E Buitenlandse!] e Revue. UI. V. O. UlEIff SALUATORE STERCK De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen 5 1 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Onze Noodlijdende Scheepvaart. Groote voorraad Onderdeelen en Banden c. a. b. n-H. z. c. ni Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 31= Jaargang Woensdag 18 September 1935 No. 74 V 0—9 1—1. Fototoestel met en IO )O ar. en Kimswerd e- - II Advcrteutiön per rugel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ie ns DE KOZAKKEN KOMEN. De vtermaarde Kozakken uit het Rus land van voor den wereldoorlog behoor den tot de allerbeste en meest onver schrokken ruiters ter wereld. Zij, die hun geheele leven, doorbrachten met en op hun vurige half- en volbloedpaarden be- heerschten de rijkunst tot in hoogste per fectie. Geen wonder, dat de Kozakken regimenten, waartoe alleen de beste rui ters konden behooren, bij vriend en vijand diep ontzag inboezemden en tot de meest gevreesde tegenstanders gere kend werden. Na de Russische Revolutie en de ver drijving uit hun vaderland vereenigde de beroemde Kozakken-hetman Remeleff 'n tiental van de allerbeste ruiters om zich heen en kwam de befaamde troep der Djiguiten Kozakken tot stand. Hun demonstraties van volmaakte rij kunst, hun ongekende stoutmoedigheid en onverschrokkenheid, welke die der Ame- rikaansche cowboys verre te boven gaat, was voor heel Europa een sensatie. Hun ongelooflijke prestaties, zooals bijvoor- Speciale inrichting voor U ld. ig, k- de VOETBALUITSLAGEN. Steenwijk-C. A. B. I Akkrum-C. A. B. II C. A. B. III-H. z. c. m C. A. B. IV-Harlingen II Adspiranten,. Winsum LEDENKAATSWEDSTRIJD. 15 September 1935. Ter beëindiging van het seizoen had alhier nog een ledenpartij plaats. Er werd in twee klassen gespeeld. De uitslag was als volgt: Eerstel klasse (7 parturen). 1ste prijs: Auke Feitsma, Wommels en Jentje Bonnema. 2de prijs: R. Bakker en P. Hiemstra, 3de prijs: K. Jepma te Baijum en J. Plantinga Jr. 2de klasse (8 parturen). lste prijs: Sj. Runia en J. Koopmans, Leeuwarden. 2de prijs: AL Terpstra en K. Hooger- huis. 3de prijs: W. R. Relnalda en Tj. de Jong te Temaard. 31 d- >1- :ei m k- en an e- tl- ter en. ste er in -P OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 as >P e- je ;n 36 in ;n ORGELCONCERT. De avond stond ditmaal in het teeken van een evenement in het Bolswarder muziekleven. Medewerking van de strijk- orkestklasse der Leeuwarder Muziek school onder den vioolleeraar Salvatore Sterck. De prachtige Suite in G van Joh. Hindeloopen 14 September 1935. Hedenmiddag zakte de met 80 pakken stroo geladen auto van den heer Wei mers van St. Jac. Parochie door het bo vendek van de 3de Wittebrug, gelegen in de Oostervaart. Genoemde brug was kort geleden ge- BENOEMD. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school no. 2 alhier onze stadgenoot de heer P. L. Stil, met ingang van 12 Sept. j.l. Benoemd tot wachtmeester met stand plaats Nieuwe Pekela onze vroegere stadgenoot, de heer H. Stornebrink. te Bolsward les in Viool-, Altviool- en Viola d’amore-spel. R. UAR DER mEULEN. DIIKStraat 11. UITSLAG VERLOTING TRAINIGS- FONDS C. A. B. lste prijs, no. 331, Dames- of Heeren- rijwiel. 2de prijs, no. 569. étui. 3de prijs, no. 551. Armbandhorloge. 4de prijs, no. 625. Rookstander. 5de prijs, no. 468. Vrij reis en toer gangsbewijs (zitplaats) voor de wedstrijd Holland-België, seizoen 1935-’36. 6de prijs, no. 148. Idem. 7de prijs, no. 795. Een paar Ruiter- schaatsen. 8e prijs, no. 616. Eten stel boekensteu- ners. 9de prijs, no. 907. Vrijkaart C. A. B., seizoen 1935-’36. 10de prijs, no. 456, Vrijkaart C. A. B., seizoen 1935-’36. 11de prijs, no. 114. Sigaretten-étul. 12de prijs, no. 134. Sigarenkoker m. sigaren. 13de prijs, no. 813. Sigarenkoker. 16 September 1935. De Commissie dör Vrijzinige Zondag school alhier hield hedenmiddag een keuring van de in dit voorjaar uitgege ven jonge begonia’s, die aan de leerlin gen dezer school waren verstrekt. Ter keuring waren aangeboden 36 exempla ren. Groep I. lste prijs: Minke Joh. Anema; 2de prijs: Foekje Poortstra. Groep II. lste prijs: Dirk de wit; 2de prijs: Grietje J. Anema. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Met heft toekennen der prijzen waren belast de dames F. Smits-Lemstra en A. Politiek-Bouma. I Seb. Bach waarmede het orkest zich aan ons voorstelde, klonk waarlijk verras send. Wonderschoon past deze muziek in de statige Gothische ruimte en vormt er als ’t ware een éénheid mede. Het meest boeide ons het Larghetto en het eerstel Allegro (is dit deel niet Tor- neo geheeten?). Een heerlijke, zeer gave ensembletoon, een zuivere en uiterst accurate opvatting en een technisch heel knappe vertolking, dit waren onze eerste indrukken die zich den geheelen avond nagenoeg niet wijzigden. De beide Grieg- composities die zoo mogelijk nog mooier ten gehoore werden gebracht (wat klonk bijv, dat sordine-spel verrukkelijk) had den alleen het nadeel, dat zij minder dan Bach’s oeuvre met het kerk-interieuj saamhooren. Doch het glanspunt was toch stellig Hdndel’s Orgelconceirto in A Dur. Als gewoon orkestinstrument geldt een orgel eigenlijk als niet wel bruikbaar, ook niet in de concertzaal. Dit komt doordat de eigenaardige, ge heel op zich zelf staande orgeltoon zich nu eenmaal niet vermengen laat met de klank van andere instrumenten. Was het niet Hector Berlioz die eens in arren moede uitriep: „deze Majesteit weigert pertinent zich te encanailleeren met lagere gode|n!” Echter wordt het geval anders, wanneer ’t orgel optreedt als solo-instrument met begeleiding van orkest, al blijft ook dén nog het verschil in klankkleur opvallen. Van oudsher hadden dan ook de groote componisten iets tegen de combinatie van Orgel met Orkest, en als zij die niettemin toch een enkele maal aanwendden geschiedde dit doorgaans omdat ze zelf organist zijnde^ zich niet vermochten te onttrekken aan die geheimzinnige, welhaast eerbiedige liefde voor het groote instrument welke de organisten van alle tijden placht te bevangen en die hen aandreef het orgel toch eens te plaatsen in het middelpunt van een orkestraal werk. Zoo ontstonden ook Hdndel’s Orgel- concerto’s. In uitvoering met orkestbege leiding worden ze echter zeer zelden ge hoord, zoo goed als altijd spelen de or ganisten ze voor orgel-alleen. Temeer stellen we het op prijs, dat zulks thans in het kleine stedeke heeft kunnen plaatsvinden, als, laten we maar gerust aannemen een van de hoogtepunten in de vanouds toch reeds belangrijke kunst geschiedenis van Bolsward. Men onder schatte deze prestatie van de Leeuwar ders niet: immers voor gedegen repetee- ren in samenspel met den organist zal het ongetwijfeld aan den noodigen tijd ontbroken hebben. En dan moeten wij bekennen Salvatore Sterck bewonderd te hebgen om zijn voortreffelijke leiding, vooral ook om de wijze waarop hij zich kweet v^n zijn zware taak om de In- tensies van den heer Alt als solist te vol gen, op te vangen en weer te geven. Het was een prachtige samenwerking, die, wij weten het, door de vele liefheb bers in deze streek niet licht zal worden vergeten. VciHchijnt Dl niidaf'H- Vrydagsavonds. Nog steeds Italië en Abes- sinië. De Engelsche vloot. Onrust in Griekenland. De partijdag in Neurenberg. Het laatste nieuws uit Amerika. Wanneer we ons op het standpunt stellein dat het meest actueele buiten- landsche nieuws voor een bespreking in aanmerking komt, dan blijft de veel com mentaar opleverende Abessinische kwestie toch wel een der hoofdschotels van dit weekmenue vormen. Het is werkelijk interessant zoo gedu rende een week lang die verschillende ptersuitlngen te volgen. 's Woensdags de toestand bedenkelijk Donderdags, er is weer wat hoop; Vrij dags dreigende taal van Mussolini. Za terdags, Genève beleeft groote dagen. De machtigste volken ter wereld leggen getuigenis af van hun trouw aan de be- FILMAVOND IN DE DOELE. J.l. Vrijdag hebben we vermeld, dat a.s. Donderdag de film „de Bengaalsche Lanciers” in de Doele gegeven zou wor den, dit is foutief, die datum is Vrijdag. Op Donderdagavond en oók ’s mid dags wordt een demonstratie en, pro paganda gehouden door ’t Nederlandsch Fabrikatenhuis ten voordeele van de ac tie Nederlandsch Fabrikaat. Ook wordt er Donderdagmiddag en ’s avonds op de renbaan, een uitvoering gegeven door de Djiguiten Kozakken. beeld de Groote Pyramide, waarbij acht mannen een uit drie verdiepingen be staande zuil maken, staande op vijf paar den in een galop van bijkans 60 K.M. pelr uur, hun Salto Mortale, de gevaar lijke sprong met de sabel tusschen de tanden, hun Dolkendans en hun jacht door laaiende vlammen waren dan ook een ongekende sensatie en deden een vloedgolf van enthousiasme ontstaan. Het is dan ook geen wonder, dat de voorstellingen der Djiguiten Kozakken hier te lande telkenmale de toeschou wers in verrukking brachten. Op Don derdag 19 September zullen deze be faamde Wit-Gardisten het publiek te Bolsward van hun perfecte rijkunst en ongelooflijke toeren op hun prachtige paarden laten genieten. Een ieder, die nog niet in de gelegen heid was, deze wereldvermaarde ruiters te zien, kunnen wij ten sterkste aanraden nu de gelegenhelid zich voordoet, te aan schouwen, wat hij in zijn verbeelding niet heeft durven denken. INBRAAK. Hedennacht is ingebroken in de kiosk staande bij het Tramstation. Toen de heer Van den Berg de kiosk ging openen, bemerkte hij dat een der ruiten naast de deur vernield was. Bij contröle in de" kiosk werden verschillen de goederen als sigaretten, sigaren en bonbons, benevens een doosje met post zegels vermist. De dief heeft met een zeer primitieve glassnijder getracht het voorruit uit te snijden, maar dit glas was voor dit waarschijnlijk markt-apparaat te dik. Na eenige moeite is ten slotte een kleine opening geforceerd en toen met een van een dichtbij staande struik afgesneden tak het ruit verder opengebroken. De dief heeft zich daarbij, blijkens enkele bloedsporen in de handen gesneden. De politie doet in deze zaak ijverig onderzoek. STORMSCHADE. •In den loop van den morgen heeft dé hevige wind hier en daar heel wat scha de berokkend. Dakpannen, schoorsteen borden vallen kletterend naar beneden, terwijl verscheidene oude boomen het moesten ontgelden. De met boomen en struikgewas beplante wegen zijn als be zaaid met afgerukte takken. Telefoondiensten gestoord. Tusschen Nijland en Tjalhuizum nabij de boerderij van Bootsma, kon een oude knotwilg geen weerstand meer bieden aan de heftige rukken van den wind. Zij kpapte af en sleepte in haar val de dra den van den Rijkstelefoondienst mede, die gedeeltelijk afknapten en losscheur den en over den weg kwamen te liggen. Het verkeer ondervond eenige stag natie, doch door de rappe handen van de omwonenden werd het wegdek weet spoedig vrij gemaakt. Nabij het voormalig tolhuis zijn dé telefoonpalen van de N. T. M. omge waaid, zoodat én de Rijkstelefoondiensf èn de tram-telefoon met Sneek gestoord zijn. Ook elders in de provincie werden op dergelijke wijze aan het verkeer en aan de telefoondiensten schade berok kend. Om half twee vanmiddag was er voor telefonische verbinding met Sneek weer gelegenheid, hoewel maar over één draad, zoodat het nog niet zoo vlot ging als gewoonlijk. ginselen van den Volkenbond, daaraast de berichten van de Zaterdagmiddag, zooals uit Italië, dat dit land geen com- promis-oplossingen kan toestaan. Vatten we al die feiten van een week tezamen, dan blijkt daaruit, dat de oplossing van het conflict geen stap nader gekomen is, vteeleer staan de verschillende partijen scherper tegenover elkander. Het laatste sensationeele nieuws uit Genève is, dat de Italiaansche ministerraad overwogen heeft zich uit den Volkenbond terug te trekken. Dat is dan het antwoord op de rede van den Franschen Minister Laval, die eerst een nogal hoopgevende stem ming in Volkenbon dskringen had teweeg gebracht. Meermalen wordt in den laatsten tijd in verband met deze kwestie het woord sancties gebruikt. Men bedoelt hiermee dat de grootp mogendheden, zooals En geland en Frankrijk de doorvoer van goederen, onmisbaar voor een oorlog voering door Italië, zullen verhinderen. Ook heeft U msschien wel eens gelezen van de sluiting van het Suezkanaal. Dat bijv. Engeland rekening houdt met een eventueele oorlog moge blijken uit de aanwezigheid van meerdere Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee. Deze bedrijvigheid (aldus een der Italiaansche bladen) van de Engelsche oorlogsvloot In de Middellandsche Zee is een daad van politieke gebeurtenis. Engeland heeft het peil van bewapening in de Middelllandsche Zee en in de Rho de Zee opgevoerd tot een hoogte welke onze positie daar begint te brengen ia een staat van alarm. Een geheel andere kwestie houdt mo menteel de bevolking van Griekenland bezig, n.l. het referendum over de we derinvoering van het Koningschap. Er bestaat ongetwijfeld in het land een belangrijke strooming voor de monarch^, maar even zeker voelt een groot deel van de bevolking voor de republiek. De vraag mag gesteld of de politieke harts tochten niet al te veel zullen worden op wekt, met het niet denkbeeldige gevaar van een burgeroorlog. Juist dat is in de tegenwoordige omstandigheden zeer ge vaarlijk, omdat Griekenland bij een eventueel gewapend conflict een belang rijk strategisch punt in de Middelland- sche Zee biedt en innerlijk verdeeld zeer moeilijk zijn neutraliteit kan handhaven. Het zal den lezer duidelijk worden, dat we met de beperkte ruimte voor een revue onmogelijk de groote veelzijdig heid die het conflict Italië-Abessinië kan teweeg brengen, kunnen weergeven, ’t blijft bij hier en daar een korte belich ting, maar die ons in al zijn eenvoud toch doet zien, dat de algemeene toe stand op internationaal terrein zeer ern stig genoemd mag worden. De groote Nationaal Socialistische partijdag in Neurenberg is een geweldig succes geworden, tenminste wat betreft 't aantal bezoekers. In, totaal zijn er 178 extra treinen aangekomen, die ongeveer 160.000 menschen hebben aangevoerd. Naar verluidt zal Hitler die de Rijksdag op deze partijdag bijeengeroepen heeft, een belangrijke mededeeling doen. Deze mededeeling betreft het parlement, dat als een verouderde instelling niet meer overeenkomt met de huidige begrippen van staatsbestuur en dus moet worden opgeheven. Het gaat dus in Duitschland langzaam maar zeker naar de absolute dictatuur. Gedurende deze congresdagen is door Hitler de eerste steen gelegd voor een reusachtige gedenkhal, waaraan circa 8 jaar gebouwd zal worden. Hij sprak daarbij de volgende woorden: Een nieuwe wereld is bezig te ont staan en op dezen dag leggen wij den eersten steen van het groote gedenktee- ken dezer nieuwe wereld. Hier zal een congreshal ontstaan, welke bestemd is de bloem van het Nationaal Socialisme telken jare binnen hare muren te veree- nigen. Ten slotte willen we de misschien ook onder onze lezers haastig aangelegde menschen verblijden met de mededeeling dat het wandelen ook weer vlugger kan. Een Amerikaansche uitvinder hteeft ’n paar schoenen uitgevonden, ongeveer als rolschaatsen, met dit verschil dat men de kleine rolletjes onder de zolen aange bracht, nauwelijks kan opmerken. Wan neer men op deze schoenen hardloopt, heeft men het gevoel alsof men over dé straten glijdt. Nog niets voor de straten in meerdere! Friesche provinciesteden. Men behoeft waarlijk de geschiedboe- ken niet op te slaan, om te weten, dat wij een volk van zeevaarders zijn. Wij gaan niet zoo vter als indertijd de enthousiaste Leidenaar, die moet hebben uitgeroe pen: .Ruck mij het wambuis op: ge suit er Leyden vinden I” Wij zouden niet graag beweren, dat wij de zee onder ons vest dragen; maar in ons hart voelen wij, Nederlanders, al len voor de zee, die in ons bstaan een zoo groote rol heeft gespeeld. Onze schepen varen niet meer met den bezem in den mast; maar onze handelsschteep- vaart neemt toch nog altijd een eervolle plaats in on/der de 'zeevarende naties van ae wereld. Met des te groote’r bekommering zien wij echter hoe onze vloot van koopvaar ders de laatste jaren, als gevolg van de wereldcrisis, steeds meer achteruit gaat; in vteel sterker mate zelfs dan die van eenig ander land. De verkoop aan het buitenland gaat gestadig door. Pas weer hebben wij eenige schepen zien over gaan in handen van Italië. Met Rusland en andere landen wordt onderhandeld over den aankoop van nog meer vaar tuigen. De nieuwbouw staat geheel stil, oi zoo goed als stil. Er zijn geruchten op gedoken in de pers over voornemens bij de Rotterdamsche Lloyd en de Stoom- vaart-Maatschappij „Nederland” be treffende den bouw van eenige nieuwe, snellere schepen, ten einde met succes het hoofd te kunnen bieden aan de con currentie van buitenlandschel reederijen Inderdaad schijnen dergelijke plannen dan ook wel te bestaan bij bedoelde scheepvaart-maatschappijen; doch er is geen sprake van, dat zij een bepaalden vasten vorm zouden hebben aangeno men. Helt treurspel van de tweede „Staten dam” het groote passagiersschip, dat de Holland-Amerika-lijn broodnoodig heeft, wil zij tenminste eenigszins gelijken tred blijven houden met de andere stoom vaartlijnen op Amerika, is bekend. Al leen kan de H. A. L. het niet bekostigen. Zij heeft zich tot de regeering gewend om steun doch de houding van die zijde blijft aarzelend, wat begrijpelijk is, gezien htet groote bedrag, dat er mede gemoeid is, en de moeilijke tijdsomstan digheden. Wij lezen In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, Inzake het ont werp van wet tot wijziging en verhoo- ging van de begrooting van Economi sche Zaken voor 1935 (rentelooze voor schotten ten behoeve van de zeescheep vaart) o.m., dat de „besprekingen in verband met den bouw van een tweede Statendam in vollen gang zijn.” (Hoe lang reeds?) En verder: „Aan de ver nieuwing van de vloot (in het algemeen, Red.) zal eerlang ernstige aandacht moe ten worden geschonken. Met dit laatste zal iedere weldenkende Nederlander, wien het belang van onze vlag op alle zeeën ter harte gaat en dat doet het ons immers allen? hel roerenek eens zijn. En laat de regeering er het hare toe bij dragen, om dit mogelijk te maken. Maar spoedig. Héél spoedig Het is evengoed een landsbelang, als de uitvoering van groote werken te land. Willen wij onze koopvaardijvloot niet hopeloos ten achter zien raken, dan zal de regeering maatregelen moeten tref fen, om den reeders de helpende hand re bieden. Het is hoog tijd, om met een onzer bekende staatslieden te spreken: „Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht!” waarin opgenomen VERHOOGING VERGOEDING. Bij besluit van Ged. Staten werd de vergoeding, welke wordt uitgekeerd aan Tj. Pasma, P. S. Brandsma en J. Zelden- rust voor het vervoer van hunne1 kinde- den naar de openbare scholen alhier, verhoogd. De gemeenteraad van Wonseradeel stelde de vergoeding vast op een bedrag van 4,35 cent per k.m. Ged. St. brachten dit op 5 cent. In verband met een te lange wachttijd op Woensdagmiddagen op een bus in geregelde dienst, werd hef aantal k.m. waarvoor vergoeding wordt gegeven, gebracht op 6022 per jaar. De vergoedingen, welke kinderen betreffen, welke wonen te Tjerkwerd en Hieslum, bedragen pu in plaats van f 29.64, f 140.26 en f46.23 voortaan f30. f204.— en f68.—. i;li I id id 1” iet e- re al ot n- nu nij Viool-leeraar aan en leider van de Orkestklassen der Sted. Mu ziekschool te Leeuwarden, geeft Privé en klassikaal onderricht vanaf f 7.50 per kwartaal. Spreekuur: ’s WOENSDAGS van 45 uur ten huize van den Heer Leesgeld fr. p. p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1