Buitenlandsclie Revue. Werkloosheidm nederlaod en in Duiiscmanfl. De Bolswardsche Courant en Westergoo lil. y. 11. HIERFF Reparatie aan alle merken Automobielen Woensdag 4 September 1935 31g!g Jaargang No. 70 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tf Telefoon No. 12 en door den voorzitter gesloten. op- r A dve r t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. 1 1 1 1 1 1932 1933 1933 1934 1934 2.400.000 2.233.700 2.020.000 1.877.000 1.754.000 5.492.270 6.014.000 4.857.000 3.772.000 2.481.000 2.354.000 Productiebeperking stuit daarom in dit verband op zeer groote moeilijkhe den en we zien uit het verloop van den Japanschen uitvoer, dat de oude econo mische wet van vraag en aanbod zich niet laat forceeren. Speciale inrichting voor De dood van Koningin Astrid. De Ethiopische kwestie. De export van Japan. Het diep tragische ongeval aan de Belgische Koningin overkomen, heeft in de geheele beschaafde wereld diepe in druk gemaakt. Koningin Astrid had zich vooral in België zeer spoedig bemind weten te maken. Maar ook in ons land was Koningin Astrid om haar eenvoud en lieftalligheid bfekefrid. Het zijn wel 384.200 368.100 355.200 333.500 338.000 Duitsche cij- de economi- Nederland 275.400 398.600 243.100 387.200 291.900 414.400 VIERING VERJAARDAG KONINGIN WILHELMINA. Zaterdagmorgen 10 uur had een tocht plaats van alle schoolgaande kinde ren. Een kleurige, vroolijke stoet bij de afmarsch vanaf het Hid Heroplantsoen. Voor het stadhuis werd halt gehouden en door de kinderen gezamenlijk enkele liederen gezongen, waarna de Burge meester een korte toespraak hield. De optocht werd hierna voortgezet naar het eindpunt, het sportterrein. De lucht die den geheelen morgen reeds buiig stond, werd gaandeweg min der en vrij spoedig begon gedurende de optocht een gestadige regen het fleurige aspect van deze kinderoptocht te beder ven. Heel wat natte pakjes zijn er gehaald en na rijp beraad besliste de Commissie de kinderspelen uit te stellen tot Maan- Er is getracht dit jaar weer een dag. Het weer was Maandag gelukkig be ter. Op het sportterrein was heft een druk gedoe om alle kinderen aan de voor bun bestemde spelen te doen deelnemen. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Leesgeld fr p p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. VERGADERING FR. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, AFDEELING BOLSWARD, Zaterdag j.l. werd in de Wijnberg een vergadering gehouden van bovenge noemde afdeeling. De voorzitter, de heer A. de Vries, opent deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Een te rugblik op het afgeloopen jaar geeft een niet optimistisch beeld van den toestand der veehouderij. Het bedrijf is nog steeds achteruitgaande, minder vee mag gehou den worden en de melkprijs is niet beter geworden. Ook de melksteunbepelrking is schadelijk. Zoolang de boterprijs blijft beneden die der margarine, is sprekers overtuiging dat de Regeering nog niet doet wat noodzakelijk is. De Secretaris leest hierna de uitvoeri ge notulen die onder dank worden goed gekeurd. Van de ingekomen stukken vermelden wel: 1. meikerscursus in het leven te roepen. Dit is gestrand op het niet beschikbaar zijn van een lesgever; 2. de jonge boerenzoons kunnen ook FLORALIA. Een kleurrijk gezicht leverde Vrijdag de Doelezaal met de honderden planten die ter beoordeeling waren ingezonden. De bloemen stonden dit jaar, ondanks den drogen zomer, buitengewoon frisch. Ook ter opluistering waren er verschil lende bloemen ingezonden. ’s Middags hebben veel bloemenlief hebbers een kijkje genomen en ’s avonds 8 uur was de zaal als altijd flink bezet. De muziek zorgde voor de fleurige stemming en de altijd amusante prijsuit- deeling geeft aan een dergelijke avond een intiem karakter. De prijzen zijn dit jaar behaald als volgt: Eerste prijzen: J. F. de Jong, eere- beker; L. Mol, schilderij; J. Elzinga, fruitschaal; J. Draaisma, tafelkleed; K. de Wit, theestoofje; R. Nieuwenhuis, schilderij; J. Ilzenga, tafelkleed; Willem Adema, vaas; F. van den Berg, vaas. Tweede prijzen: A. Apeldoorn, lepel- rekje; A. Westbroek, nest schalen; P. de Vries, waterstel; J. van der Schaaf, kop en schotel; J. Kijlman, fruitschaal; T. Rijpma, stoof; Joh. Kooistra, fruitschaal. Derde prijzen: AL de Jong, theeblad; Joh. van der Schaaf, tafellschuier; W. Muizelaar, déjeunertje; J. v. d. Schaaf, schilderijtje; Jan Nauta, fruitmand; F. van der Veen, koffiekan; Auke de Jong, vaas; Cath. Klom, vaas; L. Bleeker, wandbord; Wed. A. Tijnsma, busje met thee; Wed. S. Adema, theepot. Vierde prijzen: Mej. A. Mulder, bloem- bakje; H. Anema, suikerpotje; P. Vos, bonbonschaaltje; A. Frankena, thee busje; H. Nauta, 2 wandborden; L. Noordbruis, suikerpotje. Harm. Bleeker, melkkan; S. Altena, vaasje; H. van den Berg, vaasje; J. Bangma, schilderijtje; W. Hofstra, vaasje; Sj. Oosterbaan, vaasje; J. de Groes, vaasje. Publieksprijs: L. Mol, bloempot. Prijs voor de mooiste begonia, aange boden door den heer De Bruin, P. de Jong, palm in pot. Prijs voor de mooiste Tagetes, aan geboden door den heer Hazenberg, P. Piekema, blauwe ster. Prijs ter opluistering: Asperagis plu- mosis van F. de Wit, vaas; Egeveria me- tailitia, L. Mol, zes fruitmesjes. Wij zijn het er allen over eens, dat de werkloosheid het grootste, het meest angst-aanjagende probleem is, waarvoor de crisis ons heeft geplaatst. Werkloos heid vermindert de koopkracht, verzwakt de moraal en den lust om weer aan den slag te gaan en verslindt enorme bedra gen uit de schatkist, in den vorm van steunverleening. Ook op he|n, die zoo gelukkig zijn, dat zij nog een werkkring bezitten, doet de werkloosheid haar te rugslag voelen in den vorm van allerlei directe en indirecte belastingen, waaruit de steun moet worden bestreden. Sommige landen zijn zoo gelukkig, dat Nederland’s économische politiek zoo danig in te stellen, dat de gevolgen spreken uit een vermindering van da werkloosheid? Het is toch zeker nooit te laat, om den weg in te slaan, die naar deze verbetelring leidt. Wanneer wij even denken aan de hon derdduizenden, die door de in Duitsch- land gevolgde methode werk en brood vinden en het geluk hebben, niet meer de hand te behoeven op te houden, om steun te ontvangen en te stempellen, waardoor de begroeting ontlast wordt van een deel der drukkende! uitgaven voor steun, rijst bij ons de vraag: Waar om ook niet bij ons? En als wij dan ook denken aan het zoo ware gezegde: Waar een wil is, is een weg, komt het ons voor, dat ook in Nederland een middel te vinden moet zijn, evenals in Duitschland, om steuntrekkers te ver anderen in werkers, tot heil en in het belang van henzelf en.van de ge heele gemeenschap. bestijgen en zwijgend langs de beminde Doode te defileeren. Heden, Dinsdagmorgen om 10.45 heeft de begrafenis plaats. De stoet zal dezelf de weg, die ook de begrafenisstoet van Koning Albert volgde, naar de St. Goe- dele kerk gaan. Hier zal kardinaal van Roeij de lijk dienst celebreeren. Daarna zal het stof- felijk overschot in de Koninklijke graf kelder te Laeken worden bijgezet. Onwillekeurig is men geneigd dit feit iets uitvoeriger te bespreken, maar we zondigen tegen het karakter van een re vue, die beoogt, evenals een film, hier en daar een korte weergave van het een of ander belangrijk feit. We moeten het contrast deze keer wel een beetje scherp maken, door als twee de punt van bespreking te nemen de Ethiopische kwestie. Een eigenaardig bericht doet heden in de pers de ronde. Volgens een bericht uit Addis Abeba heeft de Negus van Abessinië aan een Engelsch-Amerikaansche Maatschappij een uitgebreide concessie verleend voor de exploitatie van de in Abelssinië voor komende mineralen en oliën. Het valt te begrijpen dat in deze tij den van geweldige spanning voor Abes sinië een dergelijke overeenkomst ver bazing heeft gewekt. Sommige berichten spreken reeds van een mogelijkheid tot internationale verwikkelingen, maar vol gens de laatste officieele berichten uit Washington behoeft Amerika door die particuliere concessie niet officieel in ’t Itjaliaansch-Abessinisch conflict betrok ken te worden. Dat er in Italië nog stelselmatig stemming gekweekt wordt ten einde de oorlog met Abessinië toch maar niet te doen mislukken, bewijst well de groote propaganda die er in het geheele land gemaakt wordt. We willen daarvan een enkel staaltje vertellen. Bij de te Bolzana gehouden Minister raad is de komst van Mussolini zeer zorgvuldig voorbereid. Zeker, ook de Koning is meegekomen, en heeft de troe- pen, in Bolzana aanwezig, geïnspec teerd, maar achter de koning staat de man wiens woord in Italië wet is. In ver schillende bij de gehouden manoeuvres betrokken gemeenten hebben vooraf vrachtauto’s met staatswerklieden hui zen en muren volgeplakt met bekende fascistische leuzen. Opschriften als „de Duce heeft altijd gelijk” zijn reeds oud Nieuw is bijv.:„In Afrika is plaats en roem voor allen”. Een ontstellende indruk van het mili tair karakter van deze fascistische Staat krijgt men echter, wanneer mep leest, dat ook de jeugd voor den grooten dic- tor defileert. Meisjes in witte blouses en zwart rokjé en de jongens geheel in ’1 zwart. Militair gedrild, kleuters van 8 tot 10 jaar met een klein geweer op den schouder. Is het niet bedroevend of be lachelijk, we weten het niet. Er is een tijd geweest, dat de expor teurs en importeurs van alle landen van de wereld, maar één schrikbeeld kenden, n.l. Japan. De uitvoer vanuit dat land steeg on rustbarend en dan tegen prijzen waar geen enkel land tegen kan concurreeren. Den laatsten tijd duiken er berichten op, dat ook aan de uitvoer uit Japan grenzen zijn gesteld. In de Zuid-Amerikaansche steden worden zeer vele maatregelen ge troffen tot beperking van den Japan schen import. Dit heeft voor Japan een vérstrekkende consequentie, óf de we gen te vinden voor nieuwe exportmoge lijkheden, óf productiebeperking. Het eerste punt is misschien mogelijk door het voelren van handelsbesprekin- gen met andere landen, maar aan het tweede zijn veel grootere bezwaren ver bonden. Een volk van ongeveer 65 mil- lioen zielen met een jaarlijksche bevol kingsvermeerdering van 900.000 zielen en een arme bodemgesteldheid is natuurlijk aangewezen op de industrie, die dan ook door de regeering gesteund wordt. 1801 2435 2711 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 dit jaar weder een korte cursus in be- drijfscontröle en gezondheidsleer volgen. Spoedige aangifte bij het bestuur is ge- wenscht; 3. De aftredende leden van ’t pacht bureau wordep verzocht weer de functie te willen aanvaarden. Op een vraag van een der leden om trent de melksteunbeperking geeft de Voorzitter zeer uitvoerig antwoord. Vermoedelijk zal in dit district een positief beperkingspercentage van 9 worden toegepast. Hierna werd door den heler Tijmstra verslag uitgebracht over het proefveld. De opbrengst van perceel 1 bedroeg dit jaar 1571 kilo prijs: melkers, Riens Huitema. Herman van der Meulen. Uitslag kinderspelen: Jongens 6 jaar. Halterwedloop. 1. Petrus Steinmetz; 2. Herman van der Werf; 3. Henk Leurink; 4. Ealse Rui ter; 5. Sjerp Molenaar; 6. Ide Nota; 7. Dries de Jong; 8. Riemer van der Zee. Jongens 7 jaar. 1. Jan Jorna; 2. Jan Adema; 3. Piet Mulder; 4. Bouke Praamsma; 5. Bartele van der Wal; 6. Frans Buikstra; 7. Hanne Spijksma; 8. Henk van der Leest. Jongens 8 jaar. zakje loopen. 1. Anne van der Kuur; 2. Piet Postma; 3. Harry Lunter; 4.( Ph. Hendriks; 5. Frans Huis man; 6. Oepke van der Zee; 7. Johan nes Visser; 8. Yde Oosterbaan. Jongens 9 jaar. 1. Thomas Bruin- sma; 2. Marten Praamsma; 3. Jan van der Eems; 4. Jacob Tolstra; 5. Sybran- dus Westbroek; 6. Wim Jonkmans; 7. Stephie Stienstra; 8. Bouke van der Meulen; 9. Douwe; Sandstra; 10. Sjoerd de Jong. Jongens 10 jaar. Sprong met doek tusschen de voeten. 1. Corrie Bijlsma] 2. Bonte Witteveen; 3. Willem van der Zee; 4. Edzer Buma; 5. Sjoerd Rouke- ma; 6. Meye de Jong; 7. Theo Laag land; 8. Sietse Reitsma; 9. Julius El zinga; 10. Hendrik van Hes; 11. Jac. van der Meer; 12. Koen Eekma. Jongens 11 jaar. 1. Anton Prins; 2. Wimpie Brandenburg; 3. Hendrikus Kamstra; 4. Herman Wierema; 5. Piet Stellingwerf; 6. Sjoerd van der Schaaf; 7. Johan Elgersma; 8. Simon Bangma; 9. Otto Gaarman; 10. Jense Visser; 11. Sjoerd Nota; 12. Sikke Bakker. Jongens 12 jaar, loop met hinder nissen. 1. E. Dijkstra; 2. J. van Hette- ma; 3. Hotse Zij sling; 4. Rense van der Zee; 5. Leo Stornebrink; 6. Ane Osin- ga; 7. Jan Praamsma; 8. Sido Siemon- sma; 9. Teake Jorna; 10. Piet Kramer. Jongens 13 jaar. 1. Herman Jorna; 2. Gabe Adema; 3. Hendrik Sprik; 4. Klaas Wouters; 5. Pier van der Weide; 6. Ysbrand Galama; 7. Corrie den Teu- ling; 8. Sjoerd Visser. Meisjes 6 jaar. Vlagje steken. 1. G. de Boer; 2. S. Franzen; 3. C. van der Zee; 4. Tr. Wouters; 5. Tr. Stelling werf; 6. W. Ouendag; 7. C. van der Meer; 8. Mar. Meines. Meisjes 7 jaar. 1. Ther. van der Meer 2. Annie Melchers; 3. W. Hoekstra; 4. Trijntje van Dijk; 5. Klaaske Bruggen- kamp; 6. Annie de Jong; 7. Tineke Bosma; 8. Dora Foekema; 9. Fetje Lammertsma; 10. Tini Rodenhuis. Meisjes 8 jaar. Wasch ophangen. 1. Akke de Vries; 2. L. Wierdsma; 3. M. van der Hoek; 4. C. Adema; 5. D. Klom 6. Tj. Dijkstra; 7. T. Banning; 8. Jo Postma; 9. Janke de Vries; 10. T. Dei- num; 11. Ko Bakker; 12. J. Roukema. Meisjes 9 jaar. Landmeten. 1. Truus Nota; 2. Jo Hendriksma; 3. Jetske Bes- werda; 4. Aukje Oppedijk; 5. Tine v. d. Goot; 6. Frederika Douma; 7. Froukje Kramer; 8. Jannetje van der 2 3 4 De heer Tijmstra werd een woord van dank gebracht voor zijn uitvoerig ver slag. Een belangrijk punt was no. 6. be spreking fokveekeuring. Algemeen is de vergadering van oordeel dat er dit jaar een keuring moet worden gehouden. Het bestuur wordt opgedragen deze zaak te regelen. De vorig jaar beschikbaar ge stelde wisselbeker zal worden bestemd voor de rubriek verzamelingen. Tevens wordt nog besloten het vol gend jaar een excursie te houden waar voor het bestuur nadere plannen zal uit werken. De rondvraag bracht nog enkele voor belanghebbenden interessante onder werpen. Met dank voor de amicale besprekin gen werd deze goed bezochte vergade ring BAD- EN ZWEMINRICHTING BOLSWARD. J.l. Vrijdagmiddag 30 Augustus had in onze zweminrichting weder plaats hei jaarlijks te houden klein diploma zwem men, welke na afgelegde zwemproeven de geslaagden in ’t vervolg recht geven in het diepe bassin (Sneekervaart) tus schen de daar geplaatste bakens te mo gen begeven. Een genoegdoening was ’t voor onzen badmeester en bestuur, dat zoovele ou ders tegenwoordig waren de te verrich ten prestaties hunner kinderen* zelf te aanschouwen. Gedenkt de woorden van dichter Clin- ge Dooretibos: Het Zwemmen is geen gijntje, Het is wel fijntje, Niet uit louter aardigheid, Maar voor eigen veiligheid. Het zwemmen der dames was schitte rend; wel een bewijs dat zij zich aan de goede lessen houden, waardoor aan ve len het diploma met lof kon worden uit gereikt. Geslaagd zijn: Aaltje Postma, Trijntje v. d. Eems, H. Lammersma, S. Monsma- Attema, W. v. d. Zee-Tiemersma, Al- bertha Werkman, Alida Gosliga, Rensche Kramer, Berber Haanstra, Geertje van Wieren, Jantje] Noordbruis, Froukje Kramer, Aaltje Hazenberg, Aaltje Zui- derhof, Margaretha v. d. Weide, Cristina Hendriks, Cathariena Hendriks, Agatha Hendriks, Trijntje IJkema, Grietje van der Feen, Jantje Werkman, Cornelia Tijsma en Theodora Aukema en de Heeren: Jacob Galerna, Jan Bok- ma, Herry F. Bijl, Douwe v. Wieren, S. Nota, Christiaan Gaarmann, Otto Gaar- mann, Eduard Hollander, Jacobus v. d. Meer, Harm Bijstra, Watte IJkema, Djur- re v. d. Eems, Catrinus v. d. Weide, Ber nardus v. d. Weide, Djurre de Jong, August ten Brink, Marten Eekhof, Wil lem Eekhof, Oebele IJpinga, Albert Foe kema, Cornelis den Teuling, Douwe de Wit, Tijs Tijsma, Wiebel v. d. Weide en Henk Sprik. ernstige slagen, die ’t Belgische Vorsten huis worden toegebracht. Voor Koning Leopold en de nog jeugdige kinderen is het zeer zeker een onherstelbaar ver lies te noemen. De oorzaak van het on geluk moet worden geweten aan een oogenblik van onoplettendheid van den Koning, die zelf chauffeerde. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Koningin Astrid in Brussell aangekomen en in een der zalen van het Koninklijk paleis op gebaard. Dezelfde zaal waar nog niet zoo lang geleden Koning Albert was neergelegd. In den middag werden de deuren van het paleis geopend om het wachtende publiek gelegenheid te geven langs de lijkbaar te defileleren. Een enorme me nigte was op het trottoir opgesteld en ieder wachtte geduldig totdat de beurt zij het cijfer delr werkloosheid tot staan was gekomen om de breede trappen te hebben kunnen brengen, zooals Enge land. Dit is. echter meer een gevolg van een gelukkige samenloop van omstan digheden, dan van een systematische bestrijding van het euvel. Amerika hoopt dank zij het enorme crediet van bijna 5 milliard dollar, dat helt Congres daar toe heeft uitgetrokken, ruim 3J^ millioen werkloozen aan den arbeid te zetten te gen een loon, dat gemiddeld ongeveer de helft bedraagt van het loon, dat in de vrije bedrijven wordt betaald. Men weet dat dit reeds dadelijk aanleiding heeft gegeven tot wrijving met de te werk ge- stelden, die daarmede geen genoegen wenschten te nemen. Zien wij in ons eigen land om ons heen, dan moeten wij met leedwezen constateeren, dat er van velrbetering geen sprake is. Integendeel, het aantal werkloozen neemt weer toe en daar mede ook het bedrag, dat aan steun moet worden uitgekeerd. Schiet de regeering te kort in haar po gingen om in dezen toestand velrbete ring te brengen? Zijn wij op den goeden weg met wat wij werkverschaffing noe men? Wij willen geen critiek oefenen, maar toch is de vraag gewettigd, of er nu werkelijk niets aan te doen is om dit probleem op meer bevredigende wijze op te lossen. Dat het mogelijk is, bewijst het voor beeld van onze Oostelijkel buren. Men geeft veel af op het Nazi-bewind; doch wat de bestrijding van de werkloosheid betreft zal men moeten toegeven, dat Duitschland op dat gebied iets bewon- derenswaardig heeft gepresteerd. Wan neer men de cijfelrs van onderstaand lijstje vergelijkt, zal men moeten toege ven, dat de vergelijking niet in ons voordeel uitvalt. Duitschland 1 Juli 30 Jan. 1 Juli 30 Jan. 1 Juli 1 Dec. 1934 (Saargebied inbegrepen). Apr. 1935 Mei 1935 Juni 1935 Juli 1935 Aug. 1935 Ongetwijfeld vormen de fers een weerspiegeling van sche politiek. Is het nu onmogelijk, ook Uitslag van de wedstrijd voor kinde ren in het vertoonen van costuums. School voor Chr. Volksonderwijs: lste prijs: versierde wagen: Fokke Hamstra, Willem Visser en Akke Ham- stra. lste prijs: bloemenmeisjes Catri- na Boerma en Tienie Boerma. 2de prijs matroos: Hendrik van Hes en page: Freerk Hoekstra. 3de prijs Friezin: Hin- ke van Es; clown: Koendert Eekma. 4e prijs: bloemenmeisje. Tini Bakker; boerin: Maart je Feenstra. R.K. Meisjesschool. lste prijs:.vliegenzwam Marie Oos terbaan; moor: Agatha Hendriks. 2de prijs: versierde wagen: Janie en Rem- mie Bosma; roodkapje met wolf: Gré de Jong. 3de prijs: Hans en Grietje: Steph. Stienstra en Cec. Bouwmeester. 4e prijs: bloemenmeisje: Marie Bouw huis. Openbare school I: lste prijs: muzikanten: Otto Zelle, Grietje Zellel en Neeltje Zelle. Ie prijs: vlinder: Bertha Nijk. 2e prijs: Tiroler: Dirkje de Jong. 3e prijs: boerinnen: Boukje de Vries, Driesje Noordenbos én Rika van der Heide. Openbare school II. lste prijs: Klimop: Feikje de Jong. 2de prijs: Beiersche hooglanders: Lau rens en Harrie ten Cate en Sientje Tim mer. 3de prijs: clown: Hendrik de Jong. School Rehoboth. lste prijs: een groep, zomer met pa rasol, Jessie Haitsma en 8 meisjes, lste prijs: verpteegste|rtje: Weitje de Jong. 2de prijs schooier: Sijs Veltman en schoorsteenveger: Hendrik van der Zee. 3de prijs: bloemenmeisjes: Janke de Vries en Minke van der Veen. R.-K. Jongensschool. lste prijs: Theo Jorna, een boer. 2e Hotze Teerenstra en 3e prijs: Kabouter, DE JONG s NIEUWSBLAD f- p ff ff ff ff f» ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1