4 Buitenlandsche Revue. II. U. I. IUERFF Belastingzaken ni 017 Kant. SNEEK, Singel 58 DLUlV BOLSWARD alk Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo Elastieken Kousen n BuiKcorseis j Gordels naar Juni, de maand van de rozen en den aanvang van den zomer. Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE iihiiiim Uit den Omtrek Stadsnieuws. IIIIHIUI Groote voorraad Onderdeelen en Banden Jaargang Woensdag 19 Juni 1935 No. 48 r en Telefoon No. 12 Sneek '1 .z. Kimswerd :r kis Makkum 0 pn< 0 pnc 0 pn( 0 pn< ■stut r kis ponc D pn< 3pn< r kis V<f Hciiijnt blriH'lapH- VrydagHavonds, A d ve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dübb. prijs. Speciale inrichting voor De Muziekvereen. „Apollo” alhier be haalde gisteren bij het bondsconcours te St. Jacob een 2de prijs in de 4e afdee- ling. 16 Juni 1935. Van de kaatswedstrijd die hier heden door eenige parturen jongens werd ge houden, was de uitslag als volgt: 1ste prijs: P. van der Plaats, en W. Weidema. 2de prijs: J. Tacoma en D. de Wit. 3de prijs: R. v.d. Berg en P. Jagersma. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. UITSLAG VERKOOPING. Het voormalige gebouw van de Frie- sche Bank is bij openbare verkoop aan gekocht door den heer C. J. van Diepen Garagehouder alhier. 16 Juni 1935. Het muziekkorps „O. K. K.” alhier be haalde heden op het muziekconcours te St. Jacob een tweede prijs in de afdee- ling Uitmuntendheid. 3 pnt 3 pn' 10. Om 13.9.34 uur bereikte de eerste vo gel haar hok met een verschil van 19 seconden op de tweede. De andere vo gels volgden er spoedig achteraan. De vlucht had dan ook een zeer vlot ver loop, tenminste toen men gewaar werd dat de lossing zoo laat was. Er is een snelheid behaald welke nog niet zoo hoog is geweest, n.l. 1611 meter per mi nuut of wel 96.66 K.M. pe|r uur. Alle vogels waren doornat STED. MUZIEKKORPS. Op het te St Jacob Par. gehouden Bondsconcours van Friesche Harmonie ën Fanfarecorpsen behaalde ons Stede lijk Muziekkorps, dir. de heer B. Vasten- nout, in de afd. Harmonie, Uitmuntend heid, een 2de prijs met 137 punten. 1 is het iranten welko- d heb- e we- lebben van ’t Thans innen- jerici.^ n vol- MOLEN IN BRAND. Tijdens het korte, hevige onweer van gistermorgen, is de bliksem ingeslagen in de molen bij Grons aan de Leeuwar der trekweg bij Burgwerd. In een oogwenk stond de molen in lichte laaie en was binnen een kwartier geheel uitgebrand. 1936 n het k het of in vordt I ,redu- 1 >or ‘djn 1 ?e- Baarderadeel CENTR. GEN. VOOR HERSTELLINGS- en VACANT1EKOLONIES. 17 Juni 1935. De afdeeling Baarderadeel van het C. G. van Herstellings- en Vacantie- kolonies kwam in jaarvergadering bij een. H^k ledental bedraagt 18Q. In 1934 werden 2 kinderen uitgezonden. De af dracht aan het Hoofdbestuur werd vast gesteld op f 10. De inkomsten met het batig saldo van het vorige jaar bedroegen f828.09, de uitgaven f 127.25. Batig saldo f 700.84. De heer H. Schilstra werd als secre taris herkozen. Besloten werd over 1935 ten hoogste 8 kinderen uit te zenden. Gedurende het 10-jarig bestaan der instelling zijn in totaal 42 zwakke kinde ren uitgezonden. Over het behaalde re sultaat kan men uiterst tevreden zijn. Italië krijgt gedeeltelijk zijn zin. Wapenstilstand in de Gran Chaco. Wil Japan Noord-China geheel inpal men? De Amerikaansche Krantenkoning Hearst. Het is verwonderlijk hoe snel de toe standen zich in onze hedendaagsche wereld kunnen veranderen. Nog maar enkele dagen geleden was de verhou- -AG De groeiende macht van het militaris tische Japan vormt nog steeds een ern stige bedreiging voor de wereldvrede. Ten slotte willen we nog even stil staan bij het Amerikaansche feit, dat de krantenkoning Hearst plotseling een felle tegenstander van Roosevelt is geworden. De invloed op de volksopinie van die grootpers (die dagelijksch in milioenen huisgezinnen kan laten vertellen, dat de politiek van Roosevelt niet deugt) moet men niet onderschatten. Welk motief die krantenkoning tot deze veranderde ziens wijze gebracht heeft, wordt er niet bij verteld. Nu is Roosevelt niet voor een klein geruchtje vervaard. Hij heeft dit indertijd getoond, toen de raad van de knapste koppen in Amerika zijn politiek niet kon onderschrijven. Roosevelt is toen alleen zijn eigen weg gegaan. We herinneren ons ergens de volgende ka rakteristiek over president Roosevelt te hebben gelezen: „Een president van een land als Amerika met pl.m. 130 millioen zielen, waar proeven op economisch gebied ge nomen worden, die van wereldhistori- schen aard schijnen, mag zich nu een maal niet door teleurstelingen en tegen slagen van de wijs laten brengen.” 14 Juni 1935. De Koninginne Vereeniging hield in de Lunchroom de „Harmonie” een verga dering ter bespreking over het al of niet feestvieren op Koninginne Verjaardag. Door de schrale opkomst der leden kon geen definitief besluit worden genomen en werd aan het bestuur mandaat gege ven eenige plannen voor feestviering in studie te nemen om deze in een binnen kort te houden vergadering aan de dan aanwezigen voor te leggen. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende penningmeester, de heer R. P. de Boer, herkozen welke de herbenoe ming weer aannam. De rondvraag levrde nog eenige be sprekingen op, welke meer de persoon lijke belangen der sprekers golden. Bijna elf uur was de vergadering afge- loopen en verdaagd tot een volgende op roeping. 17 JuniJ935. Bij de *alhier gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad werden uitge bracht 7356 ((6899) stemmen. Hiervan verkregen de A.R. partij 1493 (1427), de C. H. Unie 1174 (1154), de Vrijheids bond 504 (460), de R.K. Staatspartij 946 (914), de S. D. A. P. 1693 (1952), de Vrijz. Dem. Bond 798 (824), Comm. Partij Holland 509, Chr. Dem. Unie 239. Op een zetelaantal van vijftien be droeg het aantal gekozenen van de A. R. 3 (3), Chr. Hist. Unie 2 (3), Vrijheids bond 1 (1), R.K. Staatspartij 2 (2), dé S. D. A. P. 4 (4), Vrijz. Dem. Bond 2 (2) Comm. Partij Holland 1 (0). DE VOORGESTELDE OPCENTENHEF- FING IN DEZE PROVINCIE. Verschenen is de ontwerp-begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1936. Hierin wordt de volgende opcenten- heffing voorgesteld: A. acht en veertig opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen en acht en veertig opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen over dat dienstjaar (vorig jaar resp. 50 en 49); B. dertig opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting over het belas tingjaar 1936-37 (vorig jaar 31); dertig opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting, voorzooveel betreft de aanslagen der belastingplichtigen, be doeld in art. la der wet op de inkom stenbelasting 1914, over het belasting jaar 1936-37 (vorig jaar 31); C. onder den naam van bemalings- belasting, ingevolge de wet van 22 Junt 1914, veertien buitengewone opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen over dat dienstjaar (vorig jaar 16). POSTDUTVENNIEUWS. Zondag j.l. hield de P.V. „De Lucht post” Bolsward haar 8e wedvlucht vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. De vogels zouden om 7 uur gelost worden, doch doordat het den geheelen morgen in Boxmeer geregend heeft, kon den de vogels niet eerder gelost worden als 11.30 (half twaalf). De geheele mor gen zaten de liefhebbers te wachten op hunne vogels welke maar niet terug kwamen omreden dat ze nog in de man den zaten zooals later bleek. MAN DIE OP AGENT SCHOOT TE ARNHEM GEPAKT. Maandagmiddag is de Amhemsche politie te weten gekomen, dat de in den nacht van Zondag op Maandag aange houden Duitscher dezelfde is, die in een gevecht gewikkeld is geweest met de Haagsche politie en daarna wist te ont snappen. De Arnhemsche politie had de Haagsche recherche kennis gegeven van haar arrestatie. Een Maandag uit Den Haag naar Arnhem overgekomen recher cheur heeft den arrestant onmiddellijk herkend. ding tusschen Italië en Abessinië zoo on geveer tot het kookpunt gestegen. Groo te, dikkei woorden werden er aan de Italiaansche kant gesproken, maar ook aan de Afrikaansche kant was van een vredelievende stemming niets merkbaar. Plots is deze stemming veranderd. Mussolini is genegen over een schikking te spreken en Abessinië denkt er over om toch maar een beetje aan de Italb- aansche eischen tegemoet te komen. Een flinke strook grond; ’n spoorweg mis schien, nu dan is Italië voorloopig al weer tevreden. Zeer waarschijnlijk is deze voorloopige oplossing een gevolg van een goede raad door Engeland en Frankrijk aan de Negers van Abessinië gericht, om toch maar een beetje toe te geven. Dat is dan het aloude recept, wat door Engeland en Frankrijk zelve ook altijd is toegepast. Eigenlijk is al het koloniaal bezit van de mogendheden toch zoo’n beetje dief stal in het groot. De macht van den sterkste gaf aan Nederland heit Indië en diezelfde macht gaf aan Frankrijk en En geland en andere landen hun koloniale bezit. Onder de schoonklinkende leuze van beschaving is reeds heel wat onrecht be dolven. Geen wonder dan ook en vol komen gerechtvaardigd dat de Duce in een booze bui tot Engeland en Frank rijk het verzoek richtte zich met hun eigen zaken te bemoeien. Italië had zich ook niet bemoeid met Engelands land- honger. Ten slotte heeft elke veroveraar een idieel doel.kan dat tenminste als argument naar voren brengen. Wij, Nederlanders, willen de Javanen opvoe den. Engeland idem Br.-Indië. Frankrijk, België, enz. enz. idem idem. Italië wil niets anders dan die barbaren in Oost- Afrika iets van de hooggeroemde Itali aansche beschaving bijbrengen. Het toegeven door Abessinië zal wel gedeeltelijk geïnspireerd worden door ’t machtsvertoon van Italië en de vriénde lijke goed bedoelde raadgevingen van Frankrijk en Engeland. „De macht van den sterke”. Dat is ge lukkig niet meer van toepassing op den oorlog tusschen Bolivia en Paraguay. Sinds Vrijdagmiddag 4 uur wordt er op dit oorlogstooneel niet meer gevoch ten. De onherbergzame woestijn, de Gran Chaco, waarin nu reeds enkele jaren aaneen duizenden gevallen zijn, komt eindelijk tot rust. Wat aan den Volken bond niet is mogen gelukken, dat heb ben nabuurstaten als Argentinië, Chili en Brazilië voorelkaar gekregen. In geheel Zuid-Amerika heerscht groote vreugde over dit besluit en niet alleen in die om liggende landen, elke vredesvriend, on verschillig van welke nationaliteit, zal met groote vreugde deze gunstige ont wikkeling van het Gran Chaco-conflict gevolgd hebben. Is er dus aan den eenen kant vreugde over het verbeteren der onderlinge ver houdingen, aan den anderen kant wordt weer met bezorgdheid de nieuwe Japan- sche actie in Noord-China gevolgd. Japan, met een inwonertal van onge veer 60 millioen zielen, is langzaam maar zeker bezig het Chineesche rijk met zijn 400 mihoen bewoners in te pal men. We kennen misschien allemaal nog zoo ongeveer het verloop. Onder de mooi klinkende leuze van bestrijding van de Chineesche bandieten, heeft Japan eerst Mandsjoerije ingelijfd, daarna de provin cie Jehol. Daarna is de Japansche op- marsch tot staan gebracht voor de Groo te Muur. In de daarop volgende rust periode is dit gebied ver-Japanniseerj zouden we haast willen zeggen en nu Japan ook voor dit nieuwe deel op een zekere veiligheid kan rekenen, gaat hef over de groote muur in de richting van Peking, de vroegere hoofdstad van Peking. Wat doet de logge Chineesche reus tegen deze Japansche overheer- sching? letterlijk niets Innerlijk geheel verdeeld, zonder krachtig bestuur moet China lijdelijk toezien hoe de Ja pansche hebzucht stuk voor stuk hef groote rijk opslokt. Is dat eerlijk? Is dat recht? Och, de Volkenbond, kan hierte gen niets doen. De Volkenbond, be staande uit de mogendheden die zelf precies dezelfde taktiek in hun tijd heb ben gebruikt. Bovendien, de groote mo gendheden Engeland en Amerika, zij hebben (laten we nu maar aannemen, dat zij de Japansche landhonger met leede oogen gadeslaan) momenteel in eigen kring te veel zorgen om zich eens ernstig met Japan te bemoeien. De in vloed van Japan wordt daar in het Oos ten geleidelijk grooter en we mogen ons eens afvragen: beseft het innerlijk ver deelde Europa wel voldoende de waar schuwende woorden, indertijd door kei zer Wilhelm gesproken betreffene het gele gevaar? In de maand Juni ontplooit de natuur haar volle levenskracht. En dit jaar zijn wij zoo’n beetje van meening, dat deze maand nog veel goed te maken heeft. Het voorjaar is ons aan warmte en zon neschijn aardig wat schuldig gebleven, en speciaal de tweede Pinksterdag met zijn hagelsteenen zoo groot als duiven eieren zal ons nog lang heugen. Na dé voorafgaande wéken van slecht weer, gelooven wij werkelijk recht te hebben op wat meer vroolijke zonneschijn. Onze voorvaderen noemden deze maand „Brachet”, omdat de boeren in deze maand de tot op dat oogenblik braakliggende! velden weer in orde brachten. De naam Juni is trouwens ook uit overoude tijden tot ons over geko men. Waarschijnlijk stamt hij af van de Romeinsche godin Juno, hoewel even eens veelvuldig wordt aangenomen, dat de maand naar den eersten Romeinschen consul, Junius Brutus genoemd is. Daar naast bestaat nog de mogelijkheid, dat de naam Juni uit het Latijnsche „junius” of „juvenis” gevormd werd, wat zooveel beteekent als „de jeugdige”. Nog thans zijn de woorden „jeugd” en „Juni” daar mede taalverwant, zij geven uitdrukking aan de begrippen bloei en levenskracht. In Juni valt volgens de kalender het begin van den zomer. In deze maand be reikt de zon haar grootste noordelijke declinatie. Op 21 Juni vieren wij den langsten dag van het jaar. De zomer duurt van 21 Juni tot 2223 September, den aanvang van den herfst. Alle telke nen spreken er voor, dat wij een war men zomer tegemoet gaan. Daar de ge middelde jaarlijksche temperatuur steeds dezelfde blijft en wij reeds een zeer koel voorjaar achter den rug hebben, mag men aannemen, dat de zomermaanden ons daarvoor ’n vergoeding zullen schen ken. Dé grootere warmte in de zomer maanden wordt veroorzaakt door het feit, dat de zon door haar hoogeren stand haar stralen bijna loodrecht op de aarde doet vallen en bovendien langer dan in de andere maanden aan den hori zon blijft staan. Interessant is daarbij de omstandigheid, dat de zon in den zomer verder van ons verwijderd is dan in den winter. Maar de afstand tusschen zon en aarde speelt in vergelijking tot de door haar uitgestraalde warmte slechts een onbeteekenende rol. Juni is de maand van de overvloedige levenskracht. Overal bloeit en ontspruit het volle leven. De rozen bloeien. Hun teere geur hangt over het land en vertelt van zonneschijn en kleurige vlinders. Bovendien brengt deze maand de eerste oogst. Aardbeien en kersen verschijnen op de groentemarkten, jonge groenten zijn in rijke sorteering voorradig en de nieuwe aardappelen beginnen zoo lang zamerhand genietbaar te worden. Voor den landbouwer is dé maand Juni dik wijls van beslissende beteekenis. Tenslotte kan men Juni ook als de eerste reismaand betitelen. Velen pak ken reeds hun koffers voor de vacantie en trekken naar buiten. Ook wij voelen opnieuw onze krachten groeien, voelen levenslust en levenskracht in ons. En wij bespeuren het, dat wij den langen rijken zomerdag moeten benutten en ze genrijk werk verrichten DENATURATIE AARDAPPELEN OOGST 1934. Om voor denaturatie-toeslag in aan merking te komen moeten aardappelen van oogst 1934 in de maand Juni zijn gedenatureerd. In verband hiermede worden belanghebbenden erop gewezen, dat volgens de bestaande bepalingen, aanvragen tot denaturatie van aardappe len moeten zijn ingediend bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie of een harer districtskantoorhouders, uiterlijk 26 Juni a.8, WETSONTWERP TEGEN CUMULATIE Ingediend is ’n wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Pensioen wet 1922, van de wet van 28 Mei 1925, van de Gemeentewet, van de Provinciale Wet, van de wet van 30 Juni 1923 en van de wet van 17 Juli 1923. Ofschoon naar de meening van de re- geering de cumulatie van inkomsten uit openbare kassen reeds zeer beperkt is, wordt in het wetsontwerp voorgesteld, de besaande regeling te vereenvoudigen, voorts in de cumulatie-beperking te be trekken vergoedingen, genoten wegens het bekleed hebben van politieke functies en verder regelen te stellen voor de toe kenning van deze vergoedingen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 O. V. C. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Zondag 16 Juni hield bovengenoemde vischclub haar 2de wedstrijd in dit sei zoen. De tocht ging nu naar de Snee- kervaart bij Abbega. Door het slechte weer was de vangst beneden de ver wachting. Slechts 10 baarzen boven de maat werden gevangen. De grootste was 21 >/2 c.M. De prijzen werden gewonnen door: 1ste prijs: B. Wolthuizen. 2de prijs: S. Bangma. 3de prijs: D. Kamstra. 4de prijs: R. van der Schaaf. 5de prijs: G. van der Schaaf. 6de prijs: Alb. Nieuwenhuis. De derde wedstrijd is nu bepaald op 7 Juli a.s. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD eer en A un <er es It, GROOTZAND SNEEK B LEDENWEDSTRIJD KAATSVEREEN. „BOLSWARD”. Het was Zondag j.l. koud, guur en nat op het Sportterrein en dit zijn niet bij uitstek geschikte factoren voor een kaatswedstrijd. De harde wind maakte een goede op slag zeer moeilijk, zoodat er geweldig veel ballen buiten het perk kwamen. De uitslag is: Oudste klasse. 7 parturen. Ie prijs: B. Hoitsma, I. Roukema en B. Brouwer. 2de prijs: F. de Jong, H. Bosma en Dj. van der Eems. Middelklasse. 11 parturen. Ie prijs: W. Bosma, R. van Buren en W. Buik- stra. 2de prijs: S. Frijling, K. Feenstra en A. de Vries. 3de prijs: M. Bijlsma, J. Buikstra en Br. Adema. Jongens. 6 parturen. Ie prijs: S. Rade- laar, S. Bosma en J. de Haan. 2de prijs: G. S. Ruiter, K. Nieuwenhuis en H. de Jong. Als bijzonderheid mogen we vermel den, dat de familie Bosma in elke klasse een prijs behaalde. Arum DORPSHUIS WERK. 14 Juni 1935. In het Dorpshuis had de jaarlijksche verkoopstentoonstelling plaats van de vervaardigde goederen in ’t afgeloopen winterhalfjaar door de vrouwen-, tim mer- en kinderclubs, uitgaande van de Vereeniging „Het Dorpshuis”. Zoowel ’s middags als ’s avonds mocht men zich op een goed bezoek ver heugen van de kijk- en kooplustigen. De expositie bestond uit houtsnijwerk, figuurzaagwerk, schilderwerk, carton- nage, fraaie en nuttige handwerken, magdakunst, etc. etc. Vele dingen waren eigen ontwerp en alles muntte uit door de keurige afwerking. Met zorg is door de leiders (sters) en clubleden dezen winter gewerkt. De op brengst der goederen bedraagt pl.m. f 65.Hierin is begrepen de f 12.die het sierkleed opbracht door te raden naar het juiste getal tusschen 1 en 999. Het getal was 371. Daar niemand dit had geraden, kreeg de heer Jaap Wier sma te Wommels de prijs met ’t dichtst bijzijnde no. 374. Genoemd kleed werd door de leden der vrouwenclub gebreid. En nu weer frissche en nieuwe moed verzameld voor het a.s. winterseizoen, opdat de daarop volgende verkoopstentoonstelling weer zoo’n schitterend succes worde. f I Leesgeld fr. p p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. lag. 1. V. C 1. rQM m gn nen oo- s DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen if e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1