Wollen Stoffen Buitenlandsche Revue. 29 I I.UIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken n Reparatie aan alle merken Automobielen P. LUNTER p:1.30 1.55 Brand blusschen met.... vuur. Stadsnieuws. Uit den Onttrek II III --i 31— Jaargang Woensdag 30 October 1935 No. 86 Groote voorraad Onderdeelen en Banden KOEKENPAN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 en IF I' KIMSWERD. TJERKWERD. -(o)- S.v.p. BON in leveren. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt binsdags- Vrijdagsavonds. AANRIJDING OP DEN HARLINGER- WEG. Gistermiddag fietste een slagersknecht uit Schettens op den Harlingerweg. Bij de overgang van de tramrails op den weg wilde deze fietser dwars oversteken teneinde het gevaar van slippen in de tramrails te vermijden. Hij had evenwel niet bemerkt, dat vlak achter hem een auto volgde. Een aanrijding werd onver mijdelijk. De bestuurder van de auto trachtte door het stuur om te wenden nog erger botsing te voorkomen en dit gehikte ook, maar toen liep de auto weer gevaar tegen de daar staande tele foonpaal op te botsen. Gedeeltelijk werd de paal echter ge raakt waardoor het geheele dak van de auto werd opgelicht en deze even verder in de tramrails tot stilstand kwam. Del fietser had zijn pols vrijwat bezeerd en werd door Dr. de Bos Kuil verbon den. Behoudens wat materieele schade liep deze botsing dus vrij gunstig af. De voorzitter sloot met een woord van dank en sprak de hoop uit, dat de op komst bij een volgende vergadering weer zoo sterk toe mocht nemen, dan thans plaats gevonden had. Knip deze BON uitl Ze heeft groote waarde. Appelmarkt 5 BOLSWARD BENOEMING. Aan de Ned. Herv. School te 'Bever wijk (N.-H.) is benoemd tot onderwij zer onze vroegere plaatsgenoot de heer J. H. Reinders, thans verbonden aan de school voor Chr. Nat. onderwijs te Idse- gahuizum. DE SINT MAARTEN-OPTOCHT OP 11 NOVEMBER A.S. We komen onze jongens en meisjes nogmaals herinneren aan de aangifte voor de St Maarten-optocht die Woens- inke i i WITMARSUM. Speciale inrichting voor chinerie van den Volkenbond zou zich niet in beweging hebben gezet, als En geland daartoe niet een krachtige stoot had gegeven. De vraag, die velen zich dan ook stel len, is, of de actie van den Volkenbond wei iets meer is dan een mom, waar achter John Buil zijn vertoornd gezicht verbergt. Het zou er dan op neerkomen, dat dat deel van de wereld, hetwelk lid is van den Bond, zich in het harnas laat jagen tegen Italië, omdat Groot-Brittan- nië hiervoor bepaalde redenen heeft, die weinig te maken hebben met de ideëele opvattingen, waarvoor de Volkenbond heet op te komen. De oorlogsdreiging, waaronder bijna de geheele wereld op het oogenblik we der gebukt gaat, is dan ook geen gevolg van het bedreigde idealisme, maar van de bedreigde politieke belangen van een enkel land. Hoewel men dus afwijzend kan staan tegenover de door Italië onder nomen actie tegen Abessinië, neemt dit toch niet weg, dat wij niet kunnen inzien dat hiervoor de halve wereld in het ge weer moet worden geroepen, om aan randing van de particuliere belangen van een niet direct bij het conflict betrokken staat te beletten. Wat ons een veeg teeken lijkt is ook, dat al de pacifisten.te wapen loopen! Het is alles behalve geruststellend, te moeten constateeren, dat al het gerede neer over pacifisme blijkbaar nog niets aan den aard van den ouden Adam heeft veranderd anders zou men nu toch niet probeeren om vuur.met vuur te blusschein. 27 October 1935. Na een vacature van bijna 2i/2 jaar mocht de Ned. Herv. gemeente van Tjerkwerd en Dedgum zich verheugen in het feit, dat zij weer een eigen herder en leeraar ontving in cand. M. E. Groe- newoud van Vriezenveen. De Volkenbond is opgericht met het doel om den vrede te bewaren en te be vorderen; maar het klinkt wel para doxaal het begint er veel van weg te ESPERANTO-AVOND. Zaterdagavond werd in het gebouw Kingma een propagandales gehouden voor Esperanto, door mej. Saxl uit Tsje- cho Slowakije. De opkomst van het publiek was zeer goed en geeft het bewijs, dat er ook in Bolsward belangstelling bestaat voor deze wereldtaal. De voorstanders vlan Esperanto zien in het gebruik van deze taal een verbroedering van de volkeren en ook voor het steeds toenemend inter nationaal verkeer is één wereldtaal voor alles een bijna onmisbare factor. Mej. Saxl heeft er bijzonder slag van de aanwezigen de juiste waarde van deze wereldtaal bij te brengen. In dit opzicht is deze demonstratieles dan ook uitstekend geslaagd. 25 October 1935. Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma hield hedenavond de Coöperatieve! Vereen, voor Electr. Cen trale Verlichting C.A. te Kimswerd haar jaarlijksche ledenvergadering. De notu- leering van den Secretaris-Boekhouder, de heer D. Douma alsmede het financi eel rapport der Commissarisen werden onveranderd vastgesteld. De exploitatie-rekening sloot met een voordeelig saldo van f 146.86. De perio diek aftredende Bestuursleden de heeren W. Ybema en R. Politiek werden herbe noemd. Een voorstel voor tariefsherzie ning werd voor verdere behandeling overgelaten aan het Bestuur. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. krijgen, dat wij ons door den Volken bond hoe langer hoe verder van den vrede verwijderen. Niet uit eigen vrijen wil, natuurlijk, maar door den samen loop van omstandigheden. De Bond heeft besloten tot toepassing van artikel 16, inhoudende de bepaling, dat ten aanzien van een lid van den Vol kenbond, dat door de andere leden een stemmig schuldig is verklaard aan het uitlokken van een oorlog, bepaalde sancties moeten worden getroffen. Uitstekend, zal men zeggen. Maar die genen onder ons, die de zaak onbevoor oordeeld bezien, zullen zeggen: Waarom ditmaal wel tegen Italië, terwijl men er zich in Genève niets van heeft aange trokken, dat Japan zijn buurman China te lijf ging, en ook geen pogingen in het werk heeft gesteld om het geschil tus schen Paraguay en Bolivia bij te leggen, hettzij door arbitrage, hetzij door de toe passing van sancties, die toch evengoed tegenover bedoelde landen genomen hadden kunnen en moeten worden? Op deze vragen behoeft men uit Ge nève geen antwoord te verwachten; ver moedelijk, omdat het moeilijk zou blij ken, daarop een bevredigend antwoord te geven. De verklaring ervan is evenwel heel eenvoudig: geen enkele van de groote mogendheden had er overwegend belang bij, om zich in deze oorlogen te mengen. Weliswaar hadden Engeland en Amerika (welk laatste land echter, zooals men zich herinneren zal, geen lid van den Volkenbond is) vrij groote economische en commercieele belangen in die deelen van China, waar Japan „opereerde”, doch zij gaven er de voorkeur aan om een afwachtende houding aan te nemen. Uit het bovenstaande volgt vanzelf de verklaring, waarom men zich wel zoo warm maakt voor het conflict tusschen Italië en Abessinië. Directe belangen in het land zelf heeft ook hier geen der groote mogendheden. De redenen, waar om een bepaalde mogendheid zich zoo speciaal voor het geval is gaan interes- seeren, dat de geheele! Volkenbond er voor is gemobiliseerd, zijn slechts van zijdelingschen aard. Er kan weinig twijfel aan bestaan, of de Volkenbond zou het bij een min oi meer platonisch protest hebben gelaten tegenover Italië indien Engeland zich niet zoo krachtdadig had verzet tegen de Italiaansche plannen. De logge ma- *er &6s*e HAWEKO BAZAR - OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden” te Wolfhezen heeft f 76.07J^ opgebracht. 26 October 1935. Hedenavond hield de Vrijzinnige Kies- vereeniging haar jaarvergadering in de Bewaarschool. Inplaats van den heer Joh. v. d. Meulen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid gekozen de heler E. Lienes. Als candidaat voor kerk voogd werd de aftredende heer P. Meijer aangewezen; voor notabelen de aftre dende heeren Dr. A. J. Kroon, O. Hidma en T. Rusticus; voor het Kiescollege de heeren A. J. Timminga, S. Posthumus en Jacob van der Eems. De vergadering welke voor het eerst in de bewaarschool was belegd, toonde een warme belangstelling voor het vrij zinnig kerkelijk leven. Door eenige da mes was het zaaltje opgevroolijkt met eenige bloemen, terwijl het schenken van een kopje thee de gezelligheid ver hoogde. De vergadering werd door 100 meer bijgewoond dan de laatste janen het ge val was. Nog steeds de Ethiopische kwestie. De sancties tegen Italië. Verdere onrust op de wereld. De in den we reldoorlog gesneuvelde Jo den. Veel nieuws van heft oorlogsfront is er in de afgeloopen week niet gepubliceerd. Vandaag wat succes voor de Italianen, morgen voor de Abessiniërs. Van een oorlogvoeren in groote stijl, we bedoe len dat dan in verband met Mussolini’s groote woorden: „de vijf werelddeelen zullen sidderen voor de macht van het fascisme” is nog niet veel te bemerken. Voor zoover uit de berichten een ge volgtrekking te maken‘is, zou heft deze zijn, dat de opmarsch van de Italianen in heel wat gematigder tempo gebeurt dan dit oorspronkelijk in de bedoeling lag. De moeilijkheden die overwonnen moe ten worden, schijnen heel wat grooter te zijn dan men zich had voorgesteld, en. wanneer men de bodemgesteldheid van Abessinië bekijkt, behoeft dat niemand te verwonderen. Bovendien moet de Ita liaansche opmarsch op de voet gevolgd worden door de voedsel- en watervoor- zienning en dit onmisbare deel van een militaire operatie in een dergelijk on herbergzaam terrein, eischt van de Ita lianen een buitengewone prestatie. Naast deze moeilijkheden van technischen aard komt nog het guerilla-systeem, dat door de Abessiniërs wordt toegepast. Alles met elkaar mogen we dus wel conclu- deieren dat de Oost-Afrikaansche brand nog zeer langen tijd kan voortwoekeren. Ondertusschen lanceeren er verschil lende hoopgevende berichten betreffen de een vreedzame oplossing door de pers. Italië moet vredesvoorstellen ge daan hebben welke hierop neerkomen, dat het thans veroverde gebied in han den van Italië blijft en verschillende an dere stukken onder protectoraat van Italië komen. Natuurlijk kunnen Engeland en ook Frankrijk een zoo ver gaande concessie niet aan Italië doen. Wat ons het mejest stuitende in deze voorstellen aandoet, is, dat deze mogendheden onder elkaar zouden kunnen beslissen hoe men het beste eens anders eigendom zou kunnen verdeelen. Dat lijkt ons inziens niet veel op de principes die als leiddraad van een Volkenbondsgemeenschap belichaamd in den Volkenbond, moesten dienen. Deze Volkenbond tracht nog steeds de drei ging van een uitbreiding van het Ethio- pisch conflict te voorkomen en heeft daarvoor verschillende sancties tegen Italië ingesteld. Wij hebben in ons vorig overzicht er terloops op gewezen, dat door de niet al- gemeene toepassing van de sancties het voor Italië mogelijk zal zijn de benoo- digde goederen uit die niet tot de over eenkomst toegetreden landen te betrek ken, maar ook voor die landen, welke met den Volkenbond willen samenwer ken, kunnen zich eigenaardige moeilijk heden voordoen. Een sprekend voorbeeld geeft o.a. Polen. Er staat op een Itali aansche werf een schip op stapel voor Polen. Dit schip zou worden betaald met kolenleveranties door Polen. Een lastig probl'ejem wanneer Polen wil voldoen aan de verplichtingen waar toe het zich met de overige landen te Genève heeft verbonden. Bovendien zijn er de omringende landen van Italië, die groote schade zullen ondervinden van ’n verbreking der handelsbetrekkingen. Roemenië met zijn olieleveranties, Zwit serland met het intensieve transitover- keer, Joego-Slavië melt de houtuitvoer. We staan trouwens een beetje scep tisch tegenover de uitwerking van deze sancties, wanneer we bijv, lezen dat Italië in Amerika heeft aangekocht een half millioen vaten ruwe olie, die door Italiaansche tankschepen zal worden ver voerd. Daar is zoo geweldig veel tegen strijdigs in die belangengemeenschap. Ook op hte|t verdere deel van onze wereldbol is het verre van rustig. De strijd in de Gran Chaco, duidelijker ge zegd, de indertijd gesloten wapenstil stand tusschen Bolivia en Paraguay is nog nooit definitief opgelost. Het nu ont worpen vredesverdrag is door geen der partijen onderteekend. Bolivia wil eerst de kwestie der krijgsgevangenen gere geld zien. Ongeveer 15000 Bolivianen, door Paraguay krijgsgevangen gemaakt, werken nu tên voordeele van Paraguay. Bovendien acht Bolivia de wijziging van de grenslijn onaanvaardbaar. Oiok in Mexico is een gedurige strijd tegen de rebellen de oorzaak, dat van een vreedzame ontwikkeling van dit land nog weinig terecht komt en dan is er de toestand in het Verre Oosten, Ja pan-China. Er schijnt van Chineiesche kant niet veel lust te bestaan tot een nauwere sa menwerking met de veroveraars van N.- China en nu heeft Janan maar een al scheidingsbeweging in Noord-China op touw gezet, teneinde die niet gewilde toenadering een beetje te bespoedigen. en Japan heeft momenteel etyi beetje de vrije hand nu Europa druk bezet is met eigen interne kweisties. Griekenland b.v. vraagt zeer bijzonder de aandacht. De te herstellen monarchie heeft op Kreta, het eiland van de be kende Agitator Venizelos weer een op stand uitgelokt. Naar de berichten melden nemen 80.000 gewapende republikeinen aan dezen opstand deel. Men vreest dat deze opstand naar Griekenland zal over slaan, temeer nu de troepen, die naar Kreta werden gezonden, eenigszins on willig waren. Daar kan in dat broeinest van samenzwering nog heel wat gebeu ren. Ten slotte willen we het in de laatste dagen ciculeierende bericht uit Duitsch- land, dat n.l. de namen van de circa 12000 in den wereldoorlog gevallen Duitsche Joden, uit de diverse monumen ten moeten worden gebeiteld tegenspre ken en gelukkig maar, dat een dergelijke haat tegen de dooden niet ten uitvoer wordt gebracht. Het Duitsche propagan- da-ministerie heeft dit bericht, dat ook in enkele Duitsche! bladen was opgeno men ten stelligste ontkend. Het is nooit de bedoeling geweest van de Duitsche regeering tot dergelijke maatregelen over te gaan. dagmiddag a.s. 30 October van 2 tot 5 uur gehouden wordt aan het Secretariaat P. F. C., Jongemastraat 6. Voor het vlotte verloop van deze aan gifte is helt wel gewenscht dat de kin deren, die de kaartjes komen afhalen, gepast geld meenemen. Elk kaartje kost 5 cent en voor de goede regeling van de optocht zonder kaartje geen toegang bij den optocht. Van verschillende winkeliers werden reeds aardige cadeaux ontvangen, om eventueel aan de aardigste groep, het mooiste costuumpje of de leukste ballon te geven. De Nieuwe Bazar gaf een prachtige baby-pop en ’n groote auto; de firma Osinga stelt eenige mooie kinderboeken besdhikbaar; de firma D. Jorna geeft enkele cadeaux in zilver; Drogisterij „de Salamander” gaf een aardig voetbalspel en andere leuke prijsjes. De firma Van der Plaats heeft, zooals gemeld, reeds toezegging gedaan voor een aardige verrassing voor elk kind, dat aan de optocht detelneemt. Ongetwijfeld zullen meerdere winkeliers of particulie ren een prijsje voor dit aardige doel willen afstaan. Wacht hiermee niet te lang, dames en heeren, dat maakt het werk voor de commissie veel gemakke- lijker. FRYSK SELSKIP. 26 Oktober 1935. It Frysk Sellskip „Arum” hSlde op ’e lytse seal fen de hear D. Lukkes hjar jier- gearkomste. Neidet de foarsitter de hear M. Hidma de byienkomst iepene hie en de anteike- ningen foarlêzen wieme, waerden de yn- kommen stikken bispritsen. De skathAl- der, de hear P. Park, joech forslach fen ’t finansjeele diel. De ynkomsten bidroe- chen f 136.30, de ütjeften f 129.17, sadet f7.13 yn kas en it neidielich saldo fen’t foarig jier wer fen ’e baen is. De f50.op ’e spaerbank binne lok- kich noch net oanspritsen. De hearen M. R. Hiemstra en O. Takema seagen de rekkens nei en seinen det de skathdlder alles yn *e es hie. Do wier oan bar bistjflrsforkiezing. De foarsittelr gong öf. Mei op ien nei alle üt- brochte stimmen waerd hij wer op nij bineamd. De winterjounenocht waerd do bispritsen. Bisletten waerd om mei eigen krêften (wer hjar 15 foar oanjoechen) op ’e 2de Krystdei in ütfiering to jaen. Hwet er spyle wirde scil waerd oan it bistjür oerlitten. Ek ef ’t er allinne in foarstik ef ek in neistikje by jown wirde scil. Fen ’e rounfrage makken in pear brfikme. De foarsitter slute de gearkomste mei in koart wird. ARUM. DORPSHUISWERK. 25 October 1935. Het Bestuur van het Dorpshuis alhier kwam met hare! leiders en leidsters bij een in het Dorpshuis om het winterwerk te bespreken. l Besloten werd om eenige kinderclubs te houden en verder een timmerclub voor de grooteren. Natuurlijk gaat de vrou wenclub haar wekelijksche avonden ook weer houden. Getracht zal worden een schaakclub te organiseeren. In Januari zal er en leidstercursus geopend worden, waar verschillende dingen zullen worden aangeleerd. Dus kan er fiit winterseizoen weer volop gebeuren. Na een gezellige bijeenkomst sloot de voorzitter, de heer J. Wilkeshuis met een kort woord. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 We ontvingen deze week een paar nieuwe Serie’s in de de moderne kleuren FRISETTE met cloqué streep .4 130 cM. breed CLOQUÉ de grote mode 130 cM. breed 2 buitengewone aanbiedingen. Op deze prijzen 10°/o korting bij contante betaling. Bovendien bij aankoop voor f 2.50 een Astrid-knippatroon voor half geld. ASTRID-KNIPPATRONEN ook los verkrijgbaar, prijs per stuk 60 cent. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. !S- de ^g if- de dt. jel je- an jal de de *g> ht de er, aar de ge in jld, ian aen CENT 1 II11 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen TJT f|lT Eiken DO'NDERDAO H I 11 K Zitting te BOLSWARD Sehildwljk 33 btf de Markt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1