Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant 'en Westergoo III. V. d. UIERFf OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek De Nieuwe Wegenverkeerswet. 1 Groote voorraad Onderdeelen en Banden r. Wommels AANBESTEDING. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 31g!± Jaargang Woensdag 24 Juli 1935 No. 58 IF Witmarsum Arum t -3794.— 1. t t r t 1 e - 3728.— - 3628.— Speciale inrichting voor A dve r t e n 11 e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. t t Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar <^.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 et. Voor het Buitenland f7,- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. kort neergelegd in de door de K. N. A. C. voorgestelde, hierboven vermelde bepa ling. die deze week heel wat werk moesten verzetten en dit met succes geBaan heb ben. Een driewerf hoera op het echtpaar Statema werd spontaan ingezet. GESLAAGD. Op 18 en 19 Juli slaagde te Amster dam voor het examen apothekers-assis- tente onze plaatsgenoote, mej. Jo D. Schermer. Burgemeester van Geslaagd voor de Hoofdakte de heer J. Jansma, onderwijzer aan de Openbare U.L.O.-school alhier. d is het uranten welko- |d heb- 'etk- rlee- chll- zorg m igen men too- 3 e i - 4420.— - 4200.— -4180.— zijn ge- 5336.— - 4710.— N ie le we- hebben van ’t Thans innpn- gérïctK n vol- 23 Juli 1935. Benoemd tot directeur aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Giethoorn de heer J. J. Straatsma, afkomstig van Witmar sum, thans ass. dir. aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek, Emmakade te Leeu warden. I 1936 n het ik het of in ivordt gedu- jor 't vaM t ifl UIT DE VOGELWERELD. 20 Juli 1935. Dat een vogel, al is hem zijn vrijheid ontnomen, nog tamelijk oud kan worden bleek heden. Het gezin U. van der Zee n.l. bezat reeds 14 jaren lang een leeuwerik, welk vogeltje in een kooitje opgesloten meest buitenshuis hing. Leende het weer er zich niet toe, dan werd hij binnenge haald, waarna de vogel, zeker uit pure dankbaarheid, begon te kweelen. Hoewel het beestje thans gestorven is, kan men hieruit toch afleiden, wat met een goede behandeling dezer vogels is te bereiken. SNELLOOP DOOR BOLSWARD. Zaterdagavond werd de aangekondig- de snelloop door Bolsward gehouden. De afstand bedroeg 2\2 K-M. De te volgen route was door jongens met vlagjes af gezet. Bovendien gaf een vooraf rijden de auto nog de juiste weg aan. In twee rijen werd vanaf het Markt plein gestart. Het aantal deelnemers be'- droeg 38. Er bestond voor deze sportge beurtenis groote belangstelling; overal stonden groote groepen menschen. Even over half negen werd door Dr. Beekhuis het startschot gelost en met een flinke spurt verdwenen de deelnemers van het Marktplein. Enkele minuten la ter passeerde op het Schildwijk, onge veer de helft van het parcours, achter eenvolgens de nos.: 35 G. Castelein, 31 J. Brouwer en 17 W. Schuil, onmiddellijk gevolgd door meerdere nummers. Cas telein had hier een flinke voorsprong. Eerstaankomende op het Marktplein bleek dan ook te zijn de heer G. Caste lein uit Leeuwarden, tijd 8 min. 56.8 sec. 2de aank.: J. Brouwer, Leeuwarden, tijd 9 min. 22.2 sec. 3de aank. H. de Graaf, Leeuwarden. 4de aank.: L. Castelein, Leeuwarden. Eerstaankomende Bolswarder: Jentje de Jong. Dr. Beekhuis reikte de prijzen aan de winnaars uit, daarbij opmerkende dat deze week wel bijzonder in het teeken der Lichamelijke Opvoeding gestaan heeft. Eerst de Gymnastiekdemonstraties op Woensdag, dan de wandeltocht op Donderdag en nu de snelloop door Bols ward. Bij de overhandiging van de dejrde prijs aan den heer de Graaf maakte Dr. Beekhuis de opmerking, dat deze mede werker zelfs de schijn van een onsportie ve daad moet vermijden. Aan alle deelnemers werd een hartelijk woord van dank gebracht, maar bijzon der aan den heer en mevrouw Statema, BUITENLANDERS OP BEZOEK. Dezer dagen zullen een groep Schot- sche Hooglanders (padvinders) onge veer 50, een bezoek aan Bolsward bren gen, waarbij in twee groepen de alhier bestaande fabrieken Hollandia en de K. N. M. zullen worden bezichtigd. Des namiddags zal het gezelschap op het stadhuis worden ontvangen. Geslaagd voor het Mulo-diploma A mej. E. de Jong te Witmarsum. Reisje N.V. 22 Juli 1935. Dertien leden van de afd. Arum van de N. V. tot afsch. v. alc. dr. maakten een uitstapje naar Vlieland. Wat het weer betrof hadden ze het beter kunnen treffen. Op de boot was ’1 grootste percentage verschrikkellijk zee ziek. Op het strand te Vlie was het erg koud, ondanks dat zwommen toch nog enkelen die het water zelfs lekker von den. Ook werd er een duinwandeling ge maakt met spelen in een duinpan. Er had een samenkomst plaats waar het Lekkumerkoor zong en de heer Schrader van Metslawier sprak. De F. P. C. had n.l. een meeting uitgeschretven. Alhoewel het weer niet medewerkte, zooals we in den aanhef vermeldden, hebben de N. V.ers toch een mooie dag gehad. 20 Juli 1935. De uitslag der aanbesteding van het afbreken van een boerenplaats, bewoond door P. Andela alhier, en het weder op bouwen van een kleine stelphuizing te Velding te ONTSLAGAANVRAGE. Naar we vernemen is door mej. S. Plat onderwijzeres aan de Hervormde School (Hofkamp) alhier tegen 1 Nov. a.s. een ontslagaanvrage ingediend. Zij zal dan een 4-tal jaren aan ge noemde school werkzaam zijn geweest. eer »en A un ter ies ,lt. ’kJ ld :e n s Bliksemafleiders in Duitschi- land. Japan en Rusland. Wordt Rome ongeduldig? De werkloosheid in Amerika. Het is niet voor de eerste keer, dat het Nationaal Socialistische Duitschland bij minder gunstige economische toe standen die op geregelde tijden ook in het land van Hitletr optreden, zoekt naar afleiding voor de groote massa. We heb ben dat meegemaakt bij de Kerkvervol ging zoowel van Katholieke als van Pro- testantsch-Christelijke zijde. We bemer ken dat ook aan de soms met veel bra- vour en reclame georganiseerde S. A.- parades. Deze veronderstelling is natuurlijk strikt persoonlijk, omdat men uit de Duitsche couranten nooit een zuiver beeld zal kunnen krijgen van den eigen lijken binnenlandschen toestand in dit land. Wat de Duitsche kranten schrijven is partijdig en geïnspireerd door de of- ficiéele meening. Vrijheid van hert woord is uitgesloten. Wilt ge een voorbeeld? Door den rijksminister Göring is een nieuwe verordening ingesteld, inzake de scheiding van kerk en politiek. Om nu te voorkomen, dat zoowel in Protestant- sche als in Katholieke kerken van den kansel af kritiek zal worden uitgeoefend heeft deze minister, die tevens hoofd is van de Staatspolitie, aan de geheime politie opdracht gegeven j.l. Zondag in alle kerken en bij alle kerkdiensten een verscherpt toezicht te houden. Een andere eln meestal met succes be kroonde afleiding vindt men in de regel matig terugkeerende anti-semitische actie: de Jodenvervolging. Vooral in Berlijn is het de laatste week erg rumoe rig geweest. De nieuw benoemde hoofd commissaris van politie in Berlijn heeft thans gelast, dat alle Joodschej café’s en lunchrooms na 7 uur ’s avonds gesloten moeten zijn, zoogenaamd als veilig heidsmaatregel, maar nuchter bezien, net zooveel als het bestaan onmogelijk maken. De meeste café’s in Berlijn zullen hun groote debiet wel na 7 uur ’s avonds hebben Zaterdag j.l. slaagden voor het Mulo- diploma te Leeuwarden de leerlingen van de School voor C. V. O.: A. van der Wal, M. Schilstra, S. Kramer en P. Kam- stra. De laatste, uit Tjenkwerd, legde voor korten tijd bovendien met goed ge volg het toelatingsexamen af voor de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest. De vorige week heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp: regelen nopens ’t verkeer op de wegen (wegenverkeers wet) z. h. s. aangenomen. De heer Duys had eenige bezwaren geopperd, o.a. dit, dat niet aan alle weggebruikers was gedacht. Voorts be toogde hij, dat de maximum-snelheid niet te handhaven is; maximum-snelheid is maximum-onzin, zeide hij. Tenslotte verdedigde hij een amendement om te waken tegen de mogelijkheid van al te groote willekeur van de zijde van veld wachters, enz., die de bevoegdheid krij gen, een rijbewijs in te houden indien het vermoeden bestaat, dat een bestuur der van een motorrijtuig onder den in vloed van sterken drank verkeért. Dit amendement werd door den Minister overgenomen. In verband met ’t in behandeling ne men van dit ontwerp had de Kon. Ned. Automobiel Club enkele dagen tevoren een persconferentie belegd, waarop een aantal zeer behartenswaardige punten naar voren werden gebracht. De K. N. A. C. erkende met dankbaarheid, dat de nieuwe wet een stap doet in de richting van een algemeene verkeerswet, doch merkte op, dat deze nog op verre na niet den naam verdient van algemeene rege ling. De grootste belangstelling van de regeering gaat, naar het schijnt, nog t? Veiel uit naar de economische zijde van het verkeer (de coördinatie, de belastin gen, heffingen, enz.) terwijl het intus- schen op den weg dag aan dag om men- schenlevens gaat. In het kort gezegd: De K. N. A. C. is dankbaar, maar niet vol daan. Immers, def ware verkeersmenatliteit is er nog niet; en dat is de wortel van alle kwaad op den weg. Het gebrek aan die mentaliteit treedt het sterkste op den voorgrond bij het oudere geslacht. De jongeren blijken menigmaal beter op de wegen thuis te zijn dan de ouderen. Dit is voor een deel ook te danken aan het onderwijzend personeel, dat de jeugd de voornaamste verkeersregels inprent, in sommige gemeenten zelfs in samenwer king met de politie. Maar ten slotte rust op de overheid de plicht om er voor te waken dat van de wegen een goed ge bruik wordt gemaakt. De K. N. A. C. is er vooral niet over te spreken, dat in de nieuwe wet niet is opgenomen de bepaling dat „ieder weg gebruiker verplicht is, zich op de open bare wegen en rijwielpaden zoodanig te gedragen, dat hij niemand schade toe brengt of noodeloos last of hinder ver oorzaakt". Deze bepaling heeft de K. N. A. C. bij haar adres in Maart 1.1. aan de regeering voorgesteld; zij acht deze en daarin zal ieder weldenkend mensch met haar moeten instemmen van fundamenteel belang voor elke ver keerswet. Deze bepaling zou overbodig moeten zijn; maar zij is dit hejlaas niet, want het meerendeel van het mensch- dom moet nog worden opgevoed tot het juiste begrip van het moderne verkeer met al zijn gevaren, vooral van over heidswege. Men wijst op het voorbeeld van En geland, waar de minister van verkeer in 15 millioen exemplaren een circulaire zal verspreiden, gericht „aan alle weg gebruikers”. De daarin vervatte wenken di-e men in elk land ter wereld ter harte behoort te nemen, luiden als volgt: „Wees steeds voorzichtig en houd re kening met anderen. Als verantwoorde lijk staatsburger hebt gij den plicht aan de gemeenschap om het wettig gebruik van de wegen aan anderen niet te be lemmeren, noch anderen in gevaar te brengen. Bedenk, dat alle personen, voetgan gers, wielrijders, ruiters en geleiders van dieren, bestuurders van motorrijtuigen en door paarden getrokken voertuigen het recht hebben, den weg te gebruiken en den plicht, met de rechten van ande ren rekening te houden. Goede manie ren en welwillendheid voor anderen worden op den weg evenzeejr gewaar deerd als elders. Houd rekening met de moeilijkheden van anderen en tracht deze niet te ver- hoogen. Wees op Uw hoede voor de fouten van anderen. Neem nooit een ri sico in de hoop of in de vejrwachting, dat ieder ander zal doen wat noodig is om de gevolgen van Uw onbezonnenheid te vermijden. Neem U vooral in acht bij slecht weer en wanneer de wegen slipperig zijn en alle weggebruikers minder de contröle over hun bewegingen hebben.” De uit deze practische regelen voor weggebruikers sprekende geest is in het REISJE. 20 Juli 1935. Een 15-tal meisjes van de Geref. Meisjesvereeniging alhier maakten een tocht per fiets naar Rijs. Op de plaats der bestemming geko men, maakte men daar de jeugdmeeting mee, georganiseerd door de ring van Jongelingsvereen. op G.G. „Frieslands Zuidwesthoek” en de kring van Meisjes- vereen. op G.G. „Koudum en omstreken”. De muziek van „Hallelujah” en dé zang van „Hosanna" zorgden op uitne mende wijze voor afwisseling. Verschil lende sprekers voerden het woord, waar naar de aanwezigen met groote belang stelling luisterden. Ds. F. C. Terpstra van Rotterdam sprak over „De opgroeiende generatie”; Prof. dr. K. Schildelr van Kampen behandelde de vraag: „Is de N. S. B. Christelijk?”; Ds. Mr. W. S. de Vries van Voorburg hield een rede over „Myn soan jow Mij dyn hert”. Toen om 4 uur de meeting was afge- loopen, hebben de meisjes nog veel ge noten van Gaasterland’s natuurschoon. Al met al een heerlijke dag. Japan en Rusland. Neen heusch, dat is geen drukfout. U dacht, dat het Japan en China moest zijn, nietwaar. We zijn aan die Japansch-Chineesche berichten zoo langzamerhand een beetje gewoon ge raakt, maken ons daarover niet erg be zorgd meer. Japan gaat stilletjes zijn gang, wel wetende dat momenteel de nieuwe we reld meer dan genoeg werk heeft in eigen boezem. Met meer belangstelling volgt men thans de ontwikkeling van de verschillende grensincidenten tusschen Japan en Rusland. Het protest van de Sowjet-Unie aan Japan is daar zeer slecht ontvangen en intusschen doen zich nieuwe incidenten voor. Wat vooral in deze situatie gevaarlijk is, dat is de groote troepenmacht, die momenteel door Rusland aan de grens van Mand- sjoekwo in stand gehouden wordt. Het aantal Sovjettroepen aan deze grens wordt naar een vrij nauwkeurige schatting gesteld op 12 divisies elk'van 20.000 man, vijf cavallerie-divisies van elk 6000 man, 5750 vliegtuigen en 400 tanks, in totaal dus aan manschappen, alles inbegrepen, ongeveer 300.000 man. Dat is een zeer grtoot gevaar. Een dergelijke groote hoeveelheid licht ont vlambare stof kan door het kleinste vonkje in brand worden gestoken. Deze Sovjet-strijdkrachten zijn gelegerd ten Zuiden en Westen van Chabarowsk tot Bragowestjtsensk en benoorden Mand- sjoeli tot aan de Tsjita. Bovendien be vinden zich nog troepejnafdeelingen in Buiten-Mongoli ten Westen van Mand- 1 sjoeli. 1 Een zelfdd beeld vertoont zich met i betrekking tot de algemeen verwachte oorlog tusschen Italië en Abessynië. Re- gelmatig wordt de Italiaansche leger- i macht in Ethiopië versterkt. Protestnota’s gaan over en weer, wor den al naar men dit belieft, gematigd of i scherp vertaald, kweeken dan weer re- actie, waardoor weer nieuwe moeilijk- heden ontstaan. De volgens onze begrip- pen zeer gerechtvaardigde nota van den keizer van Abessynië, is door de Itali- s aansche pers als vijandig en zeer ernstig i geschetst. Italië heeft met kracht tegen deze rede geprotesteerd en zich het recht i voorbehouden en haar consequenties (volgens Italiaansche smaak natuurlijk) uit te trekken. r In een zeer moeilijke positie bevindt t zich met betrekking tot dit geschil, de waarin opgenomen Volkenbond. Haar prestige dat reeds een gevoelige knak gekregen had, met de kwestie China-Japan, het niet verhinde ren van den oorlog in de Gran Chaco en ook door het mislukken van de ontwa peningsconferentie, is er gedurende dit conflict niet grooter op geworden. Alle teekenen wijzen er op dat een oorlog onvermijdelijk is. Mussolini wil zijn eigen boontjes doppen en duldt geen inmen ging. Hij heeft opnieuw verklaard, óf een protectoraat over Abessynië öf een ver- deeling. Bovendien schijnen de Italianen te hopen, dat zij een eventueele oorlog niet tot het einde toe behoeven te voe ren; de keizer zal zich wel gemakkelijker toonen wanneer de vijandelijkheden maar eenmaal „brillant" zijn ingezet. Reeds bij voorbaat worden nu, de ver goedingen voor de troepen in Oost- Afrika met ingang van 1 Augustus ver hoogd. Dat is een concessie aan de klachten die door de in Oost-Afrika aan wezige troepen geuit waren. Tot slot van deze revue waarin we natuurlijk slechts een greep kunnen doen uit het groote buitenlandsche gebeuren een bericht uit Amerika. Het aantal volwaardige werkloozen bedraagt 3 \2 millioen, terwijl \y2 millioen die door leeftijd of lichamelijke gesteldheid tot werkloosheid zijn gedoemd, met ingang van 1 Nov. naar bijzondere steuninstel- lingen zullen overgaan. De Staat spant zich in om voor de 3y2 millioen arbeid te vinden. Na 1 Nov. zal niemand meer federale steun ontvangen voor niets doen. Allen zullen bij Staatsinstellingen moeten werken. Een zeer goede ge dachte, die misschien ook in ons land navolging kan vindeh. We hebben wel eens vaker wat van Amerika overgeno men. le ORGELCONCERT. Het kan niet anders dan de concert- gevers verheugd hebben dat er reeds dadelijk we'er zulk een belangstelling bij het publiek bestond; naar wij vernamen waren alle programma’s uitverkocht, zoodat eenigen het zonder moesten stel len. Ons heerlijk orgel en ons schoone Godshuis (en dit laatste bovendien ge zegend met een accoustische gesteldheid voor muziek, als men zelden aantreft) verschaften een groote en aandachtige schare weer deifi(ge oogeïnblikken van wijding, waarvoor niet weinigen de moeite van een langen fietstocht blijken over te hdjbben. (Het programma was vooral aan Bach gewijd. De E-Moll en de G-Moll zijn beide merkwaardige, haast curieuze composities van den Meester die met hun grillige motieven en dito figuraties sterk boeien. Wellichl juist omdat onder alle humor toch diepe ernst, grootheid, majesteit voelbaar blijft. Met de heeren H. v. Appeldoorn en J. Buikstra heben we op bijzonder aange name wijze kennis gemaakt als piston- solisten. Zij speelden alles niet alleen correct en „af” maar lieten in Bach’s Trompetensuite een frazeering hooren die er wezen mocht. Ook hun m.f. ver raste blijkbaar den organist die met zijn begeleiding er zeker op rekende, dat de heeren wel f. zouden spelen en nu een enkel gedeelte te sterk accompagneerde. Wij hopen deze trompetten nog eens weer te hooren; koralen als Gezang 4 leenen zich daartoe bij uitstek. Het slotstuk, dat gevormd werd door twee van Mendelssohn’s variatie’s over het Gebed des Heeren gaf een registra tie te hooren (vóórlaatste var.) dien we niet eerder zoo hoorden en die vermoe delijk ook wel niet met een zóó diep, doch uiterst sonoor geluid door Men delssohn zal gedacht zijn. Het „deed” het echter uitstekend en liet dit prachtige stukje orgelmuziek ook eens in andere kleur hooren. Wij geven dan ook de voorkeur aan deze laatste opvatting. Wonseradeel VERGADERING van de Raad der gemeente Wonseradeel op Don derdag 25 Juli 1935, des nam. 2 uur (off. tijd) ten gemeente- huize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergaderingen van 9 Mei en 27 Juni 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededelingen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Mei 1934, no. 9, tot toekenning van een tegemoetkoming in de kosten van aansluiting van particu liere woningen aan de’ wterleiding te Makkum en Wons. 5. Alsvoren tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Juni 1935, no. 10 be treffende verhaal van een gedeelte der door de gemeente verschuldigde premie ingevolge de ziektewet op de daarvoor in aanmerking komende werknemers en tot het nemen van een nieuw besluit dienaangaande. 6. Alsvoren tot wijziging van de ver ordening, regelende het heffen van ver gunningsrecht voor de verkoop van ster ken drank in het klein in deze gemeente. 7. Alsvoren tot oninbaarverklaring van verschillende belastingen en andere vorderingen over de jaren 1928 tot en met 1933. 8. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de gemeenteraad. Wommels (architect J. C. Buitenpost) luidt als volgt: H. Jorritsma, Bolsward A. Fokkema, Wons J. G. Dijkstra en Zn., Wommels - 4640. W. R. Couperus, Birdaard H. Huisman, Tijnje D. Siebesma, Oosterhaule Gebr. Steneker, St. Nicolaasga - 3925.— K. en W. de Vries, Eestrum Sj. en A. Groenhof, Dantumawoude R. Dolstra, Zwaagwesteinde a i 3 i i i 3 S 1 1 1 i r DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1