen te veel visch, in één woord wij hadden bijna van alles te veel. Dat teveel leverden wij aan het buitenland en uit dezen handel vloeide onze vooraan staande positie voort op de economische ranglijst. Dat is tharts uit. Andere landen koopen ons teveel niet me|er. Zij zijn te arm geworden, hun munt is te veel in waarde gedaald (waardoor zij meer voor onze artikelen moeten betalen) of en dit is de hoofd zaak zij trachten zelf voort te bren gen, wat wij hun vroeger leverden. Dat is niet zoo eenvoudig. Men stampt nu eenmaal geen visschersbevolking uit den grond, men toovert nu eenmaal niet in enkele jaren een magere Poolsche koe om in Friesch stamboekvee, men kan uit dunne melk geen vette Hollandsche kaas kazen en ook het veredelen van ons Westlandsch fruit, het kweeken van onze bloembollen, e.d. is geen werkje van een paar jaar. Maar men pro beert. En zoolang men dit alles nog ge brekkig doet, is meb met dat gebrekkige tevreden en troost men zich met de ge dachte: al doende leert men. Sommige specialiteiten van ons land zal men vermoedelijk nooit leeren „na maken”. Wij betwijfelen of de Holland sche bloembol ooit te evenaren is en de Hollandsche Meike|rs en de Hollandsche boter. Dat zijn nu eenmaal „spécialités de la maison”, en zoodra het evenwicht weer hersteld is, zullen wij daarvan de wereldleverantle weer terug krijgen. Maar andere artikelen kan 't buitenland met wat oefening en ondervinding even goed voortbrengen als wij en daarvan zijn wij de leverantie kwijt voor altijd. Daarop doelt de uitlating van onze Re- geering, dat onze samenleving nog jaren lang op veel bescheidener voet geba seerd zal moeten blijven. Dat is wat wij aanjpassing noemen. Die aanpassing wordt echter nog door iets anders noodig gemaakt. Niet alleen moeten wij inkrimpen omdat het bui tenland ons teveel niet meer koopt, maai ook kome|n wij voor de vraag te staan, of wij sommige bedrijven maar altijd door met overheidssteun in stand moe ten houden, ofschoon het artikel dat zij leveren veel te duur is. Zoo wordt bijv, de graanprijs in ons land door de Re- geerinigsmaatregelen op ongeveer 10 gulden gehouden, terwijl de wereldmarkt nog geen f3.is. Men voelt, dat op deze wijze1 iedere aanpassing onmogelijk wordt. En juist die aanpassing wenscht de Regeering te bereiken, liefst zoo snel mogelijk. Zij wenscht dit o.a. te doen door de loo.nen omlaag te drukken, niet alleen voor haar eigen ambtenaren, particuliere bedrijven. Zij kan daarop druk uitoefenen bij de werkverschaffing, de steun aan werk- loozen, enz. Vooral dit punt van het bezuinigings- Het regeeringsjubileum van Koning George van Engeland In Duitschland nog weinig groot nieuws. De opstand op de Philippijnen. Japan versterkt zijn luchtvloot De algemeene toestand in Amerika. Het 25-jarig regeeringsjubileum van Konfing George van Engeland is een ge beurtenis die door het geheele Engel- sche volk met groote geestdrift gevierd is. Maandagmorgen is het feest ingezet met een plechtige dankdienst in de be roemde St. Paulskerk te Londen. De straten waardoor de jubileerende vorst, in een glazen koets, getrokken door acht schimmels naar de Kathedraal reed, wa ren prachtig versierd. Honderdduizenden menschen stonden langs den weg ge schaard en juichten den Koning en zijn Gemalin hartelljk toe. Gisteravond om 7.20 uur sprak de ju bileerende vorst door de radio tot zijn volk. Niet alleen in Engeland, maar ook in de verste tot dit Rijk behoorende dee- len is dit jubileum met groote vreugde gevierd. In Canada, New Foundland werden door de padvinders een keten van kamp vuren ontstoken. Ook in Zuid-Afrika werden door Zoeloe’s den geheelen dag krijgsdansen ten beste gegeven. Australië organiseer de ’n millioen shilling Jubileum'fonds tot bestrijding van de moederstefïte, terwijl 10.000 pond sterling beschikbaar gesteld werd voor de verstrekking van warme maaltijden aan werkloozen. In Britsch- Indië, Calcutta, te Nieuw Debli en meer andere streken zou dit jubileum met groote luister worden gevierd. Koning George is gedurende zijn 25-jarige re- geeringsperiode een harde werker ge weest, een voorbeeldig echtgenoot, een goede vader en grootvader. Zijn sport is zeilen, visschen en de jacht. Boven dien een groot liefhebber van postzegels. Zijn uitgebreide collectie is een van de belangrijkste van de wereld. Ondanks zijn hooge leeftijd ziet men hem, wan neer de staatszaken zijn aanwezigheid in Londen noodzakelijk maken, in de vroe ge morgen in Rotten Row paardrijden Door de radio is zijn ernstige rustige stelm zeer bekend en vooral zijn Kerst boodschap aan het Engelsche volk wordt altijd zeer gewaardeerd. Geen wonder, dat het geheele Engelsche volk dit vor stelijk jubileum spontaan en met groote geestdrift viert. We hebben in onze vorige revue wat meer uitvoerig stilgestaan bij de toe stand speciaal op kerkelijk gebied en voor wat de vrijheid van drukpers be treft in Duitschland. Ook deze week is er over dit onderwerp weer heel wat te zeggen, maar we zullen ons deze keer alleen maar bepalen tot de vermelding dat de algemeenei toestand er nog gelijk is, of misschien wanneer men eens on partijdig inlichtingen zou kunnen krijgen er zeer waarschijnlijk heel wat ontstel lende berichten gelanceerd kunnen wor den. We willen voor vandaag onze reis eens even verder uitstrekken. Allereerst een bericht uit Manilla. Wanneer ge uw aardrijkskundige kennis even opfrischt, dan weet ge dat dit een deel is van de Philippijnen. Op dit ge noemde Manilla nu is een opstand uit gebroken. Telegraaf- en telefoonlijnen zijn doorgesneden en op vele plaatsen kwam het tot bloedige botsingen tus schen de politie en de oproerlingen. Vol gens de laatste berichten blijkt evenwel dat de troepen erin geslaagd zijn de op standelingen terug te dringen die zich nu terug getrokken hebben op de plaats Calamba, waarheen ook de hoofdmacht der rebellen zich heeft verschanst. De tot dusver geleden verliezen worden geschat op 70 dooden en 100 gewonden. We reizen nu van de Philippijnen even naar Japan. Het gaat wel een beetje vlug maar in gedachten zijn die afstanden mi niem. De algemeene' bewapeningsmanie die op ontstellende wijze door onze Euro- peesche landen waart, heeft ook zijn weerslag gevonden in Japaft. Voor het groote aantal Sovjet Russische gevechts vliegtuigen door dit land in het verre Oosten gestationneerd, is voor de Japa i- sche generale staf een welkome aanlei- SCHOOLNIEUWS. Mei 1935. Aan de vakschool voor meisjes te Frarjeker werd van de lie klasse naar de opleiding voor costuumnaaister bevor derd onze plaatsgenoote Tj. Rienks. Aan de Chr. Landbouwschool eveneens te Franeker werden bevorderd tot de He klasse R. van der Leij, S. Bruinsma en E. Feenstra. Va de Ille naar de IVe klasse Y. Sinnema. MET ZIJN MOTOR TE DUIVEN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Donderdagmorgen is de heer H. van Huet, adjunct-directeur van de C. A. M. I. Z. te Arnhem door een) doodelijk on geval getroffen. Toen hij zich na een verblijf in Duitschland per motorrijwiel naar Arnhem begaf, is hij onder de ge meente Duiven, omstreeks half zes, door onbekende oorzaak met een snelheid van ongeveer zestig kilometer per uur tegen een langs den weg staanden boom ge reden en op slag gedood. De heer Van Huet, die 28 jaar oud was, stond om zijn ijver en plichtsbe trachting bij de C.A.M.l.Z. in hoog aan zien. Hij was sedert zes jaar in het be drijf werkzaam en kon op een uitsteken de staat van dienst bogen. Vele plaatsgenooten zullen heer Van Huet wel herinneren als leer ling van de R. Z. S. JUBILEUM. Zondag 12 Mei a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat mej. KI. Rosier bij wij len P. de Jong en mevrouw J. de Jong- Zeilmaker in dienst trad en sedert dien zonder onderbreking tot heden in de zelfde dienst is gebleven. En van nabij weten wij, dat dit 40 BLOEMBOLLEN. Mei 1935. De tulpenvelden staan hier al gauw in vollen bloei. Zondag kwamen vele bloemliefhebbers de velden bezoeken. In het volgende blad hopen we een wat uitgebreider verslag te geven van de pracht die de tulpen ten toon spreiden. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tF Telefoon No. 12 ding te wijzen op een dringend noodza kelijke uitbreiding van de Japansche luchtmacht. Het bewapeningsplan dat thans aan den; keizer ter goedkeuring zal worden voorgelegd, en dat zich over een tijdsbestek van vier jaar zal uit strekken, beoogt een versterking van de luchtvloot van 800 tot 1000 vliegtuigen. Het aantal luchtregimenten zal verdub beld worden. De voor dit ingrijpende plan voor versterking van de luchtmacht noodige gelden zullen ongeveer 49 mil lioen yen bedragen. De vraag of het groote bedrag ook in Japan niet nuttiger besteed zou kunnen worden, zullen we oils voorloopig maar niet in gaan ver diepen. Ten slotte willen we nog evens iets vertellen over de stormen, aardverschui vingen, enz. enz. die in de laatste tijd telkens inf Amerika plaats vinden. Vrij dag en Zaterdag j.l. heeft boven het Mississippi-gebied een noodweer ge woed dat aan zeventien personen het leven koste. Te Louisville zijn van 150 huizen de daken weggewaaid, maar wat van veel erger omvang is, dat zijn de zandstormen die voortdurend in het middetn-Westen woedden en die reeds onnoemelijke schade hebben aangericht. De bovengrond, het vruchtbare grond- deel in Amerika is over uitgestrekte vlakten weggestoven. Gedeeltelijk is de ze toestand de schuld van de boeren zelve die gedurende de jaren, dat de tarweprijzen hoog waren, op de eens zoo vruchtbare velden roofbouw hebben ge pleegd, met als onvermijdelijk gevolg, dat de grond is verarmd en nu tijdens de periode van droog weer tot stof ver anderd, dat de krachtige voorjaarswin den doet wegstuiven. De Amerikaanschc regeeiring heeft nu een crediet van 80 100 millioen dollar beschikbaar gesteld voor het aanleggen van boomgordels, grasvelden, dammen, en terrassen om daardoor te verhinderen dat de boven ste grondlaag door de wind wordt opge jaagd. Ook de werkloozenzorg is voor de Vereenigde Staten een probleem van zeer groote beteekenis. Om een klein denkbeeld te kunnen krijgen over de omvang van deze werkloosheid vermel den we o.m. dat in de staat Louisiana 367000 personen staan aangewezen op de werkloozenuitkeering. Het parlement heeft nog steeds geen beslissing geno men over het al of niet betalen van een bedrag van drie millioen dollar per maand als bijdrage van de Staat tot deze werkloozensteun. 6 Mei 1935. Door B. en W. van Wonseradeel is de gemeenteraadsverkiezing bepaald op Woensdag 19 Juni a.s. 3 Mei 1935. De Makkumer Gymnastiekvereen. (dir. de heer Postma van Sneek), hield heden avond een uitvoering in hotel „De Zwaan”. De heer S. Hofstra als inleider, roept allen een hartelijk welkom toe en spreekt er zijn voldoening over uit dat er niet tegenstaande de slechte omstandigheden nog zoo’n groot publiek belangstelling voor de vereeniging betoont. Verder zegt spreker, moet men de verwachting niet te hoog stellen, daar de vereen, een tijdje in zwijm heeft gelegen en in korten tijd onder haar nieuwen leider is opgeklom men tot wat ze nu weer is. Ik hoop ech ter, dat U allen een gezellige avond moogt hebben opdat ook door U aller medewerking de Gymn. Vereen. weer op kracht mag komen. Hierna werden 15 gymn.nummers uit gevoerd, welke met herhaald handge klap door het publiek, als een bewijs van tevredenheid, werden beantwoord. Tijdens de uitvoeringen zoowel door de jongeren als ouderen, was het op le zaal doodstil wat een bewijs mag wor den genoemd dat men de spelers met aandacht volgde. Voor de pauze en ma het laatste Gymn.nummer trad de heer Joh. Brand- sma op als goochelaar, die er de slag van heeft het publiek in spanning en verbazing te houden. In de pauze werd een rollade en een taart verloot. De erste viel ten deel aan Tolsma en de tweede aan vrouw Sj. Faber. Na afloop der uitvoering werd aan den Dir. een stuk Makkumer aardewerk geoffreerd en de vergadering met dank aan de aanwezigen voor de belangstel ling, door den inleider gesloten. program zal op geweldig verzet stuiten en voor de partij-politiek een heerlijke kluif opleveren. Voorloopig heeft de Regeering haar f 77 millioen dan ook nog niet binnen”. En toch zal dat noodig zijn, want zelfs met deze maatregelen is het laatste woord nog niet gesproken, daarvoor gaat de inzinking te snel. jaren zijn geweest van nauwgezette en trouwe plichtsvervulling en van ijverige werkzaamheid en hartelijke toewijding. Aan blijken van belangstelling zal het de jubilaresse dien dag wel niet ontbre ken. BAKKERIJ-WEDSTRIJDEN. Het succes van de vakwedstrijden, uit geschreven door de Bolswardsche Bak- kersvereeniging ten bate van het Crisis Comité, is thans reeds in alle opzichten verzekerd. Het getal aangiften heeft in de afgeloopem week de verwachtingen van heit Bestuur overtroffen. Vooral op den vooraf bepaalden sluitingsdag kwa men er nog zooveel aangiften binnen, dat tot verlenging moest worden beslo ten. Na a.s. Zaterdag 11 Mei kunnen even wel geen deelnemers meer worden inge schreven. De groote Doelezaal zal 22 en 23 Mei als wedstrijd-lokaliteit ingericht worden. Diverse plannen betreffende attractie worden nog steeds uitgewerkt, waarvan een krachtige actie voor het gebruik van „melkbrood” zeer zeker een eerste plaats zal innemen. Met recht mag dus verwacht worden,, dat niet enkel de bakkers, doch ook an- deire groepen der bevolking op 22 en 23 Mei naar Bolsward zullen optrekken om instemming te betuigen met het lofwaar dig streven van de Bolswardsche Bak- kersvereeniging, waarvoor reeds meei dan 70 medailles en eereteekens werden toegezegd, waarvan de medailles van H. M. del Koningin en van Minister Steen- berghe en de 14000ste Carroussel Kneed machine van het Landbouwhuis te Sneek de deelnemers zullen aansporen om deze keer het bewijs te leveren, dat Brood nog steeds is: het bestel en goedkoopste volksvoedsel. CABARETAVOND IN DE DOELE. De heer Galama, de nieuwe exploitant van de Doele, organiseert Donderdag avond ter gelegenheid van de overne ming van dit bedrijf een vroolijke avond, muziek, dans, cabaret en diverse attrac ties, kortom elk wat wils. Het kan wel eens een leuke, gezellige avond worden en naar we hopen voor de nieuwe exploitant een aansporing meer dergelijke feestavonden te organi- seeren. DE TWEEDE FRIESCHE ELFSTEDEN- RIJWIELTOCHT EN VAARDIG- HEIDSRIT. Regelmatig komen bij het Secretariaat de aanvragen om toezending van formu lieren binnen en niet alleen uit onze provincie, ook uit N.-Holland, Gelder land, Overijssel en Groningen is er, af gaande op de ingekomen aanvragen, be langstelling voor deze tocht. Het zou de werkwijze van de Com missie veel vergemakkelijken wanneer de adspirant-deelnemers niet te lang met het verzenden van hun inschrijf-for- mulieren wachten. Met het oog op de te bestellen me dailles, nummers, enz. moeten alle aan giften voor 27 Mei in ons bezit zijn. OPENBARE LEESZAAL EN BIBILIOTHEEK „BOLSWARD EN OMSTREKEN”. Het aantal uitgeleende boeken be droeg over de maand April 656, t.w. 622 uit de eigen bibliotheek en 34 uit die van Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg 215, n.l. 12 dames en 203 heeren. HEEREN-BAAI Paars ol- Saw i het ten ko- *eb- we bben 'n 't ins n- - 36 rdf I u? 1 HEEREN-BAAI D E Rood 15 ct. per 'k ons 10 ct. per ons 50 ct. per pond BAAI No. 1 40 ct per pond BAAI No. 2 30 ct. per pond BAAI 25 25 ct. per pond DE JONG s NIEUWSBLAD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. iet .iet t in Alle soorten verkrijgbaar in ponden, halfponden, onsen en halfonsen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1