Onze lawaaierige wereld. Buitenlandsche Revue. ien SA P.A. TEN THI JE, Oogarts Donderdag geen spreekuur te Sneek Belastingzaken J I Wl. U. d. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen ElastieHen Kousen HOFSTEDE W" Attentie I Stadsnieuws. z 7-pers. Auto aangeschaft model 1935. Speciaal voor Rouw-» Trouw- en Familieritten (prachtwagen) Vriendelijk aanbevelend No. 64 Woensdag 14 Augustus 1935 31212 Jaargang Groote voorraad Onderdeelen en Banden P. B. VAN HAM TANDARTS, SNEEK is van 12 t/m 22 AUGUSTUS niet te consulteeren. DJ 017 Kant. SNEEK, Singel 58 DLuR BOLSWARD alle Donderd. A. DIJKSTRA Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 er. \G 3. b. Mannenkoor: I A dve r t e n 11 u por rogol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. An laria c< b? Dirk Dirk dena eek) 1935, )UWf eken >ukj( de. Speciale inrichting voor POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. had de wedvlucht plaats voor Jonge Vogels vanaf Roermond, uit geschreven door de P.V. „De Luchtpost” alhier, afstand 210 K.M. De vogels werden om 7 uur gelost met zuiden wind en heldere lucht. De eerste vogel bereikte haar hok om 10.11.41 en behaalde een snelheid van 1099 meter per minuut of wel bijna 64 K.M. per uur. Eigenaar was H. Foekema. Heinze. A. H. v. d. Ven. dit buitengewoon 1935, dina, Stof- zv Bon- I ch o >e- o es ia- 1, 73 isthu- ,eek). )0 pd. 29.55 30.— 33.— 18.— ik 15. larina Jette 4. a. b. 9a. 10. a. b. f en ;s en Jan a. dv Aaria epkje n en vViet- eertje Ger-l •a en rizen. ra en ;erga. F") reukbanden Duikgordels Steeds het nieuwste en het beste H GROOTZAND SNEEK mede daardoor opgeklommen tot een der hoogste posten aan deze fabriek. Hoewel de heer de Boer niet bijzon der in het openbare leven op den voor grond trad, was het kantoor van de Hollandiafabriek dikwijls een vraagbaak yoor velen. Sedert ongeveer 1921 was de overledene Oasthuisvoogd, waarvan vele jaren voorzitter. Wanneer we ons goed herinneren is in» dertijd op zijn advies en voorlichting hei muziekkorps „Hollandia” opgericht. De ouden van dagen in Bolsward ver liezen in den heter hier speciaal tochten) een vrijgevige vriend. IN MEMORIAM S. J. DE BOER. Hedenmorgen is nog onverwacht over leden de heer S. J. de Boer, in leven Directeur van de Hollandiafabriek alhier. Voor kort geleden had de heer de Boer zijn functie aan de Hollandiafabriek aan jongere krachten overgedaan om zoo mogelijk nog enkele jaren een wel verdiende rust te mogen genieten. Dit heeft niet zoo mogen zijn. De heer S. J. de Boer en de Hollandia fabriek dat was in den loop der jaren één geworden. We weten ons nog best de tijd te herinneren, toen de eerste plannen voor de Hollandiafabriek wer den besproken en in die dagen door de heeren Hummelinck c.s. in den eenvou dig opgegroeide jongeman uit het greidr boersbedrijf iets meer werd gezien. Zijn groote werkkracht en goede koopmans- blik heeft hij steeds in dienst van de Maatschappij Hollandia gesteld en is Mannenkoor: Omhoog. Kikkerwals. De opbrengst van parkconcert komt ten goede aan hef comité voor de zomerpostzegels. DE BLAUWPOORTSBRUG. Met enkele advertenties in provinciale en plaatselijke bladen heeft men getracht de Bolswarders en niet-Bolswarders op merkzaam te maken op de Blauwpoorts- brug alhier die gedurende twee nachten PARKCONCERT. In aansluiting op ons bericht van Za terdag laten wij hieronder nog volgen het gedeelte van het programma door het R.K. Mannen- en Jongenskoor uit te voeren. Mannenkoor: Domine, salvum fac. Giesen. Mannen- en Jongenskoor. Homo quidam. Ant. Arts. Laudate Dominum. S. H. Tychon. Mannen- en Jongenskoor: Gloria, Hub. Cuijpers. O Jesu amor mi. Giesen. EEN AANRIJDING. De vrachtrijder L. Y. uit Lollum kwam gisteren vanaf de Franekerstraat de stad binnenrijden. Op de vrachtauto lag een lange ijzeren staaf, die aan de voorkant ongeveer een meter vooruitstak. Zoolang het rechte gedeelte van den weg gehou den werd, gaat dit wel goed, maar wan neer moet worden uitgeweken is hei gevaar van botsing iets grooter. Ter hoogte van de slagerij van den heer Zijlstra en ten Brink op de Groote Dijlakker gebeurde het, dat de auto, even uitwijkende voor een andere wagen eerst het zonnescherm van den heer Zijl stra ramde en daarna het scherm van de slagerij ten Brink in zijn geheel afrukte. De ijzeren staaf werd alzoo voor den vrachtrijder een duur vrachtje. HOOIBLOK AFGEBRAND. Hedennacht is een hooiblok eigen aan den veehouder B. alhier, en staande aan de Hichtumerweg even buiten onze ge meente afgebrand. Oorzaak is onbekend. Het hooi was verzekerd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor te Bolsward. In den loop der maand Juli 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingeleid ƒ9684.14 en terugbetaald - 8466.33 ORGELCONCERT. Het 4e orgelconcert verheugde: zich als gewoonlijk weer in groote belangstelling. Alleen jammer is het dat men niet beter op tijd komt; dat de organist zijn koraal- bewerking moet afbreken vanwege het gestommel dergenen die hun stoelen moesten omkeeren (waarom was dat niet behoorlijk klaar gezet?) is iets wat niet behoorde voor te komen. 'Van de orgelnummers was Bach’s kleine C Moll ongetwijfeld het mooiste werk. De sprong van Bach op Brahms leek hierna wel wat groot; wellicht had het terzett van Mendelssohn hier een goede brug kunnen vormen. Deze beide Brahms-strijkkwartetten eigenen zich buitengewoon voor orgel, vooral het Schlummerlied. Het slotstuk van Men- delssohn’s 1ste klonk minder grootsch dan anders; had het kerkgebouw mis schien door de menigte menschen wat van zijn accoustiek ingeboet? De dames J. Vonk, S. van der Mei en D. de Jong leverden zeer mooi werk. Wat is die polyphone bewerking van „Ein feste Burg” een meesterstukje! Er zijn ons helaas geen andere composities van Mattheus Le Maistre bekend; dit wondermooie stukje allelen is reeds een aanwinst voor onze muziekliteratuur. De drie dames gaven een heel mooie vertol king; de 1ste stem die vroeger nog wel eens te zeer domineerde effende zich nu geheel in het ensemble,zoodat we nu een geheel verkregen, waarvan het timbre der drie stemmen al bijzonder goed har monieerde. Het terzett van Mendelssohn was nu en dan niet vlekkeloos zuiver; ’t euvel zat in de middenstem. Doch ook aan het slot, waar de le sopraan juist dat „eeuwiglijk” zoo prachtig voordroeg slaagde zij niet volkomen in het betrach ten van de zuiverheid. Er is, dunkt ons, van dit damestrio heel wat te maken; tenminste het schijnt ons toe, dat voor dracht, loonvorming en vooral de dictie enorm Zijn vooruitgegaan sedert het vorig seizoen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondagmorgen 10 uur werd in de St. Franciscuskerk de eerste H. Mis opge dragen door een Bolswarder de Eórw. Pater Hubertus Boersma O. E. S. A. De leden van de jeugdvereen. hadden op het kerkplein een eerewacht opge steld, waar doorheen de jonge priester, voorafgegaan door bruidjes de kerk werd binnengeleid. Het altaar in de kerk was eenvoudig, doch smaakvol versierd. De feestpredikatie is gehouden doot een ordebroeder van den jeugdigen neo mist, de Eerw. Pater Anema naar aan leiding van de tekst: Eremplum dedi vo- bis, ut et vos sic faciatis: „Ik heb U een voorbeeld gegeven, opdat ook gij zoo zoudt doen.” Het kerkgebouw was geheel bezet. Door het kerkkoor werd na afloop van den dienst een toepasselijke cantate ge zongen. Wij zijn het er allen over eens, en de medische wetenschap is het er met ons over eens, dat wij leven in een wereld die ongenietelijk wordt gemaakt door ’t enorme lawaai, hetwelk er heerscht. La ten wij ons nu voor het oogenblik eens minder aantrekken van de rest van de wereld, doch ons bepalen tot hetgeen wij binnen onze eigen grenzen zien en vooral: hooren! Dat is al erg genoeg. Het onafgebro ken leven, dat ons aan alle kanten om ringt, vergt meer van onze zenuwen, dan zij kunnen verdragen. Op een der- gelijke herrie zijn zij niet berekend. Hei hand over hand toenemende aantal ze nuwzieken is er het beste bewijs van. Niemand zal het zijn medemensch, die den koning te rijk is, dat hij in een Fordje zit, waarvan hij pas den eersten termijn hóeft betaal!,, tdcwijl het hem nog een raadsel is, hoe hij den volgen den zal voldoen, dit twijfelachtige ge noegen misgunnen. Doch het wordt een andere kwestie, als die bezitters-vreug- de zich uit in een meer dan overmatig gebruik van claxon of hoorn. Wij beginnen hier met de auto’s te noemen, omdat zij en de motorrijwie len ontegenzeggelijk behooren tot da hinderlijkste categorie van lawaaima kers. Voor een deel is dit lawaai natuur lijk gemotiveerd en verklaarbaar, met ’i oog op officieele voorschriften zelfs noodzakelijk en als zoodanig aanvaar den wij het dan ook. Doch wat matiging zou zeker geen kwaad kunnen; inte gendeel. Onze geplaagde zenuwen zou den daarvoor zeer dankbaar zijn. Wij kennen het bestaan van anti-la- waai-bewegingen en waardeeren de 'door hen ondernomen actie; doch het moet ons van het hart, dat de resultaten niet in verhouding staan tot het beoog de doel. Maar hoe zou ons dit kun nen verwonderen? Van overheidswege blijkt de belangstelling voor dit gebied van de volksgezondheid slechts zeer matig. Gunstig steekt hier tegejn af het voor beeld van sommige groote steden in het buitenland, zooals Rome, en Parijs bijv. In deze laatste stad was het automobi listen reeds verboden, geluidssignalen te geven van 10 uur ’s avonds tot 7 uur ’s morgens; thans heeft de prefect van politie bepaald, dat dit verbod nog twee uur langer zal duren, n.l. van 9 uur ’s avonds tot 8 uur ’s morgens. Dat de veiligheid hierdoor niet in het minst in het gedrang komt, blijkt o.i. voldoende uit het feit, dat wij nog nergens hebben gelezen, dat er thans te Parijs zooveel meer auto-ongevallen gebeuren dan vroeger. Het is dus zeer goed gebleken, het lawaai in verschillende opzichten althans aanmerkelijk te beperken, wanneer de overheid hiertoe de helpende hand wil bieden. Er zijn nu eenmaal van die menschen, die bij alles wat zij doen, liefst zooveel mogelijk herrie veroorzaken. Hiertoe re kenen wij de motorrijders, die niet ge lukkig schijnen te zijn, als zij niet naar hartelust hun knalpot kunnen laten wer ken, waar hiertegen bepalingen bestaan. Een beroep op medewerking van dezul ken, om de zenuwen van hun medemen- het feit, dat de godsdienst in algemeenen zin in Duitschland een moeilijke tijd meemaakt. Tot die algemeene gods dienstzin mogen we dan ook nog wel de Duitsche Joden noemen die niet minder dan de andere groepen vervolgd worden. Een sprekend voorbeeld daarvan is het gebeurde in de badplaats Tölz, waar de burgemeester alle Joodsche badgasten heeft verdreven. Door die maatregel werd ook een groot hotel, waarvan de eigenaar een Jood is, ontvolkt. De man heeft toen in arren moede de zaak maar gesloten, waardoor 50 man Arisch per soneel werkloos werden. In helt eerst van de ”orige week heeft een conflict tusschen Dantzig en Polen een oogenblik de gemoederen bezig ge houden. Het geschil liep over verschil lende handelsprivileges die door een nieuwe verordening bedreigd werden. Polen had reeds zijn vloot opdracht ge geven uit te varen en aan den kant van Dantzig was men ook reeds bezig voor bereidende maatregelen te treffen. Ge lukkig is deze zaak in der minne geschikt kunnen worden. Een nieuw door beide partijen onderteekend protocol heeft de gewenschte ontspanning gebracht. In Zuid-Afrika is een nieuw goudveld ontdekt. Een dergelijk bericht doet altijd nog de noodige spanning onder de gouddelvers ontstaan. Er zullen weer heel wat gelukzoekers op weg gaan. We kunnen nu we toch even in Z.- Afrïka zijn aangeland meteen even zien hoe de toestand in Abessinia zich ontwikkelt. Toestand onveranderd, is zeer kort geschetst de situatie. Italië stuurt regelmatig troepen naar Ethiopië. Abessinië wapent zich zoo goed mogelijk. De Volkenbond praat en praat, vergeet te handelen, misschien tot aan begin September, wanneer Italië de beste tijd voor oorlogvoeren gekomen acht. Vredes-enthousiasten door dik en dun beweren dan soms nog wel, dat dit geschil in der minne moet worden ge schikt en om het gevaar voor een veel grooteren oorlog en om de Volkenbond een tweede groote fiasco te besparen. Geloove wie het wil, de geweldige troepenzendingen die nog van Italiaan- sche kant regelmatig via het Suezkanaal naar Ethiopië worden gedirigeerd laten absoluut geen twijfel oveir aan de uit eindelijke plannen van de Duce. Ook dit conflict heeft zeer verstrekkende betee- kenis. Engeland en Franrijk met hun Afri- kaansche bezittingen in Somaliland vol gen met meer dan gewone belangstelling het verloop van deze ruzie. De bemidde lingspogingen van deze twee landen zijn tot nu toe op niets uitgeloopen. Laten we hopen, dat verdere toenade ringspogingen meer succes mogen heb ben. igen in Bolsward ver- ae Boer (we denken aan de gehouden auto- Verechljnt DlnedagB- en VrtfdagBavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. KAATSPARTIJ TE MENALDÜM. Bij de j.l. Zondag te Menaldum gehou den kaatspartij werd de eerste prijs me de behaald door onze stadgenoot W. Bosma. Van de 13 bovenslagen in de eindstrijd plaatste Bosma er 9 stuks. Ondergeteekende heeft naast zijn 4 en 8 cyl. Auto’s een nieuwe groote luxe TELEFOON 90 - BOLSWARD De Fransche strijd tegen de werkloosheid. Burger oorlog in Toulon. De Kerkstrijd in Duitschland. Polen en Dantzig. De toe stand in Zuid-Afrika. Het werkloosheidsprobleem is in de laatste jaren voor elk land een object van buitengewone beteekenis geworden. Bijna elk land tracht met de voor dat land meest geëigende middelen dit pro bleem op te lossen, maar stuit daarbij telkens weer eenerzijds op internationa len aard van deze kwestie, anderzijds op de tegenstand in eigen land. De laat ste week zijn in Frankrijk door de regee- ring Laval een aantal noodverordeningen gepubliceerd, die heel wat tegenstand onder de door die verordeningen eenigs- zins gedupeerde arbeiders hebben ver oorzaakt. Deze in totaal 83 noodverordeningen, waarvan er nu 41 zijn gepubliceerd, hebben ten doel het economisch leven te verbeteren en de kosten van levenson derhoud omlaag te drukken. Op die wijze zal een tegenwicht worden geschapen voor de van de bevolking verlangde of fers. Bovendien heeft de Fransche regee- ring hiermee het evenwicht in de be groeting willen herstellen en de valuta willen beschermen tegen verdere aanval len. In enkele plaatsen in Frankrijk is het nogal wat rumoerig toegegaan, vooral in Toulon waar de arbeiders van de arsenalen een proteststaking hadden gepubliceerd. De nacht van Donderdag op Vrijdag moet er nogal hevig gevoch ten zijn. Volgens de laatste berichten is de rust nu vrijwel teruggekeerd. Twee burgers zijn gedood, drie zwaar gewond en een groot aantal lichtgewonden. In totaal zijn 68 arrestaties verricht. De straten van Toulon vertoonden Vrijdag en Zaterdag het beeld van een complete burgeroorlog. De grond is be dekt met puin en scherven van de groote spiegelruiten. Het kantoor, de drukkerij en de tij’dingzaal van het blad „Petit Var” zijn geplunderd. Een wapenwinkel werd eveneens leeggeplunderd. Van een geheel ander karakter is de strijd die momenteel in Duitschland ge- i voerd wordt. We bedoelen de Kerkstrijd. Vooral de laatste dagen komt dit pro- bleem weer in scherperen vorm naar vo- ren, door de arrestaties van verschillen- i de geestelijken. We noemen slechts de directeur van de organisatie der Ka- i tholieke jonge mannen, Dr. Muller, die destijds zoo geijverd heeft voor de terug keer van het Saargebied naar Duitsch land. Geen wonder ook in een land, waar de oude vechtgeneraal Ludendorff opeinlijk durft neer te schrijven: Er is een verblij dende toename van het aantal afvalligen van de Chr. Kerken in het Derde Rijk; of dit stijlbloempje: Uw eerste plicht is uw kinderen te vrijwaren voor de Christe lijke invloeden die slechts goed zijn voor de Joden en de priesters en die ons ras en ons volk vernietigen. Een verdienste heeft dit goddeloos geschrijf, n.l. het is duidelijk, men weet precies waar men tegenover staat. Maar dat neemt natuurlijk niet weg OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Maandag en Dinsdag vanaf 10 uur voor alle verkeer gesloten is. Een viertal auto’s die na 10 uur vooi de gesloten brug kwamen, hebben een omweg over Blauwhuis of Witmarsum moeten maken. Het andere verkeer werd onderhouden doot enkele pramen. De oorzaak van deze verkeersstagnatie is ’n dringend- noodige Jhtjrstelling aan den onderbouw van de brug. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn er een viertal zware palen inga- heid en nu deze nacht zal het verdere werk verricht worden. Hedenmorgen ongeveer half elf wilde de groote vrachtboot van Kaspersma van Sneek de brug passeeren teneinde aan de Hollandiafabriek een paar duizend kisten te laden. Halfweg bleef de boot in de brugopening zitten wat een geweldi ge stagnatie in het verkeer daar ter plaatse tengevolge had. Aan beide kan ten van de bru»g stond een lange file auto’s en allerhande vervoermiddelen. Gelukkig was binnen het kwartièr de boot uit de vriendelijke greep van de doorvaartruimte bevrijd en kon het ver7 keer zijn gewone vorm hernemen. Door de wachtenden werden natuur lijk allerlei goede wenken in verband met de verkeersmisère op de Blauw» poortsbrug ten beste gegeven. De een wil een viaduct, een ander een tunnel en een delrde algeheele omlegging van de vaart, enz. enz. Het zal voor de verantwoordelijke autoriteiten wel niet zoo gemakkelijk zijn hier de juiste afdoende weg te vin den, temeer waar hier verschillende be langhebbende groepen hun wenschen hebben. 36.— 29.15 36.70 28.80 29.— Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1217.81 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 9. schen wat te ontzien, helpt niet. Zij zijn alleen te treffen door het in het leven roepen van, of verscherpen van bestaan de bepalingen, die hen in hun financieele zijde tasten, want daarvoor zijn de meesten het gevoeligste. Hier heerscht de brutale macht van ’t kabaal, zoowel overdag als des nachts. Wij kunnen ons toch niet gaan opsluiten in huizen, waarvan alle muren bekleed zijn met geluidwerend materiaal? Lawaai is ontegenzeggelijk een mee- doogenlooze vijand van ons levensgeluk en van onze levenskracht, die wij in deze moeilijke tijden meer dan ooit noo- dig hebben. Wetenschappelijke onder zoekers hebben de herrie, die ons aan alle kanten omringt, gedetermineerd en gemeten. De uitwerking van overmatig leven is een onderwerp van grondige studie geworden; en zij, die zich daar mede bezig houden, hebben physiolo- gisch zoowel als psychologisch vastge steld dat het afmattend en zenuwsloo- pend werkt, dat het tot de grens van het moordende kan gaan. Lawaai, ver klaren zij, moet verantwoordelijk worden gesteld voor tal van zenuwstoornissen van meer of minder ernstigen aard; het leidt tot verlies van arbeids- en concen tratievermogen. Is het dan niet, meer dan tijd, dat van overheidswege wat meer belangstelling wordt getoond voor dit vraagstuk, waar bij wij allen in meerdere of mindere mate zijn betrokken? f tsma ia te 1 jr., istra, chtg. 1935. Evert tje o z.v. ■ietje DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1