Buitenlandsche Revue. HAUIEKO APPELMARKT 5 BOLSUIflRD I URURURSIRURURURURURURURURMRUR 23 Geen waardevermindering van den Gulden. IK. V. LUERFF I De Bolswardsche Courant en Westergoo nunaiRHiïununMRURMRununuRURunK Reparatie aan alle merken Automobielen Elastieken Kousen 1 HOFSTEDE Nfeuw! BON uit!! APPELMARKT 5 /Queen mauw, Knipt deze Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek .jljlIlM P. B. VAN HAM TANDARTS 1 Stadsnieuws. Jaargang Woensdag 11 December 1935 No. 98 INGEZONDEN /TUKKEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 en MIDDENSTANDER. 1 ZURICH. Speciale inrichting voor Advertentiön por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. !lt Verschijnt Dinadaga- Vrjjdagaavonda. 5 punten gestegen. De regeering zal dan ook wel genoodzaakt zijn, tot deze aan passing over te gaan, waarmede een bedrag van 250 millioen francs is ge moeid waarmede bij het indienen van de begrooting geen rekening is gehou den. Er moeten dus middelen gevonden worden om dit tekort te dekken. De korte economische opleving, die men in alle landen ziet, waar devaluatie wordt toegepast, is reeds geremd. Mi nister van Zeeland geeft verder zelf toe in zijn regeeringsverklaring, dat de be lastingen niet meer opleveren, hetgeen er van verwacht werd. In sommige kringen in Nederland hoori men beweren, dat devaluatie een mid del zou zijn, om de werkloosheid te be teugelen. Men zie naar België, het aan tal werkloozen neemt er toe met 2000 per week! Ditzelfde staat ons te wach ten, als wij overgaan tot het in waarde verminderen van den goeden Nederland- schen gulden. lijk op een rechten modernen verkeers weg, werd met een tamelijke vaart ge reden. Eensklaps scheen er iets aan de stuurinrichting te haperen. De wagen begon te slingeren, kwam in de gras- baan naast den weg en maakte daarna een zwaai naar links, juist toen een te genligger zou passeeren. In volle vaart botsten de voertuigen tegen elkaar en de Friesche auto werd in de sloot ge slingerd. De geredde dame, mevr. Van Wijn- 9 December 1935. Bij den heer B. van der Veen kwam een postduif aangevlogen, welke gemerkt was 3 35 41289. Het diertje was zeer vermoeid en liet zich gemakkelijk vangen. ij d. 5. HITZUM. AUTO-ONGEVAL. 6 December 1935. Hedenmorgen had op de Achlumerweg bij het begin van ons dorp een auto- ongevai plaats, dat, naar het zich eerst liet aanzien, nogal vrij goed is afgeloo- pen. Een luxe auto en een zwaar beladen brandstofauto van de firma Ozinga en Blanksma kwamen met elkaar in aanra king. De luxe wagen kwam er goed voor n. PINGJUM. g O reukbanden U Duikgordels W GROOTZAND -SNEEK Jj Wllifflllll Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. OPEN BRIEF AAN DEN RAAD. Edelachtbare Heeren, De burgers kunnen niet meer rond komen en moeten bezuinigen, en als ge volg daarvan de Gemeente ook. Waar moet men nu afhalen? Zeker daar, waar het meeste is. Als een vakman in het vrije bedrijf in doorsnee nog geen f 20.in de week kan halen, dan heeft de Burgemeester gelijk, dat er geen redenen zijn om een gemeentewerkman zonder eenige vak kennis thans f25.of meer te laten verdienen. Hij heeft toch al het voordeel van vast werk, pensioen en kindertoe slag. Maar dan is er zeker nog minder reden om inkomens van f 70.per week en meer nu te verhoogen. Er mag verschil wezen in stand, leven moeten we allen. Na aftrek van ’t eerst noodige, blijft er van f 70.meer over dan van f 25.Onbegrijpelijk en onjuist is het daarom, dat verlaging niet als vanzelfsprekend van boven af begint. Ook zijn er nog, die een dubbele functie hebben, in plaats waarvan twee personen werk konden hebben, hetwelk met het oog op de alom heerschende werkloosheid heelemaal onjuist is. Niet in de laatste plaats zijn het de meer ont wikkelden, die hieronder gebukt gaan. Zij, die reeds werk hebben, nemen dik wijls het weinige, dat er door een werk loos intellectueel bij sommige gelegen heden verricht zou kunnen worden, nog is Donderdag 12 December verhinderd spreekuur te Bolsward te houden A CRÈME 2 kop en 4 SCHOTELS 1 samen; Fransche politiek. De ope ning van de Italiaansche Ka mer. Brandbommen op een hospitaal. Autonomie- puzzle in China.- Voor diegenen onder onze lezers die meer regelmatig de buitenlandsche be richten in de groote bladen lezen, was het in het laatst der vorige week een open vraag hoe de toestand zich in de Fransche Kamer ten opzichte van het kabinet Laval zou ontwikkelen. De niet aandachtige lezer en dat zijn er heel wat.de groote groep die uit hun dag blad alleen de meest in het oog loopende berichten over diverse ongelukken of de Abessinische oorlog, of de sancties lezen, zullen zich afvragen, wat gebeurde daar dan in Frankrijk, dat onze belangstelling noodig heeft? Allereerst willen we dan even in Uw herinnering brengen, dat Frankrijk onder leiding van het kabinet Laval evenals ons land, behoort tot de goudlanden, tol die enkele staten, die nog niet gedeva lueerd zijn. Elke actie tegen het kabinet Laval waardoor dat zou moeten aftre den vergroot het gevaar, dat Frankrijk ook zijn munt zal herzien.en nu kun nen we de vraag in het midden laten, welke kant van de medaille de beste is. een niet te weerspreken feit is het, dat een eventueele devaluatie in Frankrijk ook voor ons land groote moeilijkheden zou opleveren. Een tweede vraag komt dan naar vo ren: wat is de oorzaak, dat het kabinet Laval een paar moeilijke dagen door maakt. Een tooverwoord „de ligues” in gewoon Hollandsch teruggebracht tot 'n strijd tegen de bonden; men is daar in Frankrijk een beetje bang geworden voor de gewelddadige activiteit die er van sommige bonden uitgaat en heeft daarom voorgesteld enkele van die bon den te „ontbinden”. De officieele tekst luidt: „Groepeeringen die hunne leden voorbereiden, hetzij tot den militairen dienst, hetzij tot oorlog, of die door'de discipline van hunne leden onder het ge zag van hun chefs, door hun kader, of door het dragen van kleeren, uniformen, insignes of emblemen, het karakter ver- toonen van gevechtsgroepen of particu liere militie.” We veronderstellen dat het U zoo langzamerhand duidelijk wordt, dat deze algemeene ziekte die we ook in ons land kunnen constateeren en waartegen onze regeering door het uniformverbod is op getreden, thans bezig was het staatsge zag in Frankrijk te ondermijnen. Reeds te lang hebben we U met dit enkele onderwerp verveeld, maar we kunnen, om een beetje duidelijk de situ atie uiteen te zetten, werkelijk niet kor ter zijn. We willen dan nu ook nog even in telegramstijl het verdere verloop in de Fransche Kamer mededeelen. De positie van Laval is na de stem ming belangrijk versterkt. Met 351 tegen 217 stemmen heeft de Kamer haar ver trouwen in het Kabinet Laval uitgespro ken. Als tweede onderwerp nemen we van daag een andere Kamerzitting, die ook van zeer groot belang is voor de komen de buitenlandsche politiek. We bedoelen de Italiaansche Kamer. Mussolini heeft in een vurige rede van ongeveer 50 mi nuten het Italiaansche volk getracht te overtuigen van de rechtvaardigheid van den oorlog in Oost-Afrika en de bar- baarschheid van de sancties die door den Volkenbond worden toegepast. „Er is geen beleg," aldus de Duce, „dat ons op de knieën kan brengen en noch sancties, noch coalities Italië zullen afhouden van zijn doel.” Het slot van deze rede is weer typisch in Mussolini- sche stijl. „Ik bevestig categorisch, dat men het einde van deze crisis niet zal zien, indien men dé rechten van Italië niet zal erkennen en zijn belangen in Afrika niet veilig stellen. In afwachting hiervan zal de actie in Italië en Afrika worden voortgezet, totdat onze militairen en zwarthemden hun vaderland de over winning zullen hebben gebracht.” Een dergelijke uitlating verwijst dan ook direct alle geruchten over onderhan- delingen naar het rijk der fabeltjes. Met groote verontwaardiging heeft de wereld kennis genomen van het lucht bombardement van Dessie, waar de Ita liaansche luchtmacht welbewust de hos pitalen, waarin talrijke gewonden ver pleegd worden, heeft gebombardeerd. Dit feit heeft een algemeen protest ten gevolge gehad en terecht. Zelfs in de groote wereldoorlog was 't Roode Kruis door al de strijdende partijen geëerbie digd en we hopen alsnog voor het geloof aan de Italiaansche beschaving, dat dit bombardement op een betreurenswaar- dige vergissing zal berusten. Ten slotte nog even het laatste nieuws uit Noord-China. U weet, dat daar reeds geruimen tijd een beweging gaande is tot autononfie. Een zékere; zelfstandigheid onder bepaalde voorwaarden. Er schij nen echter nogal wat voetangels en klemmen omzeild te moeten worden, voordat de autonomische beweging eenig succes heeft, niet alleen dat er voor het groote Chineesche rijk vitale belangen op het spel staan.ook de houding van Japan in deze kwestie eischt de grootst mogelijke voorzichtigheid. Wanneer men regelmatig het verloop van deze kwestie beschouwt, ontkomt men niet aan den indruk, dat een auto nomie in Noord-China wel een beetje speelt in de kaart van Japan en zeer ze ker voor Rusland met zijn vooruitgescho ven smalle strook grond met de zee haven Wladiwostok een zeer lastig pro bleem kan vormen. Zoo zien wij dus ook deze week we derom een rustelooze wereldsfeer, waar in de lichtende wereldvrede nog ver te zoeken is. soneele belasting weer verhoogd moeten worden, waardoor niet in het minst de handeldrijvende middenstand getroffen wordt, waarvan velen al een sober be staan hebben. Wij hopen en vertrouwen, dat U als leden van den Raad hiermede rekening zullen houden, als deze en andere zaken bij de behandeling der Begrooting weer ter tafel komen. voor de neus weg. Salarisverhooging van een ambtenaar om een onbillijkheid op te lossen, zou misschien dan achter wege kunnen blijven. Als middenstander is het funest om steeds op loonsverlaging aan te dringen, maar als de belastingen tot het uiterste moeten worden opgedreven om de loo- nen der arbeiders en ambtenaren in overheidsdienst op peil te houden (een peil, dat al ver uitsteekt boven dat der particuliere bedrijven), dan verandert de zaak! Vooral nu de opcenten op de per- gaarden-Roovers, is met haar kind naar het in de nabijheid staande eigen ge bouw van den Bestuurdersbond ver voerd en daar opgenomen. Zij vertelde, dat zij in een huurauto van de firma Van der Zee en Groenhof te Sneek op weg was naar Haarlem, in gezelschap van eenige andere personen, wier namen zij echter niet kende. Opeens zag zij een slingerende auto snel op zich afkomen en in een moment was de vreeselijke botsing gevolgd. Zij kon nog niet be seffen, hoe zij en haar dochtertje er zoo goed waren afgekomen. Inmiddels had de politie de garage te Sneek van het gebeurde in kennis ge steld en wist men de namen van de passagiers. Eén werd nog vermist. Het was de 30-jarige chauffeur, Taeke Zijl- stra. Bij het omhoog halen van den wa gen werd zijn ontzield lichaam daaron der gevonden. De ongelukkige was ge huwd en vader van twee kinderen. Verder bleken uit de Friesche auto gedood te zijn mevrouw De Jong-Tie- tema, echtgenoote van F. de Jong uit Bolsward, en een zekere heer Höhle uit Sneek. Gewond was het echtpaar Schukken uit Bolsward, waarvan de vrouw zeer hevig. Deze laatsten werden met den zwaar gewonden chauffeur Van Gerven van de auto uit Zeist en den jon geman Bruinsma uit Franeker, naar het militair hospitaal te Den Helder ver voerd. De geruchten welke Zaterdagavond liepen over een vijfde slachtoffer zijn gelukkig niet bevestigd. HET ERNSTIGE AUTO-ONGELUK OP DEN AFSLUITDIJK IN DE WIE- RINGERMEER. Allerlei oncontroleerbare geruchten gingen Zaterdagmorgen door onze stad in verband met een ernstig auto-ongeluk in de Wieringermeer. We hebben Zater dagmiddag nog in het kort enkele bij zonderheden kunnen bulletineeren en willen thans aan de hand van de inmid dels bekend geworden feiten, dit ont zettende ongeluk nader beschrijven. Het was Zaterdagmorgen ongeveer half 10 niet druk op dit nieuwe wegge deelte tusschen Den Oever en Hippoli- tushoef. Slechts een auto was in de na bijheid. Deze was juist de beide wa gens gepasseerd, toen de chauffeur een geweldige slag hoorde. In den spiegel zag hij, dat achter hem een vreeselijk ongeluk gebeurd was. Onmiddellijk werd hulp gehaald. Op de plaats van de botsing was het een vreeselijke aanblik. Een auto stond nog op den weg, van voren geheel ver woest. Radiateur, motorkap en voorwiel waren afgerukt. Door de gebroken voorruit zag men vreeselijk gewonde personen zitten. In een naast den weg zijnde sloot lag de andere wagen, ge heel op zij, bijna onder water, waar kre ten om hulp uit opstegen. Onmiddellijk togen hulpvaardige personen aan het werk om uit de brokstukken de slacht offers weg te halen. Uit de op den weg staande auto aan het nummerbord kon men zien, dat deze uit de provincie Utrecht kwam werd de chauffeur deerlijk gewond bevrijd, en vervolgens de naast hem zittende heer, die echter door een schedelbreuk reeds overleden bleek te zijn. Achterin zaten twee jon gelieden, béiden niet zwaar gewond, maar zoo overstuur, dat er geen woord uit hen te krijgen was. Nog erger was echter de toestand in de auto uit Friesland. Eerst werd een moeder met haar kleine dochtertje ge red, die haar kind krampachtig boven water had weten te houden; toen een echtpaar, dat deerlijk gewond bleek te zijn en achterin vond men de reeds ont zielde lichamen van een man en een vrouw. Nog steeds tastte men in het duister, wie de slachtoffers waren, want de geredden waren in een dusdanigen toestand dat zij niets konden uitbren gen. Terwijl men de gewonden verzorgde, kon tenslotte een der jongelieden van de Utrechtsche auto eenig relaas geven van het gebeurde. Het was de 16-jarige Wiersma uit Zeist, die vertelde, dat zij met hun vieren in een huurauto op weg waren naar Franeker. Achterin zat hij en zijn vriend, O. Bruinsma, uit Frane ker. Voorin zijn vader, de 40-jarige heer Wiersma, en achter het stuur de chauf feur, H. C. van Gerven. Zooals gewoon- 7 December 1935. Heden hield de ijsclub „Zurich” de al gemeene ledenvergadering in café „De Steenen Man”, onder voorzitterschap van den heer J. S. Kuipers. De penningmees ter deed rekening en verantwoording der kas, welke sloot met een batig saldo van f91.01. Als secretaris werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. C. Blank sma. Als wedstrijden zullen zoo mogelijk worden gehouden, drie man aan de haak en estafette, allebeide van leden. Verder werd, zoo de kas het toelaat, de beslis sing aan het bestuur overgelaten. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren Y. Anema, J. van Popta, S. v. d. Duim, D. de Vries en S. Kuipers. De verlootte sigaren werden resp. gewonnen door Y. Anema, P. Munniksma en H. Waterlander. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De bond voor bloembollenhandela ren heeft een vergadering gehouden te Lisse. Dit is niet van zoo bijzonder be lang, hoewel wij als Nederlanders veel belang aan den dag plegen te leggen voor tulpen, narcissen en wat dies meer zij. Wat echter in dit geval van meer belang is: de heeren hebben een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat de verlating van het tegenwoordige goudpeil noodzakelijk is voor de hand having en de ontwikkeling van hel bloembollenbedrijf. M. a. w. dat de waarde van den gulden moet worden verminderd. Devaluatie dus, al is het dan meer al leen om te zorgen, dat de bollen van nar cissen, tulpen, enz. weer in voldoende hoeveelheid naar het buitenland kunnen worden uitgevoerd. Zoover gaat onze belangstelling voor dit nationale product intusschen nu niet, dat wij er al de narigheid van waardevermindering van den gulden, dus devaluatie, voor over zouden heb ben. Wat toch beteeként devaluatie? Niets minder dan misère; het is verval len van kwaad tot erger. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht, zegt het spreekwoord; en niet ten onrechte. Laten wij ons dus spiegelen aan het meest recente voor beeld van de gevolgen van devaluatie en nog wel vlak naast onze deur: In België. Het index-cijfer voor de kosten van levensonderhoud, gepubliceerd op 15 November, geeft aan, dat dit cijfers sinds 15 October weder met 5 punten is geste gen. Het staat nu op 689. Hoeveel be droeg het op den 15en Maart, juist vóói de devaluatie van den Belgischen franc? Niet meer dan 621; dat wil dus zeggen, dat de kosten van het levensonderhoud na de devaluatie zijn gestegen met niet minder dan 68 punten. Voor verschillende steden afzonderlijk is de stijging zelfs nog hooger: in Brus sel bijvoorbeeld bedraagt zij 87 punten. Buitendien moet men er nog rekening mede houden, dat dit officieele index cijfer is gebaseerd op de prijs van 55 artikelen, die natuurlijk lang niet van evenveel belang zijn in een gemiddelde huishouding. De prijs van een pet, een overhemd of een doos kaarsen, bijv, doet zijn invloed gelden op het index-cijfer in dezelfde verhouding als de prijs van brood, boter, kaas, vleesch, enz. In wer kelijkheid zijn de kosten van levenson derhoud dus nog hooger, dan ’t officieele indexcijfer aangeeft. Dit zijn derhalve de zegeningen van devaluatie, waarop verschillende belang hebbenden hier te lande eveneens aan sturen. Wanneer wij spreken van belang hebbenden, bedoelen wij daarmede, dat zij er alleen persoonlijke belangen bij hebben, zooals in bovenstaand geval de bloembollenhandelaren, waarbij zij mee nen het algemeen belang te moeten ach terstellen. O.i. zeer terecht verzet de regeering zich ten sterkste tegen het toegeven aan dergelijke verlangens, die ons land alleen nog dieper in de moeilijkheden zouden kunnen storten. Moet onze begrooting nog hopeloozer worden? Zie wat in België gebeurt. De broosheid van het begrootingsevenwicht is gebleken bij de behandeling (in de Belgische Kamer) van het vraagstuk der aanpassing van de salarissen, loonen, pensioenen en vergoeding aan het index cijfer. De vakvereenigingen eischten een verhooging van 10 doch in dien tus- chentijd was het index-cijfer alweer mei i i I t I 5 id I J 1 t l Leesgeld fr. p. p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7,- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i ig .CENT Steeds het nieuwste en het beste s DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1