Buitenlandsche Revue. ï- 10 10c De Bolswardsche Courant en Westergoo III. II. d. UIER FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen 4 VACANTIE. 1 4 Uit den Omtrek Tandarts MOULIJN FRANEKER is tot nader aankondiging afwezig Stadsnieuws. Woensdag 7 Augustus 1935 311^ Jaargang No. 62 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD KAWEKO BAZAR - Appelmarkt 5 BOLSWARD Makkum Koudum Groote voorraad Onderdeelen en Banden KNIP DEZE BON UIT Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel V Telefoon No. 12 en nu voor 5 Hieslum Arum OP HOL. Hindeloopen A dve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Nevenstaande Bon heeft een waarde van 29 Leve de vacantle, Wuift met muts en pet, Veertien dagen rusten, Jongens wat een pret. geluid goed, nu en dan zelfs fraai. Mevr. Westerouen van Meeteren is geen vakzangeres; en dat in aanmerking ge nomen vielen hare prestaties in menig opzicht te loven; wij hopen haar ook volgende seizoenen hier weer eens te hooren. Te Utrecht slaagden de heeren H. v. d. Weij, thans Schalkwijk en S. A. Plantln- ga, thans Spannum, voor het diploma der V. V. A. gezel hulsschllderen, terwijl onze stadgenoot de heer C. v. d. Zee In Den Haag slaagde voor de Nijverheids- akte N. E. Schilderen, allen leerlingen en oud-leerlingen van de Schildersschool „Bolsward”, onder leiding van den heer Taco v. d. Meer. Speciale inrichting voor 4 Aug. Gister geraakte een paard van den heer H. P. op hol. Eerst speelde zich echter een voorspel af, dat hiermede zeer zeker wel verband hield. Het beest moest een wagen met stroo trekken, maar had blijkbaar daaraan niet vee zin. De bestuurder H. de Vr. nam maat regelen om het dier die kunsten af te ZEILWEDSTRIJD TE GROUW. Bij de te Grouw gehouden zeilwed strijd behaalde onze stadgenoot de heer L. Foekema in de klasse vracht- en beurtschepen een 5e prijs. Tjerkwerd-Dedgum 5 Aug. 1935. In de heden gehouden vergadering van het Kiescollege werd beroepen tot predikant der Ned. Herv. Gemeente, de Weled. Heer M. Groenewoud, cand. tof de H. D. te Vriezevefen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van het Dorus Rijkersfonds heeft f51.26 opgebracht. GESLAAGD. Voor het Mercurlus-dlploma Boekhou den slaagde voorgaande week de heer P. Sprlk, alhier. d ;e It v n e !- e, is 3- lit 4. !1- .ik a- te ïn ig ht A i'. -. >e is b •P i- it g n P i- id te >n )- )- te gaan zitten. Eenigen tijd jaagde hi zoo met het dier voort. Toen het paart weer moest trekken ging het goed, maar in een te vlug tempo. In de schuur van den heer Sieswerda werd het beest uit gespannen en jammer genoeg niet vas gezet. Schichtig geworden, schrok he van iets dat viel en met gezwinde spoec holde het dier de schuur uit door de Schoolstraat, recht op ’t ijzeren hek, dat om de kerk staat, aan. Door de botsing rolde de viervoeter omver. Het hek ter plaatse is geheel verbogen. Het stee nen muurtje er onder waren een massa steenen uit. Het paard holde het dorp uit. In de draai naar de Achlumerweg geraakte het opnieuw onder voeten en zette daarna naar Achlum. Nota bene geheel op Kiesterzijl kon het beest wor den opgevangen. Witmarsum BRAND. Zondagmiddag brak in een naast de boerderij van den heer Brandsma staan de hooischelf brand uit, door hooibroei. Onmiddellijk werd de motorspuit van Witmarsum gewaarschuwd, waarmee men, mede door de hulp van vele om wonenden, de brand wist te beperken tot de hooischelf, waardoor de boerderij voor ondergang behoed bleef. Verzekering dekt de schade1. Nog steeds Italië en Abessi- nië. De Jodenvervolging in Duitschland en de boycot in Amerika. Russische mis standen en Noordpool-vlie- gerij. In het laatst van de vorige week is er in de Ethiopische kwestie een beetje ont spanning gekomen. Reeds geruimen tijd is de Volkenbond (en meer met name de twee groote mogendheden Engeland en Frankrijk) in de weer een vredelievende oplossing in dit conflict te bevorderen. De handhaving en het gezag van d»n waarin opgenomen 5 Aug. Zaterdag j.l. voerde de federatie „Wonseradeel” van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholische dran ken o.a. in het dorp propaganda voor de geheelonthouding. Na het zingen door het onthouders zangkoor te Bols ward, van een lied, hield de heer Van Oostrum te Leeuwarden een korte rede over het onderwerp „Als het Gemeen U roept, bezorgt het als Uw eigen”, welke rede gevolgd werd door een kernachtige speech van de heer Cor Hidma te Arum. De bijeenkomst werd gesloten met zang van bovengemeld zangkoor. Er was een talrijk publiek aanwezig. Wommels DE FREULEPARTIJ. Op Woensdag 7 Augustus zal weder om voor de 33e maal de groote jongens- kaatspartij, in de volksmond genoemd de Freulepartij, plaats vinden. Door het actieve bestuur der Kaats- vereeniging „Wommels” zijn reeds ge ruimen tijd de noodige maatregelen ge troffen deze befaamde jongenswedstrijd zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Indien het weer mocht meewerken, dan belooft die dag ongetwijfeld heel wat, aangezien niet minder dan 38 af- deelingsparture'n op de lijst prijken, t.w. Huins e.o., Holwerd, BritswerdWieu- werd, Franeker, Pingjum, Wier, Beet gum, Engelum, Leeuwarden, Terzool, Rauwerd, Bolsward, Terwispel, Midlum, Baard, Jorwerd, Stiens, Menaldum, St. Anna Parochie, Tzum, Ried, Berlikum, Bozum, Winsum e.o., Mantgum, Dron- rijp, Witmarsum, St. Jacobi Parochie, Marsum, Huizum, SexbierumPieters- bierum, Tzummarum, Oosterlittens, Peins, Wommels, Harlingen, Weidum eri Akkrum, zoodat vrijwel alle afdeelingen uit het Fryske keatsersgea vertegenwoor digd zijn. Weder dienende, zullen zeker velen getuige van deze wedstrijd willen zijn, om de fraaie Freule-horloges te zien winnen. Zoo .stond het in ons schoolboekje, ruim 40 jaar geleden. Het werd gezegd van de zomervncantle. De tegenwoordige zomervacantles duren tweemaal zoolang Hoe die vacanties zoo uitgedijd zijn, Is ons niet bekend. Vermoedelijk onder den Invloed der lange vacanties van middel baar- en hooger onderwijs. Och ja, begeerte raakt de belangheb benden, leeraren en onderwijzers, aan en doo raltijd maar op hetzelfde aambeeld te hameren, krijgt men ten slotte zijn zin. Het is. een vast systeem van de over heid: hoe meër tractement, hoe langer vacantie, tenzij het dienstbelang er zich tegen verzet. De ministers zullen het in dezen moeilijken tijd wel met minder vacantie moeten stellen, dan de onder wijzers en leeraren. Met de vacantie wordt de school ge sloten, maar voor de zakenmannen en voor verantwoordelijke bestuurders gaat de school niet dicht. Het leven, het moeilijke leven voor die bestuurders en het harde leven voor de zakenmenschen gaat door. Het stelt zijn eischen, vooral dert eisch om op zijn qui vivd te zijn en te blijven. Intusschen lijkt het ons redelijk, dat, nu de tracteménten ingekort worden, ook de verloftijd Ingekrompen wordt, omdat men minder extra te verteren heeft. Daarbij komt, dat lange vacanties de menschen te veel van elkander ver vreemdt. Er breekt iets, wanneer men zich zoolang aan de bevolking, onder wellke men werkt en leeft, onttrekt; vooral als men ter plaatse niet geboren en getogen is. Aan den anderen kant heeft de vacan tie haar waarde en beteekenis. Voor de zieke en zwakke kinderen zijn er de vacantiekolonies. Gaan wij de kinderen van de vacantiekolonie op Rijs aandach tig beschouwen, dan lijken zij ons in doorsneê gezonde kinderen. Het was eeln lumineuze gedachte van de R.-Kath. Werkmansorganisatie in da Noordelijke provincies, om de bekende villa „Mooi Gaasterland” te Rijs aan te koopen en in te richten voor kinder- vacantiekolonie. In Noord- en Zuid-Holland heeft men tal van koloniehuizen en wij vertrouwen dat daar ook behoeftige kinderen uit ’1 Noorden ’n vacdntie doorbrengen, maai dan de kinderen uit pe steden. Voor de kinderen uit de dorpein wordt op dat punt niets gedaan. De dorpen zijn goed genoeg om tot vacantiekolonies voor de kinderen uit de stad te dienen, maar omgekeerd? daar komt niets van in De dorpsjeugd, vooral de behoeftige dorpsjeugd moet zich vroeg leeren spe nen van vacantiegenot. Het zal hen later te pas komen; in dien zin, dat hij of zij niet verwend werd. De zomelrvacantie brengt heel wal wisselwerking, doet tal van menschen, jong en oud, komen en gaan. Helaas, de zucht, de ziekelijke zucht om belangrijk te lijken, doet heel wat menschen een buitenlandsche reis ondernemen. Wij hebben ze gekend, betrekkelijk jonge menschen, die tal van buitenland sche reizen hadden gemaakt, daaraan veel geld hadden besteed en daarvan weinig hadden geleerd en ten slotte blasé waren, omdat er zoo weinig was dal hun nog belang inboezemde. Reizen en leeren tegelijk, vraagt ont wikkeling en kennis. Wie deze niet be zit, blijft ondanks zijn buitenlandsche reizen arm, geestelijk en stoffelijk. ORGELCONCERT. Voor een dichtbezet kerkgebouw de buteerde thans Mevr. Westerouen van Meeteren als vocalistisch medewerk ster. Zij bezit een krachtig en vol or gaan, dat zij echter nog niet in alle onderdeelen technisch beheerscht. Vooral in het hooge register was het geluid niet vlekkeloos en tenzij de zenuwen hier een rol speelden zou den wij haar adviseeren voorloopig lie deren welke boven f uitgaan te vermij den. In het middenregister klonk het 2 Aug. 1935. Heden is bij den heer A. Tljmstra alhier aangevlogen een postduif, met om den rechterpoot een ring, gemerkt 33 S. 4. C. 676 Nurp. Aan de linkerpoot een beenen ring, zonder merkteekens. 5 Augustus. In de gehouden zeilwedstrijd, Zater dagmiddag te Grouw, behaalde D. Blom, alhier, met zijn schip „Vier Ge broeders” (Klasse beurt- en vracht schepen) de 6e prijs, f 15. VOLKSVERMAKEN. 5 Aug. Begunstigd door prachtig zomerweer werden hier heden de traditioneele „Volksvermaken” gehouden. Om 9 uur ging er een optocht door het dorp, vooraf gegaan door ons muziekkorps Frisia”. Direct werd daarna met de spelen begonnen. De gelukkige prijswinnaars zijn: Jongens van &—1 jaar, talhoutrapen. Ie prijs: Siert Elgersma, 2e pr. W. v. d. Honing. Meisjes van 67 jaar, vlaggetje ste ken. Ie pr. Afke Ypeij, 2e pr. Fokje Wij- binga. Jongens van 89, zakloopen. Ie pr. Douwe Hoitinga, 2e pr. Sie- bren Kooistra. Meisjes van 89 jaar. Ballon op een blaadje. Ie prijs, Lucie de Boer, 2e pr. Oeke Steinfort. Jongens van 1011 jaar. Hardloo- pen met hindernissen. Ie pr. Piebe Tadema, 2e pr. Reini Smit. Meisjes van 1011 jaar. De reis naar den trein. Ie pr. Marijke Bouma, 2e pr. Tettie Meijer. Skilpopen. Jongens van 1213 jaar. Ie prijs Sj. Faber, 2e pr. C. Tim- menga. Jongens van 14, 15 en 16 jaar. Fiet sen met hindernissen. Ie pr. Hidde Huisman, 2e pr. Th. Obbema. DRANKBESTRIJDING. 5 Aug. Op het Kaatsplein werd een bijeen komst gehouden door de Geheelont- houdersbeweging. Het „Blauwe Koor” van Bolsward, onder leiding van haar directeur, de heer D. Gerritsma zong een drietal liederen, n.l.: I. „De blauwe vaan”, II. „Friezenstriid”, III. „Zan- gersmarsch”. Voor de open lucht kan dit koor wel een beetje sterker zingen, hetgeen niet weglaat, dat het zoo als ’t nu was een zeer beschaafde indruk gaf! De heer J. v. Oostrum van Leeuwarden en de heer Cor Hidma alhier, traden als spre kers op. De eerste meer voor de oude ren, de laatste speciaal voor de jeugd. Beide sprekers oogstten veel succes (in het bijzonder de heer Hidma) met hun ne propagandistische reden. Een groote schare toehoorders was op het Kaats plein vertegenwoordigd. Meisjes van 12—13 jaar. Oliebollen happen. Ie pr. Aaltje Lemstra, 2e pr. Hinne Bleeker. Meisjes 1415 en 16 jaar. Bollen- korfloopen. Ie pr. Eentje IJntema, 2e pr. Jantje v.d. Honing. Heeren ringfietsen. Ie pr. F.'v. d. Vliet, 2e pr. S. Tot- sma, 2e pr. M. de Groot. Damesringfietsen. Ie pr. Tr. Steensma, 2e pr. Hinke Siebren Kooistra, 3e pr. T. Althof. Heeren kuipje steken: le pr. Douwe Palsma. Dames kuipje steken: le pr. Lies Halma. Van 11 tot 1 uur had in ’t café Hof- stra een matiné plaats van de tooneel- club „Vriendenkring” onder leiding van den heer H. Reitsma. De voordrachten en een kleine revue, gemaakt door den leider, vielen zeer in de smaak. De zaal was geheel gevuld. Ook hedenavond voerde het gezelschap een tooneelstuk op „De ridder van den Kouseband”. Wederom was de zaal stampvol. De aanwezigen hebben ten zeerste geno ten; er werd vlot en goed gespeeld. CELLULOID ZEEP DOOS een mooie NAGELSCHUIEK— en een fijn stuk TOILETZEEP EINNENLAND/M NIEUW/ WELK NUT HEEFT GOUD? De Nederlandsche' bank, aldus ie Daily Express, heeft Zaterdag j.l. 300.000 pond naar Engeland uitgevoerd. Het 25 JAREN SECRETARIS-BURGEMEESTER. Donderdag 1 Augustus was het 25 jaar geleden, dat de Edelachtbare Heer J. Krol Jz., burgemeester van Hemelu- mer Oldephaert en Noordwolde, als secretaris van deze gemeente in functie trad. Vanaf 1 Aug. 1910-4 Dec. 1917 is de heer Krol secretaris geweest. Met ingang van 4 Dec. 1917 volgde diens benoeming als burgemeester. Op uitdrukkelijk verlangen van bur- - gemeester Krol is aan dit feit geen leeren, door het uit te spannen en er op ruchtbaarheid gegeven. In kleinen intiemen kring is ten ge- meentehuize dit feit Donderdagmorgen even herdacht. AANBESTEDING. 5 Aug. - Door het Bestuur van ’t Waterschap „de Arumerpolder” werd aanbesteed het maken en leveren van een molen roede (Dekkerssysteem) in de molen van genoemd waterschap. Laagste van de drie inschrijvers was de heer K. J. Westra te Franeker voor de som van f 760.aan wien het werk is opgedragen. Volkenbond wordt bij dit conflict wel op een harde proef gesteld. Millioenen men schen die reeds geruimen tijd met scep- tischen blik de teleurstellingen van den Volkenbond hebben aanschouwd, zien toch met belangstelling de ontwikkeling van dit conflict in de vergadering van den Volkenbond gade. Mocht de Bond er niet in slagen deze dreigende oorlog te verhinderen, dan is het absoluut gedaan met het gezag van een instelling, waartegen de wereld in de na-oorlogsche jaren met zoo groote verwachting heeft opgezien. De laatste berichten van de vorige week en vooral het antwoord van Italië op het voorstel van den Volkenbond1, doet de verwachting koesteren, dat de mogelijkheid van ee'n minnelijke schik king nog niet Is uitgesloten. In leder geval Is er tijd gewonnen. Naast deze hoopvolle berichten leest men he|l veel over Itallë’s toebereidselen tot den oorlog. Van Itallaansche zijde wordt telkens weer het groote verschil tusschen de beide legers naar voren ge- gebracht. Italië dat in alle opzichten mo dern bewapend is en Abessinië dat, om maar iets te noemen tegen de moderne tanks wil optreden met lans en bijl. Ook op het terrein van de luchtvaart is het verschil in sterkte zeer belangrijk. Tegen de 800 Italiaansche vliegtuigen bezit Abessinië er 10. Tegenover deze techni sche voordeelen van Italië is van de Ethi opische kant het natuurlijk voordeel van klimaat en bodemgesteldheid. Reeds nu zijn twee schepen met 3000 zieke sol daten aan boord uit Oost-Afrika terug gekeerd We hebben de vorige week een be richtje1 geplaatst in verband met de het volgend jaar in Berlijn te houden Olym pische spelen, waarin gesproken werd over een boycot-actie van Katholieke en Joodsche zijde. Deze boycot-actie wordt hoofdzakelijk geleid vanuit Amerika. Een der Katholieke Amerikaansche bladen schrijft, dat deelneming aan deze Olympische spelen bewuste ondersteu ning van de terreur en de vervolgingen zou zijn. Het Joodsche lid van het huis van afgevaardigden wekt in massa-ver- gaderingen eveneens het boycot op. Hij verklaart dat president Roosevelt zeer sympathiek staat tegenover deze actie. De anti-Joodsche beweging die nog hoofdzakelijk door de Duitsche Nazi’s wordt gepropageerd is gedurende de laatste weken ook overgeslagen naar Opper-Silerië, nog wel niet in die mate i als we deze vervolging in Duitschland beleven, maar het begin is er en dan zorgen belanghebbende groepen wel voor de rest In Rusland is de industrialisatie na ’n veeljarig Sovjet-bewind nog maar uiterst gebrekkig. Organisatie is een woord dal niet de eerste plaats in het Russisch woordenboek inneemt. Meer dan eens worden er in de buitenlandsche bladen berichten gelanceerd over corruptie en gebrek aan organisatietalent. Bij de spoorwegen moet het een groote janboel zijn. Van een veilige en betrouwbare or ganisatie zooals wij onze spoor kennen is daar geen sprake. Maar ook op ander ter rein he'erscht dikwijls groote verwarring. Het begin van de nieuwe tarwe-afleve- ringen door de Sovjet-boerderijen en le collectieve boerderijen aan de Staat be looft ook dit jaar een fiasco te zullen worden. Van de 1740 nieuw te bouwen opslag plaatsen voor de ontvangst van de tarwe zijn er zeer vele niet gereed gekomen. Bij de re'geeringsontvangstbureaux is de organisatie zoo slecht, dat de boeren in groote rijen moeten wachten tot zij aan de beurt komen. Op andere bureaux wordt de tarwe geaccepteerd, zonder on derzoek naar de kwaliteit of het vocht gehalte. Om nu tot slot nog even bij Rusland te blijven, vermelden^ we dat een de't Russische vliegers getracht heeft via da Noordpool een vlucht te maken naar San Francisco. Deze vlucht is niet geslaagd. Reeds denzelfden dag van de opstijging is het vliegtuig naar Leningrad terug gekeerd. De oorzaak is volgens den vlie ger, een te veel olieve'rbruik van den motor. I Veröüh^Jnt Dinsdagö- VrydagsavundB. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I 2- 5- 2— 6- i- VlNT? 4/"yo oL*'otiirroti inorrrlo lilt T 1 1 a 1 DE JOf G s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1