Buitenlanflsche Revue. II. V. Il IIIEIFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Belastingzaken De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE r iia Welkom, Duitsche vreemdeling Uit den Omtrek DT AV Kant SNEEK’ singeI 58 DLUlY BOLSWARD alle Donderd. 31= Jaargang Woensdag 3 Juli 1935 No. 52 Groote voorraad Onderdeelen en Banden MIIIDIIII0IIIIIIIIIIII1IIIII1II1N Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tf* Telefoon No. 12 en ril Verschijnt Dlnsdags- VrjjdagBavondö. Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen BURMANIA KAATSPARTIJ. Bij de Zondag j.l. te Leeuwarden ge houden Burmania Jongenskaatspartij be haalde het BolswardSche partuur, be staande uit A. Roukema, S. Bosma en P. de Vries, de eerste prijs bestaande uit drie gouden horloges. Een mooie prestatie voor deze jongens en een eer voor de afd. Bolsward. A dve r t e n 11 e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. n s Het totaal aantal aansluitingen be draagt 543. Op 31 Dele, bestond het geïnstalleer de vermogen uit 582 K.W. Het gemid delde stroomverbruik per hoofd per jaar is 29.51 K.W. De brutowinst bedroeg f 11.117.69, na afschrijving van f3.797.79 aan rente en f5.248.90 afschrijving, blijft een netto winst van f2.071. 30 Juni. De laatste dag van de Junimaand was voor de jeugd wel de belangrijkste, om dat in onze plaats de landdag plaats vond van het gewest N.W. Friesland van de Rijzende Kerk. Van Tzummarum tot Sneek waren de gasten gekomen, die ten getale van 70 eerst ’s morgens de kerkdienst bijwoonden. Hierbij trad het kerkkoor op, dat wel duidelijk liet hoo- ren, hoe het ondanks het geringe aantal leden, toch over voortreffelijke zangca- paciteiten beschikte. Het zou buitenge woon te betreuren zijn, als er een einde aan het bestaan van dit koor moest ko men. Na de wandeling werd een brood maaltijd gehouden, in de door den heer S. Kooistra welwillend voor dit doel af gestane schuur. ’s Middags sprak Ds. Los van Hee- renveen over het onderwerp: de klok die luidt. Dit werd met groote aandacht be luisterd. Tenslotte nog de opvoering van den Varkenshoeder door de afdeeling Bols ward. Dit viel zeer in de smaak, al be treurden een paar aanwezigen, dat het geen vroolijke ontknooping had. De straf voor het prinsesje was echter dub bel en dwars verdiend. RIJKSZUIVELSCHOOL ALHIER. Eindexamen. Vrijdag slaagden voor het eindexamen met aanteekening v. handelscorrespon dente in de achter hun namen aange duide talen: B. J. van Abbema, D. en E.; R. Bakker, F., D. en E.; A. A. van Dam, F., D. en E.; G. S. Greveling E.; D. Jaar- sma D. en E.; B. van der Meer F., D. en E.; P. K. Meinesz D. en E.; P. M. van der Meulen F., D. en E.; M. J. Oos- terkamp D. en E.; A. Rodenburg F., D. en E.; C. R. Tuinder E.; M. Visser E.; H. Panjes E. Afgewezen 5. o zorg mi igeti ■nen oo- Witmarsum mogelijk zou zijn. Na het bezoek van Eden aan Rome is die hoop bijna verdwenen. Mussolini’s standpunt is zoo eenvoudig mogelijk. Abessinië moet toegeven aan Italië’s eischen of anders.de stok achter de deur. Wat zijn dan eigenlijk die Italiaansche eischen ten opzichte van Abessinië? zal denkelijk menig lezer zich afvragen. Allereerst wil Italië zijn koloniën in ongestoord bezit hebben; ten tweede wil het recht van toegang in Abessinië eïi het recht om er wegen, bruggen, spoorwegen aan te leggen en er scholen te bouwen. Dat is zoo ongeveer als wan neer je buurman zegt: dat interieur van je huiskamer staat me niet aan. Ik zal deze week de timmerman en verver wel eens sturen om dat naar mijn smaak te veranderen; en ten derde, wenscht Italië het recht te hebben zijn invloed aan te wenden om Abessinië te beschaven. Volgens de Engelsche bladen streeft Italië naar een militair protectoraat over Aebessinië en is een oorlog in het na jaar onvermijdelijk. Wat Italië zoekt is een afzetgebied voor het geboorte-overschot in eigen land en de mogelijkheid om het groote Abessinische binnenland met zijn rijkdom aan mineralen te ontginnen. Dat kan de Negus nooit zonder oorlog toegeven. Om de oorlogzuchtige stemming in Italië gaande te houden en de militaire paraat heid aan de buitenwereld te toonen, zul len deze zomer manoeuvres op groote schaal worden gehouden. Wanneer we zoo het eerst gedeelte van deze revue even doorlezen, bekruipt je onwillekeurig de indruk, dat er mo menteel op onze aarde nergens meer winnaars uitgereikt, en met een bijzon derlijk woord van hartelijken dank aan hen die door inteekening op de lijst deze kaatspartij tot een pracht-middag heb ben gemaakt, door de commissie in staat te stellen daarvoor de prachtige ca- deaux te kunnen koopen. Tevens is het de bedoeling nog een mooie jongenspartij op touw te zetten. JAARVERSLAG GEMEENTE GASFABRIEK ALHIER. Aan het ons toegezonden jaarverslag dienstjaar 1934 ontleenen wij heft vol gende: In de personeelsterkte weinig muta tie. Aan de fabriek werd de noodige zorg besteed en verschillende vernieuwingen en onderhoudswerken uitgevoerd. Het buizennet werd gedeeltelijk vernieuwd. Er werd in totaal volgens de fabrieks- meter 1.043.150 M3. gas gemaakt.Voor raad op 1 Jan. 4400 M3. en op 31 Dec. 3550 M3., bij van voorraad 850 M3. Afgeleverd werden 1.044.000 M3. Dit verbruik te verdeelen als volgt: Gewoon gasverbruik 587.967 M3. (v. j. 606.523), Muntgasverbruik 318.897 Ms. (v. j. 345.542), gem. verbruik, w.o. scho len, 21.588 M3. (v. j. 11.025), straatver lichting 70.700 M3. (v. j. 70.300), abon- nementsgas 1.600 M3. (v. j. 1.600). Het betaald gekregen gas verminder de met 34.228 M3. of 3.31 Het aantal M3. gasverbruik per inwoner bedraagt 153.87 M3. Het bruto winstsaldo bedroeg dit jaat f 34.575.20. Na afschrijving blijft een netto winst van f 16.620.23, hiervan zal 75 wordtón. uitgekeetd aan de ge meente. Dank zij verschillende gunstige facto ren is de financieele uitkomst van het bedrijf hooger dan die in 1933. Het verslag over den toestand van ’t Electrisch bedrijf vermeldt de volgende bijzonderheden: 30 Juni. Heden slaagde aan de Modevakschool „Holland” te Amsterdam voor coupeuse Mej. M. Smidstra alhier, leerlinge van' Mej. Oosterveld, alhier. Aan de Rijkskweekschool te Apel doorn slaagde voor de acte nuttige handwerken mej. Tine Dijkstra alhier. Aan de Rijkszuivelschool te Bolsward slaagde voor het eind-examen de heer D. Jaarsma alhier met aanteekeningen Duitsch en Engelsch. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Zondag hield genoemde vischclub haar 3de vischwedstrijd in de Sneeker- vaart. De vangst was deze keer boven ver wachting n.l. 25 baarzen boven de westelijke maat. De grootste baars was 33 c.M. waar mee de eerste prijs werd gewonnen door P. de Jong. De verdere uitslag was: 2de prijs: B. Wolthuizen. 3de prijs: A. Nieuwenhuis. 4de prijs: J. van der Zee. 5de prijs: L. van Dijk. 6de prijs: R. van der Schaaf. 7de prijs: J. Molenaar. 8e prijs: S. Bangma. De volgende wedstrijd is bepaald op 21 Juli. !l is het uranten welko- |d heb- tofe? zijn Bte- BUURTKAATSPARTIJ. Zondag j.l. hield, traditie getrouw, de commisie uit het nieuwe gedeelte der stad haar jaarlijksche kaatspartij onder haar bewoners. Des Zaterdags hielden eerst de jongens hun partij, welke tot uitslag had, dat K. Nieuwenhuis en J. Schoonbeek met den Isten prijs gingen strijken, terwijl de 2de prijs behaald werd door H. Bakker en G. Flameling. De 3de prijs werd gewonnen door H. Tuil en R. van der Zee. Koning werd K. Nieuwenhuis. 10 parturen namen deel. Des Zondags kwamen de ouderen aan de beurt en reeds vroeg waren allen be zig mee te helpen aan de voorbereiden de werkzaamheden, die nu eenmaal een kaatspartij meebrengt en circa 12 uur ging het „los” en van meet af aan kon men genieten van menige spannende partij. De uitslag was, dat de eerste prijs behaald werd door C. de Waij, P. Bran denburg en de ruim 65-jarige B. Mie- dema. De 2de prijs behaalde het partuur D. Hoitsma, Sj. Oosterbaan en P. Stil; de delrde prijs: D. v. d. Meer, G. Keur en E. Bakkelr, terwijl de 4de prijs ten deel viel aan K. Feenstra, E. Branden burg en Y. Visser. Deze laatste prijs was beschikbaar ge steld door M. Andela, haringkoopman alhier, terwijl door F. v. d. Berg, de bekende sportman uit de sigarenkiosk alhier een extra prijs was beschikbaar gesteld voor den besten kaatser der ve teranen, deze viel ten deel aan P. van der Veer. Ook was door hem de 1ste pr. voor de jongens beschikbaar gesteld. Huldel Winnaar van de prijs voor den versten bovenslag, maar eventjes een „hercules” van 54 M., was D. van der Meer. Door J. van Dalen werden de prijzen met een toepasselijk woordje aan de Voor MESSEN W SCHAREN S LEPELS VORKEN F naar PI W GROOTZAND SNEEK B VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Bovengenoemde vischclub vertrok Zondag j.l. voor de tweede maal in dli seizoen achter Parrega. Was de eerste keer de vangst bijzonder goed, nu was het omgekeerde heft geval, er werden n.l. maar 11 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. De eerste prijs werd gewonnen door G. de Jong met een baars van 28c.M. 2de prijs: K. Zoethout. 3de prijs: Th. Walstra. 4de prijs: B. de Jong. 5de prijs: St. de Ruiter. 6de prijs: N. Ebbendorf. 7de prijs: P. F. de Wit. 8ste prijs: C. Ebbendorf. 9de prijs: P. Brakels. Dank zij de bemoeiingen van verschil lende instanties, die zich voor dit belang rijke vraagstuk hebben geïnteresseerd en daaronder noemen wij zeker niet in de laatste plaats de Vereeniging Hore- caf, de bond van exploitanten van ho tels, café’s en restaurants in Nederland, is er tenslotte een wijziging ten gunste van ons land gekomen in de wettelijke bepalingen van Duitschland, volgens welke de Duitscher, die onze grenzen overschreed, niet meer mocht meenemen dan 10 mark. Het is duidelijk, dat dit feitelijk neer kwam op een sluiten van de Nederland- sche grens voor onze Oostelijke buren; want dezen weten ook zeer goed, dat men met dit luttele bedrag niet ver komt in Nederland, dat nog altijd den naam heeft van een goed, maar duur land te zijn. Deze belemmerende bepaling heeft vooral ook daarom steeds verbazing gewekt bij den buitenstaander, omdat Nederland tegenover Duitschland gee- nerlei beperkende maatregelen heeft voorgeschreven ten aanzien van Neder- landsche ingezetenen, die voor zaken of voor hun genoegen naar Duitschland gingen. Als vrije burgers in een vrij land, hebben wij gelukkig nog immer ’t recht gehad, zooveel geld mede over de grens te nemen, als ons goed dacht. Nu is het natuurlijk waar, dat de fi nanciën bij onze Oostelijke buren er nog een beetje slechter voor staan, dan bij ons; en de Duitsche regeering grondde haar besluit dan ook op de van haar kant te billijken overweging, dat de toe stand van ’s lands middelen niet ge doogde, meer liquide middelen aan het Rijk te onttrekken, dan strikt noodzake lijk was. Voor dit motief moet men als goed vaderlander en ook als begrijpend buitenlander het hoofd buigen. Doch dit neemt niet weg, dat het toch een hard gelach was voor onze hoteliers en tegen te gaan, dan toch te beperken. Aan dezen ongewenschten toestand is thans een einde gekomen. Wij nemen met genoegen kennis van deze tegemoet komende houding van den grooten, be- vrienden nabuurstaat, die niet anders dan ten goede kan komen aan de we derzijdsche goede verstandhouding. En laat elke Duitscher er van overtuigd zijn dat het „Welkom, vreemdeling”, het welk wij hem toeroepen, van harte ge meend is. Wij zullen den Duitschen toe rist weder met genoegen in ons midden zien verschijnen. aandacht geschonken wordt dan aan ’t begrip oorlog. Zien we naar China en Japan, naar de militair toerusting van het Russische leger, het geweldig militaire apparaat dat thans door het geheel verarmde Duitschland wordt in stand gehouden. De ontzettend hooge oorlogsbegrootingen van bijna alle landen, de steeds verbe terde en verfijnde techniek, speciaal wat betreft de menschen-verdelgingsmid- delendan moet men wel eten bui tengewone optimist zijn, om dan nog te hopen op een wereldvrede. Om eens even stil te staan bij die oor- logsuitvindingen, het nieuwste op dit terrein is de draadloos bestuurbare vliegmachine, bommenwerper, die tot 7 8 mijl vanuit zijn beginpunt bestuur baar blijft. Een oorlogswapen, dat het leven van de piloten beschermt, maar een groot gevaar oplevert voor de bur gerbevolking. In dit verband willen we ook nog even vermelden een bericht uit Washington. Het departement van financiën heeft van de regeering een geheime opdracht ge kregen om voor 1 Augustus in het Cen trum van de militaire post Louisville een onderaardsche kelder te doen bouwen welke zal moeten dienen als opslag plaats voor het grootste gedeelte van de grondreserves van Philadelphia en New York. Deze kelder zou ingeval van oor log ontoegankelijk en onneembaar zijn. Reeds zijn 3000 millioen dollar goud overgebracht naar Denver in Colorado, vanuit San Francisco. De goudvoorraden zijn hier aan de eene zijde beschermd door het rotsgebergte en aan de andere zijde door de Apalaches. En dan ten slotte willen we eindigen met de vermelding dat in Barcelona de staat van beleg is afgekondigd. De reden hiervan is dat de linksradicalen den laatsten tijd erg provoceerend optraden, waartegen de politie te Barcelona niet krachtig genoeg optrad. Zoo zijn er de zer dagen weer eenige tramwagens en autobussen in brand gestoken. ’t Is wel jammer, dat er van ons we reldje geen hoopvoller beeld geteekend kan worden. eer :en A un ter es lt. De Engelsche buitenlandsche politiek. Italië wil de oor log. De algemeene bewa pening en onrust De Europeesche reis van Eden die in den beginne zooveel beloofde, is op niets uitgeloopen. Ja, maar neem ons nu niet kwalijk, zegt de eenvoudige lezer van ons week- revuetje, maar wie is dat, die Eden en met welk doel onderneemt hij deze reis? We willen trachten zoo kort mogelijk deze kwestie duidelijk te maken. Eden is een Engelsche minister die de nieuwe Engelsche buitenlandsche poli tiek bij de vroegere bondgenooten in gang tradht te doen vinden. Daartoe werd allereelrst een bezoek gebracht aan Frankrijk, dat wel een beetje ontstemd was door het sluiten van een bilateraal vlootaccoord tusschen Engeland en Duitschland. Hierin meende Frankrijk te zien, dat Engeland los van de Fran- sche belangen tegenover het vaste land van Europa zij eigen weg wenschte te gaan. Een ontstemming in Frankrijk, die natuurlijk in Duitschland met zeker leedvermaak wordt begroet. Deze poli tiek van Engeland vertoont wel veel overeenstemming met die van voor 1914. Heen en weer zweven tusschen de Vol- kenbondsgedachten of een politiek van verplaatsing van het evenwicht naar ge lang van de omstandigheden van hef oogenblik. „Splendid solation” noemde men dat voor 1914, nu noemt Lord Cecil de groote Volkenbondsman, het „zwab- berpolitiek”. Maar niet alleen in Frankrijk heeft Eden de belangen van zijn land verde digd en verduidelijkt, ook in Italië is een conferentie gehouden, waar men het eigenaardige feit kan constateeren, dat onder het mom van een lichtel ontstem ming over het boven geschetste vloot accoord. De vreugde schuilt over de ver sterking van de vlootpositie in de Mid- dellandsche Zee. Het gaat met de bui tenlandsche politiek van de verschillen de landen nog precies eender als voor de groote wereldoorlog. Een ander programmapunt, wat zeer zeker in het onderhoud tusschen Mussolini en Eden breedvoerig bespro ken is, betreft de Abessynische kwestie. Gedurende de laatste weken hebben meermalen berichten gecirculeerd die de hoop vestigden, dat een vredelievende andere, daaraan verwante bedrijven, het oplossing in dit Ethiopisch geschil nog Hollandsche geld in ongelimiteerde hoe veelheden over de grens te zien vloeien, zonder dat daar een compensatie tegen over stond in den vorm van het geld, dat de Duitschers van hun kant in ons land kwamen verteren, zooals dit vroe ger altijd het geval was. In de zakenwereld is het nu eenmaal niet andeirs; daar moet men wel rede- neeren: „Voor wat hoort wat”. Daar re kent men alleen met de'leer der weder- keerigheid: En zegt ook niet het Duit sche spreekwoord, dat hier zeer zeker van toepassing is: „In Geldsachen hört de Gemüthlichkeitt auf?” In Ge- müthlichkeit doen wij Nederlanders over het algemeen niet onder voor onze Ger- maansche neven; doch in het onderhavi ge geval werd er toch wel een beetje te veel van gevergd. Maar laten wij er niet verder over praten. Het leed is geleden en de hin derpaal uit den weg geruimd. Voortaan mag de Duitsche toerist, die zich wenscht te vermeien in onze badplaatsen of elders in ons land, volgens het Reich- sabkommen per maand reiscredietbrie- ven, reischèques en/of hotelcoupons koopen, waarvan dei tegenwaarde ten hoogste 500 Mark mag bedragen. Neemt hij zijn reisbiljet in Duitschland, dan worden de kosten daarvan niet van be doeld bedrag afgetrokken. Wij kunnen tevreden zijn met deze nieuwe regeling, waarvan men in Duitschland ter bevoegder plaatse onge twijfeld toch ook de billijkheid en de wenschelijkheid heeft ingezien. Want het valt niet te ontkennen, dat zich den laatsten tijd in ons land een vrij sterke strooming openbaarde, om het toeristen verkeer naar Duitschland, zoo al niet 30 Juni. Op de adspiranten wedstrijden te Harlingen behaalde de Gymn. vereeni ging V. en O. ahier, de volgende prij zen: Driekamp voor jongens, le prijs 189i/2 p. Driekamp voor meisjes, 3e prijs, 249 punten. Estafetteloop voor meisjes, 2e en 3e prijs. AFSCHEID VAN DEN DIRECTEUR DER ZUIVELSCHOOL. Vrijdag j.l. hebben de leeraren van de Rijkszuivelschool afscheid genomen van den directeur dezer school. Op uitdruk kelijk verzoek van den heer Keestra had deze plechtigheid een meer intiem ka rakter. Behalve de leeraren waren aan wezig de heeren Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, Inspecteur van helt Veeteelt en Zuivelwezen, Prof. B. v. d. Burg, Ir. W. J. Huisman, zuivelconsulent en H. Davelaar, directeur van de zuivelfabriek te Stompetoren. De heer Keestra werd toegesproken door den Inspecteur van het Zuivelwe zen, tevens uit naam van den Directeur- Generaal van den Landbouw. In zijn toespraak schetste de Inspecteur de loopbaan van den heer Keestra, en wees op diens buitengewone verdiensten voor de zuivelbereiding in ons land. Ir. Fokkema wees op de uitnemende verhouding tusschen directeur en leer aren, verder op verschillende persoon lijke eigenschappen van den heer Kees tra en memoreerde eenige belangrijke gebeurtenissen, betreffende de school, van de laaste jaren. Ten slotte werd door den heer Fokkema, mede namens zijn collega’s, een herinnering aangebo den, in den vorm van een boekwerk. De heeren Siersema, Mr. Dr. Hoogland en Dr. ten Cate voerden nog het woord, uiting gevende aan hun gevoelens van hooge waardeering voor den heer Kees tra en diens echtgenoote. Door den heer ten Cate werden te vens bloemen aangeboden aan Mevr. Keestra in een vaas met inscriptie. Ten slotte nam de heer Keestra het woord en sprak, zichtbaar geroerd, zijn dank uit voor de woorden tot hem ge- richten de gevoelens van waardering hem betoond. Na afloop van de plechtigheid bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. le we- hebben van 't Thans innen- jenci)-< n vol- 1936 n het k het of in vordt 1 ?edu- J hor ’t v 1 !tt '"1 r« Leesgeld fr p p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f :e TEL. 3054 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1