mnnmiiiniiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii! Buitenlandsche Revue. 50-JARIG BESTAAN DER KAATSVER. I „BOLSWARD”. Belastingzaken ni ni7 Kant. SNEEK, Singel 58 DLUll BOLSWARD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. y. IIIEHFf I Reparatie aan alle merken Automobielen g Elastieken Kousen HOFSTEDE EXAMEN. 31— Jaargang Woensdag 17 Juli 1935 5 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1F Telefoon No. 12 No. 56 en i. a 2. 3. 4. 5. 6. 7. 7. 11. 8. 17. 9. 19. 10. 24. een zusterver- A dvo r t o n t i n por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb, prijs. Speciale inrichting voor Vereen, te Bolsward hebben opgericht is hier nog aanwezig, n.l. de heer J. Wes- terbaan. In de jaren 1885 bezat Bolsward een kern van mannen' bezield met een bijzon dere energie voor het organiseeren van festiviteiten. Veel werd toen ondernomen en steeds met groot succes. Geen wonder dat ook in die jaren viel: de oprichting van de Kaatsvereen. Bolsward. De feestelijke prijsuitdeelingen in de Doele waren steeds een der hoogtepun- 9: 1: 1: 3: S-8-2-8-8-8-8 50. 4-4-8-2-2-2-2 24. d is het uranten welko- jd heb- r I zijn I ge- 1: 2: 5: 8: GROOTZAND Verschijnt Dinsdags- Vrijdagaavonds. eer ;en A un ter les dtj 'k, lid ,d n is DE KAATSPARTIJ VAN ZONDAG. Onder begunstiging van het mooist denkbare zomerweer werp Zondag de Jubileumskaatspartij van 10 vrije partu ren gehouden. Of het kwam van het mooie weer of dat de Zondag zijn in vloed doet gelden, weten we niet, maar De komende oorlog. Ty phus in Rome. Straatge vechten in Belfast China, Japan en Rusland. Het f overbevolkingsvraagstuk. Dat is nu reeds gedurende enkele we ken, dat we als eerste onderwerp voor onze revue moeten nemen de gespannen toestand tusschen Italië en Abessinië. Dit probléem blijft nog steeds de belang stelling gaande houden en vooral de laatste toebereidselen door Italië ge maakt geven niet veel hoop meer op een vreedzame oplossing. De pogingen door Engeland gedaan om deze kwestie in der minne op te lossen, zijn alle mislukt. Momenteel heeft de waarschuwing die door de Amerikaansche regee'ring ge richt is tot Italië n.l. dat Amerika een Italiaansche veldtocht tegen Abessinië als een ernstige schending van het Kel- logg-pacf zal beschouwen, waaruit Ame rika zijn conclusies zal trekken.wel eenige indruk gemaakt. Maar wanneer we dan weer leizen dat de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken Hoa- re zegt: Wij hebben het Italiaansche ver langen tot gebiedsuitbreiding over zee altijd begrepen en zullen het ook altijd blijven begrijpen en hebbeln zeker in hel verleden ons best gedaan van onze sym pathie met deze Italiaansche wenschen te doen blijken. Wij geven opnieuw toe, dat eenige van Italië’s grieven tegen de Abessini- sche regeering gerechtvaardigd zijn. We vragen ons echter af of deze feiten in derdaad voldoende reden zijn om zich in een oorlog te storten”.Nu, er zijn ook om minder ernstige voorwendsels oorlogen gevoerd in de geschiedenis. Ondertusschen gaan de troepen ver schepingen naar Oost-Afrika regelmatig door. In de haven van Napels worden 8 groote mailschepen in gereedheid ge bracht óm duizenden manschappen en materiaal naar Oost-Afrika te vervoeren. De uit Oost-Afrika en uit andere deelen van de wereld terugkeerende Italiaan sche schepen moeten direct ter beschik king van de regeering gesteld worden. In Rome is men momenteel nog iets anders aan het bestrijden, n.l. een ty- phus-epidemie; gedurende de laatste week hebben zich meer dan 3000 geval len voorgedaan, waarvan er 133 zijn overleden. Bovendien heerschen nog meerdere ernstige ziekten in de stad, wat is af te leiden uit het dagelijksch sterftecijfer van 60 tot 80 personen. De KAATSPARTIJ OP 13 JULI (Door elkaar loten). Niet minder dan 27 parturen waren door het lot geformeerd, waarvan we in ons Zaterdagnummer een opsomming gegeven hebben. Er werd direct 1 uur begonnen in 3 perken en ook nog 2 per ken op een neventerrein. Dan is er na tuurlijk geen sprake van een rustig vol gen van de diverse partijen en volstaan we dus voor de eerste ronde met een opsomming van de nummers die op de tweede lijst voorkwamen, n.l.: 27-1, 4-5, 7-9, 11-14, 15-17, 19-21, 24-26. De afwerking van de tweede lijst gin^ I 1936 n het ik het of in wordt gedu- oor 't vaM 4-4-4-8-8-6-0-2 36. 8-8-8-4-2-8-8-8 54. Van der Vliet sloeg 2 boven, Kammin- ga 4, de Way 1. Zaagmans 7 bulten, Falkena 4. De partij tusschen 9 en 10 verloopt geheel ten gunste van partuur 10. Schema als volgt: 8-8-8-2-0-8-6-8-8 56. 2-6-6-8-8-0-8-6-2 46. af te wachten tot men binnen geroepen werd om de „uitslag” te halen, toen werden ook deze laatsten wel eventjes anders. De spanning was groot geweest, de actie had zoolang de zenuwen en hersenen, heel de persoonlijkheid opge- eischt, de reactie begint te komen. En dan de gesprekken die onderling ge voerd wérden, het wikken en wegen, de hoop en de vrees van anderen, en dan de ontgoocheling, de teleurstelling, de tra nen en het gesnik misschien van deze of gene die moest worden afgewezen en nog maar eens een jaartje terug moest komen. Foei, wat waren dat nog hachelijke oogenblikken. Alle fleur, eri alle scherts was we'g, doordat deze ol die zich zoo aanstelden en een „korf” kreeg en omdat de heeren „ditmaal nog al streng waren”. Toch kwam het bij den uitslag wel uit wie zich met ijver en toewijding op de studie hadden geworpen. De vele opofferingen welke men zich heeft getroost toen anderen genoten van de vele vermaken en pretjes, werden rij kelijk vergoed door den uitslag van hef examen. En toen werd het voor hen feest, en mochten zij eens gaan genieten en lekker uitgaan. Ie we- hebben van 't Thans innen- gëTidl n vol- rl* chll- zorg i nu igen men 100- ook nog in 3 perken en het resultaat hiervan is dat de nummers: 27. J. Bonnema, Bolsward, L. Koopal, Sneek en P. Santema, Oosterlittens. 5. D. Ykema en K. v. d. Heide, Bolsj- ward en K. Bosma, Sneek, D. HoitSma, Bolsward, J. Althof, Franeker en W. Reitsma, Witmar- sum, A. Pasma, Tjerkwerd, S. Zijlstra, Be'etgum en A. Pascal, Harlingen. J. van Dijk, Harlingen, F. R. v. d. Weerd en E. Boelens, Markkum, C. de Way en K. Feenstra, Bols ward en F. K. Wiersma, Wommels. M. Bijlsma en Jentje de Jong, Bols ward en G. Zoethout, Sneek, op de derde lijst voorkomen. Hiervan sneuvelden de nos. 5, 11 en 17, terwijl 24 staan bleef. Op de vierde lijst komen nu de num mers 24-27 en 7-19. In de partij tusschen 24 en 27 loopt 27 direct uit en weet met groote voorsprong te winnen. No. 24 wist 1 spel te be machtigen. De partij tusschen 7 en 19 is weer vol spanning. Om beurten worden de bordjes veroverd. Tot drie eersten gaat het gelijk op, dan loopt 19 ui| tot 5 eer sten; dan herstelt no. 9 zich door 2 maal achter elkaar op 6-2 en 6-6 een eerst te winnen. Het wordt 5 eersten gelijk. Zelfs 6-6; de opslager van no. 19, die den ge- heelen middag uitstekend werk geleverd heeft, slaat bij deze beslissende bal vóór waardoor zijn partuur verliest. De eindstrijd gaat nu nog tusschen 7 en 27, een partij zonder eenige span ning. No. 27 zag geen kans een bordje aan de telegraaf te krijgen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs, f30, part. 7: D. Hoitsma, Bolsward, J. Althof, Franeker en W. Reitsma, Witmarsum. 2e prijs, f 18, partuur 27: J. Bonnema, Bolsward, L. Koopal, Sneek en P. Zan- tema, Oosterlittens. 3de prijs, f9, partuur 19: C. de Way en K. Feenstra, Bolsward en F. K. Wier sma, Wommels. Hét bezoek bij deze partij was bevre digend. Men heeft zich dan ook maar ver trouwd gemaakt met de gedachte van een onder Japansch bestuur staand N.- China. Wat in den laatsten tijd meer veront rustend is.de acitiviteit die Japan ten opzichte van Rusland ontwikkelt. Bui ten Mongolië, dat Russisch bezit is, ligt waarschijnlijk ook nog in de veroverings- manie van het Kwantoeng leger dat zich een beetje aan de breidel van Tokio ont wringt. Natuurlijk is de Rus hier op zijn post en heeft ongeveer 300.000 man troepen aan zijn Aziatische grens gecon centreerd. Het Japansche gevaar bena dert langzaam maar zeker de Russische grens en daarmee is het gele gevaar voor Europa weer in een accuut stadium ge komen. Wat is, zoo vragen we ons onwille keurig af de oorzaak van dat zoeken naar gebiedsuitbreiding, zoowel van Japan en Italië? Het antwoord is hoogst eenvoudig: „overbevolking”. Men weet in eigen land geen raad meer met de tel kens nieuwe generatie, die om werk en brood roepen. Zooiets was voorheen ook wel urgent, maar door een vreed zame emigratie werden heel wat werk krachten uitgewisseld. Het overbevol kingsvraagstuk wordt in onzen tijd van buitengewone beteekenis. We zouden over dit onderwerp alleen de geheelei re vue kunnen volschrijven en dan nog niet alle argumenten van dit internationale probleem hebben belicht. oorzaak van de typhus is thans bekend. Zij ligt in onvoldoend pasteuriseeren van de melk bij de gemeentelijke centrale. De Voorzitter en verschillende personen, die bij de melkcentrale werkzaam waren zijn uit hun betrekking ontzet. Er wordt thans buitengewoon streng opgetreden tegen winkeliers en anderen die op on hygiënische wijze hun levensmiddelen behandelen. Het is geruimen tijd geleden dat onze aandacht gevraagd was voor den toe stand in Ierland. Het was in dit altijd rumoerige hoekje de laatste tijd nogal rustig. De vorige week Vrijdag en Zater dag helbben in de hoofdstad Belfast weer bloedige straatgevechten plaats gehad. Twee dooden en meer dan 40 gewonden De oorzaak is, een optocht van Schot- sche leden der Protestantsche Oranje partij kwam in botsing met lersche na tionalisten. Toen het gevecht zijn hoog tepunt bereikt had, arriveerde de politie met een groot aantal pantserwagens en met machinegeweren werd op de menig te geschoten. De meeste gewonden, on der wie 4 politie-agenten moesten in de ziekenhuizen worden opgenomen. De toestand in Noord-China blijft nog geregeld nieuwe verrassingen opleveren. Zoo langzamerhand is Japan in Noord- China zoowat heer en meester gewor den en ze kan dit doen, omdat de andere mogendheden of in eigen boezem of be treffende de Italiaansch-Ethiopische kwestie werk genoeg hebben. Het is weer de tijd van examens. Op onze inrichtingen van middelbaar- en hooger onderwijs zitten tal van jonge menschen in voortdurende spanning over den komenden uitslag. Vooral de laat ste maanden en weken is vermoedelijk druk gewerkt en gerepeteerd, om straks zoo mogelijk te kunnen overgaan of hei eind-diploma of de verlangde akte te halen. Hoe dichter de beslissende dagen, nabij komen, hoe nerveuser de candida- ten worden. Sommigen kost het wellicht de nachtrust. Met een kloppend hart zien velen de komende vraagstukken tegemoet en een pak valt van het hart, wanneer althans op de eerste vragen een juist antwoord gegeven kan worden. De enkele maal dat men niet weet wat gevraagd wordt, ziet men zelf gaarne over het hoofd en vergeet het, tegenover hetgeen nogal geantwoord werd. Maar ’t is altijd een „examen”. Daar zijn ook die heel rustig en kalm de tijd tegemoet zien waarop rekening en verantwoording gedaan moet wor den van hetgeen men weet. Zij hebben het geheele jaar geregeld en ijverig doorgewerkt. Zij misten geen lessen en gaven nauwkeurig acht op hetgeen on derwezen werd. Het waren geen boeme laars of enkel helden van het sportveld. Als het tijd was van leeren, pakten zij aan. Als er opgelet moest worden, zwier ven de gedachten niet her en der, maar werdén die enkel en alleen bij het be handelde onderwerp bepaald. Als de ernst van het leven tot werken riep gin gen zij niet luieren. Zij hadden een ide aal, dachten aan de toekomst, wilden vooruit. Zij stelden het zich voor hoe het zijn zou, wanneer zij flink aanpak ten. Nog zooveel jaar ijverig gestudeerd, nog zooveel maanden flink aangepakt, nog zoovéél weken, dagen en uren des noods doorgezet en zich velerlei genoe gens, welke anderen onbezorgd najaag den, ontzegd en dan.En dan ver scheen voor den geest een lieflijk beeld. Dan zagen zij zich aan het eind van den studietijd, gereed voor het groote leven, geacht en bemind en hartelijk geluk ge- wenscht van familie, vrienden en kennis sen. En daarna kwam dan voor hen een tijd van rusten, van vacantie, en genie ten. Van een echt onbekommerd en zor geloos ronddwalen in bosch en veld, op meer en plas, misschien wel buitenlands of ook dichter bij huis, waar gewoonlijk veel meer nog te genieten valt als velen weten! Misschien ook wel thuis, waar de warmte van het familieleven vooral inniger en dierbaarder is dan in de groote koude wereld daarbuiten waar elk zich zelf het naast is. En daar kwam dan misschien heel in de verte nog een ander tafreel uit de neviélen oprijzen. Zij zagen hun eigen huis en hun eigen werkkring, met de gene, die was uitverkoren om gezamen lijk van die levensvolheid te genieten en het was één en al goudglans en lente- weelde. Een klein paradijsje, een lust hof, een idyllisch piekje, waar bloemen geurden en elk vaasje’ juisst zoo moest staan om de gezelligheid nog te ver- hoogen. ’t Was het beloofde land, wel ver nog misschien, maar elk met goed gevolg afgelegd examen bracht hen er dichter bij. Die gedachte gaf nieuwe lust en ijver voor het werk, en deed ook met groote kalmte de beslissende dagen tegemoet zien. Zonder vrees gingen zij de zaal bin nen waar over de naaste toekomst be slist zou worden; zonder vrees namen zij plaats aan de tafeltjes tegenover de exa minatoren; zonder vrees zagen zij die in de oogen. ’t Verveelde daar niet. Zij zaten hiet op een brandende stoel maar gaven kalm hun antwoorden. Toen het eindelijk afgeloopen was en de candidaten bij elkaar in het zweetka mertje of op de binnenplaats waren om de plaats van I. Roukema, E van der Schoot te Franeker. 5 was overwegend sterker, terwijl het bij partuur 6 zoowel aan den opslag, als in het perk, hopeloos vast zat. Partuur 5 haalde dan ook 3 eersten achter elkaar, waartegenover partuur 6 slechts 10 punten kon stellen. Daarna kre|eg 6 op 6-2 z’n eerste en eenigste eerst, waarna van der Hem en z’n maten de 3 resteerende eersten achtereenvol gens wisten te behalen. ’t Was een partij zonder eenige span ning. Punten 5030. Op de tweede lijst komen nu de num mers 1-3, 5-8, terwijl 9 staan bljjft. De eerste partij 1-3 is niet Jjijzonder mooi, erg kort spel. De zon is erg hin derelijk in het perk, zoodat weinig bal len boven geslagen worden. Tot aan 3 eersten worden de bordjes regelmatig behaald, maar dan loopt 1 vlug uit tot 2l/2 en 3 spel. Schema: 2-8-6-8-8-0-8-8-8 56. 8-0-8-0-2-8-4-0-4 34. De partij 5 tegen 8 staat weer direct in de belangstelling. ’t Eerste bordje is voor 5. door buiten staan van Falkena op 6 gelijk. Het vol gende eerst voor no. 8 door een goede tusschen-insche van Falkena. Dan krijgt no. 5 het spel doordat de kaats voorbij gewerkt wordt, maar dan wordt ’t weer spel gelijk. Het volgende eerst weer voor 5 door een buitenstag van Falkena op 6 gelijk en het volgende bordje weier voor no. 8 op 6 gelijk. Dan verspeelt no. 8 een eerst door al te veel geknoei aan den opslag en het is öf de fut er nu een beetje uit is. Falkena wordt onwis aan den opslag, terwijl aan de andere .kant van der Hem schitterend opslaat. Punten als volgt: 8-2-8-4-8-6-8-8-8 60. 4-8-6-8-6-8-0-4-2 46. Om de prijzen kaatsen nu 9-1 en 10. De strijd tusschen 9-1 die nu volgt, brengt oogenschijnlijk twee zeer sterke partuurformaties in het veld. No. 1 loopt uit tot 1 y2 sPel, door onwisse opslag van Kuiken; dan keert de kans en ^o. 9 maakt achter elkaar de 3 eersten gelijk; het volgende eerst is voor no. 1, maar dan wint no. 9 op 6-6 en een kaats, die voorbij geslagen wordt, dan op 6-6 door IJ. Bouma, en H. Boogaard, Harlin-, een buitenstag van Teade en het beslis sende eerst op 6-2. Schema: 6-6-2-8-8-8-0-8-8-8 62. 8-8-8-4-2-4-8-Ö-6-2 56. We noteeren maar eventjes 9 buiten slagen van Kuiken, 4 van Sj. Helfrich en 5 van T. Zijlstra. Bovenstagen: v. d. Leij 3, Helfrich 3 en de Bildt 1. De eindstrijd gaat nu tusschen 5 en 9. Een slappe partij, doordat no. 9 maar niet in vorm kan komen. Daartegen zijn de andere Helfrich, v. d. Hem en de Haan schitterend, zoodat partuur 9 slechts één eerst aan de telegraaf kan krijgen. Schema: 5: 9: Jammer, dat deze slotpartij een derge lijk eenzijdig verloop had. Dé 1ste prijs, drie gouden horloges, is dus gewonnen door partuur 5: M. van der Hem, Rauwerd, P. Helfrich, Harlin gen en A. A. de Haan, Berlikum. 2de prijs, drie gouden kettingen: par tuur 9: K. Kuiken en Sj. Helfrich, St. Jac. Par. en J. M. van der Leij, Berlikum. 3de prijs, drie polshorloges, partuur 1: T. Zijlstra, Witmarsum, D. de Gildt, St. Jac. Par. en W. Bosma, Bolsward. De feestelijke prijsuitdeeling ’s avonds in de Doele was druk bezocht. Er heerschte een fleurige stemming. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den voorzitter uitgereikt en ook de heer Goodijk, die zooveel voor de ontwikkeling van de jonge kaatsers gedaan heeft, werd gehuldigd. Receptie, had in de waarin opgenomen B Qreukbanden Duikgordels SNEEK OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 9: 10: Als slot van de 1ste omloop werd ge speeld de partij tusschen de nos. 5 en 6. Als opslager was bij partuur 6 geloot in Zondagmiddag half één I Doele de réceptie plaats. Verschillende besturen van eenigingen en corporaties uit Leeuwar den, Franeker, Harlingen en Bolsward waren aanwezig. De eerste spreker was de voorzitter van den Ned. Kaatsbond, die de Ver. feliciteerde mét dit 50-jarig jubilé. Slechts een van hen die indertijd deze het bezoek was stukken beter dan we dit in de laatste jaren gewoon zijn. Een tjokvolle! tribune en de banken rond het terrein in dubbele rij geheel bezet. De lijst van de 10 parturen is als volgt: T. Zijlstra, Witmarsum, D. de Bildt St. Jac. Par. en W. Bosma, Bols ward. H. Knol, Harlingen, D. de Jong, Huizum en A. van der Meulen, Ber likum. gen en S. Stelpstra, Huizum. G. Jellema, Weidum, L. Seerden, Franeker en G. Kracht, Harlingen. M. van der Hem, Rauwerd, P. Hel frich, Harlingen en A. A. de Haan, Berlikum. E. v. d. Schoot, Franeker, M. Bijl sma, Bolsward en P. de Jong, Leeu warden. G. Zaagmans, Witmarsum, C. de Way, Bolsward en J. van Dijk, Har lingen. K. Falkena, Bolsward, C. Kammin- ga, Arum en F. v. d. Vliet, Witmar sum. K. Kuiken, en Sj. Helfrich, St. Jac. Par. en J. M. v. d. Leij, Berlikum. E. van der Schoot, Franeker, W. Reitsma, Witmarsum, C. Langerak, Franeker. De nos. 1 en 2 speelden een kalm par tijtje. No. 1 was belangrijk sterker. Het laatste halve spel wint no. 1 met bovenstag van de Bildt. Schema: 8-Ö-6-8-6-8-8-8-8 66. 2-8-8-2-8-4-2-6-4 44. De Bildt sloeg 2 boven, Bosma 4, van der Meulen 1, de Jong 1. Een partij met meer spanning- is nb. 3 en 4. Vrij spoedig loopt 4 uit tot \y2 spel, zelfs wordt de stand 2 spel om 1 eerst. Dan herstelt 3 zich, mede door buiten staan van Jellema tot \y2 spel; het vol gende eerst is dan voor 4, maar dan op 6 gelijk staat Jellema voor, zoodat de stand wordt 2/2 spel om 2 spel. Nog maals heeft no. 3 succes door een bui tenstag van Jellema en het beslissende eerst wint no. 3 met een bovenstag van Ste’lpstra. Schema: 3: 2-4-0-8-0-8-8-6-8-8-8 60. 4: 8-8-8-4-8-2-2-8-6-2-6 56. Partuur 6 is niet compleet wegens ziekte van Roukema, zoodat eerst ge- kaats wordt door 7 en 8. Ook een partij met weinig spanning. Zaagmans knoei de nogal wat aan den opslag, terwijl het perkspel van no. 8 heel goed was. Schema: 7: 8: DE JONG s NIEUWSBLAD i I i j Leesgeld Ir. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Steeds het nieuwste en het beste

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1