Buitenlandsche Revue. I IJ III. V. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken li Reparatie aan alle merken Automobielen Opti- en pessimisme. Stadsnieuws. -L Groote voorraad Onderdeelen en Banden 31= Jaargang Woensdag 22 Mei 1935 No. 41 1F st. I leerlingen Rijkszuivel- A dve r t e n t in per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagen timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschil nt Dlnsdags- Vrljdagsa vends. Speciale inrichting voor herhaaldelijk inschakeling van „de melk- broodactie” is toegezegd. Het strekt zeer zeker onzen Burgemeester van wie we trouwens steeds de meeste welwillend heid gewend zijn tot eer, dat Z.E. ook in dit opzicht zijn gewaardeerde mede werking heeft willen verleenen. RIJKSZUIVELSCHOOL. Eervol ontslag Directeur de heer W. Keestra. Bij Kon. Besluit is met ingang van 36 et iet f in rdt van -het en 10- eb- ve- >en ’t ns >1- COLLECTE RECLASSEERINGSDAG. De j.l. Zaterdag gehouden collecte voor de nationale reclasseeringsdag heeft opgebracht f93.21. Een mooi resultaat wat voor een groot deel te danken is aan de ijverige verkoopsters van de speldjes. De Commissie brengt aan allen een woord van hartelijken dank voor deze spontane medewerking. opwekkend voor zichzelf en voor an deren en zijn gezegde kan als een too- verwoord werken tegen groot en klein verdriet, kan de kindertranen drogen, die op het schoolschrift vallen, doch ook een koestering zijn voor sterkeren, die een oogenblik bukten voor de slagen van het lot, kan hen weer opheffen, het zelfvertrouwen weer teruggeven en dat alles door de streelende koestering van het hoopvolle „het zal wel gaan” Maar dat andere „het móét gaan” dat is de vlam, die het vuur ont steekt, dat is mannelijk! Dat spant de pezen, strekt de spieren,, scherpt geest en zinnen en wacht den strijd af met opgeslagen vizier eln fonkelend oog! Dat spreekt hij, die doorzet om iederen prijs, tegen duizend zwartgalligen eni moppe raars, die hem eendrachtig verlammen getooide omgeving en vielen direct maar met de deur in huis. Aanleiding tot ons bezoek menheer Keestra is Uw verzoek om eervol ontslag. Asjeblieft geen interview, was z’n ant woord. En dan wetten we dat verder aan dringen nutteloos is. We hebben toen maar op goed geluk enkele vragen ge steld. Was U de eerste Directeur aan deze Rijkszuivelschool? Neen, de school is in 1904 begonnen onder leiding van den heer Swierstra. In Maart 1906 ben ik benoemd en zooals U weet, onafgebroken gebleven tot nu toe. Het was nu Maart 29 jaar. Was U vroeger ook in de zuivelin dustrie werkzaam? In zekeren zin weL Ik ben 5 jaar zui- velconsulent geweest in Noord-Holland en toen 5 jaar secretaris van den Frie- schen Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. Deze laatste connecties kwamen U zeker goed te pas in Uw nieuwe betrek king? O zeker, het is altijd gemakkelijk en goed veel kennissen te hebben. Er is zeker nogal ’dikwijls verandering wat betreft de leeraren aan deze school geweest? Ja, begint U daaraan asjeblieft niet, die lijst zou geweldig lang worden. Zijn er in die jaren ook groote veran deringen in de te doceeren leervakken aangebracht? Natuurlijk, we moeten geregeld met den tijd meegaan en ons best doen het onderwijs op hooger plan te brengen. Is er steeds een voldoend aantal leer lingen geweest? O zeker, behoudens enkele schomme lingen vrij gelijk, maar altijd was de aan gifte ruim voldoende. Er is zekér aan het hoofdgebouw niet veel veranderd? Neen, behoudens kleinere inwendige veranderingen is het hoofdgebouw nog precies gelijk. Wel hebben we een nieuw teekenlokaal en laboratorium gekregen, wat dan ook dringend noodig was. We hebben hiermee ons vraaggesprek maar beëindigd. Van lange, niet zake lijke redeneeringen, is de heer Keestra, voor zoover we deze kennen, nooit een groote vriend geweest. VOETBALWEDSTRIJD BAKKERS VAKWEDSTRIJDEN. OPVOERING REVUE VAN NOORDEN BOS IN DE TRAMREMISE. SPELDJESVERKOOP. Alles naar we hopen ten bate het Crisis-Comité. Bovenstaande punten vormen het pro gramma van een buitengewone actie ten bate van het Crisis Comité, waaraan door ouderen en jongeren uit verschillen de kringen van Bolswards ingezetenen wordt deelgenomen. Bolsward heeft op menig ander ter rein meiermalen het bewijs geleverd door onderlinge samenwerking iets te kunnen presteeren, wat in andere plaatsen niet mogelijk is. Moge ook deze poging sla gen, dan zal dit ongetwijfeld de goede naam van „de oude Hanzestad” opnieuw bevestigen en hare inwoners tot eer strekken. Tegenover „het plaatselijk Comité voor het bakken van melkbrood”' zijn we verplicht excuus aan te bieden voor de voorbarig uitgesproken mededeeling in het vorig nummer dat dit Comité blijk baar was ingedommeld. dat op initiatief van den EdelAchtb. Heer Burgemeester in spoedeischende vergadering alsnog is besloten een groote Reclame optocht, betreffende de melkbroodactie, te organiseeren. Het Wedstrijd-comité zal zich hierover bijzonder verheugen, omdat bij het aan vragen van prijzen voor de wedstrijden met hun „het kan nooit goed gaan”. Is zoo’n mensch van de daad geadeld door genie en door kennis, dan is hij de man, die geschiedenis maakt, of hij nu Alexander de Groote of Julius Caesar, Napoleon dan wel Frederik de Groote heet. Zij hebben alle bewezen, dat het ging, wat zij wilden.om met een woord van Luther te spreken: „Und wenn die Welt voll Teufel war. te stellen voor de oprichting van een monument. Wanneer we ons dan vandaag een oogenblikje bezig houden met de Kerk strijd in Duitschland, dan moeten we di rect constateeren, dat de toestand voor de geestelijke leiders nog voortdurend slechter wordt. De herhaalde in beslag neming van het Berlijnsche Katholieke Kerkblad is voor de vicaris van het bis dom aanleiding geweest tot een krachtig protest. Als antwoord hierop volgden nieuwe Inbeslagnemingen en nieuwe beleedi- gingen door den rijksjeugdleider. De Nieuwe heidensche beweging wordt er van hoogerhand krachtig gesteund en de confessioneel religieuze werkzaamheden beknot en onmogelijk gemaakt. Een eigenaardige beslissing is dezer dagen gevallen in den gemeenteraad van Brussel. Het is reeds geruimen tijd geleden dat deze raad in openbare zit ting het besluit nam de tweie afgezette politie-commissarissen geen pensioen te verleenen. Deze beide heeren Angerhau- sen en Lieutenant waren de voornaam ste schuldigen in het bekende Brussel- sche olieschandaal. Deze beide heeren hebben evenwél nogmaals een verzoek tot den raad gericht en nu is deze kwes tie in geheime zitting besproken. Het resultaat is verrassend. De vroede vade ren die voor enkele maanden geleden eenstemmig van oordeel waren dat de beide commissarissen door hun knoeie rijen met de oliehandelaar Pauwels hun recht op pensioen hadden verbeurd, krij gen nu 37000 franc per jaar voor An- gerhausen en 33000 frcs voor Lieutenant. Deze heeren hebben dus niet te kla gen over de humane behandeling van dit vieze zaakje door de Brusselsche ge meenteraad en laten we tenslotte nog even vermelden dat het verkeer in de lucht er ook niet veiliger op begint te worden. We lezen den laatsten tijd nogal eens van een botsing tusscheh vliegtuigen. Dezer dagen nog in Moskou waar ’t grootste vliegtuig in de wereld, de Maxim Gorki tegen een kleiner vliegtuig ge botst is met het noodlottig gevolg, dat de grootste te pletter viel. Bij deze ramp lieten 48 opvarenden, onder wie vele knappe luchtvaart technici, helt leven. NIEUW ZAKENPAND. We hebben Zaterdagavond even een bezoek gebracht aan de nieuwe garage van den heer C. P. de Jager aan de Broerestraat. Het voormalige St. Vincentiusgebouw door genoemde firma aangeschaft, is op eenvoudige maar practische manier om gebouwd tot een moderne garage, plaats biedende voor ruim 30 auto’s. Over de geheele lengte van dit groote gebouw is een betonnen vloer gelegd en aan de zijkant, waar de tuin van den heer de Jager grensde aan dit pand, zijn groote schuifdeuren gemaakt, zoodat de auto’s, ingereden door ’t bestaande pand direct in de nieuwe garage kunnen worden ondergebracht. Voor de firma de Jager en, ook vooi vreemdeling en stadgenoot, die van een garage gebruik moeten maken, is dit nieuwe gebouw een groote verbetering. Het bij velen bekende bibliotheekzaal- tje is ingericht tot een toonkamer voor rijwielen ert onderdeelen, die nu ook veel beter tot zijn recht komen. DE NIEUWE WEG AFSLUITDIJK—HARKEZIJL Naar ons uit welingelichte bron wordt medegedeeld zijn de voorbereidende werkzaamheden voor deze nieuwe weg zoodanig gevorderd, dat zeer binnen kort de onteigeningsprocedure plaats kan vinden en daarna ook een begin met de aarden baan gemaakt kan worden. Volgens de teekening zal deze weg niet aansluiten op de bestaande brug bij Harkezijl, maar iets verder in de rich ting Wons loopen, zoodat een nieuwe brug gelegd moet worden over de Schraardervaart. Hierdoor wordt de scherpe bocht in de weg Harkezijl-Bols- ward daar ter plaatse vermeden. Naar de afsluitdijk toe komt er een brug over de Goyumervaart en bij de afsluitdijk komt een groot breed viaduct, teneinde het wegprofiel geleidelijk in de hoogte te doen aanpassen aan hooge dijk en lagere landen. De geheele breedte van de weg wordt ongeveer 25 meter, alles inbegrepen. In het midden een flinke breedte voor het snelverkeer en daar naast rijwielpaden en enkele gedeelten Er zijn slechts twee soorten men- schen: bij de eene soort gaat alles, bij de andere gaat niets. Zij zien overal moeilijkheden, vermoeden steeds, dat iets verkeerd zal gaan, wantrouwen al les en kunnen daarom bij iedere mis lukking een goedkoop triomfje beha len. Zij hebben het dan „van te voren immers gezegd”.Zulke pessimisten zijn eigenlijk meer te beklagen dan te Wanneer komt er oorlog? 1 Pilsoedski’s uitvaart De Kerkstrijd in Duitschland. Corruptie in België be loond. Veilig verkeer in de lucht Wanneer we het eerste opschrift als onderwerp voor deze revue beschouweri dan lijkt dit wel een beetje op de jaren voor 1914. Zit er dan zooveel oorlogs gevaar in de lucht? zult ge misschien vragen. Nu geheel zuiver is de atmosfeer niet en de koortsachtige bewapenings- manie die er ini onzen tijd door de ge heele bewoonde wereld rondwaart is zeker niet het juiste middel dit dreigen de oorlogsgevaar te verminderen. Ten opzichte van de kwestie Italië en Abes- sinië is bovenstaande vraag in veel er gere mate actueel. De laatste redevoering door den dic tator Mussolini gehouden, laat aan dui delijkheid niets te wenschen over. Voor hen die nog gemeend hadden dat deze kwestie door bemiddeling van den Vol kenbond kon worden opgelost, is ook die hoop vervlogen. Italië wenscht geen interventie, noch van Engeland, noch van Frankrijk en denk nu niet (zoo is ongeveer de redeneering van Mussolini) dat jullie in Europa nu maar kunt doen wat je wilt, neen.ik houd nog ge noeg bajonetten over in mijn eigen land om op elke verrassende wending van jullie politiek te kunnen reageeren. Niet alleen Italië houdt rekening mei een mogelijke oorlog, ook Abesstnië werkt met koortsachtige haast aan de mobiliseering van zijn weermacht. In groote hoeveelheden worden wapens aangekocht. Om slechts enkele cijfers te noemen. Er is in de laatste maanden voor 2 milioen thaler munitie gekocht en 5 millioen is besteed aan luchtafweerge schut. Duitschland, België, Tsjelcho Slo wakije, verdienen weer een extra duif met deze munitie leveranties. Wanneer Italië werkelijk deze oorlog aan Abessinië opdringt, dan zijn de moeilijkheden voor Italië niet gering. Tegenover de taaie, weinig behoeften hebbende Abessiniërs, die zich per dag met een handvol erwten kunnen voeden staan de wel goed gedrilde, maar toch ook eenigszins verwende Italianen. Het is niet de eerste oorlog door Italië in dit lan/d ondernomen. In 1896 hebben de troepen van de toen regeerende Meme- lik II de Italiaansche troepen verslagen. Men kan er van verzekerd zijn, dat Italië thans met een goed doordacht plan deze veldtocht inzet. Dat de uitgemer gelde en ten doode opgeschreven Vol kenbond ook nog maar iets succes in deze kwestie zal kunnen bereiken, be twijfelen we ten zeerste. De dood van den Poolschen dictator Pilsoedski is voor Polen een groot ver lies, de belangstelling en deelneming in dit land is dan ook buitengewoon groot. De uitvaart van deze Poolsche vrijheids held is een grootsche nationale manifes tatie geworden. Voordat het stoffelijk overschot per spoor vervoerd werd naar Krakau, waar de overledene in de graf kelder van de Poolsche koningen zal rusten, is op het paradeveld Mokotow een reusachtig défilé gehouden. De regi menten infanterie, cavalerie en artillerie de vliegers, de marine, het grensbe- scherminskorps hadden ongeveer een uur noodig om voorbij te trekken. De gemeenteraad van Warschau heeft besloten een millioen Zloty beschikbaar I Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus 1935 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den directeur der Gistermorgen werd ons medegedeeld, Rijkszuivelschool alhier, den heer W. Keestra, onder dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Bovenstaand berichtje was aanleiding, dat we den scheidenden Directeur he denmorgen even een bezoek brachten. We troffen hem in de ruime' werkkamer aan de voorkant der school met dat mooie uitzicht over de met jong groen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 veroordeelen, want zij kunnen hun on- willen, die zijn wieken willen verzengen gelukshuidje nu eenmaal niet uittrekken en staan meestal zelf hun eigen geluk in den weg! Al hun besluiten worden ver traagd en beïnvloed door het ettelijke malen overwegen van honderdduizend kleinigheden, overal meenen zij geva ren te bespeuren, overal koesteren zij angst voor ziekten of verwikkelingen, weten zij tal van verhalen op te dis- schen over waarschuwende voorbeelden, ongelukken, vergiftigingen, ingeslikte spelden en gebroken halswervels. Als zij een klein reisje willen maken, pieke ren zij eerst wekenlang over treinaan- sluitingen, bagageverzekeringen en toch zijn zij er innerlijk van overtuigd dat alles verkeerd zal gaan. Al is hel schilderijtje, dat zij willen ophangen, nog zoo klein, toch slaan zij voorzich tigheidshalve! een duimdikke spijker in den muur. Het zijn de menschen, die steeds bezwaren opperen, steeds drie of meer zijden aan een zaak zoeken, die er hoogstens twee heeft. Zij bereiden zich altijd voor op alle mogelijkheden, verzekeren zich tegen alle mogelijke en onmogelijke gebeurte nissen en worden daarom juist het slachtoffer daarvan. Het eenige, waar tegen zij zich niet verzekeren, is tegen hun eigen zwaarmoedigheid, tegen de taaivloeibaarheid van hun eigen bloed. Zoo vinden we er de te zorgzame moeder onder die haar kind, teneinde het tegen onheilen te beschermen, liefst onder een glazen stolp zou zetten: we vinden er de coupeuse onder, die steeds meent, dat er te>vemig stof is en bij iedere verandering zegt „dat zal niet kunnen”; we vinden er het oude juffer tje onder, dat voor geen geld van de wereld in een auto zou willen kruipen; voorts de professor, die pijnlijk-precies het benoodigde aantal calorieën voor zijn lichaam berekent, maar van angst om een graatje in te slikken, geen visch wil eten! Schopenhauer woonde, hoewel hij verkondigde geen prijs te stellen op het leven altijd gelijkvloers, wegens zijn angst voor brand. Al deze menschen zijn, hoewel of misschien juist omdat zij de meest grondige, al te grondige denkers zijn, In den omgang onprettige kameraden. Zij zijn de levenstheoretici, die het toch steeds moeten afleggen tegen de prac tici, de menschen van de wil en de daad. In hun omgeving verdort ieder vleugje van frisschen levensmoed en na tuurlijke vroolijkheid. Tenzij men met een onverwoestbare humor hun zwart galligheid bespot en er met nonchalan ce voorbijloopt of dat men, in een op welling van onbedwingbare daadkracht, de looden gewichten van hun pessimis me, die zij omgehangen hebben, af schudt. Het is een oeroude wijsheid, dat men voor het geluk geboren moet zijn. Aan leg zegt alles. De een draagt van zijn geboorte af de zwarte bril, de andere de rose en altijd zal de laatste de don kerste uren mooier en lichter zien dan de ander, die misschien den fraaisten Meidag als een donkere dreiging ziet. De Optimist, die bij alle kleine en groo- de dingen dels levens „alles kan” zegt en een veel prettiger mensch in den om gang. Daartegenover staat, dat hij daarom nog niet meer waarde als mensch behoeft te hebben. Dikwijls is een al te groot optimisme een teeken van geestelijke vervlakking, waardoor het- gevoel voor de tragische diepten, die ’t leven nu eenmaal kenmerken eenvou dig ontbreekt. Waarlijk groot en be- wonderenswaardig is thet opbouwende optimisme van den wil, die de afgron den scherp in het oog houdt en er zich van bewust is, doch desondanks zoo op de sterkte van zijn wieken vertrouwt, dat hij overal in slaagt, alle hindernis sen glansrijk overwint. Dat is de opti mist, die wereldgeschiedenis maakt. Het is iets anders of iemand vroolijk zegt: „Het zal wel gaan”, dan wel „hef móét gaan!’’ de eerste is vroolijk- DE BAKKERIJ-TENTOONSTELLINO TEN BATE VAN HET CRIS1S-COM1TE. De voorbereidende werkzaamheden voor deze vakwedstrijd zullen, wanneer deze courant verschijnt, voor een groot deel zijn afgeloopen. Heel wat werk is er verzet om alles op tijd voor elkaar te krijgen en de hoop is nu vooral ge steld op een iets gunstiger weer, dat de gelegenheid opent voor bezoekers van buiten de stad deze tentoonstelling en de daaraan toegevoegde attractie te be zichtigen en te bezoeken. Het program ma voor deze week is als volgt samen gesteld: Dinsdagavond 7 uur een voetbalwed strijd tusschen een elftal van de Rijks zuivelschool en een veteranen-elftal van C. A. B. De netto opbrengst van dezen wedstrijd komt ten goede aan het Crisis Comité. ’s Avonds is er ook de installatie van de jury voor de bakkerij wedstrijd. Deze installatie draagt een meer intiem karak ter en wordt gehouden in de bovenzaal Doele. Dan Woensdagmiddag 1 uur de ope ning van de bakkerijtentoonstelling in de Doele, door den EdelAcht Heer Bur gemeester S. J. Praamsma. Wat er precies allemaal op bak- kerijgebied te zien zal zijn, kunnen we U nog niet verklappen, maar dat de deelname groot is, weten we. Uit alle hoeken van de provincie zijn de inzen dingen binnen gekomen. De Jury zal hier wel weer voor een moeilijke taak komen te staan. Dan is er ’s middags om hali drie een/ groote optocht, speciaal in el kaar gezet voor de eet meer melkbrood actie. De samenstelling van deze optocht is als volgt: Muziekkorps. Ruiters. Melkbrood-auto. Dames in Friesch costuum. 200 schoolkinderen. Man met schild. Reclamewagen voor gebruik van zui vel. Praalwagen school. Deelnemers openluchtspel. Commissieleden. Route half drie: Vanaf Hollandia, Gr. Markt, Rijkstraat, Dij lakker, Kerkstraat, Broerestraat, Jongemastraat naar de Nieuwmarkt. Route 7 uur: Hollandia, Schildwijk, Nieuwmarkt, Rijkstraat, Appelmarkt, Gr. Markt, naar de Tramremise. ’s Avonds half negen de opvoering van een revue in de daarvoor zeer ge schikte tramremise. Deze revue is van onzen stadgenoot Noordenbos, een be kend schrijver van Friesche tooneelwer- ken, zoodat er naar alle waarschijnlijk heid een groote belangstelling voor deze uitvoering zal bestaan. De entree is zeer laag gesteld, zoodat ook dit voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn. Donderdag om 1 uur wordt de Ten toonstelling weer opengesteld en ’s avonds 8 uur vindt de verkoop plaats van de taarten en het gebak dat ter op luistering was ingezonden!. Ook Donderdagavond gaat het open luchtspel voor de tweede keer. Een goed opgezet programma, dat zeer zeker een ruime! bijdrage in den vorm van een batig saldo voor het Cri sis Comité zal opleveren. Ten slotte mogen we niet onvermeld laten; dat een groot aantal jongedames zich beschikbaar gesteld heeft voor de speldjesverkoop ten bate van het crisis comité. We veronderstellen dat niemand zal weigeren dit kleine offertje te schen ken voor een zoo mooi en nuttig doel. QI 017 Kant. SNEER, Singel 58 DLUlY BOLSWARD alle Donderd. üe V Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. n. kwartaal. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1