De anti-cumulalle-uiet. Biiiteiilandsche Revue. JflPOlUIEURECLAiïlE 5*. £unter III. U. U. IIIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo i Een gedistingeerd geschenk? Reparatie aan alle merken Automobielen EGBE 1 UIT OUZE A. J. OSINGA Onze fraaie Ets van het Stadhuis Groote voorraad Onderdeelen en Banden 7.50 tot 15 gld. 1 HOFSTEDE Stadsnieuws. 31^12 Jaargang Woensdag 20 November 1935 No. 92 KT 1 DEZE WEEK etaleren we ons hoofd-genre, n.l. van Advertentie n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst'dubb. prijs. besloot Dr. Beekhuis zijn met een spon taan applaus beloonde toespraak. Speciale inrichting voor In deze prijslaag kunt U bij ons te kust en te keur gaan. We brengen in dat genre steeds de laatste Nouveauté’s en ga- randeeren U PRIMA STOFFEN en 1ste klas Coupe. Denk om onze traditionele ST. NICOLAAS-ATTRACTIE. maakt staat op deze betiteling. Een geschenk, dat door ieder op hoogen prijs zal worden gesteld. Alleen in Boekhandel MARKTSTRAAT lijker blijken, om het mes wat dieper in de kanker der cumulatie te zetten. In- tusschen zullen velen der belanghebben den zich door de wet, zooals zij daar ligt, toch al gevoelig genoeg getroffen achten. Het is altijd moeilijk, om ge dwongen afstand te moeten doen van inkomsten, waaraan men zich eenmaal heeft gewend; eif het getal dergenen, die zich achter het tot dusverre veilige bol werk der cumulatie verscholen en er niet aan gedacht zouden hebben, vrijwil lig iets van hun stelling prijs te geven, is legio 1 dan onwillekeurig af, in de bedoeling van Abessinië binnenkort die verbin dingswegen te gaan bestoken en door een stagnatie in den aanvoer de Ita- liaansche troepen schade te gaan berok kenen? Het zijn alle vragen waarop voorloopig geen antwoord gegeven kan worden. Het laatste nieuws van eenig belang is, dat generaal de Bono teruggeroepen wordt en vervangen door maarschalk Badoglio, die reeds tijdens de wereld- oordlog een der voornaamste leiders van de Italiaansche strijdmacht is ge weest. Verschillende geruchten doen natuurlijk de ronde. Er zou o.a. een ernstig verschil van inzicht bestaan over de te volgen oorlogstaktiek. Anderen meenen te weten, dat van hooge mili taire zijde een druk in die richting op Mussolini wordt uitgeoefend. Het meest verklaarbare lijkt ons, dat men in Italië niet tevreden is over de langzame voort gang van het leger en men hoopt, dat maarschalk Badoglio sneller tot het ge hoopte doel zal geraken. De sancties tegen Italië zullen vanaf heden (Maandag) worden toegepast. In Italië zelve tracht men zich op alle mogelijke manieren onafhankelijk van het buitenland te maken. De geruchten van de vorige week, dat er een ernstig benzinetekort zou zijn, worden deze week niet herhaald. Mogelijk zijn deze geruchten afkomstig van het feit, dat men in Italië vrijwillig het gebruik van benzine heeft verminderd. Overigens gelooven we niet, dat die sanctiemaat- regelen nu direct resultaat zullen opleve ren. Er zijn nog te veel landen, die hier aan niet meedoen en van deze landen kunnen er heel wat grondstoffen binnen Italië komen. De meermalen gelanceer de gedachte het Suez kanaal te sluiten, zou, indien dit mogelijk was, een meer radicaler maatregel zijn, maar het groote gevaar in zich houden van een Europeesche oorlog. Daarvoor ligt er momenteel te veel ontplofbaar materiaal in de Middellandsche Zee. Tenslotte vraagt China nog even onze aandacht. De concentratie van Chinee- sche troepen langs de spoorlijn Peiping Hankou doet vermoeden, dat er thans een vaste wil in China is, zich te verzet ten tegen de toenemende actie van de Japanners in Noord-China. Verschil lende teekenen wijzen er op, dat China niet nog meer grondgebied aan Japan wil verliezen en wanneer dan de vraag gesteld wordt waarom China niet eerder tegen deze Japansche overheersching is opgetreden, dan is er maar één afdoend antwoord. Binnenlandsche toestanden hebben tot dusver niet toegelaten krach tiger tegen de Japansche eischen op te treden. GEEN GROTER GENOT DAN 1|| GOED GEREEDSCHAP W uoor FIJNE STAOAREN zoals M ESSEN, SCHAREN enz. naar Grootzand 18, SNEEK Tel. 3054 - V<’iu';hijnt DiriH'JagH- Vrijdagsavonds. DE HULDIGING VAN Dr. BEEKHUIS J.L. DONDERDAGAVOND IN DE DOELE. Door een samenloop van omstandig heden was het ons niet mogelijk op deze geheele huldigingsavond tegenwoordig te zijn. Uit het tweede gedeelte van ons ver slag zal de lezer bemerkt hebben, dat we ons voorloopig bepaald hadden tol een korte vermelding der sprekers aan de hand van het ons verstrekte officieele programma. We willen thans nog dit tweede gedeelte wat meer betrof het maatschappelijk werk van Dr. Beekhuis iets uitvoeriger vermelden. Nadat dr. Loffers namens de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst de dank van deze vereeniging voor het vele werk door Dr. Beekhuis vefricht, had overge bracht, werd allereest ’t woord gevoerd door Zuster van Veen, die de hartelijke samenwerking memoreerde, tusschen de WIJDINGSSAMENKOMST. Vrijdagavond werd in de Broerekerk een Wijdingssamenkomst gehouden, uit gaande van de Wereldbonden van Chr. Jongemannen, Jongemeisjes en Vrou wen. Over de gansche wereld werden in deze „Gebedsweek” dergelijke bijeen komsten belegd. Nadat gezang,3 1 en 2 gezongen is, leest Ds. Boerma de Apostolische ge loofsbelijdenis en laat dan Gez. 3 3 zingen. Hierna leest hij voor uit het evangelie naar Lukas hfdst. 4 vanaf vers 16 en uit 2 Cor. 15 vanaf vers 16, waarna hij voorgaat in gebed. Als onderwerp voor zijn rede had spreker genomen „Gezanten van Chris tus.” De over de geheele wereld ver spreid liggende organisaties van jonge menschen komen in deze week bijeen om te bidden. Maar waaraan wordt het recht ontleend om te bidden voor, om te getuigen aan de wereld, die zich wringt en dringt om uit de nood te komen waarin zij verkeert? Wordt dit recht ontleend aan ons, menschen? aldus spreker. Immers neen. Waar zou de zegkracht zijn van ons getuigen. De wereld zou ons wijzen op onze fouten en tekortkomingen. Niet van ons zelf, maar als Gezanten van Christus heb ben wij te spreken of te getuigen, gelijk de apostel Paulus zegt. Dan hebben we zegkracht omdat we aan de op dracht van Christus gevolg moeten ge ven, Die ons ook toerust tot den strijd, met Zijn geestelijke wapenrusting. Arme wereld, zegt spreker, arm met él haar rijkdom. Al de vreugd van de we reld is slechts surrogaat. Daar blijft niets van achter, dan alleen het nooit bevredigd zijn, het altijd maar weer willen genieten om steeds meer ledig weg te gaan. Daartegenover moeten wij staan met Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tF Telefoon No. 12 Eindelijk en ten lange leste zal het er toch van komen, dat er een zij het dan bescheiden begin gemaakt wordt aan het beperken van het opeenhoopen van inkomsten, die door den Staat wor den betaald, hetzij in den vorm van pensioen, plus een rijksbetrekking, of ’t gelijktijdige bekleeden van een rijks- en gemeentebetrekking, enz. Reeds jaren heeft men op dit aam beeld gehamerd, doch tot dusverre te vergeefs. Het leek wel, of men angst had om deze koe bij de horens te vat ten, dan wel of er geheime machten aan het werk waren, die het indienen van een dergelijk wetsontwerp wisten tegen te houden. Men weet immers, dat het in kringen van zeer uiteenloopenden aard, die evenwel alle er bij waren geïnteres seerd, op verzet stuitte. Thans is echter de knoop doorgehakt; de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer is verschenen en op 1 April a.s. dit is geen vervroegde Aprilgrap moet de wet in werking treden. Zooals wij hierboven reeds opmerkten zal dit ontwerp den talrijken tegenstan ders der cumulatie ongetwijfeld lang niet ver genoeg gaan, doch nu de eerste schrede op dien weg is gezet, zal men later wellicht in die richting verder gaan en ook diegenen bereiken, die thans nog buiten schot zijn gebleven. Zoo zal bijvoorbeeld bij een eventu- eele grondwetsherziening worden onder zocht, in hoeverre het mogelijk is, te be werken, dat het pensioen van een ge wezen Kamerlid bij gelijktijdig genot van inkomsten uit een openbare kas of kassen wordt beperkt. Wat betreft cumulatie van inkomsten uit functies of betrekkingen, welke ver- eenigbaar zijn met de functie van Ka merlid, acht de regeering geen termen aanwezig om deze te beperken met de schadeloosstelling als zoodanig genoten aangezien men dan voor de consequen tie zou komen te staan, dat het gelijktij dig bekleeden van een hoofd- en een nevenbetrekking in staatsdienst zou lei den tot cumulatie-beperking. De opmerking was gemaakt, dat af trek moest worden toegepast op het pen sioen van een oud-minister, die lid van de Kamer wordt; te dien aanzien wordt aangeteekend, dat voor deze function naris geen andere maatstaf kan worden aangelegd, dan voor andere ambtena ren. Wel wordt bij nota van wijziging voorgesteld om van de vergoeding, ge noten als lid van de Kamer, een beper kenden invloed te doen uitgaan op pen sioen en wachtgeld. Bij een eventueele herziening van de grondwet verklaart de regeering zich voorts bereid, de wenschelijkheid er van te onderzoeken, over te gaan tot beper king van het gelijktijdig genot van pen sioen als oud-Kamerlid en van salaris als minister. Wethouders en Gedeputeerden, in het genot van pensioen, toegekend vóór 1 October 1935 of den nader aan te geven datum van inwerkingtreding der anti- cumulatie-wet 1 April 1936 val len buiten de korting, omdat de belang hebbenden in vele gevallen inkomsten hebben laten vallen, hooger dan de ver goeding, welke zij in hun functie als wethouder of Gedeputeerde genoten. Zij aanvaarden bedoeld ambt, omdat hun door de bestaande bepalingen het uitzicht werd geopend op een onbeperkt pensioen, hetgeen de regeering te hun nen aanzien in het oog wil houden. Verder bevat de wet nog verschillende bepalingen met betrekking tot ambtena ren, die lid van de Kamer worden, enz. Het ontwerp in zijn geheel is een voorbeeld van het bekende „zachte lijn tje”, dat echter de mogelijkheid niet uit sluit, dat het later strakker wordt aan gehaald, waarop nog wel zal worden aangedrongen. Alle begin is moeilijk; het zal naderhand misschien gemakke- zusters en Dr. Beekhuis. Mede namens de zusters Schippers en Wolthuis over handigde de spreekster als aandenken een in zilver gedreven afbeelding van het Groene Kruisgebouw. Voor de afdeelingen Tjerkwerd en Burgwerd en Lollum van het Groene Kruis, sprak de heer Damsma uit Tjerk werd woorden van lof en hulde voor het dikwijls moeilijke werk dat de buiten patiënten een dokter bezorgen. Een oud- patiënt uit Gaast, de heer Osinga, sprak woorden van dank namens de patiënten uit dat dorp. Mej. Magendans richtte zich meer spe ciaal tot Mevrouw Beekhuis en roemde het vele werk door mevrouw ten dienste van de patiënten verricht. Ook de bestu ren van verschillende vereenigingen heb ben dikwijls hare gastvrijheid genoten Als blijk van waardeering wordt den prachtige glazen pul overhandigd. Mevr, van der Zeede Vroede, secre taresse van het Groene Kruis, herdacht de arbeid van Dr. Beekhuis in dienst van het Groene Kruis. De voorbereidin gen van de stichting van ons mooi Groene Kruisgebouw is wel een der hoogteounten geweest van dezen arbeid. Met hier na te noemen vereenigin gen is axgi Dr. Beekhuis een compleet tuinameublement aangeboden. Namens de afd. Kindervacantiekolo- nies, sprak mej. Magendans, namens het Onderling Ziekenfonds de heer H. Mul der; namens den Bond van Lichamelijke Opv. de heer D. B. Eerdmans; namens de Vereen. Zwemschool, de heer F. Boermans; de plaatselijke schoolcommis sie de heer D. van der Vliet; namens Diercteuren van de Spaarbank de heer G. C. Eisma; namens Floralia de heer H. R. Kingma; namens de Openbare Lees zaal Ds. Vink; namens de Reddingsbri gade de heer J. van der Poll; namens de Gymn.Vereen. Lycurgus-Wilhelmina, een aantal dames en heeren in turncostuum. Het vaandelsaluut werd gebracht aan Dr. Beekhuis en familie. Ten slotte werd nog een krans en oor konde aangeboden doof Ds. Vink namens het huldigingscomité. Deze oorkonde be vat de volgende tekst: „Aan Henri Beekhuis, medisch docto randus arts, die van 1898 tot 1935 in Bolsward werkte, bij zijn vertrek naar ’s-Gravenhage in dankbare herinnering voor het vele werk door hem verricht in onderscheidene functies in het be lang van het stoffelijk, lichamelijk en geestelijk welzijn van de in woners van Bolsward en omgeving”. De heer J. M. Kingma, Leeuwarden, herdacht de Friesche Elfstedentochten, die mede op initiatief van Dr. Beekhuis zijn gehouden. t Ten slotte bracht Dr. Beekhuis op de hem eigene kernachtige wijze dank aan alle sprekers, eveneens voor de vele ca- deaux. Tijdens zijn werkzaamheden hier in Bolsward heeft hij steeds veel waar deering ondervonden. Voornamelijk de Vereen, die zich stelden op de bevorde ring der algemeene belangen hadden zijn volle sympathie. Met woorden van hartelijken dank aan allen, inzonder het comité dat deze avond voorbereid had, De verkiezingen in Engeland. De oorlog in Oost-Afrika. China en Japan. De vorige week hebben de verkiezin gen in Engeland wel het meest in de be langstelling van het courantlezend pu bliek gestaan. Deze verkiezingen had den een zeer bijzondere beteekenis, om dat het momenteel voor de internatio nale politiek van zeer groot belang is, wie in Engeland de uitvoerende macht in handen heeft. Om eens een voorbeeld te noemen. Wat bestaat er een groot verschil ten opzichte van het Engelsche verdedigingsstelsel tusschen de regee ring Baldwin en de Arbeiderspartij. Niet dat laatstgenoemde partij direct veel oorlogszuchtiger maatregelen zou ne men, maar meer betreffende het vraag stuk der sancties tegen Italië, die deze partij veel scherper dan de regeerings- partij Baldwin zou willen toepassen. In hoeverre het een of het ander bevorder lijk zou zijn tot een spoedige oplossing der Ethiopische kwestie, valt moeilijk te beoordeelen. De tegenwoordige re geering beschikt evenwel over een zeer belangrijke overmacht. 505 zetels, ter wijl de oppositie-partijen 99 zetels tel len, waarvan de eigenlijke Labourpartij ér 57 heeft. Er zou dus heel wat moe ten gebeuren, wanneer in deze verhou ding groote wijzigingen_zouden worden gebracht, temeer daar de regeerings- partij rekent op een verlies van onge veer 100 zetels. Volgens de laatste be- richtenTs de stand thans dat de regee ring 326 zetels bezet en de oppositie 274 zetels, een meerderheid dus van 52 zetels inplaats van de 242 zetels waar over zij voor de verkiezingen beschikte. Over de koers die de nieuwgekozen regeering zal inslaan, valt natuurlijk, nog niet veel te zeggen. Wel is zeker, dat nu een flinke meerderheid verkre gen is voor de herbewapening, die reeds als een der nummers op het program stond. We mogen dat betreuren, vooral wanneer we zoo kort na de herdenking van de wapenstilstandsdag op 11 No vember nog levendig voor ons oog te rugriepen dat groote leed in de wereld oorlog geleden. Die herdenking van de wapenstil standsdag brengt ons weer direct in het oorlogsgerommel van dezen tijd. Veel nieuws is er van het oorlogstooneel in Oost-Afrika niet. O, zeker, wanneer de de legerberichten uit Italiaansche bron mogen gelooven, rukt het leger zege vierend voorwaarts, maar mén weet nog maar altijd niet, welke plannen Abes sinië koestert ten opzichte van de ver dediging van dat land. Tot nu toe is men steeds teruggetrokken en de wei nige krijgsgevangenen, die de Italianen hebben gemaakt wijzen er op, dat die terugtrekkende beweging volgens een vast plan is uitgevoerd. Ligt het misschien in de taktiek van Abessinië de Italianen zoover mogelijk in het binnenland te laten optrekken en daardoor lange en dure verbindingswe gen voor de troepen te moeten aanleg gen? verbindingswegen, die in dit onherbergzame land noodig zijn voor de proviandeering en de munitievoor- ziening. Ligt het, zoo vraagt men zich I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1'/2 ct. Buitenland ct. Leesgeld fr p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opjjenomen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1