lil. V. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 l Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek Stadsnieuws. De koopkracht van den gulden. Woensdag 10 Juli 1935 315S2 Jaargang No. 54 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 en Parrega y Nijland Arum f Verschijnt Dinsdags- Vrjdagsavonds, HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE KAATSVEREEN. „BOLSWARD”. Voor de Zondag a.s. te houden groote kaatspartij ter gelegenheid van dit jubi leum, hebben zich reeds 8 van de sterk ste partuurformaties aangegeven. Ongetwijfeld zal deze kaatsdag zeer vele bezoekers naar Bolsward trekken. GEREFORMEERD GYMNASIUM LEEUWARDEN. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: o.m. L. Eringa te Burgwerd en W. leistra te Wommels. Toegelaten tot de 3de klasse: mej. A. Heeres te Bolsward. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: J. Nawijn, Bols ward. Speciale inrichting voor n s Nog steeds de Abessinische kwestie. China en Japan. Oostenrijk en de Habs- burgers. 15000 gulden voor het hoofd van Venizelos. Sedert onze vorige weekrevue is de toestand in het Ethiopisch geschil wei- Hennaarderadeel Uit het verslag van den Keuringsvee- arts, Hoofd van Dienst, in de gemeente Hennaarderadeel, blijkt, dat over het 2e kwartaal 1935 voor de keuring zijn aan gegeven: 31 koeien, 16 graskalveren, 31 nuch- teren kalveren, 17 varkens, 27 schapen en 2 paarden; Af gekeurd zijn; 9 koeien, 14 graskalveren, 6 nuchte- ren kalveren, 9 varkens, 24 schapen en 2 paarden. d is het uranten welko- |d heb- Makkum ZUIDERZEE IJSSELMEER. Een merkwaardige ommekeer treft ons als kustbewoners, sedert de Zuiderzee is veranderd in Ijsselmeer. Als men voor heen ’s avonds een wandeling maakte langs de zeedijk, kwam een scherpe zee lucht of een onaangename lucht van dro gend zeewier ons in de reukorganen. Thans bij een wandeling langs dezelf de dijk, kan men langs de kust in het Ijsselmeer de kikvorschen hooren kwa ken als was men midden in een kikker land. Dit bewijst dat de voorspelling vrij goed wordt bevestigd, dat het zoute zee water langzamerhand door het zoete binnenwater is verdreven, want een kik- vorsch zal men in zout water nimmer aantreffen. 9 Juli 1935. Onze plaatsgenoote mej. L. Plantinga, gedipl. verpleegster, slaagde heden te Utrecht voor het Diploma Wijkverpleeg ster A. N. V. „Het Groene Kruis”. tof? zijn ge- riet, chll- zorg i, nu igen men IOO- GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoote, mej. An nie Huigens slaagde Zaterdag j.l. te Steenwijkerwold voor onderwijzeres. I 1936 n het Workum WINKELWEEK TE WORKUM. Dinsdagavond vond de opening plaats van de winkelweekfeesten alhier. De voorzitter van het feestcomité, de heer C. A. Dijkstra, deelde mede, dat het comité den Edelachtb. Heer Burge meester C. E. van Koetsveld bereid had gevonden om deze feesten te openen, waartoe hij thans gaarne de gelegenheid gaf. De Burgemeester prees in zijn toe spraak de ondernemingsdurf van het co mité, dat deze winkelweek organiseer de, zag daarin een parallel met het Zeeuwsche wapen en sprak de hoop uit, dat ook de Workumer middenstand na harden strijd de spreuk onder dat wapen Hitzum VERKOOPINGEN. 6 Juli 1935. Door notaris Bijlsma te Franeker had alhier bij den heer R. Smit de finale ver- kooping plaats van: le. Een woning te Hitzum, thans in huur bij J. Rodenhuis. Kooper G. Gras voor f361. 2e. Een woning te Hitzum, thans in huur bij B. Terpstra. Kooper P. Busman voor f 595. eer :en A un ter les ,lt. Ik lid Ik het of in wordt gedu- Dor ’t vafl t A dve r t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Ie we- hebben van ’t Thans innen- gériciK n vol- tot de hare kon maken: Ik worstel en kom boven. Daarna werden door de plaatselijke zangvereenigingen enkele liederen op zeer verdienstelijke wijze gezongen, ter wijl de muziekvereeniging „Crescendo” de feestelijke stemming er op de juiste wijze wist in te brengen. Ook was aan deze winkelweek een etalagewedstrijd verbonden, waaraan door 77 winkeliers werd deelgenomen. De jury, bestaande uit de heeren H. de Vries Wzn., IJ. Oosten, A. J. Ph. Ri Idei en S. Gaastra had zeker geen gemakke lijke taak daar velen met zorg hun eta lage hadden verzorgd. Prijzen werden toegekend aan de na volgende winkeliers. 1ste prijs aan: R. Flapper, Wed. P. Veltman, R. F. de Boer, Wed. A. Visser, T. T. Pelle, U. van der Meer en C. Rom- kema. 2de prijs aan: R van der Meer, B. Jongstra, C. A. Dijkstra, J. C. Repko, R. Gielstra, W. Hingst, J. D. de Jager en O. Abma. 3de prijs aan: W. J. Riemersma, E. Westra, L. de Haan en A. G. Wouda. Eerv. verm. aan: Gebr. de Jong, Wed. A. Hendriks, IJ. Haitsma, P. Faber, G. S. Visser, B. R. de Jong, P. Wildschut, J. W. Kuhlmann, Th. A. Koopen, D. A. IJntema, O. S. Pruiksma en E. Eiling. Woensdagmiddag werd aangevangen met een optocht door de stad met mu ziek van „Crescendo” met de wielren ners die zouden deelnemen aan de te houden wedstrijden en een propaganda- optocht van „Eet meer melkbrood”. In de afd. Melkbroodpropaganda werd de ee'rste prijs toegekend aan N. J. Kur- pershoek; 2de prijs: J. B. de Boer; 3e prijs: J. Keuning. Eervol: C. Ruyter. Voor de wielerwedstrijden bestaande uit een sprintwedstrijd, persoonlijke ach tervolging tusschen de kampioen vgn Friesland Zwart van Bozum en Alkema van Harlingen, afval wedstrijd, Austra lische jachtrace en een 'koppelwedstrijd over 60 ronden, bestond veel belangstel ling. Te ongeveer 6 uur was de luchtballon, die het hoogtepunt van den dag vormde, voor de opstijging gereed. Tot veler te leurstelling ging de ballon niet op, wat de feeststemming eenigszins temperde. ’s Avonds 8 uur begon het muziek concours, waarbij de volgende prijzen werden toegekend: 2de afd. „Hallelujah” Makkum, 202 punten, 1ste prijs. „Crescendo” Sloten (Fr.), 2e prijs. Uitmuntendheid: Gaastmeer 2e prijs. Eereafdeeling: „Crescendo’’ te Wor kum, 2de prijs. Donderdagmorgen 9 uur werd een op tocht gehouden, waaraan werd deelge nomen door alle schoolkinderen van de scholen. Na een rondgang door de stad ging het naar het feestterrein, waar de opiating van kleine luchtballons plaats vond, die door de fa. Simon Gaastra waren beschikbaar gesteld. De opiating slaagde schitterend doordat er een straffe wind stond. Hierna volgden de kinderspelen. ’s Middags 2 uur ving het zangcon- cours aan, waarbij de volgende prijzen werden toegekend: Afdeeling A. Kinderkoor „Jonge Klanken”, te Lip penhuizen, 207 pnt., le prijs. „Geref. Kinderkoor” Workum, 172 pnt., 2de prijs. „Kerkkoor”, Mantgum, 202 pnt., le prijs. „Zanglust”,- Gaast, 187 pnt., 2e prijs. Afdeeling B. „Looft den Heer”, Ijlst, 222 pnt, le pr. „Zingt Hem ter Eer”, Workum 189 pnt., 2e prijs. „De Lofstem”, Makkum, 165 pnt, 3e pr. Afdeeling C. „Sursum Corda”, Leeuwarden, 191 pun ten, 2e prijs. „T.A.V.E.N.U.” Workum 190 pnt., 2e pr. „Zingt den Heer”, Workum, 204 pnt., le prijs. „De Lofstem”, Bolsward, 182 pnt., 2e pr. „Chr. Gem. Koor”, Bolsward, 214 pnt., le prijs. „Hallelujah”, le prijs. „Hosanna”, Leeuwarden, 191 pnt., 2e pr. „Hallelujah”, Leeuwarden, 213 punten le prijs. Afdeeling Uitmuntendheid. „Looft den Heer”, Heeg, 209 pnt., le pr. Des avonds 8 uur werd de eere-wed- strijd gehouden, waarbij de volgende prijzen werden toegekend. Kinderkoor „Jonge Klanken”, Lippen huizen, 1ste prijs. „Kerkkoor” Mantgum, 1ste prijs. „Looft den Heer” Ijlst, le prijs. „Zingt Hem ter Eer”, Workum, 2e pr. „Zingt den Heer”, Workum, le prijs. Chr. Gem. Koor, Bolsward, le prijs. Devaluatie of geen devaluatie dat is tegenwoordig de vraag, die zich in ons land meer en meer op den voor- grond dringt en ons aller belangstelling j vraagt. Voor- en tegenstanders zetten hun argumenten in de pers en op open- j bare bijeenkomsten uiteen en trachten aanhangers te vinden voor hun stand- punt. Een minister trad af, omdat hij het met zijn ambtgenooten niet eens was ten aanzien van de in dat opzicht te volgen politiek. Onze eerste havenstad, Rotterdam, ziet in de devaluatie haar eenig behoud, vooral na den laatsten val van de Belga, de Belgische valuta, waardoor haar Je concurrentie met haar grootsten mede- dinger, Antwerpen, zoo goed als onmo gelijk wordt gemaakt. Het verschil tusschen loods- en haven gelden, laad- en los- en andere onkosten is daardoor namelijk zóó groot gewor den, dat de reeders er meer en meer toe overgaan om Rotterdam (en ook andere Nederlandsche havens) te mijden en er de voorkeur aan! geven hun schepen naar Belgische havens te dirigeeren, waar hun onkosten zooveel lager zijn. Men houde hierbij in het oog, dat ook de scheepvaart in zeer sterke mate lijdt onder de gevolgen van de crisis, getuige o.a. het groote aantal schepen, dat uit de vaart genomen en „opgelegd” is, een voudig omdat de reeders er geen vracht voor kunnen vinden, of omdat de vracht, die zij zouden kunnen bedingen, niet meer voldoende is om de kosten van exploitatie te dekken. Op het eerste gezicht heeft Rotterdam, om bij dit voorbeeld te blijven, wel een zeer klemmende rede om op devaluatie aan te dringen; een reden, die ook voor onze andere havens geldt, om te zwij gen van andere takken van bedrijf. On der ’n groote groep industrieelen open baarde zich eveneens een sterke stroo- ming om den gouden standaard te ver laten, in welk middel zij de eenige red ding zien voor hun bedrijven, die óf reeds noodlijdend zijn, óf dreigen, dit binnen korten tijd te zullen worden. In hoeverre echter de groote ver wachtingen, die men van devaluatie in bepaalde kringen koestert, in vervulling zouden gaan, indien het kabinet van koers veranderde en de voorstanders van devaluatie hun zin kregen, is een open vraag. De ondervinding, in andere landen op dit punt opgedaan, heeft geleerd, dat dit middel vaak erger is dan de kwaal. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Men vrage zich slechts af, of het er in landen met gedeprecieerde valuta (België, Ehgeland, Frankrijk, Amerika, enz.), nu zooveel rooskleuriger uitziet dan in landen, die aan den gouden standaard zijn blijven vasthouden, zoo- als Nederland, Scandinavië enz. Het ant woord ligt voor de hand: in geenen deele. Wie zich voorstelt dat devaluatie een middel is, om spoedig een einde te ma- ken aan de crisis, vergist zich zeer. Als dit inderdaad zoo was, zou de geheele wereld al een heel eind op den goeden weg moeten zijn, dank zij al de devalu atie, die wij reeds om ons heen zien. Het tegendeel echter is waar. Zoodra een land begint, met de waar de van zijn geld te verminderen (want daar komt het op neer) volgt er een korte periode van bedrieglijke bedrijvig heid in handel en industrie, omdat de naburige landen nu in het groot „koop jes gaan halen”. Doch lang duurt dit niet, want dan komen, op aandringen van den handel in die landen, invoer verboden en contingenteering, met het gevolg, dat de werkloosheid hier nog grooter wordt dan vroeger, terwijl men door het dalen van de waarde van het geld, de prijzen van alle goederen zal zien stijgen. Neen, devaluatie van onzen gulden is zeer zeker niet het middel om ons uit de crisis te helpen; daartoe zullen wij onze toevlucht moeten nemen tot een deugdelijker, doeltreffender middel. En laten wij niet vergeten dat velen, die voor devaluatie opkomen, daarbij specu latieve doeleinden najagen alleen en uitsluitend te hunnen eigen bate. nig veranderd. Wanneer we de laatste Aartshertog Otto, berichten uit Londen, Parijs, New York rustig beschouwen, dan is zelfs de alge- meene toestand eerder verslechterd dan verbeterd. Na de diplomatieke reis van Ehgelands minister Eden naar Parijs en Rome was de hoop op een vreedzame oplossing van het Ethiopische geschil iets herleefd, maar al spoedig bleek, dat Italië zich de groote buit, die het zich in Abessinië had voorgesteld, niet zoo gemakkelijk door enkele concessies laat ontglippen. Het lofwaardig streven van Engeland om een oorlog tusschen Italië en Abes sinië te verhinderen, is op een misluk king uitgeloopen en de Engelsche diplo matie heeft daarbij een gevoelige klap gekregen. Vooral het aanbod van Engeland aan Italië betreffende de overdracht van En- gelsch grondgebied in Oost-Afrika heeft in Frankrijk ontstemming gewekt. Bo vendien is men in het eigen land aller minst te spreken over de buitenlandsche politiek. Men heeft zich in Engeland zeer verwonderd over het feit dat Engeland een strook grond ter lengte van 80 K.M. en breed 30 K.M. in Britsch Somaliland aan Abessinië cadeau wilde doen, opdat dit land dan gewilliger de Italiaansche eischen zou toegeven. Maar erger nog; de Engelsche natie voelt zich beleedigd, dat Mussolini dit aanbod botweg geweigerd heeft. Diens eerzucht en Italië’s landhonger gaan veel verder. Italië wil de oorlog, dat blijkt uit alles. Nog dezer dagen heeft de Duce tot de nieuwe naar Oost-Afrika vertrekkende troepen gezegd: „Italië staat voor een strijd, welke regeering en volk voorne mens zijn met succes te voeren, tot eiken prijs.” Duidelijker behoeft het niet gezegd. Abessinië dat deze duidelijke taal zeer goed begrepen heeft, tracht nog op alle mogelijke manieren deze oorlog te kee- ren. Het beroep op den Volkenbond is nutteloos geweest en in de laatste: dagen het tot Amerika gerichte beroep op het Briand-Kellog-pact tot bijlegging van internationale geschillen door arbitrage, heeft evenmin succes gehad. Met mooie woorden, als: Amerika heeft belang bij het behoud van den vrede.of.dat de verzoeningscommissie1 in haar taak moge slagen. Van Volkenbond of Kel- log-pact heeft Abessinië geen hulp te verwachten. De op het oogenblik in Ge- nève vergaderde juristen commissie heeft dezer dagen de vraag opgeworpen, of ’t mogelijk zou zijn het Suez-kanaal voor troepen- en materiaal-vervoer te sluiten. Italië heeft dit kanaal noodig, maar. Frankrijk is de grootste aandeelhouder en Frankrijk is momenteel dik bevriend met Italië. Zooals de zaken nu staan, zijn er wei nig lichtpunten in dit conflict aan te wij zen. Niet minder aandacht verdient mo menteel de Chineesch-Japansche kwestie. Hebt u wel eens opgemerkt, dat juist wanneer de Europeesche Staten groote onderlinge moeilijkheden te overwinnen hebben, de Japanner zijn expansie-zucht in China weer wat meer botviert? Lang zaam, stuk voor stuk, wordt het groote Chineesche rijk door de kleine Japanner opgeslokt met het uiteindelijk doel van China een vazalstaat te maken. De groote vraag blijft of Jdpan er ooit in zal slagen ook de Chineesche geest in Japansche stijl om te zetten. We be doelen daarmee of ooit het Chineesche volk in dergelijke mate militair zal kun nen worden opgevoed en door vereeni- ’ging van die beide rassen een zeer groot gevaar voor het vasteland van Europa geschapen wordt. Voorloopig lijkt het er nog niet veel op en loopen de tegenstel lingen nog te ver uiteen. Het is overigens niet noodig, dat Europa ook nog al te veel aandacht moet schenken aan de Oostersche kwes tie. Daar is in eigen boezem zoo ontzet tend veel wat de belangstelling telkens weer gaande houdt. Wanneer we, om maar eens een greep te doen, zien naar Oostenrijk. Nog steeds duiken de geruchten om trent een terugkeer van de oude konink lijke familie op. In de dezer dagen ge houden zitting van de Raad van State is een wetsontwerp aangenomen, waar bij de uitzonderingswetten die na den oorlog met betrekking tot de Habsbur- gers waren uitgevaardigd, worden ge wijzigd. Een ander bericht meldt, dat Oostenrijk het geheele, in 1919 van de Habsburgers in beslag genomen vermo gen, zal teruggeven. Dat beteekent voor ex-keizerin Zita niets meer of minder dan een millioenenregen. Alle paleizen en landgoederen vormen ongeveer een waarde van een paar honderd millioen gulden. Onwillekeurig duiken er thans ook weer restauratiegeruchten op. 7 Juli 1935. Hedenmiddag omstreeks 2 uur had al hier in de nabijheid van ons dorp een verkeersongeluk plaats. Vanuit de richting Sneek naderden 2 wielrijders (man en vrouw) welke rechts van den weg reden. Vanuit tegenover gestelde richting naderde een auto, waarop de vrouw, die links van de man reed, vooruit ging rijden en nadat de auto haar gepasseerd was, week zij weer eenigszins naar links. Achter haar man was op datzelfde moment een mo torrijder die hier niet op rekende en zoo had een aanrijding plaats met het gevolg dat de vrouw bewusteloos in de tram baan terecht kwam. De motorrijder met duorijdster kwamen in de linkeïberm terecht. Dr. ten Cate van Bolsward, die juist passeerde met zijn auto, heeft de motor rijder (die snijwonden en vleeschwonden aan zijn been en arm had) en de duorijd ster die een hoofdwonde had, per auto naar Bolsward vervoerd en de wonden verbonden. De wielrijdster is intusschen in bewus- teloozen toestand naar haar woning in de omgeving van ons dorp vervoerd. i De motorrijde'r en duo-rijdster zijn la ter op den dag naar hun woning te Utrecht gereisd. i Een en ander is pogal vrij goed af- geloopen, behalve materieele schade, daar motor en rijwiel vrijwat gehavend waren. Gemeenteveldwachter de Jong heeft 'n onderzoek ingesteld en procesverbaal opgemaakt. FIETSTOCHT. 8 Juli 1935. De Federatie Wonseradeel van de Vereeniging de N.V. tot afsch. van Alc. Dr. organiseerde gistelren een fietstocht naar Rijs. Verschillende J. V. O.ers en N.V. afd. namen er aan deel. Door de aanvanke lijk minder gunstige weersgesteldheid was het aantal deelnemers kleiner dan verwacht was, pl.m. 30 personen gingen ’s morgens 7 uur op weg. De! heenreis ging over Makkum, Workum, enz. De terugreis over Balk, Woudsend, Sneek. In Rijs werd de speeltuin bezocht, voorts een boschwandeling gemaakt en balspelletjes gedaan aan de meerkant. Om 5 uur vertrok men weer uit Rijs. de oudste zoon van wijlen Keizer Karei zou dan weder tot koning van Oostenrijk worden gekroond maar.zoover is het nog niet. Dat is niet aleen een kwestie die Oostenrijk al leen te behandelen heeft, de vraag of de Habsburgers weef op den Oostenrijk- schen troon zullen zetelen is een vraag, die internationaal zal moeten worden opgelost. Wanneer we dan ons laatste kopje even beschouwen, n.l. 15000 gulden voor het hoofd van Venizelos, dan bekruipt je onwillekeurig de gedachte aan Ameri- kaansche onderwereld-gangsters, afper sing, enz. In dit verband is deze gedachte niet juist. Venizelos is de oude Grieksche staatsman, nu 72 jaar oud, die de leider was van de jongste Grieksche opstand. U herinnert zich misschien nog, dat de vloot, voor een deel in dezen opsta.id betrokken was. De opstand is, zooals u weet, mislukt en de oude staatsman heeft de vlucht genomen. Onderwijl is een proces aanhangig ge maakt en daarbij is Venizelos (bij ver stek) ter dood veroordeeld. Een lid nu van de Grieksche nationale vergadering heeft thans een voorstel in gediend, om te voorkomen, dat de oude Minister-president zijn doodvonnis ont gaat. Hij stelde daarom voor een bedrag van 15000 gulden beschikbaar te stellen, uit te loven voor een ieder die Venizelos doodt. Het doet toch wel eigenaardig aan in onze tijd van verbroedering en humani teit, dergelijke praktijken uit de Fran- sche revolutie openlijk te zien verkondi gen, zonder dat een der leden uit die Grieksch nationale vergadering één woord van protest liet hooren. Zooiets lijkt je haast onmogelijk in een be schaafd parlement. waarin opgenomen Het was een prettige dag van kame raadschappelijk samen zijn en genoege- lijke ontspanning. Tevens werd de band weer wat strakker aangetrokken. Tzummarum, 203 pnt., DEJO 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I i I r I I IC je s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1