Weert de vreemde woorden! Buitenlandscbe Revue. Belastingzaken ni 017 Kant. SN EEK, Singel 58 DLUA BOLSWARD alle Donderd. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. II. I WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Elastieken Kousen nreukbanden Duikgordels Uit den Omtrek VCITEAL 9 UITHAGEN Stadsnieuws. Woensdag 25 September 1935 31^ Jaargang No. 76 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 Witmarsum Arum A d vu r t o n 110 n per rogul: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Nadeelig saldo Ligger C: Ontvangsten Uitgaven Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen Voordeelig saldo Ligger B: Ontvangsten Uitgaven f 16.50 f 138.70’ f 118.50 f 20.20’ f 104.39 f 91.10 f 13.29 f 102.05 f 106.72 DE BENGAALSCHE LANCTERS. Een zeer bevredigende belangstelling was er Vrijdagavond voor deze mooie film. Deze film spdelt in het Noord-Westen C. A. B. IV speelde tegen Bolsward op het terrein aan de vaart. Ook deze club verloor met 12. De adspiranten II-klasse doet het tot nu toe goed. L. S. C. 4 kreeg een 6—1 nederlaag te slikken. Zurich Uit een achttal sollicitanten voor mo lenaar bij de Zuricher-Gooijumer-Polder is genoemd de heer Sj. Wiersma alhier. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e :gen Bolsward Witmarsumer Zal er een nieuwe wereldoorlog komen? Duitschland en Li thauen. Griekenland en Tur kije. Kan de groote massa haar stem niet laten hooren? Devaluatie in België. Twee honden vechten om een been. Het conflict tusschen Italië en Abes- synië is nu reeds me|erdere weken de hoofdschotel van het Buitenlandsch nieuws. Was het de vorige week nog een EEN ONZER OUDSTE INWONERS. J.l. Zaterdag, 21 Sept, is de heer F. Oord alhier, 95 jaar geworden. Een krasse oude heer die nog steeds een goede gezondheid geniet en frisch en helder van geest is. De heer Oord is, naar we meenen te weten, niet de oud ste, maar zeker op 1 na oudste inwoner van onze stad. 25-JARIG ZAKENJUBILEUM. De heer A. Dijkstra, expediteur alhier, kwam op de aardige gedachte het 25- jarig bestaan van zijn zaak op origineele wijze te vieren. Voor 25 jaren terug in het klein begonnen, heeft de heer Dijk stra zijn zaak in al die jaren weten op te voeren tot een flink expeditiebedrijf en met het veranderen van het getij steeds de bakens verzet. De afdeeling autoverhuur vormt tegen woordig een onderdeel van helt bedrijf en nu heeft de heer Dijkstra gemeend op den jubileumdag, dat is 1 October a.s., twee luxe verhuurwagens gedurende den ge- heelen dag in dienst te stellen van het Groene Kruis. We bedoelen daarmee, dat ieder die op deze dag een dezer wagens gebruikt, daarmee de kas van deze nuttige vereleniging versterkt. We veronderstellen, dat de heer Dijkstra gaarne nadere Inlichtingen omtrent deze jubileum-aanbieding aan belangstellen den zal willen verstrekken. Holland, let op uw saeck! Men behoeft waarlijk geen purist door dik en dun te zijn om te erkennen, dat wij ons op het gebied van het gebruik (lees liever: mis bruik) van vreemde woorden toch wel heel erg te buiten gaan. Om bijv, een woord te noemen, dat men in ailet ste den en in bijna alle straten kan aan treffen: coiffeur. Al is het de gewoonste baardschrapper in de gewoonste straat, die niet weet of zijn „coiffeur”schap is ontleend aan het Spaansch, het Sanskriet of het Laplandsch het doet er niet toe: hij kondigt zich aan als „coiffeur”. Wij halen dit voorbeeld nu niet aan, omdat wij meer in het bijzonder iets tegen de kappers hebben, maar omdat Iedereen zich overal van de juistheid van onze bewering kan overtuigen. Tot verontschuldiging van het kappersgilde kan tenminste dienen, dat het woord niet ve|rkeerd is toegepast, maar wat te zeg gen van een eetgelegenheid in het vor stelijke Haagje, die zich niet aandient als „restaurant” (óók al zoo’n algemeen voorbeeld I) doch als.maison A man ger”? Het is te hopen, dat het eten er beter is dan de naam. Thans hebben wij evenwel een erger staaltje onder oogen gekregen en dat wel van een lichaam, waarvan men het zeker niet verwacht zou hebben, name lijk van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, kortweg KNAC ge noemd. Deze heeft een kaart van de Europee- sche autowegen het licht doen zien, waarmede zij ongetwijfeld ee]n goed eri nuttig werk heeft verricht. Het is ons echter ten eenenmale een raadsel, waar om daarop in België de steden, waar voor wij goed-Dietsche namen hebben, staan aangegeven met Fransche namen. Waarom Bruxelles, Anvers, Ostende en Gand? De heeren van de KNAC zullen toch zelf ook wel nooit zeggen, dat zij naar „Bruxelles” of naar Anveirs" gaan, doch gewoon naar Brussel of naar Ant werpen. Het is een slecht voorbeeld, dat de grooten aldus aan de kleinen geven; en nog wel een voorbeeld, dat op geen en kelen grond valt te verdedigen. De KNAC zou zich misschien kunnen beroepen op onzen Topografische Dienst die ten vorigen jare een kaart uitgaf, waarop de Vlaamsche steden onder hun Franschen naam staan aangegeven, zij ’i dan ook, dat daarachter tusschen haakjes de Nederlandsche naam is vermeld. Slecht voorgaan mag evenwel niet no- pdn tot slecht volgen. In, dat opzicht doen wij ongetwijfeld beter, eens naar onze Duitsche naburen te kijken, die ge durende en na den oorlog een verwoe- den strijd zijn gaan voeren tegen het ook daar te lande sterk verbreide euvel van het gebruik van vreemde woorden. Men moet erkennen, dat deze strijd tegen de vreemde woorden er niet vergeefs is ge streden. Van iederen goeden Nederlander kan en mag men evenee|ns verwachten, dat hij zijn eigen taal hoog zal houden en uit gemakzucht of bluf geen vreemd woord zal gebruiken, als hij uit eigen taal kan putten. Nederlanders, spreekt en schrijft Ne derlandsch I WATERSCHAP. 21 Sept. 1935. Het Waterschap „Benysten” vergader de onder voorzitterschap van den heer W. Dijkstra. De secretaris de heer M. R. Hiemstra bracht het volgende verslag uit. Rekeningen dienstjaar 1934/’35. Ligger A: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo Ligger D: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo Begrootingen dienstjaar 1935/’36. Ligger A: Ontvangst en uitgaaf f146.21 (Omslag f 1.10 per H.A.). Ligger B: Ontvangst en uitgaaf f 115. (Omslag f0.45 per H.A.). Ligger C: Ontvangst en uitgaaf f 88.10 (Omslag f0.40 per H.A.). Ligger D: Ontvangst en uitgaaf f 143.334 (Omslag f 1.15 per H.A.). Als lid van het Bestuur werd met al- gemeene stemmen herkozen den heer Th. Bakker te Achlum. van Britsch-Indië temidden van vecht lustige inlandsche stammen. De Bengaalsche fanciers waken hier voor de rust van het groote Britsche Keizerrijk. De onervaren zoon van den Kolonel Stone brengt heel wat moeilijk heden teweeg. Vooral zijn rendez-vous met Tania en zijn gevangenneming door Mohammed Khan brengt heel wat moei lijk te ontwarren situaties. Natuurlijk zweiven in deze film voorbij ons oog machtige natuurtafereelen, fenomenale ruiters en scherpschutters, feesten in Oostersche paleizen, aaneengeweven mei het onafscheidelijk motief; de liefde. Een mooie film met een sterk spreken de inhoud. nisteries het dringend verzoek gericht nogmaals voorstellen tot bezuiniging op te maken. In bepaalde takken van dienst zullen deze bezuinigingen 15% moeten bedra- gen. O, ja, die petroleumconcessie daar in Abessynië dat is ook wat eigenaar dig. W. F. Rickett, een Engelsch onder daan, beweert de concejssie van de negus gekocht te hebben, terwijl de Ameri- kaansche financier Chertok verklaart dé petroleum- en mlne|rale concessies te hebben. Toen die eerste berichten over die mijnheer Rickett binnenkwameln hebben we onmiddellijk gedacht aan dat oude rijmpje: „Twee honden vechten om een bedn, de derde loopt er vlug mee heen”. De twee vechtende honden waren toen voor ons Italië en Engeland, maar of mi de ontwikkeling van de situatie nog zoo kan worden, dat Mussolini de derde wordt we gelooven het direct niet, maar in onze vreemde wereld is heel wat mogelijk. 24 Sept. Hedenmiddag en des avonds hield het Nederlandsch fabrikatenhuis een propaganda-actie voor het Neder landsch fabrikaat in het Hotel Hofstra. In de benedenzaal stonden eenige stands uitgestald van Nederlandsch fabrikaat. Op de bovenzaal werd een vraagge sprek beluisterd door de heeren Born en Knoops over het onderwerp: Wat hebt gij in deze moeilijke tijd verzuimd te doen voor Nederland’s welvaart en de bestrijding der werkeloosheid? Dit vraaggesprek werd met groote aandacht aangehoord. Daarna trakteerde de firma Honing’s op een heerlijke kop kop bouillon. In de pauze werden er tal van bestel lingen geboekt en toen volgde een ver loting. Vele aanwezigen gingen met een prijsje strijken. f 4.67 f 95.15 f 78.65 wachten op de uitspraak van de Volken bond en hadden we alle hoop op een vredelievende oplossing nog niet verlo ren dan staan we nu toch wel voor het feit dat niemand meer weet op wel ke manier de oorlog voorkomen moei worden. Del Volkenbondsraad heeft het laatste woord gesproken in de vorm van de voorstellen der Commissie van Vijf. Deze voorstellen zijn te Rome afgewezen. Zoo stonden de zaken Zaterdagmor gen. Met grimmige spot heeft Mussolini aan de Engelsche en Fransche journalis ten gevraagd of de heeren te Genève hem soms hielden voor een woestijn ver zamelaar. De aangebodeln gebieden Da- nakel en Ogaden zijn woestijnen met niets anders dan zand en rotsen. Dit was het officieuse antwoord op de voor stellen van de Commisie van Vijf. Het officiefele antwoord is wel iets anders. Wel heeft de ministerraad de voorstel len verworpen, doch de mogelijkheid van onderhandeling niet geheel buiten ge sloten. De| vraag wordt gesteld of deze eenigszins tegemoet komende houding ook beïnvloed wordt door de Engelsche vloot, die zich op bijna volle sterkte in de Middellandsche Zee| concentreert. Bescherming van Engelsche onderda nen, dat is de officieele term die in En geland voor dit machtsvertoon gebruikt wordt. We veronderstelle|n dat een beet je bezorgdheid over de algemeene toe stand en de wil om op alles voorbereid te zijn ’n niet te onderschatten factor is. De laatste dagen is nog al eens het woord sancties gebruikt. Dit beteekent dat in geval van oorlog alle economische betrekkingen met dej aanvallende mo gendheid verbroken moeten worden, zoo- dat aan Italië alle grondstoffen, geld, materialen onthouden zullen worden, waardoor natuurlijk Italië vrij spoedig machteloos zou staan. Wanneer, om het nog wat eenvoudiger te doen, alleen het Suez-kanaal gesloten kon worden en de Middellandsche Zee tot neutraal gebied, zou Italië geheel van zijn legermacht in Oost-Afrika zijn afgesneden, waardoor een oorlog niet meer mogelijk was. De algemeene toestand is dus nog ste|eds vol gevaar en dat niet alleen in deze kwestie. Iets dichter bij huis tus schen Duitschland en Lithauen is de on derlinge verhouding eveneens zeer ge spannen. Op de groote partijdag te Neu renberg heeft Hitler dreigende woorden gesproken en daarbij verklaard dat het 65 millloen zielen tellende Duitschland zich geen onrecht zou laten aandoen door een amper 2 millloen tellend staat je. Hitler doelde! daarbij op de oude Me mel kwestie en de verdrukking en het onrecht waaraan Duitschers in Lithauen bloot zouden staan. Nu zijn we aan dikke woorden van de führe|r wel gewoon, maar wanneer we bovendien nog lezen dat de Duitsche wapenindustrie onder hooge druk werkt om toch maar spoedig het noodige mate riaal ter beschikking te krijgen, dan vraagt men zich toch weer af of hier iets meer broeit dan de( oppervlakkige lezer vermoeden kan. Ook in Griekenland en Turkije is het onrustig. De Grieksche vloot brengt, naar men weet een vriendschappelijk be zoek aan IstanboeJ, doch heeft thans or der gekregen zoo spoedig mogelijk terug te keeren en zich bij Salamis te concen- treeren. Kleine eenheden patrouileeren tusschen de Ionische eilande|n. In Turk- sche kringen is men over deze militaire bewegingen ten zeerste ongerust. De kuststreek in Klein-Azië tegenover de Dodekanesos wordt in allerijl in staat van verdediging gebracht en versterkt. Wanneer we dus overal de oorlogs- toebere)idselen zien toenemen, mogen we (hoewel we overtuigd zijn dat het is als de stem des roependen in de woestijn) met zekere voldoening veirmelden het feit, dat er in België een groote protest meeting is gehouden een anti oorlogs- meeting waarbij door de deelnemers, n.l. de katholieke, de liberale, de socia listische en de communistische partijen een gelijkluidende motie is aangenomen. Dat is ons inziens de weg waar het op den duur heen moet. Niet de betslis- sing over een wereldbrand, die duizen den en nog eens duizenden menschen- levens kan kosten met het denkbeeldige resultaat dat de grenslijn van het een ot ander land een beetje gewijzigd wordt. Neen de stem van de massa, vrij en frank tot uiting gebracht zal de beslissing moeten brengen en we twijfelen er niet aan, wanneer onze vrouwen en moeders aan deze stemming kunnen deeinefmen, dat dan de oorlog voor altijd van onze aarde zal zijn verdwenen. Ten slotte willen we U nog even ver tellen dat in België, ondanks de deva luatie, nog altijd een groot tekort is op de begrooting. Het departement van fi nanciën heeft dezer dagen aan alle mi- LAATSTE ORGELCONCERT. Zoo is het orgelseizoen weer ten ein de. Over ’t geheel werden de Maandag avonden begunstigd door prachtig weer, zoodat zeer vele fietsers van bulten van de concerten hebben kunnen profiteered Vele rijke programma’s zijn ten gehoore gebracht, waarbij de dames Westerouen van Meeteren, J. Vonk, P. Steensma- Hofmeester en het damestrlo Vonk-v. d. Mel-de Jong hare medewerking verleen den, benevens de heeren H. van Apel doorn en J. Buikstra pistonisten, P. Mo lenaar, cellist, en Salv. Sterck, violist. Voorts de strijkklasse der Leleuw. Mu ziekschool en thans last not least, het Vrijz. Kerkkoor onder directie van den heer Alt zelf. Het koor bezit uitstekend stemmen materiaal, bijzonderlijk bij de vrouwen stemmen. Heft mannelijk gedeelte ont wikkelt in de forti minder geluid dan men van een zoo groot personeel zou kunnen verwachten. Dit komt echter vaak voor; mannenstemmen kunnen bij ff spoedig tot ruwheid vervallen en worden daarom door de leiders liever wat getemperd. Het best klonken dan ook de pp. ge deelten. Psalm 122 van Sweelinck had zijn mooiste moment op: „Toen werd mijn ziel van vreugd vervuld”. Het niet gemakkelijke werk van den genialen Ne derlander werd zuiver en met duidelijke uitspraak vertolkt, al kreeg men nu en dan de indruk van eenige onzekerheid op sommige punten. Zeer goed echter was Ingegneri’s „Tenebrae”. Afgezien van ’n lichte zweving op „Jesum Judaci” ver wekte dit werk vooral aan het slot ee'n diepen indruk. Een zeer goede gedachte was de O. T. Zegen als laatste nummer deze concerten-serie te laten besluiten. Het orgelprogramma was ditmaal wel wat erg sober uitgevallen: Bach’s F Dur Toccata (met enorme coupure) benevens een drietal koraalvoorspelen, waarvan Bach’s „Ich ruP zu dir” nu juist niet een der schoonste1 vertegenwoordigt. Daar entegen wist Psalm 68 door het interes sante duivenmotief en „O Haupt vol Blut” door een prachtig diepe orgelstem zeker de aandacht te boeien. De heer Alt en zijn medewerkers kun nen met groote voldoening op dit sei zoen terugzien in de wetenschap, dat, al zijn er velen die het aantal orgelsolcr- avonden wenschen uitgebreid te zien, niettemin deze concerten zeer worden gewaardeerd. grijpt steeds op tijd in. Na twintig min. krijgt Alcides een vrije schop te nemen, een keihard schot volgt, doch de paal brengt uitkomst, waardoor C. A. B. op ’t nippertje ontsnapt. Onze jongens ko men nu weer los, verschillende aanvallen worden opgebouwd en van eenige Alci- des-overwicht is geen sprake meer. Aan beide kanten ontstaan gevaarlijke momenten, doch doelpunten blijven uit. Een ieder denkt reeds dat de stand blan co blijft, doch 1 2 minuten voor hel eind, gaat C. A. B.’s voorhoede er nog eens goed comblneerend vandoor en met succes. De linksbuiten geleft door aan van Dalen, deze weer naar de midvoor, genoemde speler loopt om den keeper heen, een zacht tikje en tergend lang zaam rolt de bal in het verlaten doel. C. A. B. heeft verdiend gewonnen en heeft nu 3 punten uit 2 wedstrijden. Een best begin, ga zoo voort, boys. Zondag F. V. C., opgepast I Zondagmiddag speelde C. A. B. II een competitie-wedstrijd tegen Rood Geel II. De sterke wind deed heel wat afbreuk aan het spel. Bovendien speel de C. A. B. voor de rust met 10 man, zelfs even met 9 man. Ondanks deze handicap werd er met animo gespeeld. Het samenspel van deze C. A. B.-com- binatie is wel goed. Een beter begrijpen van elkaar in de voorhoede zal meer practisch nut kunnen hebben. Voor de rust was het een aantrekkelijke wed strijd waarbij Rood Geel maar zeer weinig nut van het windvoordeel wist te trekken. Had C. A. B. na de rust dit zelfde rustige spel gespeeld, dan was ongetwijfeld de uitslag een gelijk spel geweest, Nu won Rood Geel met 2—0. C. A. B. speelde te Harlingen tegen de club van die naam en verloor met VOETBAL. ALCIDES I—C. A. B. I 0:1. C. A. B. wint in de laatste minuut De tweede wedstrijd van C. A. B. 1 was wederom een uit-wedstrijd, vorige week naar Steenwijk en jd. Zondag naar Meppel. Over de wedstrijd het volgende: C. A. B. wint de toss en verkiest de harde wind in den rug. Direct na den af trap wordt de Meppelers de bal ontno men en gedurende 15 minuten krijgt de Alcides-doelman het hard te verduren. Vele, ja vele harde schoten worden ge lost, doch C. A. B.’s voorhoede is in tegenstelling met vorig jaar nog niet op schot, de meestel schoten vliegen dan ook naast en over en die welke goed gericht zijn, worden door de A.-doelman op schitterende wijze onschadelijk gemaakt. Eerst na 18 minuten krijgt de C. A. B.- doelman ook kans om zijn talenten te toonen, wat hem uitstekend afgaat. Dan is 't weer C. A. B. die ten aanval trekt, de A.-achterhoede krijgt druk werk, doch alles wordt weggewerkt. Vijf minuten voor rust meenen we C. A. B. te zien scoren, de keeper is reeds gepasseerd, doch de uitstekend spelende rechtshalf redt vanaf de doel lijn. Met C. A. B. in den aanval breekt de rust aan. In deze periode had C. A. B. wel een voorsprong verdiend, aanvoerder Huis man is dan ook niet geheel tevreden en ziet de 2e helft eenigszins angstig tege moet. Na rust spannen beide partijen zich tot het uiterste in. Alcides is iets meer in den aanval, doch de achterhoede van C. A. B. speelt een prima partij en waarin opgenomen VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag j.l. vertrok de vischclub voor de 5de maal in dit seizoen achter Burg* werd. Leek het tijdens de wedstrijd, dat de vangst niet groot zou worden, toch waren er na afloop nog een 20-tal baar zen boven de wettelijke maat gevangen. Ie prijs: C. Ebbendorf, met een baars van 291/j c.M. N. Ebbendorf. R. Nieuwenhuis. W. de Wit. H. Nauta. D. Adema. B. de Jong. C. Zoethout. P. de Wit Fz. R. van der Schaaf. P. Brakels. DE JONG s NIEUWSBLAD 'h M 99 99 99 99 99 99 Steeds het nieuwste en het beste HOFSTEDE OROOTZAND SNEER V‘ ruchijlll I VrydagsavondH. Leesgeld ft p p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f2-; nning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1