Buitenlandsche Revue. HOFSTEDE f GROOTZAND SNEEK Jg ■lillik Belastingzaken UtlIlEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Elastieken Kousen nreukbanden Duikgordels Him Stadsnieuws. Rijksmiddelen en werkloosheid. H. L. STRAAT, Chirurg Spanjaardslaan 130, LEEUWARDEN heeft de praktijk hervat Woensdag 28 Augustus 1935 31^12 Jaargang No. 68 Groote voorraad Onderdeelen en Banden DJ ni7 Kant. SNEEK, Singel 58 DLUlV BOLSWARD alle Donderd. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 e- i i y Illllllllllllllll II Speciale inrichting voor Advcr ten tien por rogol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. ie- lijk ieft nis Veröchynt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr p p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. scoorde, waren door het slappe spel van de tegenpartij eerlijk verdiend. Na de rust zat er iets meer verband in de C. A. B.-ploeg. Verschillende goe de aanvallen strandden op de achterhoe de en goed in vorm zijnde H.-keeper. In deze periode doet ook de C. A. B.- keeper goed werk. Met 4-2 voor Hollandia is de krachts verhouding goed weergegeven. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP MOOI GAASTERLAND. De opbrengst van een Zondag j.l. bij de R.K. kerk verkocht speldje voor bo venstaand doel, heeft opgebracht de som van f64.95. 1. 2. 3. 4. 5. ie n 2de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de 11de er en ir. n- m e- >s, et EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Zaterdagavond werd op het Hengste- pad albjeif een openlucht-evangelisatie gehouden. Het mannenkoor zong bij den aanvang en de pauze enkele liederen. Als sprekers traden op Ds. Steenhuis en Ds. Tuwen. Er was een zeer bevredigende belang stelling en een aandachtig luisterend pu bliek. DE JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT. Het was Maandag buitengewoon druk op onze paardenmarkt. Meer dan 150 paarden stonden op de Nieuwmarkt. In de morgenuren was de handel nogal be vredigend, later op den dag werd dit veel stiller. 3e- :he rol ide ir- fe- in- nd en B. en :r- en en de n- g- ok a— n- n- a- en de :r- :ht en ns k- Id. iet lie lie en il- in in or ?n jn ’P >P n- A. ie ie ;n e- te ot re te )e il, st. ie n. re a- in n- >P je ie iF- n, ie ir te m e- et d. n- n. >1- ie e, e- e, t; e- le a- n, '0 it n ZWEMMEN s- ?»- P e n i, n MOTOR-ONGELUKKEN. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Stoop Jr., die Maandagmorgen op zijn motorrijwiel van Bolsward naar Leeu warden tufte, is ter hoogte van de boter- fabriek te Sneek, door dat er een groote hoeveelheid pap op den weg lag, geslipt. De berijder sloeg over de kop, doch kwam er betrekkelijk goed af. De motor was nogal iets beschadigd. Op de brug Marnezijl, alhier, is de heer Teernstra met zijn motorrijwiel geslipt. De heer Teernstra bekwam eenige kleine wonden, het motorrijwiel is echter zwaar gehavend. Steeds het nieuwste en het beste 1 ORGELCONCERT. De aanhoudend hooge temperatuur van het prachtige vacantieweer deed zich nu langzamerhand ook al in de kerk ge voelen. Het was er zwoel, zelfs warm. En aan de stemming van het orgel bleek dat geen goed te doen; nu en dan waren er belangrijke zwevingen in de zuiver heid te bespeuren, waaraan evenwel niet veel te doen is. Voor ons kwamen daar door nochtans het pikante koraalvoor- spel van Bach over „Allein Gott in de Höh” en vooral Bach’s fonkelende Toc cata A Moll aan het slot van het pro gramma niet zoo tof hun recht als we ons wel hadden voorgesteld. Met veel genoegen hoorden we de cel list Piet Molenaar debuteeren, die ons vooral boeide in zijn 2de nummer: Ada gio van Boccherini. Hij geeft een mooien vollen toon te beluisteren, zonder ge knars bij het aanstrijken (wat zoo vaak bij cello-spel wordt gehoord), geen na- zaalklanken en geen halve, onvoldragen geluiden bij duimpositie’s. Het eenige wat de jonge kunstenaar o.i. nog verder dient te ontwikkelen is: voordracht. Deze kan nog aan warmte, rijpheid, diepte en fra- zeering winnen, waarbij we vooral den ken aan het Praeludium van Eccles en het Andantino van Leo. De klankcombi natie van cello en orgel verschafte ons echter zoo menig oogenblik van prach tig en gaaf ensemble-spel, dat we ver langend zijn deze solist eens weer bij ons orgel te hooren. ’s Middags hebben op het Sportterrein (Oordje) kinderspelen plaats, waarbij de toegang voor belangstellenden gratis is. Tot verhooging van de feestvreugde en het feestelijk aanzien van onze stad, wordt heel de burgerij vriendelijk ge vraagd op Zaterdag 31 Augustus de vlag uit te steken. DE NACHT-CACTUS CEREUS UNDATUS HAW Kan deze week In de broeikas van het Park bloeden. Dat is een mededeeling die door de verschillende bloemenliefhebbers en niet minder voor de vele cactus-kweekers met belangstelling zal gelezen worden. Precies de avond te bepalen, is na tuurlijk niet doenlijk, maar wanneer we dit droge zonnige weer nog een paar dagen houden, is er alle kans dat de bloem Woensdagavond opengaat. Om teleurstelling voor het bezichtigen van deze zeldzame bloem te voorkomen, ver melden we direct maar, dat de bloeitijd vooraf des middags door den omroeper zal worden bekend gemaakt. De bezich tiging wordt dan opengesteld tegen een offertje, bestemd voor de t.b.c.-bestrij- ding. Deze nachtcactus, de Cereus Undatus, is een zeer zeldzaam voorkomende plant. In het blad „Floralia” wordt de grootste van deze bloemen aangegeven op 25 tot 30 c.M. middellijn. Het vorig jaar had deze nachtcactus evenwel een middellijn van 36 c.M. en het laat zich aanzien dat de bloem dit jaar weer even groot zal worden. Vermoedelijk zullen de vier bloemen, die thans aanwezig zijn, niet tegelijk bloeien, maar zekerheid dienaangaande kan ook de beste vakman niet geven. regelmatig berichten binnen. Ondanks ’n 72 uur lang systematisch doorgevoerde arbeid is men er nog niet in geslaagd de plaats van de bedolven arbeiders te vinden. De mogelijkheid dat er nog in leven zijnde werklieden gevonden zullen worden, wordt niet meer waarschijnlijk geacht. Een later bericht meldt, dat Za terdagavond de eerste drie dooden zijn gevonden. Een bewijs van de activiteit der Duit- sche politie wat betreft het vangen van deviezensmokkelaars werd nog dezer dagen geleverd. Een Nederlandsch gezelschap, reizen de met een autobus uit Eindhoven had in Köningswuster bij een bank reismaken opgenomen. Men had gezien dat de mar ken bij het verlaten der bank in de autobus waren verstopt. De Duitsche po litie heeft toen de autobus voortdurend gevolgd en toen deze op 10 meter af stand ongeveer bij Posterhalt de grens Sombere cijfers, waaruit duidelijk blijkt, dat de crisis nog lang niet is overwonnen integendeel. En daarbij voor een groot deel ook daardoor dalende Rijksinkomsten VOETBAL. C. A. B. I-^Hollandia I, Hoorn. Voor de toeschouwers ideaal voetbal- weer, maar niet voor de 22 spelers, die in het warme zomerzonnetje moeten loo- pen, sjouwen, koppen en trappen. Een dergelijke temperatuur is direct van in vloed op het spelpeil. Om misverstand te voorkomen vermel den we even, dat dit een vriendschap pelijke, dus geen nederlaagwedstrijd was. De prestaties van beide elftallen ble ven beneden het middelmatige en we zullen deze wedstrijd, voor wat ons C. A. B.-elftal betreft, maar beschouwen als een goede repetitie. Nieuwe spelers hebben een kans gekregen en hoewel in dividueel zoo nu en dan wel eens aardig gevoetbald werd, bleef de noodige geest drift en het elkaar begrijpen volkomen zoek. Het was nu en dan een hopeloos geschutter, vooral voor de rust en de 4 goals welke Hollandia in deze periode KONINGINNEFEEST. De laatste dag van deze week viert H. M. onze Koningin Wilhelmina haar verjaardag. De Vereeniging voor het houden van kinderfeesten op dezen dag heeft ook voor dit jaar weer een mooi programma samengesteld. 's Morgens 10 uur wordt een optocht van alle kinderen der hier bestaande lagere en ulo-scholen gehouden (de route wordt in het volgend nummer van dit blad nog aangegeven). De ouders of verzorgers worden opgewekt hun kinde ren alle met oranje te tooien, terwijl te vens door versieringen aan kleeding, hoepels, wagentjes, fietsen, enz. het aan trekkelijke van deze optocht kan worden verhoogd. Voor het stadhuis zullen enkele liede ren worden gezongen en zal onze Bur gemeester een woord spreken. 1 JU KAATSEN. Het kaatspartuur van de afdeeling Bolsward voor de Jong-Nederland-partij te houden te Roordahuizum bestaat uit K. Falkena, H. Timme en J. de Jong. Dit partuur zal de zilveren bal van het vorig jaar door Bolsward gewonnen, moeten verdedigen, en eveneens de wis- selmedaille van Roordahuizum. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. De 4de wedstrijd van bovengenoemde vischclub werd wederom in de Sneeker- vaart gehouden, ditmaal achter Abbe- gasterketting. De vangst was niet groot, slechts 15 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen. 1ste prijs: J. Peters met de grootste baars (23 c.M.). St. Ruiter. N. Ebbendorf. Sj. Koopmans. J. Adema. G. de Jong. B. de Jong. Th. Walstra. R. Nieuwenhuis. KI. Koopmans. W. de Wit. ZWEMSCHOOL BOLSWARD. De uitslag van het afstandzwemmen van bovengenoemde zwemschool op Za terdag 24 Augustus j.l. is ais volgt: Heeren, afstand 2000 M. L. Radema, 45 min. B. Nijdam, 48J/2 min. H. Twerda, A’dam, 51 min. P. Elzinga 53 min. J. Brandsma, L’warden 58 min. Verder 2000 meter zonder tijdopgave: Sjoerd Sluyter, Joh. Franzen, Jacobus Franzen, KI. Elzinga, O. van der Meer, Meine H. Groen, B. Nijdam, H. Lauten- bach, J. Kramer (10 jaar), H. Gerrit- sma, E. Hollander (12 jaar), Sj. Holwer- da (L.), J. de Haas (A’dam), R. Haitsma Joh. ten Brink, P. de Boer, W. Glass, H. v. d. Roest (L.), E. Verbeek (L.), R. Osinga (L.), 1500 M. W. Postema (L.). 1000 meter: Eduard Hollande'1, P. Foekema, J. van der Schaaf, J. Galerna, Chr. H. Gaarmann, J. van Hettema, S. Kramer, Jac. Regnery, Y. van Hettema en L. ten Cate. Dames 2000 M.: 1. H. Haagsma, 50 min. 2. Jeltje de Wit, 50 min. POSTDUIVENNIEUWS. Hef geheele vliegprogramma, samen gesteld door de P.V. „De Luchtpost” al hier is weer geheel afgewerkt. De vluchten over het geheel genomen waren dit jaar zwaar voor de vogels. Groote snelheden zijn dan ook niet ge haald dit jaar. Ook is er menig vogeltje gesneuveld. De kampioenschappen zijn als volgt gewonnen: Kampioenschap Lm. 400 K.M. oude duiven. 1ste I. Gerritsma, met 12354 punten; 2e Th. de Jong met 12255 3e P. van der Zee met 12032 4e D. Hoeben met 10741; 5e Sj. Huisman met 10062 en 6e D. Rui ter met 9057 punten. Kampioen oude duiven boven de 500 K.M.: 1ste P. van der Zee met 6665 punten; 2e I. Gerritsma met 5202; 3e Th. de Jong met 4700; 4e D. Hoeben met 2374; 5e D. Ruiter met 1179 punten. Kampioen jonge vogels. 1ste D. Hoeben met 11600 punten; 2e P. van der Zee met 11407; 3e Sj. Huis man met 11388; 4e I. Gerritsma met 10414; 5e H. Foekema met 6882 en 6e D. Ruiter met 6875 punten. Kampioen, generaal oud en jong. 1ste P. van der Zeef met 30104 punten; 2e I. Gerritsma met 27970; 3e D. Hoeben met 24715;-4e Th. de Jong met 23337; 5e Sj. Huisman met 22440 en 6e D. Rui ter met 17111 punten. De eerste 4 kampioenvogels zijn: 1ste: ster 3.35 K 188, met 5585 pun ten, eigenaar D. Hoeben. 2de: ster 3.32 K 218, met 5503 pun ten, eigenaar P. van der Zee. 3e: ster 3.35 K 138, met 5299 pun ten, eigenaar D. Hoeben. 4e ster 3.35 K 145, met 5254 pun ten, eigenaar I. Gerritsma. Het volgende na-programma is nog door het bestuur samengesteld. Hoofdza kelijk voor late jongen 1934 en 1935. 1 Sept.: Deventer, afst. 99 K.M. 8 Sept.: Nijmegen, afst. 139 K.M. 15 Sept.: Boxmeer, afst. 160 K.M. 22 Sept.: Roermond, afst. 210 K.M. 29 Sept.: Quievrain (België) afst. 321 KJVL Het oorlogzuchtige Italië. De Duitsche financiën. De tunnelinstorting te Berlijn. Deviezen-smokkelaars. Hittegolf en droogte. Na de mislukking van de conferentie tusschen Italië, Frankrijk e/n Engelland gaat Italië met nieuwe ijver zich voor bereiden op een oorlog in Oost-Afrika. Dit is wel het meest op den voorgrond komende nieuws uit de laatste week. Heeft dan, zoo zou men kunnen vragen, de Volkenbond geen andere middelen om deze dreigende oorlog te voorkomen? Ja, die middelen zijn er zee|r zeker, maar men is te bang om deze toe te passen. Neem bijv, het sluiten van het Suez-ka- naal. Wanneer dit mogelijk was, zou het vervoer van troepen, munitie, levensmid delen enz., enz. voor Italië zeer moeilijk gemaakt worden of wanneer de leden van den Volkenbond nu eens weigerden grondstoffen, die de Italiaansche oor logsindustrie noodig heeft, naar dit land uit te voeren ook een middel om de groeiende strijdlust van Italië een beetje te temperen. Zoo nu en dan duiken er, ondanks de scherpe censuur, enkele berichten op, waaruit blijkt, dat niet alle Italianen met een geweldige geestdrift voor dezen oorlog bezield zijn. Er is heel wat kunst en vliegwerk noodig om de juiste stem ming onder het volk te houden. Het is wel een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat juist in deze ru moerige tijd zeer groote manoeuvres van het Italiaansche leger in Tirol gehouden zullen worden. Men ontkomt niet aan de gedachte dat Mussolini door deze ma- noei^res aan de andere mogendheden wil toonen, dat hij, ondanks het vervoer van troepen en materiaal naar Oost- Afrika in het eigen land niettemin over een sterk leger beschikken kan. Juist de algemeene toestand op het Europeesche vasteland is zoo wisselvallig en voor de betrokken mogendheden een der grootste zorgen. Wanneier Italië door het een of ander besluit van een andere mogend heid (we denken hier aan Engeland) benadeeld zou worden en daardoor zijn positie iets verzwakt werd ,zou dit voor Duitschland, Oostenrijk en de Balkan- Staten tot zekere consequenties kunnen voeren. Een versterking van Duitsch- lands internationale positie is Frankrijk een doorn in het oog, en het is juist hierom dat Frankrijk met het eene oog Italië tot vriend tracht te houden en met het andere oog zoo vriendelijk mogelijk naar Engeland ziet. Dat is hooge poli tiek, die ons weer zoowat terug doet denken aan 1914 De rede van Dr. Schacht in Duitsch land de vorige week gehouden, heeft een ontstellend beeld gebracht van de finan- cieele noodtoestand van dit land. Dr. Schacht die president is van de Duitsche Rijksbank, sprak over de ont zettende schuldenlast, welke de bewape ning der- Nationaal Socialisten het land oplegt. Hij heeft zich thans in verbinding gesteld met den gouverneur van de Bank in Engeland. Dr. Schacht hoopt dat een lezing voor de bankiers in Engeland het hem verge makkelijken zal de nieuwe leening van 80 millioen pond sterling in Engeland te plaatsen. Of dit zoo vlot zal loopen is een vraag, die wel een beetje aan twijfel onderhevig is. Het financieele probleem heeft dan nu weer voor enkele dagen de andere minder belangrijke Duitsche kwesties op den achtergrond geschoven. Over de instortingsramp bij de onder- genaderd was, de grensboom gesloten en de autobus onderzocht. In de reserve bank en onder het dak van de auto wa ren de reismarken verstopt. De chauffeur drie dames en drie heeren uit Eindhoven zijn op transport gesteld naar Aken en voorloopig in arrest gehouden. Een minder aangenaam slot van een plezierreisje. De algemeene klacht van de laatste weken uit verschillende landen is de geweldige hitte en groote droogte. Na een half jaar droog weer, was ein delijk in het laatst van de vorige week in Engeland regen gevallen. Niet alleen op het Euorpeesche vasteland neemt de droogte in sommige streken verontrus tende afmetingen aan. Maar ook in Amerika e'n Japan heeft men met water gebrek te kampen. In Japan komt daarbij ’t eigenaardige verschijnsel, dat met de warmte en droogte de slaapziekte een zeer groot sterftecijfer veroorzaakt. Men veronder stelt dat de terugkeer van de hittegolf de oorzaak van het hernieuwd optreden der epidemie is. Ongeveer 500 gevallen hebben zich de laatste week voorgedaan waarvan de helft met doodelijken af loop. Statistieken zijn droog, maar leerzaam Zoo zien wij uit het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op einde Juli j.l. dat de directe belastingen hebben op gebracht f64.05.737, tegen f63.297.200, of f 756.537 meer. Al klinkt dit voor den belastingbetaler individueel wat wrang, als gemeenschap moeten wij er ons over verheugen, dat er meer geld is geko men in het Rijkslaatje, in weerwil van de slechte tijden. Deze betrekke'lijke vreugde wordt echter dadelijk getemperd door de me dedeeling, dat de overige middelen ge zamenlijk over de maand Juli opbrach ten f32.061.609, wat maar even f 4.352.903 minder is dan in Juli 1934 en f 1.117.557 minder dan de raming. Weer vervult hoop ons hart, als wij lezen, dat de opbrengst over de eerste 7 maanden van dit jaar bedroeg bijna 213 millioen (de honderd duizenden ver- waarloozen wij maar), d.w.z. ruim 14 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak vorig jaar. Doch de regeering blijkt erg optimistisch te zijn geweest in haar ra ming, daar zij bijna 19.5 millioen méér verwacht had. Met de invoerrechten gaat het al even- zoo; zij brachten in Juli op bijna 8 mil lioen, wat een half millioen minder is dan in Juli 1934 en ruim 170.000 gulden minder dan de raming. Sedert 1 Januari vloeide uit deze bron ruim 50 millioen in de schatkist, wat tegen de 7 millioen meer beloopt, dan in de eerste 7 maan den van 1934, maar de optimistische schatkist had op nog bijna 7 millioen meer gerekend. Gissen doet missen. De omzetbelasting bedroeg in Juli ruim 4 millioen; maar vadertje Staat heeft onze koopkracht veel te hoog aan geslagen, want men had op liefst ruim twee en een half millioen meer gere kend. Over de eerste 7 maanden van dit jaar leverde de omzetbelasting het niet onaardige sommetje van ruim 33J/2 mil lioen op, zijnde ruim 7 millioen meer dan vorig jaar; edoch de fiscus had weer aardig naar zich toe gerekend, want die had graag nog bijna 14 millioen meet gehad. De inkomsten ten bate van het werk- loosheidssubsidiefonds beliepen tot en met de maand Juli tegen de 38 millioen. Wat nu dit laatste betreft, het werk- loozencijfer stijgt helaas voortduren!. Het aantal leden van ingevolge hef Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer- grondsche spoorbaan te Berlijn komen de vereenigingen bedroeg 550.800, waarvan 79000 landarbeiders in de week van 22 tot en met 27 Juli. De werkloosheid onder de overige 471.800 verzekerden bedroeg 29.6 te gen 29.3 in de week daarvoor. In dezelfde week in het vorige jaar bedroe gen deze cijfers resp. 26.4 en 24.3 Bij 1058 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 27 Juli 1935 in totaal ingeschreven 52.090 werk zoekenden, waarvan werkloos waren 333.932 personen. Bij een ongeveer gelijk aantal orga nen bedroeg het totaal-aantal ingeschre venen 349.457 331.635 daarvan waren werkloos. Hieruit blijkt, dat de werkloosheid nog altijd toeneemt, daar het aantal werkzoekenden van 13 tof en met 27 Juli (de laatst gepubliceerde cijfers) steeg met 2633, dat der werkloozen mei 2297. i I ie is n Ie n st ir 99 99 99 99 99 99 »9 99 99 in ft F- in r- 5F ia ie Ut 1- a- 1- i! S, >F j- )t n 5 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1