Buitenlandsche Revue. n s I Hel meer, Duilschiand en vreemdelingenverkeer 111. U. d. UIERFF 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen 1 L 0. J cijn V ge- 1 No. 50 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. 31g!2 Jaargang Woensdag 26 Juni 1935 I en e Makkum Tjerkwerd 1 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. e e Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor Juni 1935. Onze plaatsgenoot, dé heer P. Kam- stra Pzn., slaagde de vorige week voor toelating tot de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest. 1 Komkommertijd op Internatio naal gebied. Of nu de pas ingeluide zomer, die ook werkelijk zomersch weer geeft, de oor zaak is, of dat de bekende komkommer tijd alles zoo’n beetje een afwachtende VERGADERING GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Bolsward ver gadert Woensdag 26 Juni a.s. ’s avonds 7 uur ten stadhuize, ter behandeling van de volgende punten. 1. Voorstel van de betrokken raads commissie tot goedkeuring van de reke ning 1934 van het Algemeen Stadsar menhuis. 2. Vaststelling kohier straatbelasting, dienst 1935. 3. Voorstel tot wijziging van de Ver- keersverordening. 4. Wijziging gemeente- en bedrijfsbe- grotingen 1934. 5. Adres van de Wed. P. P. Schuil alhier om wijziging van de door haar verschuldigde retributie voor het ge bruik van de naast haar woning gelegen steeg, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Pingjum De gemeente-veldwachter Th. C. M. Smakman alhier is met ingang van 1 Juli benoemd als rijksveldwachter met stand plaats Amsterdam. Juni 1935. Dezer dagen ontving de Kerkeraad ’t bericht, dat Ds. Bouwers van Hooge Smilde bedankt heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. 1 is het iranten welko- d heb- 1936 n het k het of in vordt i I jedu- )°r 't VLAGGETJES-COLLECTE. Het Bestuur van de afd. „Bolsward” van het Centraal Gen. voor Kinderher- stelings- en Vacantiekolonies doet een beroep op de burgerij van deze stad. Donderdag a.s. wordt n.l. de Vlagge- tjes-collecte gehouden voor het zwakke kind. Dit jaar werden er weer 14 kinderen uitgezonden. Dat alles kost veel geld. Daarom is het te hopen, dat iedereen flink in zijn beurs tast, om dit hoogst nuttige werk te steunen. Het is voor het zwakke kind. t, 5 verwi g Witmarsum GESLAAGD. Aan het Stedelijk Gymnasium te Sneek slaagde voor het einddiploma A onze stadgenoot de heer D. H. H. Hettema. 20 Juni 1935. Hedenavond kregen wij bezoek van de blauwe auto, uitgaande van de pl. afd. van de N. V. tot afschaffing van alcoholh. dranken en J. V. O. Dit is niet een alledaagsch voorko mend propagandamiddel. Door middel van een luidspreker werd de rede van den heer Sanders voor een niet talrijk publiek verspreid. Spreker liet op duide lijke wijze uitkomen, hoe slecht het alco holgebruik is. Neemt slechts één enkel voorbeeld, n.l. bij snelverkeer, wij weten allen de gevolgen hiervan. Verder sprak hij tot de ouders die alcohol gebruiken. Wanneer zij dit doen dan zeggen de kinderen al heel gauw: Vader neemt het ook, wij mogen het dus ook hebben. Ouders, weest op uw hoede, en voor kom dat uwe kinderen door dit kwaad in het ongeluk worden gestort. Onder het spelen werd gecolporteerd, daarna vertrokken zij in de richting Arum. Ie we- iebben van ’t Thans innen- I jénciK n vol gezonde van het wandelen populair ie maken. Op 18 Juli a.s. wordt een wan deltocht gehouden vanuit Bolsward over Exmorra, Alingawier, Wons, Pingjum en Witmarsum, afstand pl.m. 27 K.M. HUZARENSALADE. De heer K. Galama was zoo vriende lijk ons ter kennismaking een he^lijke schotel huzaren-salade te offreeren. Dit was evenwel niet enkel, omdat hij „de pers” zoo gaarne mag, maar hij hoopte natuurlijk dat wij er wel iets over zcru- den gaan schrijven. Mijnheer Galama, wij hebben eventjes zitten smullen, ’t Was in orde hoor! Lezers en lezeressen, die ook wel eens zoo’n heerlijk hapje lusten, verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. BENOEMING. De heer Joh. Goinga te Bolsward is met ingang van 15 Juli benoemd tot broeder in het Rijks Krankzinnigenge sticht te Franeker. oen aan de fiscus tekort gedaan. Zelfs met de weegschalen der douane moet geknoeid zijn, waardoor aanzienlijke bedragen aan invoerrechten verloren gegaan zijn. We keeren dan nog even wat dichter bij huis terug. Zoo langzamerhand was bij velen de indruk gevestigd, dat de strijd tegen de Joden in Duitschland evenals de kerkstrijd minder streng ge handhaafd bleef. Wanneer men even wel leest met hoeveel animo in de maand Mei een hernieuwde actie is ingeluid, zal men van deze meening spoedig genezen worden. Onder leiding van den Joden hater Streicher is een nieuwe campagne in Noord-Duitschland op touw gezet. In Dusseldorf werden op de ramen van tallooze Joodsche winkels de namen Jood, verrader enz. geschreven. In Wes seling bij Berlijn werd een slagerswin kel geplunderd. In keulen werd een Joodsche slager door een S. A. man mishandeld. Het is wel eigenaardig, dat niet alle leiders het met deze vervolgingen eens zijn. De Beiersche minister Wagner heeft nog onlangs verklaard, dat derge lijke methoden de nationaal socialisten meer schade doen dan de joden zelf. EEN ONTZETTEND ONGELUK. De tram van ’s morgens kwart voor 8 is gedeeltelijk de schooltram naar Sneek. Dikwijls gebeurt het nog dat laat komers zeer onvoorzichtig op de in be weging zijnde tram springen. Nooit ge noeg en met niet te veel nadruk is en wordt er telkens op gewezen dat dit zeer gevaarlijk is. Och, de jeugd ziet geen gevaar, voor dat het dikwerf te laat is. Zoo ook wilde Zaterdagmorgen een zoontje van den heer H. alhier op de in beweging zijnde tram springen, miste evenwel de treeplank en viel tus schen de twee volgrij tuigen. In een minimum van tijd waren de wielen over den knaap heengewenteld, die deerlijk verminkt op de rails bleef liggen. Spoedig aanwezige geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. Hedenmorgen 11 uur had onder enor me belangstelling de begrafenis plaats. Voor de lijkkoets liepen de leerlingen van zijn klas en leden van de Knapen- vereen., waarvan hij lid was. Naast de lijkkoets eenige van zijn vrienden. Ook op de begraafplaats was de be langstelling buitengewoon. Nadat de kist in de groeve was neer gedaald, sprak de heer Bakker, hoofd der M.U.L.O.-school te Sneek enkele troostwoorden tot de zwaar getroffen familie. Daarna werd een Psalmvers gezongen waarna Ds. Polman de Christelijke Ge loofsbelijdenis las. De oudste zoon van den heer H. dank te met enkele woorden voor de belang stelling en betoond medeleven. 22 Juni. Onze plaatsgenoot, de heer W. Post, heeft vandaag te Groningen met gun stig gevolg een staatsexamen afgelegd voor onderwijzer en behaalde daarbij ’1 hoogste aantal punten. Alleen op deze BON ontvangt U in de HAWEKO BAZAR, Appelmarkt 5, Bolsward 6 groote LIMONADE GLAZEN met randje AA waarde 60 nu voor BON INLEVEREN S.V.P. Hitzum AUTO-ONGEVAL. 20 Juni 1935. Heden nam een autobestuurder, die uit SCHOOLVOETBAL. Het was voor de onderwijzers waar schijnlijk deze middag een gemakkelijke taak de belangstelling voor de leerstof bij de jongens gaande te houden. De suggestie van het bruine monster heeft men wel eens willen beweren. In hoe verre deze bewering juist is zullen we maar niet onderzoeken; een feit is ’t, dat wanneer er gevoetbald wordt, dat dan de jeugd direct in volle actie is. Het idee schoolvoetbal is ons inziens sym pathiek. Kan veel bijdragen tot een goe de opvatting van hef spel verhoogt de sportiviteit bevordert de saamhoo- righeid onderling. Flink op tijd, 2 uur, verzamelden spe lers en publiek zich voor de groote tri bune op het C.A.B.-tejrrein, waar Dr. Beekhuis als Voorzitter van den Bond van Lichamelijke Opvoeding in korte woorden herdacht het droevig ongeluk dien morgen aan een scholier overko men. De twee minuten stilte als een wee moedige betuiging van deelneming maakte diepen indruk. Hierna sprak Dr. Beekhuis nog enkele woorden, die voor ons, die wat ver af stonden, niet ver staanbaar waren. Regelmatig kwamen toen de elftallen in het veld. Om 2 uur speelden R. K. U. L. O. tegen C. V. O. U. L. O. Deze werd gewonnen door eerstgenoemde^ met 10. Daarna speelden L. S. Witheeren- straat tegen idem Kerkstraat. Gewonnen door Witheerstraat, 2-0. Daarna C. V. O. L. O. tegen R. K. L. O., gewonnen door laatstgenoemden, 0-1. In de finale R. K. U. L. O. tegen Open bare U.L.O. wonnen de R. K. U.L.O. met Idem finale R. K. L. O. tegen Open bare Lagere School, Witheerenstraat Deze laatste wedstrijd werd gewonnen door de Openbare Lagere School, 5-0. Over het algemeen is er met animo ge voetbald. Zoo nu en dan zelfs aardig gecombineerd. Individueel wel goed ma teriaal, wat onder deskundige leiding zeer zeker goede voetballers kunnen worden. We hopen dat deze eerstel proef der mate succes gehad heeft, dat men in de komende herfst nog eens een dergelijke middag wil organiseeren. EEN BOTSING. Zaterdagavond 10 uur had op de Sneekerweg in Nijland een botsing plaats tusschen de melkauto van den heer O. Ras en de motortram. De bestuurder van de melkauto wilde de tramrails oversteken naar de ga- DE WANDELSPORT. Het K. N. O. V. organiseert de laatste jaren regelmatig in den zomer wandel tochten en met steeds stijgend succes. Wandelen is dan ook de meest natuurlij ke vorm van lichaamsbeweging en het heeft zijn goede zijde bij onze jonge menschen, die door de fiets ’t wandelen ontwend zijn, weer eens het nuttige en rage van den heer De Jong, niet wetende dat de motortram in aantocht was. De bestuurder van de tram merkte te laat deze geheel veranderde richting van de melkwagen, en ofschoon met alle macht remmende, was een botsing niet te voor komen. De melkauto werd op een brugje geschoven ’t welk leidt naar de ge- meentewoningen. Auto en brugje wer den vrijwat beschadigd en ook het voor front van de motorwagen kreeg een ge duchte duw. Gelukkig liep dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. De beschadigde motorwagen kon nog op eigen kracht te Sneek arriveeren. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Gistermiddag was de heer H., die mo menteel in de hoofing werkzaam is, be zig een praam met hooi op te trekken. Plotseling zakte de man ineen en spoe dig inger<epen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Waarschijnlijk is hartverlamming de oorzaak van dit plotseling sterfgeval. Ook kan de warmte wel als vermoede lijke oorzaak aan te wijzen zijn. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Onze vreemdelingen-industrie heeft 't hard te verantwoorden. Eerst de ma laise, die het reizen doet verminderen, dan de verschillende buitenlandsche maatregelen, die de komst van de buiten landers naar onze dreven een ernstige belemmering in den weg leggen, terwijl het draineeren van de eigen landgenoo- ten naar het buitenland wordt bevorderd en tenslotte het grillige weler, dat het vorig jaar ons parten gespeeld heeft en dat ook nu weer roet in het eten schijnt te willen werpen. Zeer terecht hebben velen in het licht gestelid dat steeds datgene wat men niet heeft, aantrekking op den mensch uitoefent. Wij, die leven in een vlak land, verlangen naar de bergen en in het algemeen naar meer geaccidenteerd terrein; de bergbewoners daarentegen zoeken onze weiden en ons frissche groen. Daarom zal de trek van de Ne derlanders in de richting van het bui tenland blijven bestaan, terwijl de vreemdelingen ons land als een eldorado beschouwen, in allen gevallen een be paalde categorie van vreemdelingen. Onze badplaatsen worden grootendeels door Duitschers bezocht en het is daar om een hoopvol teeken, dat de nieuwe Duitsch-Nederlandsche overeenkomst geleid heeft ook tot een vergrooting van het bedrag, dat Duitschers naar Holland mogen meebrengen om hier te verteren. Wanneer het weer dus eenigszins mede werkt, zullen èn Scheveningen èn Noordwijk, de badplaatsen, die grooten deels de aandacht van onze Oostelijke buren trekken, een beter seizoen kun nen hebben dan men enkele maanden geleden voor mogelijk had gehouden. Scheveningen heeft zijn poorten op den 14den geopend. Het hoogseizoen heeft een aanvang genomen, zij het ook on der slecht strandweer. De regen is niet van de lucht en de wind maakt het zijn aan het strand vrijwel onmogelijk. Men tracht zoo goed mogelijk het beste te bieden, wat gegeven kan worden. Wanneer het weer medewerkt, zal over enkele weken de groote verschui ving beginnen. De bewoners van de strandplaatsen trekken dan naar de bos- schen én naar Zuid-Limburg. Degenen, die het grootste gedeelte van het jaar midden in de bosschen leven, gaan naar de zee. Oppervlakkig zou men zeggen, dat het hier slechts verplaatsing van koopkracht geldt. Want zij die wegtrek ken, verteren in hun eigen woonplaats niet; de vacantiegangers, welke de plaats van de vertrekkenden innemen, vullen die koopkracht aan. Toch is dit niet geheel en al waar. De stadgenoo- ten verteren over het algemeen minder dan de verlofgangers, verteren boven dien ook anders. In de vacantie wordt t niet zoo angstvallig op de uitgaven ge zien, want men heeft immers voor dien tijd extra bespaard. Men wil genieten, men wil zich zoo goed mogelijk amu- seeren. Er wordt in de vacantiedagen dus meer uitgegeven en dat meerdere komt hoofdzakelijk ten goede aan de bedrijven, die het van het vreemdelingen verkeer moeten hebben. Deze betrekken de noodzakelijke levensbehoeften van de plaatselijke middenstanders; de totale omzet bij die middenstand zal dus ver moedelijk iets stijgen; terwijl de surplus koopkracht ten goede van de vreemde- delingen-industrie komt. Kapitaalvor ming heeft daarbij over het algemeen niet plaats, vooral niet in tijden van extra-lage prijzen, zooals nu het geval is. Vandaar dat de reislust een extra- bate oplevert voor het Nederlandsche bedrijfsleven, tenminste, wanneer de buitenlandsche reizen der Nederlanders opgeheevn worden door een behoorlijk bezoek van het buitenland aan ons. Nu de Duitsche regeering aan zijn iandgenooten heeft toegestaan om 500 mark per maand, buiten de reiskosten in Nederland, te verteren, is de kans op Duitsch bezoek ongetwijfeld groot. Im mers de laatste jaren heeft men zich hiervan moeten spenen en nu de gelegen heid daartoe geopend is, zal men onge twijfeld de geboden kans benutten. Men weet immers niet, of het volgende jaar dergelijke faciliteiten zullen worden toe gestaan. ser ;en A un <er es lt. W I - I L Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 houding doet aannemen we weten het I niet, maar een feit is ’t, dat momenteel nergens op onzen aardbol spannende momenten te bespeuren zijn. Natuurlijk is daarmee niet gezegd, dat nu ook alle spanning in het internationaal gebeuren met een slag verdwenen is. De geheime I en voor zoover noodig openbare diplo matie, is nog steeds druk bezig de in de laatste maanden opgekomen verwikke lingen langs minnelijken weg te regelen. Nemen we allereerst maar eens de I kwestie Abessinië-Italië. Volgens de laat- 1 ste berichten tracht Engeland aan Abes- sinië verschillende handelsvoorrechten in Britsch Somaliland te willen afstaan, wanneer dan Abessinië iets tegemoet wil komen aan de Italiaansche eischen. Een echte Engelsche politiek; een beetje geven en een beetje nemen, zoo hou je 1 vriend en vijand tevreden. Enfin, wanneer deze manier ons weer een oorlog besparen kan, vinden we het j alles uitstekend. Tegenover de groote kans dat dit conflict dus op vredelie vende wijze zal worden opgelost, staat de Japansche Chineesche kwestie in veel ongunstiger positie. Een telegram ,uit Tientsin maakt melding van de bezet ting van een Amerikaansch vliegveld door de Japanners. Op het vliegveld van de ChinaAme rica Air Company te Tientsin versche nen vertegenwoordigers van het Japan sche oppercommando en verklaarden dat ingevolge de politieke gebeurtenis sen in China het Japansche oppercom mando zich gedwongen zag, de maat schappij het recht op het gebruik van het vliegveld te ontzeggen. Japansche soldaten bezetten hierop het vliegveld en het radiostation en verbraken de ver binding met Sjanghai en Nanking. Twee uur na de bezetting landden zes Japan sche bommenwerpers en werd de Ja pansche oorlogsvlag geheschen. Na tuurlijk heeft de Amerikaansche consul tegen deze bezetting geprotesteerd. Dan is er nog een telegram van den kanselier van de Soan Jat-Sen-universi- teit te Kanton waarin aan Amerika hulp wordt gevraagd tegen de Japansche agressie in Noord-China. Zouden de groote vloot-manoeuvres, die momen teel in de Stille Oceaan gehouden wor den, misschien ook eenigszins verband houden met deze verscherpte toestand? Maar laten we in deze zomersche warmte niet al te veel zware kost opdie nen. Een huzarenslaatje past beter in dezen komkommertijd. Een dergelijk luchtig bericht komt uit Rusland. Zooals U wellicht bekend was, had de Sovjet-Unie met zooveel andere moderniseering ook een proletarische mode voor de proletarische vrouw inge steld. Nu is er niets onbegrijpelijker dan de vrouw U excuseert me dames, ik bedoel dat absoluut in goede zin, hoor. De voor drie jaar terug in Moskou gehouden proletarische modeshow was een complete mislukking. Een uniform voor steno typiste met er boven op zak ken voor potlooden en pennen, ongeveer gelijkende op de buidels van een kange- roe, of een jumper die naar beneden ge trokken kan worden en dan in een rok veranderde, neen, daar moesten de Rus sische dames proletariaire ook niets van hebben. Thans is er weer een modeshow te Moskou gehouden, nu van uit het bui tenland ingevoerde Weeding. Een dame uit New York, miss Elisabeth Hawes, die in de Sovjet-Unie in opdracht van de Regeering een studie maakt van de kleeding-industrie, liet 25 Amerikaan sche modellen zien van sport-, dag- en avondtoiletten. De mannequins in Rus land beschikken evenwel nog niet over voldoende slanke lijn, maar ook dit te veel kan spoedig verdwijnen. Rest ons nog te vermelden dat de modeshow een buitengewoon succes had, vooral was de belangstelling groot van avond-toi- letten, in verband met de danspropa- ganda. We nemen U toch even mee naar onze Oost, waar het tot nu toe niet erg be kend douane-schandaal langzaam groo- ter afmetingen dreigt aan te nemen. Reeds vele jaren bestaat er te Cheribon een vereeniging van Chineesche impor teurs van gedroogde visch, waarvan de leden verplicht waren een deel der ge maakte winst in de vereenigingskas te storten. Een nieuwe importeur vestigde zich, maar wilde niet tot den bond toe treden. Toen werd het bekende recept toegepast: even doodconcurreeren, tot dat deze man teneinde raad naar de be lasting liep en een tipje oplichtte van het werken dezer vereeniging. Het resul taat was verrassend. Uit de in beslag genomen boeken bemerkte men de na men van douane-ambtenaren die gere geld cadeaux in ontvangst genomen hadden. Vermoedelijk is op deze wijze een bedrag van niet minder dan 1 milli- 'let- 1 !OfJ J fl ge» 1 nen 1 oo. I I i. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. e_ n S I 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1