Buitenlandsche Revue. 1.00 1.25 1.05 1.00 I MODERNE STOFFEN U. V. D. UERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Elastieken Kousen w reukbanden Duikgordels HAMSTERWOEDE. Stadsnieuws. Uit den Omtrek MITIAL LIVSlACtN LI Groote voorraad Onderdeelen en Banden P. LUNTER. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 Woensdag 23 October 1935 No. 84 on IF 85 WITMARSUM. Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Uinsdags- Vrijdagsavonds. JUBILEUM. Op 28 October a.s. zal het 75 jaar geleiden zijn, dat de firma B. Cuperus Azn., als drukkerij te Bolsward werd op gericht. Tot 1925 bleef de firma alhier geves tigd, waarna dit drukkers- en uitgevers- Speciale inrichting voor bedrijf werd verplaatst naar het centrum des lands, Hessenweg 2, De Bilt. Door familie- en tijdsomstandigheden zal het feit van het 75-jarig bestaan niet feestelijk worden herdacht. BENOEMING DEURWAARDER. Tot deurwaarder alhier is benoemd de heer Volbeda, thans te Apeldoorn. GUNNING VERFWERK. Aan de fa. E. Conradi schilder alhier, is opgedragen het schilderwerk aan de nieuwe kerk te Deventer. Genoemde fir ma was op 3 na de laagste inschrijver. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e C. A. B. I—M. S. C. I 3-1. De bekerwedstrijd, Zondagmiddag ge speeld, is door C. A B. verdiend ge wonnen. Een sterke wind stond schuin over het veld en af en toe een regenbuitje be- DE FANCY-FAIR DER EERW. ZUSTERS. Evenals het vorig jaar organiseeren de Eerw. Zusters alhier in de naaischool aan het Schildwijk op 30 October a.s. een fancy-fair eh als vanzelfsprekend zullen ook evenals vorige jaren zeer ve len tusschen 9 en 12 en 2 tot 5 uur een bezoek aan de in die school tentoonge stelde goederen brengen. Het in alle stil te opofferende werk van de Eerwaarde Zusters verdient aller sympathie en me dewerking. stempelde deze middag niet tot ideaal voetbalweier. C. A. B. is thans weer compleet, ter wijl de gasten met één invaller verschij nen. C. A. B. speelt de eerste helft tegen den sterken wind. De eerste aanvallen zijn voor M. S. C., maar spoedig neemt C. A. B. het spel over en goed combinee- rend gaat het telkens op het doel der tegenpartij af. Een fijne partij voetbal wordt er ondanks den sterken wind door C. A. B. gespeeld. Verschillende goede kansen voor C. A. B. worden door te open spel verknoeid. Nu en dan onderneemt M. S. C. ook een aanval met bijna succes, wanneer da back nog juist vanaf de doellijn kan red den. Mooi samenspel van C. A. B. brengt daarna de bal bij de tegengoal, de spil geeft ’n goede pass naar de voorhoede, een der binnenspelers tikt de bal, heel tactisch naar de linksbuiten, die op zijn beurt juist op tijd de bal langs den Mep- pdler keeper jaagt. Een prachtig doel punt, juist de manier C. A. B.ers, waar uit onhoudbaar doelpunten kunnen ko men. Waarom, zoo vragen we ons af, wordt deze tactiek, die, gezien het spel van C. A. B. voor de rust, door onze C. A. B. ers niet veel vaker toegepast? Natuurlijk open spel is goed, maar moet en mag niet ontaarden in ’t maar lukraak schop pen met de een of andere geluksgoal. Voetbal is berekening, is tactiek en dat bereikt men niet met de voetbal schoen alleen. Voor de rust wist M. S. C. nog gelijk te maken. Na de rust is het spel van C. A. B. niet zoo goed als daar voor. Men heeft nu evenwel het windvoordeel en uit een goed schot via de paal komt het tweede doelpunt voor C. A. B. Even later maakt een der M. S. C.- spelers hands in het beruchte gebied, een penalty die door de rechtsback onhoud baar ingekogeld wordt. Met nog eenig middenveldspel en en kele corners komt hét einde van de wer kelijk mooie wedstrijd. Over het algemeen heeft ons de op stelling van ons C. A B.-elftal wel be vredigd. De keeper is als altijd prima, de backs spelen telkens een zeer goede partij, de middenlinie onder leiding van den spil, begint er iets beter in te komen en moet de gelegenheid ook eens krijgen enkele wedstrijden achter elkaar in het zelfde verband te kunnen spelen. De voorhoede is goed, behoudens de rechts binnen H., die nog niet zijn bekende handigheidjes van het vorige seizoen te rug heeft. Een beetjel meer enthousiasme is voor deze speler wel goed. We meenen deze opmerkingen, nu het geen competitiewedstrijd betreft, eens te mogen maken. DE SCHILDERSSCHOOL EN LAK- SCHRIFTCURSUS. Evenals vorige jaren zal de bekende schildersschool onder leiding van den heer Taco van der Meer begin Novem ber haar lessen aanvangen. Tevens wordt dan wederom een etalage- en lak- schriftcursus gehouden, waarvoor nog enkele leerlingen kunnen worden aan genomen. We behoeven niet te wijzen op hef groote belang dat voor de aankomende winkeliers in goed etalage-materiaal is gelegen. grondgebied verloren en zullen dit graag weer terug willen hebben. Ergo, stellen we deze staten aan den kant van Enge land, dan blijven de verschillende klei nere staten neutraal. Gaat nu Frankrijk met de eerstge noemde staten mee, dan vormen deze een krachtig bloc waartegen de Engel- schd combinatie handen vol werk zal hebben. Maar nog eens, veronderstellin gen zijn gemakkelijk te maken, terwijl de uitwerking vaak in lijnrechten strijd daarmee is. Wanneer we over wat meer ruimte voor deze revue beschikten, was het wel eens interessant een opsomming te ma ken over de berichten die van het oor- logsterrein tot ons komen. Neem bijv, eens de afgeloopen week.Aksoem gevallen; Adoea heroverd, groot offensief in het Noorden. Veel regen op het Zui delijk front; Abessinische inval in Eri- threa, enz. enz.: Dan rukken er legers van 100.000 man op, om wanneer zij zich aan de vijand hebben overgegeven ineens versmelten tot ongeveer 100 man. Er is absoluut geen houvast te krijgen aan deze berichtgeving en dit verklaart afdoende het feit, dat het publiek niet meer belangstelling heeft voor dit we reldgebeuren. De buitenlandsche corres pondenten die aan de diverse bladen veel geld kosten, moeten daarvoor be richten inzenden, en dan we weten het, is de fantasie buitengewoon groot. Wan neer U bijv, de berichten leest over een Ras Koeksa of Ras Kassa, dan mag dit voor een oogenblik je aandacht gevan gen houden, maar blijvende indrukken en concrete voorstellingen van de toe standen aan het oorlogsfront zijn hieruit niet op te diepen en juist dat moet de publieke belangstelling wakker houden. Eenerzijds heeft de minister-president Laval misschien wat al te vriendelijke concessies toegezegd aan Italië, aan de andere kant is daar de altijd terugkeie- rende vrees voor Duitschland. Welke vriendschap zal nu de meeste waarde in de ure des gevaars hebben die van Italië of Engeland? Voorzoover wij de situatie uit de wirwar van tegenstrijdigheden kunnen opmaken, slaat de balans van Frankrijk nar de kant van Engeland over men gaat, zoo men dat wel eens noemt, de neuzen eens tellen. Aan de kant van Italië staat Oostenrijk-Hongarije, Alba nië en waarschijnlijk Duitschland. Rus land dat niets van het fascistische Italië moet hebben, maar ook niet bijzonder instemt met de Engelsche politiek, zal waarschijnlijk neutraal blijven. Polen blijft een vraagteeken. Griekenland, Ser vië, Turkije hebben in den wereldoorlog 19 October 1935. Zaterdag j.l. werd in het café Hofstra alhier een Hoofdbestuursvergadering ge houden van de Vereen, voor Ziekenhuis- verpleging „Wonseradeel”. Eenige kwestieuze gevallen werden behandeld en vastgesteld. Door den Het is treurig, bij alle mogelijke ge legenheden te moeten constateeren, hoe de wet van het eigenbelang oppermach tig regeert in een wereld, die zich voort durend meier schijnt in te stellen op ego- isme. De leer, dat men zijn naaste moet liefhebben als zich zelven, is voor een groot deel van onze medemenschen laten wij tenminste nog mogen hopen, niet voor het gróótste deel doode letter gebleven. Nauwelijks is de oorlog in Abessinië uitgebroken en beginnen er allerlei wilde geruchten te loopen, verspreid door men weet niet wie, of er openbaart zich een paniekstemming. Voorloopig althans wordt deze door niets gemotiveerd; doch dat doet er niet toe: zij is er. En domme, egoïstische menschen weten niet beter te doen, dan deze stemming om te zetten in daden. Daden van on-socialen aard, waardoor zij hun medemenschen bena- deelen; vooral die medemenschen, die minder goed bij kas zitten. En die vor men onder de huidige tijdsomstandighe den helaas verreweg de melerderheid. Uit vrees, dat sommige 'artikelen als gevolg van de politieke constellatie „eens duurder mochten worden’’ of dat er een „algeheel gebrek” aan zou kun nen ontstaan, beginnen zij al bij voor baat de methode toe te passen, welke wij nog zoo goed kennen uit den oorlog, die betrekkelijk kort achter ons ligt. Zij beginnen van alles en nog wat in te slaan, voor zooverre de stand van hun portemonnaie dit toelaat; zij „hamste ren”, zooals men dit zeeir terecht heeft genoemd. Wat is het eerste gevolg van dit ver derfelijke systeem? Het allereerste gevolg is, dat de han del, ontwricht door het verbroken even wicht tusschen vraag en aanbod in ver schillende dagelijksche behoeften, zich niet snel genoeg van verschel voorraden kan voorzien, omdat de productie ach terblijft bij de consumptie. Het natuur lijke gevolg hiervan is, dat de prijzen op de wereld- en dus ook op de locale markt, stijgen. Zonder dat er dus nog sprake is van gebrek aan bepaalde goederen, worden de prijzen omhoog gedreven door onver antwoordelijke elementen, die alleen aan het dierbare, eigen ik, denken. Zij trek ken er zich niets van aan, want zij zijn „geborgen”. Het zijn de mindelr koop- krachtigen, die, zooals wij hierboven zeiden, de onschuldige dupen wordeh. De salarissen zijn verminderd tot de uiterste grens en de meesten onzer kun nen alleen nog maar rondkomen door de grootste zuinigheid te betrachten, waar in wij den laatsten tijd gelukkig werden gesteund door de werkelijk niet onaan zienlijk gedaalde prijzen van verschil lende artikelen van dagelijksch gebruik. Nu zien wij evenwel ons met zoove|el moeite in evenwicht gehouden budget bedreigd door het optreden van de „hamsteraars”. Wij ondersteunen dan ook met kracht de door een lid van de Tweede Kamer aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gestelde vragen: „Is het den minister bekend, dat bij de heerschende internationale verhou dingen in vele streken van het land reeds met het „hamsteren’’ van verschillende verbruiksartikelen is begonnen, waarbij geïnteresseerden deze prijsopdrijvende neiging zoo sterk mogelijk aanwakkeren? Is de Minister niet van oordeel, dat, gelet op de levensomstandigheden van de breede massa van arbeiders en in moeilijkheden verkeerende middenstands- groepen, prijsopdrijving van allerlei ar tikelen van levensonderhoud juist thans meer dan ooit verhinderd moet worden? Is de Minister bereid, maatregelen te nemen, die op korten termijn van kracht worden, om prijsopdrijving te beletten althans zooveel mogelijk tegen te gaan en in het bevestigende geval mede te deelen, van welken aard deze maatrege len zullen zijn? Wij wachten met ongeduld het ant woord van de regeering op deze ur gente vraag, waarbij zoo groote alge- meene belangen betrokken zijn, af. voor Avond-Japonnen DE ST. MAARTEN-OPTOCHT. Sedert ons vorig berichtje over deze St. Maarten-optocht heeft de Permanen te Feestcommissie heel wat sympathie betuigingen met dit plan ontvangen. Wanneer dit beschouwd mag worden als een maatstaf voor eventueele deelna me, dan moet deze St. Maarten-optocht slagen. Nog ongeveer drie weken hebben we den tijd voor de lie November en willen we nogmaals den raad geven de idee voor een eventueele costumeering niet te lang uit te stellen. Voor de aar digste groepen, het leükste pakjey de origineelste ballon enz. zullen verschil lende prijzen beschikbaar worden ge steld en de Commissie bovendien hoopt in staat te worden gesteld de kinderen een algemeene tractatie te kunnen geven. Waar het in de bedoeling ligt deze optocht telken jare te organiseeren, moeten de noodzakelijk te maken on kosten ook uit een kleine bijdrage ge vonden worden. Natuurlijk zullen ook gaarne kleine giften van de een of an dere groote kindervriend voor dit spe ciale doel aanvaard worden. De bedoeling van de P. F. C. is om op Woensdag 30 October op nader te bepalen plaats en uur de aangifte voor deze optocht open te stellen. Voor de prijs van 5 cent voor elk deelnemend kind wordt een deelnemerskaart je afge- geven. Mochten er ouders zijn voor wie dit kleine bedrag nog te groot is, dan mag dit geen bezwaar zijn uw kinderen te laten deelnemen aan onze optocht. Kom gerust uw kaartje halen, helt kost u dan niets. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Voor de laatste maal in dit seizoen vertrok Zondag j.l. de vischclub ook dit maal achter Burgwerd. De vangst was, gezien het slechte weer, nog tamelijk goed, 20 baarzen bo ven de wettelijke maat werden gevan gen. Ie prijs: W. Bruinsma met de groot ste baars (26 c.M.). C. Ebbendorf. J. Adema. Sj. Koopmans. D. de Jong. R. Nieuwenhuis. KI. Koopmans. Th. Walstra. St. de Ruiter. H. Nauta. J. Zoethout AANRIJDING OP DE SNEEKERWEG. Gisteravond ongeveer tusschen 5 en 6 uur had op de Sneekerwelg een aan rijding plaats, met nogal ernstige ge volgen. De heer Slippens, kwam met een melk wagen waarop enkele bussen, vanuit de richting Tolhek. Van dezelfde kant kwam ook de auto van den heer K. betonfabri- kant alhier. Door nog niet opgehelderde oorzaak botste de auto tegen de melk wagen op met het gevolg, dat de voer man van de wagen geslingerd werd, het stokraam los raakte en het paard er in zijn eentje van door ging. Uit de stad kwam een luxe auto van den heer Bergsma uit Sneek en een bot sing met het hollende paard was onver mijdelijk. Met een hevigen slag vloog ’t paard tegen deze auto, waarbij de ge- heele borstkas van het beest werd open gescheurd. Zoo spoedig mogelijk werd het paard afgemaakt. Deze laatste auto gelraakte tusschen de rails, maar kon zijn reis naar Sneek vervolgen. De voerman van de melkwagen had veel schaaf- en snijwonden en werd door een passeerende auto naar den dokter vervoerd. De auto van den heer K. geraakte na de botsing bij de berm neer in de sloot. De inzittenden konden zich door het portier uit hun onaangena me positie bevrijden. De kraanwagen van Ford-Delaler van der Werf verleende even later assisten tie bij het optakelen van de auto. Te ruim 8 uur was de situatie weer gewoon. Naar we hedenmorgen vernamen, is de toestand van den heer Slippens zeer bevredigend. TAFT-ZIJ CHANGEAN 90 cM. breed, per el CRÊPE SATIN 90 cM, breed, per el EFFEN FLUWEEL 70 cM. breed, per el 90 cM. breed, per el 1.70 VELOURS - CHIFFON in zeer aparte tinten 90 cM. breed, per el ZIJDEN CLOQUÉ 90 cM. breed, per el ZIJDEN GEORGETTE zeer zware kwaliteit Efi 90 cM. breed, per el I.UU op al deze prijzen 10 kortihg bij contante betaling. Bovendien 'n ASTRID-KN1PPATR00N foor halfgeld ASTRID-MAATPATRONEN ook los verkrijgbaar.Prijsp. st. 60 ct. De toestand in Oostenrijk. De Volkenbond. De Ethio pische kwestie. We willen voor vandaag nu eens niet beginnen aan het alles overheer- schende buitenlandsche nieuws Italië- Volkenbond-Abessinië. Er speelt zich aan het Europeesche tooneel nog veel mee/ af wat onze be langstelling vraagt. Het schijnbaar rus tige Oostenrijk doet de laatste dagen bij zonder van zich spreken, door het optre den en ook direct weer oplossen van een kabinetscrisis. Het is niet zoozeer de persoonsverwisseling waarop de aan dacht gevestigd moet worden als wel de richting die de Oostenrij ksche buiten landsche politiek uitgaat. Het is nog niet zoo lang geleden dat de Duitsche Nazi’s gemeend hadden ook Oostenrijk aan hun zegekar te kunnen binden, maar de jongste gebeurtenissen bewijzen wel dat de oriëntatie van Oostenrijk in geheel andere richting gaat. Schuschnigg heeft de macht in handen gehouden en de bekende vice-kanselier prins Starhemberg, de leider der Oosten- rijksche Heimwehren is nog een tikje machtiger geworden. Die geheel andere richting van de Oostenrijksche politiek gaat meer en meer naar het Zuiden naar Italië. Wanneer we een proclamatie van den vice-kanselier lezen, dan ontdekken we veel oveireeenkomst met de brallende redevoeringen van een Mussolini. Een klein proefje uit de laatste proclamatie van Prins Starhemberg. „Welke politieke wegen de Heimat- schutz zal gaan bepaal ik. Eveneens ligt het aan mij het marschtempo te bepalen, waarmede wij op ons doel de ingrij pende vernieuwing van Oostenrijk in den zin van den Christelijken standenstaat afgaan. Het valt voorhands nog moei lijk precies te zeggen, welke politiek voor Oostenrijk de meest voordeeligste zou zijn. Bij de tegenwoordige algemee ne onzekerheid is afwachten de bood schap Als tweede onderwerp nemen we van daag de Volkenbond. Dit eene woord omvat in zijn alge meenheid alle kwesties die zich rond het Ethiopisch conflict voordoen. Allereerst willen we een oogenblik stilstaan bij de veel besproken sancties. Volgens de laatste berichten zijn de sanctie-beslui- ten door 52 staten bekrachtigd. Teeke- nend voor de door ons hiervoor geschet ste meening omtrent Oostenrijk is, dat Albanië, Hongarije en Oostenrijk hebben verklaard, dat zij aan de sanctie-maat- regelen niet zullen meedoen. De nu aan genomen manier van sancties zal dan hoofdzakelijk betaan in het verbod van alle invoer van Italiaansche waren en de uitvoer daarvan naar Italië. Pas op den 31 en October zal de Commissie besluiten wanneier deze economische sancties in werking zullen treden. Het effect wordt door de weigering der hierboven genoem de landen wel een beetje te niet gedaan, .temeer wanneer we bedenken dat Duitschland niet meer tot de Volkenbond behoort en dus niet rechtstreeks de be sluiten van dezen Volkenbond onder schrijft. Bovendien is daar de slappe houding, die Frankrijk gedurende de ge- heiele Volkenbondsprocedure heeft inge nomen. Dat Frankrijk |s zoo’n echte losse Zuidelijke Marianne, met het rechteroog een verliefde blik op Engeland en met het linker een betooverende blik naar Italië. Zoo houdt ze twee machtige hee- ren tot vriend. Op den duur is deze tweeslachtige positie ook voor Frankrijk niet vol te houden, temeer nu Engeland langzamerhand genoeg krijgt van dat voortdurend gemanoeuvreer; en onom wonden gezegd heqft: kunnen we op jullie rekenen bij de uitvoering van den Volkenbonds-sancties, ook wanneer dit tot militair geweld zou leiden, ja of neen? Frankrijk hinkt op twee gedachten, 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7,- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Steeds het nieuwste en het beste HOFSTEDE GROOTZAND SNEEK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1