Buitenlandsche Revue. Nederland en de sancties. B HMIIMZM - »DD8lm. 5, BOLSWARD f3.50 tot flO.- [32 P. LUIKER. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiinnnnnnniiii Knip deze Bonnen nit ze hebben groote waarde. HOFSTEDE 50 Haweko-Bazar De Bolswardsche Courant en Westergoo van 95 van 48 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii nu voor Zijden Stadsnieuws. BROODPIANK met prima Solinger Broodmes nu voor Wollen ZIE DE KOOPJES I en In de Een groot gemak Geheel reukloos A dve r t e h t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Versch^nt Dinsdags- Vrijdagsavonds. In BONTKRAGEN ontvin gen we vandaag weer iets mooi’s. We zetten ze GRATIS voor U op uw mantel. IJSVEREENIGING „BOLSWARD”. Maandagavond hield de IJsvereen. GMOTZMW 18. lel. 3054. SHEER heeft voorradig KACHELREKJEl Koopt in de Deze week etaleren we uitsluitend een p r ij slaag van Dat het benzine-uitvoerverbod zoo als de klap op den vuurpijl was, is gebleken een geheel toevallige omstandigheid te zijn, los staande van de sancties en aller minst speciaal tegen Italië bedoeld. Het is immers gebleken, dat deze maatregel genomen was door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in overleg met den Minister van Defensie. Het verbod werd gemotiveerd door de ontstellende ontdekking, dat er voor den militairen vtiegdienst hier te lande niet meer benzine voorradig was, dan 1000 ton een feit, dat niet kan nalaten al- gemeene verbazing te wekken. Immers, wie zich er eenig denkbeeld van weet te vormen, welke hoeveelheden brandstof vliegmachines verslinden, zal zich afvragen hoe het mogelijk is, dat men den noodigen voorraad laat dalen tot een zoo bedenkelijk minimum. Eten vliegmachine zonder benzine is evenveel waard voor de verdediging des lands als een kanon zonder munitie. DE ST. MAARTEN-OPTOCHT OP 11 NOVEMBER. Wanneer het weer een beetje mee werkt, belooft de 11de November een aardige attractie te geven. De aangifte nadert nu met enkele laatkomers de 600. Het zal een leuk gezicht geven, die 600 lampions in het avondduister door onze stad. De Commissie had gedacht reeds he den eenige algemeene regels betreffende deze optocht te kunnen geven.maar doordat eerst hedenavond vergaderd kon worden, zullen die mededeelingen a.s. Vrijdag moeten geschieden. De op- LAATSTE WEEK VAN DE OPRUIMING OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Het aantal uitgeleende boeken over de maand October bedroeg uit eigen biblio theek 667, uit die van Sneek 34, in to taal 701. Het aantal bezoekers bedroeg 216, t.w. 19 dames en 197 heeren. Het wetsontwerp btereffende de sanc ties, op Italië toe te passen in overeen stemming met de te Genève genomen besluiten, is met alleszins bekwamen spoed door de Kamers behandeld. Don derdag 24 October werd het aangenomen door de Tweede Kamer, Zaterdag d.a.v. door de Eerste Kamer. Verschilende leden hebben gelegen heid gehad, hun goed- of afkeuring uit te spreken en opmerkingen te maken welke laatste niet alle even steekhoudend waren. De Minister van Buitenlandsche Zaken, die ons land te Genève vertegen woordigde, is door de eenen met lof overladen, door den anderen aan critiek onderworpen. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de drie tegenstemmers in de Tweede Kamer tot partijen behoorden, welke he melsbreed van elkaar verschillen. Van de heeren van Dis, Westerman en Sneevliet kan zeker worden gezegd: „bien étonnés de se trouver ensemble” al is het dan ook alleen bij deze speciale gelegenheid. Er zijn in de Tweede zoowel als in de Eerste Kamer, dingen gezegd, die onge twijfeld verdienen te worden overdacht, maar aan den anderen kant komt hef ons voor, dat men zich bij het debat vaak op zijwegen heeft begeven, die niets met den hoofdweg, welken onze regeering heeft bewandeld, te maken hadden. Men heeft zich veel te veel laten ver leiden door sympathieën en antipathieën. Deze mag men, naar eigen inzicht, waar- deeren of afkeuren, zooveel is zeker, dat zij met de zaak op zich zelf niets te maken hebben, niets te maken mógen hebben. Het gaat hier immers niet vóór of tegen Italië, noch voor of tegen Abes- sinië; het gaat alleen om onze houding en onze verplichtingen tegenover den Volkenbond. Nederland heeft niets anders gedaan, dan het te doen had. Het kon onmoge lijk anders handelen, zonder te kort te doen aan zijn plicht als lid van den Vol kenbond. Van zekere zijde heeft men het willen voorstellen, alsof Nederland zich gehaast had om „op te zitten en pootjes te geven.” Niets is minder waar. Dit dwaze verwijt zou men dan met evenveel recht kunnen maken aan al de andere staten, die aan de roepstem van Genève gehoor hebben gegeven, omdat zij, even als Nederland, hun handteekening onder het Volkenbondpact niet wenschen te verloochenen. Dat Nederland zich daarbij niet op sleeptouw wenscht te laten nemen door een of andere groote mogendheid en geen vooraanstaande plaats wil innemen in het huidige conflict, blijkt wel het bes te uit de weigering van Minister de Graeff, die met klem heeft bedankt voor het vereerende verzoek op te treden als voorzitter van de coördinatie-commissie alsmede van de commissie van acht. O.i. zeer terecht. Dat Nederland als lid van den Volkenbond, zich neerlegt bij de be sluiten van dien Bond, is volkomen cor rect; het behoeft evenwel zijn houding niet als het ware te accentueeren tegen over Italië, waartegen het in geen enkel opzicht eenige rancune heeft, door een vooraanstaande! plaats in te nemen bij de besprekingen betreffende de tegen laatstgenoemd land genomen of nog te nemen dwangmaatregelen. Nog eens; het is onbegrijpelijk, dat niet iedereen er van doordrongen is, dat Nederland niets meer, maar dan ook niets minder heeft gedaan dan zijn plicht te genover den Volkenbond, door zich te schikken naar de door dezen voorge schreven sancties. Er bestond geen an dere weg. U zult ervan versteld staan wat U voor zo’n prijsje bjj ons kunt kopen. ST. MAARTEN GEBAKSOORTEN. In een bekend boekwerk van J. H. Nanningh „Over brood en gebakvormen en hunne beteekenis in de Folklore” le zen we omtrent St. Maartengebak het volgende: Bij de gemeenschappelijke smulpar tijen op het feest van St. Maarten (11 November) vormde de gebraden gans doorgaans de hoofdschotel. Het leven van Martinus, die reeds als krijgsman zijn mantel ridderlijk deelde met een van koude verstijfde bedelaar en die later tot bisschop van Tours gekozen, op nog ruimere schaal de Christelijke weldadig heid beoefende, werkte op de volksver beelding, toen het gekerstende volk de Mythen zijner vroegere góden op de Christelijke heiligen overbracht. In zijn uitvoerige studie over Martinus van Tours verhaalt Dr. C. H. van Rijn, dat deze vooral in de Rijnstreek met productiever te gebruiken, dat tot nog toe en daardoor de productie belang rijk te verhoogen. Ook in andere takken van industrie heeft deze methode ingang gevonden, zooals in het spoorwegbedrijf en de textielindustrie. Een groot struikel blok voor deze nieuwe richting is de mentaliteit van de Russische arbeider die van een opdrijving van een arbeidscapa citeit niets moet hebben en zich dan ook hardnekkig verzet tegen elke poging om de beginselen van het eerste vijfjaren plan weer terug te krijgen. Een zelfde groot vraagteeken kunnen we zetten achter het onderwerp China Japan. De moordaanslag op den Chinee- schen minister-president plaatst het rijk van de rijzende zon weer eens in het middelpunt der belangstelling. Een ver klaring voor deze aanslag zou men kun nen vinden in het feit, dat men in be paalde Chineesche kringen een einde wil maken aan de te slappe houding van de regeering tegen de steeds meer eischen- de Japansche politiek. Het is wel een eigenaardige samenloop van omstandig heden dat nu Europa de handen vol heeft met de Ethiopische kwestie vanuit Japan nieuwe eischen gesteld zijn in verband met de gebeurtenissen in Noord-China. De doeleinden die Japan in deze nieuwe eischen nastreeft, kunnen ais volgt wor den geschetst. 1. De toenemende invloed van Wang Tsjing Wei vernietigen; 2. Een autonome regeering vestigen in de vijf provincies van Noord-China, welke de douane van Tientsin zou be- heeren en waarvan de opbrengst vol doende zou zijn om de autonome regee ring van middelen te voorzien zonder nieuwe financieele lasten voor Japan. 3. China dwingen tot een samenwer king tegen den invloed van Sovjet-Rus- land. Het is een zeer moeilijke positie waarin China verkeert. Wang Tsjing Wei, die nu reeds 20 jaar de leiding der Chinee sche onafhankelijkheidsbeweging leidt, heeft steeds getracht de eenheid in het land te herstellen ten einde een nationaal leger te kunnen opbouwen. Eerst dan zou aan een daadwerkelijk verzet tegen een militair machtige staat als Japan gedacht kunnen worden. Zoolang die eenheid van wil niet bereikt wordt, staat China hoe ook de ontevredenheid tegen de Japansche overheersching moge groeien machteloos tegenover de Japansche voogdij. „Bolsward” haar jaarvergadering in de Groene Weide. De opkomst der leden was bevredi gend. Voorzitter Falkena opent met een woord van welkom tot de eereleden en leden de vergadering. Hij memoreert, dat de afgeloopen ijslooze winter de finan ciën der vereeniging zeer ten goede zijn gekomen. Het tekort op de oprichtings kosten ten bedrage van 1400 gulden, is bijna weggewerkt. Een kleine verandering heeft er plaats in het bestuur. De functie van secretaris zal dit jaar worden waargenomen door den heer C. Osinga. De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Het jaarverslag geeft niet veel bijzondere feiten, mede doordat er geen ijs is geweest. Het ledental is iets terug geloopen, maar dat is een zeer gewoon verschijn sel. De rekening van den penningmeester wijst een totaal uitgaaf en inkomsten aan van f 1346.15; het tekort op de exploi tatie bedraagt thans nog f 168.41, maar hiertegenover staat nog een vordering van 100 gulden. De begrooting is opgemaakt tot een bedrag van f 1170. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren Blauw en Wierdsma, werden herkozen. De voorzitter van de financieele com* missie, de heer H. R. Kingma, is vol lol over het financieele beheer; alles is in orde en hij stelt voor den penningmees ter te dechargeeren. Het wedstrijdschema van het vorig jaar is weer in zijn geheel overgenomen. De verloting van een paar schaatsen had tot resultaat dat deze gewonnen werden door den heer I. Wierdsma. Bij de rondvraag werd het idee geop perd voor de schoonrijders de bestuurs- baan beschikbaar te stellen. Het bestuur gaat hiermee accoord en nog meerdere vragen, betreffende de ijssport, werden gesteld en beantwoord, waarna de voor zitter deze geanimeerde vergadering met dank aan allen sluit. ZIJN DUIM AFGEHAKT. De vorige week is alhier gearresteerd M. B., die zich in 1931 een duim heeft laten afhakken, teneinde een verzeke ringspremie machtig te worden. Bij de verzekering Mij. „Ocean” te Zürich had B. zich verzekerd vooi f 100.000 en bij de Verzekerings Mij. „de Philanthroop” alhier voor nog niet be kend bedrag. Hoewel er in 1931 reeds direct verdenking tegen B. werd gekoes terd, kon men toen niet bewijzen, dat er opzettelijk letsel wat toegebracht. De Zwitsersche verzekering heeft toen aan B. een bedrag groot f 18000 moe ten uitbetalen, terwijl bovendien de ver zekerings Mij. „de Philanthroop” 1000 gulden betaald heeft. Den laatsten tijd liepen meermalen ge ruchten dat hier van een opzettelijke mishandeling sprake was. De politie al hier is ten slotte tot arrestatie van B. overgegaan, die daarna een volledige bekentenis heeft afgelegd en j.l. Zater dag naar Leeuwarden is overgebracht. Deze bekentenis bracht het vermoeden dat een tweede persoon bij deze zaak betrokken was. POSTERIJEN. De heer L. Nijdam besteller bij de Posterijen alhier, is met ingang van 1 November overgeplaatst naar Weidum bij Leeuwarden. ZILVEREN JUBILEUM. Onder vele blijken van belangstelling vierden de heer en mejuffrouw R. van der Schaaf Vrijdag j.l. hun zilveren jubi leum als schoolschoonmakers in dienst van de gemeente. De Burgemeester kwam de jubilarissen persoonlijk gelukwenschen en overhan digde hen een enveloppe met inhoud. De kinderen van de school aan de Withee- renstraat werden getracteerd, waarna deze een deputatie afvaardigden, die ’n bloem in pot aanbood met gelukwen schen. Het personeel van de school bood een tweetal cadeaux aan en een bouquet. De oudercommissie deed haar gelukwen schen vergezeld gaan van een prachtige bloemenmand. Het ontbrak het echtpaar van der Schaaf op dezen dag niet aan blijken van waardeering en belangstel ling. Nog steeds oorlog. Rus land blijft een groot vraag teeken. China en Japan. Het wordt wel wat eentonig, elke week als eerste en voornaamste punt in het algemeen wereldgebeuren: de oorlog in Oost-Afrika te moeten noemen, temeer nu ’t nieuws van het oorlogsterrein zoo buitengewoon schaars en onbetrouwbaar is. De berichten zoowel van Italiaansche als Abessinische kant spreken elkaar voortdurend tegen en hierdoor is de be langstelling van de groote massa voor dit Italiaansche experiment zoo langzamer hand beneden nul gedaald. Over de oorlogsberichten willen we dan ook niet spreken, maar wel over de sancties tegen Italië, die met ingang van 18 November zoo goed mogelijk zullen worden toegepast. Alle leden van den Volkenbond, be halve Albanië, Hongarije en Oostenrijk, hebben thans schriftelijk hun bereidwil ligheid toegezegd. De sancties zullen omvatten: het verbod van uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal naar Italië, de opheffing van het embargo op wapen- leveringen naar Abessinië; de financieele boycot tegen Italië, het verbod van in voer van de Italiaansche waren en het verbod van uitvoer van bepaalde grond stoffen en producten naar Italië. Langs deze weg tracht nu de Volkenbond de onwil van Italië om een redelijke schik king tot stand te brengen, te breken. Dat men in Italië gevoelt dat het met deze sancties wel eens niet zoo gemakkelijk kan loopen, bewijzen de laatste berich ten, die melding maken van een ware kruistocht tegen buitenlandsche goede ren en zelfs vreemde woorden. Het offi- cieele orgaan van den Fascistischen Bond van kooplieden wil zelfs fabrikan ten en zakenlieden verplichten alleen Ita liaansche fabrieksmerken en namen te gebruiken. Te Rome hebben de meeste winkeliers na de betoogingen der studenten allq Engelsche opschriften van de winkelra men verwijderd. Te Genua zijn aan de gevels van zaken, die buitenlandsche goederen verkoopen, waarschuwingsbil- jetten aangebracht. De Italiaansche Staatscourant publiceert een regeerings- discreet, waarbij bepaald wordt dat uit bezuinigingsoverwegingen alle tot nu toe verschijnende officieele statistieken be treffende het financieele en bedrijfsleven voorloopig niet meer gepubliceerd zullen worden. De Staatsspoorwegen hebben besloten met ingang van 6 November 47 treinen niet meer te laten loopen en de bureau-uren te vervroegen om licht en warmte-onkosten uit te sparen. Door het stijgen der benzineprijzen zijn de taxi’s veel duurder geworden. Zoo ziet men dat in Italië de vaste wil leeft de uit de sancties voortkomende moeilijkheden het hoofd te bieden. Een geheel ander onderwerp nemen we waneer we de industrieele worste ling van het Russische rijk een oogenblik gaan beschouwen. Het eerste vijfjaren plan van de revolutie was gebaseerd op een zoo hoog mogelijk opvoeren van de quantiteit der producten. Dit moest noodzakelijk leiden tot een vermindering van de kwaliteit. De consequentie, die daaruit getrokken moest worden is na die vijf jaar door de Russische leiders aanvaard en begonnen werd met in het twee|def vijfjarig tijdvak, de verkregen resultaten te consolideeren. In de laatste maanden evenwel komt er in Rusland weer een streven naar voren, tot meer productie. Men noemt dit de arbeids- methode-Stachanov, genoemd naar een arbeider uit het Donetsbekken. Deze werkman heeft zijn mede-arbeiders doen zien, dat het mogelijk is, de machine veel stelling van de optocht is op de Nieuw- markt, die daarvoor zal worden gereser veerd. Alleen kinderen voorzien van een nummerkaartje met stempel van de P. F. C. zullen worden toegelaten. Een bal lon voorzien van een brandend kaarsje is eveneens verplichtend. Verdere bij zonderheden in het nummer van Vrij dag a.s. Sedert de laatste opgave van ingeko men cadeaux heeft de Commissie nog ontvangen: Van den heer H. R, Kingma een mooi leesboek; van de fa. Damsma, eenige boterlet ters; van de fa. Falkena een aantal kinder boeken; van de fa. M. van den Oever een 20- tal puzzleboeken; de fa. Brandsma stelt voor kinderen van werkloozen een ballon gratis be schikbaar. 31= Jaargang Woensdag 6 November 1935 No. 88 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 Japonnen 50ct 32ct l I Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. MISBAAR STEVIG REKJE3DEEUU en LCENT k CENT .■■zr DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1