Buitenlandsche Revue. EED UERUIflARLOOSOE BROR UAR IRKOmSÏER. iiiiuis moinuii FRANEKER BLACKBOy De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. d. UIER FF Reparatie aan alle merken Automobielen N°7 J Elastieken Kousen Builccorsets Kerneis HOFSTEDE Uit den Omtrek Stadsnieuws. Piet Pruim Peinst: Hl IIDBI III11DIM Groote voorraad Onderdeelen en Banden i- l GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK^ Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 '/3 31212 Jaargang Woensdag 29 Mei 1935 No. 48 9 en IF )1- I Kimswerd eten 1 llllllllllllllllllllllllllllll A dver t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- VrtfdagsavondB. Speciale inrichting voor wedstrijden, die dan veelal het middel punt van de gesprekken vormen. Ook de K.V. „Wommels” mocht een S. D. A. P. (Soc. Dem. Arb. Partij). Vrijheidsbond. C. H. (Christ. Hist Partij). A.-R. (Anti-Rev. partij). V D. (Vrijz. Dem.). R.-K. (Roomsch Kath.). ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. 23 Mei 1935. Terwijl de monteur R. Kuipers alhier hedenmiddag aan het werk was, brak de ladder waarop hij stond. Door de val bezeerde K. zich aan rug en arm, zoo- dat geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Het ongeval laat zich thans goed aarr- zien. 9e prijs: D. Hoeben, Maandag, 6.10.55 385 M., 543 p. 10e prijs: D. Ruiter, 7.28.04, 350 M., 514 p. 11e prijs: Th. de Jong 739.56, 317 M., 447 p. 12e prijs: D. Hoeben, 9.48.31, 301 NL, 424 p. 36 et iet in rdt Ut 'tl ONTHOUDERS-VISCHCLUB. Deze club hield vorige week haar jaarvergadering. De verschillende punten der agenda werden vlot afgehandeld. De eerste wedstrijd zal worden ge houden op 2 Juni; de 2e op 16 Juni en vervolgens om de 3 weken. In de pauze werd een verloting ge houden. De prijzen zijn dit jaar te bezichtigen in de etalage van den heer H. de Bruin, Jongemastraat DE 2e FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Het slechte weer van de laatste weken was mede oorzaak dat de aangifte voor deze tocht niet zoo vlot liep als het vo rig jaar. De laatste dagen komen ze evenwel bij tientallen binnen en vooral na de mededeeling, dat de inschrijving deze week sluit, is het aantal aanvragen bij het Secretariaat nog buitengewoon groot. Het is nu maar te hopen, dat het weer ons dit jaar een beetje gunstiger gezind is. BONDSPARTUUR K.V. WOMMELS. 27 Mei 1935. Nu de weersgesteldheid eenigszins minder guur wordt, komt de tijd zoo langzamerhand voor de kaatsliefhebbers hunne sportiviteit en vaardigheid met de kaatsbal te toonen. Af en toe wordt et 7e" prijs: D. Hoeben, 17.54.59, 650 M., alreeds geoefend voor de aanstaandé No. 2. No. 3. No. 4. No. 5 No. 6. De stemming vindt plaats op Woens dag 19 Juni a.s. is vanaf ZATERDAG 25 MEI tot en met DINSDAG 11 JUNI afwezig. DE DRAVERIJ- EN GALOPPEERPARTIJ OP HEMELVAARTSDAG. Naar wij vernemen gaat de aange- kondigde draverij op Hemelvaartsdag niet door. Voor de draverij was nog wel vol doende deelname, maar de galoppeer- partij trok te weinig deelname. Dit verwondert ons we1! een beetje, omdat in deze afdeeling alle paarden uit de omgeving kunnen meedoen. Onjwilekeurig rijst de vraag: zitten we nu allemaal zoo in de put, dat er niets meer ondernomen kan worden? Zou de oude Bolswardsche geest van aanpakken en orgariiseeren ook reeds besmet zijn met de adem van het crisis* spook? Dat zou werkelijk jammer zijn. Een woord van hulde aan de initiatief nemers. kuifnen het eerlijk toegeven dat ook bei de daarvan aardig de slag beet hebben. De groote innerlijke saamhoorigheid die een kenmerk is tusschen Mussolini en het Italiaansche volk, vindt men bij Hitler en het Duitsche volk niet geheel in dezelfde mate. Vooral in het laatste jaar zijnj er groote groepen in Duitsch- land die zich niet meer met die nieuwe Duitsche geest kunnen vereenigen. We bedoelen hier meer speciaal het nieuw gepropageerde Duitsche heiden dom. Is e'r de laatste tijd een kentering merkbaar? De groei van de nieuw hei* densche beweging heeft vooral onder de landbevolking van Oost-Duitschland buitengewoon groote opwinding ver oorzaakt. Wanneer het Kerkdijk coty- flict niet spoedig wordt bijgelegd, dreigt er een splitsing onder de aanhangers van de partij te ontstaan, maar ondanks deze verontrustende berichten gaat de Rijksjeugdleider Baldus van Schirach rustig door de jeugd op te voeden in de Duitsche geloofsbeweging (lees heiden dom). In Juni zal te Lübeck een rijkszonne- wendefeest gevierd worden, waaraan twintigduizend jonge menschen zullen deelnemen. Het is nog maar kort geleden, dat in België door bepaalde oorzaken het ruil middel de Belga op een lager nive’au gebracht is. Men noemt dat devaluatie. We herinneren ons ook dat direct hierop een actie tegen onze gulden is ingezet, evenwel zonder resultaat. De financieele situatie van ons land kon op dat moment die stoot opvangen en voldoende afwee- ren. Thans is eenzelfde beweging gaan de tegen de Fransche franc. Door een gunstige samenwerking tusschen de bank van Frankrijk en de Fransche bankwe reld is het mogelijk gebleken deze eerste aanval af te slaan. De algemeene ver wachting Is dat het speculatieve element reeds verlopen is en met enkele dagen weer normale verhoudingen zullen terug- keeren. Natuurlijk kunnen zich nog allerlei verrassingen voordoen. Zoo bijv, over de vraag of de kamer aan de Regeering de noodige volmachten zal willen ver kenen. Gebeurt dit niet, dan kan met de Fransche franc ook het Fransche ka binet wel eens kopje onder gaan. Nu is dit niet zoo buitengewoon in Frankrijk, waar een regeering niet veel langer dan twee jaar achtereen aan het roer blijft. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. had de vierde wedvlucht plaats, uitgeschreven door de P.V., ,De Luchtpost” te Bolsward, vanaf Neufvil- les, afstand 299 K.M. Om negen uur meldde de radio: de vogels zijn te Neuf- villes, niet gelost wegens mist en regen. Alweer een tegenslag voor de liefheb bers. Nader bericht zou volgen om tien uur. Om 1 uur pas werd bekend ge maakt, dat de vogels om 10.15 waren gelost. Daar het weer hier ter plaatse goed leek werden de vogels niet al te laat verwacht, alhoewel ze wel te kam pen hadden met sterke tegenwind. De duiven hebbein het de laatste we ken maar zwaar te verantwoorden, steeds tegen de koude noordenwind in. De eerste vogel bereikte haar hok om 17.17.25 en behaalde een snelheid var 708 M. per minuut of wel 42 KJVL pei uur, eigenlaar was P. van der Zee. De uitslag is als volgt: le prijs: P. van der Zee, aank. 17.17.25 snelheid 708 M., 1000 pnt. 2e prijs: I. Gerritsma, 17.38.28, 674 M. 950 pnt. 3e prijs: Idem, 17.38.42, 673 M., 949 p. 4e prijs: Idem, 17.39.11, 672 NL, 747 p. 5e prijs: P. van der Zee, 17.40.43, 671 NL, 946 p. 6e prijs: Th. de Jong, 17.51.44, 654 M. 922 p. Bovendien ze doen graag mee aan cos- tumeering. We troffen in dat werkje heel aardige tooneeltjes, zooals bijv, het begin van het tweede deel: bij de heks in het bosch. De aankleeding was ook zeer goed verzorgd en droeg veel bij tot het succes van den avond. Over het algemeen werd er door de kleine kleuters aardig geacteerd. Het was jammer dat de componist niet wat bevattelijker melodietjes gekozen had, zooals bijv, het kabouterlied, dat met veel animo gezongen werd. De kleine artisten werden nogal eens op een gul applaus onthaald en we ver onderstellen dat de heer Faber over deze uitvoering tevreden kan zijn. We hadden de opkomst van tiet pu bliek juist om het vele werk aan een dergelijke uitvoering verbonden graag wat grooter gezien. 916 p. 8e prijs: P. van der Zee, 554 NL, 781 p. GOUDMUBLTJE. Maandagavond werd door de zang- klasse van den heer J. Faber alhier in De Doele opgevoerd het kinderzangspel „Goudmuiltje”. Ter aanvulling van dezen avond gaf vooraf de heer Heszmerg enkele viool- solo’s, begeleid door den heer Faber en zong mej. Vonk enkele liederen. Te oqgeveer kwart voor 10 werd een begin gemaakt met het kinderzangspel. De inhoud van dit zangspel is ge ïnspireerd door een sprookje, zooals dit trouwens met al dergelijke nummers het geval is. Een prins en prinsesje, elfjes, kabou ters en engeltjes, het ligt alles binnen het voorstellingsvermogen van kinderen. Wommels HENNAARDERADEEL. 27 Mei 1935. Voor de gemeenteraadsverkiezing in de gemeente Hennaarderadeel, welke zal worden gehouden op Woensdag 19 Juni a.s., zijn| dp navolgende lijsten inge diend: No. 1. Chr. Hist J. Boschma, Hennaard. Y. Ringnalda, Oosterend. F. Galema, Welsrijp. A. Hoekstra, Rien. R. M. Dijkstra, Spannum. F. Wijnstra, Spanum. J. M. Sjaarda, Oosterend. P. van Dijk, Cubaard. E. Jellema, Hijdaard. D. Gietema, Welsrijp. L. Lanting, Cubaard. R. E. Rienstra, Oosterend. No. 2. S. D. A. P. J. R. Pagels, Wommels. E. Zijlstra, Ytens. W. Bouma, Wommels. Johs. Baarda, Wommels. No. 3. A.-R. S. A. Zandstra, Wommels. L. R. Reitsma, Wommels. H. P. Boersma, Ytens. S. Tj. Jouwstra, Oosterenjd. F. Hogendorp, Cubaard. J. Timmer, Wommels. No. 4. V.-D. S. Dantuma, Oosterend. B. Bokma, Wommels. P. Kooistra, Cubaard. F. Kingma, Wommels. H. Hiemstra, Wommels. J. Faber, Wommels. J. Heeg, Oosterend. Th. G. Heeg, Cubaard. waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Italië en Abessinië. De Kerkstrijd in Duitschland. Speculatie in Frankrijk. Nog steeds staat het Italiaansch- Ethiopisch conflict in het teeken van de buitenlandsche belangstelling. Wanneer we even de stand van zaken na j.l. Vrijdag in uw geheugen terugroe pen, dan was dit conflict momentefel in de meest gevaarlijke situatie gekomen. Zooals wellicht bekend is, hebben Enge land en Frankrijk door middel van hun vertegenwoordigers Eden en Laval ge tracht de oorlogss^nming van Musso lini wat fe temperen; Men weet boven* dien ook dat Abessinië zijn belangen aan den Volkenbond had opgedragen en dat het voorstel van Abessinië om dit geschil door een onpartijdige commissie te be- oordeelen, door den Volkenbond was aanvaard. Italië, ook lid van dien Bond, stoorde zich evenwel niet aan de ver plichtingen die het lidmaatschap van den bond ook dat land oplegt en wenschte geen arbitrage. Zoo stonden de zaken j.l. Vrijdag. De vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk hebben toen getracht nieuwe voorstellen te formuleeren, doch ook deze vielen bij de Duce niet in goede aarde. Onderwijl ging Italië door nieuwe troepen rtaar Oost-Afrika te zenden en zorgde de keizer van Abessinië voor een nieuwe zending munitie. De couranten van Zaterdag brachten het groote nieuws dat Mussolini de Volkenbondsvoorstel- len had aanlvaard. Het nieuwe compro mis bevat: le. de nieuwe bevestiging van het geheele art. 5 van het Italiaansch-Abes- sinisch verdrag van 1928, hetwelk voor ziet in arbitrage en in het bijzonder in het ‘niet zijn toevlucht nemen tot ge- GEMEENTERAADSVERKIEZING. De nummering van de candidatenlijs- ten voor de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad is als volgt: No. 1. - Nadat wij al eens gewezen hebben op het groote belang om in dezen tijd de vacantie of althans een deel van de va- cantie in eigen land door te brengen, kwamen ons toevalligerwijze eenige ge gevens onder de oogen, die duidelijk aantoonien van welk een beteekenis het vreemdelingenverkeer of lieveir het va- cantieverkeer (want ’t behoeven heusch niet allemaal vreemdelingen te zijn) voor een land kan zijn. In de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakte opstelling van de i belastingbalans van Nederland ovet 1933 is berekend, dat in 1933 uit Ne derland naar schatting f 30.400.000 is af gevloeid naar het buitenland uit hoofde van vreemdelingenverkeer, merkwaardi gerwijs, gelet op de voorschrijdende cri sis, méér dan in 1932, voor welk jaar is geraamd f29.500.000. Deze vermeerde ring wordt toegeschreven aan het toene* mend autoverkeer naar het buitenland, zoowel met eigen auto als per gezel- schapsauto. Vreemdelingen brachten in 1933 in Nederland slechts f5.100.000 te gen f 6.800.000 in. 1932. Het nadeelig saldo, dat het buitenlandsch toerisme derhalve in 1933 voor Nederland liet, is dus zeer aanzienlijk. Met een enkel woord hebben wij, toen wij een vorig maal de2e zaak be sproken, er reeds op gewezen, dat deze ongunstige verhouding grootendeels te wijten is aan het feit, dat Nederland, vooral voor vreemdelingen, te duur is. Hiermede bedoelen wij niet, dat onze hotels en pensions schandalige prijzen berekenen, neen, zij zitten zelf op zulke hooge lastert? dat zij wel duur moeten zijn. Maar voor den gast maakt dit bit ter weinig verschil, in bq'ide gévallen moet hij bloeden. En zeker zijn onze hotels en pensions duur als men iets verder kijkt dan het en het nachtverblijf, dat zij ver strekken, maar ook ziet naar wat ons land in hét algemeen heeft aan te bie den. Een zeer teekenend staaltje van het verschil in deze tusschen het buitenland en ons land, vormen de twee in elkan ders onmiddellijke nabijheid gelegen plaatsen Kleef en Nijmegen. Beiden zijn evenzeer bedeeld met natuurschoon, zijn interessante oude steden, beiden liggen in een streek, die zich leent voor uit stapjes en toch Voor Kleef was het jaar 1934 een re cordjaar wat vreemdelingenbezoek be trof. Alleen in de maand Augustus kwa men uit Nederland naar Kleef 750 auto bussen, 4600 personenauto’s, 360 mo torrijwielen en ontelbare fietsen. Statis tisch staat vast, dat alleen in die maand Augustus 45000 Nederlanders Kleef heb ben bezocht. Verder voerden zeven extra treilen 4500 menschen aan en veertien stoombooten nog 2000 bezoekers. Van April tot Augustus 1339 Nederlanders (vorig jaar 532), die tezamen daar 2528 nachten verbleven (vorig jaar 1310). Het jaarverslag der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Kleef beschrijft de plannen voor het komende seizoen, d.w.z. voor het seizoen, dat nu gaat aan braken. Men wil de reclame-campagne, waar van men zulke prachtige resultaten heeft gezien, nu nog hooger gaan opvoeren, waarop volgt een opsomming der maat regelen, die men daartoe denkt te ne men. Talrijke Kleefsche organisaties, handel en industrie, zelfs de scholen worden bij deze propaganda-veldtocht betrokken. Grootscheepsche attracties en feesten worden georganiseerd. Maar nu Nijmegen. Daar is het vol gens getuigenis van Nijmeegsche autori- OROOTZAND SNEEK B teiten zelve „de dood in denj pot”. Daar heeft het reeds sterk geslonken vreem delingenverkeer ook in het jaar 1934 een aanzienlijken teruggang vertoond, met al de schadelijke gevolgen van dien, voor de toch reeds zoo benarde vreem delingenindustrie dn voor de nering doenden. Aan het bovenstaande behoeven wij geen woord toe te voegen. Het vreemdelingenverkeer in Neder land wordt alle inspanning der ver- eenigingen op dit gebied ten spijt verwaarloosd. Men heeft er geen geld voor over en toch geldt ook op dit terrein, juist op dit terrein: „de cost gaet voor de baet uit.” het ‘niet zijn toevlucht weid; 2e. vaststelling van een termijn voor de verzoeningsprocedure; 3e. vaststelling van een nieuwe bij eenkomst van den Raad van den Vol kenbond, indien arbitrage vóór 26 Aug. a.s. niet een regeling tot resultaat heeft. Dit succes is grootendeels te danken aan het onvermoeid streven van de Fransche en Engelsche vertegenwoordi gers. Men vraagt zich nu onwillekeurig af, waarom heeft men niet in Januari, toen Abessinië zijn eerste beroep op den Volkenbond gedaan heeft, met dezelfde voortvarendheid gewerkt, dan toch was er he'el wat last voorkomen. We zien hier een herhaling van het Japarlsch-Chineesche conflict. Men laat Italië veel te ver gaan op het hellend vlak waardoor omkeeren ook al voor ’f prestige van groot mogendheid heel moeilijk is. Enfin voorloopig is het oor logsgevaar weer van de lucht, tenminste volgens de Zaterdagavondbladen. Hei Zondagochtendblad van het Handelsblad bevat een artikel dat het zenden van troepen door Italië een defensieve maat regel is. Het compromis te Genève slaat niet op de mobilisatie van Italiaansche troepen. Daar is bovendien nog de laat ste rede van Mussolini in het parlement gehouden, waaruit we een paar zinnen citeeren: „Alleen de vijanden van Italië kunren verbazing huichelen over de militaire maatregelen welke wij genomen hebben en nog zullen nemenen verder. niemand moet denken dat Abessinië een pistool kan! maken, dat ’t eeuwig op de borst van Italië gericht kan houden en in dat geval van verwikkelingen In Eu ropa onze positie in Afrika onhoudbaar zou kunnen maken. Ja, daar is nog heel wat over deze kwestie te schrijven, geheele pagina’s worden er aan gewijd, maar we moeten ons beperken. We kunnen niet een ge heele revue aan deze kwestie wijden. Van het rijk van Mussolini naar het derde Rijk is wel een waardige overeen stemming. Hitler en Mussolini, twee fi guren die nogal eens van zich doen spreL ken. Beide figuren houden van humbug, van sensatie, van goede regie en we INGEZONDEN MEDEDEE L I NOEN «51 19.14.52, i .EGBERTS TABAKSFABRIEK 1-- s s s s Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Wordt «eraolgd ze en ’t ns Jrtiet en o- .b- Warm of koud, 'k maak me niet warm hoor! Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRU1M-TABAK mi] Altijd maar gezelschap houdt naar DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1