Sport, Kunst en PolilieK. Buitenlandsche Revue. DE II. II. d. UERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I AO Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek ÏP Jaargang Woensdag 13 November 1935 No. 90 Groote voorraad Onderdeelen en Banden II Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 jI h WINSUM. len. Advertentlön por regel: Woensdaganummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. Het verdwijnen van Kingsford Smith. De oorlog in Oost- Afrika. Reizen in de Sovjet unie. De Stavisky affaire. Misschien dat eronder onze lezers nog een enkele gevonden wordt die vragend de schouders ophaalt bij het lezen van dit eerste onderwerp voor deze revue. Kingsford Smith is de Australische vlieger, zeer bekend door zijn geslaagde O'ceaanvluchten. Een echt vliegerstype, dat door zijn experimenteele vluchten zeer belangrijk materiaal voor de lucht vaart verzameld heeft. Onze K. L. M.- vlieger, Evert van Dijk, heeft deze week in een intervieuw nogmaals gewezen op de groote bekwaamheden van Kingsford Smith als vlieger, maar ook op het risi- Speciale inrichting voor Borger als secretaris en J. P. Sieswerda als p.g. werden aangewezen. Er werd besloten de werkzaamheden met kracht ter hand te nemen. De bijeenkomst was goed bezocht Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gem. Pingjum en Zu rich zijn herkozen de heeren Joh. Berg- sma en D. R. v. d. Zee te Pingjum en H. S. Miedema en J. S. Kuipers te Zu rich. Tot notabelen te Pingjum zijn her kozen de heeren Tj. Oppedijk, A. Boomsma en B. Visser. De Firma DRAISMA VAN VALKEN BURG te Leeuwarden vestigt er de aan dacht op, dat haar LEVERTRAAN per halve flacon 70 ct kost Zij verzoekt met aandrang haar LE VERTRAAN te betrekken in de zaken die de voorgeschreven prijzen handha ven; met andere staat zij niet in relatie. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Oct. 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f7773,14 en terugbetaald -9141,62 SCHRAARD. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Schraard Mej. Tj. Visser te Wanswerd aan de Streek. f 3640.— f3462.— f3486.— f3917.— f 3679.— f3720.— f3801.— f 3669.— f 3693.— f 3742.— f3895.— IMI ESPERANTO CURSUS. Voor de Esperanto-cursus, uitgaande van Volksonderwijs, hebben zich in to taal 15 personen opgegeven, t.w. 8 da mes en 7 heren. Een korte bijeenkomst had heden (Zaterdag) plaats van cur sisten en leider met het bestuur van Volksonderwijs. Besloten werd, dat a.s. Woensdag met de lessen een aanvang wordt gemaakt. Mochten er nog belang stellenden zijn, dan is er gelegenheid om zich Woensdagavond bij de club aan te sluiten. PINGJUM. LANDARBEIDERS VERGADERING. De Afd. Pingjum van de moderne Landarbeidersbond kwam in huishoude lijke vergadering bijeen. Bij de opening gaf de voorzitter een uiteenzetting van het plan van arbeid. Een propaganda-commissie uit zes per sonen werd benoemd, waarvan Joh. Nemen we het geval van die directeur van de gemeentelijke lommerd te Or leans, die door Stavisky’s toedoen ineens millioenenzaken is gaan doen. Dertien millioen valsche bons heeft dit manneke uitgeschreven waaraan hij maar eventjes 113.000 francs verdiend heeft, of een Farrault, die de synthetische steenen voor echt schatte en aan dit werkje 60.000 francs per jaar verdiende, of een Hagotte, een kleine bankbediende, die plots bewoner werd van een hotel par ticulier, dat 35.000 francs huur per jaar vorderde en waaraan hij nog 300.000 frc. had laten verbouwen. De procureur-generaal verklaart, dat, wanneer men gewild had, nog veel meel medeplichtigen aan deze Stavisky affaire vervolgd konden worden. Ook wanneer deze zaak berecht is, zullen er nog veel geheimzinnigheden over blijven. co aan dergelijke vluchten verbonden. Iedere experimenteele vlieger, (aldus Evert van Dijk) krijgt op een kwaden dag een ongeluk, dat aan de experimen ten een ontijdig einde maakt. Dat is vol komen begrijpelijk, want elke record- poging, elke nieuwe onderneming op vlieggebied, is feitelijk waanzin. Maar die waanzin is noodzakelijk, want wan neer een experiment gelukt en dat gebeurt toch heel vaak zijn de gege vens, op zoo’n tocht verzameld, van on schatbare waarde voor de luchtvaart. De commercieele luchtvaart maakt zich daarvan meester en buit die gegevens later uit. Natuurlijk wordt er door verschillende vliegtuigen en vliegbooten naar de ver dwenen vlieger gezocht. Het vermoeden is dat hij boven de Golf van Bengalen verongelukt is. De hoop, hem nog levend terug te vinden, wordt nu langzamer hand wel geringer. De oorlog in Oost-Afrika is eveneens een onderwerp dat elke week onze be langstelling vraagt, niet dat de krijgs verrichtingen nu zoo buitengewoon groot zijn, maar meer om de geheimzin nigheid waarmee deze oorlog door Abes- synië gevoerd wordt. Dat telkens ont wijken van den strijd en het daardoor steeds verder binnenlekken van de Ita lianen in dit onherbergzame land, begint bij de Italiaansche legerleiding eenige ongerustheid te verwekken. Bovendien wordt de voorziening van de voorraden munitie de watervoorziening over die groote trajecten veel lastiger. Ook wordt in sommige berichten beweerd dat er gebrek aan benzine komt, waar door het geweldige motorische apparaat door Italië in werking gesteld, in moei lijkheden kan komen. Of deze schaarsch- te aan benzine nu reeds een uitvloeisel is van de sancties die door den Volken bond op Italië wordt toegepast is moei lijk te zeggen. Erg gerust schijnt men in Italië niet óver die toepassing te zijn. Het gebruik van benzine wordt door sommige vooraanstaande personen reeds tot het hoog noodige beperkt. Ook stelt men zich teweer door de goederen, tot nu toe door staten ingevoerd die aan de sancties deelnemen, te boycotten. Voor ons land bestaat die uitvoer hoofdzake lijk in snijbloemen en kaas. Volgens de Italiaansche bladen is deze kaas nu taai en smaakt precies als slechte visch. We denken dat het fabeltje van de zure drui ven hierop wel van toepassing is. Om nog even op die groote Italiaan sche overwinning terug te komen, zoo- als de bezetting van Makalle door de Italiaansche legerleiding genoemd wordt. Dat is ons inziens een goedkoop succes, doordat de Abessiniërs de stad ontruimd hadden en alles wat nog eenige waarde had, hadden meegenomen. Ook het paleis van de bekende verrader Ras Koeksa was totaal leeggehaald. Niettemin heeft hij voor de poorten van het paleis een redevoering gehouden tot de bevolking, waarin hij onder meer Italië voorstelde als de bakermat van de hoogste wereld beschaving. Een schrale troost voor Ita lië, deze bewering van een afvallige Abessijnsche generaal. We zullen voor vandaag het tegen strijdige nieuws van dit oorlogstooneel maar laten rusten en weer terug keeren tot het Europeesche vasteland. Door de Sovjet Unie is in het afgeloo- pen seizoen veel reclame gemaakt voor COMMISSARIS DER KONINGIN IN BOLSWARD. Voor de officiëele opening van den weg BolswardWorkum op a.s. Za terdag is ook van de zijde der autoritei ten veel belangstelling. Met de vele ge- meente-autoriteiten zullen ook aanwe zig zijn de Commissaris der Koningin Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten en de heer D. F. Woude, Hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat. 11 Nov. 1935. Zaterdagmorgen j.l. reed het 9-jarig zoontje van den veehouder B. Tj. Fol- kertsma, dat op weg naar de Herv. school alhier was, op een melkauto mee. Daar deze zonder voorkennis van den bestuurder op de auto geklommen was werd het motorrijtuig ter hoogte van de school niet tot stilstand gebracht en reed ook de jongen mee de Ferwouderweg op. WORKUM. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een brugwachterswoning bij de brug over de IJskeboerevaart in den weg WorkumBolsward op 8 November ’35. Ingeschreven door: Gebr. Draaisma te Piaam v. Johs. Dijkstra te Bolsward P. en R. Feenstra te Bolsward D. de Jager te Workum Chr. Koster te Sneek E. Metz te Sneek H. Pelle te Workum H. Speelman te Sneek R. G. Visser te Workum A. v. d. Wijk te Leeuwarden S. Eëkma te Hindeloopen Begrooting f3600. Gegund aan den laagsten inschrijver behoudens goedkeuring. dragen liepen tusschen f4.25 en f3.75. Het aantal jaarlijksche donateurs is 14, dat rond f 14.heeft bijgedragen. Uit deze beide inkomsten zijn in de eerste plaats de pamfletten bekostigd. Verder wordt het kassaldo gebruikt voor het beleggen van 1 of 2 openbare ver gaderingen per jaar, zoodat de groep ook het gesproken woord aan den men- schen kan brengen. Begin 1935 spraken zoodoende Ds. Padt en Mevr. L. TillemaHeynen, terwijl voor deze week weer een open bare vergadering is uitgeschreven, dit maal in samenwerking met de plaatse lijke afdeeling van Kerk en Vrede, waar voor wij U naar de advertentie in dit nummer verwijzen. Huur Uw toestel voor f 1.15 per week, na twee jaren Uw eigendom, geduren de die twee jaren alle service en lampen risico voor ons. S. S. NIEUW LAND, Appelmarkt 12; Bolsward. IJSCLUB. 9 Nov. 1935. Onder voorzitterschap van den heer S. Terpstra, kwam de Ijsclub „Winsum en Omstreken’’ in jaarvergadering bijeen. Met inbegrip van het saldo, groot f 63.64j^, bedroegen de ink. f 252.17 >/21 de uitg. f 84.80, batig saldo f 167.77>/2. Het aftredend bestuurslid, de heer S. Terpstra werd als zoodanig herkozen, terwijl opnieuw tot keurmeesters werden aangesteld de heeren G. de Jong en Sj. Runia. Besloten werd, ijs en weder dienende, als eerste wedstrijd een hardrijderij van vrouwen uit te schrijven en de keuze der overige wedstrijden aan het bestuur over te laten. Uitgeloot werden 4 aandeelen elk van f 10.en twee van f5. Besloten werd een der bestuursleden af te vaardigen naar de algemeene ver gadering van den Bond van Ijsclubs. Het verlote paar schaatsen viel ten deel aan den heer J. v. d. Ploeg. V'rnchijrit I nHdugfi- Vrydagaavonds. MOBILISATIE VOOR DEN VREDE. Uit het verslag van de kortgeleden ge houden jaarvergadering van Mobilisatie v. d. Vrede, groep Bolsward, kunnen wij het volgende mededeelen: Het eigenlijke werk der groep, name lijk het maandelijks huis aan huis ver spreiden van vredespamfletten, is in het afgeloopen seizoen vlot verloopen. Er is een vast aantal verspreiders, dat de 1700 pamfletten regelmatig in Bolsward be zorgt. Het comité besloot om te trach ten het aantal donateurs op te voeren, teneinde ook in de omliggende plaatsen haar werk te kunnen beginnen. De maandelijksche donaties (totaal thans 20 donateurs) varieëren thans tus schen de f3.70 en f3.10, hetgeen een achteruitgang is te noemen bij de aan vang van het boekjaar, toen deze be- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 JUBILEA. Maandag j.l. gedacht Ds. J. op ’t Holt, emeritus prerikant te Meppel, dat hij voor 45 jaar in het ambt werd bevestigd. Jakob op ’t Holt werd 11 Nov. 1864 te Leeuwarden, waar zijn vader predikant was, geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1890 can- didaat werd, om 11 Nov. van dat jaar te Beetgum door zijn vader in het pre dikambt te worden bevestigd. Een maand later overleed zijn vader die toen predi kant was te Stadskanaal. 14 Juni 1896 verbond Ds. Op ’t Holt zich aan de kerk te Bolsward, die hij heeft mogen dienen tot aan zijn emeritaat dat hem 10 Mei 1931 verleend werd. Zoowel in Beetgum (1892) als in Bolsward (1924^ mocht Ds. Op 't Holt de ineensmelting van de kerken A. en B. tot stand brengen. In 1898 stichtte hij in Bolsward een Chr. Schoolvereeniging en in 1907 kwam een Chr. School tot stand, waarvan de jubi laris tot aan zijn vertrek voorzitter is ge weest. Ook riep hij in Bolsward een afd. van het Groene Kruis in het leven en diende die zoowel als voorzitter als pen ningmeester. Voorts maakte hij deel uit van de plaatselijke schoolcommissie en van het college van regenten van het St. Anthoniegasthuis. In 1929 mocht de jubi laris een nieuw kerkgebouw in gebruik nemen, waardoor de twee bestaande ge- plezierreizen in Rusland. De vreemde- bouwen in Bolsward kwamen te verval- lingenhotels zijn, volgens deze propa ganda voorzien van alle moderne com fort. Dit is echter in lijnrechte tegen spraak met een mededeeling in het Rus sische blad „Aswestria”, die hierover hei volgende meededeelt: „De toerist, die Nowgorod bezoekt, krijgt hier het volgende „comfort” te ge nieten: in het eenige hotel van de stad heerscht een verschrikkelijke stank. Zelfs de meest geoefende koorddanser zal er niet in slagen, van de hoteltoiletten ge bruik te maken. In de kamers moet men zijn regenjas voor de ingeslagen ruiten hangen, om te voorkomen dat het er in regent. Wandkleeden hangen in flarden bij de muren neer. Op een wankele tafel staat een armzalig petroleumlampje In een ander hotel „Continental” te Kieuw is het manuscript van een beken de Sovjetschrijver 's nachts door de rat ten opgegeten. Wanneer hier de waar heid in het midden ligt, is de toestand niet erg comfortabel. iEn laten we dan ten slotte nog even in Frankrijk zien, waar de Stavisky af faire weer eens de publieke belangstel ling heeft. U herinnert zich misschien nog dat berucht zwendelproces van de millioenen goochelaar Stavisky. Men vraagt zich bij het lezen van de getuigen- verhooren onwillekeurig af, hoe is het mogelijk dat dergelijke bedragen ver duisterd konden worden en niet eerdet door de justitie is ingegrepen. Derhalve minder ingeïegd dan terugbetaald f 1.68.48 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 12. Wij gevoelen ons gedrongen, te wijzen op een hoogst bedenkelijk verschijnsel in de tegenwoordige maatschappij, na melijk de zeer verkeerde neiging om po litieke overwegingen een rol te laten spelen in sport en kunst. Dit zijn immers aangelegenheden, die streng gescheiden behooren te blijven. Ongelukkigerwijze heeft ook Neder land, waar men toch anders het hoofd koel pleegt te houden, zich laten mee slepen in dezen verderf elijken maal stroom. Juist in den laatsten tijd zijn daarvan eenige frappante voorbeelden aan het licht gekomen. Waarom zouden wij ons, ten aanzien van sport en kunst, laten beïnvloeden door binnenlandsche aangelegenheden van andere landen, die, uit politiek oog punt, niet onze instemming kunnen heb ben? Het zou toch al te dwaas zijn, geen Duitsche of Italiaansche opera te willen gaan zien, omdat de in Duitschland te gen de Joden gevoerde actie of Italië’s optreden tegen Abessynië ons niet aan staat! Laten wij toch geen voorbeeld ne men aan de Joodsche boycot-actie in Amerika; boven dergelijke methoden dienen wij ons verheven te achten. Het heeft er evenwel den schijn van, dat men in bepaalde kringen eenigszins dien kant uit wil; men herinnert zich de anti-Duitsche actie van het Gymnastiek- verbond (die zelfs dreigt te leiden tot ’n afscheiding van de meer nuchter denken den). Dan wijzen wij op het uit sportief oogpunt niet minder zonderlinge besluit van den Ned. Biljartbond, dat eveneens bij een aantal leden en aangesloten ver- eenigingen sterke ontevredenheid heeft gewekt, zoodat in deze kwestie het laat ste woord nog niet zal zijn gesproken. Niet minder betreurenswaardig is het feit, dat de gemeente Amsterdam heeft gemeend, het subsidie aan de Wagner- vereeniging te moeten onthouden, omdat de Commissie van Bijstand voor de kunstzaken „Duitsche balletten of bal letten onder leiding van een kunstenares, die ook in Duitschland vaak optreedt, niet wenscht te steunen”. Men zou in de verleiding komen, zijn toevlucht te ne men tot krasse termen om de houding van deze, commissie te kwalificeeren. Wie dupeert zij? Duitschland? Duitschland zal zich er wel weinig van aantrekken. De gedupeerden zijn tallooze Nederland- sche kunstliefhebbers.' Niet minder treurig is, dat bezadigde lieden als de heer D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, in hun verbittering tegen Duitschland zich er zelfs toe leenen om de Olympiade, die volgend jaar in Duitschland wordt ge houden, onmogelijk te maken wat hem wel niet zal lukken maar toch te sa- boteeren. Dit kan men niet anders dan veroordeelen, omdat het in de hoogste mate onsportief is. Olympiade en politiek is er onmo gelijker combinatie denkbaar? De Olym piade is immers het groote feest van alle sportmenschen ter wereld! Of dit feest wordt gehouden in Japan, in Engeland, in Zuid-Afrika wat doet het er toe? De Olympiade dient de sport, en niet de politiek. Het is toch geen Duitsch feest? Indien één evenement er aanspraak op kan maken, in den volsten zin des woords internationaal te zijn, dan is het zeker wel de Olympiade, die gehouden wordt onder de auspiciën van het inter nationaal Olympisch Comité. Uit naam van de edele sport en de kunst moeten wij dan ook krachtig op komen tegen het onverantwoordelijke drijven om deze te willen verplaatsen naar het gebied van de politiek een terrein, dat sport noch kunst zullen of willen betreden. II I j - "W PERTOii /■a Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland V/i ct. 1 r Leesgeld fr p p. per hall jaar 1.50 Buiten de provincie f 2 -; mninp 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct o. kwartaal. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen I’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1