Biiitenlandsclie Revue. Belastingzaken ni ni7 Kant. SNEEK, Singel 58 DLUll BOLSWARD alle Donderd. J. L DE BOS KUIL De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. H. UIEIFF HHAUIENO n BAZAR j APPELM. 5 Reparatie aan alle merken Automobielen Elastieken Housen HOFSTEDE INDRUKKEN. Uit den Omtrek J Stadsnieuws. .^lOllllDlillM KNIP DEZE n BON UIT ZE HEEFT Ij I GROTE WAARDE if •I i 2 Extra Beste HAWEKO OE p i: BATTERIJEN voor... LÜb. jj 31g!2 Jaargang Woensdag 11 September 1935 No. 72 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Vestigt zich te Bolsward Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ir Telefoon No. 12 en uur gifkrij-grijze pan mefdaisal Witmarsum Kimswerd van den Stelling- Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. SCHOOLKAATSWEDSTRIJDEN. Uitslag van de schoolkaatswedstrijden alhier is als volgt: Lagere scholen: R.K. school de 1ste prijs: Jan Ferwerda, C. ten Teuling en S. Sybrandy. Openbare school I de 2de prijs: Sj. Roukema, E. Ruiter en R. Nijk. Ulo-scholen. Christelijk Volksonder wijs le prijs: Jan Agema, Jurjen Dijkstra en Klaas Vellinga. Openbare Ulo-school de 2e prijs: P. Bonnema, K. Nieuwenhuis en NL Spoel stra. Speciale inrichting voor PARKCONCERT. Het programma van het laatste zo- merconcert in het Park alhier op Don derdag a.s., te geven door het Sted. Mu- I 8e ORGELCONCERT. Een orgelprogramma van verschillen de kleinere stukken, waarvan de mooie koraalbewerking en Bach’s G Dur Fan- De Abessinische kw^estie. Onveiligheid in de lucht. Een Fokker verongelukt Jodenvervolging in Duitsch- land. Nog steeds staat de kwestie Italië— Abessinië in het teeken der belangstel ling en vormt voor wat betreft het Bui- tenlandsch nieuws de hoofdschotel. Nu de Volkenbondsvergadering in Genève zich eindelijk met deze kwestie gaat bemoeien, is de groote massa benieuwd welke besluiten thans zullen worden ge nomen. De berichten, die thans over het ver loop van de besprekingen gelanceerd LEDENKAATSPARTIJ. Zondag j.l. werd hier een ledenkaats- partij gehouden der kaatsvereen. Bols- ward. De uitslag is: Jongens. 1ste pr.: A. Eekma, A. Zoet hout en S. Radelaar; 2de prijs K. Vellin ga, P. van der Molen en A. Roukema. Jongeren: 1ste prijs: A. Adema, J. Conradi en H. Timme (koning met hei lot tegen A. Adema. De koningsprijs was een zilveren beker). 2de prijs: C. de Way, A. Vallenga en E. Brandenburg. 3de prijs: J. Adema, H. Goinga en J. Bonnema; 4de prijs: S. de Jong, D. Yke- ma en W. Kuipers. Ouderen. 1ste prijs: F. van den Berg, I. Roukema en F. Kerker; 2de prijs: J. Hoitsma, B. Wolthuizen en H. de Groot. tasia natuurlijk de hoofdschotel vorm den. Die O Dur is een zeeir boeiend werk dat ook zonder coupure van het midden deel niet spoedig zou vervelen. De heer Alt had zich thans de mede werking verzekerd van mevr. P. Steen- sma-Hofmeester. Men kan niet zeggen, dat het Bolsward aan prima vocale krachten ontbreekt en het is een aantrek kelijk iets dat dezen bijl de kerkconcerten gelegenheid wordt geboden zich eens in het openbaar te laten hooren. Het lied „Gethsémané’’ van Arnoutzt was ons tot heden niet bekend en ook de componist hoorden we nooit noemen, zoodat het vermoedelijk een der jongeren zijn zal. „Gethsémané” heeft als compositie en kele mooie momenten; we zouden het lied echter méér moeten hooren om ei eenig oordeel over te kunnen vormen. Reeds hier echter trof ons het prach tige orgaan der zangeres, wier lage alt zich buitengewoon goed met het orgel- timbre associeert. Inderdaad, deze klank kleur heeft een eigen sfeer welke mei die van orgel en kerkinterieur na ver want is. Het mooist vonden wij de zan geres echter in het meesterwerkje van Cath. van Rennès; een heerlijk sonoor geluid, een diep doorvoelde voordracht en een sobere harmonieuze begeleiding. Dit lied heeft ons diep getroffen en kon welhaast niet mooier vertolkt worden. Eulenburg’s Rosenlied no. 5 had enkele zwevingen te boeken, wel is waar zéér gering, maar toch juist voldoende om iets aan den glans van de alleszins voor treffelijke voordracht te ontnemen. Wei krijgen in dit seizoen wel een lan ge serie orgelbespelingen, 10 tegen vroe ger 6. Het blijkt intusschen wel terdege dat de belangstelling van het publiek niet verflauwt. Integendeel! En blijkens het programma staat ons volgende Maandag iets heel extra’s te wachten. ledenkaatspartij in 2 klassen volgt: Oudste klasse, 14 parturen. 1ste prijs: O. S. Brunia, D. Berg en M. D. van Straten. 2de prijs: J. K. Westra, C. werf en M. Bergsma. 3de prijs: Sj. P. van Straten, I. van der Leij en M. Helfrich. 4de prijs: J. van der Zee, H. Postma en Joh. van der Schel. Jonlgste klasse, 16 parturen. 1ste prijs: Sj. Harkema, R. Volbeda en P. Roosma. 8 September 1935. De uitslag van de heden hier gehouden was als BENOEMD. Tijdelijk werkzaam gesteld aan de openbare school no. 1 (Kerkstraat) al hier, de heer Schokker, wachtgelder, Vroeger hoofd der school te Hartwerd. 8 September 1935. Hedenmiddag had onder gunstige weersgesteldheid de athletiekwedstrijden plaats van „V. en O.’’ Witmarsum, „Sparta” Arum en „Velocitas”, Serxbie- rum plaats. De uitslag is als volgt: Driekamp dames en heeren. 1. V. en O. Witmarsum 306.81 p. 2. Velocitas, Sexbierum 391.69 p. 3. Sparta, Arum, 247.08 p. Personeel: Driekamp Jongens, V en O. 1. R. Visser, 52 pnt. 2. D. Postumus 30.7 pnt. Ver. driekamp meisjes. 1. V. en O., Witmarsum, 159.42 p. 2. Sparta, Arum, 141.49 p. Person, discuswerpen, dames, 1. Velocitas, Sexbierum, mej. C. v. d. Meulen, 23.10 m. 2. V. en O., Witmarsum, Mej. A. de Vries, 21.10 m. Person, polsstokhoogspringen. 1. Sparta, Arum, M. Elgersma 2.90 m. 2. V. en O. Witmarsum, T. Tjeerde- ma 2.80 m. Gem. Estafette 4 X 80 m. 1. V. en O. I, Witmarsum, 69.8 sec. 2. Vélocitas I, Sexbierum, 71 sec. 3. V. en O. II, Witmarsum 73.7 sec. Estafette meisjes 4 X 60 m. 1. Sparta I, Arum, 38.4 sec. 2. V. en O. I, Witmarsum 38.8 sec. Estafette jongens, 4 X 60 m. 1. V. en O. I, Witmarsum 35.6 sec. 2. Sparta, Arum, 38.5 sec. De wisselbeker, die door V. en O. te Witmarsum opnieuw moest worden ver dedigd, kwam wederom in haar bezit ziekkorps en de Gem. Zangvereenigin- gen de Blauwe Vaan alhier en Advendo té Tjerkwerd, is voor de zangvereen. als volgt: De Blauwe Vaan; It Marke; Levens ideaal; Lentewonder; Friezenstriid; Sneeuwklokjes; Bruidsvaart in Hardan ger en Zangersmarsch, door de Zangver. De Blauwe Vaan. Door Advendo: Looft de hoog verhe ven God; Leer mij; Bede voor het va derland; Heer wij danken U; Paaschlied en Zomerweelde. Verschijnt DlriHdugö- VrjJdagöavoridH. [“breukbanden Duikgordels GROOTZAND SNEEK S ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Bij de j.l. Zaterdag gehouden Athle tiekwedstrijden ter gelegenheid van de Herdenkingsfeesten te Leeuwarden, werd door de heeren Jan H. Reinders en H. Elzinga van hier, beslag gelegd op den eersten en tweeden prijs in de afdeeling één- en tweepersoons kanowedstrijden. De mensch leeft bij indrukken. Deze indrukken beïnvloeden zijn denkvermo gen en vormen niet zelden den grondslag van zijn besluiten. Ge bevindt U ergens in een vreemde omgeving. Als in de morgenvroegte de slaap is geweken, werpt ge de ramen va,n uw slaapvertrek open, in de hoop op een vroolijken dag vol leven en zon neschijn. En het eerste was gij dan ziet is een donkere, sombere lucht, waaruit de regen gestadig neerstroomt en die alles een troostelooze aanblik geeft. Laat over datzelfde land de gouden zonne stralen glanzen om in een tinteling van kleuren de schoonheid van de natuur in al haar grootschheid en pracht te doen uitkomen, dan wordt gij verrukt van dat tooneel en wordt niet moede dat te be wonderen, en roemt de heerlijkheid die allerwege U tegenstraalt. Maar als het een dag van regen en wind en slijkerige vuile straten is, dan hebt gij neiging om U af te wenden van alles wat daarbui ten is, en u over te geven aan een som bere stemming, het betreurend, dat gij uw tijd en geld hebt uitgegeven voor iets dat heelemaal geen bekoring geeft. En wanneer het eens wezen mocht, dat gedurende uw gansche verblijf in den vreemde wind en regen schijnen krijger tje te spélen om zoodoende al uw va- cantiedagen te bederven, dan is het hon derd om één. of ge komt thuis en ver telt aan vrienden en familie dat het niets gedaan was en het u daarginds erg te genviel. De indruk die u kreeg was verkeerd. Hetzelfde kan ook gezegd worden van personen. Ge zijt schriftelijk met iemand in re latie getreden en zoekt nadere kennis making. Bijv, gij zoekt een compagnon, begeert een vriend, of gij hebt ergens gesolliciteerd en krijgt bericht van over komst. Onwillekeurig vormt men zich 'n voorstelling van den man of de vrouw, die men denkt te spreken. Of hij of zij groot is, of klein, zwart of blond, jong of oud, corpulent of naar de mode vriéndelijk en voorkomend of misschien stuursch en terughoudend. En op weg daarheen wordt zoo ongeveer het pro gram opgemaakt van hetgeen gezegd zal worden. Eerst de ontmoeting en dan het voorstellen en dan de bespreking waarbij die en die onderwerpen speciaal onder de aandacht zullen worden ge bracht en dat en dat zal we’llicht worden gevraagd. Maar nu komt het geheel anders uit. De persoon die men ontmoette was in- menig opzicht geheel het omgekeerde van wat men zich had voorgesteld en de teleurstelling daarover misschien zoo groot, dat van het geheele voorgenomen gesprek niets is terecht gekomen. Later voelde men zich onbevredigd omdat.worden, geven nog weinig houvast voor een vaste lijn. Nemen we bijv, enkele uitlatingen uit de Italiaansche pers. Een der toonaangevende bladen schrijft: „De Volkenbond is geen super nationale en onpartijdige rechtbank, doch slechts een kring van diplomaten, waarin de belangen van diegenen het zwaarst wegen, die een bevoordeelde positie in nemen tegenover de anderen. De Vol kenbond is een instrument van onder drukking, niet van rechtvaardigheid. De Fransche pers noemt de toestand Duitschland zijn deze week vergaderin gen gehouden en betoogingen gehouden tegen de vijanden van de staat, n.l. Jo den, Katholieken en reactionairen. Te Frankfurt trok het nat. soc. motor- korps door de stad met ongeveer 500 wagens. Telkens werd halt gemaakt ten einde het publiek in spreekkoor aan te sporen zich gezamenlijk te keeren tegen de gemeenschappelijke vijand. De actie was hier in hoofdzaak gericht tegen de Joden, die i^aar het heet, een laatste waarschuwing kregen. voor de richting waarin dit geleid wordt. Toch kan ’t zijn dat de eerste induik niet altijd de juiste is, en men zich geheel vergist. Ge kunt iemand ontmoeten, die U in elk opzicht bevalt. Hartelijk, vrien delijk en voorkomend, en in elk opzicht direct met U thuis alsof ge elkaar reeds jaren kent. En gij geeft U ook, aange trokken door zoo’n open gelaat, zoo’n vroolijke lach en ge hebt het u zelf al gezegd, dat er toch verbazend aardige menschen op de wereld zijn die je zoo maar inpalmen. Doch het kart zijn, dat achteraf blijkt, hoe al dat uitwendig ver toon zuiver comedie was en moest die nen om minder mooie dingen te verber gen en dat achter die hartelijkheid en gulheid iets anders lag, maar dat géén karakter genoemd kan worden. Het was wellicht een manoeuvre om tot een zeker doel te komen, het was verguldsel, meer niet en straks wordt dat alle's in gelijke mate weer aan ande ren gegeven. Gevaarlijke menschen zijn het, die o zoo licht degenen, die geen kwaad vermoeden en zelf in alles oprecht zijn, in hinderlaag lokken en op plaatsen brengen waar zij eigenlijk niet willen zijn. Maar ’t kan ook anders, ’t Kan ook zijn dat ge iemand ontmoet met iets hoekigs in heel het optreden. Van die koudbloedige menschen, waar heel geen hartelijkheid vanuit gaat, waarvan men geen enkel vriendelijk woord zou dur ven verwachten, die eerder afstooten dan aantrekken. Menschen waarvan men ge neigd is na de eerste ontmoeting te zeg gen: „Bah, wat een vervelend wijf, bah, wat een akelig stuursche kerel.” Maar die onder dat stoere, strakke gelaat een gouden hart met zich omdragen, trouw en teer en diep, geschikt om er huizen op te bouwen. Ik heb menschen leeren kennen, die voor allen altijd even lief waren. Steels een glimlach op het gelaat, altijd een vroolijk woord op de lippen en naar het scheen de lieftalligheid zelve. Die met zulke karakters dagelijks moesten om gaan, wisten op den duur wei beter en kwamen meermalen tot andere ervarin gen. Ik heb Ook menschen leeren kennen, van die schijnbaar ongenaakbare perso nen, die niet zoo spoedig geneigd waren een blik in hun innerlijk leven te doen sfaan, maar die later zich deden kennen als vrienden op wie gebouwd kan wor den, niet alleen in de volte van het leven toen van alle kanten vriendenhanden werden toegestoken, maar ook toen de tegenslag kwam en het levenshuis tot in zijn bindten begon te kraken en de groote massa op een afstand ging staan om te zien hoe het zou afloopen. Om al deze redenen is het daarom verstandig, zich niet al te zeer door zijn indrukken te laten overheerschen en al lerminst den eersten indruk steeds als de juiste te beschouwen. Er kan een ver gissing plaats hebben met vérstrekken de gevolgen. Daarom is dit in de meeste gevallen leefregel. Neem de gevallen nuchter op. Verwacht nooit te veel en bezie de werkelijkheid nooit door een gekleurd glas. Kom daarbij zelf precies zooals gij zijt en zorg er voor, dat een ander niet bedrogen met U uitkomt, om dat gij niet komt zooals ge werkelijk zijt. Niet zelden blijkt juist datgene, waarvan men geen verwachting en hope had, en dat waardeloos leek eert beteekenis voor het leven te hebben van onschatbare waarde. En de schoonste paarlen liggen in de diepte. ZATERDAG 14 SEPTEMBER a.s. Med. Docts. Arts Marktstraat No. 10. Spreekuren dagelijks v.m. 89 11—1 Donderdags 101 TELEF. No. 131. nu ja, omdat men het heel anders had gedacht. De eersté indruk was niet gun stig geweest en dientengevolge werd er verzuimd wat men beslist noodzakelijk had geacht. Elk voor zich kan uit ervaring wel meerdere zulke voorbeelden noemen, hetzij ten goede als ten kwade en niet één die zal willen ontkennen, dat vooral van een eersten indruk ontzaggelijk veel kan afhangen. Zelfs kan deze beslissend zijn, voor geheel hef verdere leven en ook nog uiterst delicaat en meent, dat, wanneer Italië zich niet verzoeningsge zinder toont, zijn eischen moeilijk aan vaardbaar zullen zijn. Door alles wat in den laatsten tijd over deze kwestie ge schreven is, wordt langzamerhand het motief waarom Italië zich de enorme kosten van een mobilisatie getroost, een beetje op den achtergrond geschoven. En toch zullen we om de bespreking in de Volkenbondsvergadering op hun juis te waarde te kunnen schatten, deze grondgedachte even moeten vastleggen. Het zijn eigenlijk twee problemen, die in Genève behandeld moeten worden. Het eene tusschen Italië en Abessinië, waar bij Italië zonder zich aan zijn Volken- bondsverplichtingen te storen, nieuw koloniaal gebied wil veroveren.en het andere, de leden van den Bond, die een dergelijke inbreuk op de eenmaal vastgestelde Bondsprocedures niet kun nen toestaan. Is het alleen veroveringszucht van Italië? Neten, zeker niet. De algemeene toestand in het land van de Negus maakt dat belangrijke hervormingen dringend noodig geacht worden en hierin staat Italië niet alleen. Ook Engeland en Frankrijk zijn van meening, dat er in dit land verbeteringen moeten worden aangebracht, maar dan niet alleen door Italië, maar door de drie groote mogend heden gezamentlijk. Engeland staat bovendien op het standpunt, dat de toestand in Abessinië belangijke hervormingen wenschelijk maken, maar dat deze in tegenstelling met het Italiaansche standpunt door Abessinië vrijwillig moeten worden aan vaard in het volle bezit van zijn souve- reiniteit. Daar is over deze kwestie veel meer dan een weekrevue vol te schrij ven, maar we moeten ons beperken, ten einde ook nog enkele andere punten te kunnen bespreken. Onveiligheid in de lucht, dat lijkt op het eerste gezicht toch wel een beetje te sterk opschrift en toch, wanneer we zoo eens gedurénde een paar weken na gaan, hoeveel vliegtuigongelukken er gemeld worden, dan mag van een toe nemend gevaar in de lucht zeker ge sproken worden. Het nieuwste staaltje uit deze rubriek is een botsing die dezer dagen in Enge land boven Blackpool plaats had. Een sportvliegtuig ramde een ander vliegtuig dat nogal vrijwat beschadigd werd, maar waarvan de bestuurder toch nog de kans zag behouden op den grond te komen. Het botsende vliegtuig viel juist in de kom van Blackpool, eerst op het dak van een kerk, daarna op het huis naast de kerk en daarna op de straat. Dit brandende vliegtuig zette kerk en huis in brand. De eenigste pas sagier, een dame, was reeds eerder uit het toestel gevallen en de bestuurder werd door de brandweter uit de overblijf selen gehaald. Nog een ander vliegongeluk willen we even vermelden, n.l. dat vanl de Fokker C X die met Jhr. Sandberg als bestuur der te Ankara voor de Turksche regee- ring gedemonstreerd werd. Meerdere buitenlandsche fabrieken verrichten in de laatste dagen vliegdemonstraties te An kara, doordat de Turksche regeering voornemens is vrij groote opdrachten te geven voor het leveren van leger- en ci viele vliegtuigen. Vrijdagmiddag nu de monstreerde Jhr. Sandberg met de Fokker C X en bereikte een hoogte van 3000 meter. Toen zagen de deskundige waarnemers op het vliegveld hoe de vleugels van de machine als het ware naar boven samenklapten en het toestel als een steen naar beneden viel. En dan no. 3 uit de omgeving van Chateau Porchie in Frankrijk, waar twee groote legervliegtuigen met elkaar in botsing zijn gekomen. Ze vielen en wer den beiden vernield. Het waren twee bombardementsvliegtuigen van het twee de esquadrille te Nancy. Ten slotte nog een kleine mededee- ling over de geloofsvervolging in Duitschland. In allö groote steden van waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 BOLSWARD. o DE JONG s NIEUWSBLAD MtMUAHMO* Iuumikaat cen-t I t Leesgeld fr p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Steeds het nieuwste en het beste O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1