Buitenlandsche Revue. RÜITSTOFFEN 1 Belastingzaken III. U. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo HET KAN VERKEEREN. 1 HAWEKO BAZAR >7 Elastieken Kousen HOFSTEDE LMIHU C I UTHACIN^ frfgïEFFÉ Uit den Omtrek Stadsnieuws. Woensdag 9 October 1935 31512 Jaargang No. 80 Telefoon No. 12 Groote voorraad Onderdeelen en Banden I P. LUNTER I I r Koekoekklokje dit uurwerk loopt werkelijk laren accuraat Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD en 2-2. n Arum 0 86.532 15 11 63.475 81.299 52 60 28.013 116.785 36 109 37.550 46.624 48 31 12.015 21 Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Knip deze BON uit Ze heeft groote waarde. S.v.p. BON in leveren. Verschijnt Ilinsdags- Vrijdagsavonds. 6 35 115.513 174.930 75.656 Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen een lampion kunnen deelnemen. En niet alleen door de veelheid van kleurige lampions, die dan door Bolswards stra ten zal trekken, maar ook door een leu ke costumeering zal deze lichtstoet de belangstelling ook uit de omgeving trekken. De medewerking van de hier bestaan de muziekkorpsen is gevraagd en door het Sted. Muziekkorps reeds spontaan toegezegd, waarvoor een woord van har- telijken dank. Reeds nu willen we de ouders opwekken iets aardigs voor deze optocht te bedenken. De; oude vinding rijke geest van onze Bolswardsche moe ders en tantes zal deze lichtstoet op 11 November a.s. doen slagen. We komen volgende week hier nader op terug. TOEKENNING STUDIEBEURS. Mej. H. Bouma, med. studente te Den Haag, is na examen, waarbij tegenwoor dig waren de heeren Okma, ged. van Friesland en S. J. Praamsma, burgemees ter alhier begiftigd met een studiebeurs uit het Hendr. Nannes en Catrijn Epes- leen. Het aantal candidaten bedroeg 20. ASTEID-MAATPATKONEM ook los verkrijgbaar, prijs per stuk 60 cent. KATOEN 90 c.M. breed 47^ - 37M HALFWOL 90 c.M. breed .80 - 75 - 70 ZUIVER WOL 90 c.M. breed 1.50 - 1.20 - 1.05 ZUIVER WOL 130 c.M. breed 2.25 een schitterende collectie waar onder zeer aparte ruiten. Op alle stoffen 10°/o korting by contante betaling. Bovendien by aankoop voor minstens f 2.50 aan stof een ASTRID-knippatroon voor half geld. Witmarsum Qreukbanden Duikgordels GROOTZAND SNEEK jg langstelling op de uitslag der bespre king van de Assemblée van den Volken bond die Woensdag a.s. is bijeengeroe pen. Het uitbreken van den oorlog in O.- Afrika heeft de verwarring op econo misch terrein nog doen toenemen. In den laatsten tijd was er over het algemeen een kleine opleving merkbaar, die echter nu geheel beïnvloed wordt door speculatieve doeleinden. De prijzen van grondstoffen die van direct belang zijn voor het vervaardigen van oorlogs materiaal zijn reeds belangrijk gestegen. Deze beweging is echter ook langza merhand overgeslagen op andere pro ducten. Mogelijk is altijd nog, dat het tegenwoordige geslacht nog levendig de herinneringen bewaard heeft aan de prijsstijgingen in en om de wereldoorlog, maar ook aan de nasleep van crisis en ontwrichting die deze beweging op economisch en financieel gebied met zich bracht. We blijven nog altijd hopen dat de les van 19141918 niet tevergeefs is geweest. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Genoemde club hield Zondag j.l. haar 9e en laatste wedstrijd in dit seizoen. Door verschillende omstandigheden namen slechts 12 leden hieraan deel. De vangst was buitengewoon groot, 64 baarzen boven de wettelijke maat. 1ste prijs: J. Molenaar met een baars van 25 c.M. 2de prijs: S. Bangma. 3de prijs: P. de Jong. 4de prijs: R. van der Schaaf. 5de prijs: A. van Kouteren. 6de prijs: L. Noordbruis. 7de prijs: R. Wolthuizen. 8ste prijs: L. Müller. VOETBAL. Frisia I—C. A. B. I 3-4. Dat C. A. B. deze wedstrijd tegen een nog al forsch spelend Frisia zoude winnen, hadden de Bolswarder suppor ters een kwartier voor het einde niet kunnen droomen. De eerste aanvallen na de aftrap zijn voor Frisia, echter zonder resultaat. Ook C. A. B. krijgt een goede kans, maar de bal gaat naast De druk op het C. A. B.-doel wordt dan iets sterker en en de vele Frisia-aanvallen worden ten slotte met een mooi doelpunt beloond. Zooals gewoonlijk, inspireert dit de C. A. B.-ers tot beter aanpakken en spoe dig zorgt de linksbinnen voor de ge lijkmaker, welke stand tot de rust gelijk blijft. In de tweede helft weet Frisia een voorsprong van 31 te maken. Aange- moedigd door een groot aantal suppor ters strijdt C. A. B. moedig verder en met succes. De linksbinnen maakt het tweede doelpunt en even later de mid- voor de gelijkmaker onder daverend ge juich van de aanwezige Bolswarders. In Slagschepen Vliegtuig- moedersch. Nieuwe kr. Oude kruisers 16 Nieuwe torpedoj. Oude torpedoj. Nieuwe onderzeeb. Oude onderzeeb. Wanneer VERKOOP. 7 October 1935. Naar we vernemen, heeft de heer P. de Jong alhier zijn bakkerij verkocht aan den heer Postumus te Dronrijp. 0 14 107.083 56.027 8.170 bezien dan TENTOONSTELLING KOPER- EN TINWERK. Op de bovenzaal van de Wijnberg heeft gisteren en houdt ook vandaag nog de bekende fa. KI. Dijkstra uit Sneek een tentoonstelling van koper- en tinwerk. Een pracht-collectie koper- en tin werk ligt er op de tafels uitgestald. Men vindt er prachtig gedreven tinwerk, zoo als landschapjes, bekende groote gebou wen en aardige Oostersche tafereelen, waarbij bijzonder de perspectief op den voorgrond treedt. Verder allerlei handige en nuttige gebruiksartikelen, kleine en grootere wandborden, spiegellijsten, borstelhangers, groote en kleinere va zen, enz. enz. Een tentoonstelling die een goede in druk geeft van het vakkundig werk van deze firma en die we graag ook nog voor hedenavond aanbevelen. Men kent het bestaan van de zeven wereldwonderen in den ouden tijd wonderen, die in moderne oogen voor een groot deel dien naam niet meter ver dienen. Onze tijd heeft andere wonderen aan te wijzen, minder tastbare, maar die hun naam alle eer aan doen, omdat nie mand ooit gedacht had, dat zij tot de bestaanbaarheden behoorden. En toch zijn zij tot stand gekomen; daarom kan men dan ook spreken van wonderen. Tusschen het einde van den wereld oorlog en het huidige tijdperk ligt een periode, die bezaaid was met politieke en economische struikelblokken, waar door heit toch reeds wankele evenwicht van het oude Europa telkens en telkens weer dreigde verstoord te worden. Daar was de Poolsche corridor, een strook Duitsch gebied, bij het Vredes verdrag toegewezen aan Polen, ten ein de het een toegang te verschaffen tot de vrijhaven Dantzig. onder toezicht van den Volkenbond. Dit was in het lichaam van den Duitschen staat een wonde plek, die niet ophield te schrijven. Buitendien was Polen evenmin tevreden, omdat het Dantzig eveneens tot Poolsch gebied verklaard had willen zien. Duitschland heeft steeds op het stand punt gestaan, dat er geen sprake kon zijn van een leven in vredel en vriend schap met Polen, zoolang de door het Vredesverdrag geschapen toestand bleef gehandhaafd. Dit neemt evenwel niet wteg, dat dï thans een*/verdrag van vrede en vriendschap” bestaat tusschen beide landen. Het schijnbaar-onmogelijke is gebeurd: eerstel wereldwonder. Wie zou hebben kunnen denken, dat Duitschland zich in zoo korten tijd we der een plaats zou veroveren onder de groote mogendheden? Toch is dit onder Hitler’s bewind bewonderenswaardig snel gebeurd: tweede weerldwonder. De verhouding, tusschen den Paus en Italië was, zooals men weet, reeds sinds de tweede helft der vorige eeuw uiterst gespannen. De Paus vertoefde als een vrijwillige gevangene op het Vaticaan en niets deed voorzien dat er spoedig ver andering in dien toestand zou komen. Toch is ook dit gebeurd. De Paus heeft zich vrijwillig buiten het Vaticaan bege ven; tusschen de Katholieke kerk en den Italiaanschen Staat is onder bepaalde voorwaarden vrede gesloten: derde we reldwonder. Italië heeft er steeds van gedroomd, de Adriatische Zee tot een Italiaansche binnenzee te maken, vanwaar voortdu rende vijandschap met Zuid-Slavië, aan de Oostkust van deze zee gelegen, dat voortdurend op zijn hoede moest zijn tegen Itallë’s annexatie-plannen. De1 kloof scheen niet te overbruggen, toch is ook deze bron van wantrouwen gedempt en zijn de goede betrekkingen tusschen beide landen hersteld. Rusland zou men wel als het laatste land hebben beschouwd om te Genève aan één tafel te zitten met de vertegen woordigers van de door de Sovjets ver foeide „kapitalistische” regeeringen. Toch is het gebeurd. Zelfs heeft de Sovjetstaat met verschillende der staten verdragen gesloten. Toen Duitschland lid van den Volken bond werd, stelde het als eerste voor waarde, dat het Duitsche Rijk niet zou worden gebezigd als opmarschgebied te gen Rusland. Thans is het er even sterk tegen, dat Rusland via Duitschland steun zal ontvangen, in welken vorm dan ook. Zie, dat zijn een aantal moderne we reldwonderen, waarvan wel niemand zou hebben gedacht, dat ze ooit tot stand komen konden. Een aantal nieuwe voor beelden, de wijsheid van onzen Breeroo bevestigend: ’t Kan verkeeren. Laten wij er rekening mede houden,, wanneer wij den toestand van de wereld met sombe ren blik bekijken en ons niet tot pessi misme laten verleiden. de nu volgende periode gaat Frisia wat forsch spelen en| meent aanmerkingen te moeten maken op de beslissingen van den scheidsrechter. Dit is natuurlijk nooit toegestaan en als gevolg hiervan werden twee Frisiaspelers naar de kleedkamer gezonden. Toen Frisia nog met 9 man verder speelde, wist C. A. B. het winnende doelpunt te maken door rechtsbinnen De Jong. Een wedstrijd die volgens onpartij dige toeschouwers niet op hoog peil stond, misschien ook door de te slappe leiding van den scheidsrechter, C. A. B. IIBlack Boys II Zondagmiddag werd op het C. A. B.- terrein deze wedstrijd gespeeld, die wat de doelpunten betreft zuiver de verhou ding weergeeft. Over het algemeen zijn de C. A. B.-aanvalIen talrijker, maar daartegenover die van de Bl. B. vooral door het niet voldoende ingrijpen van de backs, gevaarlijker. Wanneer de BI. B. in deze periode over betere schutters beschikt hadden, was de verhouding heel anders geweest. De buitenspelval wordt voor de C. A. B.-ers nog al eens opgezet. Het eerste succes is voor de Sneekers, spoedig gevolgd door een mooie goal voor C. A. B. Een prachl voorzet van de linksbuiten is de oor zaak van de 2e goal. In de tweede helft speelt C. A. B. niet zoo goed als daarvoor. Er zit nu minder verband in de troep en meer dan eens is de geheele halflinie zoek. De Snee kers weten hiervan te profiteeren door de gelijkmaker, waarmee ten slotte ook het einde komt. BolswardFraneker 32. Ie klas Adspiranten C. A. B.Sneek 4—7. 2e klas Adspiranten C. A. B. II Sneek III 1—3. Sneek IV—C. A. B. III 8—2. OosterlittensC. A. B. IV 90. 6 October. Heden werd de ledenkaatspartij, die j.l. Zondag was uitgeschreven en om de slechte weersgesteldheid moest wor den afgebroken opnieuw hervat. Ie prijs: G. Zaagmans, W. Zaag- mans en Rommert Reitsma. 2e prijs, T. Zijlstra, E. Hoekstra en J. Bruinsma. 3e prijs, P. Elgersma, E. Zijlstra en H. Hofstra. Appelmarkt 5 BOLSWARD TIT flIZ Eiken DONDERDAG K I I I K Zitting te BOLSWARD Schildwijk 33 bij de Markt 21 we dit staatje ontkomen we niet aan den indruk, dat een gevaarlijke hoeveelheid buskruit in de Middellandsche Zee verzameld ligt en een heel klein onvoorzichtig vonkje de meest ernstige gevolgen kan hebben. We wachten nu weer met groote be- Een getrouwe kopie van 1914. Buskruit in de Middelland sche Zee. Met deze vijf simpele woorden kunnen we het belangrijkste buitenlandsche nieuws van dezé wedk typeeren. Een beetje in kleiner formaat, maar toch donderen de kanonnen, werpen vliegtui gen bommen en worden weerlooze vrou wen en kinderen het slachtoffer van het brute geweld. Hebben we dan, zoo vra gen we ons met bezorgdheid af, sedert de wereldoorlog niets geleerd? ’t Is waar, meerdere pessimisten heb ben ons verzekerd, dat de Volkenbond toch niet in staat zou zijn een oorlog te kte'eren, maar telkens hebben we ons vastgeklampt aan dat eeinige stroo- halmpje dat in onze tijden nog wat hou vast kon bieden. Het vertrouwen in den Volkenbond is den laatsten tijd ook bij de grootste optimisten niet verstevigd. De dikwerf dubbelzinnige communiqué’s maken bovendien een juiste waardeering (indien dit nog mogelijk is) van het Volkenbondswerk zeer moeilijk. Het is u allen uit de verschillende cou ranten en door de radio bekend, dat hoe wel de oorlog tusschen Italië en Abessi- nië nog niet verklaard is, de feitelijke oorlogstoestand sedert de vorige week is ingetreden. We zullen u in deze revue geen opsomming geven van de vorde ringen der onderscheiden leigers. Het groote beschavingswerk door Mussolini in Abessinië begonnen, wordt ingezet met behulp van 250.000 soldaten, 1000 vliegmachines, honderden tanks, kanon nen en onnoemlijk veel munitie, gas- en brandbommen. De vijf werelddeelen zullen sidderen, voor de fascistische macht, dat is het wachtwoord van Mussolini. We herinneren ons in de vorige revue iets medegedeeld te hebben over de toe passing der sancties en daarbij er op gewezen dat er twee mogelijkheden be staan, economische en militaire sancties. De Volkenbondsraad is nu j.l. Zater dag tot de conclusie gekomen, dat het Volkenbondsverdrag door Italië is ge schonden, zoodat tot toepassing van art. 16.de sancties, zal moeten worden overgegaan. In hoofdzaak kunnen de eerstgenoem de sancties bestaan op financieel terrein. Ten tweede het niet leveren van grond stoffen voor de oorlogsindustrie en ten dere een verbod om Italiaansche pro ducten te koopen. Worden deze sancties door alle tegenwoordige leden van den Volkenbond toegepast, dan zal Italië in het nauw gedreven, trachten langs gefor- ceerden weg zich die onmisbare goede ren te verschaffen en dan komt de twee de mogelijkheid, dat ook de mogendhe den en we zullen ons thans maar be palen tot Engeland en Frankrijk wel bereid zijn de economische sancties met geweld te ondersteunen; éten concrete vraag, die ons inziens het al of niet voortbestaan van den Volkenbond en vooral zijn preventieve waarde in het oog der kleinere zwakke broeders zal moeten bewijzen. We zijn te dien opzichte nog niet zoo gerust. Er valt een opvallende aarzeling in de Volkenbondsvergadering te be speuren. Ook en vooral met betrekking tot de houding van Engeland. Misschien eenigszins beïnvloed door Frankrijks be sluit om voorloopig ieder denkbeeld van militaire sancties van de hand te wijzen, begint men in Engeland ook wat minder hard van de toren te blazen. Daartegenover staat, dat de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee aanwe zig is. De concentratie der Britsche vloot in de Middellandsche Zee heeft de strategi sche ligging van Italië veranderd. Of schoon de Italiaansche vloot tot een der meest moderne behoort, is die der Brit ten in de meerderheid. Engeland Italië eenh. tonnen eenh. tonnen 474.150 SINTE MAARTEN. Wanneer in de een of andere stad de plannen tot viering van een zooveel hon- derd-jarig bestaan worden uitgewerkt, bemerkt men aan het feestprogramma steeds een zekeren voorkeur of liefde voor de oude zeden en gebruiken. Een historische optocht of indien mo gelijk, een historisch spel blijkt dan ook nog altijd in wijden omtrek belangstel ling te wekken. Naast deze zeer te waardeeren uiting voor de oude historie is er de Neder- landsche folklore, de eigenaardige soms- tijds van een diepe beteekenis zijnde plaatselijke gebruiken. Veel is er in den loop der jaren van de oude eenvoud ver loren gegaan, de modelrne tijd vraagt andere amusementen, maar toch mogen we met groote waardeering wijzen op het werk van toegewijde folkloristen, die getracht hebben iets van die oude zeden en gewoonten, vermaken en feestelijkhe den te bewaren. Zoo is bijv, in Hindeloopen in de laat ste jaren de belangstelling voor de oud- Hindelooper pinksterkroondans weer ontwaakt. We juichen het van harte toe, dat op deze wijze de historische traditie niet geheel verwaarloosd wordt en wanneer we de beschrijving van de Pinkster kroondans lezen, dan gaat er een bijzon dere bekoring uit van het tafereel, wan neer uit het hooge voormalige rechthuis mannen, vrouwen en kinderen in de al oude Hindelooper kleedij de stoep afdan sen, hand in hand om dan onder de drie Pinksterkronen de aloude rei uit te voe ren van „daar ging eens een patertje langs de kant.” (Zie Nederl. Volksliede renboek no. 140). Zoo willen we ook wijzen Op de Mei krans in West-Terschelling, de palm- paaskes in verschillende environs en ten slotte naar het doel van dit schrijvenDe Bolswarder Sinte Maarten. Nu moet U niet de schouders ophalen en zeggen: maar wat heeft dat nu met folklore te maken? Zeker, geachte lezer, hoe bescheiden ook, is onze Sinte Maar ten een stukje folklore, wat we als ras echte Bolswarders niet graag willen missen. De laatste jaren is in de Sint Maarten viering een zekere verruwing ingetrelden en was het voor onze kleine kleuters dik wijls niet doenlijk rustig hun lampions te dragen en de bekende liedekens te zingen. De Permanente Feestcommissie heeft gemeend het initiatief te moeten nemeln tot een betere en georganiseerde viering van dit oude gebruik. De Commissie wil trachten op 11 November een lichtstoet te formeeren, waaraan alle kinderen met 'v i Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I k£en-t Steeds het nieuwste en het beste DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1