Zullen uie een moeien zomer Krijgen 'I Buitenlandsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo lil. 0. d. lilEüFF 1 Reparatie aan alle merken Automobielen Dr. A. A. EECEN Elastieken Kousen n Bulkcorseis I Gordels HOFSTEDE f Stadsnieuws. Boekhoud Groote voorraad Onderdeelen en Banden INGEZONKEN /TUKKEN is AFWEZIG en Belastingzaken dUUFt Middenstraat □IVlIU MAKKUM - 312Ü2 Jaargang Woensdag 15 Mei 1935 No. 39 en A. i- A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prigs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavunds. Speciale inrichting voor Jïtiet :en ;o- eb- NATIONALE RECLASSEERINGSDAG, Zaterdag 18 Mei a.s. 36 et iet in rdt dezelfde verhouding af! In dezelfde ver houding namelijk, waarin het aantal zon nevlekken toeneemt. En als niet alle voorteekenen bedriegen, zal heit aantal zonnevlekken in de komende wekeni en maanden nog veel grooter worden en het droogtegevaar steeds verminderen. Het is in wetenschappelijke kringen een bekend fejit, dat de zonnevlekken in vermeerdering en vermindering onder worpen zijn aan een rythme van circa 11 jaarl Dikwijls is men daarom reeds van meening geweest, dat en niet ge heel ten onrechte na zoo’n 9_ tot 11- jarige periode het heele klimaatbeleid van die afgeloopen jaarserie zich nog eens herhaaltI Daarom moet het thans van belang zijri eens na te gaan, wat de jaren 1835 en 1836 ons voor tempera- tuursverschijnselen brachten. Die zomer was (1836) zelfs over het algemeen vrij koel. En de buren 1835 en 1837 want ook zij moeten geraadpleegd wor den, daar dergelijke perioden nooit ge heel mathematisch juist verloopen, waren vrij evenwichtig in hun uiting. Als we dat alles rekenen, is het gevaar voor een nieuwe droogteperiode vrijwel verval len! En als men eens om zich heen kijkt, dan blijkt, dat ook in andere landen geen buitengewone klimatologische bijzonder heden waar te nemen zijn, waaruit wij zouden kunnen besluiten, dat we weer een drogen tijd tegemoet gaan. Integen deel, alles wijst op voldoende neerslag. Wij zijn dus beslist verlost van de droge periode. De overgan'g naar de vol gende vochtige klimaattoestand heeft weliswaar erin zekere tijdsduur noodig hoogstwaarschijnlijk zal de zomer 1935 juist in die overgangsperiode vallen, maar daarmede is de droogte toch ten einde. Daarom hebben wij in den aan staanden zomer nóch in zuiver-meteoro- logisch opzicht, nóch in zuiver-meteoro- opmerkelijk afwijken van de gewone normen te verwachten; al zullen de va- cantieweken niet zoo zonnig zijn, als in 1934, de keerzijde van dit is de waar schijnlijkheid van een goeden oogst! En dat is belangrijk genoeg voor ons om niet te spreken van onzen landbouw om alle persoonlijke nadeelen en onge- rieven te vergeten I. ve- >en 't ns Er wordt met recht wel eens geklaagd dat er door het houden van openbare in zamelingen, bloempjesdagen, enz., wat al te dikwijls een beroep wordt gedaan op den liefdadigheidszin van de bewo ners van ons larid. Pas heeft men vooi een of ander goed doel iets geofferd (buiten de geregelde bijdragen aan plaatselijke vereenigingen, aan de diaco nie, enz.) of men ziet alweer reclame maken voor een andere inzameling, col lecte, bloempjesverkoop of wat dan ook. ’t Is werkelijk altijd weer wat anders en ik hoorde onlangs iemand op geprik- kelden toon vragen: houdt dat gebedel nooit eens op? Nu lijkt het mij niet verstandig, zich geprikkeld te gevoelen, als anderen zich de moeite getroosten een goed doel te munitiefabrieken die een groote bestel ling nog willen en kunnen uitvoeren. Dat zelfs bondgenooten van Italië wapens en munitie zenden aan Abessinië is mis schien in uw oog een eigenaardige toe stand, maar strookt toch geheel met de vaak gebruikte uitdrukking: van je vrien den moet je het maar hebben. Wat doet nu Abessinië tegen deze be dreiging uit het beschaafde Europa? Het heeft zich gewend tot den Volkenbond, maar.dit instituut durft tegen de groote broer Italië niets te ondernemen, bijgevolg blijft er niets anders over dan ook te mobiliseeren en te trachten zijn huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Maar laten we nu even een ander on derwerp nemen De mededeelingen over de hoegroot heid van de Duitsche luchtmacht hebben bij de andere Europeesche mogendheden een eenigszins nerveuze stemming te weeg gebracht. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft thans aan alle leveranciers van vliegtuigen en vliegmotoren een brief gezonden waarin het hen waarschuwt, dat in verband met de versterking van de Britsche luchtmacht groote bestellin gen kunnen worden verwacht, terwijl hun tevens wordt ve|rzocht de bestaande bestellingen spoedig af te werke|n, ten einde gereed te zijn voor de komende nieuwe opdrachten. Uit dit bericht vali met groote zekerheid op te maken, da» de vliegtuigbouw in Engeland met koortsachtige haast zal worden aange vat. Het regeeringsjubileum van den En- gelschen Koning, waarover we in onze vorige revue met enkele woorden ge sproken hebben, is nu weer achter den rug. Met ontzaggelijke geestdrift is dit feest door het geheele Engelsche volk gevierd. Natuurlijk was het middelpunt van deze 'feestviering Londen en het Buckingham Palace, de residentie van den jubileerenden vorst. J.l. Zaterdag was het een feestdag voor de kinderen. Niet minder dan 70.000 schoolkinderen waren in de gelegenheid gesteld een deel van de schitterende stoet te zien. De terugtocht van; deze stoet door de hoofdstraten van het West. End, Oxford-Street, Piccadilly Circus, enz., werd een zegetocht. Uit de vensters van Selfridges werd me|t goudkleurige confetten gestrooid. Wanneer we dan ten slotte nog even zien naar Duitschland dan trekt de nog altijd fel oplaaiende kerkstrijd onze aan dacht. Door de rijksbisschop Müller was een manifest opgesteld tegen de toeneming van 't heidendom in Duitsch land. Dit manifest is door de geheime staats politie in beslag genomen. Het manifest was in opmerkelijk krachtige bewoor dingen vervat voor iemand, die zelf door de kerkelijke! oppositie is gecritiseerd wegens zijn ketterij. Dit feit werpt een duidelijk beeld op de onderdrukking die van regeeringswege op de godsdienst wordt toegepast. Betreffende de gespannen verhouding tusschen Praag en Berlijn in verband met de onrechtmatige arrestatie van een Duitscher op Tsjechisch grondgebied, is er nog niet veel nieuws te vermelden. Tsjecho Slowakije staat er op, dat de gearresteerde weer naar Boheemsch grondgebied teruggevoerd zal worden en bovendien bestraffing van de ontvoer ders. Wordt door Duitschland niet aan deze eisch voldaan, dan moet het scheidsgerecht voor deze geschillen, waarvan prof. Eysinga voorzitter is, in actie komrin. Laten we hopen, dat de onrust in Europa niet nog meer verscherpt wordt. CONCERT CRISISCOMITE. Het Concert der Strijkorkest-klassen van de Sted. Muziekschool te Leeuwar den, waarnaar hier in de kringen der muziekliefhebbers met belangstelling was uitgezien is een zeer mooie avond geworden. Al waren de verwachtingen (waar tevoren was gewezen op de in derdaad bijzondere kwaliteiten van den heer Sterck als lesgever) erop gespitst iets goeds te zullen hooren niettemin was dit samenspel van leerlingen toch een volkomen verrassing. Zoowel in het klassieke als in het lichtere genre kregen wij een uitvoering te hooren van prima gehalte, en zoo ooit dan heeft men thans kunnen constateeren wat jeugdige ama teurs onder degelijke, en vooral vak kundige leiding kunnen bereiken. Het ensemble, bestaande uit le en 2e violen, alten, celli en contrabas (totaal 18 strij kers) bezit een ongemeene frischheid van tóón, vrij van onzuiverheden zelfs in de hoogste rioten van het positiespel. ledei die bijv, wel eens een aantal violen „uninoso” de hoogste tonen op de kwint heeft hooren aanstrijken weet wat dit zeggen wil. De stokvoering (bedoeld is hier het gelijkelijk op- en neergaan der strijkstokken) deed aangenaam aan en gaf een denkbeeld van de zorg en accu ratesse aan dit onderwijs besteed. De klankverhouding was vooral in het mij- denregister volkomen in evenwicht; in de hoogte kwamen de le violen iets te scherp naar voren zoodat bij het spelen INTREDE Ds. P. BOERMA. Ds. P. Boerma werd Zondagochtend iij de Broerekerk, als predikant bij de Vereeniging voor Evangelisatie, alhier, bevestigd door Ds. J. C. van Herwerden van Groningen. In de stampvolle kerk deed de nieuwe predikant des avonds zijn intrede, voor welke gelegenheid hij tot tekst had ge kozen 2 Kor. 4:7: „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten.” Naar aanleiding van deze tekst deed hij uitkomen, dat de inhoud van zijn prediking te Bolsward zal zijn: Schuld vergeving door het bloed van Jezus Christus. Na de preek volgden de gebruikelijke toespraken, waarbij ds. Boerma zich richtte tot zijn bevestiger, de kerkvoog dij en kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente, hun dankend voor de welwil lendheid om doop- en belijdenisdiensten te verleenen aap de Evangelisatie. Hij hoopt ook verder op een prettige wijze te kunnen samenweirken. Verder zegt hij dank aan het bestuur van de Evan gelisatie vereeniging voor de prettige ontvangst en zijn collega’s voor hun aanwezigheid, terwijl de organisten èn hun helper, de koster, onderwijzend per soneel niet werden vergeten. Tot slot hoopt Ds. Boerma ook in zijn nieuwe gemeente veel trouw en vriend schap te mogen ondervinden evenals dat in zijn vorige gemeente het geval was. Uit de Krim was een autobus vol be langstellenden overgekomen. Daarna werd de nieuwe leeraar toe gesproken door den heer P. Oord, voor zitter van de Evangelisatie Vereeniging, die daarna liet zingen Ps. 119 9: „Doe bij Uw knecht weldadigheid, o Heer!” Van de aanwezige collega’s ds. A. Groot van Exmorra, ds. A. D. Wumkes van Burgwerd, ds. A. A. van Ruler van Cubaard en ds. H. C. van Deelen van Oosterend sprak de laatste de nieuwe collega toe, terwijl de heer E. Westerhof OOR-, NEUS- en KEELARTS LEEUWARDEN Vrijdag 17 Mei tot en met Zondag 2 Juni Dat de zomer van 1935 even warm zal worden als die van zijn voorgangers, zal na de kille inzet van de anders zoo zon nige Meimaand welhaast niemand meer gelooven; maar de vraag, of de zomer van 1935 ook weer zoo droog zal zijn als die van verleden jaar, dat is een kwestie, die van grooter belang is! Wanit we hebben in de jaren 1933 en 1934 groote verliezen aan neerslag moe ten constateeren, zoodat de grondwater spiegel overal zeer sterk gedaald is; een derde zomer met ontroereikende regenval zou ongetwijfeld catastrophale gevolgen hebben! Want dan zou de landbouw het slachtoffer worden. Doch, om alle be zorgdheid meteen maar weg te nemen: de zomer van 1935 zal beslist niet te droog uitvallen! Wat geeft ons het recht deze voor spelling te doen? In de eerste plaats wil len we dan eraan he|rinneren, dat de cy clonen boven den Atlantischen Oceaan, die na een lange rustpauze in de na- herfst van 1934 opeens weer begonnen te spoken, gedurende den winter in aan tal en hevigheid sterk zijn toegenomen, zoodat de tweede winterhelft een groot aantal stormdagen heeft gebracht. Wel iswaar is ’t aantal cyclonen in de laatste helft van April weer sterk verminderd, maar is dat nog geen reden om daarin een terugkeer te zien naar de toestand van vorigen zomer, aangezien de vor ming van temperatuursstoringen en kli- maatwijzigingen juist in Mei haar jaar- lijksch minimum pleegt te bereiken! Een principieel verschil tusschen dit voor jaar en dat van verleden jaar kan men ook reeds zien in he|t feit, dat ditmaal de van de oceaan uit komende storings- zönes bijna ale over Nederland via Middel-Europa naar Midden-Rusland trekken en dat de tijdelijk verflauwende werkzaamheid der cyclonen zijn oorzaak vindt in de hooge luchtdruk aan de Westkust van. Europa. In het jaar 1934 lag het luchtdrukgebied juist boven N.- O.-Europa verankerd, dus in tegenover gestelde richting! Op die manier be houdt dus ook in tijden van geringere werkzaamheid der cyclonen de Wes telijke strooming in Europa de overhand en daarmede ook de toevoer van voch tige lucht. Bovendien was het geheel en al in te genspraak met de klimatologische erva ringen in ons klimaatgebied, dat dezelf de anomalie van het jaargetijde drie jaar behouden zou blijven. Daar er nu reeds twee zomers achtereen ’n droge warmte heeft geheerscht, is het slechts weinig waarschijnlijk, dat ook de derde, thans voor de deur staande, van dezelfde soort zou zijn. Dat juist voor de weersomstandighe den van een bepaald jaargetijde de werk zaamheid der zonnevlekken van groot gewicht is, mag als bekend veronder steld worden! Hoe staat helt nu met deze vlekken?.Nadat op de heele zonne schijf verleden zomer een opmerkelijke rust heeft geheerscht, begint het aantal zonnevlekken weer stelrk toe te nemen! Het minimumaantal is ruimschoots ge passeerd. En daar juist dat vlekken-mi- nimum altijd samen gevallen is met de perioden van de minste neerslag, in ieder geval voor wat betreft de breedtegraad, waarop Nederland ook voorkomt, nelemt het gevaar, dat de zomer van 1935 even droog als die van 1934 zal worden, in op de kwint eenige tempering daar aan het ensemble ten goede zal komen. Van Hdndel’s 5e Concerto Grosso voldeden de beide Allegro’s het best; het Largo kon een nog weeker toon produceeren, terwijl in ’t Menuet, dat ietwat te zwaar werd betoond alsnog de deinende, wie gende cadans werd gemist. Het beroem de Largo van Handel, ongetwijfeld aan allen het best bekende, was echter niet het best vertolkte nummer; niets toch is schooner dan deze plechtige melodie zich te hooren uitzingen in warmen toon en devote exprrissie; want houdt men hier den toon te strak dan ontstaat er iets van houterigheid dat nog wordt geaccentu eerd door de permanente begeleidings figuur der onderstemmen die dan tot „zagen” dreigt te vervallen. Mozart’S „Kleine Nachtmusik” daarentegen kwam al heel goed voor den dag; zeer mooi vooral klonk de mysterieuze begelei ding van de 2e violen en alten in het middengedeelte der Romanze (trouwens de alten trokken meermalen de aandacht door hun mooi geluid). Voor het Menuet gelden hier dezelfde bezwaren als bij dat in Hdndel’s Concerto; het weird te zwaar betoond, niet aleen bij de violen, maar ook bij de bassen, die het sterke maatdeel te zeer aandikten inplaats van dit luchtig aan te stippen. Het tempo was zeer juist gekozen.; immers het Me nuet van Mozart’s dagen was langzamer en driftiger van beweging dan onze he- dendaagsche Concert-Menuetten, maar daarbij kan de vertolking met soepele acctenten beelden oproepen der gepoe derde pruiken en sierlijk révérences uit den Rococo-tijd. Van de belide Ameri- kaansche volksliederen muntte het laat ste (gespeeld „con sordini”) uit door een geluidspracht welke het ensemble nog in geen ander stuk bereikte. Een heerlijk boeiende klankenweelde omruischte de mooie bekende volksmelodie en schonk daaraan een omlijsting van sublieme poëzie. Met dat al deed de heer Salvato re Sterck zich kennen als een hoogst be kwaam dirigent, rustig in zijn beweging, duidelijk en scherp bij zijn aangeven, suggestief van gebaar. Als solist gaf de leerling Leenderi Glimmerveen in Dancla’s Rêverie een proeve van knap en goed onderlegd vioolspel, dat vooral uitkwam in de ca dens me|t de lastige dubbelgrepen. Ove rigens had het orkest bij het begeleiden gerust nog wat meer kunnen inbinden. Als vocaal-soliste zong Nel Schaaf- Rodenhuis met haar vol en klankrijk or gaan een viertal liederen. De heer D. Steensma, voorzitter van het Crisis-Comité, bedankte in welgeko zen bewoordingen Orkest-klasse en Leeraar voor dezen prachtigen avond en was daarbij volstrekt de tolk van alle aanwezigen. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 naar W GROOTZAND SNEEK B Italië en Abessinië. De Europeesche wapenindustrie. Engelsche vliegtuigbouw. Het jubileum van den Engelschen Koning. De Duitsche kerkstrijd. De Duitsche menschenroof. Het meest actueele buitenlandsche nieuws van de laatste dagen is wel de ontwikkeling van de gespannen verhou ding tusschen Italië en Abessinië. In de binnenlanden van Afrika woont ergens een zwart volk, waarvoor het brave Italië veel belangstelling koestert. Die menschen, zoo redeneert men in Italië, zijn achterlijk en barbaarsch. Dat volk moet de veredelende invloed van de Europeesche beschaving ondergaan en nu wil Italië zich geheel vrijblijvend met die moeilijke en ondankbare be schavingsarbeid belasten. Dat deze hoog geroemde Europeesche beschaving door Italië zal worden ingevoerd met de hulp van honderdduizenden bajonetten, past natuurlijk juist in dat beschavings- systeem. Wat is er eigenlijk in al die jaren na den wereldoorlog nog bitter wriinig ver anderd in onze menschelijke samenle ving. Ook nu weer trekken duizenden Italiaansche jongelieden met bruisende geestdrift uit naar de Afrikaansche woes tijn om met de kreet: „leve Italië!” te strijden of zoo noodig te sterven. Onwillekeurig stelt men zich de vraag: met wat recht Italië zich deze taak op de schouders legt. Deze vraag kan men met een zeer bekend feit uit den laatsten tijd beantwoorden, n.l. met wat recht annexeert Japan Mandsjoerije? Expanl- siezucht natuurlijk. De lokkende bodem schatten van dit Afrikaansche rijk wer ken prikkelend op den Italiaanschen landhonger. Er moet eert motief gevon den worden, waarop voor het oog van de wereld een ingrijpen van Italië ge rechtvaardigd is en dat motief is precies hetzelfde, wat Japan gebruikte tegen Mantsjoerije. De Europeesche beschaving kan vol gens het Italiaansche blad „de Giomalë d’Italia” (de spreekbuis van Mussolini) niet toestaan, dat de toestand van anar chie! en slavernij in Abessinië nog lan gen tijd voortduurt. Italië met zijn ge heel gemoderniseerde oorlogsindustrie; stuurt nu reeds maanden achtereen oor logsmateriaal naar Oost-Afrika. Abessi nië daarentegen moet zijn wapenen en minutie betrekken uit andere landen. Geen nood. Er zijn genoeg Europeesche bevorderen en wie eens even nadenkt over het groote zegenrijke werk, dat verricht kan worden met de kleine bij dragen van U en mij en van zeer velen, zal zijn geprikkelde steimming zien over gaan in een gevoel van dankbaarheid, dat anderen er hun tijd en hun hart! aan geven, om door vele kleintjes een monument van naastenliefde te stichten. Zaterdag a.s. komt er wéér wat an ders. Reclasseeringsdag. Een vreemd woord. Nooit vam gehoord. Nooit eerder aan gegeven. Ik doe er niet aan! Nu schrijf ik dit stukje in De Jong’s Nieuwsblad om U in allen ernst voor te houden: daar moet ge wél aan doen. Hier is naastenliefde te geven van de hoogste soort. De reclasseering wil men schen redden van ondergang en zedelij- ken dood. De reclasseering richt zich tot de diep gezonkenen, die in de gevangenis boeten voor misslagen en vergrijpen en die, uit de gevangenis komende, dreigen nog verder af te glijden, tot schade en schande vart zich zelf en onze geheele maatschappij. De Reclasseering steekt de reddende hand toe aan de ongelukkigen, die in de samenleving slechts koele oogen en kou de harten ontmoeten. Zij maakt dat er hoop komt in de harten der warfhopen- den. Het is ntiert in enkele regels te zeg gen, welk een onschatbaar werk van op heffing, in het belang van de geheele samenleving dagelijks wordt verricht, ook vooral door gevangenisstraffen langs den weg der voorwaardelijke ver- oordeeling te voorkomen. Hier werken alle gezindten mede voor heltzelfde hooge en mooie doel. He laas moest de Regeering haar steun be duidend inkrimpen. Toen aan een reclasseeringsambte- naar gevraagd werd, waarom hij zonder vergoeding zich zoo voor zijn werk in spande, was zijn korte antwoord: Om de liefde Gods. Aan dit eenvoudige, maar klare ant woord behoef ik niets toe te voegen. Het is om diezelfde liefde Gods dat ik mijn medeburgers te Bolsward opwek, om a.s. Zaterdag niet voorbij te gaan aan het werk van menschenredding. H. EISMA. Bolsward, 13 Mei 1935. DE JONG s NIEUWSBLAD i Leesgeld fr. p p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. ■j- .14 )!-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1