Buitenlandsche Revue. 10 Belastingzaken ni niz Kant. SMEEK, Singel 58 DLUIï BOLSWARD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo BUCK-BOy glcESAUSDE ZWARE n PRUIM Dl TABAK ZONNESTRALEN. S. R. BAKKER „DE DOELE” Dr. EECEN PINKSTERMAANDAG N°8 31= Jaargang Woensdag 5 Juni 1935 No. 45 Piet Pruim Peinst: •u Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ir Telefoon No. 12 en Ingezonden Mededeelingen Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Om in opgewekte 7e 8e 9e 10e DIPLOMA BEHAALD. Onze stadgenoote mej. C. v. d. Meer behaalde aan het instituut A. S. S. O. te Eet nu meer Erwten en Boonen. Wij hebben nog iets fijns. BRANDSMA’s WINKELS. dat van het ;ten op jen. rog de Ijk en de tril- Accountancy Behandeling Belastingzaken SNEEK, Prinses Julianapark 12. Tel. 3064 houdt DONDERDAGS van 10—1 uur ZITTING in café HARMONIE Nieuwmark4 (kamer) n en vaar, rege- 'opa- >t of tloo- i het be- men. raag men aat- ?hen zal tag- zoor n is van i en ver- ort- JTO- De- ind de lu ien en en rd. ic- en tar in >/2 en en P- :r- d- te JU m le n. le :h 8- IU Ik al i- 1- En het wonderlijke van alles hierbij is dat hoe meer men geeft, hoe meer men ontvangt en hoe rijker eigen leven wordt Wellicht niet aan zilver of goud, hoewel ook dit niet uitgesloten is, omdat stoffe lijke welvaart hiermede ook nauw ver band houdt, maar vooral aan innerlijke waarden, die nog van oneindig grooter beteekenis zijn dan de schatten der we reld. Hebt U nooit eens een mensch ont moet, bij wie het alles zonneschijn leek? Uiterlijk, maar vooral innerlijk en die overal waar zij kwamen opgewektheid brachten, het levensleed deden vergeten, door de tranen heen misschien deden lachen, en wier heengaan een leegte ach ter liet? Om dat te krijgen moet men de kunst van het geven verstaan en tevens in al les, tot in het kleinste iets grootsch kun nen zien. Waardoor ook erkend wordt, dat er altijd nog gedankt kan worden. Zoo kunnen er arme rijken, maar ook rijke armen zijn. Zoo kan het vele tot weinig, maar ook het weinige tot veel worden en zoo kan een lichtstraal vallen in het donkerste leven. Gelukkig de mensch, die als een zonnestraal zijn licht laat schijnen, hij zelf zal ook niet in de duisternis wandelen, maar het licht des levens hebben. Zelfs ten tijde des avonds zal het nog licht bij hem zijn. De Fransdie regeering en de- valuatie. Groote aardbeving in Britsch-Indië. De Italiaan- sche troepenzendingen. Het Gran Chaco conflict. Betaal Uw schulden. Japan en China Daar is er de vorige week in de finan- tieele wereld een oogenbiik van angsti ge spanning geweest toen Donderdag middag he't Fransche Kabinet Flandin ten val was gebracht. De oorzaak van deze regeerings-crisis was het wetsontwerp, waarbij aan deze regeering speciale vol machten zouden worden verstrekt, eens deels met het oog op een sluitend ma ken van de begrooting en aan den an deren kant tot stabilisatie van den franc. Vooral dit laatste argument speelde in de besprekingen in de Fransche Kamer een belangrijke rol. De minister presi dent Flandin drong er bij de Kamer op aan dat deze zich vóór of tegen deva luatie zou uitspreken. Waar wilt ge heen, aldus Flandin, met Uw devaluatie. Na den minister president sprak Her- riot. Het gaat erom, zoo zeide deze, te weten of de Staat de speculatie zal over winnen of dat de speculatie den Staat de baas wordt. Hij wees er vervolgens op dat een devaluatie van de franc wel licht een wedloop en devaluatie over de geheele wéreld zou doen ontstaan. Ondanks deze zeer ernstige vermanin gen heeft de Kamer de Regeering niet willen steunen en met 353 tegen 202 stemmen het wetsontwerp betreffende Laat de wereld kraken, kreunen* Ik blijf steeds op mijn gemak? Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. Wat wij nie‘t kunnen doen in het na tuurleven, de zon laten doorbreken door die donkere wolken, dat kunnen wij mis schien wel doen op den droeven levens weg van die arme tobber, die zoo een zaam en verlaten het reispad volgt om het leven als een noodwendig iets te aanvaarden, zoolang het gelaten wordt. Daar bestaat een mogelijkheid voor een ieder, om een lichtglans te verspreiden, 6e 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de waardoor een blijde lach getooverd wordt op het sombere gelaat; waardoor tranen worden gedroogd, zuchten ge smoord; waardoor het gebogen hoofd wordt opgericht en de krachten worden vernieuwd. Wanneer daar komt een in nerlijke bewogenheid met het leven aan zijn zijde en een begeerte om dit in zijn openbaring tot steeds grooter volheid te brengen, dan komt er een uitgaan uit eigen levenskring en een ingaan in de moeite en den strijd van den naaste en een verlangen om daar iets te brengen en te laten, hetwelk herinnert, aan een koesterende zonnestraal. ’t Is lang niet altijd noodig dat daar voor veel geld wordt uigegeven, al zal de beurs niet immer gesloten kunnen blijven. Soms kan een enkel woord, een enkele belangstellende vraag een enkele handdruk zoo wonderlijk werken, dat daardoor alle nevelen wijken en het plotseling licht wordt op het donkere levenspad. Wie heeft dit in moeilijke sombere oogenblikken nog nooit als een wonderlijke verrassing ervaren, waar door misschien een ondragelijke last, lang zoo zwaar niet meer viel? En wie ziet zich hier geen taak gewezen? Er zijn er zooveel die wachten op een enkel woord of een bemoedigende blik. Ze zijn overal in elk dorp, in elk ge hucht. Veel meer dan men wel eens ver moedt. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. had de 5de wedvlucht plaats, uitgeschreven door de P. V. „De Luchtpost” alhier, vanaf Pont Sint Maxence (Frankrijk), afstand 465 K.M. Om 8.50 uur werden de vogels losge laten met een 2uid-Westenwind en don kere lucht. Oorspronkelijk was de be doeling om 7 uur, doch dit kon om het weer nid,t plaats vinden. Aanvankelijk dachten wij: dit is voor de vogels een luchte vlucht, doch dit viel al weer af, daar we later hoorden, dat het in het Zuiden zwaar onweerde en stortregen de. De eerste vogels leverden daarvan het bewijs wel, daar deze zeer nat waren, de latere vogels waren echter droog. De eerste vogel bereikte haar hok om 16.43.39 uur en behaalde nog een snel heid van 982 M. per minuut of wel bijna 59 K.M. per uur, eigenaar was P. van der Zee. Zeven vogels bereikten hun hok des Zondags, de anderen kwamen ’s Maan dags thuis. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: P. v. d. Zee* aankomst Z. 16.43.39, 982 M. per minuut, 100 pnt. 2de prijs: Th. de Jong, Z. 17.17.11, 914 M., 923. 2e 3e 4e 5e Even zooals het gaat in de natuur, zoo gaat het ook in het volle menschen- leven, met zijn licht en zijn donker, zijn blijdschap en zijn smart, zijn overvloed en zijn armoe. Wat kan het ook in dat leven akelig kil en somber zijn. Als alles zoo in grauwe nevelen is gehuld, als de arbeid aan banden ligt, als de gezond heid wordt ondermijnd, als de krachten wegteren. Wat ziet men dan overal leeuwen op den.weg, wat wordt dan de toekomst gevreesd. In de dagen van het lenteleven soms reeds, maar vooral wan neer de jaren klimmen en daarmede, de krachten verminderen. Wie kent ze niet de velen, die altijd aan de Noordkant, in de schaduw van het leven schijnen te wonen, waar het zoo arm is aan licht en warmte. Ge’ kunt het aan het uiterlijk wel zien. Daar ligt geen glans op het gelaat, geen bezieling in het wezen, geen kracht in de persoonlijkheid. Zuchtende wordt in het morgenuur opgestaan, zuchtend de arbeid aangevangen, zuch tend het leven voortgesleept tot den avondstond. Arme menschen, wat hebben zij het zwaar en geen wonder dat vooral in onzen tijd met zoo weinig diepgang en zooveel oppervlakkigheid, er gevonden worden, die het onder dit alles te kwaad krijgen en alle veerkracht verliezen en heel hun levensdag zien ondergaan in eindeloozen nacht, waarop geen morgen meer volgt. Daar is geen zonneschijn in zulke levens. de volmachten verworpen. Dit was na tuurlijk voor de regeering Flandin aan leiding zijn ontslag te nemen. Het is juist dit moment geweest dat de meeste spanning in finantieele kringen veroor zaakt heeft. Alles stond zoogenaamd op losse schroeien en men wist niet hoe bij opening van de beurs de toestand zich zou ontwikkelen. Tegen aller verwachting in bleken bij den aanvang van den handel de Fran sche franc vast te zijn. Dit gaf natuur lijk een groote geruststelling, ook ten opzichte van onze gulden, die bij deva luatie van de franc wel niet op peil zou kunnen blijven. Ondertusschen is het nieuwe Fransche Kabinet weer inelkaar gezet en heeft voorloopig althans een gunstig onthaal gevonden. Ook deze re geering zal morgen aan de Kamer de zelfde volmachten vragen als het Kabi net Flandin, met zeer veel kans op aan neming. Overigens wil deze regeering op grond van de machtigingswet de ver dediging van de valuta als haar voor naamste taak beschouwen. Nu moeten we om ons tweede bespre- kingspuntje een groote sprong over onze aardbodem maken, n.l. naar Beloedzjis- tan. Misschien gaat het U bij het lezen van deze naam precies als het mij ging: ’k vroeg mezelf waar zou dat te vinden zijn. In Britsch-Indië, dames en heeren. Ge herinnert U misschien nog wel met die Uiver-vlucht de naam Karatsji? Nu, ongeveetr in deze omgeving is dezer da gen een aardbeving geweest, die wel als de grootste en ernstigste van de laatste jaren gerekend mag worden. Volgens de laatste binnengekomen berichteh moe ten bij deze ramp minstens 20.000 per sonen het leven verloren hebben. De stad Quette en de gehelele omgeving is tot één uitgestrekte woestenij geworden. In Mastoeng, een stad die op 25 K.M. afstand van Quetta ligt, zijn 5000 doo- den. Midden in de nacht is de bevolking uit haar slaap opgeschrikt door een he vige aardschok. Enkele minuten na deze eerste schok volgde een tweede en dui zenden huizen die de eerste schok nog hadden doorstaan, waren tegen de twee de niet meer bestand en geheele straten stortten met donderend geweld in el kaar, waarbij duizenden menschen on der de neervallende! steenmassa werden begraven. Tot overmaat van ramp is er nu ook in dit gebied een hevige brand uitgebroken, terwijl er tevens hevige on- weders woedden. Vetmoedelijk zal het aantal slachtoffers de twintig duizend ver overschrijden. Ondanks de eenigszins geruststellen de verklaring van Italië, dat de Abes- sinische kwestie aan den Volkenbond zal worden opgedragen, gaat Mussolini stilletjes door groote groepen werkvolk en militairen naar Oost-Afrika te zen den. Dit werkvolk is bestemd om in de grensgebieden meer begaanbare wegen aan te leggen. Er wordt niet openlijk bij gezegd, opdat het Italiaansche geschut beter vervoerd zal kunnen worden, maar we kunnen dit gerust als een hoofdmo tief beschouwen. In elk geval is de' zaak tot Augustus opgeschort en misschien heeft zich in die voorafgaande maanden de toestand zoodanig gewijzigd, dat weer andere belangen de aandacht trek ken. Het bekende geschil tusschen Para guay en Bolivia, dat reeds zooveel men- schenlevens gekost heeft, schijnt nu ein delijk tot een oplossing te kunnen ko men. Paraguay is bereid de strijd on middellijk te staken op basis van de po- sitie’s die de beide legers thans innemen en mits deugdelijke waarborgen worden gegeven, dat bij mislukking van de be middelingspogingen de vijandelijkheden niet hervat worden. Bolivia he'eft zich eveneens met het staken van de vijande lijkheden accoord verklaard. Naar alle waarschijnlijkheid is deze wapenstil stand ingegaan op 30 Mei j.l. Een typisch en teekenend bericht voor dé algemeene finantieele toestand waar in de wereld verkeert is een telegram uit Washington, vermeldende dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan dertien mogendheden een nota heeft ge zonden, waarin verzocht wordt de op 15 Juni vervallende oorlogsschulden te betalen. Deze loopen tot een totaal be drag van ruim 180.000.000 dollar. Tenslotte nog een kleine beschouwing over China en Japan. Het is of na een periode van rust Japan opnieuw zijn landhonger zoekt te bevredigen door China voor de keuze te zetten zich ge willig bij de Japansche militaire eischen aan te passen, die onvermijdelijk moe ten leiden tot een afscheuring van een nog grooter stuk van Noord-China. Het schijnt dat Mandsjoerije voor Japan moet dienen als dekking (verbindingsstuk) voor de Russische militaire vloed. Van Chineeschen kant toont men zich bereid (noodgedwongen natuurlijk) aan deze nieuwe eischen te voldoen. JAARVERGADERING SANATORIUM AFD. BOLSWARD. De afdeeling Bolsward van de veree- niging tot instandhouding van het Sana torium te Appelscha kwam in jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer W. Ph. Hen driks, spreekt er zijn spijt over uit, dal de vergadering zoo slecht is bezocht. Gaarne zou hij aan velen de stand van de vorderingen in de kennis van de t.b.c. en vooral van de kennis der geneesme thoden hebben geschetst. Er was reden toe want kort geleden, 27 Mei, werd de sterfdag van Robert Koch, den ontdek ker van den tuberkel bacil, herdacht (27 Mei 1882). Arts op ’n kleine plaats gelukte het hem de verwekker van de groote plaag van dien tijd de tering, te ontdekken. Eerder had hij reeds de milt- vuurbacil gevonden en hij was een der groote mannen uit een rij van Leeuwen hoek tot Pasteur, weldoeners der menschheid. Bij tuberculose bediende Koch zich reeds van een filtraat van dodde t.b.c.- bacillen, welke stof tuberculine door la tere onderzoekers werd verbeterd, maar deze methoden van Calmette en Guerin hebben soms ongewenschte resultaten opgeleverd. Naast zonlicht en lucht blijft alleen over de operatieve behandeling. Nieuw hierbij is de electro chirurgische methode. Deze wordt veel toegepast bij kankergezwellen, omdat hierdoor een bloedlooze operatie mogelijk is gewor den, welke groote voordeelen biedt. Spreker opent dan de vergadering. Nadat de notulen van de vorige jaar vergadering ongewijzigd zijn goedge keurd, met dank aan de secr.esse Mevr. Beekhuis, doet de penningm., de heet Pannekoek-Loois lecture van de inkom sten en uitgaven. Saldo f 1305.6814, rente f58.87, gewo ne contributie f 379.25; buitengewone contr. f 150.—; giften f2; tot. 1895.80i/2. Uitgaven. Drukwerk f 11.49; zaalhuut f 2.50; verpleegkosten één patiënt f 120; afdracht H.B. f95.bodeloon f25. leges f5.50; onkosten jaarvergadering f 8.40; algemeene kosten f 0.65; totaal f268.54. Saldo op 31 December 1934 f 1627.26/2 De heeren M. Yssels en L. Mol heb ben de boeken nagezien en in orde be vonden. De eerste stelt voor ze goed te keuren en dit voorstel wordt aangeno men. Het jaarverslag, uitgebracht door me vrouw Beekhuis, geeft op: gewone leden 298, twee vereenigingen zijn lid. Om trent de patiënt uit Bolsward, welke verpleegd wordt te Appelscha, deelt het verslag mede, dat het goed gaat. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De heer IJssels bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Appelscha, welke hij bezocht heeft in gezelschap van den heer P. van der Wal. Als afgevaardigden naar de algem. vergadering worden aangewezen de h.h. W. Ph. Hendriks en Ds. Vink. Het aftr. bestuurslid, mevr. Beekhuis, wordt met op 1 na algemeene stemmen herkozen. De gekozene neemt de herbenoeming aan. Volgend jaar zullen de heeren J. Flierman en L. Mol de boeken nazien. De afgevaardigden zullen stemmen op dé eerst genoemde candidaten voor lid van het H.B., waaronder Mevr. Beekhuis, die periodiek aftrad. Besproken werd het 10-jarig bestaan van de afd. op 26 April a.s. Bij den’rondvraag dringt de heef IJssels aan op medewerking van een ac countant bij het nazien van de boeken van den algemeenen penningmeester. De voorzitter neemt op zich dit in de algemeene vergadering ter sprake te brengen. DE 2e FRIESCHE ELFSTEDEN- RIJWIELTOCHT en VAARDIGHEIDSRIT op Pinkster-Maandag. De nog steeds binnenkomende aan giften voor deze tocht maken het nood zakelijk te vermelden, dat alsnog de aangifte blijft opengesteld. Vooral de laatste paar dagen zijn er heel wat inschrijvingen genoteerd. Het secretariaat, Jongemastraat 6, Bolsward, verstrekt gaarne alle; ge- wenschte inlichtingen. OOR-, NEUS- en KEELARTS LEEUWARDEN) heeft de praktijk hervat waarin opgenomen KAATSEN. Het partuur dat door onze Kaatsver. „Bolsward” naar de Bondskaatspartij te Franeker zal worden afgevaardigd be staat uit: K. Falkena, W. Bosma, M. Bijlsma. ONTHOUDERS VISCHCLUB. De eerste wedstrijd werd Zondag 2 Juni in de Workumer vaart achter Par- rega gehouden. De vangst was beneden de verwachting. Slechts 13 baarzen bo ven de wettelijke maat werden gevan gen. De prijzen werden gewonnen door; le prijs: S. Bangma, welke tevens hou der werd van de wisselmed. R. van der Schaaf. P. de Jong. A. Nieuwenhuis. G. van der Schaaf. A. Verkouteren. A. de Wit. L. Noordbruis. D. Wiersma. J. Molenaar. De volgende wedstrijd is bepaald op 16 Juni. Arnhem het diploma kinderverzorgster- kinderjuffrouw, met aanteekening 9. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. J.l. Zondag vertrok de vischclub voor de eerste maal in dit seizoen achter Ab- bega. Over het algemeen is de wedstrijd bijzonder goed geslaagd, er werden 29 baarzen boven de wettelijke maat ge vangen. Na afloop kon de voorzitter mei een toepasselijk woord de volgende prij zen uitreiken 1ste prijs met zilv. wisselmedaille: B. de Jorfg (na loting met J. Adema) met de grootste baars, 25 c.M. 2de prijs: G." de Jong. J. Adema. R. Nieuwenhuis. H. Nauta. N. Ebbendorf. P. Sj. de Wit. C. Ebbendorf. J. Peters. R. van der Schaaf. De troostprijs won P. de Boer, circa 1 uur kwam men stemming weer thuis. Is ’t U wel eens opgevallen, welk een toovermacht er ligt in een zonnestraal? Om dezen tijd van het jaar is bosch en veld in bruidstooi, versierd met al de kostbaarheden, welke haar schoonheid en voortreffelijkheid zoo voordeelig doet uitkomen. Maar het kan zijn dat een grauwe nevel als een somberen sluier wordt neergelaten en kille Noor- f denwinden of vochtige zeedampen al die schoonheid onttrekken aan het oog en elk blaadje doen huiveren en elke bloem knop doen sluiten, als vreezen zij de aanraking van dien kouden adem des doods. ’t Is ook werkelijk de somberheid van den dood, die op zulke dagen het veel kleurige lep.televen bedreigt en 5n de ontplooiing van zijn kracht en heerlijk heid belemmert, waardoor wij niet zel den veel natuurschoon moeten ontberen, vooral hier in onze lage landen bij de zee. Doch laat over datzelfde natuurtafe reel opeens de zon het wolkenfloers doorscheuren, om haar gouden stralen wijd en zijd te verspreiden, welk een omkeering ontstaat er danl In een oog wenk vluchten de nevelen. Binnen geen tijd is het landschap omgetooverd in glanzende vormen en het is alsof alle leven plotseling zich ontsluit en uitrekt om nog tot grooter luister te komen. En het kleine wordt groot, het verborgene wordt openbaar, zelfs datgene hetwelk hoegenaamd geen aanzien scheen te heb ben, krijgt dan waarde en beteekenis. Een warme, lichtende zonnestraal is in staat de wereld een nieuwe gedaante te geven en zoowel het bewuste als onbe wuste leven te doen uitbreken in een jubellied, vol klank en vol dank en vol vroolijkheid. DE JONG s NIEUWSBLAD M52 99 99 99 99 99 99 99 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. soirée onnsnni PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK Wordt werwUgd *5 99 99 99 99 n 1 I- !r b L n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1