lad Bnitenlandsche Revue. HAWEKO BAZAR 38 23 i De Bolswardsche Courant en Westergoo UI. V. U. WERFF Reparatie aan alle merken Automobielen i LUCHTAANVALLEN. APPELMARKT 5 BOLSWARD 31±g Jaargang Woensdag 21 Augustus 1935 No. 66 r 4 Groote voorraad Onderdeelen en Banden o IXCEZCMEX - /TURKIN Stadsnieuws. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en r I thans geen 85 ch maar J J. E. W. te BI. KNIP DEZE BONNEN UIT ZE HEBBEN EEN GROOTE WAARDE A dve r t e n 116 n por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. n te Jan 5. 00 ORGELCONCERTEN. Na lezing van de bemerkingen, welke de heer Alt ontving, aangaande de Or gelbespelingen in de Martinikerk, dacht ik zoo, het is ook al weer de oude ge schiedenis, er is maar zelden of ooit iets dat een ieder bevredigt. De schrijver der bemerkingen is niet bijzonder op medewerking van anderen gesteld bij de Orgelconcerten, wat na tuurlijk zijn of haar recht is. Maar de praktijk heeft toch bewezen, dat dit door velen wel op prijs wordt gesteld, getuige het zeer groote bezoek. En ook de heer Alt waardeert wel deze medewerking, zooals hij zelf schrijft. Speciale inrichting voor h. te 3 jr„ Op- Pie- tgen, i. te dei I Nu is de heer Alt, die de programma’s sam>e|nstelt, toch zeker wel de eefrste, die kan beoordeelen, wat voor genoem de concerten geschikt is. Hij zal zeker, intiie|i mogeilijk, <met verzoeken van belangstellenden rekening willen houden. Dit blijkt trouwens nu ook al, omdat direct de eerste de beste keer het programma algeheel wordt ge wijzigd, wat mij nu niet zoo bijzonder bevredigt. Het is toch zeker ook wel mogelijk, om op de programma’s één of twee grootere werken te plaatsen, want de medewer king vraagt van de toehoorders toch al niet te veel tijd (wat trouwens ook niet behoeft). Mij dunkt, dan konden de meesten tevreden zijn en zal de ambitie voor de concerten blijven bestaan, wat voor de muzikale ontwikkeling en het genot der bezoekers van groote betee- kenis is. De opmerking als zou een te groot bezoek een orgelbespeling niet ten goede komen, kan ik niet beoordeelen, maar wel weet ik, dat een groot bezoek steeds wordt gewaardeerd. Het sluiten der kerk om 8.15 lijkt mij een zeer goede regel, want enkelen kun nen of komen nooit op tijd, wat voor brganist en bezoekers zeer hinderlijk is. F. VAN DER SPOEL. Bolsward, Augustus 1935. I I ND een gezellige WEERPROFEET GO O een zwaar SCflILMANDJE met een prima KEUKENMESJE, hing, die een Katholiek priester voorstel de. Te Dortmund heeft de burgemeester een verordening gepubliceerd, waarbij de Joden verboden wiofdt gebfuik té maken van de Bank van Leening. Te Oldenburg mogen de Joden niet meer op de veemarkt verschijnen. Te Schwandorf zijn 40 graven op hei Katholieke kerkhof geschonden. En wat is nu het resutlaat van deze geloofsver volging? De kerken zijn voller dan vroe- zich rond zijn geestelijke leiders. Een nieuw symptoom in Duitschland is de steeds groeiende ontevredenheid. Ontevredenheid over de dwang van het eenzijdige systeem, dat zelfs de Duit- scher te machtig wordt, nu er geen vrij heid meer bestaat. Bovendien zijnl de zorgen groot. Verreweg de metsten lij den een kommervol bestaan. Alle levens middelen zijn er in verhouding tot ons land drie of viermaal duurder. Geen wonder, dat men mokt over de lage loonen, de geringe verdiensten en het dure levensonderhoud. Men stilt zijn honger niet met wat Hitler-enthousiasme. 5e ORGELCONCERT. Orgel-avond. Eén selectief publiek van naar schatting een goede 100 minder dan vorige keer, maar uitgelezen auditorium. Voor zulk een aandachtige schare kan ieder concertgever zich gelukkig prijzen. Een Guilmant-programma. Alex Guil- mant, de beroemde organist van de St. Trinité en van de Trocadéro-zaal te Pa rijs, was muzikaal gesproken de twee lingbroeder van Charles Widor (die nog in leven is). Beiden waren leerling van Lemmens te Brussel, en dus studiemak- kers en beiden werden ze wereldbe roemd, zoowel als organist en als com ponist. Guilmant’s „Herinneringen uit mijn kinderjaren” werden later in af- AANRIJDING. De heer R. F. alhier had Zaterdagmid dag een ernstige aanrijding op de Rijks- straatweg nabij Opper-Kooten. Komende uit de richting Leeuwarden was de rijweg geheel vrij. Plotseling kwamen uit de op de Rijksstraatweg aansluitende Eestrumerweg de fietsers Sj. Kooi en S. Koonstra van Eestrum, die een waterschapsveirgadering te Veen- zonderlijké nummers uitgegeven, waar door het onderling verband verloren ging. De nu gespeelde stukken vormden daarvan het begin en het einde. In de poëtische Prière et Berceuse schetste hij zijn moeder, die, hoe kan het anders, vanuit zijn jeugd de hoofdper soon bleef. Del Marche funèbre daaren tegen verklankt de sombere en smarte lijke ure, waarin hij haar ten grave moest brengen en typeerend voor dezen geloovigen kunstenaar is hier het slot van dit stuk waar hij het doet overgaan in de wonderlijk mooie Chant sera- (phique: onder harp-arpeggios uit den hooge verneemt hij een ijle, bijna on wélzenlijke vrouwenstem, de -stem van zijn dierbare ontslapene als wilde zij hem uit blijde verten vertroosten met de ver zekerdheid des eeuwigen levens. Dan hooren we de vloeiende, rijkmelo- dieuse en naar den vorm zoo zeldzaam klare 5e Orgelsonate, wel sterk beïn vloed door Melndelssohn’s kunst, maar niettemin fransch in alle onderdeelen. De hartstochtelijke inzet van deel 1, het verstillende Adagio, het levendige brui- schende Scherzo zijn alle reeds hoogte punten van compositie. Doch de kroon spant de finale; zonder twijfel behoort dit tot het beste wat Guilmant heeft ge schreven. Hoe grandioos wordt hier de fuga om het koraal geweven, om niet te spreken van de virtuoze staccato’s die met volle werk weergegeven zulk een overweldi gend klankeffect kunnen scheppen. Voor al op ons orgel komen zij brillaat tot hun recht en schenken wezenlijk vreugde en verheffing aan speler en hoorder beide. In het schrijven dat de heer Alt heeft ontvangen stond o.a. dat het kunnen zien van het orgelfront zoozeer kan mede werken tot ’t juiste genot van orgelspel. Daar schuilt ontegenzeggelijk waarheid in. Over het aangezicht van den koning der instrumenten ligt inderdaad iets van een stille majesteit gesprelid, die op zich zelf alreeds menigeen weet te boeien. Immers zoo’n indrukwekkend orgelfront, dat haast een eigen gelaat, een eigen persoonlijkheid bezit, staat daar in de gewijde ruimte om straks met zijn mach tige stem lof te brengen aan den Aller hoogste. De aanblik alleen reeds spreekt tot de fantasie en voor talloos velen is dat pijpenfront als omstraald van een verborgen helerlijkheid. En hoeveel schooner nog wordt het wanneer het de stem verheft in mysteriën van schoonheid en aanbidding! Inderdaad, de schrijver had gelijk, hef orgelfront moet men kunnen zien; en al zullen er ongetwijfeld zijn die dit niet verstaan, zij ontberen veel schoons, wel véél. Wij worden den laatsten tijd vaak genoeg op minder vroolijke manier her innerd aan het gevaar, dat bij een vol genden oorlog ook de combattanten op groote schaal bedreigt door aanvallen uit de lucht. Men heeft in enkele groote steden bomvrije kelders ingericht, die als schuilplaats moeten dienen, men heeft gefingeerde luchtaanvallen in scène ge zet om de burgerij te laten zien, wat men in zulke gevallen te harer bescherming zal doen en nu krijgen wij de wette lijke regeling van deze lugubere aan gelegenheid. Deize is vooral noodlg gebleken, om dat tal van gemeenten bezwaar maak ten tegen het feit, dat een deel van de kosten van deze bescherming ten laste zouden moeten komen van de gemeente lijke begrootingen, daar voelden de vroede vaderen niet veel voor. Aanvankelijk zelfs had de regeering zich op het standpunt gesteld, dat deze kwestie „geen regeeringszaak” was evenmin als indertijd de kunst zoo- dat de gemeenten geheel voor de te maken kosten zouden opdraaien, terwijl de regeering zich zou bepalen tot het geven van deskundige voorlichting. Verschillende gemeenten evenwel ble ken een diametraal tegenovergestelde meening te huldigen: zij beschouwden de aangelegenheid uitsluitend als regee ringszaak, waarmede zij, althans in fi nancieel opzicht, niets te maken hadden. De deskundige voorlichting zouden zij ongetwijfeld, als zijnde gratis, wel heb ben aanvaard, wijl in dit geval goede raad nu ééns bij wijze van uitzondering niet duur was. Dit gemeentelijk standpunt heeft cr toe geleid, dat de regeering thans een wettelijken grondslag zal geven aan het treffen van de noodige maatregelen, zoodat zij een wetsontwerp in dien zin heeft ingediend. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat men de verschillende (gemeenten voorloopig denkt te vetdeelen in drie „gevarenklassen”. Men gaat n.l. zeer te recht uit van de overweging, dat een zeker aantal gemeenten veel eer zal zijn blootgesteld aan1 een luchtaanval, dan een andere. De aanwezigheid van mili taire mobilisatie-centra, regeerings- bureaux; belangrijke spoorwegbruggen of knooppunten van spoorwegen, fabrie ken van oorlogsmateriaal en andere groote industrieën zal natuurlijk het eer ste leiden tot een vijandelijken aanval uit de lucht. Kleinere steden zonder in dustrieën van belang en dorpen komen daarvoor uit den aard der zaak veel minder in aanmerking. Men merkt echter op, dat dergelijke, minder geëxposeerde plaatsen zich daar om niet als immuun moeten beschouwen, want ook voor deze bestaat het gevaar wel degelijk, zij het dan in mindere mate. Immers, een vliegtuig kan, hetzij door een vergissing, hetzij door toeval lige omstandigheden, overgaan tot het werpen van bommeln op plaatsen, waar men er in het minst niet op verdacht is. De regeering acht het dan ook ge- wenscht, dat in Alle gemeenten eenvou dige maatregelen genomen worden, in hoofdzaak van organisatorischen aard, waardoor de bevolking zal worden voorgelicht ten aanzien van de in zulke gevallen te volgen gedragslijn en tevens de werkzaamheden te regelen van de aanwezige of in te stellen hulpdiensten. Het komt de regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toepassing zullen moeten vinden, voor rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. De kosten van maat regelen, die uitsluitend in de meer bloot gestelde gemeenten zullen moeten wor den getroffen, zullen voor rekening van het Rijk komen, op grond van de over weging, dat deze niet samenhangen met gemeentelijke belangen, doch worden veroorzaakt door de aanwezigheid van instelling ten dienste van het landsbe lang. Ongetwijfeld zal dit wetsontwerp, hetwelk ons weer eens duidelijk maakt, welke onheilen ook de onschuldige bur gerbevolking bedreigen, bij een eventu- eelen oorlog, in de Kamer aanleiding ge ven tot levendige debatten. VerechUlnt Diimdags- Vr^jdagsavonds. Leesgeld fr. p. p, per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. spreekwoord en zeker met betrekking tot datgene wat een courant de lezer moet bieden. Wanneer we week aan week als hoofdschotel voor de revue de zeer be langrijke kwestie Italië-Abessinië opge diend krijgen, kan dat een gevaar ople veren voor een zekere eentonigheid. Ons eerste opschrift voor vandaag doet U dan ook zien, dat er een nieuwe sensatie op komst is. Een Franschman, Henry Mignet, heeft een miniatuur-vliegtuig gebouwd en dit ,ger ooit helt geval was, het volk schaart vliegtuig als het nieuwe vervoermiddel voor den kleinen man gedoopt. Volgens dezen uitvinder moet het mogelijk zijn, dat evenals ieder zijn eigen boot kan bouwen, mén ook zijn eigen vliegtuig bouwt. Deze bewering is niet louter fan tasie, want Mignet is met zijn zelfge bouwd vliegtuig het Kanaal overgesto ken. Het toestel is niet grooter dan een gewone auto en weegt in totaal 120 kg. Zonder motor kost het toestel 150 gulden, met een motor van 20 p.k., waarmee een snelheid van 100 K.M. per uur wordt ontwikkeld kost het geheel 500 gulden. Het verbruik aan brandstof is 9 Liter op de 100 K.M. Een zeer groot voordeel van deze nieuwe vinding is, dat de machine niet kan vallen. Mig net wil dit in de eerstkomende maanden speciaal demonstreeren. Hij heeft nu reeds 4000 K.M. in Frankrijk afgelelgd. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Engeland schijnt er belangstelling voor deze nieuwe vinding te zijn. We zullen maar rustig afwachten tof er een Nederlandsche vertaling van hef bouwschema wordt uitgegeven en dan wanneer we het geld disponibel hebben probeteren ons eigen vliegtuig te bou wen Zefer geachte Redactie, Naar aanleiding van de opmerkingen over de medewerking bij de orgelcon certen nog gaarne het volgende: Als ernstig orgelliefhebber en getrouw bezoeker der concerten verheug ik mij ook in de wijziging van het a.s. pro gramma; toch zou het mij spijten, zoo er door deze maatregel minder bezoekers kornein opdagen. Want al moge het prachtige orgel met zijn virtuozen bespe ler niet aan allen besteed zijn, zéér ver heugend stemt het in dezen tijd weer eens een volle kerk. In de stad mijner inwoning worden twéémaal per week van gemeentewege „echte” concerten op een haast even mooi orgel gegeven. Deze, gratis toe gankelijk, trekken echter bedroevend weinig menschen, alleen een gering aan tal trouwe bezoekers en enkele toeristen; schril is dan bij het uitgaan het contrast met de lange file voor een tweede voor stelling van de bioscoop aan de overkant Destemeer deed het mij goed in Bolsj ward de kerk vol te treffen met men schen uit alle lagen en richtingen der bevolking bijeen, die zich werkelijk in stille aandacht openstellen tot het ge- bodene. Want behalve het publiek dat dan door de medewerking getrokken moge worden, weet ik, dat men van heinde en verre zich opmaakt het aantal fietsen getuige ook hiertoe om als uit-je naar het orgelconcert te gaan. En dit vind ik nogmaals een verheu gend teeken in onze hedendaagsche cul tuur. De „getrouwe bezoekelr” van het vo rige concert, wil het voor hem overtol lige publiek weer terechtwijzen naar onbenullige films en doelloos gehang en geflaneer in stad of dorp, hij wil een aristocratie van vakluisteraars.m.i. onjuist, en verkeerd ook te spreken over „verdwaalden” en „er niet thuis hoo ren”. Ik zelf ben, na er eens verdwaald te zijn trouw bezoeker geworden en sinds dien tot ernstig orgelliefhebber opge kweekt. Hiermede wil ik het orgel niet propageeren of degradeeren tot middel tot volksopvoeding, maar de gelegenheid tot wijding voor iedereen openstellen, want ook ’n volkomen leek op muzikaal gebied kan hier iets ontvangen (en de medewerking vergemakkelijkt dit) zoo goed als iemand die geen notie van too- neelspel heeft, van een goed stuk iets kan meenemen. Hiertoe dienen wij „hef offer” van een volle kerk blijmoedig te dragen. Voor een goede plaats kome men vroeg. Met beleefden dank voor de eventueele plaatsing, OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Een vliegmachine voor de kleine man. Opstand in Albanië. Nog steeds Italië en Abessynië. De Kerk strijd en ontevredenheid in Duitschland. „Verandering van spijs doet eten,” dat is een oud, maar nog altijd waar Een opstandige beweging in Albanië gaf j.l. Vrijdag stof tot allerlei oncontro leerbare geruchten. Gevechten tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. Een aanslag op den Koning, een gene raal in het gevecht gedood, enz. enz. Wanneer we nu Maandag de verschil lende berichten hieromtrent opnelmen, dan valt de zaak weer heel wat mee. Volgens een officieele lezing waren de onlusten te Fiere ontstaan door de on tevredenheid van eenige door een gen- darmerie-officier gesteunde personen. Aan deze groep gelukte het de stad Fiere te veroveren en op te rukken naar Loesjoeja. De regeeringstroepen hebben dit op roer zonder bloedvergieten onderdrukt. Het eenige slachtoffer is generaal Gji- larde, die zonder iets van de onlusten te Friere te weten, zich naar het nabije Po- jani begaf en door de opstandelingen werd gedood. In geheel Albanië heerscht nu volkomen rust. We zijn nu dicht in de buurt van Italië en kunnen gevoegelijk even de laatste berichten betreffende de nog altijd drei gende oorlog opnelmen. Precies een mil- lioen man heeft Italië nu onder de wa penen. De munitiefabrieken werken met dag- en nachtploegen. De Frat en de Alfa Romeo bouwen in de werkplaatsen bombardements- en verkenningsvliegtui gen voor Oost-Afrika, terwijl in afgeslo ten dalen de fabrieken op volle kracht gifgassen en andere strijdmiddelen voor de chemische oorlog vervaardigen. Voedselvoorraden komen uit Rusland. Polen, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Met Polen wordt onderhandeld over steenkolen, enz. enz. Maar dan moet je een geweldige optimist zijn, wanneer je dan nog gelooft, dat een vreedzame op lossing mogelijk is. De Parijsche conferentie kan er wel licht toe bijdragen om vroegere misstan den op te heldelren en Abessinië een laat ste gelegenheid te bieden om zich te verzoenen met zijn onvermijdelijk lof, maar niemand in Italië gelooft dat men te Parijs de Duce er toe zal kunnen bren gen om zijn expansimistische plan nen op te geven of zelfs maar uit te stel len. Volgens reeds eerder gepubliceerde berichten is half September de datum, dat Italië de oorlog officieel beginnen zal, de tijd is dus nog maar kort. We hopen mét de enkele groote optimist dan maar op een gunstige wending. Niet alleen de vrede m Oost-Afrika is in gevaar, doch ook die op het Europee^ sche vasteland De Kerkstrijd in Duitschland duurt on verminderd voort. Speciaal de Katholie ken en de Joden moeten het de laatste weken ontgelden. Enkele sprekende be richten willen we even aanhalen. Te Breslau vormden de Nazi’s een op tocht van zes auto’s waarin stormtroe pen in spreekkoren te keer gingen tegen de Katholieken en de Joden. Op een dei auto’s stond een galg waaraan een pop DEJONG® NIEUWSBLAD 1 1, 1\ uma. ierrit i XCENT VENT? -ss===j^^3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1