lïlftniELSTOFFEII Buitenlandsche Revue. UI. V. 0. IIIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen r 1 MACHT. I r VCITEAL Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden s Stadsnieuws. LACHEN IS TROEF. Zuiver Wollen Velours 1 in 130 c.M. breed 2.00 l.f U Zuiver Wollen Bouclé’s 1 nc 130c.M. breed 3.5O-2.5O I.UU Zuiver Wollen Duffels n nn 130 c.M. breed L.UU Double Tace Stoffen i nc 130 c.M. breed 3.25-2.10 I.UU 31— Jaargang Woensdag 2 October 1935 No. 78 en tr kan zijn, zonder ge- A dvo r t e n t i n por rogol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Vcrucliljnt l>lri8dagfj- Vi'ijdagBavonds. Maar daar is ook nog een andere macht waarmede vaak niet gerekend wordt. Die het niet om naam of roem om voordeel of succes is te doen. Die bij voorkeur op den achtergrond van hei Speciale inrichting voor 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 1 1 1 1 0 0 0 VOETBAL. Onder leiding van den heer Koehoorn werd Zondag 2 uur de competitiewed strijd C. A. B. IF. V. C. I gespeeld. Laten we direct beginnen met den heer Koehoorn een compliment te maken voor zijn werkelijk uitstekende leiding. Der gelijke arbiters brengen het voetbalspel op hooger peil. De eerste aanval is voor F. V. C., zon der resultaat, waarop C. A. B. antwoordt met een goed offensief. Het spel gaat vlug op en neer met C. A. B. iets in de meerderheid. Het plaatsen en samenspe len is bij beide partijen goed. Uit een vrije schop maakt C. A. B. helt eerste doelpunt, 1-0. De rood-witten zijn nu gedurig in den aanval en uit een corner, door den links binnen zuiver geplaatst, kopt Auke zui ver in, een mooie goal, 2-0. ASTRID MAATPATRONEN ook los verkrijgbaar. Prijs per stuk 60 cent. 0 0 1 0 1 1 2 2 2 3 a. )c BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School II is benoemd de heer Drijver van Leeuwarden. De adspirantenwedstrijd, die om 4 uur gespeleld zou worden, is wegens de re gen en het onweer afgelast. Bolsward vertrok naar Harlingen en verloor met 0-7 tegen Harlingen II. 6 6 4 4 3 3 2 1 1 0 ël g 5 3 3 s en ora daartoe te komen, misschien moeilijk en diep. En deze macht is geen looden last maar heerlijkheid voor allen die haar kennen leert. ’t Is deze macht, die alleen de ge daante der wereld ten goede kan ver anderen, die zoowel aan den enkeling, als aan de massa geluk en voorspoed brengt en die in het eind de zegepalm wegdraagt. Gelukkig, wie daarom door deze macht wordt geregeerd. En geluk kig het land waar zij geen vreemde is. 14—4 7—2 12—8 7-6 9—9 7—7 6— 8 5-7 7— 13 7—17 M.S.C. H’renveen De Kooy C.A.B. Black-Boys Steen wijk Frisia Alcides F.V.C. Roodgeel EXPOSITIE. Het bekende Friesche Kunst-atelier van Klaas Dijkstra te Sneek, organiseert op 7 en 8 Oct. a.s. in hotel „De Wijn berg’’ een expositie van zilver-, tin- en koperwerk met demonstratie omtrent deze kunstbewerkingen. Men leze de advertentie in dit nummelr. Een echte revue, in Bolsward, ge speeld door een beroepsgezelschap, dat is iets wat we in jaren niet gehad heb ben. Geen wonder, dat er groote belang stelling was en een succes voor den heer Galama, die het initiatief tot deze uit voering nam. De Doelezaal was reeds dagen te voren uitverkocht, en dat ter wijl er 450 plaatsen beschikbaar waren. Het onafscheidelijke Bolswardsche kwartiertje werd door de laatkomers weer voor het volle pond genomen. Een typische, eigenlijk onaangename ge woonte. Het was bijna half negen toen het or kest met een pittige ouverture de revue inleidde. Wanneer het gordijn dan open gaat, zitten we, wat de tooneelaanklee- ding betreft, direct in de goede sfeer. Uitstekend verzorgd, voor zoover de be perkte hulpmiddelen en ruimte dit toe laten. De entree van de revue-girls is aardig, echt suggestieve! kleedij. Wanneer Henriëtte Davids opkomt, klinkt een spontaan applaus, eveneens voor Johan Kaart. De kwinkslagen, door dit tweetal ten tooneele gebracht, had den dikwijls een onbedaarlijk lachsucces. Zoo bijv, het tafereel waarin Johan Kaart z.g. gestorven is, fijne geestige humor, bijzonder goede! gezichts-im- pressies. Het schouwburg-tafereeltje had ook een geweldig succes, evenals de twee tooneelschoonmaaksters. Van de vele en suggestieve balletten noemen we als een der mooiste, het pi lotenballet, waarbij èn kleeding èn re quisite een harmonisch geheel vorm den. Ook het ballet voor de pauze in rose en zwart wit, was schitterend van lijn en kleur. Na de pauze een aardige camouflage over devaluatie en de gulden, zeer actu eel. De caféscène is een beetje erg ge zocht. Daarentegen weet Henr. Davids de volle Doelezaal tot een spontaan mee zingen met enkele schlagers te bewegen. Dat deze pittige actrice de koude, koele Friezen tot een dergelijke spontane zang weet op te voeren, is een complimentje waard. Het slotballet was een fortissimo in kleuren en beweging. In ’t kort samen gevat een uitstekend geslaagde avond, maar waarbij het gebodene van voor de pauze op heel wat hooger peil stond dan na de pauze. De heer H. R. Kingma was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij na af loop een hartelijk dankwoord sprak aan dit revuegezelschap met een driewerf hoera en een tot weerziens. Dan meent de heer Kingma er nog op te moeten wijzen dat deze avond getoond heeft, dat wij, Bolswarders en vrienden uit de omgeving, niet in de put moeten blijven zitten. Deze avond heeft getoond dat er door samenwerking velel te bereiken valt, daarom wil spreker allen aansporen lid te worden van de Bolswardsche kunst kring, die het U mogelijk kan maken, dat we meer dergelijke revue- of tooneel- avonden in Bolsward kunnen bekomen. EEN VIJFTIG-JARIG JUBILEUM. De 3de October herdenkt de WelEerw. Pater Eickholt, kapelaan aan de St. Franciscuskerk alhier zijn 50-jarig jubi leum in de Franciscaner orde. Dit feest zal de 13e October plechtig op kerkelijke wijze worden gevierd. De leiding berust bij het bestuur van de Roomsche Garde alhier. We komen nader op deze feestviering terug. Er Is ook nog ander nieuws dan altijd ItaliëAbessinie, Italië-Volkenbond en sanc ties. Dfe strijd om het Me melland. Laten we nu deze week eens niet be ginnen met de Abessinische twistappel, maar dit gerecht bewaren als het tweede nummer van dit weekmenue. De vraag zal wellicht bij U opkomen: is er dan nog een andere belangrijker kwastje die on^ze belangstelling imeer dan waard is. We zijn dóór de voort durend gelanceerde oorlogsberichten zoo’n beetje vergeten dat er ook nog een economische crisis bestaat en dat we in dit opzicht in de laatste maanden in ons land niet veel vooruit gegaan zijn. In het buitenland daarentegen is een regelmatige opleving merkbaar. In Enge land gaat het goed. Regelmatig kunnen loonsverhoogingen gegeven worden, ter wijl de belastingen minder drukkend worden. Ook uit Amerika komen gun stige berichten. Vooraanstaande zaken- menschen verklaren, dat Amerika zich van de crisis heeft losgemaakt en zich nu bevindt op den terugweg naar de vroegere welvaart. De Directeur-gene- raal van de bekende fabrieken General- motors verklaart, dat een nieuwe geest het economische leven van het land be- heerscht. De angstige stemming is ge weken en het vertrouwen zoowel bij r.i- dustrieelen als arbeiders is terugge keerd. We kunnen met goede grond aanne men, dat de auto-industrie een belang rijke barometer is voor het economische leven. Die auto-industrie maakt in Ame rika een drukke tijd door. Heeft, zoo vragen we ons onwillekeurig af, deze opleving in Amerika ook voor ons land eenige beteekenis? We meienen op deze vraag bevesti gend te mogen antwoorden. In het zeer gecompliceerde internationaal econo misch leven zit een onverbreekbaar ver band. Europa heeft wel degelijk de gevolgen ondervonden van de geweldige finan- cieele krach die in de jaren 1929 en daarna in Amerika heejt rondgefwoed. Dat was mede de oorzaak van de groote crisis en nu is helt niet te veel beweerd wanneer we van een blijvend herstel in Amerika ook voor Europa en ons land voordeel verwachten. Alleen is het nu zoo verbazend jammer, dat er oorlog dreigt en daardoor een rustig doorwer ken van een herstel op de achtergrond geschoven wordt leven wordt aangetroffen en nooit tot het wapen haar toevlucht fleemt. Die macht is iets wonderlijks, iets heiligs, iets teers. Er gaat invloed van haar uit e'n groote zegen tevens. Ge kunt ze soms aantreffen in ziekenkamers, bij kruis dragers. Zij waart soms onzichtbaar rond in een huiskamer, of keuken oi werkplaats. Zij is overal waar eigen persoonlijkheid wordt weggecijferd, waar al het eigen begeeren wordt opgeofferd. ’t Is de alles oveweldigende liefde de alles overwinnende macht van de liefde, die zich geeft, die zich offert, die zich- desnoods ten doode wijdt en daardoor een zaad des nieuwen levens wordt voor anderen. ’t Is die wonderlijke! macht, waardoor de moeder zoo’n invloed heeft op haar kind, de onderwijzer op zijn leerling en de bruid op haar bruidegom, ’t Is die zeldzame invloed, waardoor zwakken toch machtig kunnen zijn. Of eigenlijk moet het anders gezegd. Zóó, dat juist door die zwakheid, de macht zich open baart. Daar zijn er die zeggen dat deze macht weerloos is, omdat zij niet strijdt met een geweer, noch schettert met leluzen. Maar zij Is niet weerloos. Die dit zeggen kennen haar niet en zijn blijkbaar nog nimmer geweest onder de bekoring van haar machtigen greep. En hebben geen oog voor haar uiteindelijke triumfen. Want het is deze macht, die het wint van de kracht, waarvoor het sabelgerinkel tot zwijgen wordt bracht. Deze macht is ten leven en niet ten doode. Deze macht voert ten opgang niet ten ondergang, al is de weg Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 Uitsluitend het beter genre in de moderne tinten. op alle stoffen 10 °/0 Korting bij contante betaling. Bovendien bij aankoop van minstens f2.50 aan stof een ASTRID-Knippa- troon voor halfgeld. F. LUNIER. Direct hierna ontkomt het C. A. B.- doel op buitengewone wijze aan een goal, dat was door het oog van een naald. We noteeren dan een corner voor C. A. B. gevolgd door enkele prachtkan sen. F. V. C. speelt evenwel enthousiast door en eindelijk wordt het werk beloond met een goede! goal, 2-1. Met dezen stand komt de rust. Na de rust gaat C. A. B. er met nieu we moed op los. Een goed opgezette aanval van de linksbinnen kopt de mid- voor schitterend in doel, 3-1. Niet ont moedigd speelt F. V. C. verder en weet uit een schermutseling voor doel de tweede goal te maken, 3-2. Dan volgt na een korte periode van middenveld-spel een uittrap van den F.- keeper, het wordt bijna een schot op doel; de keeper loopt uit, maar mist en het is 3-3. Beide partijen trachtten nu de overwinning te te forceeren. C. A. B. krijgt de kans als de> midvoor alleen voor den keepejr komt te staan, maar schiet jammer genoeg naast. De na de rust vallende regen maakt ’t veld glad, zoodat goede balcontróle moeilijker wordt. Het blijft ten slotte bij gelijke stand, een resultaat waarover C. A. B. tevreden kan zijn. Ons inziens zit dit C. A. B.-elftal wel goed in elkaar. Er wordt goed gecombi neerd, het plaatsen van den bal is meer malen zeer zuiver, er wordt rustig en met berekening gespeeld. De competitie wordt door C. A. B. goed ingezet, nog geen enkele wedstrijd verloren. Volhou den, C. A. B.ers. We laten hieronder de stand der eer ste competitiewedstrijden volgen: Gesp. Gew. Gel. verl.pnt. 0 0 0 2 1 1 0 1 1 0 Om 12 uur speelde C. A. B. III tegen Black Boys III. Deze wedstrijd die we tot aan de rust hebben bijgewoond, heeft ons een goede in druk van dit elftal gegeven. Daar zit ten thans heel goede spelers in dit elf tal. Wanneer men elkaar op het juiste moment nog even beter leert begrijpen, zien we de resultaten van dit elftal met vertrouweln tegemoet. Voor de rust wist C. A. B. een 3-0 voorsprong te maken en het eindresultaat is een 4-1 overwin ning voor C. A. B. C. A. B. IV speelde te Franeker tegen Freno III. Hoewel deze club met rust een 2-0 voorsprong had, is het eindresul taat een nederlaag geworden. 2-5 voor Freno. Tja, daar zitten we dan ook weer di rect midden in de oorlogskwestie. Er is in de afgeloopen week niet veel veran derd. Del Volkensbondsraad heeft verga derd, voorstellen gedaan, die door Italië zijn afgewezen. Ondertusschen gaat de troepenzending van Italië naar Oost- Afrika in versneld tempo door.is de Eingelsche vloot op volle sterkte aanwe zig in de Middellandsche Zee.viert men in Abessinie het maskalfeest en heeft ten slotte de relgenperiode van Abessinië afscheid genomen. Wat weerhoudt, zoo vraagt men zich af, Mussolini om nu door te zetten? Heeft de Volkenbond hem wellicht de overtuiging bijgebracht, dat dit instituut toch nog wel iets te beteekenen heeft? Een der meest op den voorgrond ko mende tegenmaatregelen die de Volken bond in geval van oorlog telgen Italië zou kunnen nemen is de internationale boycot. In dit verband wordt meermalen de gedachte gelanceerd, wanneer Enge land het Suez-kanaal sluit, is de oorlog voor Italië spoedig verloren. Een belangstellende lezer van onze revue schreef me deze week: „Elke schuit vol soldaten door het Suez-kanaal betelekent voor Engeland in Europa min der soldaten. De ontwikkeling van het Ethiopisch conflict is een echt voorbeeld van Italiaansche bluf en Engelsche be rekening, met één klap het Suez-kanaal dicht en de toestand verandert in het voordeel van Engeland.” Delze veronderstelling, geachte lezer, gaat even te ver. Vooreerst heeft Enge land slechts 44 van het aandeelen- kapitaal van het Suez-kanaal in bezit, maar bovendien moet men niet uit hef oog verliezen, dat geen enkele aandeel houder op de vergadering meer dan 10 stemmen kan uitbrengen. Niet Engeland alleen heeft dus de beslissing of het Suez-kanaal gesloten kan worden. Bovendien we kunnen niet inzien wat voordeel een oorlog met Italië aan En geland kan opleveren. Heusch we zien in de bemoeiingen van Engeland via den Volkenbond de erstige wil de vrede in Europa te dienen. We kunnen in het karakter van onze revue deze kwestie niet uitvoeriger be spreken. Tusschen Duitschland en Lithauen mei uitmonding aan de Oostzee ligt het Me- melgebied, een smalle strook grond ter grootte van 2300 vierkante K.M., met een bevolking van 150.000 zielen. Dit gebied is na den wereldoorlog aan Duitschland ontnomen en gesteld onder een Directorium. In Februari 1923 heeft de Gezanten-conferentie dit gebied aan Lithauen toegewezen. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat in dit vroegere aan Duitschland behoorende gebied het aan ’n stevige Nazi-propaganda niet ont broken heeft. Delze propaganda heeft in zoove’rre succes gehad dat men voor de verkiezingen van de Landdag voor het Memelland, die thans gehouden worden, rekent op een kleine overwinning van ’t Duitsche eenheidsfront. Deze strijd om het Memelland vorm! een voortdurende bedreiging voor den vrede in Oost-Europa en rechtvaardigt de groote belangstelling en bezorgdheid waarmede de uitslag van deze verkie zingen door Europa worden afgewacht. Witmarsum 28 September 1935. Hedenavond hield de Permanente Commissie een vergadering in hotel Hof- stra, onder voorzitterschap van den heer P. Ypeij. Met een hartelijk woord van welkom Dat is niet hetzelfde als „kracht”, hoe wel er veel overeenkomst in de klank van het woord bestaat. Ook bestaan zij elkaar van zeer nabij, zoodat menige macht alleen bestaat door de kracht, en waar deze laatste gevonden wordt, de eerste gewooniijk ook niet ontbreekt. Maar toch is het niet hetzelfde. Macht is invloed, is heerschappij, is heerlijkheid, niet zelden lieflijk teer als de koesterende lentezon. En kracht kan ook invloed betee kenen en heerschappij oefenen en heer lijkheid openbaren, maar niet zelden an ders. Zooals de bulderende orkaan, die de golven der zee hoog opwerpt en de stranden beukt. Omdat kracht synoniem is met geweld, bruut geweld dikwijls, waarvoor alles bukken of breken moet. En omdat er macht deze. In den loop der eeuwen is door de krachtmensch het verschil tusschen deze twee al te zeer uit he|t oog verloren. Bij gemis aan macht, waardoor dus zonder middelen.van geweld invloed uitgeoefend werd op anderen, werd de toevlucht ge nomen tot alles wat depositie kon doen handhaven en versterken. Vorsten hiel den zich op de been door groote stelrke legers. Landen en volken kregen wereld roem en beteekenis door de punt van de bajonet en de scherpte van het zwaaiid. En wflar machtshonger was, in den zin van door kracht en ge weld zijn invloed te vergrooten, zijn gebied uit te breiden, daar kon aan dien wellust voldaan worden alleen door toe nemende bewapening, om zich zelf als in een stelrke schans te verbergen om vandaar uit de doodende pijlen te zen den. Dat is de richting van de wereld macht In deze lijn komt men tot die onmen- schelijke oorlog, waardoor heel de ge schiedenis der menschheid als met bloed geschreven staat en waaronder alle lan den en volken zuchten als onder een centenaarslast. En naarmate de techniek zich ontwikkelt zullen de krachtproeven steeds sterker worden, terwijl men in de laboratoriums ook niet stil zit en steeds zwaarder vergiften samenstelt. Met hui vering denken wij aan hetgeen komen zal als eens de nieuwste vindingen in dienst van het geweld, d.i. van de kracht komen te staan. Hier is de roep altijd om meer. Aan deze begeerte, indien niet beteugeld, komt nooit een einde. ’t Is wellicht wel eens goed hier de aandacht op te vestigen. Vooral in onzen tijd, waar de kracht voor velen alles is. En naarmate zich del een meer traint, zal ook de ander zich weer meer moeten in spannen om zijn tegenpartij in even wicht te houden en zelf de eerste te blij ven, waardoor altijd weer meer gevraagd wordt van de lichamelijke en geestelijke vermogens, een geweldige spanning, die bij velen over-spanning, wordt en juist, daarom uitloopt op verslapping, ’t Is in het kort de geschiedenis van menig per soonlijk-, familie- en zakenleven, en in het volkerenleven vinden wij hetzelfde beeld terug. Meldt de geschiedenis niet van een wereldvefoveraar die weende, omdat er voor hem niets meer te ver overen viel? Worden niet dikwijls krachtmenschen overweldigd door ande ren die weer sterker en grooter zijn ge worden? Wordt nidt de eerte dictator door den anderen verdrongen? In den grond is feitelijk alle macht die zetelt in helt geweld en steunt op de wa penen, zwakheid met de kiemen van het verderf in zich. Dat zijn voor en na alle wereldveroveraars gewaar gewor den, waardoor zij soms eigen roem over leefden. Heeft Napoleon, toen hij als balling op zijn eenzaam eiland zat, niet de volgende woordeh voor het nage slacht geschreven: „Alexander de Groo te, Julius Caesar, Karei de Groote en ik, wij hebben allen groote rijken gesticht, maar die gebouwd op het geweld!” en lag in deze erkenning niet een belijdenis van schuld meteen? Tevens een waar schuwing voor andereln, die in denzelf- den weg zich zouden zoeken te hand haven, om naam en grootheid en eer te verkrijgen, doch waarvan meermalen het einde wordt een droeven ondergang. Dat is heel dikwijls het einde van de macht die steunt op de kracht. r Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaa^uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/2 ct. Buitenland 2^ ct. ie s. M V. t. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen -ill

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1