A.S. ZATERDAG HAWEKO BAZAR Buitenlandscbe Revue. I Ellen mollen stollen! De Bolswardsche Courant en Westergoo II. U. D. IIIEIFF Reparatie aan alle merken Automobielen 66 Cl. 85 Cl. 1.05 L1.20 1.00 1.65 Arm Abessynië! APPELMARKT 5 BOLSWARD Stadsnieuws. W op alle stollen 10% korting bij contante betaling. Jaargang Woensdag 16 October 1935 No. 82 IN DE Groote voorraad Onderdeelen en Banden BEGINT DE Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1F Telefoon No. 12 en IF le. 2e. 3e. 4e. 5e. 6e. Het le. 2e. 3e. 4e. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Speciale inrichting voor SCHUTJASPARTIJ OM FIETSEN. Dat is zeker iets nieuws in Bolsward. In café Voorwaarts zal volgende week een schutjaspartij gehouden worden om 2 nieuwe fietsen en electrischei lantaarns. De animo onder de schutjasliefheb bers zal ongetwijfeld groot zijn. DE VIER MüLLERS. De belangstelling voor deze film die j.l. Vrijdag in de Doele vertoond is, was niet bijzonder groot. We hebben nog niet dikwijls een dergelijke slechte opkomst bij een filmavond van de Gebr. Miedema meegemaakt. ZIE DE ETALAGES, “fc DE RIJKS ZUIVELSCHOOL. Nog steeds is er niet een nieuwe Di recteur van de Rijks Zuivelschool. Naar we uit goede bron vernemen zal heden, Dinsdag, de oud-Directeur, de heer Keestra, in samenwerking met den nieuw benoemden Directeur, den heer Hartmans uit Zutphen, de stagnatie in het vak zuivel zooveel mogelijk trachten op te heffen. Deze beide directeuren zullen daartoe Dinsdag of Woensdag den geheelen dag lesgeven, terwijl het in de bedoeling moet liggen, dat de heer Hartman defi nitief 16 December in functie treedt. is in zooverre met succes beloond, dat nu de Grieksche bevolking zich door middel van een plebe'sciet (een volks stemming) kan uitspreken over de meest gewilde regeeringsvorm. De ex-Koning van. Griekenland,, die momenteel in Londen vertoeft, zal daar blijven tot het resultaat van deze volks stemming bekend is. Dat lijkt alles zoo hoogst eenvoudig, maar we moeten niet vergeten, dat in Griekenland politieke haat en partijfanatisme zulk een hoogte bereikt hebben, dat slechts revolutie of dictatuur hier redding zal kunnen bren gen. De groote vraag is nu of herstel van het Koningschap een voldoende or nament zal kunnen zijn waaronder die partijtwisten kunnen worden bijgelegd. De persoonlijkheid van Koning George is ons inziens niet krachtig genoeg, de op positiegeest in te perken. Bovendien doet een eigenaardig gerucht de ronde. Het herstel van de Grieksche monarchie moet vooral door Engeland bevorderd zijn. De toestand in de Middellandsche Zee maakt het noodig op de Grieksche troon een koning te hebben, die aan Engeland groote dank verschuldigd is. Het herstel van de monarchie zou men volgens die berichten dan ook moeten zien als een episode van de macht om de Middel landsche Zee. Zoo draaien we via Griekenland weer terug naar ons eerste onderwerp: de economische* belangen van Engeland en Italië in de Middellandsche Zee; de weg naar Indië en als eerste uitvloeisel van die belangenhonger, de oorlog in Oost- Afrika. JUBILEUM PATER EICKHOLT. Zondag heeft de kerkelijke viering van het 50-jarig kloosterjubileum van den Eerwaarden Pater Eickholt, kapelaan aan de St. Franciscuskerk alhier plaats gehad. Het was te verwachten, dat er groote belangstelling voor deze jubileumviering zou bestaan. Immers, ieder die Pater Eickholt van nabij leert kennen, wordt getroffen door zijn goedheid en liefde voor den evenmensch. Veel leed is in die jaren door hem verzacht en voor velen is hij geweest de steun in geestelijke' en wereldsche bekommernis. Niet alleen dé parochianen van Bolsward achten dezen jubilaris zeer hoog, ook andersdenken den spreken steeds met hoogachting over dat goede paterken. Mogen nog vele jaren van nuttigen ar beid tot heil van de parochie hem ge geven zijn. Zondagmorgen 10 uur had een plech tige hoogdienst plaats, opgedragen door waarin opgenomen De Volkenbond en de sanc ties. Griekenland van repu bliek tot monarchie. Zit Engeland achter de scher men? De Ethiopische kwestie blijft nog steeds de groote belangstelling vragen, hoewel wat de berichten en vorderingen op het oorlogsfront aangaat er heel weinig positiefs nieuws te vermelden is. Men ontkomt niet aan den indruk, dat bij ge brek aan werkelijke feiten er door de diverse correspondenten wel een beetje gefantaseerd wordt. Vandaag de Italianen wat vorderingen gemaakt, morgen de tegenpartij, zoo blijft men bij ieder in de gunst. We zullen ons, voor zoover deze ru briek aanbelangt, maar houden aan ons eens ingenomen standpunt en geen over zicht geven van de oorlog zelve, maar ons meer bepalen tot die bijkomstige dingen, die gewoonlijk niet onder het nieuws worden opgenomen. Allereerst zijn daar dan de door de Volkenbonds- DE SINT MAARTEN-OPTOCHT. Sedert ons vorig berichtje over de plannen van de Permanente Feestcom missie tot het organiseeren van de St. Maartenoptocht op 11 Nov. alhier, kun nen we nog vermelden dat ook het Hol- landia muziekkorps (indien dat met de werkzaamheden aan de fabriek vereénig- baar is) gaarne haar medewerking wil verleenen. Deze spontane medewerking van onze muziekkorpsen is een verheugend feit en doet de verwachting koesteren dat ook de burgerij van Bolsward mede wil wer ken deze optocht te doen slagen. We beluisteren zoo hier en daar reeds aardige plannen voor costumeering van de kleintjes. Ook wat de verlichting van een groep en den vorm van eventueele ballons aangaat, kan er tegenwoordig met een electrische batterij heel aardig effect gemaakt worden. We hopen volgende week me'erdere bijzonderheden omtrent deze St. Maarten optocht te kunnen vermelden. SPIRAAL 80 cM. breed in 8 kleuren CRÊPE CARRO 90 cM. breed in 8 kleuren NATTÉ LAINE 130 cM. breed CRÊPE SPIRAAL 130 cM. breed CRÊPE PERLA 130 cM. breed ZAND CRÊPE 130 eM. breed Ook in ZWARTE STOFFEN hebben we een uitgebreide sorteering. Bovendien bij aankoop voor min stens f2.50 aan stof een ASTRI D- KNIPPATROON voor half geld. P. LUNTER. ASTRID-MAATPATRONEN ook los verkrijgbaar, prijs per stuk 60 cent. Meulen en in 1922 de heer H. J. Boer- sma, beide heeren hebben èn als be stuurslid èn als deskundigen zeer veel voor de vereeniging gedaan. In 1927 komt de heler B. F. Wartna, de laatste van de oprichters, te overlij den. Dit was eveneens voor de vereeni ging een ernstig verlies. Door zuinig be heer stijgt in die jaren de reserve weder tot ruim f5000.In uli 1933 overleed de heer Wiersma, die lange jaren de Vereeniging als een accuraat secreltaris gediend heeft. Onder leiding van het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heeren: F. J. Bruinsma, voorzitter, D. Banning, secr., Th. Mulder, pennigm., C. H. de Haas en W. Schermer, is de vereeniging nog stefeds in groei toegenomen, de reserve bedraagt thans ruim f5500. Een woord van hartelijken dank en hulde aan de oprichters van deze nut tige vereeniging, maar ook aan de di verse bestuursleden, die steeds met zoo veel ijver de belangen van de onderlinge spiegelglasverzekering hebben behartigd. De 50ste jaarvergadering zal worden gehouden op Donderdag 24 Oct. a.s. De staatsgreep in Griekenland was de laatste dagen der vorige week het sensa- tioneele nieuws. Zooals men zich herin nert is Griekenland gedurende enkele jaren na de wereldoorlog tot een repu bliek geproclameerd. In die jaren toen er m^er koningstronen wankelden heeft ook de Grieksche kroon de storm van die tijd niet kunnen weerstaan. Verschil lende koningsgezinde groepen hebben in de afgeloopen jaren steeds geijverd voor het herstel der monarchie en dit werken vergadering in te stellen sancties tegen Italië. We hebben in een vorig buitenlandch overzicht de mogelijkheid besproken welke sancties mogelijk waren en kwa men daarbij tot de conclusie dat alleen een internationale boycot met op den achtergrond het militaire apparaat, de snelle oplossing van dezen oorlog kon bevorderen. Deze internationale boycot zou dan moeten bestaan in: algeheele sluiting van alle lands grenzen; verbreking van alle telegrafische, telefonische en radio-verbindin- gen; sluiting van alle havens en vlieg velden voor schepen en vliegtui gen van het geboycotte land; verbod voor eigen schepen en vliegtuigen om dat land aan te doen; verhindering van alle ongeoor loofde betrekkingen te land, te zee of in de lucht; terugroeping van alle diplomatie ke en consulaire ambtenaren van beide kanten; enz. enz. behoeft geen nader betoog, dat geen land aan zulke maatregelen mits gezamenlijk toegepast lang weerstand kan bieden. Maar ook deze maatregel is geheel afhankelijk van de wil en de macht om in het uiterste geval militaire middelen toe te passen. Hier komen we weer aan het kopje boven deze revue: de Volkenbond. Met groote meerderheid is op de laat ste Bondsvergadering de beslissing ge nomen dat Italië in strijd met de ver plichtingen van artikel 12 van het Vol- kenbondsverdrag de oorlog is begonnen en als gevolg hiervan zal artikel 16 van dit verdrag thans tegen Italië moeten worden toegepast. Dat artikel 16 bedoelt dan de te nemen economische en financieele sancties. Volgens de Engelsche gedelegeerde heeft de Volkenbond tweeërlei taak: het be houd vanl den vrede en indien de Bond in deze taak niet slaagt dan de oorlog te doen beëindigen. Dit laatste is thans de taak van den Volkenbond en de wereld zal haar be- oordeelen naarmate het succes, dat hij bij ’t nastreven van dit doel zal hebben Het kost ons eenige moeite dit zoo bij uitstek actueele onderwerp in het kader van onze revue met enkele woor den te bespreken. Voordat we evenwel een ander onderwerp uit de groote inter nationale heksenketel nemen, willen we U nog even vertellen, welke sancties thans in het Engelsch-Fransche plan aan de coördinatie-commissie uit den Vol kenbond zullen worden voorgelegd: Verbod van buitenlandsche cre- dieten aan Italië; beperking door contingenteering van de uitvoer van zekere Itali- aansche producten. Beperking van de invoer in Italië van bepaalde goederen, noodig bij wapenfabricage; opheffing van het embargo op de wapenuitvoer naar Abessinië. 1917 stijgt de reserve tot f4400.maar in dat jaar door de duur te van het glas en veel breuk is er een merkbare teruggang. De reserve! daalt tot f 2800.—. In 1920 overleed de heer Th. van der den jubilaris met assistentie van ver schillende orde-geestelijken. Na afloop van dezen dienst had de liturgische kroning plaats. Deze plechtigheid maak te op de zeer talrijk aanwezige parochia nen eèn diepe indruk. Van 12 tot 1 uur vond in de Doele de receptie plaats, waarbij verschillende besturen uitgenoodigd waren. Het zang koor van de St. Franciscuskerk zong hiei enkele liederen, De voorzitter van de Roomsche! garde feliciteerde hierna de jubilaris en bood namens de parochianen een feestgave aan, bestaande uit een enveloppe met inhoud en een vulpen. De Z.E. Pastoor sprak hierna een gelukwensch en bood namens het kerkbestuur een horloge aan. De heer Burgemeester verkreeg hier na het woord, terwijl ten slotte de heer A. van der Meer een officieele geluk wensch namens de parochianen sprak. Tusschen 1 en 2 uur was er gelegen heid voor alle parochianen den jubilaris te complimenteeren. Het was een eindelooze rij, waaruit meer dan woorden kunnen zeggeln, blijkt de groote hoogachting die Pater Eick holt zich hier verworven heeft. 's Middags om 4 uur had daarna nog een plechtig Lof in de kerk plaats, ter wijl na afloop hiervan het Sted. Muziek korps op het Kerkplein enkele muziek nummers ten beste gaf, wat natuurlijk geweldig veel volk op de been bracht. Van verschillende zijden werden den jubilaris nog cadeautjes toegezonden, zooals van de lagere en ulo.-scholen, misdienaars, enz. De parochianen van Bolsward onder leiding van de Roomsche Garde hebben dit jubileum tot een onvergefelijke dag voor Pater Eickholt gemaakt. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE ONDERLINGE SPIEGELGLAS VERZEKERING TE BOLSWARD In Juli van het jaar 1885 is door eenige Bolswarder winkeliers het initiatief ge nomen tot oprichting van een onderlinge spiegelglasverzekering. De oprichtingsvergadering had plaats op 26 Juli en als eerste bestuur staan opgeteekend de heeren: B. Bölger, president, M. Oosterbaan, vice-pres., B. F. Wartna, penningm., H. Schievink, secr., Th. H. van der Meulen; deskun digen waren de heeren Th. H. van der Meulen en H. J. Boersma. Op 1 Aug. van dat jaar werden 30 po lissen afgegeven. Op 8 Febr. 1887 telde de vereeniging 37 leden. Op 31 Jan. 1888 werd tot bode benoemd de heer M. van Deursen, inplaats van Ype Jorrit- sma. Het salaris bedroeg f 3.50 per jaar. Het batig saldo bedroeg dat jaar 317 gulden. 25 Februari 1890. Aangenomen wordt het voorstel: „Polissen waarvan op 1 Augustus 5 volle! jaren premie is betaald zullen in het vervolg per jaar een reduc tie van 25 genieten.” Tot bode werd benoemd J. Bijlen, salaris f 4.per jaar. 12 Febr. 1891. Het batig saldo be draagt reeds f750. 25 Februari 1895. Tien-jarig bestaan wat feestelijk is herdacht. De vereeni ging is nog steeds vooruitgaande. De' samenwerking van het bestuur onderling is buitengewoon goed. Een nieuw voor stel aangenomen. Polissen, waarop 10 jaar lang eenzelfde premie is betaald, zullen 50 reductie genieten. Het batig saldo bedraagt nu ruim f 1200. 1897. Bewaarplaats voor glas wordt gratis door den heer Th. van der Meulen aangeboden. Een woord van bijzonderen dank aan de Fa. van der Meulen, die nu reeds gedurende 38 jaren de belan gen der vereeniging dient. Dan volgen er eenige jaren waarin niet veel bijzonder heden te vermelden zijn. In 1902 een gevoelig verlies. Twee bestuursleden de heeren M. Oosterbaan en H. Schievink kwamen te overlijden. Deze heeren, vanaf de oprichting be stuurslid hebben in dien tijd zeer veel voor de vereeniging gedaan. Als opvolgers werden gekozen de h.h. K. Falkena en H. van den Oever. De heer Bölger neemt dit jaar wegens hoogen ouderdom ontslag als bestuurslid en wordt in de ledenvergadering tot eere- lid benoemd. Opvolger is de heer C. Bölger. 1904. De reserve stijgt tot ruim f 1800. 1910. De reserve is nu ruim f3000. in dit jaar valt het 25-jarig bestaan. Een commissie wordt benoemd ten einde een feestavond in elkaar te zet ten. Deze feestavond is buitengewoon geslaagd. Tot aan De oorlog in algemeenen zin is niet meer in trek. Wij hebben de gruwelen van den „frisch-fröhlichen Krieg”, om met den Duitschen kroonprins te spre ken, zoo van nabij leeren kennen, dal aan vele militaristische neigingen voor goed den kop is ingedrukt. Dat is reeds een vooruitgang, al is deze duur ge kocht. Indien echter ooit een oorlog is ge voerd, die in de geheele wereld de grootste verontwaardiging heeft gewekt, dan is het wel de oorlog, waarvan Abes sinië thans het tooneel is. De verbittering tegen Italië of eigenlijk, juister ge zegd: tegen Mussolini is universeel. Op grond van futiele feiten, die in elk ander geval onopgemerkt zouden zijn voorbijgegaan, schermutselingen aan de grenzen, waaraan elk koloniaal bezit ai en toe blootstaat, zonder dat dit vooi de betreffende koloniseerende mogend heid wordt opgevat als casus belli, heeft Italië zich op Abessinië geworpen. Het zwarte koninkrijk, het eenige dat zijn onafhankelijkheid tot op dezen dag had weten te bewaren, maakt op dit oogenblik kennis met al de zegeningen van de moderne techniek tenminste op het gebied der bewapening. En daai deze bewapening aan Abessijnsche zijde nu juist het tegendeel is van modern, hebben de Abessijnen geen schijn van kans om zich staande te houden tegen over den oppermachtigen blanken vij and. De luchtbommen hebben reeds hun vernietigend werk volbracht. Niet alleen Abessijnsche soldaten, doch ook de on schuldige burgerbevolking mannen, vrouwen en kinderen is hiervan het slachtoffer geworden. Zij zijn gevallen als eerste slachtoffers der beschaving welke de Italiaansche natie hun in dezen vorm brengt. Het is een zeer gewoon verschijnsel, dat bij een oorlog de sympathieën der buitenstaanders onveranderlijk uitgaan naar de zwakste partij, zelfs al verdient deze in talrijke opzichten die sympathie niet bepaald! Ditzelfde is thans ’t geval met Abessinië, dat inderdaad nu wel niet zoo braaf is, als idealisten het willen doen voorkomen, maar dat toch beter lot verdient dan als doelwit van Euro- peesche expansiezucht te dienen. Men kan niet anders dan medelijden gevoelen voor dit arme, gekleurde volk, met zijn onwrikbaar vertrouwen in den Volkenbond. Dit volk, zoo primitief, dal het verschijnen van een vliegmachine dikwijls reeds voldoende is, om een pa niek te weeg te brengen. Welken indruk moeten deze menschen wel krijgen van de beschaving der blan ken, die hun land overrompelen, de ste den verwoesten en hun mechanische vo gels dood en verderf laten zaaien! Zal Abessinië, gesteld dat het Italië geluk! om het te onderwerpen, blijken den prijs aan menschenoffers waard te zijn, die et voor betaald is? Het mag betwijfeld wor den. En nu willen wij hier nog niet eens spreken van de mogelijkheid, dat dit ge schil leidt tot nog veel ernstiger conflic ten in Europa. Mussolini heeft een zware verantwoordelijkheid geladen op Italië door dezen ongelijken oorlog. Het recht vaardigheidsgevoel der geheele wereld is beleedigd. Het medegevoel van alle naties, onverschillig van welke huids kleur, gaat uit naar de ongelukkige Abessiniërs die geen ander misdrijf heb ben begaan dan dat* zij hun onafhanke lijkheid verkiezen boven de Italiaansche beschaving die hun wordt opgedrongen. DE JONG s NIEUWSBLAD MOTE ÜTIWOOP

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1