Buitenlandsche Revue. Te dure buitenlandsche artikelen. De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken 1 Een gedistingeerd oeschenK? A. J. OSINGA 0VCHEAI I lITHAElNJg 31^12 Jaargang Woensdag 27 November 1935 No. 94 I I Onze fraaie Ets van het Stadhuis Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ir Telefoon No. 12 en Ingezonden Mededeelingen Wat Mijnhardt maakt is goed A dve r t e n 11 n por regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt binsdags- Vrljdugsavurids. Leesgeld fr. p, p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 25-JARIG BESTAAN „O. Z. B.” Ons Zuivelbelang, vereeniging van leerlingen der Rijks-Zui- velschool alhier. Zaterdagavond klokslag 8 uur opende de voorzitter van deze vereeniging, de heer Ph. Ingenhoes in de keurig versier de Doelezaal de feestelijke bijeenkomst. Spreker richtte een woord van welkom tot de aanwezige leeraren en de leden der Vereen, met hunne dames. Hoewel de vereen, niet veel naar bui ten werkt, is toch in al die jaren deze vereeniging voor de studeerende jonge lui een aanknoopingspunt, waar regel matig de onderlinge belangen worden besproken. Zij vormt een schakel, die niet graag gemist zou worden en kweekt een goede geest van saamhoorigheid. De heer Leeuwerken biedt hierna met eenige welgekozen woorden namens de leden aan het bestuur een nieuwe vlag aan en hoopt dat dit cadeau de goedkeu ring van het bestuur kan wegdragen. De Voorzitter antwoordt, dat dit blijk van medeleven en waardeering hun ten zeerste verheugt en spreekt den wensch uit, dat dit nieuwe symbool ook het tee- ken mag zijn van een nieuwe toekomst, een opleving in de geheele Nederland- sche zuivelindustrie. Verschillende toegezonden. Gerrit Flameling. Taeke Joma, Lonjé. P. Bekema. Rudolf Teerenstra. Kaatje Gorter. Harm Bleeker. Sietsche Dijkstra. Ids Nota. M. Bosma. VERGADERING FRIESCH GRONDBEZIT. Zaterdagmorgen vergaderde de afd. Bolsward van de Vereen. Friesch Grond bezit in den Hof van Holland. Door ongesteldheid van den voorzit ter opent de heer Joh. Bruinsma deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige leden, inzonderheid tot den spreker, den heer Douma van Har- degarijp. De notulen worden gelezen en goed gekeurd, evenals het verslag van den penningmeester, dat met een klein batig saldo sluit. Verslag afgevaardigde werd eveneens, wegens ziekte niet gelezen. Tot bestuurslid werd met algemeené stemmen herkozen de heer Y. J. Heeg. Daarna hield de heer Douma een rede over het onderwerp: „Wat zegt het nieu we pachtontwerp?” Spreker begint met een uiteenzetting te geven van de plaats die het eigendom in deze wereld inneemt en de worsteling die door alle eeuwen heen rond dat eigendom heeft plaats gehad. Steeds is er een verbitterde kamp gestreden in alle schakeeringen van de bevolking. Mr. Mendels, een S. D. A. P.er, tee- i i I VOETBAL. C. A. B.—M. S. C. 4—5. De onverwachte regenbui een uur voor den wedstrijd was niet geschikt het ter rein in goede conditie te houden. Een glad en glibberig veld is niet geschikt yoor een goede balcontröle. Dat er niet- maakt staat op deze betiteling. Een geschenk, dat door ieder op h o ogen prijs zal worden gesteld. Alleen in Boekhandel MARKTSTRAAT ambitie door partijen is gespeeld, is een bewijs van hoeveel waarde deze wed strijd geacht werd. Trouwens de meer dere uitslagen van de Zondagmiddag in deze afdeeling wijzen er op, dat er nog zeer veel verrassingen mogelijk zijn. Het wordt voor onze C. A. B.ers op- passen, en we achten het dringend noo- dig dat er weer eens een gewonnen wed strijd tusschen door komt. Wat ons in deze wedstrijd opviel? Dat het samen spel door M. S. C., de techniek van hef voetballen betert baoefend wordt. Dat aangeven en plaatsen was dikwijls zui ver. Ook de verschillende corners van AA S. C. waren buitengewoon gevaar- kende enkele jaren geleden dit probleem op origineele wijze. Het algemeen streven na den wereld oorlog is geweest het particuliere grond eigendom in het hart te treffen en dik wijls met succes. Ook in ons land valt in de laatste jaren een ontstellende beweging te con- stateeren. Ook van sommige officieele organen tegen de particuliere eigendom. Heel wat maatregelen zijn dienaangaan de genomen en dit is niets anders dan een gecamoufleerde poging de particulie re grondeigendom te vernietigen. Dit algemeene streven is thans mef succes bekroond door het ingediende pachtwet-ontwerp dat de particuliere grondeigendom vogelvrij verklaart. En kele details van deze wet worden nu door den spreker naar voren gebracht. De vrijheid van den verpachter wordt aan banden gelegd. Als de pachter de pacht opzegt is alles goed, maar als de verpachter dit wii doen, moet eerst de Raad van beroep hierover beslissen. De pachter kan ook vergoeding krijgen voor aangebrachte verbeteringen. Ook dit ar tikel heeft een zeer eigenaardige strek king. Dan moeten alle contracten schrif telijk worden aangegaan wat ook tof veel moeilijkheden aanleiding kan geven. Aan den rechter is de bevoegdheid deze contracten te wijzigen of te vernietigen. Deze rechterlijke toestemming is een ju ridisch monster. Het gezag Van onze rechterlijke macht zal worden geschaad. Er is nog veel meer wat wijst op een zijdige bevoorrechting van den pachter. Ter motiveering leest spreker verschil lende artikelen uit dit pachtwet-ontwerp. De eenzijdigheid kenmerkt dit geheele ontwerp. Deze nieuwe pachtwet is ook wreed voor de oude zwoegers die door zuinigheid en vlijt een boerderijtje heb ben overgespaard. Eerst alles voor den pachter en dan komt de rente voor den verpachter. Dit geheele ontwerp is door trokken van een Marxistische geest; dan is er geen sprake meer van een zelfstan dige ondernemer. Prof. Diepenhorst heeft tegen dit ont werp krachtig geprotesteerd en de taak van de afd. van Friesch Grondbezit is: te strijden voor een rechtvaardige behar tiging van hun belangen. Zij moeten trachten dit onheil van den landbouw- stand af te wenden. Alleen een krachtige organisatie kan hier helpen. Deze rede werd met een hartelijk ap plaus beloond. Een zeer geanimeerde be spreking volgde. De rondvraag bracht nog enkele alge meene punten, waarna de Vice-Voorzit- ter, de heer Hannema, een woord van hartelijken dank bracht aan den heer Douma voor zijn leerzame rede en aan de aanwezigen voor hun belangstelling. OP STAP. Vrijdagavond ging in de Doele de film met bovenstaande titel. Het voorprogramma was, zooals we dit van de fa. Miedema gewoon zijn, uit stekend verzorgd. Naast 't gewone jour naal een aardige film uit de oude doos maar die door zijn bijzondere montee- ring zoo echt voor een filmscène ge schikt is, rustig, geestig en beschaafd. Het teekenfilmpje deed het ook goed. De hoofdfilm „Op Stap” is een pro duct van Nederlandsch fabrikaat, met Nederlandsche spelers en een Neder landsch scenario. Louis en Henriette Da vids, Jopie Koopman trachtten het te kort aan inhoud door goed spel aan te vullen, maar dit gelukt niet altijd. Nog steeds wachten we op een echt Neder landsche film, die beter is dan de inder tijd gegeven Jantjes. De inhoud is in een paar woorden weergegeven. Een be jaarde Indië-gast, maakt een snoepreisje naar Holland, wat tot heel wat compli caties aanleiding geeft. Deze film was tephnisch goed ver zorgd. Het bezoek was bevredigend. de leden van de jubileerende vereeniging e enrevue opgevoerd. Deze revue, door enkele leden in elkaar gezet, heeft veel bijgedragen tot het succes van dezen avond. Vlotte leuke tooneeltjes, voor dilet tanten somtijds uitstekend gespeeld, pit tige coupletten, die door de aanwezigen wat graag werden meegezongen en een leuke costumeering met een goed ver zorgd tooneel. De ontwerpers van deze revue kunnen met voldoening op hun werk terugzien. Een goed verzorgde Jasz hield in de pauzes en na afloop van de revue de goede stemming er in. bloemstukken waren Na dit officieele gedeelte werd door tegenstaande deze handicap met groote De sancties tegen Italië. De vredesgedachte. De Volkenbond. Japan en China. Het is nu ongeveer een week geleden dat de sanctiemaatregelen tegen Italië in werking gezet zijn en in die week heeft men kunnen constateeren, dat dit economische wapen van den Volkenbond toch wel iets te beteekenen heeft. Geheel Italië tracht zich door een beperking van de tot nu toe steeds ingevoerde artikelen en grondstoffen te verweren. Maar dit gaat natuurlijk zeer moeilijk. Wanneer men geen benzine meer heeft, kan men autobussen niet laten loopen en de nog beschikbare vooraad is allereerst noodig voor de behoefte van het leger in Oost- Afrika. Geen wonder, dat de geruchten, als zou de Volkenbond tegen het einde van deze maand overwegen of de lijst der artikelen, waarvan uitvoer naar Italië verboden is, zal worden aangevuld met steenkool en petroleum, in Italië met groote verontwaardiging zijn ontvan gen. De artikelen in de pers zijn scherp en dreigend. Wanneer Italië deze pro ductie niet meer zal ontvangen, zal het land genoodzaakt zijn, zich desnoods met de wapenen te verdedigen. We kunnen ons indenken, dat hierbij een zekere be zorgdheid een groote rol speelt, een be zorgdheid, die men onder hooge woor den wil camoufleeren. Zonder steenkool, petroleum en vooral benzine, kan Italië zijn actie In Oost-Afrika niet doorzetten. Men tracht thans in Italië zooveel moge lijk te bezuinigen. Te Rome en andere groote steden is de straat- en winkel- verlichting veel verminderd. In de nieu we huizenblokken die centrale verwar ming hebben, wordt momenteel niet ge stookt. Het gebrek of tekort aan metaal tracht men op te heffen door elkeen ook kinderen zooveel mogelijk meta len voorwerpen te laten inleveren. ’t Is toch eigenlijk treurig, dat die kleine kleuters hun speelgoed moeten of feren op het altaar van het Vaderland. dat hunne reine en ontvankelijke kinder zielen moeten worden opgevoed tot een zekere haat tegenover de kinderen van andere landen. Immers de boycot van de andere volken vraagt van hen het offer van hun speelgoed. We hebben het reeds eerder betoogd, dat de verbroederingsgedachte onder de beschaafde bevolking kort na de wereld oorlog is verdwenen en we van het vre- desideaal meer dan ooit verwijderd zijn. Daar zijn van die tegenstrijdige dingen in de wereld, om eens een enkel voor beeld te noemen. Het doel van den Vol kenbond met het instellen van de sanc ties tegen Italië is, de oorlog in Oost- Afrika zoo spoedig mogelijk wegens ge brek aan bepaalde grondstoffen te be ëindigen. Ook Nederland doet aan de sancties mee. Hoe kon het ook anders, het land van de Carnegie-stichting, hei vredespaleis, moest met andere landen elke gelegenheid aangrijpen de vredes gedachte te dienen. Weet ge wat ons zoo inconsequent voorkomt? Volgens geruchten in enkele bladen heeft Abessinië in Nederland voor 10.000 pond sterling mitrailleurs besteld Och, dit onderwerp geeft stof genoeg om onze geheele revue te vullen, maar we moeten ons beperken en ook eens even onze aandacht vestigen op een an der punt van onze wereldbol, n.l. China en dan meer speciaal Noord-China. In den laatsten tijd is daar onder lei ding van Japan een beweging ontstaan om Noord-China van het groote rijk al te scheiden en onder een autonoom be stuur te brengen. Dat dit mogelijk ge acht wordt vindt zijn oorzaak in de eigenaardige manier, waarop het Hemel- sche rijk verdeeld is. Een samenstel van provincies met aan het hoofd ’n gouver neur die in zijn gebied zoowat koning is. Dit brengt natuurlijk een regelmatige belangenbotsing teweeg, waarvan Japan, die als altijd achter de schermen ope reert, handig gebruik weet te maken. Bovendien heeft Japan momenteel niet veel te duchten van Europa of Amerika, die meer dan genoeg werk hebben aan eigen Europeesche misstanden. Het hoofddoel van Japan is wel, zonder veel opzien te trachten een soort militaire bufferstaat te vormen tusschen Mand- sjoekwo en de Chineesche republiek. Oi hierin voor den Volkenbond geen aan leiding bestond eens wat scherper op te treden, is een vraag, die niet gemakke lijk te beantwoorden is. Immers, wat doet Sovjet-Rusland, die toch ook lid van den Volkenbond is, met Chineesch Turkestan? Dit wordt toch ook met eenzelfde handigheid, als Mand- WANDELSPORT. De pas opgerichte wandelsportveree- niging alhier hield Vrijdag j.l. haar eer ste ledenvergadering. Aanwezig waren 35 leden, die zich ’1 volgende bestuur kozen: F. v. d. Veen, voorz.; R. S. Haitsma, seer.; W. Ykema, 2e (seen; tnej. G. Pietringa, plenn. en mej. B. Bouma, 2e penn. De contributie werd vastgesteld op 15 cent per maand, entreegeld 25 ct. Donateurs minimum 50 cent per jaar. Del wandeltochten zullen zoowel op Zondagen als op werkdagen worden ge houden. De leden moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Het ligt in de be doeling van het bestuur ook ouderen op te wekken lid van de vereeniging te wor den. De zoo bij uitstek gezonde wandel sport kan door personen van elke leef tijd beoefend worden, daar bij deze sport het wedstrijd-idee geheel wordt uitgeschakeld. Besloten werd de vereeniging te doen aansluiten bij het Friesche wandelver- band. Het was reeds laat toen de voorzitter de vergadering sloot. Zondagmorgen vond reeds de eerste wandeltocht plaats. 23 deelnemers kwa men aan de start. In prettige, opgewekte stemming werd het pl.m. 15 K.M. lange parcours over Harkezijl, Schraard en Exmorra afgelegd. Men schijnt in het buitenland nog maar al te vaak te meenen, dat wij in ons land geen last hebben van de crisis, dat Nederland het rijke land is gebleven waarvoor het vroeger doorging en dat iedereen in deze gebenedijde contreien het geld maar voor het weggooien heeft. Dit laatste doen wij dan ook nog in vele opzichten bijvoorbeeld door dure buitenlandsche producten te koopen, die men ons nog Immer abnormaal hoog laat betalen. Aan de prijzen van de meeste buitenlandsche producten kan men niet bemerken, dat er in het land van herkomst devaluatie heeft plaats ge had. De prijzen zijn op hetzelfde niveau gebleven als vroeger. Wij willen hier nu niet onderzoeken, wie daar in de eerste plaats van profi- teeren: de fabrikanten of de Nederland sche importeurs. Wij constateeren alleen het feit. Wanneer wij zoo dom zijn, om te vee) geld te betalen voor talrijke uit het bui tenland afkomstige goederen, is dat onze eigen schuld. Wij hebben toch immers het boycotmiddel tot onze beschikking? Als wij eens begonnen met al die dure dingen te boycotten, zou er spoedig ver andering in den toestand komen. Maar daartoe is samenwerking noodig, en juist deze schijnt in ons land moeilijk te bereiken te zijn. Nog veel beter zou evenwel zijn, het buitenlandsche goed zooveel mogelijk in den ban te doen en Nederlandsch fabri kaat te koopen. Want het is een vast staand feit, dat de meeste buitenland sche waren, waarvoor wij zwaar geld betalen, in minstens even goede kwali teit hier te lande worden, of kunnen wor den gefabriceerd. Vooral op pharmaceutisch gebied is dit het geval; en dat is juist ook een ge bied, waarop het meeste overvraagd wordt. Tallooze buitenlandsche specia lités, welker intrinsieke waarde in het minst niet in verhouding staat tot den prijs, dien men er ons voor laat betalen, worden reeds in ons land gefabriceerd. Doch velen onzer verkeeren nog in den waan, dat alles wat uit het buitenland komt, beter is dan het inlandsche pro duct. Het wordt meer dan tijd, dat wij dit waandenkbeeld laten varen. Dollar en pond sterling zijn enorm in waa;rde gedaald, maar wie nu deinkt, dat deze daling ook te bemerken is aan den prijs, dien wij tegenwoordig voor Engelsche en Amerikaansche producten betalen, vergist zich zeer. Die worden ons nog altijd berekend 'of er geen sprake was van devaluatie. Dat het anders kén, daarvan zien wij dagelijks de bewijzen in winkels* die zich niet storen aan de voorgeschreven prijzen en dergelijke artikelen verkoopen voor 30 40 minder. Deze zaken wor den dan natuurlijk op de zwarte lijst van prossiers en importeurs geplaatst, doch dit neemt niet weg, dat zij het be wijs hebben geleverd, dat het zeer wel mogelijk is om rekening te houden met de lage buitenlandsche valuta en toch nog geld te verdienen. Zij zullen de on baatzuchtigheid niet zoo ver drijven, dat zij met verlies gaan werken. Hoeveel men ons te veel laat betalen, kan wel hieruit blijken, dat er een be paald artikel is, waarvoor wij hier f 9. moeten betalen. Voor ditzelfde artikel betaalt men in België f 6.50, in Spanje slechts f5. Er is een onreëele handel ontstaan-. Het gaat er niet meer om, goederen te verkoopen met een normale winst-norm, doch om er zooveel mogelijk aan te ver dienen. In den regel behoeft men daai den winkelier niet op aan te zien, want die verdient er niet het meeste aan. Zij, die met de woekerwinsten gaan schui ven, zijn de importeurs en grossiers. Daaraan is niet anders een einde te maken, dan door Nederlandsche produc ten te koopen, waardoor althans één categorie van ongeoorloofde winstne- mers wordt uitgeschakeld. Het ligt voor een groot deel aan ons zelf, om aan den bestaanden toestand een eind te maken. Waarom zouden wij, in dezen tijd van crisis en malaise, te veel betalen voor buitenlandsche merkartikelen en daar door onze eigen industrie te kort doen? Wij herhalen: koopen van Nederlandsch fabrikaat strekt ten voordeele zoowel van den kooper, als van den fabrikant. -(o>- sjoekwo door Japan, door Rusland opge slokt. Eir valt dus nog heel wat aan het menschdom te verbeteren, voor die alge meene verbroedering voldoende onder de volken beleefd wordt. Bij de honderdste herdenking van den grooten vredesapostel Carnegie, wiens vredespaleis als een oase in de woestenij van zelfzucht en eigenbelang moest staan. Op ‘deze herdenkingsdag herinne ren we ons met weemoed hoeveel beter onze tegenwoordige wereld had kunnen zijn, wanneer dat vredesprobleem eens werkelijk door alle bestudeerd geworden was en ’t brute egoïsme plaats gemaakt had voor de geest van verbroedering. Misschien dat thans aan de donkere kim men het licht van een nieuwe dageraad begint te rijzen. De Engelsche staatsman Eden ver klaarde nog deze week, sprekende over de sancties tegen Italië: „De wereld heeft nooit tevoren een dergelijke manifestatie gezien en de eensgezindheid, waarmede zij werd uit gevoerd beteekent iets nieuws in de an nalen der internationale betrekkingen.” Een later geschiedschrijver zal wellicht de laatste maanden als de beslissende dagen in het totstandkoming van het Volkenbondsgezag kenmerken. Laten we hopen dat die eenheid in handelen ook op elk ander terrein van het internationale economische leven tot stand komt. TECHOPLATEN-WEDSTRIJD. Zooals men zich zal herinneren, had de heer D. Harkema aan de door de Permanente Feestcommissie op St. Maar- tensdag uitgereikte Techo bouwplaten een wedstrijd verbonden, waarvoor een tiental prijzen beschikbaar gesteld wer den. De uitslag hiervan is als volgt: le prijs: Siebren Westbroek. 2e - - - 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e Goed zóó, maak „los” die verkoudheid T|T Eiken DONDERDAG K 11 K Zitting te BOLSWARD Schildwljk 33 bjj de Markt 1 ff ff ff ff i i i 3 1 1 l v^v^vowvxi, kVUUl CCX1 gUCUU VdlUVll 11U1C, L>dL Cl 111CL- Dampodampan diep Inademen; neus, keel en borst 's-morgen* en 's-avonds flink^ diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los”. Doos 30 cent - Pot 50 cent DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1