Een Uriel, die ie dennen geen. Buitenlandsche Revue. Voor prima Messen en Scharen alle soorten ruime keuze naar het be kende adres: CORNEL’s Sigaren. Sigaretten, Tabak Luxe verpakking Niet duur BELEEFD AANBEVELEND Hl. U. d. IIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Een gedistingeerd geschenk? i Reparatie aan alle merken Automobielen A. J. OSINGA HOFSTEDE Grootzand - Tel. 3054 - SNEEK St. Nicolaas Onze fraaie Ets van het Stadhuis Stadsnieuws. Jaargang Woensdag 4 December 1935 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 No. 96 on KIMSWERD. TJERK WE RD. den hoofdingenieur overgelegd HITZUM. Advcrtcntlön por rcgol: Woensdagsnumm-er 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor Bij het koopen van St. Nicolaas-cadeaux op uw verzoek „gratis” een prentenboek. BRANDSMA’s WINKEL. maakt staat op deze betiteling. Een geschenk, dat door ieder op boogen prijs zal worden gesteld. Alleen in Boekhandel MARKTSTRAAT JEUGDIGE WERKLOOZENZORG. Hedenmorgen is de Commissie voor jeugdige werkloozenzorg haar arbeid November 1235. Herkozen tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Hitzum 4e heeren J. Miede- ma en P. Busman. Herkozen tot leden van het Kiescollege Achlum-Hitzum: voor Achlum de heeren W. Baarda en Tj. de Vries; voor Hitzum de heer S. Overal. weer begonnen in de z.g. Barak aan het Plantsoen, ook dit jaar weer voor dat doel door B. en W. welwillend ter be schikking gesteld. EVenals vorige jaren zal er in den morgen gelegenheid wor den gegeven voor het beoefenen van handenarbeid onder deskundige leiding en in de middaguren voor ontspanning door lectuur, gezelschapsspelen, enz. Reeds de eerste ochtend waren vele jonge werkloozen opgekomen, die doot den voorzitter der Commissie, Ds. Vink, werden welkom geheeten. Hij wees erop dat we allen gehoopt hadden, dat dii werk niet meer noodig zijn zou door ver ruiming der werkgelegenheid als gevolg van economsich herstel, maar dat die hoop helaas niet vervuld is. Hij uitte den wensch, dat allen hier prettige uren zouden doorbrengen en dat ieder zijn best zou doen om de goede geest onder het werk en bij de ontspan ning te bevorderen en te handhaven en hij zegde hun toe, dat de Commissie al les zou doen, om het allen zoo aange naam mogelijk te maken. Moge zij daar bij kunnen rekenen op de steun van de heele burgerij. Alle gaven zijn daartoe hartelijk welkom, zoowel in geld als in natura, alsook het beschikbaar stellen van lectuur als boeken, plaatwerken en gelezen couranten voor de leestafel. Na ontvangst van bericht zullen deze gaarne worden afgehaald. 28 November 1935. Hedenavond had op de bovenzaal van Sj. Zwaagstra de algemeene ledenver gadering plaats van de ijsclub „Tjerk- werd”, onder voorzitterschap van den heer N. F. de Boer, die met een kort wel komstwoord deze vergadering opende. Hierna las de secretaris de notulen voor die goedgekeurd werden en bracht de heer Dj. Zijsling verslag uit van de bondsvergadering die vorig jaar te Leeuwarden was gehouden, terwijl nu als afgevaardigden werden benoemd de h.h. P. van Gosliga en W. Wijnia, die deze benoeming aannamen. Thans werd verslag uitgebracht van den toestand der kas. De inkomsten wa ren f347.10, de uitgaven f45.18, zoodat er een saldo was van f301.92. Dit werd door 3 der aanwezigen nagezien en in orde bevonden. Voor het bestuurslid de heer Tj. Pas ma kwam in de plaats de heer K. Schuk- ken, terwijl de keurmeesters, de heeren H. de Jong en K. Bajema bij acclamatie weder werden herkozen. Nog werd er ’n bespreking gehouden over het 60-jarig bestaan der ijsclub en werd besloten oni in Januari ijs en weder dienende een estafette-rijderij onder de leden te houden en tevens een feestavond te or- ganiseeren. Nog werden eenige voorwer pen en een kistje sigaren verloot, waar van de gelukkige winnaars waren de heeren J. Kuipers, Sj. Dijkstra en B. Vol- beda. Nadat er niets meer aan de orde was, werd deze vergadering, die door 43 leden was bezocht, met een woord van dank door den voorzitter gesloten. eerste instantie misschien ook wel de heer Baars heeft zich laten bedot ten door een falsificatie. Zulke kunsten heeft men meer zien vertoonen. Wat ons wèl verbaast, is dat een man als de heer D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, die door den aard van zijn functie toch ge acht moet worden, de moderne talen tot in de puntjes te kennen, al die grove fouten niet heeft gezien, evenmin als de verschillende redacteuren van de groote pers, die, zouden wij bijna zeggen, „et in zijn gevlogen.” Aan de Arbeiderspers heeft men ver moedelijk een beteren neus gehad; het schijnt, dat de heer Baars zich eerst tot dit lichaam heeft gewend, om zijn bro chure gepubliceerd te krijgen, doch daar heeft men zijn voorstel van de hand ge wezen, omdat men zich niet met derge lijke rommel wilde inlaten. Andere redacties kunnen zich daaraan spiegelen voor de toekomst! WOMMELS. KERKELIJKE VERKIEZING. 1 December 1935. Heden Zondag had alhier de kerkelijke verkiezing plaats van 3 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. De aftr. Vrijz. cand. verwierven: W. Heeg 190, G. Tjallema 193 en A. Hibma 183 st., terwijl de Rechtzinnigen be haalden: K. Bijlsma 221, W. de Jager 224 en A. Veldhuis 214 stemmen, zoodat de verhouding in het Kiescollege thans wordt 14 Rechtz. en 6 Vrijz. GYMNASTIEKVEREENIGING OPGERICHT. 1 December 1935. In een vergadering van belangstellen den in hotel Struiksma werd met aan vankelijk 27 leden een gymnastiekclub opgericht. Als bestuurslid werden gekozen de h.h. E. de Groot, voorz.; Y. van Dijk, secr.; G. Bootsma, penningmeester en de da mes M. Heeg en K. Tijmstra. en hare gevolgen te vertellen, maar we moeten ons beperken, teneinde ook nog enkele andere niet minder actueele on derwerpen te kunnen bespreken. We nemen dan als tweede onderwerp de Middellandsche Zee. Mogelijk dat een enkele lezer zich zal afvragen: staat dit dan ook in verband tot den oorlog in Oost-Afrika? Zeker, en in veel gevaarlijker opzicht dan de strijd in het onherbergzame Abessinië. De Mid dellandsche Zee is tegenwoordig het ge vaarlijke punt voor de vrede in Europa. De uitlating van een Fransch Minister op eenigszins schertsenden toon gezegd- „dat de vrede of oorlog thans afhangen van een flesch whiskey”, heeft als zoo danig een diepere beteekenis. De sprekei doelde hier op de mogelijkheid dat, wan neer de commandant van een Engelsch oorlogsschip die flesch wat te veel had aangesproken, dit gevaar zou kunnen opleveren voor een botsing met een Ita- liaansch schip. Dit los daarheen geworpen gezegde laat ons overduidelijk zien hoe gevaar lijk die opeenhooping van al dat oorlogs materiaal in de Middellandsche Zee kan worden. Een feit van recenten datum heeft de belangstelling rondom de Mid dellandsche Zee nog vergroot. Het is geen geheim meer, dat het herstel van de monarchie in Griekenland de uitslag is van een diplomatiek schaakspel tus schen Italië en Engeland. De geheime dienst in Italië trachtte door middel van een opstandige beweging op Kreta de waarde van Griekenland als vlootbasis voor Engeland te verkleinen. Dit schaak spel is door Italië verloren en de terug keer van Koning George van Griekenland heeft de Engelsche invloed daar geducht versterkt. De beste havens aan de West kust van Griekenland staan thans, indien dit noodig mocht blijken, geheel ter be schikking van Engeland. Bovendien moet men niet vergeten, dat in dit Middel landsche zeegebied de hoofdweg naar In ti ië ligt en aan de heerschappij over deze zeeweg is Engeland heel veel gelegen. Ook dit is een onderwerp dat weer ge noeg stof opleverde voor meerdere re- vue’s. Ten slotte willen we nog eventjes stil staan bij de toestanden in Amerika, die ons zoo nu en dan in zeer optimistische toon worden voorgezongen. Enkele cij fers geven evenwel een geheel ander beeld. De werkloosheid is van 9.993.000 in Sept. 1933 gedaald tot 9.711.000, waaruit nu niet direct valt te concludee- ren, dat men er over de ergste misère heen is. Ongeveer 23 millioen steuntrek- kenden op een bevolking van 127 milli oen, is ook wel een beetje te veel. Voed sel en kleeding is 20 duurder gewor den.. De staatsschuld bedraagt 34 mil liard. Daartegenover staat weer het ty pische feit, dat het electriciteitsverbruik met 20 is toegenomen, dat bijv, bij de paardenrennen in Spokane meer dan een half millioen dollar door de handen van de bookmakers gegaan is. Dit doet ons denken aan het laatste opschrift van onze revue, wat we even willen illustreeren met een enkel feit uit Denemarken. Het zeer bekende amuse mentspark Tivoli te Kopenhagen heeft in den tijd van 4 maanden 1.9 millioen be zoekers gehad. Aan entree’s is 1.7 mil lioen kronen ontvangen; aan inkomsten uit huren 1.1 millioen. Aan belasting is betaald 363000 kronen en aan de ge meente 432.000 kronen. Het overschot bedraagt 475.000 kr. en er zal 10 divi dend worden uitgekeerd. Dat is nu een der groote tegenstellingen van onzen tijd. VERBETERING VAN DE SCHERPE BOCHT IN DE LEEUWARDER TREKVAART BIJ DE ST. JANSPOORT. In de dezer dagen gehouden zitting van de Provinciale Staten is het navol gende besluit genomen: Van den hoofdingenieur van den pro vincialen Waterstaat ontvingen Ged. Staten een schrijven, waarin een voor stel wordt gedaan tot verbetering van een voor de scheepvaart hinderlijke bocht in de LeeuwarderBolswardeb- trekvaart, even ten Noordoosten van de St. Jansbrug te Bolsward (kosten f 2900). Ged. Staten stellen voor, hen te mach tigen: 1. tot het doen uitvoeren van deze vaartverbetering overeenkomstig ’t door plan; 2. 30 November 1935. Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma hield hedenavond de ijs club „Kimswerd” haar jaarlijksche leden vergadering. De inkomsten met inbegrip saldo vorig jaar waren f 63.37, de uit gaven f 19.60 in kas f 43.77. Als bestuurslid werd herkozen de heet J. K. Westra, gekozen werd de heer S. A. de Haa^. Besloten werd de eerste rijderij te houden van mannen uit de om liggende dorpen der gemeente, verdet werd aan het bestuur vrijheid van han delen verleend. Bij de traditioneele verloting werd de heer W. K. Postma winnaar van een paar schaatsen. De fascistische of nationaal-socialis- tische gedachte heeft, zooals wij allen weten, ook in ons land aanhangers ge vonden. Dit is voldoende gebleken uit verschillende partijen en partijtjes, die in den loop der laatste jaren zijn opge richt en voor het grootste deel een roemloozen dood stierven, na elkaar het leven te hebben zuur gemaakt. Van al deze bewegingen, van vreem den op Nederlandschen bodem overge plant is de N. S. B„ de partij van Mus- sert, de eenige, die letvenisvatbadrheid heeft getoond en de anderen overleefde, althans overschaduwde. Dit feit op zich zelf was reeds voldoende, om de poli- tiek-overledenen tot nieuw leven te wek ken en hun aanvallen te richten tegen de N. S. B. Voor den buitenstaander is het altijd een vermakelijk iets, bepaalde groepen van mirj of meer dezelfde richting elkaai ingeschrift te lijf te zien gaan. Dit genoegen is ons thans in hooga mate bereid door een van de „leiders” van een vorige beweging, door de on berekenbare grillen van het rad van for tuin omlaag geslingerd. Wij hebben hiei het oog op de brochure „Nederland an nexeert zich zelf”, door J. A. Baars, die op deze wijze probeert zijn in roemlooze vergetelheid geraakten naam weer eens onder de publieke aandacht te brengen. Hij geeft in bedoeld geschriftje een overzicht van de ontwikkeling van het nationaaNsocialisme in Nederland. Het eenige, waardoor bedoelde brochure eenigszins de aandacht trekt, is het feit, dat zij is geïllustreerd met enkele fascis- miles van op het onderwerp betrekking hebbende brieven, hoofdzakelijk uit Duitschland afkomstig. Zonder deze re producties zou vermoedelijk niemand het pamflet hebben ingezien. De brieven zijn dan ook oorzaak, dat de groote pers in Nederland melding maakt van de brochure, welke anders ongetwijfeld aan haar aandacht zou zijn ontsnapt. Het meest „compromitteerende” schrijven nu, dat van zekeren heer Knob- lich, fractie-sedetaris van de Duitsche Nazi, is geschreven op papier van den Rijksdag, waaruit ten duidelijkste de banden zouden moeten blijken tusschen de N. S. D. A. P. in Duitschland en de Nederlandsche N. S. B. Deze brief is dan ook, in origineel en in vertaling, niet minder dan vier maal in en op de bro chure afgedrukt. Louter uit nieuwsgierigheid hebben wij de bovenbedoelde brochure eens ge kocht. Bij aandachtige lezing zijn wij echter tot de ontstellende ontdekking ge komendat de voor de N. S. B. zoo compromitteerende brief niet meer of minder dan een grove vervalsching is. Bij lezing bleek ons n.l., dat er niet minder dan vijftien fouten in voorkomen; fouten, die door een ontwikkeld Duit- scher niet zullen worden gemaakt, ter wijl zij daartegen juist in de lijn liggen van een Nederlander, die zich argeloos waagt op het met angels en voetklem- men bezaaide pad van de Duitsche gram matica. Het is voor ons, Nederlanders, niets ongewoons om te struikelen over de tal- looze verbuigings-n’s, maar den Duit- scher kan dit niet overkomen daar voor heeft hij het op school te „gründ- lich’’ geleerd. Voorts zijn verschillende zelfstandige naamwoorden niet met een hoofdletter geschreven een absolute ketterij in Duitschland. En wat te zeg gen van een uitdrukking als „Aufmerk- samkeit gezogen”, die in het Duitsch heelemaal niet bestaat? Zoo komen er nog tal van grove fou ten in dezen bewusten brief voor. En is de handteekening van den heer Knobloch wel met de pen gezet, of is het een handteekeningstempel? Heeft iemand onderzocht, of deze heer Knobloch in dien tijd inderdaad de functie bekleedde van partij-secretaris? Deze en nog andere vragen zijn bij ons opgekomen bij het lezen van de bro chure. Een en ander komt ons in hooge mate verdacht voor: het zou ons niet ver wonderen, of de groote pers en in tot het betalen der kosten uit den post, voorkomende onder hoofdstuk II, afd. IV, art. 20, der provinciale begroe ting van uitgaven, dienst 1936. Er zal vanzelfsprekend niet tot uit voering worden overgegaan, alvorens definitief met het bestuur der gemeente Bolsward de noodige overeenstemming is bereikt. SNEEKERPOORT. ARUM. CHR. WINTERLEZING. 29 November 1935. In de Geref. Kerk alhier had de eerste Chr. Winterlezing plaats in dit wintersei zoen. Ds. B. A. Bosch van Assen trad als spreker op met het onderwerp: „Ha- dassa, de dochter van Michaël”. Nadat spreker met gebed had geopend en gezongen was Ps. 111 5, ving spr. zijn lezing aan. Menigmaal zegt spreker, rijst in onzen tijd de vraag of het boek Ester (want deze is Hadassa) wel in de Heilige Schrift thuis behoort, omdat de naam Gods er niet in genoemd wordt Maar komt de naam God er niet in voor, wel spreekt het van Gods daden. In dit boek komt uit de strijd tusschen God en Satan en dat Gods uitverkiezing zal zegevieren. Ester toch is blijkens het geboorteregis ter een nakomelinge van Saul, Israëls eersten Koning en Haman was een na komeling van Amelek. De gedachtenis van Amelek moest door Saul worden uit geroeid. Amelek was nakomeling van van Ezau; Saul één van Jacob en dus vinden we in dit boek de strijd door God tusschen deze beide broeders aangekon- digd. Maar hoe ook Satan mocht woe den, Gods volk werd niet verdelgd; kon niet verdelgd worden, omdat daaruit de Christus moest geboren worden. Al komt dus de Naam God niet in dit boek voor, zeer duidelijk treedt Gods voorzienig bestel op den voorgrond. Nadat nog was gezongen Ps. 66 6, ging spreker voor in dankgebed. Een ruim 100 toehoorders waren aan wezig. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 28 November 1935. Hedenavond hield de ijsclub „Wêz Klear” alhier haar algemeene ledenver gadering bij den heer R. Smit. De voorzitter sprak in zijn openings woord enkele waardeerende woorden aan het adres van den overleden bode, wijlen den heer R. Bouma. De kas sloot met een batig saldo van f98.76. De aftr. bestuursleden T. Zijlstra en J. Oosterhaven werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van den Bond van Ijsclubs werden gekozen de heeren R. Schuiling en K. Dijkstra. Besloten werd rijderij te houden. De sancties. De Middel landsche Zee. De toestan den in Amerika. Vermaak kent geen crisis. iBijkans een tooverwoord in onze da gen, het woord sancties. Door de eene groep als het buitengewone redmiddel tot beëindiging van de Abessinische oor log beschouwd, door de andere groep met een zeker ongeloovig schouderopha len beantwoord. Wanneer we dan voor groep no. 1 lezen de Volkenbond en voor de 2de groep Italië, dan hebben we het alles beheerschende probleem in de buitenlandsche politiek met enkele woorden geteekend. Wanneer we dieper ingaan op de reeds nn merkbaren invloed van de opgelegde sancties, waardoor de handel met Italië belangrijk is besnoeid, dan mogen we in de allereerste plaats niet vergeten, dat de toepassing der sancties voor meerdere landen eveneens groote offers vraagt. ■Ook in ons Nederland hebben we met deze factor rekening te houden en de schade die aan de toekomstige ontwikke ling van onze handel met Italië zal wor den toegebracht, moet en mag niet on derschat worden. Toch kan Nederland, in verband met zijn verplichtingen ten opzichte van den Volkenbond niet anders handelen. Het Verbond van Nederland sche Werkgevers heeft dezer dagen een brochure doen uitgeven, waarin zeer dui delijk de bevoegdheid van onze regee- ring en de vastgestelde besluiten wor den uiteengezet. Dit zijn evenwel natio nale belangen en vallen buiten het kader van ons buitenlandsch overzicht. Veel meer interesseert het ons hoe door Italië deze handelsboycot wordt op genomen. We hebben vorige week een foto kunnen zien, waarop de kinderen hun metalen speeldgoed en verder alle andere metalen voorwerpen offerden op het altaar van het vaderland. Thans lezen we een oproep tot hel Italiaansche volk om het beschikbare goud voor ditzelfde doel te offeren. Dit is een absolute erkenning dat het Ethio pische avontuur een dusdanige greep in de Italiaansche financiën heeft gedaan, dat versterking door particuliere bijdra gen noodzakelijk is. Dat de toestand wat de financiën betreft, precair begint te worden, kunnen we afleiden uit de dezen zomer gepubliceerde cijfers. Een begroo- tingstekort van 1600 millioen lire, een verlies op de handelsbalans van 1500 milliodp lirfe, een goudreserve die tot ongeveer 5000 millioen teruggebracht is, plus nog een buitenlandsche handel die lamgeslagen was. Men kan hieruit eenigszins afleiden hoe de situatie thans is. De Bank van Italië publiceert dan ook haar gewone periodieke balansoverzichten niet meer. Daar valt nog heel veel over die sancties eerst een estafette- I Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1